TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Martorii lui Iehova Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 19
giany
membru

Inregistat: 18/05/07
sincer ... am citit putin pe aici ... parerea mea despre forum este buna ... pana acum am propus sa se faca mici modificari pe ici pe colo ... acum vreau sa propun ca acest subiect sa fie sters ... inca ceva ... daca se poate la nume si locatie sau undeva sa se faca o rubrica unde fiecare sa isi scrie cultul din care face parte ... stiu ca e posibil dar nu vreau sa incerc sa dibuiesc eu pe martorii astia ... nu imi plac deloc ... asa cum nici ei nu ii plac pe ceilalti ... am prieten iehovist ... dar cand vine vorba de BIBLIE ... nici nu zic ... e praf ... na ca am zis ... io propun sa se stearga acest subiect deoarece nici macar nu stiu ce cauta ei aici ... habar nu am ... sa dezbine cumva ??? cam asta observ ... sa imi spuna ei mie de TREIME ??? deja sunt penibil ... bai frate ... si intrasem din nou ... eram vesel ... s-or gasit astia sa imi strice mie buna dispozitie cu capul lor care nu e nici macar de spanaci ...

care esti mai iehovist ??? vino sa iti iau masurile !!!

april a scris:

giany, citeste odata ce s-a scris pana acum si nu mai repeta intrebarile. gata.

am citit putin april si ... vezi rezultatul mai sus ...

Ultima modificare de giany (15/03/09 21:11)

15/03/09 21:10

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
giany, daca tie nu-ti place nu mai intra la subiectul asta si gata. punct.

15/03/09 21:15

giany
membru

april ... la un moment dat la BIBLIE scrie "... opreste nebunul din nebunia lui ... !!!" si aici nu e vorba de o nebunie venita de la DUMNEZEU ... ci cred ca e vorba ca din nestiintza si afirmatii eronate ... alti crestini ... mai slabi pot fi deviati cu lucruri neadevarate si li se da mai mult de furca in inaintarea lor in credintza ...

nu am nimic cu ei ... nuuuuuuu ... nimic nu am cu ei ... !!! ??? :D:D:D

la titlu scrie tanar crestin nu tanar iehovist ... :D:D:D

Ultima modificare de giany (15/03/09 21:31)

15/03/09 21:22

ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09

giany a scris:

april ... la un moment dat la BIBLIE scrie "... opreste nebunul din nebunia lui ... !!!" si aici nu e vorba de o nebunie venita de la DUMNEZEU ... ci cred ca e vorba ca din nestiintza si afirmatii eronate ... alti crestini ... mai slabi pot fi deviati cu lucruri neadevarate si li se da mai mult de furca in inaintarea lor in credintza ...

nu am nimic cu ei ... nuuuuuuu ... nimic nu am cu ei ... !!! ??? :D:D:D

la titlu scrie tanar crestin nu tanar iehovist ... :D:D:D

Giany dute si te culca. Ai dormit pana acum de cand te-ai nascut dormi in continuare ca e mai bine.
Aici se discuta despre ce invata ei si daca invataturile lor sunt sprijinite pe Biblie.
Pana acum s-au demonstrat ca sunt dovezi biblice care sa arate ceea ce sustin ei.
Vom vedea si in continuare.
  Daca mama sau tatal tau te-au educat spunandu-ti "martorii is cei mai rai" sau altele de genu, e vremea sa te maturizei si sa vezi daca intradevar este sau nu asa.
Apropo ce inseamna iehovist?

[modificat de moderator: +Archangel+ - nu se accepta jigniri]

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

15/03/09 22:31

ambasador
membru

april a scris:

Ok.

- cum este cu crucea ?
- de ce martorii accepta acum transplantul de organe si de ce nu l-au acceptat inainte?
- cum este cu venirea invizibila a lui Isus in 1914 parca?
- cine sunt cei 144.000 ?
- de ce numai 144.000 merg in cer ?
- cine L-a inviat pe Isus?

despre "cruce".
Crucea este simbolul suferintei:"Matei 10:38  Cine nu-şi ia crucea lui, şi nu vine după Mine, nu este vrednic de Mine."
Deci crucea nu este cea literala.
Mantuirea se castiga prin"marturisirea cu gura"(Romani 10:10) nu prin cruce.

- de ce martorii accepta acum transplantul de organe si de ce nu l-au acceptat inainte?

Adevaratii martori ai lui Iehova(cu care si eu studiez) nu accepta nici transfuziile nici transplantul de organe care nu se poate face fara transfuzie.Sa vorbit despre transfuzii pe TC.http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=1605&p=2

Acesta este un subiect destul de amplu care implica cronologie si istorie.daca ve-ti dori il vom discuta.Am sa il postez pe TC dar in raspunsul acesta.

