TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Martorii lui Iehova Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 19
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09

april a scris:

trebuie sa citezi tot ? nu poti sterge din citatele alea ?

crede-ma april  nu pot nu ca nu vreau.
nu am facut informatica deloc la scoala si nu pot.Numai practic daca imi arat cineva as putea invata.Ca la teorie is bota.

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

16/03/09 23:28

Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

april a scris:

daniel.drehluta a scris:

- cine L-a inviat pe Isus?

Dupa invataura treimii as deduce ca el sa inviat singur.
[...]

Ok. sa vedem ce mai zice Biblia :

Ioan 10:17 Tatăl Mă iubeşte, pentru că Îmi dau viaţa, ca iarăşi s-o iau.
Ioan 10:18 Nimeni nu Mi-o ia cu sila, ci o dau Eu de la Mine. Am putere s-o dau, şi am putere s-o iau iarăşi

Cum explici aceste versete?

April, uite asa se explica acest verset: verbul "a lua" din fraza "am putere s-o iau" este traducerea verbului grecesc lambano. Acest verb are mai multe sensuri, printre care:

1. A lua
2. A primi

Cine traduce acest verset trebuie sa faca o alegere, ori, ori. Cand traducatorul opteaza pentru prima varianta, a lua, inseamna ca Isus desi era mort nu era chiar mort, pentru ca este activ, face ceva, si cel ce face ceva este clar viu.

De fapt, acest verb lambano apare de doua ori in acest verset. A doua instanta se afla printre cuvintele care le-ai omis:

"aceasta este porunca, pe care am primit-o (lambano) dela Tatãl Meu."

Aici lambano a fost tradus deja cu celalalt sens, de a primi. Acesta este sensul lui lambano si in primul caz, Isus primeste viata inapoi. De ce? Scripturile sunt clare in acest sens. Galateni 1:1 spune deosebit de clar ca Tatal a fost acela care l-a inviat pe Isus.

17/03/09 02:33

Klaudiu
membru

+Archangel+ a scris:

Ioan 5:18   
Tocmai de aceea cautau si mai mult iudeii sa-L omoare, nu numai fiindca dezlega ziua Sabatului, dar si pentru ca zicea ca Dumnezeu este Tatal Sau si Se facea astfel deopotriva cu Dumnezeu.

Citat din alt thread:

Klaudiu a scris:

Logica e a evreilor necredinciosi si criminali. Vrei sa zici ca ti-o insusesti? Pai atunci te rog sa citesti si ce le raspunde Isus referitor la aceasta greseala a lor:

Isus a luat din nou cuvîntul, si le -a zis: ,,Adevãrat, adevãrat vã spun, cã, Fiul nu poate face nimic dela Sine; El nu face decît ce vede pe Tatãl fãcînd; si tot ce face Tatãl, face si Fiul întocmai. - Ioan 5:19

Le respinge rationamentul ca daca zicea ca Dumnezeu este Tatăl Său, se făcea astfel deopotrivă cu Dumnezeu. El nu se face deopotriva cu Dumnezeu, pentru ca spre deosebire de Dumnezeu, Isus nu poate face nimic dela sine; el nu face decît ce vede pe Tatãl fãcînd.

Ultima modificare de Klaudiu (17/03/09 02:40)

17/03/09 02:39

giany
membru

Inregistat: 18/05/07

april a scris:

ei citesc de la BIBLIE doar ce le convine ... IOAN a fost martor al LUMINII ... nicidecum nu scrie la BIBLIA mea de martor al lui iehova asta ... poate daca imi scriu eu cu pixul o sa scrie ... dar mai e ceva la BIBLIE care ma opreste sa scriu eu ... :):D:) ... ma buseste din nou rasul cat de penibili sunt unii ... scriu ei bibliile lor ... DOAMNE DUMNEZEULE SFINTE IISUSE SI DUHUL ADEVARULUI CEL SFÃNT ... la usa mincinosului am impresia ca bate Moartea ... dar ea in timp ce deschide mincinosul usa ... intra pe geam si ii face o surpriza mincinosului ... ii taie nasul ... :) ... :D ... :) ... de la gat in sus ... hai o pe bune ca ma distrez cu astia ... mai mult de atat ... ii lasa doar capul sa umble fara trup ... :D:D:D ... cand te barbiereste Moartea ... e un fel de epilare definitiva ... cu COASA ... nu cu : "laser frate !!! " !!! ...

inca ceva ... zic io important ... sa nu ai impresia ca in afara de faptul ca aberezi ... stii tu care esti ... asea ... sa nu iti faci impresii cum ca io citesc mesajele tale de 1 tona ... scrie mai putin ... nu am chef sa citesc si mult si prost ... asea ca ... :)

Ultima modificare de giany (17/03/09 10:56)

17/03/09 10:26

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

Klaudiu a scris:

Cine traduce acest verset trebuie sa faca o alegere, ori, ori. Cand traducatorul opteaza pentru prima varianta, a lua, inseamna ca Isus desi era mort nu era chiar mort, pentru ca este activ, face ceva, si cel ce face ceva este clar viu.

Dacă înțeleg eu bine, tu spui că nu e proprie folosirea verbului "a lua" deoarece cineva care a murit nu poate fi activ și din această cauză trebuia folosit verbul "a primi"?

17/03/09 11:10

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

Klaudiu a scris:

Logica e a evreilor necredinciosi si criminali. Vrei sa zici ca ti-o insusesti?

Faptul ca sunt niste necredinciosi si criminali nu are nimic de a face cu o logica buna. Cand magii au intrebat unde este Pruncul marii teologi ai lui Irod au stiut exact unde este. Evreii raman unii dintre cei mai buni interpreti ai profetiilor VT fie ca vrem fie ca nu vrem.

Klaudiu a scris:

Le respinge rationamentul ca daca zicea ca Dumnezeu este Tatăl Său, se făcea astfel deopotrivă cu Dumnezeu. El nu se face deopotriva cu Dumnezeu, pentru ca spre deosebire de Dumnezeu, Isus nu poate face nimic dela sine; el nu face decît ce vede pe Tatãl fãcînd.

El nu le respinge rationamentul decat pentru a le clarifica ca El nu este Tatal ci Fiul. In niciun caz nu respinge argumentul dumnezeirii.

Klaudiu a scris:

E posibil sa fie tradus si prin a primi dar contextul cred ca tinde spre folosirea lui a lua. Argumentul ca Isus era mort si inactiv nu tine deoarece, chiar traducand prin a primi, mort fiind are puterea de a primi. Daca este mort in sensul specificat de tine atunci nu mai are nicio putere. Nici macar de a primi ceva.

