TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Martorii lui Iehova Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 13 14 15 16 17 18 19
livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
x

Ultima modificare de livu2day (04/05/09 04:36)

02/05/09 17:55

anemira
membru

Inregistat: 12/01/09
la faza cu bibliie aveti dreptate, nu se poate discuta din moment ce folosim traduceri diferite. va rog sa ma iertati daca v-am deranjat ca am postat aici, si ca eu am intervenit in discutie cand am facut-o. Totusi, curios lucru cum numai martorii au avut nevoie de o schimbare a continutului.
-de ce ma rog as fi scos versetul din context??Nu exsita decat Un Dumnezeu Adevarat care merita inchinarea. Si atunci..de ce si-ar imparti Dumnezeu slava si inchinarea cu Isus? Dumnezeu a avut in plan lucrarea lui Isus inca din momentul caderii omului in pacat, Gen 3, 15., atunci ar fi trebuit sa fie o exceptie Isus de la porunca, daca ar fi fost un om(neprihanit, dar au fost mai multi oameni neprihaniti in Biblie.) Apoc 22,9
Se pare ca pt multi, valorile gramaticale nu au nici un sens..de ex: Isus CUNOSTEA..daca I le-ar fi spus DUmnezeu sunt sigura ca ar fi fost mentionat acest lucru.SAu, pt Sodoma si Gomora: VA FI mai usor...adica tot VA FI intr-o zi!
Dintre argumentele incercate de livu si daniel..multe sunt rastalmaciri ale intelesului sau versete din alta "traducere"Sincer, nici un argument al vostru nu sta in picioare! CA alte persoane sunt numite dumnezei...trebuie sa specificati ca noi disctam aici nu de alti dumnezei falsi, ci de Dumnezeu cel adevarat!EL a zis: Eu sunt CEL ce SUNt!!cum sa numeasca EL pe un om DUmnezeu(din moment ce e unul singur, el preda functia lui unui om????)??
Lucrul pe care nu il puteti intelege in principal este diferentierea DUmnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul.ok nu e nomenclatura asta in Biblie, o folosesc ca sa pot sa fac o diferentiere clara. De exemplu, cand incerc sa spun ca Isus e Dumnezeu apelati la faptul ca DUmnezeu Tatal e singurul DUmnezeu adevarat!ok!!SI eu sunt de acord!Nu stiu daca in alte traduceri apare altfel versetul din Ioan 10.30 :" Eu* si Tatal una suntem"..in acest context ce spune acest verset?Ca sunt "una" dar stim si ca sunt doua persoane diferite!

Daca nu va plac discutiile pe tema asta si alte argumente straine de invatatura voastra de ce ati mai deschis acest subiect??eu ma retrag, din acest moment nu mai postez, scuze deranjul!

02/05/09 18:08

ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09

livu2day a scris:

Ti-am si aratat cum Domnul a trimis pe Domnul si alte exemple sunt in astfel de mod... arata ca fiinta unitatea si divinitatea Lui Dumnezeu

Livu cum iti suna tie ceea ce ai scris:"Domnul a trimis pe Domnul"mie nu imi suna chiar bine. MAi bine suna: Iehova a trimis pe Isus.

livu2day a scris:

Ti-am demonstrat ca Dumnezeu sa aratat ca un Inger... Dumnezeu sa descoperit in mai multe fiinte.

Si a negat cineva lucrul acesta?

livu2day a scris:

La fel ca nimeni nu a vazut pe Dumnezeu in natura Lui de Dumnezeu adica nici un om cum zice;
18. Nimeni n'a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut."

Da asa este. Dar daca Isus este Dumnezeu, atunci inseamna ca L-au vazut mai multi pe Dumnezeu?
TE contrazici singur in afirmatiile care le faci, nu observi lucrul acesta?

livu2day a scris:

Sunt si exemple din Torah adica Vechiul Testament unde arata ca Dumnezeu sa descoperit ca si natura de om.

Dumnezeu este pretutindeni si S-a descoperit in multe feluri, dar asta nu inseamna ca in ceea ce s-a descoperit este Dumnezeu?
  Lui Ilie s-a descoperit intr-un vant, asta ce poate insemna?