- cine sunt cei 144.000

Astea 2a intrebari sunt in legatura una cu alta.am mai postat o data raspunsul lor dar il mai pun odata si aici:

Isus a vorbit de doua clase de oameni cand a zis:"mai am si alte oi cari nu sunt din staulul acesta"Ioan 10:16  Mai am si alte oi, care nu Sunt din staulul acesta; si pe acelea trebuie sa le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, si va fi o turma si un Pastor.".
  Clasa Bisericii care este Trupul Sau(Efeseni 1:22,23 "...Bisericii care este Trupul Lui...") sau Mireasa (Apocalipsa 21:9) cari au parte de chemare cereasca(Evrei 3:1"frati sfinti cari aveti parte de chemare cereasca")si cari vor imparati cu el 1000 de ani(Apoc 20:6) sunt primul rod al Domnului(Apoc 14:4) iar numarul lor este limitat la 144000 de membrii(Apoc 14:1).
Clasa "multimii mari de oameni"(Apoc.7:9) sunt acei oameni blanzi dintre toate natiunile cari vor mosteni pamantul(Matei 5:5 ; Isaia 11:6-9  etc).
  Clasa Bisericii sau Turma mica a inceput cu ucenicii lui Isus (Matei 11:11).Asadar Isus a facut clar deosebirea in Matei 11:11 dintre aceia cari vor fi in Imparatia Cerurilor sau Biserica si cealalta clasa cari va trai pe pamant prin cuvintele:"..cel mai mic in Imaparatia Cerurilor este mai mare decat Ioan Botezetorul" aratand astfel ca Ioan va avea parte de mostenire pamanteasca si nu cereasca.
Biserica este aratata ca acel rob care "da hrana la vremea potrivita"(Matei 24:45-47) si are ca insarcinare de a imparte si talcui hrana sau invatatura (1Petru 1:20,21) servilor lui sau cei cari inseteaza dupa adevar.(Apoc 22:17).

Dupa invataura treimii as deduce ca el sa inviat singur.
Biblia insa ne arata ca Dumnezeu la inviat  si noi suntem martori ai lui(nu ca am fost prezenti sau ca ar fi fost cineva prezent la invierea Sa):
Fapte 2:32  Dumnezeu a înviat pe acest Isus, şi noi toţi Suntem martori ai lui.
Fapte 3:15  Aţi omorât pe Domnul vieţii pe care Dumnezeu L-a înviat din morţi; noi Suntem martori ai Lui.
Fapte 4:10  s-o ştiţi toţi, şi s-o ştie tot norodul lui Israel! Omul acesta se înfăţişează înaintea voastră pe deplin sănătos, în Numele lui Isus Hristos din Nazaret pe care voi L-aţi răstignit, dar pe care Dumnezeu L-a înviat din morţi.
Fapte 5:30  Dumnezeul părinţilor noştri a înviat pe Isus pe care voi L-aţi omorât, atîrnându-L pe lemn.
Fapte 10:40  Dar Dumnezeu L-a înviat a treia zi, şi a îngăduit să Se arate,
Fapte 13:37  Dar Acela pe care L-a înviat Dumnezeu, n-a văzut putrezirea.
Romani 10:9  Dacă mărturiseşti, deci, cu gura ta pe Isus ca Domn, şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit.
1 Corinteni 6:14  Şi Dumnezeu, care a înviat pe Domnul, ne va învia şi pe noi cu puterea Sa.

Ultima modificare de daniel.drehluta (15/03/09 22:54)

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

15/03/09 22:52

ambasador
membru

Sa cerut sa explicam venirea a doua a lui Christos.
In continuare voi arata acest lucru.Cine este intelept sa inteleaga:

