TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Martorii lui Iehova Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 19
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09

april a scris:

daniel.drehluta a scris:

Deschide "o doctrina"a martorilor pe care nu o intelegi si vom discuta:)

Prezinta-ne tu intai istoria lor si apoi doctrina , si vom discuta ;)

Nu inteleg la ce te referi tu cand spui"doctrina".Martorii invata multe invataturi privitoare la Biblie deosebite de ceea ce invata majoritatea religiilor.(treime,suflet,iad...)

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

11/03/09 19:43

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

daniel.drehluta a scris:

Din anul 1931 si-au luat oficial aceasta denumire ca Martorii Lui Iehova implinindu-se cu acesta ocazie si Isaia 62:2 primind acest nume nou.
Si daca te referi la"doctrina" spune ceva mai clar ca sa iti pot si eu raspunde.
Nu stiu mai mult :D ( 'acum' am aflat ca sunt impotriva transfuziei de sange).   Cand am zis ca si-au schimbat doctrina faceam referire la ceva ce am auzit despre martori mai demult,  ca au isi alegeau case din sat (care le placea) si ar fi fost a lor dupa o zii (cand trebuia sa fie sfarsitul lumii sau altceva...nu mai stiu). Bun deci au aflat ei cumva ca e pe data x si cand a venit ziua respectiva au mers sa-si revendice casele :D  Sfarsitul cred ca a fost nasol atunci neprimind nimic (sau or fi primit ceva de la politie :D). 

Ce am scris mai sus e din memorie si am auzit de la mai multe persoane.

11/03/09 19:57

ambasador
membru

daniel a scris:

daniel.drehluta a scris:

Din anul 1931 si-au luat oficial aceasta denumire ca Martorii Lui Iehova implinindu-se cu acesta ocazie si Isaia 62:2 primind acest nume nou.
Si daca te referi la"doctrina" spune ceva mai clar ca sa iti pot si eu raspunde.
Nu stiu mai mult :D ( 'acum' am aflat ca sunt impotriva transfuziei de sange).   Cand am zis ca si-au schimbat doctrina faceam referire la ceva ce am auzit despre martori mai demult,  ca au isi alegeau case din sat (care le placea) si ar fi fost a lor dupa o zii (cand trebuia sa fie sfarsitul lumii sau altceva...nu mai stiu). Bun deci au aflat ei cumva ca e pe data x si cand a venit ziua respectiva au mers sa-si revendice casele :D  Sfarsitul cred ca a fost nasol atunci neprimind nimic (sau or fi primit ceva de la politie :D). 

Ce am scris mai sus e din memorie si am auzit de la mai multe persoane.

Martorii au fost cei mai urati de toata lumea ,sau adus multe acuze complet neintemeiate asupra lor de multe feluri desi ceea ce ai scris acuma nu am auzit niciodata asa ceva dar nu ma mira deloc lucrul acesta avnd in vedere ca au fost invinuiti ca isi "jertfesc copii" sau ca vor sa puna mana pe conducere sau pe guvern.... Multe acuze tocmai de aceea si Biblia scrie cu privire la  cei credinciosi:"Matei 5:10  Ferice de cei prigoniţi din pricina neprihănirii, căci a lor este Împărăţia cerurilor!  Ferice va fi de voi când, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni, şi vor spune tot felul de lucruri rele şi neadevărate împotriva voastră! Bucuraţi-vă şi veseliţi-vă, pentru că răsplata voastră este mare în ceruri; căci tot aşa au prigonit pe proorocii, care au fost înainte de voi."
Asadar pentru ca purtam acest nume de "Martori ai lui Iehova"suntem nou urati de lumea asta:"Matei 10:22  Veţi fi urîţi de toţi, din pricina Numelui Meu; dar cine va răbda până la sfârşit, va fi mântuit.
Este ceva mai clar?Nu acelasi lucru sa intamplat cu toti oamenii credinciosi din vechime?Desigur.

