TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Ilie Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
2 Imparati (2 Regi) 2
"1. Cand a voit Domnul sa ridice pe Ilie la cer intr-un vartej de vant, Ilie pleca din Ghilgal cu Elisei.
[...]
11. Pe cand mergeau ei vorbind, iata ca un car de foc si niste cai de foc i-au despartit pe unul de altul, si Ilie s-a inaltat la cer intr-un vartej de vant."

De ce el si nu altul? Ce "merite" a avut Ilie pentru a beneficia de acest tratament preferential?

01/04/09 16:49

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
si eu m-am gandit de multe ori la asta si nu am gasit niciun raspuns.poate aveti voi cateva.

01/04/09 16:57

adriana
membru

Cine a fost Ilie?

Numele sau inseamna "Dumnezeul meu este Yahve".

Domiciliu: Galaad.

Unul dintre cei mai insemnati profeti din Israel. Profetiile lui se adreseaza atat imparatului lui Israel(Ahab) cat si impratului lui Iuda(Ahazia).

Ultima modificare de MRU (04/04/09 11:15)

04/04/09 10:54

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
Au existat pe pamant numai doi oameni care au beneficiat de privilegiul extraordinar de a trece din viata aceasta in viata eterna fara sa vada moartea. Nici chiar Fiul Lui Dumnezeu nu a avut acest privilegiul . El a murit ca rascumparare pentru pacatele omenirii. Da, este adevarat ca a inviat a treia zi, dar a gustat paharul mortii ca oricare alt om. Cei doi oameni care nu au gustat moartea sunt : Enoh si Ilie.

Despre Enoh se scrie in cartea Genezei ca:" Enoh a umblat cu Dumnezeu; apoi nu s-a mai vazut, pentru ca l-a luat Dumnezeu."(Gen. 5:24).Din pasajul acesta nu tragem exact concluzia ca Enoh nu ar fi murit. Dar autorul epistolei catre Evrei elimina orice fel de indoiala cand afirma :" Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamant, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu il mutase. Caci inainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu."(Evrei 11:5).

Despre Ilie , Biblia relateaza un eveniment neobisnuit. Ilie a fost despartit de proorocul Elisei cu forta. " Pe cand mergeau ei vorbind, iata ca un car de foc si niste cai de foc i-au despartit pe unul de altul, si Ilie s-a inaltat la cer intr-un vartej de vant."(2Imparati 2:11). Ceea ce Ilie a mai putut face pentru Elisei este ca i-a aruncat mantaua ca raspuns la dorinta lui Elisei de a avea puterea lui Ilie. Ilie insusi a marturisit lui Elisei ca el va fi rapit. Ceea ce s-a si intamplat.

Cel mai surprinzator lucru cu privire la acesti doi oameni ai credintei este ca ei nu au trecut prin tunelul mortii in ciuda poruncii Lui Dumnezeu data lui Adam , ca daca va manca din pomul Cunostintei binelui si raului va muri. Adam si Eva au mancat din pom si moartea a "domnit" peste intreaga rasa umana de atunci si pana azi cu doua exceptii: Enoh si Ilie. Cum s-a reusit aceasta exceptie ? Ne intrebam care este secretul acestor persoane. Raspunsuri pot fi mai multe. Apostolul Pavel ne scrie ca: " dupa cum printr-un singur om a intrat pacatul in lume, si prin pacat a intrat moartea si astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricina ca toti au pacatuit….".(Romani 5:12). Adica toti oamenii de pe pamant trebuie sa moara ca urmare a pacatului, fara exceptie. Si totusi sunt aceste doua exceptii: Enoh si Ilie.

Prin aceste minunate si extraordinare exceptii de la moarte Dumnzeu a intentionat sa ne dovedeasca autoritatea Sa asupra mortii si ca El este de fapt detinatorul vietii. Dumnezeu a dovedit prin exceptie ceea ce a intentionat sa fie o regula. Este doar o problema a rasei umane necredicioase faptul ca evitarea mortii a fost o asa de unica exceptie. Dumnezeu a dorit si doreste ca toti oamenii de pe pamant sa fie ca Enoh sau ca Ilie. Ca Enoh care " a umblat cu Dumnezeu " in sfintenie si care a primit certificarea din partea Lui Dumnezeu ca este placut Lui.Ca Ilie care s-a carecterizat a fi un om al rugaciunii si pe care Dumnezeu nu-l putea refuza. Un om dupa cum el insusi a marturisit "plin de ravna pentru Domnul Dumnezeul ostirilor".

Ca o dovada clara ca Dumnezeu a dorit ca omul de pe pamant sa evite procesul mortii si al descompunerii trupului, Ilie apare impreuna cu Moise schimbati in haine stralucitoare alaturi de Fiul Lui Dumnezeu pe muntele Schimbarii la fata , vorbind despre suferintele Domnului.Care este asemanarea dintre Ilie si Moise? Nici unul dintre ei nu a fost ingropat.

Dumnezeu va face evitarea mortii o regula pentru generatia viitoare. Si aceasta generatie este biserica Lui vie , care va fi rapita inainte de venirea Lui din nou pe pamant. Apostolul Pavel ne explica aceast eveniment foarte clar. " Apoi, noi cei vii, care vom fi ramas, vom fi rapiti toti impreuna cu ei, in nori, ca sa intampinam pe Domnul in vazduh; si astfel vom fi totdeauna cu Domnul". Toti care vor fi rapiti atunci la trambita Domnului nu vor gusta moartea. Ei se vor adauga la lista exceptiilor facand-o astfel o regula.