In Luca 21:24 citim:"Luca 21:24  Vor cadea sub ascutisul sabiei, vor fi luati robi printre toate neamurile; si Ierusalimul va fi calcat în picioare de neamuri, pâna se vor împlini vremurile neamurilor."-timpul paganilor.
         "Neamuri" sau pagani este o expresie  folosita pentru a deosebi popoarele pamantului de evrei care era poporul de legamant a lui Dumnezeu.
            "Timpul neamurilor"este o perioada de timp in care neamurile/paganii au exeritat o putere imperiala asupra pamantului.
             Cand au inceput,cand s-a sfarsit  si ce s-a intamplat atunci?(in acel period/timp)
              In Ezechiel 21:26,27 citim:"Ezechiel 21:27  Voi da jos cununa, o voi da jos, o voi da jos. Dar lucrul acesta nu va avea loc loc decât la venirea Aceluia care are drept la ea, si în mâna caruia o voi încredinta.”Trad.Nitzulescu:"o voi rasturna, ovoi rasturna, o voi rasturna,   Si nu v-a mai sta pana ce nu va veni acela acaruia ii este dreptul;  Si acestuia o voi da."
             Cununa imparateaca a fost data jos de pe cepul ultimului imparat al lui Israel, Zedechia,in anul 607 i.Hr. de catre Nebucadnetar imparatul Babilonului. Regii lui Israel domneau atunci pe tronul reprezentativ a lui Iehova iar natiunea era o teocratie tipica.
             Odata cu distrugerea Ierusalimului  si caderea ultimului rege Zedechia, Satan deveni dumnezeul intregii lumi atunci, nemaiexistand o natiune cu o domnie teocratica.Acest timp de domnie a lui Satan neimpiedicata asupra pamantului avea sa se intinda pe sapte timpuri simbolice(Leviticul26:18 "Levitic 26:18  Daca, cu toate acestea, nu Ma veti asculta, va voi pedepsi de sapte ori mai mult pentru pacatele voastre.")
                Iehova folosi pe Nebucadnetar regele Babilonului pentru a participa la implinirea in mic a acestei drame profetice.
                In visul sau din Daniel cap.4,Dumnezeu facu de cunoscut ca peste sapte vremuri el va da Imparatia Sa celui mai de jos dintre oameni,sau "cel ce are drept la ea" acesta fiind Isus Christos(Daniel4:16,17;Isaia 53:1-12).
                 Fiind sapte la numar cat a durat acest timp de stapanire a paganilor?
                 In Apocalips 12:6,14 se vorbeste despre 1260 de zile dupa care aceasi perioada de timp e descrisa ca:"un timp,timpuri si jumatate de timp"care este jumatate din cele sapte timpuri(sau trei timpuri si jumatate) Daniel 7:25  El va rosti vorbe de hula împotriva Celui Prea Înalt, va asupri pe sfintii Celui Prea Înalt, si se va încumeta sa schimbe vremurile si legea; si sfintii vor fi dati în mâinile lui timp... de o vreme, doua vremuri, si o jumatate de vreme."
                  Ca cele 1260 de zile sunt jumatatea unei saptamani ne arata Daniel 9:27"Daniel 9:27  El va face un legamânt trainic cu multi, timp de o saptamâna, dar la jumatatea saptamânii va face sa înceteze jertfa si darul de mâncare, si pe aripa urîciunilor idolesti va veni unul care pustieste, pâna va cadea asupra celui pustiit prapadul Hotarât.”
                   Prin urmare saapte timpuri ar fi de doaua ori 1260 de zile sau 2520 de zile adica o saptamana completa.
  In implinirea mai mare sau completa cele sapte timpuri trebuiau sa fie mai mari de 2520 de zile.
                    Ezechiel care profeteste in legatura cu timpul masurat a dat aceasta regula divina:"Ezechiel 4:6  Dupa ce vei ispravi aceste zile, culca-te a doua oara pe coasta dreapta, si poarta nelegiuirea casei lui Iuda patruzeci de zile; îti pun câte o zi pentru fiecare an." Deci cele 2520 de zile corespund cu 2520 de ani.Incepand odata cu daramarea Ierusalimului in 607i.Hr. acei ani se termina in anul 1914 d.Hr.
                    Ce sa intamplat atunci?
                   Citim:"ps.2:5-9" Apoi, în mânia Lui, le vorbeste, si-i îngrozeste cu urgia Sa, zicând:  „Totus, Eu am uns pe Împaratul Meu pe Sion, muntele Meu cel Sfânt.”„Eu voi vesti Hotarârea Lui” -zice Unsul-„Domnul Mi-a zis: „Tu esti Fiul Meu! Astazi Te-am nascut.Cere-Mi, si-Ti voi da neamurile de mostenire, si marginile pamântului în stapânire! Tu le vei zdrobi cu un toiag din fier, si le vei sfarîma ca pe vasul unui olar.”
                     Deci Iehova a dat cununa imparateasca lui Isus in Sionul ceresc si primul lucru care l-a facut a fost alungarea lui Satan din cer jos pe pamant.(Apoc.12:7-12)
                    Cerurile au fost astfel curatate  de Satan si ingerii lui rai iar guvernul teocratic a lui Iehova cu Isus ca rege a fost instalat implinindu-se astfel Psalm 110:1,2.
                     Aruncarea jos a lui Satan din cer a marcat sfarsitul domniei sale nestingherite si inceputul necazurilor peste organizatiunea sa mondiala.
                       Ca dovezi vizibile a zilelor din urma si inceputul durerilor peste lumea lui Satan,  Isus prezise niste evenimente care au loc de la acel timp incoace cu o intensitate crescanda pana la sfarsitul final sau Armaghedon  (Matei 24:3-14;  Apoc.16:16)
                      Anul 1914 a marcat inceputul acestor evenimente  prin razboiul mondial care a inregimentat toate natiunile pamantului ,fiind urmat de foamete, cutremure de pamant ,ciuma si prigonirea crestinilor  toate adaptandu-se exact la profetia lui Isus din Matei cap 24.
  Intamplarile si evenimentele infricosatoare apropiate ne arata ca suntem aproape de sfarsitul final al lumii lui Satan ( "Apocalipsa 12:12  De aceea bucurati-va, ceruri, si voi care locuiti în ceruri! Vai de voi, pamânt si mare! Caci diavolul s-a pogorât la voi, cuprins de o mânie mare, fiindca stie ca are putina vreme")

