TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Martorii lui Iehova Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 19
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

daniel.drehluta a scris:

Din toata acesta discutie trebuie sa intelegi un singur lucru:denumirea de "martori" este biblica,este rostita de gura Domnului.
Martorii marturisesc cuvantul lui Iehova si pot fi numiti ca "martori"Matei 24:14  Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârşitul"

Asa zice Biblia: Evanghelia va fi propovaduita, adica vestita! Dar asta nu arata ca noi trebuie sa ne numim martori! Iar versetul ce l-ai citat spune ca Evanghelia vestita slujeste de marturie. Intelegi? Asa cum la judecata viitoare unii vor spune:"...in ulitele noastre ai invatat pe norod..." cu alte cuvinte e ca si cum ar spune:<< suntem constienti de evanghelie>>, dar sigur, raspunsul retoric ar fi: <<de ce nu ati ascultat de Evanghelie? >>
Raspunsul Biblic pentru cei ce au auzit dar nu au facut este: << nu va cunosc>>.
Alta data Domnul zicea: "eu nu va judec...cuvintele pe care le-ati auzit sunt cele ce va judeca"

La fel si astazi este o slujba pt ca Martorii lui Iehova marturisesc ceea ce Dumnezeu le descopera prin servul Sau.

Aici e bine ca recunosti adevarul. Voi nu intelegeti Biblia si nici nu vreti s-o intelegeti. O intelege "servul fidel" si el va spune ce trebuie sa credeti.
Tocmai asta pun eu la indoiala: identitatea pe care o sustineti cu privire la servul fidel. La asta nu aveti acoperire Biblica, nici macar daca constrangeti Biblia sa va spuna ceva.

Stiu ca versetul forte pe care il sustineti este acesta:Si Domnul a zis: "Cine este ispravnicul credincios si intelept, pe care-l va pune stapanul sau peste slugile sale, ca sa le dea partea lor de hrana la vremea potrivita? (Luc.12:42) "

La intrebarea aceasta  pusa de Biblie voi ziceti: este servul fidel, care ne da invatatura. Odata stabilita identitatea lui(a servului) nu mai aveti alte probleme, decat sa invatati lectiunile venite de la el, si sa le sustineti, tot dupa indicatiile date.

Am o intrebare pe care am pus-o mai multor martori ai lui Jehova vis-a-vis de servul fidel, si mi-au raspuns diferit. Intrebarea este asta: In cazul in care servul fidel (al martorilor) este un inselator ce se intampla cu voi martorii?

Desigur raspunsurile erau diverse: unii au spus ca intrebarea mea este blasfemie impotriva Duhului Sfant. Altii au zis: in aczul acesta toti martorii suntem pierduti. Ceilalti au raspuns intre aceste doua margini.

Tu dar,  ce crezi? In cazul in care este inselator, ce se intampla cu voi. Daca nu el este servul fidel numit de Biblie, ci altul?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (20/03/09 15:09)

20/03/09 15:07

ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09

OLD TRAIAN a scris:

daniel.drehluta a scris:

Asa zice Biblia: Evanghelia va fi propovaduita, adica vestita! Dar asta nu arata ca noi trebuie sa ne numim martori! Iar versetul ce l-ai citat spune ca Evanghelia vestita slujeste de marturie. Intelegi? Asa cum la judecata viitoare unii vor spune:"...in ulitele noastre ai invatat pe norod..." cu alte cuvinte e ca si cum ar spune:<< suntem constienti de evanghelie>>, dar sigur, raspunsul retoric ar fi: <<de ce nu ati ascultat de Evanghelie? >>
Raspunsul Biblic pentru cei ce au auzit dar nu au facut este: << nu va cunosc>>.
Alta data Domnul zicea: "eu nu va judec...cuvintele pe care le-ati auzit sunt cele ce va judeca"

Sunt deacord cu ce zici dar de ce sa nu se cheme ei "martori"?

Aici e bine ca recunosti adevarul. Voi nu intelegeti Biblia si nici nu vreti s-o intelegeti. O intelege "servul fidel" si el va spune ce trebuie sa credeti.
Tocmai asta pun eu la indoiala: identitatea pe care o sustineti cu privire la servul fidel. La asta nu aveti acoperire Biblica, nici macar daca constrangeti Biblia sa va spuna ceva.

Stiu ca versetul forte pe care il sustineti este acesta:Si Domnul a zis: "Cine este ispravnicul credincios si intelept, pe care-l va pune stapanul sau peste slugile sale, ca sa le dea partea lor de hrana la vremea potrivita? (Luc.12:42) "

La intrebarea aceasta  pusa de Biblie voi ziceti: este servul fidel, care ne da invatatura. Odata stabilita identitatea lui(a servului) nu mai aveti alte probleme, decat sa invatati lectiunile venite de la el, si sa le sustineti, tot dupa indicatiile date.

Am o intrebare pe care am pus-o mai multor martori ai lui Jehova vis-a-vis de servul fidel, si mi-au raspuns diferit. Intrebarea este asta: In cazul in care servul fidel (al martorilor) este un inselator ce se intampla cu voi martorii?

Desigur raspunsurile erau diverse: unii au spus ca intrebarea mea este blasfemie impotriva Duhului Sfant. Altii au zis: in aczul acesta toti martorii suntem pierduti. Ceilalti au raspuns intre aceste doua margini.

Tu dar,  ce crezi? In cazul in care este inselator, ce se intampla cu voi. Daca nu el este servul fidel numit de Biblie, ci altul?