Ultima modificare de daniel.drehluta (02/05/09 18:42)

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

02/05/09 18:40

Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

livu2day a scris:

Klaudiu a scris:

Cu alte cuvinte, Dumnezeu este un inger? Isus este un inger?

Ti-am si aratat cum Domnul a trimis pe Domnul si alte exemple sunt in astfel de mod... arata ca fiinta unitatea si divinitatea Lui Dumnezeu.

Pe bune ca nu inteleg nimic din felul in care te exprimi...

Ti-am demonstrat ca Dumnezeu sa aratat ca un Inger... Dumnezeu sa descoperit in mai multe fiinte.

Nu mi-ai demonstrat nimic. Dumnezeu isi trimite reprezentantii lui ingeresti ca sa-i tina locul, acesta este ceea ce arata versetele citate. Hai nu ocoli intrebarea. Este Dumnezeu un inger? Este Isus un inger?

Sunt si exemple din Torah adica Vechiul Testament unde arata ca Dumnezeu sa descoperit ca si natura de om.

Nici vorba :)

anemira a scris:

la faza cu bibliie aveti dreptate, nu se poate discuta din moment ce folosim traduceri diferite.

Ba cum sa nu se poata discuta, stai tu linistita :)

curios lucru cum numai martorii au avut nevoie de o schimbare a continutului.

Din pacate, vorbesti in necunostinta de cauza. Ti-am aratat mai sus.

-de ce ma rog as fi scos versetul din context??Nu exsita decat Un Dumnezeu Adevarat care merita inchinarea.

L-ai scos din context pentru ca il aplici fortzat la Isus, cand el se aplica dumnezeilor falsi ai paganilor. Credeam ca e destul de clar?

Dumnezeu a avut in plan lucrarea lui Isus inca din momentul caderii omului in pacat, Gen 3, 15., atunci ar fi trebuit sa fie o exceptie Isus de la porunca, daca ar fi fost un om(neprihanit, dar au fost mai multi oameni neprihaniti in Biblie.) Apoc 22,9

O data ca Isus nu e doar "neprihanit", el este si a fost fara pacat. Asa ca degeaba exista mai multi oameni neprihaniti in Biblie" din punctul acesta de vedere. In rest, nu inteleg ce vrei sa spui cu concluzia (ingrosata) "Dumnezeu a avut in plan lucrarea lui Isus inca din momentul caderii omului in pacat, Gen 3, 15., atunci ar fi trebuit sa fie o exceptie Isus de la porunca".

Se pare ca pt multi, valorile gramaticale nu au nici un sens..

"Valorile gramaticale"?

de ex: Isus CUNOSTEA..daca I le-ar fi spus DUmnezeu sunt sigura ca ar fi fost mentionat acest lucru.

Da de unde esti tu asa de sigura? Poate crezi ca Biblia contine absolut orice eveniment petrecut? Si te-as ruga sa nu ocolesti intrebarea. Tu crezi ca Isus a fost atotstiutor?

SAu, pt Sodoma si Gomora: VA FI mai usor...adica tot VA FI intr-o zi!

Da, pentru pustietatea care acum e Sodoma si Gomora, VA FI MAI USOR fiind distruse de mult. E vreo problema?

Dintre argumentele incercate de livu si daniel..multe sunt rastalmaciri ale intelesului sau versete din alta "traducere"Sincer, nici un argument al vostru nu sta in picioare! CA alte persoane sunt numite dumnezei...trebuie sa specificati ca noi disctam aici nu de alti dumnezei falsi,

Cred ca ar trebui sa studiezi un pic mai mult problema asta. Vorbind despre alti dumnezei in-afara Dumnezeului Atotputernic, nu toti dumnezeii sunt "falsi". Nu stiai? 

EL a zis: Eu sunt CEL ce SUNt!!cum sa numeasca EL pe un om DUmnezeu(din moment ce e unul singur, el preda functia lui unui om????)??

Vrei sa spui ca nu stii faptul ca Dumnezeu ii numeste pe altii dumnezei?

Lucrul pe care nu il puteti intelege in principal este diferentierea DUmnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul.

Eu o inteleg destul de bine.

ok nu e nomenclatura asta in Biblie, o folosesc ca sa pot sa fac o diferentiere clara.