15/03/09 22:56

ambasador
membru

Am scurtat cat mai mult subiectul.Pentru cine vrea mai multe lamuriri cu privire la un punct oarecare din el il putem studia si dezbate.

Ultima modificare de daniel.drehluta (15/03/09 22:59)

15/03/09 22:58

april
admin forum

daniel.drehluta a scris:

Giany dute si te culca. Ai dormit pana acum de cand te-ai nascut dormi in continuare ca e mai bine.
Este o vorba printre romani:daca esti prost stai acasa.(nu ca o accept sau ca imi place). Cred ca ti se potriveste cel mai bine.

fara jigniri, clar ?

o sa comentez ce ai spus mai tarziu, ca acum nu am timp.

16/03/09 07:59

giany
membru

[Sters de moderator: +Archangel+ - nu se accepta jigniri]

Ultima modificare de giany (16/03/09 08:33)

16/03/09 08:25

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

daniel.drehluta a scris:

despre "cruce".
Crucea este simbolul suferintei:"Matei 10:38  Cine nu-şi ia crucea lui, şi nu vine după Mine, nu este vrednic de Mine."

Prima parte este bine punctat. A doua parte , nu chiar... Stii de ce?  Pentru ca crucea mantuirii intai a fost literala. Efectiv Iisus a murit pe cruce.
Apoi mantuirea este un dar. Este oferita si primita(sau respinsa) Nu o putem castiga noi, ci o primim.
Putem avea activitate de pionier; tot nu castigam mantuirea, eventual o primesc altii prin activitatea noastra.
"Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu." (Efes.2:8)

Adevaratii martori ai lui Iehova(cu care si eu studiez) nu accepta nici transfuziile nici transplantul de organe care nu se poate face fara transfuzie.Sa vorbit despre transfuzii pe TC.http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=1605&p=2

Adevaratii martori ai lui Jehova sunt cei cu care eu studiez. Daca si tu studiezi cu ei inseamna ca e bine. Daca nu, inseamna ca esti ratacit. Tu ai spus ca sunt multe partide...

Acesta este un subiect destul de amplu care implica cronologie si istorie.daca ve-ti dori il vom discuta.Am sa il postez pe TC dar in raspunsul acesta.

Cred ca nu vei spune:'acestea sunt ...taine', pentru ca este cunoscut ca aceasta a fost o amagire; oamenii s-au bazat pe un calcul eronat, apoi au scaldat-o cum au putut. Totusi, e cusuta cu ata alba.

- cine sunt cei 144.000

Astea 2a intrebari sunt in legatura una cu alta.am mai postat o data raspunsul lor dar il mai pun odata si aici:

Isus a vorbit de doua clase de oameni cand a zis:"mai am si alte oi cari nu sunt din staulul acesta"Ioan 10:16  Mai am si alte oi, care nu Sunt din staulul acesta; si pe acelea trebuie sa le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, si va fi o turma si un Pastor.".
  Clasa Bisericii care este Trupul Sau(Efeseni 1:22,23 "...Bisericii care este Trupul Lui...") sau Mireasa (Apocalipsa 21:9) cari au parte de chemare cereasca(Evrei 3:1"frati sfinti cari aveti parte de chemare cereasca")si cari vor imparati cu el 1000 de ani(Apoc 20:6) sunt primul rod al Domnului(Apoc 14:4) iar numarul lor este limitat la 144000 de membrii(Apoc 14:1).
Clasa "multimii mari de oameni"(Apoc.7:9) sunt acei oameni blanzi dintre toate natiunile cari vor mosteni pamantul(Matei 5:5 ; Isaia 11:6-9  etc).
  Clasa Bisericii sau Turma mica a inceput cu ucenicii lui Isus (Matei 11:11).Asadar Isus a facut clar deosebirea in Matei 11:11 dintre aceia cari vor fi in Imparatia Cerurilor sau Biserica si cealalta clasa cari va trai pe pamant prin cuvintele:"..cel mai mic in Imaparatia Cerurilor este mai mare decat Ioan Botezetorul" aratand astfel ca Ioan va avea parte de mostenire pamanteasca si nu cereasca.
Biserica este aratata ca acel rob care "da hrana la vremea potrivita"(Matei 24:45-47) si are ca insarcinare de a imparte si talcui hrana sau invatatura (1Petru 1:20,21) servilor lui sau cei cari inseteaza dupa adevar.(Apoc 22:17).