Servul credincios si intelept(religia il numeste sclav fidel si prevazator) da intr-adevar este acel arata in Luc.12:42,serv de care Dumnezeu se foloseste pentru explicarea profetiilor,deoarece ele nu se pot explica singure(2Petru 1:20,21).Asa cum Dumnezeu s-a folosit de oameni pt scrierea Bibliei tot asa S-A folosit de oamnei si in explicarea ei.
Intre martorii lui Iehova au existat multe despartiri(1Cor.11:19) si acest serv a dat invatatura buna pana la un timp.Astfel dar Biblia nu a putut fi explicata toata in acelasi timp.Luminal crescu pana la miezul zilei(Prov. 4:18).
  Acest serv trebuia pus la proba astfel se facu despartire intre martorii lui Iehova.
  Actualmente acesta ce se numeste "sclavul fidel si prevazator" furnizeaza literatura care nu mai corespunde cu Biblia.
  Adevaratii martori ai luiIehova nu au nimic in comun cu"organizatiunea religioasa Martorii Lui Iehova" care primeste "hrana" de la acesta asa numit "sclav fidel si prevazator".
Cei cu care eu studiez nu urmeaza oameni cautand adevarul deosebind astfel glasul "Pastorului" din templu de alti pastori falsi din timpul prezent.

Ultima modificare de daniel.drehluta (20/03/09 15:52)

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

20/03/09 15:50

Old
Moderator

Nu comentez la diferentele dintre voi. Spun doar atat: cei ce dau acuma invatatura, prin Turnul de Veghe, si-au dat seama ca invatatura data in trecut nu mai este de actualitate si trebuie adaptata. Voi inca nu v-ati dat seama si continuati asa. Totusi si o parte din invatatura lor va trebui adaptata odata cu trecerea timpului pentru ca va expira.
Numai Biblia ramane mereu de actualitate!

20/03/09 15:56

ambasador
membru

OLD TRAIAN a scris:

Nu comentez la diferentele dintre voi. Spun doar atat: cei ce dau acuma invatatura, prin Turnul de Veghe, si-au dat seama ca invatatura data in trecut nu mai este de actualitate si trebuie adaptata. Voi inca nu v-ati dat seama si continuati asa. Totusi si o parte din invatatura lor va trebui adaptata odata cu trecerea timpului pentru ca va expira.
Numai Biblia ramane mereu de actualitate!

Nu expira niciodata.Sunt explicatii ale Bibliei date de Dumnezeu.
Acu ce se da se pot numi eretice.
Din pricina lor calea adevarului e vorbita de rau(2Petru 2:1-3)

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

20/03/09 16:32

Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

zambezi a scris:

Klaudiu a scris:

Altfel, repet, apare ideea ca nu toti il vor "asculta" ci unii vor alege sa ramane morti.

Apare doar daca extragi versetele din context. Toţi morţii vor auzi, toţi morţii vor învia, dar nu toţi vor asculta.

A, deci inseamna ca ai abandonat ideea ca mortii morti fiind, "asculta", deci au vointa, cat sunt morti. Intoarcere ca la Braila :) Atunci da, ai putea interpreta ca cei inviati, daca vor asculta, vor trai. 

Şi da, unii (cei ce nu vor asculta) vor alege să învie pentru judecată. Ignorând "a asculta" spui că există doar 1 singur tip de înviere (care?), din această cauză şi nu numai, traducerea la care faci apel nu este bună.

Pai la fel "ignora" majoritatea traducerilor. O fi Cornilescu mai destept decat zeci de comitete de traducere? Posibil, ce sa zic...

Klaudiu a scris:

Nu scrie ca DUPA ce a auzit, ea a inviat

Scrie foarte clar că după ce El i-a vorbit, ea a înviat.

Da nici vorba draga. Unde scrie ca "după ce El i-a vorbit, ea a înviat"?

Că tu speculezi faptul că ea nu ar fi auzit, speculezi şi faptul că El vorbeşte degeaba, adică singur.

Hai c-am dat-o deja in tragi-comedie :) Eu speculez ca ea nu ar fi auzit???!!! Citeaza-ma! Pai cum sa n-auda cand s-a ridicat? Tu speculezi despre mine, ca as fi speculat ca n-a auzit. Ea a auzit foarte bine si clar, dupa ce a fost facuta vie. Isus nu-i ii spune "revino la viata", sau "invie fetita"!

Klaudiu a scris:

Cine aude si actioneaza e deja viu, ce nevoie mai are atunci de inviere?

Pentru El toţi oamenii sunt vii, indiferent dacă au murit mai demult. Pentru noi viaţa se cuprinde între 2 dăţi, data naşterii şi data morţii, nu şi pentru El. Încearcă să defineşti ceea ce este viu prin prisma acestui fapt.

Vezi aici: http://www.proto-teologia.info/wiki/ind ... elor_morti

Klaudiu a scris:

Ea a ascultat de porunca lui de a se ridica, nu de a invia!

Asta chiar îmi place. Pe bune.

Pai te cred si eu ca-ti place, de vreme ce chiar asa scrie.

Klaudiu a scris:

Ea a ascultat de porunca lui de a se ridica, nu de a invia! Mortii nu participa voluntar la invierea lor. Ei de fapt nu participa deloc, ei sunt facuti vii, si nimeni nu-i intreaba daca vor sa fie facuti vii sau nu, nimeni nu le cere sa coopereze.

Cum vine a asculta (a se conforma, a executa) involuntar? De când obligă Dumnezeu pe cineva să facă ceea ce nu vrea să facă, deci fără să-i dea de ales?

Pai tocmai! (argumentul meu servea contra ideii ca cei morti trebuie sa "asculte" ca sa invie; intre timp ai renuntat la acest argument).

Klaudiu a scris:

Da, cand autorul zice ca mortul a facut ceva, mortul nu mai era mort, era viu deja. El fusese inviat anterior. Biblia il numeste totusi "mort" pentru ca fusese mort cu putin timp inainte. Deci speculatia ta ca cei care aud, sunt morti inca in timp ce aud - pentru ca sunt numiti "morti" - si nu au fost tocmai inviati fiind astfel in stare sa auda glasul lui Isus, este gresita. Mortul intai inviase, si apoi il aude pe Isus chemandu-l afara; mortul iese afara. Mortul de fapt nu e mort, ci doar fusese mort. E chiar simplu.