17/03/09 11:38

ambasador
membru

giany a scris:

april a scris:

ei citesc de la BIBLIE doar ce le convine ... IOAN a fost martor al LUMINII ... nicidecum nu scrie la BIBLIA mea de martor al lui iehova asta ... poate daca imi scriu eu cu pixul o sa scrie ... dar mai e ceva la BIBLIE care ma opreste sa scriu eu ... :):D:) ... ma buseste din nou rasul cat de penibili sunt unii ... scriu ei bibliile lor ... DOAMNE DUMNEZEULE SFINTE IISUSE SI DUHUL ADEVARULUI CEL SFÃNT ... la usa mincinosului am impresia ca bate Moartea ... dar ea in timp ce deschide mincinosul usa ... intra pe geam si ii face o surpriza mincinosului ... ii taie nasul ... :) ... :D ... :) ... de la gat in sus ... hai o pe bune ca ma distrez cu astia ... mai mult de atat ... ii lasa doar capul sa umble fara trup ... :D:D:D ... cand te barbiereste Moartea ... e un fel de epilare definitiva ... cu COASA ... nu cu : "laser frate !!! " !!! ...

inca ceva ... zic io important ... sa nu ai impresia ca in afara de faptul ca aberezi ... stii tu care esti ... asea ... sa nu iti faci impresii cum ca io citesc mesajele tale de 1 tona ... scrie mai putin ... nu am chef sa citesc si mult si prost ... asea ca ... :)

Giany nu vreau sa ma cert cu tine dar aberezi prea mult in textele tale.
Daca ai ceva de scris cu privire la o invatatura a martorilor,atunci scrie aducand dovezi biblice  demonstrand ca nu au ei dreptate.
  Dar numai dovezi biblice si nu "la usa mincinosului am impresia ca bate Moartea ."sau "e un fel de epilare definitiva ... cu COASA ... nu cu : "laser frate !!! " !!! ... ".
  In acest forum se discuta nu se cearta apoi se folosete ca sprijun Biblia nu vocabularul obscen de strada.Mi-ar parea bine sa incerci sa iti schimbi umpic atitudinea.
  Isaia 32:6  Căci nebunul spune nebunii, şi inima lui gândeşte rău, ca să lucreze în chip nelegiuit, şi să spună neadevăruri împotriva Domnului, ca să lase lihnit sufletul celui flămând, şi să ia băutura celui însetat.

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

17/03/09 18:40

giany
membru

bai neni(micule) ... lasa balta mea cu pestele de la DOMNUL meu  ... tu cu balta ta fara apa ... pescuieste pe uscat ... :D ... daca prinzi ceva muste ... multumeste-te ...

eu 01 : 01 : 1975 ... de la mine citat :D:D:D

tu ai ramas blocat pe bilia ta ??? ti-am dat versetul cu marturia care trebuia sa o depuna Ioan parca ... despre LUMINA nu despre vreun iehova ...

inca ceva ... daca vrei sa pescuiesti la balta mea ... vezi ca am si rechini ... :D:D:D ... grija mare ... sa nu te pescuiasca ei pe tine ... :D:D:D

tot eu 17 : 03 : 2009 : marti : orele 19 : 45 ... asta verset mai nu ce spui tu ...

Ultima modificare de giany (17/03/09 19:55)

17/03/09 19:38

giany
membru

giany a scris:

care esti mai iehovist ??? VINO SĂ ÎŢI IAU MĂSURILE !!!

scuze ca ma repet ... vreau sa vad si eu cine e capul lor ... !!! nu discut cu cei invatati ... vreau sa vina cel care ii invata ... cam asta vreu eu ... ei sunt praf fiindca asea i-or facut altii ... ... ... hmmm ... am o ruleta ... hmmm ... e desteapta ... :D:D:D

Ultima modificare de giany (17/03/09 19:53)

17/03/09 19:49

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
giany, te joci cu focul . ia masuri tu ca altfel iau eu.

17/03/09 19:58

giany
membru

april a scris:

ce am mai facut ??? il invit pe cel care le spune lor ce si cum ... vreau sa stiu si eu de unde stie ala ce si cum ... astia care sunt mici ce sa fac cu ei ... nici nu am inceput bine ca s-a si retras ... cred ca se vede in ultimul lui mesaj ... asea ca ... si asea nu am ce face altceva MAI BUN ... dech ... MAI BUN nu am nik de facut :) ... intelegi ??? tks... :D

Ultima modificare de giany (17/03/09 20:09)

17/03/09 20:08

april
admin forum

april a scris:

am luat eu.

va rog sa nu comentati.

17/03/09 20:30

Klaudiu
membru

+Archangel+ a scris:

Klaudiu a scris:

Logica e a evreilor necredinciosi si criminali. Vrei sa zici ca ti-o insusesti?

Faptul ca sunt niste necredinciosi si criminali nu are nimic de a face cu o logica buna.

Pai cum asa, tu deja pleci din start de la ideea ca logica e buna?

Cand magii au intrebat unde este Pruncul marii teologi ai lui Irod au stiut exact unde este.

Si acesti mari teologi ai lui Irod (in paranteza fie spus, nu trebuie deloc sa fii mare teolog ca sa stii ce spune Mica 5:2; chiar si oamenii din multime stiau asta - Ioan 7:42) erau cei din Ioan 10? Atunci de ce-i dai de exemplu?

Evreii raman unii dintre cei mai buni interpreti ai profetiilor VT fie ca vrem fie ca nu vrem.

Cred ca nu vorbesti serios :) ? Cred ca mi-ar trebui cateva zile intregi sa strang toate versetele din NT unde evreii o dau in bara serios cu interpretarea profetiilor. Ca sa dau doar un exemplu, stii cum interpreteaza identitatea robului Domnului din profetiile mesianice din Isaia? Ca fiind poporul Israel insusi, nici vorba sa fie Mesia. Nu-i de mirare deci ca Isus repeta si repeta de-atatea ori ca "Cristosul trebuie sa sufere si sa fie omorat". Ca sa nu mai spun ca unii credeau ca "Cristosul ramane in veci" (12:34). Pai asa halal interpreti, Arch! Orbi care duc pe orbi in groapa, cu astia defilezi? :D Care cei mai buni interpreti?