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

11/03/09 20:23

daniel
membru

Mai eu nu stiu ce a fost la mijloc dar nu ma minte fratemeu ;) dar cum ai zis si tu sunt mai multe feluri de martori.  Un crestin daca zice ca e martor (ca denominatiune sau cult ce o fi :D) sau ortodox/penticostal/baptist/CDE etc nu e cu nimic mai bun ca ceilalti ;)

11/03/09 20:30

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
daniel.drehluta :
1.ti zilele de nastere si sarbatorile gen nasterea si invierea Domnului ? [ca sa nu zic craciun si paste]
2.crezi ca numai 144000 ajung in cer sa "domneasca" [impropriu zis] alaturi de Dumnezeu ?
3.crezi ca Dumnezeu ne va distruge pe noi la Armaghedon ,dat find faptul ca nu suntem martori ca si secta?
4.ce crezi ca Domnul a venit deja ? Crezi ca nu a inviat in trup?
5.folosesti NWT ?
6.stii ca inaintasii tai au facut profetii false pe care acum le neaga?
etc

daniel a scris:

ca denominatiune sau cult ce o fi :D

secta e .

Ultima modificare de RainSong (11/03/09 20:32)

11/03/09 20:31

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

april a scris:

Prezinta-ne tu intai istoria lor si apoi doctrina , si vom discuta ;)

Incepe cu istoria lor. Daca studiezi cu ei ar trebui sa te invete si istoria ;)

11/03/09 20:32

ambasador
membru

Luvu atunci cand ai sa doresti sa vezi punctul de vedere al martorilor asupra unui subiect te rog nu mai adauga si alte puncte(am inceput cu numirea de martori,nu am apucat sa iti explic sa intelegisi ai sarit apoi la numele Iehova apoi la treime).Nu vom putea sa le discutam toate odata dar luandu-le pe rand le vom putea lamuri.Asadar daca vei dori sa te exezi asupra unui punct voi putea si eu mai bine sa imi exprim punctul de vedere asupra acelui punct,insa amestecandule si aducand zeci de dovezi indiferent daca au sau nu au legaturi cu subiectul pe care il discutam nu vei putea trage o concluze la ceaa ce sustin si invata martorii.Iti multumesc pentru intelegere.

11/03/09 21:12

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
mai tu daniel.drehluta ,ti-s asa antipatica de nu-mi faci onoarea de a ma informa cu privire la intrebarile de mai sus ?

11/03/09 21:19

ambasador
membru

daniel a scris:

Mai eu nu stiu ce a fost la mijloc dar nu ma minte fratemeu ;) dar cum ai zis si tu sunt mai multe feluri de martori.  Un crestin daca zice ca e martor (ca denominatiune sau cult ce o fi :D) sau ortodox/penticostal/baptist/CDE etc nu e cu nimic mai bun ca ceilalti ;)

Daca spui lucrul acesta cum explici dar ca Dumnezeu a zis ca sia ales din mijlocul lumii un popor care sa ii poarte Numele?Din toate religiile aratate mai sus care poarta numele lui Dumnezeu(Fapte 15:14)?Cari dintre ele invata da "prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire"(Romani 10:10)?Si daca cred lucrul acesta de ce nu il si pun in practica?

11/03/09 21:20

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
Atunci puneti punctul tau clar, inca n-am vazut nimic special... ai zis ca Isus nu e Dumnezeu, totusi de ce nu e?
Apropo pe mine nu ma deranjeaza daca ai dorit sa sti adevarul ci mai degraba mi-am facut treaba ca crestin sa sti drept Cuvantul Lui, puteam sa adaug mult mai multe din Cuvantul Lui si o sa dovedeasca Adevarul.
In fine te las cu... gandeste-te bine la;
Ioan 14:26 Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl, în Numele Meu, vă va învăţa toate lucrurile, şi vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.
Ioan 15:26 Când va veni Mângâietorul, pe care-L voi trimite de la Tatăl, adică Duhul adevărului, care purcede de la Tatăl, El va mărturisi despre Mine.
Ioan 16:13 Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, şi vă va descoperi lucrurile viitoare.
Ioan 16:14 El Mă va proslăvi, pentru că va lua din ce este al Meu, şi vă va descoperi.
Ioan 16:15 Tot ce are Tatăl, este al Meu; de aceea am zis că va lua din ce este al Meu, şi vă va descoperi.