Aici chiar nu ai adus nici o dovadă care să infirme că Lazăr, mort fiind, nu a ascultat de glasul Domnului înainte de a învia, ci doar vorbele tale. De fapt aceleaşi vorbe le-ai spus şi despre fetiţă.

Pai nici nu trebuie eu sa aduc vreo dovada ca Lazar n-a auzit in timp ce era mort, tu ai facut afirmatia asta, tu s-o dovedesti. In text nu scrie asa ceva. Daca vrei dovezi despre morti ca ei nu aud si ca sunt inconstienti, vezi aici: http://www.proto-teologia.info/wiki/ind ... onstientei

Ultima modificare de Klaudiu (21/03/09 02:13)

21/03/09 02:04

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

Klaudiu a scris:

A, deci inseamna ca ai abandonat ideea ca mortii morti fiind, "asculta", deci au vointa, cat sunt morti. Intoarcere ca la Braila :) Atunci da, ai putea interpreta ca cei inviati, daca vor asculta, vor trai.

Nu înseamnă altceva decât că nu înţelegi. Eu vorbeam doar despre cei morţi, deci înainte de învierea lor.

Klaudiu a scris:

Hai c-am dat-o deja in tragi-comedie :) Eu speculez ca ea nu ar fi auzit???!!! Citeaza-ma! Pai cum sa n-auda cand s-a ridicat? Tu speculezi despre mine, ca as fi speculat ca n-a auzit. Ea a auzit foarte bine si clar, dupa ce a fost facuta vie.

Uşurel, :) să ne păstrăm calmul creştinesc. :)
Cel mai bine ar fi să citezi (accept şi traducerea folosită de tine - vezi că ne putem înţelege :) ) unde scrie clar că fetiţa era vie înainte ca El să-i vorbească. (În traducerea pe care o am eu scrie clar că ea s-a ridicat doar după ce El i-a vorbit.)

Klaudiu a scris:

Vezi aici: http://www.proto...Un_Dumnezeu_al_celor_vii.2C_nu_al_celor_morti

Ce să văd, că voi spuneţi că priviţi moartea şi viaţa exact cum o priveşte şi Dumnezeu? Că pentru voi Dumnezeu nu are taine? Că voi ştiţi ce este pentru EL prezentul şi trecutul? Mda, interesant...

Klaudiu a scris:

Pai tocmai! (argumentul meu servea contra ideii ca cei morti trebuie sa "asculte" ca sa invie; intre timp ai renuntat la acest argument).

Totuşi, despre ce vorbeşti?
Mai citeşte odată ce am zis eu:

Cum vine a asculta (a se conforma, a executa) involuntar? De când obligă Dumnezeu pe cineva să facă ceea ce nu vrea să facă, deci fără să-i dea de ales?

Dacă spui că morţii participă involuntar şi sunt înviaţi forţat, atunci răspunde la cele 2 întrebări pe care le-am pus, nu te mai eschiva făcând slalom printre ele. Dacă nu ştii ce ai spus, mai citeşte odată şi dacă nu ai un răspuns mai bine zi că nu ştii tu, nu că nu ştiu eu despre ce vorbesc. Eu ştiu că Dumnezeu întotdeauna dă de ales: ori, ori, de altfel asta e şi motivul pentru care apare judecata: pentru a fi judecat pentru alegerea ta (felul în care ai ales să asculţi sau nu) nu pentru alegerea Lui.

Klaudiu a scris:

Pai nici nu trebuie eu sa aduc vreo dovada ca Lazar n-a auzit in timp ce era mort, tu ai facut afirmatia asta, tu s-o dovedesti.

Mă tem că aici va trebui să-i ceri acest lucru lui Ioan, căci el a scris, căci cei morţi vor auzi glasul Lui şi cei ce-L vor asculta vor învia, nu eu. Ai şi uitat?

Klaudiu a scris:

Daca vrei dovezi despre morti ca ei nu aud si ca sunt inconstienti, vezi aici: http://www.proto-teolog...Moarte#Un_loc_al_inconstientei

Nu am cerut dovezi despre moartea trupului, pentru că acolo despre acel lucru se vorbeşte.

21/03/09 11:52

Klaudiu
membru

zambezi a scris:

Klaudiu a scris:

Nu înseamnă altceva decât că nu înţelegi. Eu vorbeam doar despre cei morţi, deci înainte de învierea lor.

Exact, eu zic c-am inteles bine. Odata spui:

"Morţii pot auzi glasul Fiului lui Dumnezeu şi cei care-L vor asculta vor învia. Şi mai apare un aspect voinţa de a-L asculta. A asculta înseamnă a face ceva, nu e chiar nimic, deşi pentru asta nu trebuie să fii viu."

"cei morţi vor auzi şi cei morţi care-l vor asculta vor învia. Nu se spune că cei morţi vor învia, apoi vor auzi şi apoi vor asculta."

iar apoi:

"Toţi morţii vor auzi, toţi morţii vor învia, dar nu toţi vor asculta. Este diferenţă între a fi înviat pentru viaţă şi a fi înviat pentru judecată. Sunt 2 feluri de învieri, iar în acestea 2 toţi vor fi înviaţi. Şi da, unii (cei ce nu vor asculta) vor alege să învie pentru judecată."

Te contrazici deci - eu cel putin asa vad. O data spui ca mortii il vor asculta cat sunt morti, si ca acestia vor invia. Iar apoi zici ca mortii vor invia, dar nu toti vor asculta, plasand deci ascultarea asta inainte sau dupa ce au fost morti. Sau nu? Daca nu, atunci exprimarea ta este ambigua. Te rog sa clarifici atunci cand are loc ascultarea.

Klaudiu a scris:

Hai c-am dat-o deja in tragi-comedie :) Eu speculez ca ea nu ar fi auzit???!!! Citeaza-ma! Pai cum sa n-auda cand s-a ridicat? Tu speculezi despre mine, ca as fi speculat ca n-a auzit. Ea a auzit foarte bine si clar, dupa ce a fost facuta vie.