Foarte corect ca nu e in Biblie. Si asta ar trebui sa-ti de-a de gandit. Daca doctrina in care tu crezi are nevoie de expresii extra-biblice ca sa poata fi inteleasa, atunci nu e biblica.

De exemplu, cand incerc sa spun ca Isus e Dumnezeu apelati la faptul ca DUmnezeu Tatal e singurul DUmnezeu adevarat!ok!!SI eu sunt de acord!

Ok! Inseamna ca nu mai crezi in trinitate, pentru ca ea spune ca Dumnezeu este trei persoane, nu Tatal.

Nu stiu daca in alte traduceri apare altfel versetul din Ioan 10.30 :" Eu* si Tatal una suntem"..in acest context ce spune acest verset?Ca sunt "una" dar stim si ca sunt doua persoane diferite!

Anemira, te-am mai trimis odata la threadul unde se discuta trinitatea. Am discutat acest verset acolo, si nu vad de ce m-as repeta pentru fiecare nou venit. O sa vezi acolo ca Ioan 17 explica ce inseamna a fi una cu Tatal, si nu doar Isus e una cu Tatal, ci si apostolii. Poate vrei sa-i bagi si pe ei in trinitate?

Daca nu va plac discutiile pe tema asta si alte argumente straine de invatatura voastra de ce ati mai deschis acest subiect??eu ma retrag, din acest moment nu mai postez, scuze deranjul!

Ei, hai nu mai exagera. Discuta linistita, eu sunt gata sa te ascult si sa iti discut argumentele.

Ultima modificare de Klaudiu (02/05/09 18:54)

02/05/09 18:52

livu2day
membru

daniel.drehluta a scris:

Livu ti-am trimis mesaj privat chiar atunci cand ti-am zis(a doua oara) este bine sa cauti acolo.Il -am salvat pe pc, daca nu l-ai primit o sa incerc sa ti-l trimit pe mail.Cu aceasta ocazie voi mai modifica ceva la el.

livu2day@yahoo.com e email al-meu.
N-am primit nici un mesaj.

De ce ai mai spus prin Isus , daca ISus este Dumnezeu? VAd ca intelegi ca Isus este mijlocitorul lui Dumnezeu(1Tim 2:5) si ca prin Isus , Dumnezeu lucreaza ca oamenii sa cunosca Adevarul. Ei sunt uniti in acesta lucrare, nu in acelasi rank si putere

Prin Isus suntem copii de Dumnezeu, prin El sunt renascut in Duhul Sfant si in Apa(sau mai bine zis prin moartea si invierea Lui Isus).
Dumnezeu Tatal e mai mare decat Fiul... dar asta nu inseamna ca Isus nu e Dumnezeu si nici ca Isus e una cu Dumnezeu.

Eu ma multumesc sa primesc viata vesnica pe pamant.(Matei 5:5)

Matei 5:3-10
3. Ferice de cei saraci in duh, caci a lor este Imparatia cerurilor!
4. Ferice de ceice plang, caci ei vor fi mangaiati!
5. Ferice de cei blanzi, caci ei vor mosteni pamantul!
6. Ferice de cei flamanzi si insetati dupa neprihanire, caci ei vor fi saturati!
7. Ferice de cei milostivi, caci ei vor avea parte de mila!
8. Ferice de cei cu inima curata, caci ei vor vedea pe Dumnezeu!
9. Ferice de cei impaciuitori, caci ei vor fi chemati fii ai lui Dumnezeu!
10. Ferice de cei prigoniti din pricina neprihanirii, caci a lor este Imparatia cerurilor!

Vedem clar.... ca exista mai mult decat atat. Eu sunt sarac, infometat pentru mai mult, daca doresti sa te saturi cu putin.

Asta se intampla acum.(Matei 24:14)

Da, timpul e aproape. Si satana stie ca numai are mult timp.

Am spus eu contrariul?Asta daca te referi la acest Domn la care s-a referit si Pavel Fapte 3:15  Aţi omorât pe Domnul vieţii pe care Dumnezeu L-a înviat din morţi; noi Suntem martori ai Lui."  si nu la Domnul din Deuteronom 6:4  "Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn."  cuvantul "Iehova" fiind inlocuit cu "Domn".(vezi trad. Nitzulescu 1913)

Ti-am mai explicat parca asta...
Deci;
H259
אחד
'echâd
ekh-awd'
A numeral from H258; properly united, that is, one; or (as an ordinal) first: - a, alike, alone, altogether, and, any (-thing), apiece, a certain [dai-] ly, each (one), + eleven, every, few, first, + highway, a man, once, one, only, other, some, together.