@RainSong - O sa fie 144000 din Israel si din neamuri o sa fie de nenumarat de multi.

11/03/09 21:25

daniel
membru

daniel.drehluta a scris:

Daca spui lucrul acesta cum explici dar ca Dumnezeu a zis ca sia ales din mijlocul lumii un popor care sa ii poarte Numele?Din toate religiile aratate mai sus care poarta numele lui Dumnezeu(Fapte 15:14)?Cari dintre ele invata da "prin marturisirea cu gura se ajunge la mantuire"(Romani 10:10)?Si daca cred lucrul acesta de ce nu il si pun in practica?
Nu are legatura cu ce am zis eu ;),  daca nu ai auzit de ce am zis eu nu mai am nimic de zis. 

Am impresia ca spui ca si farisei....cand ziceau ca sunt fii lui Avraam ;)

Ultima modificare de daniel (11/03/09 21:35)

11/03/09 21:32

Atty25
membru

Inregistat: 11/03/09
buna tuturor    am observat k sunt mai multe pareri despre faptul ca Isus este sau nu este insus Dumnezeu   Livu raspunde-mi la o intrebare daca te rog frumos ... Isus cand zicea ca vine de la Tatal care la trimis ... si se va intoarce la Tatal    la cine se referea dak Isus este insus Dumnezeu ?

Ultima modificare de Atty25 (11/03/09 22:08)

11/03/09 22:04

april
admin forum

Atty, bine ai venit.

te rog sa scrii corect romaneste.

si te mai rog sa scrii la subiect. discutiile au cam deviat aici si nu e nevoie sa fie continuata deviatia.

11/03/09 22:08

Atty25
membru

Inregistat: 11/03/09
ok imi cer scuze ... dar eram curios de parerea lui Livu deoarece sustine un lucru cam ciudat

11/03/09 22:10

april
admin forum

Atty25 a scris:

ok imi cer scuze ... dar eram curios de parerea lui Livu deoarece sustine un lucru cam ciudat

un lucru ciudat pt unii.

vezi aici o discutie despre trinitate : http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=527

11/03/09 22:26

ambasador
membru

RainSong a scris:

daniel.drehluta :
1.ti zilele de nastere si sarbatorile gen nasterea si invierea Domnului ? [ca sa nu zic craciun si paste]
2.crezi ca numai 144000 ajung in cer sa "domneasca" [impropriu zis] alaturi de Dumnezeu ?
3.crezi ca Dumnezeu ne va distruge pe noi la Armaghedon ,dat find faptul ca nu suntem martori ca si secta?
5.folosesti NWT ?
etc

daniel a scris:

ca denominatiune sau cult ce o fi :D

secta e .

1:.ti zilele de nastere si sarbatorile gen nasterea si invierea Domnului ? [ca sa nu zic craciun si paste]