Uşurel, :) să ne păstrăm calmul creştinesc. :)

De ce, ti l-ai pierdut? :) Eu te-asigur ca nu. Ar fi cam greu sa-mi pierd calmul in fata unui monitor de calculator.

Cel mai bine ar fi să citezi (accept şi traducerea folosită de tine - vezi că ne putem înţelege :) ) unde scrie clar că fetiţa era vie înainte ca El să-i vorbească. (În traducerea pe care o am eu scrie clar că ea s-a ridicat doar după ce El i-a vorbit.)

Din nou, tu bagi la inaintare o afirmatie: ca fetita a auzit in timp ce era moarta. De ce trebuie eu sa demonstrez contrariul cand textul nu spune asa ceva? Dupa cum observi si tu, textul spune ca s-a ridicat dupa ce i-a vorbit, nu ca a inviat dupa ce i-a vorbit. Deci daca faci o afirmatie necontinuta in text, demonstreaz-o, nu ma pune pe mine s-o contra-demonstrez. Ce sa contra-demonstrez? Adaugirile tale?

Klaudiu a scris:

Vezi aici: http://www.proto...Un_Dumnezeu_al_celor_vii.2C_nu_al_celor_morti

Ce să văd, că voi spuneţi că priviţi moartea şi viaţa exact cum o priveşte şi Dumnezeu?

1) Care "voi"? Cam cate persoane crezi tu ca scriu de pe contul meu?

2) Da, exact, asa privesc viata cum o priveste Dumnezeu; asa si trebuie s-o fac, si de asta a inspirat Scripturile, ca oamenii sa cunoasca adevarul, si sa vada lucrurile asa cum El le vede. Sau nu?

Că pentru voi Dumnezeu nu are taine? Că voi ştiţi ce este pentru EL prezentul şi trecutul?

Tainele pe care Dumnezeu le-a dezvaluit in Biblie le cunoasc, ca doar de aia le-a dezvaluit. Sper ca n-ai nimic impotriva?

Dacă spui că morţii participă involuntar şi sunt înviaţi forţat, atunci răspunde la cele 2 întrebări pe care le-am pus, nu te mai eschiva făcând slalom printre ele.

Care slalom si eschive, iar te-ai apucat de speculatii? :) Odata ca pui intrebarea gresit. Nu numai ca NU am zis ca mortii participa involuntar, ci am zis chiar ca ei nu participa deloc la inviere. Ei nu au absolut nici o contributie, si e culmea sa afirmi ca ar avea. Ii intreaba cineva daca vor sa invie sau nu? "Bai Vasile, invie odata, hai te rog io"? Sau "Vasile, hai sa colaboram: uite, eu iti dau porunca sa invii, si tu te conformezi. Ce zici, batem palma? Hai nu mai sta, invie odata!"??? 

Ai intrebat:

"De când obligă Dumnezeu pe cineva să facă ceea ce nu vrea să facă, deci fără să-i dea de ales?"

De cand? De cand e Dumnezeu! Da binenteles ca exista situatii cand Dumnezeu nu-l consulta pe om referitor la soarta lui. L-a intrebat oare Dumnezeu pe Adam daca vrea sa fie creat sau nu? :D L-a intrebat daca vrea sa paraseasca Edenul cand l-a dat afara? L-a obligat sau nu sa iasa afara? I-a cerut acordul, parerea, colaborarea? I-a dat de ales in acea situatie? Ete na, cum sa-i dea de ales atunci? Afara cu el. I-a intrebat pe evrei daca vor sa iasa afara din Egipt? Nu cumva ii obliga Dumnezeu pe oameni sa-i faca voia si sa nu-i calce poruncile? Nu sunt ele obligatorii? Ba bine ca nu.

Ceea ce mi se pare insa culmea absurdului, este sa afirmi ca Dumnezeu ii intreaba mai intai pe morti daca vor sa invie, le da de ales. Nu exista alegere aici, daca Dumnezeu vrea, te invie, fie ca-ti place sau nu. Cu-atata ramai daca nu-ti place.

Eu ştiu că Dumnezeu întotdeauna dă de ales: ori, ori, de altfel asta e şi motivul pentru care apare judecata: pentru a fi judecat pentru alegerea ta (felul în care ai ales să asculţi sau nu) nu pentru alegerea Lui.

Nu intotdeauna da de ales. Vezi mai sus.

Klaudiu a scris:

Pai nici nu trebuie eu sa aduc vreo dovada ca Lazar n-a auzit in timp ce era mort, tu ai facut afirmatia asta, tu s-o dovedesti.

Mă tem că aici va trebui să-i ceri acest lucru lui Ioan, căci el a scris, căci cei morţi vor auzi glasul Lui şi cei ce-L vor asculta vor învia, nu eu. Ai şi uitat?

N-am ce sa uit, Ioan nu scrie asa ceva. TU scrii asa ceva. Ai si uitat?

Klaudiu a scris:

Daca vrei dovezi despre morti ca ei nu aud si ca sunt inconstienti, vezi aici: http://www.proto-teolog...Moarte#Un_loc_al_inconstientei

Nu am cerut dovezi despre moartea trupului, pentru că acolo despre acel lucru se vorbeşte.

:D Asa scrie acolo in Biblie, "aceasta sectiune se refera la moartea trupului"? Acolo e vorba de morti si de moarte, nu de moartea trupului. Dihotomia pe care o faci seamana mai degraba cu metodologia adventista; cand se spune ca Legea a luat sfarsit, ei inteleg ca doar Legea ceremoniala a luat sfarsit, nu Legea in sine. Adaugirile astea nu servesc decat pentru justificarea unei teologii nebiblice. Niciunde nu spune Biblia ca doar "legea ceremoniala" a luat sfarsit, sau ca doar "moartea trupului" inseamna inconstienta. Amandoua sunt expresii nebiblice, oricat s-ar incerca sucirea si rasucirea acestor idei.