Impartirea pe clase este o alta erezie. Nici unul dintre versetele evanghelice nu sustin nici macar in parte impartirea in cele doua clase. Si daca vrei sa te legi de indicii aparente, citeste in Apocalipsa 7 si vei vedea ca indiciile aparente arata ca cei 144 mii sunt pe pamant iar gloata mare este in cer. Exact invers decat spun invataturile voastre. Dar nu vreau sa intelegi ca sustin aceasta. Am spus sunt indicii aparente.

Cat despre afirmatia Domnului Iisus "am si alte oi care nu sunt din acest staul", intelesul ei nu este ascuns daca ti se da voie sa citesti macar cateva capitole din Biblie, la rand, fara sa deschizi alta carte. Sa citesti contextul afirmatiei Domnului si vei vedea ca expresia "staulul acesta" se referea la evrei , dupa cum cananeencei Domnul i-a spus: " Eu sunt trimis doar la oile pierdute ale casei lui Israel". Celelalte oi, nu erau din acel staul.
Trebuiau aduse, pentru ca impreuna sa formeze o singura turma, condusa de un singur pastor. Versetul l-ai indicat singur. Oricum o intorci, o turma si un pastor nu inseamna doua turme. Eventual daca zici: o turma de doua culori: oi aibe si oi negre. :D

16/03/09 08:38

giany
membru

faptul ca anumiti IL numesc pe DUMNEZEU iehova este o minciuna ... nu sunt nici evrei si nu scriu nici corect ... de unde sa mai vorbim de pronuntie ... deci daca se permit minciuni sa stiti (cei care conduc forumul) ca veti fi intrebati de ce i-ati lasat sa bata "tobele" (pentru ca astia nu pot bate nici campii ... nici campiile ... doar sunt inexistenti ... ) cu minciuna lor acest nume fals iehova ... si aceasta minciuna cum ca ei sunt martori ...

oldule ... ce ar fi sa nu le spunem nimic ... sa ii lasam in nimicia lor ... atata timp cat ei spun ca sunt martori vor fi ajutati de iehova asta al lor ... DOAMNE ce distractie ... io mi-am sters un mesaj oldule si nu imi pare rau ca nu le-am dat raspunsul meu ...

Ultima modificare de giany (16/03/09 08:41)

16/03/09 08:39

Old
Moderator

giany a scris:

...si aceasta minciuna cum ca ei sunt martori ...

Martor insemna sa expui informatie de mana intai. Adica daca ai vazut, sau ai auzit.

16/03/09 08:43

giany
membru

si ei unde L-au vazut sau unde L-au auzit ???

16/03/09 08:46

Old
Moderator

Poate o sa ne spuna ei.

16/03/09 08:48

giany
membru

or fi cu Moise si nu stiu eu ... si nici voi ... problema mare dom`le ... :)... iarta-ma Moise ca te-am inclus ... stii tu ce vreau sa spun ... nu Moise ...??? :D:D:D

16/03/09 08:59

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Un reverend zicea o data ca Biblia e ca si un om. Daca il torturezi suficient de mult iti va spune orice. Asa este si cu diferitele teorii care au aparut in cadrul crestinismului dar care nu au fost niciodata acceptate de catre Biserica din vremea respectiva. Doctrina Trinitatii nu a fost necesara decat in momentul in care au aparut felurite curente care atacau Persoana Domnului Isus iar pentru a raspunde acestor erezii a fost formulata aceasta doctrina (in special ca raspuns la erezia lui Arie). Mai multe erezii care au aparut in primele secole ale crestinismului puteti gasi aici:
http://www.crestinortodox.ro/sfanta-tre ... -trinitare

De remarcat ca aceste erezii au avut un caracter restrans din punct de vedere al spatiului de extindere dar si ca numar de adepti. Crestinismul de la inceput a considerat ca Domnul Isus este Dumnezeu iar evreilor nu trebuia sa li se demonstreze acest lucru deoarece ei erau primii care stiau ca Mesia este Dumnezeu:

Ioan 5:18   
Tocmai de aceea cautau si mai mult iudeii sa-L omoare, nu numai fiindca dezlega ziua Sabatului, dar si pentru ca zicea ca Dumnezeu este Tatal Sau si Se facea astfel deopotriva cu Dumnezeu.

16/03/09 10:36

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
Nu o sa mai intru dar o sa zic ceva inainte sa ies.
Va pierdeti daca Duhul Sfant nu e o Fiinta adica o persoana de ce zice ca Dumnezeu e Duh.
Duhul Sfant vine de la Dumnezeu si are toate atributile Lui Dumnezeu.