Cu privire la aniversarea zilelor de nastere ai gasit tu vreunul din oamenii credinciosi aratati in Biblie sa faca acest lucru?Acesta este o datina si un obicei pe care paganii il practicau avand legatura si cu magia deoarece puneau lumanari in jurul celui sarbatorit ocrotindu-l de demoni.Crestinii secolului 1 nu au adoptat acest obicei deoarece era o datina omeneasca si o invatatura a lumii si nu a lui Christos(Coloseni 2:8)
Cu privire la "invierea Domnului"iata ce a zis Isus cu privire la aceasta:"Luca 22:19  Apoi a luat pâine; şi, după ce a mulţumit lui Dumnezeu, a frînt-o, şi le-a dat-o zicând: „Acesta este trupul Meu, care se dă pentru voi; să faceţi lucrul acesta spre pomenirea Mea." Asadar ce a lasat Isus sa sarbatorim spre pomenirea lui?raspuns moartea Sa :"1 Corinteni 11:26  Pentrucă, ori de câte ori mâncaţi din pâinea aceasta şi beţi din paharul acesta, vestiţi moartea Domnului, până va veni El."Astfel dar este potrivit a sarbatori moartea Domnului si nu invierea pentru ca asta a zis Isus sa facem inspre pomenirea lui si nu alte lucruri pe cari astazi religia le practica.
Cred ca am fost destul de inteles.Nu eu am scris lucrurile acestea ci Biblia ni le arata.

Isus a vorbit de doua clase de oameni cand a zis:"mai am si alte oi cari nu sunt din staulul acesta"Ioan 10:16  Mai am şi alte oi, care nu Sunt din staulul acesta; şi pe acelea trebuie să le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, şi va fi o turmă şi un Păstor.".
  Clasa Bisericii care este Trupul Sau(Efeseni 1:22,23 "...Bisericii care este Trupul Lui...") sau Mireasa (Apocalipsa 21:9) cari au parte de chemare cereasca(Evrei 3:1"frati sfinti cari aveti parte de chemare cereasca")si cari vor imparati cu el 1000 de ani(Apoc 20:6) sunt primul rod al Domnului(Apoc 14:4) iar numarul lor este limitat la 144000 de membrii(Apoc 14:1).
Clasa "multimii mari de oameni"(Apoc.7:9) sunt acei oameni blanzi dintre toate natiunile cari vor mosteni pamantul(Matei 5:5 ; Isaia 11:6-9  etc).
  Clasa Bisericii sau Turma mica a inceput cu ucenicii lui Isus (Matei 11:11).Asadar Isus a facut clar deosebirea in Matei 11:11 dintre aceia cari vor fi in Imparatia Cerurilor sau Biserica si cealalta clasa cari va trai pe pamant prin cuvintele:"..cel mai mic in Imaparatia Cerurilor este mai mare decat Ioan Botezetorul" aratand astfel ca Ioan va avea parte de mostenire pamanteasca si nu cereasca.
Biserica este aratata ca acel rob care "da hrana la vremea potrivita"(Matei 24:45-47) si are ca insarcinare de a imparte si talcui hrana sau invatatura (1Petru 1:20,21) servilor lui sau cei cari inseteaza dupa adevar.(Apoc 22:17).

Martorii Lui Iehova nu sunt o secta ci ei sunt credinta rostita de gura Domnului(Isaia 62:2).Ca suntem catalogati ca "secta"nu este vina noastra.
Privitor la Armaghedon,Dumnezeu a aratat ca este o singura credinta un singur Dumnezeu si un singur botez(Efeseni 4:5).Acesta credinta a fost data sfintilor odata pentru totdeauna(Iuda 3)si este arata ca a fi martor a Lui Iehova(Evrei cap 11 si 12:1,Fapte 1:8;Isaia 43:10-12;Apoc1:5;3:14).Intrucat multe cai par omului bune dar duc la moarte si multi oameni isi aleg o  neprihanire a lor insusi(Romani 10:3) refuzand calea care o da Dumnezeu(Ieremia 6:16-19) vor primi ca "distrugere" sau pedepsa moartea(Romani 6:23) fie in Armaghedon sau in alte imprejurari.

Prezenta Domnului a doua a Domnului necesita o explicare mai vasta.Se bazeaza pe o cronologie a anilor si pe implinirea profetiilor.Da este prezent ca rege stapanind in mijlocul vrajmasilor Sai(Ps.110:1,2) despartind "oile de capre"(Matei 25:32) si judeca neamurile(Matei 25:31-46).daca vei fi interesat cu privire la venirea a doua a Domului imreuna cu implinirea profetiilor cari  marcheaza acel eveniment voi scrie si prezenta un subiect separat de restul care se dicuta acum.
Domnul Isus a inviat in duh(1Petru 3:18) deoarece carnea si sangele nu pot sa mosteneasca Imparatia lui Dumnezeu(1Corint.15:50).