Ultima modificare de Klaudiu (22/03/09 00:50)

22/03/09 00:43

zambezi
membru

Klaudiu a scris:

O data spui ca mortii il vor asculta cat sunt morti, si ca acestia vor invia.

E vorba de învierea pentru viaţă.

Klaudiu a scris:

Iar apoi zici ca mortii vor invia, dar nu toti vor asculta, plasand deci ascultarea asta inainte sau dupa ce au fost morti. Sau nu? Daca nu, atunci exprimarea ta este ambigua. Te rog sa clarifici atunci cand are loc ascultarea.

E vorba despre cei ce nu ascultă glasul Lui şi sunt înviaţi pentru judecată.

Klaudiu a scris:

Deci daca faci o afirmatie necontinuta in text, demonstreaz-o, nu ma pune pe mine s-o contra-demonstrez. Ce sa contra-demonstrez? Adaugirile tale?

E destul de clar demonstrată în versetele din Ioan. Dacă ignori similitudinea demonstrează de ce o faci.

Klaudiu a scris:

Nu numai ca NU am zis ca mortii participa involuntar, ci am zis chiar ca ei nu participa deloc la inviere. Ei nu au absolut nici o contributie, si e culmea sa afirmi ca ar avea.

Aşa deci, e vorba despre alţi morţi care nu au fost niciodată vii pentru că nici nu au existat, unii nou creaţi, un fel de clone din moment ce trupul care este înviat nu este de fapt al lor din moment ce nu participă deloc la învierea lor.

Klaudiu a scris:

De cand? De cand e Dumnezeu! Da binenteles ca exista situatii cand Dumnezeu nu-l consulta pe om referitor la soarta lui. L-a intrebat oare Dumnezeu pe Adam daca vrea sa fie creat sau nu? :D

Văd că persistă ideea ta că morţii la înviere sunt creaţi ca şi când nici nu ar fi existat vreodată, la fel ca şi Adam, dar, spre deosebire de el, au avut o clonă înainte de a muri, care după moarte a dispărut complet, evaporându-se în neant.

Klaudiu a scris:

L-a intrebat daca vrea sa paraseasca Edenul cand l-a dat afara? L-a obligat sau nu sa iasa afara? I-a cerut acordul, parerea, colaborarea? I-a dat de ales in acea situatie?

Bineînţeles că Adam a avut de ales între a asculta şi a nu asculta de El. De fapt acesta e şi motivul că a fost izgonit. Ce, ţi se pare cumva nedrept?

Klaudiu a scris:

I-a intrebat pe evrei daca vor sa iasa afara din Egipt? Nu cumva ii obliga Dumnezeu pe oameni sa-i faca voia si sa nu-i calce poruncile? Nu sunt ele obligatorii? Ba bine ca nu.

Ele sunt obligatorii pentru om doar dacă vrea să fie cu El. Altfel nu. Şi chiar dacă e ceva obligatoriu asta nu înseamnă că eşti obligat să o faci. Nu eşti, dar suporţi consecinţele. În timp ce este culoarea roşie la semafor, dacă vrei poţi să treci strada că doar nu te ţine nimeni legat cu cătuşe pe trotuar, dar suporţi prevederile legii.

Klaudiu a scris:

Ceea ce mi se pare insa culmea absurdului, este sa afirmi ca Dumnezeu ii intreaba mai intai pe morti daca vor sa invie, le da de ales. Nu exista alegere aici, daca Dumnezeu vrea, te invie, fie ca-ti place sau nu. Cu-atata ramai daca nu-ti place.

Mai reciteşte, că eu nu am spus aşa ceva. Dumnezeu spune ceva tu asculţi sau nu şi apoi vei fi judecat în funcţie de ascultare sau lipsa ei. Nu am pomenit nimic de întrebări. Asta o spui tu de la tine.

Klaudiu a scris:

Să-ţi reamintesc de la ce a plecat discuţia?

22/03/09 01:28

Klaudiu
membru

zambezi a scris:

Klaudiu a scris:

Deci daca faci o afirmatie necontinuta in text, demonstreaz-o, nu ma pune pe mine s-o contra-demonstrez. Ce sa contra-demonstrez? Adaugirile tale?

E destul de clar demonstrată în versetele din Ioan. Dacă ignori similitudinea demonstrează de ce o faci.

Ba nu e deloc "demonstrata" in text; ce similitudine?

Klaudiu a scris:

Nu numai ca NU am zis ca mortii participa involuntar, ci am zis chiar ca ei nu participa deloc la inviere. Ei nu au absolut nici o contributie, si e culmea sa afirmi ca ar avea.

Aşa deci, e vorba despre alţi morţi care nu au fost niciodată vii pentru că nici nu au existat, unii nou creaţi, un fel de clone din moment ce trupul care este înviat nu este de fapt al lor din moment ce nu participă deloc la învierea lor.

Doamne feri :)

Klaudiu a scris:

De cand? De cand e Dumnezeu! Da binenteles ca exista situatii cand Dumnezeu nu-l consulta pe om referitor la soarta lui. L-a intrebat oare Dumnezeu pe Adam daca vrea sa fie creat sau nu? :D

Văd că persistă ideea ta că morţii la înviere sunt creaţi

De fapt ce tot vorbesti tu aici? Nici pomeneala draga.

Klaudiu a scris:

L-a intrebat daca vrea sa paraseasca Edenul cand l-a dat afara? L-a obligat sau nu sa iasa afara? I-a cerut acordul, parerea, colaborarea? I-a dat de ales in acea situatie?

Bineînţeles că Adam a avut de ales între a asculta şi a nu asculta de El.

Nu nu, te rog raspunde la intrebare, nu face slalom si nu te eschiva :) Cand a hotarat Dumnezeu sa-l dea afara din Eden, i-a dat de-a ales?