Ba va pierdeti ca nu cunoasteti Scriptura si nici nu vreti sa cunoaste-ti ci mai degraba cautati lucruri care va gadilesc urechile si ma doare cand vad astfel de lucruri.

Deci de ce nu ascultati, Elohim inseamna Dumnezeu dar plural si arata multe dovezi ca Dumnezeu vorbeste in persoana secunda.

Ba inca un verset care dovedeste acest lucru;
Deu 6:4  Hear,H8085 O Israel:H3478 The LORDH3068 our GodH430 is oneH259 LORD:H3068

Deci zice; Deuteronomul 6:4 Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.

Deci unde vezi "God" zice Elohim adica Dumnezeu plural, Zice ca Domnul Dumnezeu este Un Domn.
Dar totusi acest singur sau Un Domn... e;
H259
אחד
'echâd
ekh-awd'
A numeral from H258; properly united, that is, one; or (as an ordinal) first: - a, alike, alone, altogether, and, any (-thing), apiece, a certain [dai-] ly, each (one), + eleven, every, few, first, + highway, a man, once, one, only, other, some, together.

In primul rand zice unit adica Dumnezeu Domnul e Unul unit cum zice Isus de nustiu cate ori.
Dupa aceea acel lucru Unul e ceva plural, e cum sa referit ca femeia si barbatul sa lasa de parinti si se va face unul, e un cuvant care se refera unul plural.

Apropo daca Isus nu e Dumnezeu desi sunt destul dovezi si nu o sa stau sa arat pe toate, inseamna ca "martori" nu sa cred ca copii Lui Dumnezeu... pentru ca nu sa nascut din Dumnezeu.
Sunteti doar martori la ceva ce nu cunoasteti daca nu sunteti copii Lui Dumnezeu?

Oricum ultima postare si puteam sa adaug multe alte lucruri si toate versetel care postati si argumentati intareste credinta mea.
Domnul sa ne lumineaza, inclusiv si pe mine.
Fiti binecuvantati, Domnul Isus sa ne ajute sa mostenim impreuna cu EL in ceruri.

16/03/09 15:47

april
admin forum

daniel.drehluta a scris:

Dupa invataura treimii as deduce ca el sa inviat singur.
Biblia insa ne arata ca Dumnezeu la inviat  si noi suntem martori ai lui(nu ca am fost prezenti sau ca ar fi fost cineva prezent la invierea Sa):
Fapte 2:32  Dumnezeu a înviat pe acest Isus, şi noi toţi Suntem martori ai lui.
Fapte 3:15  Aţi omorât pe Domnul vieţii pe care Dumnezeu L-a înviat din morţi; noi Suntem martori ai Lui.
Fapte 4:10  s-o ştiţi toţi, şi s-o ştie tot norodul lui Israel! Omul acesta se înfăţişează înaintea voastră pe deplin sănătos, în Numele lui Isus Hristos din Nazaret pe care voi L-aţi răstignit, dar pe care Dumnezeu L-a înviat din morţi.
Fapte 5:30  Dumnezeul părinţilor noştri a înviat pe Isus pe care voi L-aţi omorât, atîrnându-L pe lemn.
Fapte 10:40  Dar Dumnezeu L-a înviat a treia zi, şi a îngăduit să Se arate,
Fapte 13:37  Dar Acela pe care L-a înviat Dumnezeu, n-a văzut putrezirea.
Romani 10:9  Dacă mărturiseşti, deci, cu gura ta pe Isus ca Domn, şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit.
1 Corinteni 6:14  Şi Dumnezeu, care a înviat pe Domnul, ne va învia şi pe noi cu puterea Sa.

Ok. sa vedem ce mai zice Biblia :

Ioan 10:17 Tatăl Mă iubeşte, pentru că Îmi dau viaţa, ca iarăşi s-o iau.
Ioan 10:18 Nimeni nu Mi-o ia cu sila, ci o dau Eu de la Mine. Am putere s-o dau, şi am putere s-o iau iarăşi

Cum explici aceste versete?

16/03/09 17:31

Old
Moderator

april a scris:

Ioan 10:18 Nimeni nu Mi-o ia cu sila, ci o dau Eu de la Mine. Am putere s-o dau, şi am putere s-o iau iarăşi

Eu cred ca sunt clare, iar un lucru crar nu trebuie explicat. Cine se joaca de-a viata si moartea , decat Dumnezeu?

16/03/09 17:43

ambasador
membru

OLD TRAIAN a scris:

april a scris:

Eu cred ca sunt clare, iar un lucru crar nu trebuie explicat. Cine se joaca de-a viata si moartea , decat Dumnezeu?