Klaudiu a scris:

El nu le respinge rationamentul decat pentru a le clarifica ca El nu este Tatal ci Fiul. In niciun caz nu respinge argumentul dumnezeirii.

O nu, in nici un caz :) Problema nu era identitatea lui Isus - ca ar fi fost Dumnezeu insusi sau nu - ci ca se facea deopotriva cu Dumnezeu. Si cum poate fi cineva deopotriva cu Dumnezeu cand nu poate face nimic de la sine insusi? Ce, Dumnezeu nu face nimic de la sine insusi? Nu cumva face totul de la sine insusi? Sau se uita Dumnezeu la cineva ca sa-l copieze, facand astfel ce face cutarica? Fie ca ne place fie nu, asa ceva nu se intampla. De fapt Isus zice el insusi foarte clar ca nu este deopotriva cu Tatal (Ioan 14:28). Eu tind sa-i dau crezare lui Isus (dar, ce stiu eu?).

Klaudiu a scris:

E posibil sa fie tradus si prin a primi dar contextul cred ca tinde spre folosirea lui a lua. Argumentul ca Isus era mort si inactiv nu tine deoarece, chiar traducand prin a primi, mort fiind are puterea de a primi.

De ce neaparat "puterea" de a primi? Stiai ca exousia mai inseamna si "drept", adica "dreptul de a primi viata inapoi"? (conform BDAG). Cum traduci Apocalipsa 22:14, ca ferice de cei care isi spala hainele ca sa aiba "dreptul" (exousia) la pomul vietii, sau ca sa aiba "puterea" la pomul vietii?

Daca este mort in sensul specificat de tine atunci nu mai are nicio putere. Nici macar de a primi ceva.

Exact, cine e mort nu mai are nici o putere. Trebuie sa fii viu pentru a face ceva. Dar mortul poate primi viata. Sau nu poate?

In incheiere, as vrea sa observ ca Galateni 1:1 se cam ignora pe acest thread. Tatal l-a inviat pe Isus, nu s-a inviat Isus pe sine.

18/03/09 03:06

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

daniel.drehluta a scris:

Ioan 10:17  Tatăl Mă iubeşte, pentru că Îmi dau viaţa, ca iarăşi s-o iau.
Ioan 10:18  Nimeni nu Mi-o ia cu sila, ci o dau Eu de la Mine. Am putere s-o dau, şi am putere s-o iau iarăşi: aceasta este porunca pe care am primit-o de la Tatăl Meu.”
  E clar ca Isus stia ca Dumnezeu o sa il invie deaceea a si spus ca "aceasta este porunca pe care am primit-o de la Tatăl Meu".A stiut de la bun inceput ca daca El cat timp va petrece pe pamant o sa "faca voia luiDumnezeu"(Evrei 10:9),Dumnezeu o sa il invie pentru ca asa ia "poruncit Dumnezeu".Dece nu ai scris dovada completa?
Dumnezeu i-a poruncit lui Iisus sa-l invieze Dumnezeu? Nu ai logica in argumentatie.

Nu inteleg ce ai vrut sa areti prin dovezile astea.
  Dar sa te intreb eu acum,cum explici dovezile care ti le-am dat?

Care dovezi ? Se pare ca te-ai incurcat in... stiinta.

daniel.drehluta a scris:

Daca e asa cum spui tu,atuci de ce sunt numiti oamenii credinciosi din vechime ca martori in Evrei?Explica tu de ce ia numit Pavel "nor de martori"?

Sunt martori pentru ca spun ce au vazut, ce au experimentat. De ex.Avraam este martor al miracolului savarsit de Dumnezeu cand in tufis a aparut berbecul ce a fost sacrificat in locul lui Isaac; Moise, martor al plagilor cu care i-a lovit Dumnezeu pe egipteni, martor al protejarii tuturor celor ce aveau usa unsa cu sangele pascal, evreii-martori ai miracolului trecerii prin marea rosie, martori ai caderii zidurilor cetatii Ierihon fara tunuri, doar in timpul cantecului si strigatelor, Ghedeon-martor al semnelor date de Dumnezeu pentru intarirea credintei lui destul de subrede, martor al victorie primite de la Dumnezeu cu doar 300 de oameni, Daniel martor al protectiei date de Dumnezeu in groapa cu leii infometati, ... sa mai continui?

Tu la ce esti martor?

In Ioan 1:7 este aratat ca Ioan vine ca martor?
La ce era el martor?Isus nici nu era nascut.

Scuze ca trebuie sa-ti spun: Pune mana pe Biblie, nu pe alte tractate, si vei vedea ca intre Ioan si Iisus sunt doar cateva luni de zile diferenta! (pentru ca era vorba de Ioan Botezatorul)
Chiar daca te-ai gandit la Ioan evanghelistul, acesta a fost unul din ucenicii Domnului Iisus, mai tarziu apostol, deci si el a fost martor.

In Isaia 43:10-12 iarasi sunt numiti ca martori. La ce oare?

La ce? La profetiile venite din partea lui Dumnezeu, care s-au implinit!
Is.43:12. Eu am vestit, am mantuit, am proorocit, nu sunt strain intre voi; voi Imi sunteti martori-,zice Domnul, -ca Eu sunt Dumnezeu.

Is.43:14. "Asa vorbeste Domnul, Rascumparatorul vostru, Sfantul lui Israel: "Din pricina voastra, trimet pe vrajmas impotriva Babilonului, si pogor pe toti fugarii, chiar si pe Haldei, pe corabiile cu care se faleau.

Era clar ca le vorbeau evreilor care realmente au experimentat robia babiloniana, si apoi caderea Babilonului, odata cu inaltarea imperiului Medo-persan. Deci pot sa spuna informatie de mana 1. Si ce zici: sunt martori?

Din cate vad eu ei sunt numiti martori nu pentru ca ar fi fost prezenti la ceva. Asa i-a numit Dumnezeu:"martori".Este voia lui de ce i-a numit asa.

Asa ai vazut pana acuma, dar sper ca acuma am reusit sa-ti expun opinia Bibliei. Si eu nu sunt strain nici de invataturile pe care le expui. Nu zic mai mult...

Ultima modificare de OLD TRAIAN (18/03/09 09:38)

18/03/09 09:05

zambezi
membru

Klaudiu a scris:

Exact, cine e mort nu mai are nici o putere. Trebuie sa fii viu pentru a face ceva. Dar mortul poate primi viata. Sau nu poate?