Klaudiu a scris:

I-a intrebat pe evrei daca vor sa iasa afara din Egipt? Nu cumva ii obliga Dumnezeu pe oameni sa-i faca voia si sa nu-i calce poruncile? Nu sunt ele obligatorii? Ba bine ca nu.

Ele sunt obligatorii pentru om doar dacă vrea să fie cu El. Altfel nu.

Ete na :) Asta de unde-ai mai auzit-o? Te rog sa citezi Biblia cand faci afirmatii de genul asta. Sau ce, este o axioma? Ele sunt obligatorii fie ca vrei fie ca nu! Scrie "sa nu ucizi", si nu "sa nu ucizi, dar poti sa ucizi daca nu vrei sa fii cu Dumnezeu"... De unde anume iti acorzi tu libertatea asta de a enunta ca poruncile lui Dumnezeu nu sunt obligatorii?

Şi chiar dacă e ceva obligatoriu asta nu înseamnă că eşti obligat să o faci.

A nuuuuuuuu, hai ca asta-i tare :D :D :D Serios? Credeam ca vorbim aceeasi limba Romana?

Klaudiu a scris:

Mai reciteşte, că eu nu am spus aşa ceva. Dumnezeu spune ceva tu asculţi sau nu şi apoi vei fi judecat în funcţie de ascultare sau lipsa ei. Nu am pomenit nimic de întrebări. Asta o spui tu de la tine.

Ok, ai spus sau nu ca mortul participa la inviere? I se cere sa participe sau nu?

Klaudiu a scris:

Să-ţi reamintesc de la ce a plecat discuţia?

Daca vrei neaparat... Intre timp insa, nu ai raspuns la intrebare. Cand are loc ascultarea asta presupusa asta a mortilor de care vorbesti?

22/03/09 04:57

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
sa-ti reamintesc cum se citeaza ?

22/03/09 09:15

zambezi
membru

Klaudiu a scris:

Intre timp insa, nu ai raspuns la intrebare.

Ok. Hai să-ţi răspund şi să-ţi explic cum este cu alegerea.
De exemplu, cineva care vrea să fie membru al unui forum, deci să stea şi să posteze în acel forum, trebuie să respecte condiţia de a respecta regula de a posta, conformă cu forumul. El poate alege dacă se conformează sau nu. Dacă se conformează rămâne să posteze, dacă nu, atunci ia o pauză de gândire înainte să fie trimis definitiv de pe forum. Deci vezi că are de ales între 2 lucruri, nu este obligat să facă una sau alta. E decizia lui conştientă. Bun. Acum înlocuieşte cuvântul "cineva" cu "Adam" şi "forum" cu "grădina Edenului". :)

22/03/09 13:06

Klaudiu
membru

Zambezi, am inteles. Deci dupa ce respectivul se manifesta intr-un mod nepotrivit, ii dai de ales dupa ce ai luat decizia de a-l exclude definitiv? In ce priveste excluderea din Eden in urma pacatului, i-a dat Dumnezeu de ales lui Adam daca vrea sa plece sau nu?

22/03/09 23:56

Old
Moderator

Klaudiu a scris:

Deci dupa ce respectivul se manifesta intr-un mod nepotrivit, ii dai de ales dupa ce ai luat decizia de a-l exclude definitiv? In ce priveste excluderea din Eden in urma pacatului, i-a dat Dumnezeu de ales lui Adam daca vrea sa plece sau nu?

Din exemplul cu forumul asa s-ar intelege.

Totusi cred ca nu a existat faza intermediara.
Faza obtionala a fost la inceput.
Faza consecintelor a fost alungarea din gradina.

Daca am spune ca putea fi si o faza intermediara, in care Adam sa nu se ascunda, ci sa denunte faptul ca a fost inselat si sa se pocaiasca, cred ca ar fi o speculatie interesanta.

23/03/09 08:09

ambasador
membru

Daca va certati nu ajungeti la nici un consens.
Cautati dar ceva mai "incurajator" de a discuta.
Astept alte nelamuriri cu privire la "doctrina" martorilor.

23/03/09 20:39

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
Am asteptat cu rabdare sa imi trimiti unde zice ca Isus nu era Dumnezeu.
Sunt mii de versete care dovedeste ce trebuie...
Inca unul destul de clar.

Isaia 9:6 Căci un Copil ni s-a născut, un Fiu ni s-a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: "Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veşniciilor, Domn al păcii.
(nu ziceti scuza ca e tradus rau ca am cercetat si e tradus extraordinar de bine si clar.)

Ultima modificare de livu2day (25/03/09 05:11)

25/03/09 05:11

Old
Moderator

daniel.drehluta a scris:

Asta puteai pune la comentarii.
Aici puteai sa scrii despre doctrina martorilor, ca nu este neaparat lectiune, ca sa fie cu intrebari si raspunsuri.

De exemplu ai putea sa spui despre legatura dintre 1914 si 1932.

Sau despre motivele pentru care Martorii cu vechiul s-au despartit de martorii cu noul, sau depre legatura cu milenistii.

Dar cand te-am intrebat nu ai spus ce te face sa crezi ca 144 mii sunt in cer iar gloata mare pe pamant. si de ce ziceti ca sunt ai vostri (144 mii) cand Biblia zice ca sunt din semintiile lui iacob, si daca voi revendicati aceste semintii, cum va impartiti, care din care semintie este?

Si ce-i salveaza pe cei 144000, iar gloata mare cum sunt salvati?. Si, si...

25/03/09 05:53

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Hai sa lamurim o data pentru totdeauna si care este denumirea copiiilor lui Dumnezeu.

1 Petru 4:16   
Dimpotriva, daca sufera pentru ca este crestin, sa nu-i fie rusine, ci sa proslaveasca pe Dumnezeu pentru numele acesta.

25/03/09 09:29

ambasador
membru

livu2day a scris:

Am asteptat cu rabdare sa imi trimiti unde zice ca Isus nu era Dumnezeu.
Sunt mii de versete care dovedeste ce trebuie...
Inca unul destul de clar.