Vedem ca acel singur sau un Domn... inseamna Unul Unit... acel cuvant asa inseamna. La fel cum a zis Isus; "Eu si Tatal suntem Una"
Sa clarificam... "Iehova, Elohim nostru, este Unul Domnul unit"... asa e traducerea din ebreica...
Isus si Iehova sunt aceeas Domn... Isus a zis ca si El insusi e Iehova.
Acest cuvant la folosit Dumnezeu la femeie si barbat unit sau una.

Nu il limitez pe Dumnezeu, il arat asa cum este aratat si in Biblie.

Daca ar fi chiar asa daniel... daca as fi bucuros nespus de mult.
Zici ca Dumnezeu nu poate sa vina ca om? Nu poate sa fie ca Inger?

Ultima modificare de livu2day (02/05/09 19:07)

02/05/09 19:05

ambasador
membru

anemira a scris:

la faza cu bibliie aveti dreptate, nu se poate discuta din moment ce folosim traduceri diferite.

Din ce fel de Biblie am dat eu versetele pana acum?Nu ai gasit in Biblia ta versetele acre le-am scris eu pana acum? Spune-mi dar traducerea care o ai tu acasa si iti trimit din ea.

anemira a scris:

Totusi, curios lucru cum numai martorii au avut nevoie de o schimbare a continutului.

Unde au schimbat martorii continutul? Au ei o traducere(NWT) dar am citat eu din ea? NU o accept nici eu si nici cei cu care o studiez.

anemira a scris:

-de ce ma rog as fi scos versetul din context??

Vrei sa fii mai explicita?

anemira a scris:

Nu exsita decat Un Dumnezeu Adevarat care merita inchinarea.

Si cine contrazice lucrul acesta? Asta incerc si eu sa explic.

anemira a scris:

Si atunci..de ce si-ar imparti Dumnezeu slava si inchinarea cu Isus?

Ioan 17:24  Tată, vreau ca acolo unde Sunt Eu, să fie împreună cu Mine şi aceia pe care Mi i-ai dat Tu, ca să vadă slava Mea, slavă pe care Mi-ai dat-o Tu; fiindcă Tu M-ai iubit înainte de întemeierea lumii.

anemira a scris:

Dumnezeu a avut in plan lucrarea lui Isus inca din momentul caderii omului in pacat, Gen 3, 15., atunci ar fi trebuit sa fie o exceptie Isus de la porunca, daca ar fi fost un om(neprihanit, dar au fost mai multi oameni neprihaniti in Biblie.) Apoc 22,9

Legea lui Dumnezeu cerea viata pentru viata.Viata perfecta a lui Adam pentru viata perfecta a lui Mesia.
Am zis eu ca ISus a fost un simplu om neprihanit?

anemira a scris:

Se pare ca pt multi, valorile gramaticale nu au nici un sens..de ex: Isus CUNOSTEA..daca I le-ar fi spus DUmnezeu sunt sigura ca ar fi fost mentionat acest lucru.SAu, pt Sodoma si Gomora: VA FI mai usor...adica tot VA FI intr-o zi!

CE ai vrut sa explici aici? Sau care este legatura cu invatatura treimii?

anemira a scris:

Dintre argumentele incercate de livu si daniel..multe sunt rastalmaciri ale intelesului sau versete din alta "traducere"Sincer, nici un argument al vostru nu sta in picioare!

Daca pana acum nu ai inteles ca livu este un sustinator al invataturii treimii, nu stiu de ce ma mai chinui sa iti explic restul.
  Daca dovezile  biblice nu "stau in picioare" atunci ce sa credem?

anemira a scris:

CA alte persoane sunt numite dumnezei...trebuie sa specificati ca noi disctam aici nu de alti dumnezei falsi, ci de Dumnezeu cel adevarat!EL a zis: Eu sunt CEL ce SUNt!!cum sa numeasca EL pe un om DUmnezeu(din moment ce e unul singur, el preda functia lui unui om????)??