5.folosesti NWT ?

Nu folosim acesta traducere intrucat se gasesc in ea unele lucruri cari nu sunt in armonie cu traducerile de baza ale Bibliei.

In mijlocul Martorilor a exista o clasa de oameni numita "omul pacatului"(2Tes.2:3) cari a strecurat pe furis erezii nimicitoare(2Petru 2:1-3,19).Pentru poporul lui Dumnezeu aceasta a fost o proba si o incercare.Acesta clasa a fost descoperita si separata de poporul lui Dumnezeu aprox. din anii 1950 lucrarea lor continuand si astazi.Cu toate ca ei vorbesc despre Numele Lui Iehova,il murdaresc si fac ca,calea adevarului sa fie vorbita de rau(2Petru 2:2)

Ultima modificare de daniel.drehluta (14/03/09 20:04)

11/03/09 23:18

ambasador
membru

RainSong a scris:

mai tu daniel.drehluta ,ti-s asa antipatica de nu-mi faci onoarea de a ma informa cu privire la intrebarile de mai sus ?

Nu imi este nimeni antipatic si te rog ai putina rabdare ca o sa primesti si raspuns.Il ai mai sus si te rog sa il citesti cu mare atentie.

11/03/09 23:27

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08

Atty25 a scris:

buna tuturor    am observat k sunt mai multe pareri despre faptul ca Isus este sau nu este insus Dumnezeu   Livu raspunde-mi la o intrebare daca te rog frumos ... Isus cand zicea ca vine de la Tatal care la trimis ... si se va intoarce la Tatal    la cine se referea dak Isus este insus Dumnezeu ?

Isus zice ca Dumnezeu Tatal a trimis pe Fiul Sau ca oricine crede in Fiul Lui sa aiba viata vesnica;
Ioan 3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17 Dumnezeu, în adevăr, n-a trimis pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca lumea să fie mântuită prin El.

La trimis pe Isus din ceruri de unde era inainte, El era cu Dumnezeu inainte de toata... sunt destule exemple insa nu e timpul potrivit.
Am dat alte exemple dar uite in Biblie exprima ce este Dumnezeu...
Ioan 1:18 Nimeni n-a văzut vreodată pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut."

Apropo ce am zis eu nu e nimic ciudat pentru lucrurile care am zis a Marturisit Duhul Sfant si Isus insusi prin multe exemple si sunt alte lucruri care marturisesc.
Gandeste-te cum sa ne nastem din Dumnezeu daca Isus nu era Dumnezeu... vorbim la alt topic dar nustiu daca o sa continui.

Zice ca singurul Domn este Dumnezeu... mai zice ca doar Lui Dumnezeu sa te inchini si sunt multe exemple unde Isus a acceptat inchinarea si inca Tatal a acceptat inchinarea... uite un exmplu care zice numai Domnului sa te inchini.
Sunt multe exemple;
Ioan 5:17 Dar Isus le-a răspuns: "Tatăl Meu lucrează până acum; şi Eu de asemenea lucrez."
Ioan 14:6 Isus i-a zis: "Eu sunt calea, adevărul şi viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.
Ioan 14:7 Dacă m-aţi fi cunoscut pe Mine, aţi fi cunoscut şi pe Tatăl Meu. Şi de acum încolo Îl veţi cunoaşte; şi L-aţi şi văzut."
Ioan 14:8 "Doamne", i-a zis Filip, "arată-ne pe Tatăl, şi ne este de ajuns."
Ioan 14:9 Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi, şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine, a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: ,Arată-ne pe Tatăl?'