Ioan 10:17  Tatăl Mă iubeşte, pentru că Îmi dau viaţa, ca iarăşi s-o iau.
Ioan 10:18  Nimeni nu Mi-o ia cu sila, ci o dau Eu de la Mine. Am putere s-o dau, şi am putere s-o iau iarăşi: aceasta este porunca pe care am primit-o de la Tatăl Meu.”
  E clar ca Isus stia ca Dumnezeu o sa il invie deaceea a si spus ca "aceasta este porunca pe care am primit-o de la Tatăl Meu".A stiut de la bun inceput ca daca El cat timp va petrece pe pamant o sa "faca voia luiDumnezeu"(Evrei 10:9),Dumnezeu o sa il invie pentru ca asa ia "poruncit Dumnezeu".Dece nu ai scris dovada completa?
Isus si-a arat devotatinunea fata de Dumnezeu si inainte de a deveni om tocmai de aceea El a stiut ca dreptatea lui Dumnezeu il va aduce la viata.
  Nu inteleg ce ai vrut sa areti prin dovezile astea.
  Dar sa te intreb eu acum,cum explici dovezile care ti le-am dat?

16/03/09 19:37

ambasador
membru

OLD TRAIAN a scris:

giany a scris:

...si aceasta minciuna cum ca ei sunt martori ...

Martor insemna sa expui informatie de mana intai. Adica daca ai vazut, sau ai auzit.

Daca e asa cum spui tu,atuci de ce sunt numiti oamenii credinciosi din vechime ca martori in Evrei?Explica tu de ce ia numit Pavel "nor de martori"?
  In Ioan 1:7 este aratat ca Ioan vine ca martor?
La ce era el martor?Isus nici nu era nascut.
In Isaia 43:10-12 iarasi sunt numiti ca martori. La ce oare?
Din cate vad eu ei sunt numiti martori nu pentru ca ar fi fost prezenti la ceva. Asa i-a numit Dumnezeu:"martori".Este voia lui de ce i-a numit asa.

16/03/09 19:46

ambasador
membru

OLD TRAIAN a scris:

daniel.drehluta a scris:

despre "cruce".

Prima parte este bine punctat. A doua parte , nu chiar... Stii de ce?  Pentru ca crucea mantuirii intai a fost literala. Efectiv Iisus a murit pe cruce.
Apoi mantuirea este un dar. Este oferita si primita(sau respinsa) Nu o putem castiga noi, ci o primim.
Putem avea activitate de pionier; tot nu castigam mantuirea, eventual o primesc altii prin activitatea noastra.
"Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu." (Efes.2:8)

Adevaratii martori ai lui Jehova sunt cei cu care eu studiez. Daca si tu studiezi cu ei inseamna ca e bine. Daca nu, inseamna ca esti ratacit. Tu ai spus ca sunt multe partide...

Cred ca nu vei spune:'acestea sunt ...taine', pentru ca este cunoscut ca aceasta a fost o amagire; oamenii s-au bazat pe un calcul eronat, apoi au scaldat-o cum au putut. Totusi, e cusuta cu ata alba.

- cine sunt cei 144.000

Impartirea pe clase este o alta erezie. Nici unul dintre versetele evanghelice nu sustin nici macar in parte impartirea in cele doua clase. Si daca vrei sa te legi de indicii aparente, citeste in Apocalipsa 7 si vei vedea ca indiciile aparente arata ca cei 144 mii sunt pe pamant iar gloata mare este in cer. Exact invers decat spun invataturile voastre. Dar nu vreau sa intelegi ca sustin aceasta. Am spus sunt indicii aparente.

Cat despre afirmatia Domnului Iisus "am si alte oi care nu sunt din acest staul", intelesul ei nu este ascuns daca ti se da voie sa citesti macar cateva capitole din Biblie, la rand, fara sa deschizi alta carte. Sa citesti contextul afirmatiei Domnului si vei vedea ca expresia "staulul acesta" se referea la evrei , dupa cum cananeencei Domnul i-a spus: " Eu sunt trimis doar la oile pierdute ale casei lui Israel". Celelalte oi, nu erau din acel staul.
Trebuiau aduse, pentru ca impreuna sa formeze o singura turma, condusa de un singur pastor. Versetul l-ai indicat singur. Oricum o intorci, o turma si un pastor nu inseamna doua turme. Eventual daca zici: o turma de doua culori: oi aibe si oi negre. :D

Traian fii realist.
Ceea ce am scris eu nu este bun dupa parerea ta.Dovezi impotriva nu ai si nici nu stii.
Totusi incerci sa contrazici spunand ca sunt "indicii aparente".Arata tu alte indicii mai bune.As fi onorat sa pot face o comparatie.

16/03/09 19:52

ambasador
membru

livu2day a scris:

Nu o sa mai intru dar o sa zic ceva inainte sa ies.
Va pierdeti daca Duhul Sfant nu e o Fiinta adica o persoana de ce zice ca Dumnezeu e Duh.
Duhul Sfant vine de la Dumnezeu si are toate atributile Lui Dumnezeu.