Isaia 9:6 Căci un Copil ni s-a născut, un Fiu ni s-a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: "Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veşniciilor, Domn al păcii.
(nu ziceti scuza ca e tradus rau ca am cercetat si e tradus extraordinar de bine si clar.)

"Caci un Copil ni s-a nascut..."  Isus la nastere a fost copil(prunc).(Matei 2:20)
  "..un Fiu ni s-a dat.."  Isus fiul lui Dumnezeu.(Luca 22:70)
  "Minunat"  Isus a facut multe minuni si vindecari in timpul cat a fost pe pamant.
  "Sfetnic" Isus a fost un invatator si un bun povatiutor pentru cei ce il urmau.
  "Dumnezeu tare"  Isus este un dumnezeu(theos),la fel cum si oamnei sunt numiti dumnezei( 1Corinteni 8:5,6 ) si satan fiind numit tot un dumnezeu. Dar nu Theos Pantokrator(Dumnezeul atotputernic).
  "Parintele vesniciilor"  Isus Christos va fi Cel care va da viata vesnica omenirii "El a fost facut un duh datator de viata"(1Corint.15:45).Deaceea oamenii "Il vor numi "Parintele vesniciilor"- Parintele care da viata vesnica oamenilor ascultatori(Matei 15:34; Romani 2:7).
  "Domn al pacii"   Isus va aduce adevarata pace in Imparatia lui Dumnezeu.

Nu vad care este lagatura ca Isus ar fi Dumnezeu.Poate mi-o spui tu.

Ultima modificare de daniel.drehluta (25/03/09 21:17)

25/03/09 21:17

ambasador
membru

OLD TRAIAN a scris:

daniel.drehluta a scris:

Asta puteai pune la comentarii.
Aici puteai sa scrii despre doctrina martorilor, ca nu este neaparat lectiune, ca sa fie cu intrebari si raspunsuri.

De exemplu ai putea sa spui despre legatura dintre 1914 si 1932.

Sau despre motivele pentru care Martorii cu vechiul s-au despartit de martorii cu noul, sau depre legatura cu milenistii.

Dar cand te-am intrebat nu ai spus ce te face sa crezi ca 144 mii sunt in cer iar gloata mare pe pamant. si de ce ziceti ca sunt ai vostri (144 mii) cand Biblia zice ca sunt din semintiile lui iacob, si daca voi revendicati aceste semintii, cum va impartiti, care din care semintie este?

Si ce-i salveaza pe cei 144000, iar gloata mare cum sunt salvati?. Si, si...

La ce legatura te referi intre 1914-1932?

Martorii s-au despartit din pricina invataturii care incepand cu anul 1950 a inceput sa nu mai corespunda cu biblia sau cu invataturile date pana atunci.(pana in anul 1950 toate Biblia a fost explicata) A fost o proba mare in mijlocul martorilor.Sa vazut ca incepand din acel an nu mai era "glasul din Templu"iar cei ce au avut ochi sa vada si-au dat seama de lucrul acesta.
Despre milenisti se stie ca ei au ramas la invataturile lui Russel,lumina insa a crescut dar ei neacceptand restul explicatiilor date.
  Am explicat cine sunt cei 144 mii sau Mireasa lui Christos.Ei vor imparati cu Isus 1000 de ani(Apoc 20:4) in cer nu pe pamant,avand parte de chemare ceresca.(Evrei3:1).
  Multimea mare de oameni (Apoc 7:9) sunt acei oameni blanzi care vor mosteni pamantul.(Matei 5:5).
  Izraelul natural a cazut cu totul dupa moartea lui Isus Christos,iar de atunci inainte Dumnezeu si-a ales poporul dintre toate nemurile.Asadar cand se refera la semintiile lui Iacob nu se refera la Izraelul natural ci la cel spiritual la fel  cum arata si de Babilon desi el era cazut de mult timp in urma.(Babilonul reprezentand organizatia lui satan).
  Atat cei 144000 cat si multimea mare de oameni "se salveaza" prin credinta lor pana la moarte  lui Dumnezeu si devotament dezinteresat.

Astea sunt explicatii ale Bibliei,astfel se poate intelege Biblia,Dumnezeu folosindu-se de Biserica Sa pentru a o explica.
  Pentru a intelege Biblia e necesar de a compara lucruri spirituale cu lucruri spirituale.Biblia nu este ca o poezie care sa o citesti odata si sa o si explici.
  Sunt necesari ani de studii cu o inima sincera,libera si fara prejudecati.
  Dumnezeu iti arata calea iar tu numai cu o inima curata si neegoista poti sa o cunosti.

25/03/09 21:54

april
admin forum

daniel.drehluta a scris:

"Dumnezeu tare"  Isus este un dumnezeu(theos),la fel cum si oamnei sunt numiti dumnezei( 1Corinteni 8:5,6 ) si satan fiind numit tot un dumnezeu. Dar nu Theos Pantokrator(Dumnezeul atotputernic).

- Isaia era evreu si nu credea in mai multi dumnezei .
- zi ce poate face Dumnezeu si Isus nu , ca sa facem diferenta intre puternic si atotputernic.

daniel.drehluta a scris:

"Parintele vesniciilor"  Isus Christos va fi Cel care va da viata vesnica omenirii "El a fost facut un duh datator de viata"(1Corint.15:45).Deaceea oamenii "Il vor numi "Parintele vesniciilor"- Parintele care da viata vesnica oamenilor ascultatori(Matei 15:34; Romani 2:7).

vesniciile au fost create ?  daca da, inainte sau dupa Isus ?

25/03/09 22:11

ambasador
membru

+Archangel+ a scris:

Hai sa lamurim o data pentru totdeauna si care este denumirea copiiilor lui Dumnezeu.