Ioan 14:10 Nu crezi că Eu sunt în Tatăl, şi Tatăl este în Mine? Cuvintele, pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatăl, care locuieşte în Mine, El face aceste lucrări ale Lui.
Ioan 14:11 Credeţi-Mă că Eu sunt în Tatăl, şi Tatăl este în Mine; credeţi cel puţin pentru lucrările acestea.

Ultima modificare de livu2day (12/03/09 01:44)

12/03/09 01:22

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Despre Martorii lui Iehova:
http://www.rcrwebsite.com/facts_on_jws.htm

Despre traducerea Bibliei de catre Martorii lui Iehova:
http://www.rcrwebsite.com/nwtrans.htm

12/03/09 09:09

KoJack
membru

Inregistat: 29/02/08
daniel, ai pus bine Martorii lui Iehova la categoria Curente si erezii :D

KJ.

12/03/09 20:02

Site web  
april
admin forum

KoJack a scris:

comentarii de astea la Comentarii.

daca ai ceva de scris la subiect esti invitatul meu ;) .

12/03/09 20:13

ambasador
membru

+Archangel+ a scris:

Despre Martorii lui Iehova:
http://www.rcrwebsite.com/facts_on_jws.htm

Despre traducerea Bibliei de catre Martorii lui Iehova:
http://www.rcrwebsite.com/nwtrans.htm

Stimate moderator Archangel daca tu socotesti ca acest site spune"adevaruri" despre Martorii lui Iehova este parerea ta personala.orisicine poate sa faca un site,sa scrie ce vrea si ce ii trece prin minte,sa il posteze, iar altii fara sa se intereseze sau fara macar sa stie despre ce este vorba il iau ca bun si adevarat,si un lucru mai rau fac ca il trimit si la alti oameni.Este o lucrare a demonilor de a intuneca si umbri adevarul Domnului(2Corint 4:4).Care inca nu isi da seama de lucrul acesta sa ia aminte la el.
A fost vreodata de cand  e lumea asta un om credincios care sa nu fi fost supus acuzatiilor pe nedrept ,invinuirilor false si urii din partea lumii?Desigur ca nu.Chiar nici Isus nu a fost scutit de toate aceste lucruri cu toate ca era Fiul lui Dumnezeu,si afacut cele mai mari minuni.Astfel dar se intampla si cu oamenii cari in ziua de azi cauta pe Dumnezeu.Ei sunt ocarati si batjocorati,pusi intr-o lumina falsa pentru ca lumea sa nu poata vedea calea care duce la viata.Dar uite ca ti se face cunoscut.Odata ce ai auzit aceste lucruri asupra ta cade si o raspundere a ceea ce vei face de acum incolo.
Internetul este supraaglomerat de informatii vicioase despre martorii lui Iehova.Eu ca un om care studiaza si invata impreuna cu ei imi dau seama ca asa si este.Tu nu ai cum sa stii "adevarul despre Martorii Lui Iehova"pentru ca te hranesti din ceea ce iti da un contrar si un dusman la lor.crezand ca esti satul de astfel de lucruri incerc sa iti arat ca nu este chiar asa cum spune lumea.
Cu privite la NWT mi-am expus punctul de vedere.Nu accept acesta traducere si nici un adevarat martor nu o accepta.
Mai repet o data :MARTORII LUI IEHOVA sunt de mai multe feluri.(1 Corint.11:18,19).

Ultima modificare de daniel.drehluta (12/03/09 21:39)

12/03/09 21:38

ambasador
membru

KoJack a scris:

Ma intreb insa:Oare religia ta cum este?