Diferenta dintre viu si mort nu e chiar asa cum speculezi. Morţii pot auzi glasul Fiului lui Dumnezeu şi cei care-L vor asculta vor învia.  Şi mai apare un aspect voinţa de a-L asculta. A asculta înseamnă a face ceva, nu e chiar nimic, deşi pentru asta nu trebuie să fii viu. Voinţa implică putere: puterea ce face diferenţa între "a auzi" şi "a asculta". Nu?

Adevărat, adevărat vă spun, că vine ceasul, şi acum a şi venit, când cei morţi vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu, şi cei ce-L vor asculta, vor învia. Căci, după cum Tatăl are viaţa în Sine, tot aşa a dat şi Fiului să aibă viaţa în Sine. Şi I-a dat putere să judece, întrucât este Fiu al omului. Nu vă miraţi de lucrul acesta; pentru că vine ceasul când toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui, şi vor ieşi afară din ele. Cei ce au făcut binele, vor învia pentru viaţă; iar cei ce au făcut răul, vor învia pentru judecată. ( Evanghelia după Ioan 5:25-29)

În afară de acest lucru nu se specifică niciunde cum era starea Lui imediat după ce El Şi-a dat Duhul, adică nu se specifică ce înseamnă "moartea Duhului". Moartea trupului înseamnă lipsa duhului din el, iar despre moartea duhului nu se pot spune decât speculaţii.

Iacov 2:26 "Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta"

Şi mai mult, apare deseori ideea de existenţă vie şi conştientă a duhului celor morţi în trup (Filipeni 1:21-24, 2 Corinteni 5:6-8, Apocalipsa 6:9-11, Apocalipsa 20:4, Matei 22:31,32, Luca 16:19-30, 1 Tesaloniceni 5:10 etc.).
Astfel că ideea de a fi înviat în duh (1 Petru 3:18) nu este similară cu cea de a fi înviat în trup.

Klaudiu a scris:

In incheiere, as vrea sa observ ca Galateni 1:1 se cam ignora pe acest thread. Tatal l-a inviat pe Isus, nu s-a inviat Isus pe sine.

Nu se ignoră deloc dacă priveşti prin faptul că există un singur Dumnezeu revelat în: Fiul, Tatăl şi Duhul Sfânt.

Ultima modificare de zambezi (18/03/09 11:58)

18/03/09 11:39

ambasador
membru

Fapte 2:32  Dumnezeu a înviat pe acest Isus, şi noi toţi Suntem martori ai lui.
Fapte 3:15  Aţi omorât pe Domnul vieţii pe care Dumnezeu L-a înviat din morţi; noi Suntem martori ai Lui.
Fapte 4:10  s-o ştiţi toţi, şi s-o ştie tot norodul lui Israel! Omul acesta se înfăţişează înaintea voastră pe deplin sănătos, în Numele lui Isus Hristos din Nazaret pe care voi L-aţi răstignit, dar pe care Dumnezeu L-a înviat din morţi.
Fapte 5:30  Dumnezeul părinţilor noştri a înviat pe Isus pe care voi L-aţi omorât, atîrnându-L pe lemn.
Fapte 10:40  Dar Dumnezeu L-a înviat a treia zi, şi a îngăduit să Se arate,
Fapte 13:37  Dar Acela pe care L-a înviat Dumnezeu, n-a văzut putrezirea.
Romani 10:9  Dacă mărturiseşti, deci, cu gura ta pe Isus ca Domn, şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit.
1 Corinteni 6:14
OLD TRAIAN a scris:
Care dovezi ? Se pare ca te-ai incurcat in... stiinta.
Astea sunt dovezile la care m-am referit.

Cu privire la denumirea de "martori",Martorii lui Iehova sunt "martori" la adevarul pe care Dumnezeu il face de cunoscut poporului Sau.
Fapte 22:15  căci Îi vei fi Martor, faţă de toţi oamenii, pentru lucrurile pe care le-ai văzut şi auzit.
Asadar a fi "Martor" in intelesul Scripturii nu e numaidecat sa fi vazut ceva anume si si simplul fapt ca ai auzit e indeajuns.Martorii lui Iehova au auzit Cuvantul Domnului si acum sunt martorii Lui.
Dumnezeu zice in Isaia 62:2 ca cu "gura Lui" a rostit acest nume.
In Fapte 15:14 a zis ca a ales "dintre neamuri" un popor care sa ii poarte Numele.
La fel si Ieremia arata ca "dupa Numele Tau sunt numit".
Asadar poporul Domnului este un popor numit dupa gura Domnului ,ales dintre neamuri ca sa ii poarte Numele.
Astfel nu gasesc nimic incorect ca sa fie numiti ca"martori" deoarece ei au auzit Cuvantul Domnului si acum il marturisesc si altora.
Martor inseamna si a marturisi.

18/03/09 19:18

Klaudiu
membru

zambezi a scris:

Klaudiu a scris:

Diferenta dintre viu si mort nu e chiar asa cum speculezi. Morţii pot auzi glasul Fiului lui Dumnezeu şi cei care-L vor asculta vor învia.  Şi mai apare un aspect voinţa de a-L asculta. A asculta înseamnă a face ceva, nu e chiar nimic, deşi pentru asta nu trebuie să fii viu. Voinţa implică putere: puterea ce face diferenţa între "a auzi" şi "a asculta". Nu?

Bine zici, nu:

1) Mortii nu pot auzi cat sunt morti. Vezi http://www.proto-teologia.info/wiki/ind ... onstientei Mortii sunt inconstienti. Ei aud insa foarte bine dupa ce sunt inviati, si vor iesi din morminte la auzul poruncii lui Isus. 

2) Referitor la faptul ca vor "asculta". Verbul grecesc inseamna si "a auzi", deci nu implica neaparat ascultarea a ceva anume sau de ceva anume, si deci vointa. Traducerea "a auzi" - asa redau multe traduceri - in loc de "a asculta" are mai mult sens in context. Altfel, din cauza ca se specifica faptul ca "aceia ce-l vor asculta" vor trai, ai putea spune ca vor exista unii care vor auzi porunca lui Isus, dar nu vor asculta - se vor impotrivi pesemne! - si vor ramane acolo in mormant morti. Adica Isus vrea sa-i invie, dar ei nu vor, si deci nu invie, in ciuda vointei lui Isus. Ciudata interpretare.

3) Atentie la text. In limba originala, versetul 25 nu spune ca cei care-l vor auzi pe Isus vor "invia" - asa cum reda Cornilescu - ci ca vor "trai" (zao). Cei care au auzit glasul lui Isus vor trai pentru ca au fost inviati.