1 Petru 4:16   
Dimpotriva, daca sufera pentru ca este crestin, sa nu-i fie rusine, ci sa proslaveasca pe Dumnezeu pentru numele acesta.

Dar toti oamenii credinciosi din vechime au fost denumiti crestini?
Crestin inseamna a calca pe urmele lui Christos.Toti cari calca pe urmele lui sunt crestini.
Credinta data sfintilor odata pentru totdeauna(Iuda3) nu a fost de crestin.
  Numele de crestin a fost dat dupa Rusalii(Fapte 11:26) dar nu ca un nume oficial.
  Nu este gresit a te numi crestin dar nu "crestin" a fost credinta data sfintilor.
Isus este aratat ca martor.(Apoc 1:5; 3:14; Isaia 55:4).
Toti prorocii sunt aratati ca martori.(Evrei 11; 12:1).
Oare este asa gresit a te numi "Martor a lui Iehova" cand ne numim dupa numele lui Dumnezeu?(Ieremia 15:16).

25/03/09 22:12

april
admin forum

daniel.drehluta a scris:

Am explicat cine sunt cei 144 mii sau Mireasa lui Christos.Ei vor imparati cu Isus 1000 de ani(Apoc 20:4) in cer nu pe pamant,avand parte de chemare ceresca.(Evrei3:1).
  Multimea mare de oameni (Apoc 7:9) sunt acei oameni blanzi care vor mosteni pamantul.(Matei 5:5).

Apocalipsa 7:9 După aceea m-am uitat, şi iată că era o mare gloată, pe care nu putea s-o numere nimeni, din orice neam, din orice seminţie, din orice norod şi de orice limbă, care stătea în picioare înaintea scaunului de domnie şi înaintea Mielului, îmbrăcaţi în haine albe, cu ramuri de finic în mâini;

Apocalipsa 7:10 şi strigau cu glas tare, şi ziceau: "Mântuirea este a Dumnezeului nostru, care stă pe scaunul de domnie, şi a Mielului!"

Apocalipsa 7:11 Şi toţi îngerii stăteau împrejurul scaunului de domnie, împrejurul bătrânilor şi împrejurul celor patru făpturi vii. Şi s-au aruncat cu feţele la pământ în faţa scaunului de domnie, şi s-au închinat lui Dumnezeu,

- unde era scaunul de domnie al Mielului  ?
- unde erau toti ingerii, batranii si cele 4 fapturi vii?
- unde era Dumnezeu ?

25/03/09 22:17

ambasador
membru

april a scris:

daniel.drehluta a scris:

- Isaia era evreu si nu credea in mai multi dumnezei .
- zi ce poate face Dumnezeu si Isus nu , ca sa facem diferenta intre puternic si atotputernic.

daniel.drehluta a scris:

vesniciile au fost create ?  daca da, inainte sau dupa Isus ?

Nu credea Isaia in mai multi dumnezei?Atuci de ce spune :
Isaia 37:19  şi că au aruncat în foc pe dumnezeii lor; dar ei nu erau dumnezei, ci erau lucrări făcute de mâinile omului, din lemn şi din piatră. De aceea i-au nimicit.
Isaia 41:23  Spuneţi-ne ce se va întâmpla mai tîrziu, ca să ştim că Sunteţi dumnezei, faceţi măcar ceva bun sau rău, ca să vedem şi să privim cu toţii.

Isus si Dumnezeu(Iehova) nu lucreaza independent unul de altul.Ei sunt in perfecta armonie in lucrare si scop (nu in putere,vesnicie).
Isus nu poate face nimic de la Sine chiar El declarand asta:"Ioan 5:30  Eu nu pot face nimic de la Mine însumi: judec după cum aud; şi judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut să fac voia Mea, ci voia Tatălui, care M-a trimis."

Nu inteleg la ce te referi cand spui"vesniciile au fost create".
Isus si-a castigat "vesnicia" sau nemurirea prin ascultare si devotament desavarsit fata de Tatal Sau.

25/03/09 22:27

ambasador
membru

april a scris:

daniel.drehluta a scris:

- unde era scaunul de domnie al Mielului  ?
- unde erau toti ingerii, batranii si cele 4 fapturi vii?
- unde era Dumnezeu ?

Toata cartea Apocalipsului este simbolica.
Daca ar fi literal carne si sange (acei oameni din toate natiunile) nu pot fi in cer(1Cor.15:50).
  Oare este vorba de un scaun de domnie literal?
Scaunul de domnie reprezinta regalitatea lui Dumnezeu.
Ca ei stateau in picioare arata ca erau aprobati de Dumnezeu........
Toata aceasta vedenie a lui Ioan este simbolica.Ea arata pe acesta multime de oameni in urma judecatii primeste aprobare in fata lui Dumnezeu.
Tocmai de asta am si spus ca in explicarea Bibliei se compara lucruri spirituale cu lucruri spirituale.
Totul este simbolic.Nimic nu este literal si nici nu se poate a fi literal.

25/03/09 22:46

Atty25
membru

Inregistat: 11/03/09
uitati o DOVADA CLARA ca Isus nu este insusi Dumnezeu Efeseni 1:3 " Binecuvantat sa fie Dumnezeu, TATAL DOMNULUI NOSTRU ISUS HRISTOS, care ne-a binecuvantat cu tot felul de binecuvantari duhovnicesti, in locurile ceresti, in Hristos"      daca Isus este insus Dumnezeu cum explicati versetul acesta ? cine la inviat pe Isus din moarte .... timp de 3 zile lumea a fost fara Dumnezeu ? cui s-au adresat cuvinetel "eli eli lama sabahtani " ?  cand a fost botezat de catre Ioan Botezatorul a zis " iata in sulul cartii este scris despre mine VIN SA FAC VOIA TA DUMNEZEULE " cui i s-a adresat ? a cui voie sa invoit sa o faca? ... va rog daca este cu putinta raspundeti-mi la intrebarile de mai sus   VA MULTUMESC!

25/03/09 23:08

Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 19    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la