12/03/09 21:40

ambasador
membru

livu2day a scris:

Atunci puneti punctul tau clar, inca n-am vazut nimic special... ai zis ca Isus nu e Dumnezeu, totusi de ce nu e?
Apropo pe mine nu ma deranjeaza daca ai dorit sa sti adevarul ci mai degraba mi-am facut treaba ca crestin sa sti drept Cuvantul Lui, puteam sa adaug mult mai multe din Cuvantul Lui si o sa dovedeasca Adevarul.
In fine te las cu... gandeste-te bine la;
Ioan 14:26 Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl, în Numele Meu, vă va învăţa toate lucrurile, şi vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.
Ioan 15:26 Când va veni Mângâietorul, pe care-L voi trimite de la Tatăl, adică Duhul adevărului, care purcede de la Tatăl, El va mărturisi despre Mine.
Ioan 16:13 Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, şi vă va descoperi lucrurile viitoare.
Ioan 16:14 El Mă va proslăvi, pentru că va lua din ce este al Meu, şi vă va descoperi.
Ioan 16:15 Tot ce are Tatăl, este al Meu; de aceea am zis că va lua din ce este al Meu, şi vă va descoperi.

@RainSong - O sa fie 144000 din Israel si din neamuri o sa fie de nenumarat de multi.

Bine Livu sa discutam despre Isus.Trimite-mi te rog dovezi biblice care sa arate ca Isus este Dumnezeu.Uite mai jos am sa dau niste dovezi biblice in cari sa arat ca Isus este inferior Tatalui:
Ioan 17:3  Şi viaţa veşnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat şi pe Isus Hristos pe care L-ai trimis Tu."   Prin urmare chiar Isus a zis ca este UN singur Dumnezeu si ca El este trimisul lui Dumnezeu.Si tot Isus zice:"Ioan 13:16  Adevărat, adevărat, vă spun, că robul nu este mai mare decât domnul său, nici apostolul mai mare decât cel ce l-a trimis." Asadar trimisul nu poate fi mai mare decat Cel ce trimete!

Ioan 14:28  Aţi auzit că v-am spus: „Mă duc, şi Mă voi întoarce la voi.” Dacă M-aţi iubi, v-aţi fi bucurat că v-am zis: „Mă duc la Tatăl;” căci Tatăl este mai mare decât Mine."   Explica-mi dar cum poate fi adevarata doctrina treimii cand chiar Isus spune ca Tatal Sau este mai mare ca El?
1 Timotei 2:5  Căci este un singur Dumnezeu, şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos,"   Prin urmare mijlocitor nu deopotriva cu Dumnezeu.

Filipeni 2:6  El, cu toate că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu,ci S-a desbrăcat pe sine însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor."

Banuiesc ca sunt suficiente dovezi cari arata ca Isus este inferior lui Iehova si nu deopotriva sau aceeasi persoana cu El.

12/03/09 22:20

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

daniel.drehluta a scris:

A fost vreodata de cand  e lumea asta un om credincios care sa nu fi fost supus acuzatiilor pe nedrept ,invinuirilor false si urii din partea lumii?Desigur ca nu.Chiar nici Isus nu a fost scutit de toate aceste lucruri cu toate ca era Fiul lui Dumnezeu,si afacut cele mai mari minuni.Astfel dar se intampla si cu oamenii cari in ziua de azi cauta pe Dumnezeu.Ei sunt ocarati si batjocorati,pusi intr-o lumina falsa pentru ca lumea sa nu poata vedea calea care duce la viata.Dar uite ca ti se face cunoscut.Odata ce ai auzit aceste lucruri asupra ta cade si o raspundere a ceea ce vei face de acum incolo.

Frumoasa pledoarie dar eu nu tin la manipulari emotionale.

1 Petru 2:20a   
In adevar, ce fala este sa suferiti cu rabdare sa fiti palmuiti, cand ati facut rau?

Sunt un sustinator al crezului atanasian. In toata istoria bisericii a fost sustinuta ca fiind erezie nedumnezeirea lui Isus. Si daca nu este Dumnezeu atunci ce este? Daca este orice altceva inseamna ca Dumnezeu a trimis pe altcineva pentru a-Si satisface dreptatea si nu pe Sine Insusi. A trimis o creatura in locul Creatorului.

13/03/09 00:58

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 19    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la