În afară de acest lucru nu se specifică niciunde cum era starea Lui imediat după ce El Şi-a dat Duhul, adică nu se specifică ce înseamnă "moartea Duhului".

Pai hai sa fim si mai exacti: nu se sufla nicaieri nici un cuvintel despre "moartea duhului". E prima oara in viata mea cand aud de "moartea duhului".

Moartea trupului înseamnă lipsa duhului din el, iar despre moartea duhului nu se pot spune decât speculaţii.

De-acord :) In principal pentru ca insasi "moartea duhului" este o speculatie...

Şi mai mult, apare deseori ideea de existenţă vie şi conştientă a duhului celor morţi în trup (Filipeni 1:21-24, 2 Corinteni 5:6-8, Apocalipsa 6:9-11, Apocalipsa 20:4, Matei 22:31,32, Luca 16:19-30, 1 Tesaloniceni 5:10 etc.).

Desigur ca apare ideea asta, dar nu in Biblie, ci la cei care adera la aceasta teorie. Pentru o discutie asupra respectivelor versete vezi http://www.proto-teologia.info/wiki/ind ... tle=Moarte

Klaudiu a scris:

Nu se ignoră deloc dacă priveşti prin faptul că există un singur Dumnezeu revelat în: Fiul, Tatăl şi Duhul Sfânt.

Raspunsul tau nu adreseaza de fapt ce am zis eu. Ma simt nevoit din nou sa-ti atrag atentia asupra crezului trinitarian, care enunta ca Tatal si Fiul sunt doua persoane - dar care impreuna cu Duhul ar forma un singur Dumnezeu - si nu una singura. De vreme ce Galateni 1:1 spune ca TATAL l-a inviat pe Isus, daca vii tu apoi si zici ca Isus s-a inviat pe sine, afirmi ca Tatal este Isus - sau ca Isus este Tatal - inca o erezie. Cine l-a inviat pe Isus?

Ultima modificare de Klaudiu (19/03/09 02:58)

19/03/09 02:54

Old
Moderator

daniel.drehluta a scris:

Fapte 2:32  Dumnezeu a înviat pe acest Isus, şi noi toţi Suntem martori ai lui.
Fapte 3:15  Aţi omorât pe Domnul vieţii pe care Dumnezeu L-a înviat din morţi; noi Suntem martori ai Lui.
Astea sunt dovezile la care m-am referit.

Astea sunt dovezi de necontestat ca ucenicii care au devenit apostoli sunt martori ai invierii Domnului Iisus.

Cu privire la denumirea de "martori",Martorii lui Iehova sunt "martori" la adevarul pe care Dumnezeu il face de cunoscut poporului Sau.
Fapte 22:15  căci Îi vei fi Martor, faţă de toţi oamenii, pentru lucrurile pe care le-ai văzut şi auzit.
Asadar a fi "Martor" in intelesul Scripturii nu e numaidecat sa fi vazut ceva anume si si simplul fapt ca ai auzit e indeajuns.

Daca asa vi se spune, nu ati dat in cap la nimeni cu asta, dar nu inseamna ca-i denumire Biblica. Cei ce au vazut si au auzit, adica au informatie directa sunt considerati martori.
Dar voi nu ati vazut invierea lui Iisus, si nici nu l-atia auzit vorbind nici inainta, nici dupa invierea sa. Cu atat mai mult nu l-ati vazut pe Jehova, si nu l-ati auzit, asa ca denumirea de martor pentru ca ati auzit pe cineva citind din Biblie este fortata; nu e nimic rau in denumirea de martor, dar incercarea disperata de a argumenta denumirea ce s-a gandit cineva s-o dea organizatiei la un moment dat, este cusuta cu ata alba.
Cred ca ti-au spus ca inainte de a se hotara la aceasta denumire, isi spuneau studenti in Biblie; nici aceea nu era o denumire gresita, sau rea.

In Fapte 15:14 a zis ca a ales "dintre neamuri" un popor care sa ii poarte Numele.
ceea ce ai omis in prezentarea versetului indicat era expresia mai intai. Acel mai intai arata ca a fost ales poporul evreu dintre toate neamurile. Asa a fost atunci(mai intai), nu au fost martorii lui Jehova si nici crestinii.

Astfel nu gasesc nimic incorect ca sa fie numiti ca"martori" deoarece ei au auzit Cuvantul Domnului si acum il marturisesc si altora.
Martor inseamna si a marturisi.

Poti sa-l pastrezi numele acesta, dar nu ai cum sa-l sustii cu Biblia decat fortat; si nu este nici o problema daca o sa gaseasca ai vostri un nume 'mai biblic' si sa-l sustina si pe ala.

19/03/09 08:55

zambezi
membru

Klaudiu a scris:

1) Mortii nu pot auzi cat sunt morti.

Nu trebuie să trec mai departe de primul rând pentru ca să văd că nu vorbeşti despre ce scrie aici:

Adevărat, adevărat vă spun, că vine ceasul, şi acum a şi venit, când cei morţi vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu, şi cei ce-L vor asculta, vor învia.

Sensul vorbelor e foarte clar, nu lasă loc de interpretări: cei morţi vor auzi şi cei morţi care-l vor asculta vor învia. Nu se spune că cei morţi vor învia, apoi vor auzi şi apoi vor asculta.
În afară de acest lucru, nu pot să nu observ regăsirea versetului, aşa cum este el tradus în următoarele versete:

Marcu 5:41 A apucat-o de mână, şi i-a zis: "Talita cumi", care, tălmăcit, înseamnă: "Fetiţo, scoală-te, îţi zic!"
Marcu 5:42 Îndată fetiţa s-a sculat, şi a început să umble; căci era de doisprezece ani. Ei au rămas încremeniţi.

Fetiţa moartă, a auzit, a ascultat şi este înviată.

Ioan 11:43 După ce a zis aceste vorbe, a strigat cu glas tare: "Lazăre, vino afară!"
Ioan 11:44 Şi mortul a ieşit cu mâinile şi picioarele legate cu fâşii de pânză, şi cu faţa înfăşurată cu un ştergar. Isus le-a zis: "Dezlegaţi-l, şi lăsaţi-l să meargă."

Lazăr, mort, aude, apoi ascultă şi este înviat.

Klaudiu a scris:

Cei care au auzit glasul lui Isus vor trai pentru ca au fost inviati

Şi cei care nu au auzit glasul Lui nu vor trăi pentru că nu au fost înviaţi? Hmm, unde a dispărut "toţi"?