Ba va pierdeti ca nu cunoasteti Scriptura si nici nu vreti sa cunoaste-ti ci mai degraba cautati lucruri care va gadilesc urechile si ma doare cand vad astfel de lucruri.

Deci de ce nu ascultati, Elohim inseamna Dumnezeu dar plural si arata multe dovezi ca Dumnezeu vorbeste in persoana secunda.

Ba inca un verset care dovedeste acest lucru;
Deu 6:4  Hear,H8085 O Israel:H3478 The LORDH3068 our GodH430 is oneH259 LORD:H3068

Deci zice; Deuteronomul 6:4 Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.

Deci unde vezi "God" zice Elohim adica Dumnezeu plural, Zice ca Domnul Dumnezeu este Un Domn.
Dar totusi acest singur sau Un Domn... e;
H259
אחד
'echâd
ekh-awd'
A numeral from H258; properly united, that is, one; or (as an ordinal) first: - a, alike, alone, altogether, and, any (-thing), apiece, a certain [dai-] ly, each (one), + eleven, every, few, first, + highway, a man, once, one, only, other, some, together.

In primul rand zice unit adica Dumnezeu Domnul e Unul unit cum zice Isus de nustiu cate ori.
Dupa aceea acel lucru Unul e ceva plural, e cum sa referit ca femeia si barbatul sa lasa de parinti si se va face unul, e un cuvant care se refera unul plural.

Apropo daca Isus nu e Dumnezeu desi sunt destul dovezi si nu o sa stau sa arat pe toate, inseamna ca "martori" nu sa cred ca copii Lui Dumnezeu... pentru ca nu sa nascut din Dumnezeu.
Sunteti doar martori la ceva ce nu cunoasteti daca nu sunteti copii Lui Dumnezeu?

Oricum ultima postare si puteam sa adaug multe alte lucruri si toate versetel care postati si argumentati intareste credinta mea.
Domnul sa ne lumineaza, inclusiv si pe mine.
Fiti binecuvantati, Domnul Isus sa ne ajute sa mostenim impreuna cu EL in ceruri.

Livu iti multumesc pentru efortul pe care il depui.Te apreciez pentru aceasta.
Subiectul treimii este un subiect foarte dezvoltat.In cel mai scurt timp am sa incerc sa iti trimit toate dovezile cari contrazic invatatura treimii si sa iti explic si dovezile cari tu le-ai adus ca sprijin al ei.Am sa ti-l trimit si pe mail in caz ca nu o sa mai fii pe TC.

16/03/09 19:56

ambasador
membru

+Archangel+ a scris:

Un reverend zicea o data ca Biblia e ca si un om. Daca il torturezi suficient de mult iti va spune orice. Asa este si cu diferitele teorii care au aparut in cadrul crestinismului dar care nu au fost niciodata acceptate de catre Biserica din vremea respectiva. Doctrina Trinitatii nu a fost necesara decat in momentul in care au aparut felurite curente care atacau Persoana Domnului Isus iar pentru a raspunde acestor erezii a fost formulata aceasta doctrina (in special ca raspuns la erezia lui Arie). Mai multe erezii care au aparut in primele secole ale crestinismului puteti gasi aici:
http://www.crestinortodox.ro/sfanta-tre ... -trinitare

De remarcat ca aceste erezii au avut un caracter restrans din punct de vedere al spatiului de extindere dar si ca numar de adepti. Crestinismul de la inceput a considerat ca Domnul Isus este Dumnezeu iar evreilor nu trebuia sa li se demonstreze acest lucru deoarece ei erau primii care stiau ca Mesia este Dumnezeu:

Ioan 5:18   
Tocmai de aceea cautau si mai mult iudeii sa-L omoare, nu numai fiindca dezlega ziua Sabatului, dar si pentru ca zicea ca Dumnezeu este Tatal Sau si Se facea astfel deopotriva cu Dumnezeu.

Archangel ai adus si tu o dovada ca sustinere a ceea ce ai spus ,dar acesta dovada te contrazice.Cum?In primul rand ei credeau ca se face deopotriva cu Dumnezeu,dimpotriva Isus a zis ca este Fiul lui Dumnezeu,in al doilea rand Isus nu a declarat niciodata ca el este Dumnezeu ci dintotdeauna a sustinut ca Dumnezeu este mai mare ca el recunoscand superioritatea Tatalui Sau.(Ioan 14:28).De ce nu a zis Isus ca el a venit pe pamant sa faca voia lui daca El este Dumnezeu si a zis ca el a venit sa faca voia celui ce la trimis?(Ioan 17:3;Evrei 10:7)

16/03/09 20:08

april
admin forum

trebuie sa citezi tot ? nu poti sterge din citatele alea ?

16/03/09 21:58

Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 19    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la