Pana la urma nu vor fi numai doua exceptii sporatice a celor care vor evita moartea si putrezirea trupului. Va fi o generatie a rasei umane , biserica celor alesi in vremurile grele ale sfarsitului.

Ultima modificare de tamarta (04/04/09 12:17)

04/04/09 12:16

adriana
membru

Mi se pare interesant ca Biblia nu consemneaza nimic despre familia lui Ilie. Tot ce se spune despre el este ca isi dusese existenta in Galaad. Galaadul se afla la rasarit de Iordan. Aici conform repartizarii  facute de Moise locuiau gaaditii si jumatate din semintia Manase. (Iosua 13 :8-33).

Practic, Ilie se face remarcat cand îi comunica lui Ahab pedeapsa pentru faptele sale abominabile. S-ar intelege ca Ilie pentru a aduce mesajul lui Dumnezeu parasise tinutul sau natal si  venise in Samaria, resedinta imparatului. Grea misiune. Ceea ce m-a frapat este modul in care el se prezinta imparatului:"Viu este Domnul, Dumnezeul Lui Israel, inaintea caruia stau"(1Imparati 17:1). Acesta era modul de viata al lui Ilie, inaintea lui Dumnezeu! Si nu era o lauda desarta! Acest lucru era recunoscut si de cei din jurul lui: vaduva din Sarepta Sidonului, Obadia, Elisei, etc.

Viata "inaintea Lui Dumnezeu" nu a fost una usoara. Lipsit de orice confort, Ilie este nevoit sa devina un fugar pentru a-si scapa viata. Nu vedem nici un pic de revolta din faptele lui Ilie. Din contra, provocarea proorocilor lui baal, mi se pare un act deosbit de curaj! Probabil ca pentru unii curajul lui ar putea parea nebunesc. Dar El stia in Cine credea si pe Cine slujea. Pe un Dumnezeu Viu, care ia aminte la rugaciunile oameniilor care "stau inaintea(=isi petrec viata in prezenta) Lui".

Iacov aminteste ca Ilie era un om supus acelorasi slabiciuni ca si noi(Ilie era un om supus acelorasi slabiciuni ca si noi; si s-a rugat cu staruinta sa nu ploaie, si n'a plouat deloc in tara trei ani si sase luni. (Iac.5:17)). Si el a fost cuprins de descurajare, dar mi se pare deosebit de miscator modul in care Dumnezeu il ridica. Sunt sigura ca va este si voua cunoscut acest mod de a lucra al lui Dumnezeu - mangaiere, sprijin, atunci cand totul in jur parca se prabuseste.

Eu vad in viata lui Ilie o slujire totala. A trait asa cum i-a fost si numele:"inaintea Dumnezeului Lui". In acest context, sfarsitul lui pare firesc.

Ultima modificare de MRU (05/04/09 11:45)

05/04/09 11:41

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

adriana a scris:

Iacov aminteste ca Ilie era un om supus acelorasi slabiciuni ca si noi(Ilie era un om supus acelorasi slabiciuni ca si noi; si s-a rugat cu staruinta sa nu ploaie, si n'a plouat deloc in tara trei ani si sase luni. (Iac.5:17)). Si el a fost cuprins de descurajare, dar mi se pare deosebit de miscator modul in care Dumnezeu il ridica. Sunt sigura ca va este si voua cunoscut acest mod de a lucra al lui Dumnezeu - mangaiere, sprijin, atunci cand totul in jur parca se prabuseste.

Tocmai, pentru ca a trait inaintea lui Dumnezeu, depresia lui a fost ceva normal?

28/07/13 17:10

adriana
membru

E suficient un moment de neveghere ca sa intervina Satan. Nu de putine ori Satan intervine pe fondul epuizarii fizice si psihice: asa l'a atacat pe Iov, asa a incercat sa'l atace si pe Domnul Isus.

28/07/13 21:39

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Old a scris:

Tocmai, pentru ca a trait inaintea lui Dumnezeu, depresia lui a fost ceva normal?

Nu!... ar spune Dumnezeu. Dar normal din punct de vedere pur uman, al starii sale decazute, supuse greselii. Chiar stand in fata lui Dumnezeu acum, cateva clipe mai tarziu poti pierde conexiunea stransa cu Duhul Lui si sa redevii cel putin pt un moment tu fara El, firea ta imperfecta, si nici Ilie nu facea exceptie...

...un om supus acelorasi slabiciuni...
. Ceea ce-l defineste deci pe adevaratul credincios (in cazul nostru Ilie) nu este o sfintenie totala oglindita "milimetric" in trairi si fapte, un comportament 100% neprihanit, ci faptul ca aceste derapaje desi exista si-i mai intineaza viata, sunt scapari. Opusul credinciosiei ar fi neconstientizarea si/sau complacerea in aceste descurajari. Necredinciosul are oferta unui sprijin dar refuza sa-l incerce.

Biruinta credinciosului angajat (fireste) in lupta cu pacatul/slabiciunile/viciile fata  de care are de dus mereu o lupta, nu consta  obligatoriu in reusita acestuia de a invinge ci, biruitor este de cand incepe lupta si atat timp cat nu cedeaza ci se mobilizeaza cu daruire in ea.
Caderile isi au si ele rostul lor, ii reamintesc ce este cand El nu mai e in el, il ambitioneaza sa investeasca si mai multa daruire, sa ceara sprijin si credinta mai multa.
Iar cand descurajeaza, isi aminteste ca, "ce nu e cu putinta la el e cu putinta la Dumnezeu".

30/07/13 09:23

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la