Ultima modificare de zambezi (19/03/09 15:21)

19/03/09 10:37

ambasador
membru

OLD TRAIAN ap.Pavel a spus:Fapte 2:32  Dumnezeu a înviat pe acest Isus, şi noi toţi Suntem martori ai lui. Din cate stiu eu Pavel nu a fost prezent la invierea lui Isus si totusi a spus ca este martor al Lui.

Ai scris:
Daca asa vi se spune, nu ati dat in cap la nimeni cu asta, dar nu inseamna ca-i denumire Biblica. Cei ce au vazut si au auzit, adica au informatie directa sunt considerati martori.
Dar voi nu ati vazut invierea lui Iisus, si nici nu l-atia auzit vorbind nici inainta, nici dupa invierea sa. Cu atat mai mult nu l-ati vazut pe Jehova, si nu l-ati auzit, asa ca denumirea de martor pentru ca ati auzit pe cineva citind din Biblie este fortata; nu e nimic rau in denumirea de martor, dar incercarea disperata de a argumenta denumirea ce s-a gandit cineva s-o dea organizatiei la un moment dat, este cusuta cu ata alba.
Cred ca ti-au spus ca inainte de a se hotara la aceasta denumire, isi spuneau studenti in Biblie; nici aceea nu era o denumire gresita, sau rea.

Nu este obligatoriu ca sa vezi sau sa il auzi pe Iehova sau pe Isus pentru a fi martorul Sau.Credinta in ei nu sta in acesta.Ci uite ce inseamana a avea credinta:Evrei 11:1  Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd.
Cei credinciosi au purtat multe denumiri de-a lungul timpului insa veni si vremea sa se implineasca profetia din Isaia 62:2 cand acest nume de "martori" oficial sa fie hotarat (1932).
Nu este o incercare disperata de insusire a acestui nume din partea martorilor.Mai degraba disperata este incercarea celorlati ca sa arate ca nu este biblica.
  Isus este aratat ca fiind"Martorul credincios si adevarat" pentru ca  marturisit ceea ce i-a poruncit Dumnezeu anume:"Isaia 61:1,2  „Duhul Domnului Dumnezeu este peste Mine, căci Domnul M-a uns să aduc veşti bune celor nenorociţi: El M-a trimis să vindec pe cei cu inima zdrobită, să vestesc robilor slobozenia, şi prinşilor de război izbăvirea; să vestesc un an de îndurare al Domnului, şi o zi de răzbunare a Dumnezeului nostru; să mângîi pe toţi cei întristaţi;"  Acelasi lucru fac si Martorii lui Iehova in ziua de azi calcand astfel pe urmele lui Isus.

Ai scris:
ceea ce ai omis in prezentarea versetului indicat era expresia mai intai. Acel mai intai arata ca a fost ales poporul evreu dintre toate neamurile. Asa a fost atunci(mai intai), nu au fost martorii lui Jehova si nici crestinii.

Poporul evreu era clar atunci deoarece erau urmasii lui Avraam,Issac si Iacov.
Ei nu purtau atunci denumirea de martori si nu au fost atunci alesi pentru ca ei erau ca popor tragandu-se din acei oameni cu cari Dumnezeu a lucrat.
Astfel dar dovada din Fapte 15:14 nu poate fi aplicata evreilor ca natiune.
  Pentru o intelegere mai buna  a versetului din Fapte 15:14 citeste te rog si versetele urmatoare si ai sa vezi ca nu se refera la neamurile din vechime(celelalte natiuni pe langa evrei) cila nemurile din timpul apostolilor.
  Dumnezeu pana la Rusalii a avut un popor al Sau(O teocratie tipica),popor de care S-a folosit pentru a face profetii biblice,insa de la Rusalii Si-a aruncat privirile si peste neamuri alegandu-si astfel un popor care sa ii poarte Numele.

Ai scris:
Poti sa-l pastrezi numele acesta, dar nu ai cum sa-l sustii cu Biblia decat fortat; si nu este nici o problema daca o sa gaseasca ai vostri un nume 'mai biblic' si sa-l sustina si pe ala.

Dumnezeu a numit pe servii sai cu acest nume .Biblia il arata.Nu este un lucru fortat decat pentru acela cari nu are putere de al intelege.
  Nu inteleg in ce sens te referi tu cand spui"ai vostri" deoarece acest nume a fost dat odata pentru totdeauna si nimeni nu il va putea vreodata schimba.

Ultima modificare de daniel.drehluta (19/03/09 23:15)

19/03/09 23:14

Klaudiu
membru

zambezi a scris:

Adevărat, adevărat vă spun, că vine ceasul, şi acum a şi venit, când cei morţi vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu, şi cei ce-L vor asculta, vor învia.

Sensul vorbelor e foarte clar, nu lasă loc de interpretări: cei morţi vor auzi şi cei morţi care-l vor asculta vor învia. Nu se spune că cei morţi vor învia, apoi vor auzi şi apoi vor asculta.

Sensul vorbelor e foarte clar, tu insa aderi la o alta interpretare. Referitor la Ioan 5:25 spui:

"cei morţi vor auzi şi cei morţi care-l vor asculta vor învia"

N-ai de-ales decat sa ignori faptul ca textul original nu spune neaparat "a asculta", ca "a asculta" este doar unul din sensurile acestui verb - si inca unul improbabil in acest context. Faci asta pentru ca argumentul tau ar deveni altfel mai slab. Majoritatea traducerilor (da, MAJORITATEA) traduc "a auzi", nu "a asculta". Altfel, repet, apare ideea ca nu toti il vor "asculta" ci unii vor alege sa ramane morti.

In al doilea rand, poti sa renunti la "vor invia" in 25. Nu exista in textul original, si nu faci decat sa perpetuezi o eroare. Este "vor trai", nu "vor invia". De aceea am zis ca cei care au auzit glasul lui Isus vor trai pentru ca au fost inviati.

Din Marcu tragi concluzia ca "Fetiţa moartă, a auzit, a ascultat şi este înviată". Din nou, nu e vorba de nici un ascultat. Fetita nu a inviat datorita faptului ca "a ascultat". Nu scrie ca DUPA ce a auzit, ea a inviat. Ea a ascultat de porunca lui de a se ridica, nu de a invia! Mortii nu participa voluntar la invierea lor. Ei de fapt nu participa deloc, ei sunt facuti vii, si nimeni nu-i intreaba daca vor sa fie facuti vii sau nu, nimeni nu le cere sa coopereze. Cum ar putea sa participe, doar sunt morti? Cine aude si actioneaza e deja viu, ce nevoie mai are atunci de inviere?

La fel faci cu Lazar. In nici un text nu se spune ca cei morti, aud vocea cat sunt morti. Uita-te chiar la versetul pe care l-ai citat despre Lazar:

"mortul a ieşit cu mâinile şi picioarele legate cu fâşii de pânză, şi cu faţa înfăşurată cu un ştergar"

MORTUL a iesit din mormant. Da, MORTUL umbla. Cum umbla mortul asta daca nu e viu deja? E zombie? A, pai sigur ca nu, nu-i asa? Da, cand autorul zice ca mortul a facut ceva, mortul nu mai era mort, era viu deja. El fusese inviat anterior. Biblia il numeste totusi "mort" pentru ca fusese mort cu putin timp inainte. Deci speculatia ta ca cei care aud, sunt morti inca in timp ce aud - pentru ca sunt numiti "morti" - si nu au fost tocmai inviati fiind astfel in stare sa auda glasul lui Isus, este gresita. Mortul intai inviase, si apoi il aude pe Isus chemandu-l afara; mortul iese afara. Mortul de fapt nu e mort, ci doar fusese mort. E chiar simplu.

Klaudiu a scris:

Cei care au auzit glasul lui Isus vor trai pentru ca au fost inviati

Şi cei care nu au auzit glasul Lui nu vor trăi pentru că nu au fost înviaţi? Hmm, unde a dispărut "toţi"?

Pai ai vazut? :D Asta e chiar argument impotriva rationamentului tau. Isus zice ca TOTI cei din morminte vor auzi glasul lui si vor iesi afara, nu numai cei vor "asculta" de acest glas! Inca o data, nu e vorba de ascultat, ci de auzit.

In plus, intrebarea ta ca "unde a disparut <toti>?" nu are sens. Versetul 25 nu mentioneaza "toti", ci doar 29. Eu 25-ul il parafrazam.

Ultima modificare de Klaudiu (21/03/09 01:38)

20/03/09 01:14

april
admin forum

pt voi chiar o fi prea greu sa citati cum trebuie, ce sa mai zic ...

20/03/09 07:53

Old
Moderator

daniel.drehluta a scris:

ap.Pavel a spus:Fapte 2:32  Dumnezeu a înviat pe acest Isus, şi noi toţi Suntem martori ai lui. Din cate stiu eu Pavel nu a fost prezent la invierea lui Isus si totusi a spus ca este martor al Lui.

De asta am zis sa pui mana pe Biblie si sa citesti, pentru ca in fapte 2 nu vorbeste apostolul Pavel, ci vorbeste Petru!

Nu este obligatoriu ca sa vezi sau sa il auzi pe Iehova sau pe Isus pentru a fi martorul Sau.Credinta in ei nu sta in acesta.Ci uite ce inseamana a avea credinta:Evrei 11:1  Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd.
Cei credinciosi au purtat multe denumiri de-a lungul timpului insa veni si vremea sa se implineasca profetia din Isaia 62:2 cand acest nume de "martori" oficial sa fie hotarat (1932).

Daca te las usor zici tot :D.

Legatura intre credinta si martor poate exista, dar nu implica neaparat denumirea. Sau vrei sa spui ca pana in 1932 nu au existat credinciosi adevarati, pana nu si-au luat numele de martori?

Isus este aratat ca fiind"Martorul credincios si adevarat" pentru ca  marturisit ceea ce i-a poruncit Dumnezeu anume:"Isaia 61:1,2  „Duhul Domnului Dumnezeu este peste Mine, căci Domnul M-a uns să aduc veşti bune celor nenorociţi: El M-a trimis să vindec pe cei cu inima zdrobită, să vestesc robilor slobozenia, şi prinşilor de război izbăvirea; să vestesc un an de îndurare al Domnului, şi o zi de răzbunare a Dumnezeului nostru; să mângîi pe toţi cei întristaţi;" 

1 la mana: sunt doua lucruri diferite, cu atribute diferite. Vindecarea este una, si banuiesc ca voi nu puteti vindeca, insa Iisus putea.

2 la mana: Faptul ca Iisus este martor(ca slujba iar nu ca denumire) reiese tot din cuvintele Sale:"Isus a luat din nou cuvantul, si le-a zis: "Adevarat, adevarat va spun, ca, Fiul nu poate face nimic de la Sine; El nu face decat ce vede pe Tatal facand; si tot ce face Tatal, face si Fiul intocmai. (Ioan.5:19) " si daca vede, insemna ca este informatie de mana intai, este martor la ce a vazut.
Oare a vazut invierea lui Lazar, ca sa poata fi martor? Dar invierea Sa?.

Iisus e martor numa' din 1932 ?

Poporul evreu era clar atunci deoarece erau urmasii lui Avraam,Issac si Iacov.
Ei nu purtau atunci denumirea de martori si nu au fost atunci alesi pentru ca ei erau ca popor tragandu-se din acei oameni cu cari Dumnezeu a lucrat.

Nu am zis ca purtau denumirea de martori, dar faceau slujba de marturie, sau erau in stare sa faca pentru informatia de prima mana ce o detineau.

Astfel dar dovada din Fapte 15:14 nu poate fi aplicata evreilor ca natiune.
  Pentru o intelegere mai buna  a versetului din Fapte 15:14 citeste te rog si versetele urmatoare si ai sa vezi ca nu se refera la neamurile din vechime(celelalte natiuni pe langa evrei) cila nemurile din timpul apostolilor.

Ba daca mai citesti odata vei vedea ca Fapte 15 :14 se refera la Israel ca natiune, pentru ca este expresia mai intai despre care ti-am spus, dar mai este o expresie "dupa aceea" care se refera la altii. Cortul lui David, sa citesti in Biblie si sa vezi ce-i cu el(cortul), ca-i diferit de cortul lui Moise, si spune clar fapte 15:17, ca ramasita evreilor, ca si toate neamurile..., dar asta este<<dupa aceea>> pentru ca << mai intai>> vorbea despre evrei.

Dumnezeu a numit pe servii sai cu acest nume (martor).Biblia il arata.Nu este un lucru fortat decat pentru acela cari nu are putere de al intelege.
  Nu inteleg in ce sens te referi tu cand spui"ai vostri" deoarece acest nume a fost dat odata pentru totdeauna si nimeni nu il va putea vreodata schimba.

Asa te-au invatat, dar tocmai am aratat ca nu este un nume special, ci se refera la o slujba.
Daca a fost dat odata pentru totdeauna, de ce va zbateti asa sa-l sustineti ?
De ce nu-l lasati sa fie evident din Biblie, iar nu din insistentele voastre?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (20/03/09 08:55)

20/03/09 08:54

zambezi
membru

Klaudiu a scris:

Altfel, repet, apare ideea ca nu toti il vor "asculta" ci unii vor alege sa ramane morti.

Apare doar daca extragi versetele din context. Toţi morţii vor auzi, toţi morţii vor învia, dar nu toţi vor asculta. Este diferenţă între a fi înviat pentru viaţă şi a fi înviat pentru judecată. Sunt 2 feluri de învieri, iar în acestea 2 toţi vor fi înviaţi. Şi da, unii (cei ce nu vor asculta) vor alege să învie pentru judecată. Ignorând "a asculta" spui că există doar 1 singur tip de înviere (care?), din această cauză şi nu numai, traducerea la care faci apel nu este bună.

Klaudiu a scris:

Nu scrie ca DUPA ce a auzit, ea a inviat

Scrie foarte clar că după ce El i-a vorbit, ea a înviat. Că tu speculezi faptul că ea nu ar fi auzit, speculezi şi faptul că El vorbeşte degeaba, adică singur.

Klaudiu a scris:

Cine aude si actioneaza e deja viu, ce nevoie mai are atunci de inviere?

Pentru El toţi oamenii sunt vii, indiferent dacă au murit mai demult. Pentru noi viaţa se cuprinde între 2 dăţi, data naşterii şi data morţii, nu şi pentru El. Încearcă să defineşti ceea ce este viu prin prisma acestui fapt.

Klaudiu a scris:

Ea a ascultat de porunca lui de a se ridica, nu de a invia!

Asta chiar îmi place. Pe bune.

Klaudiu a scris:

Ea a ascultat de porunca lui de a se ridica, nu de a invia! Mortii nu participa voluntar la invierea lor. Ei de fapt nu participa deloc, ei sunt facuti vii, si nimeni nu-i intreaba daca vor sa fie facuti vii sau nu, nimeni nu le cere sa coopereze.

Cum vine a asculta (a se conforma, a executa) involuntar? De când obligă Dumnezeu pe cineva să facă ceea ce nu vrea să facă, deci fără să-i dea de ales?

Klaudiu a scris:

Da, cand autorul zice ca mortul a facut ceva, mortul nu mai era mort, era viu deja. El fusese inviat anterior. Biblia il numeste totusi "mort" pentru ca fusese mort cu putin timp inainte. Deci speculatia ta ca cei care aud, sunt morti inca in timp ce aud - pentru ca sunt numiti "morti" - si nu au fost tocmai inviati fiind astfel in stare sa auda glasul lui Isus, este gresita. Mortul intai inviase, si apoi il aude pe Isus chemandu-l afara; mortul iese afara. Mortul de fapt nu e mort, ci doar fusese mort. E chiar simplu.

Aici chiar nu ai adus nici o dovadă care să infirme că Lazăr, mort fiind, nu a ascultat de glasul Domnului înainte de a învia, ci doar vorbele tale. De fapt aceleaşi vorbe le-ai spus şi despre fetiţă.

Klaudiu a scris:

In plus, intrebarea ta ca "unde a disparut <toti>?" nu are sens. Versetul 25 nu mentioneaza "toti", ci doar 29. Eu 25-ul il parafrazam.

Eu nu. Vorbeam despre toate versetele ca despre unul singur. Din cauza asta le-am şi citat în acel mod, tocmai pentru a evita scoaterea din context. Deci întrebarea mea are sens, că tu o faci să pară fără sens ...

Ultima modificare de zambezi (20/03/09 15:02)

20/03/09 11:03

ambasador
membru

mai TRAIANe tu nu vrei sa intelegi si gata.
cum poti spune ca:" Sau vrei sa spui ca pana in 1932 nu au existat credinciosi adevarati, pana nu si-au luat numele de martori?"
Ai vazut prin ceea ce am scris eu ca spun lucrul asta?
Din toata acesta discutie trebuie sa intelegi un singur lucru:denumirea de "martori" este biblica,este rostita de gura Domnului.
Martorii marturisesc cuvantul lui Iehova si pot fi numiti ca "martori"Matei 24:14  Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârşitul"
Nu este vorba aici de informatie de prima mana sau de alt fel interpretare care incerci sa o dai.(vezi inca odata Ioan 1:7 Ioan Botezatorul nu il vazuse inca pe Isus si a fost denumit ca martor ca sa MARTURISEASCA despre Isus)
  Cu privire la Fapte 15:14 le cam incurci acolo.CAnd spune "Dupa aceea.." citeaza exact Amos 9:11,12 nu  cum intelegi tu ca se referea la Izrael ca natiune atunci cand a zis  "mai intai".Atunci au inceput sa iasa dintre nemuri acel popor care sa ii poarte Numele prin propavaduirea apostolilor.
tot cap 15 de la Fapte se refera la acea conferinta in care se hotarea ce sa le spuna Neamurilor de atunci nu din timpul evreilor.
ai zis:"1 la mana: sunt doua lucruri diferite, cu atribute diferite. Vindecarea este una, si banuiesc ca voi nu puteti vindeca, insa Iisus putea."

Citeste te rog mai atent dovada din Isaia 61:1,2."vindec pe cei cu inima zdobita" .Oare este vorba de ceva literal?DAca da cumpoate fi inima zdrobita?Cu un ciocan sau cu ce ,ca apoi Isus sa o fi vindecat.
  Ai scris:
Asa te-au invatat, dar tocmai am aratat ca nu este un nume special, ci se refera la o slujba.
Daca a fost dat odata pentru totdeauna, de ce va zbateti asa sa-l sustineti ?
De ce nu-l lasati sa fie evident din Biblie, iar nu din insistentele voastre?

Da se referea la o slujba dat fiind faptul ca marturiseau ceea ce au vazut sau au auzit.
La fel si astazi este o slujba pt ca Martorii lui Iehova marturisesc ceea ce Dumnezeu le descopera prin servul Sau.
Nu se zbate nimeni sa il sustina,Biblia il arata si este evidentiat de ea prin dovezile pe care ti le-am dat.

20/03/09 14:21

Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 19    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la