Da sunt multi dumnezei, dar unul singur este Dumnezeul adevarat.
  A dat slava lui Fiului Sau, Isus Hristos.1 Corinteni 15:27  Dumnezeu, într-adevăr „a pus totul sub picioarele Lui”. Dar când zice că totul I-a fost supus, se înţelege că în afară de Cel ce I-a supus totul Şi când toate lucrurile Îi vor fi supuse, atunci chiar şi Fiul Se va supune Celui ce I-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toţi."

anemira a scris:

Lucrul pe care nu il puteti intelege in principal este diferentierea DUmnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul.

De ce nu este nicaieri in Biblie expresia "Dumnezeu Fiul"? CA asa ceva le era straina celor ce au scris-o.

anemira a scris:

Nu stiu daca in alte traduceri apare altfel versetul din Ioan 10.30 :" Eu* si Tatal una suntem"..in acest context ce spune acest verset?Ca sunt "una" dar stim si ca sunt doua persoane diferite

Arata cumva ca sunt UNUL? si ucenicii aveau sa fie una Ioan 17:22  Eu le-am dat slava pe care Mi-ai dat-o Tu, pentru ca ei să fie una, cum şi noi Suntem una,"  VAd ca deja putem vorbi despre o miime  si nu o treime.

anemira a scris:

Daca nu va plac discutiile pe tema asta si alte argumente straine de invatatura voastra de ce ati mai deschis acest subiect??

Ne place sa discutam despre acest subiect.Am dat impresia ca nu? Trebuie ca oamenii ca tine sa vada si sa faca diferenta intre ceeea ce inveti tu, si ceea ce invata Biblia

anemira a scris:

eu ma retrag, din acest moment nu mai postez, scuze deranjul!

Nu a fost un deranj ci o placere sa putem discuta. Insa prin faptul ca pleci dai impresia de altceva...

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

02/05/09 19:33

livu2day
membru

Klaudiu a scris:

Au urechi dar nu inteleg... au ochii dar nu vad si etc.
Nu conteaza cum ma exprim eu!! Ci mai degraba ce zice Cuvantul Lui.
Nici nu ai cercetat deloc, scuza jalnica.
Deci... ;

Isus a venit ca om si ca sa implineasca Legea, a slujit pe Dumnezeu dar uite ce zice ca va face in ceruri;
Ioan 16:26-28
26  În ziua aceea, veţi cere în Numele Meu, şi nu vă zic că voi ruga pe Tatăl pentru voi.
27  Căci Tatăl însuşi vă iubeşte, pentru că M-aţi iubit, şi aţi crezut că am ieşit de la Dumnezeu.
28  Am ieşit de la Tatăl, şi am venit în lume; acum las lumea, şi Mă duc la Tatăl.”
Vedem clar da Isus insusi zice ca a venit de la Tatal si a venit in lume.. cum zice in Ioan 1 ca Cuvantul sa facut trup.
Ba mai mult aici clarifica ca nu se va ruga adica inchina la Tatal...
El ca om sa inchinat la Tatal caci prin rugaciune noi commnunicam cu Tatal Dumnezeu de pe pamant.
Inca si pe pamant a slujit pe Tatal ca Fiu si la fel o sa fie in ceruri, in ceruri nu ne arata ca Isus se inchina Lui Tatal ci mai degraba avea o unitate ca Domnul in ceruri.... sunt sute de versete care dovedesc acest lucru, sti si tu destul de clar.

Dumnezeu = Tatal
Domnul = Isus
Domnul = Dumnezeu
Dumnezeu Dumnezeu = Iehova Elohim (Domnul Dumnezeu, Dumnezeu plural)
Deci...

Din Torah sau Vechiul Testament sa clarifica ceva.

Incepem repede, sunt multe exemple... ;
Exodul 13:21-22
21  Domnul mergea înaintea lor, ziua într-un stâlp de nor, ca să-i călăuzească pe drum, iar noaptea într-un stâlp de foc, ca să-i lumineze, ca să meargă şi ziua şi noaptea.
22  Stâlpul de nor nu se depărta dinaintea poporului în timpul zilei, nici stâlpul de foc în timpul nopţii.

Vedem clar ca Domnul Iehova... a mers inaintea lor...
Sa clarificam cum a mers Domnul Iehova, adica pentru ca Dumnezeu e asa de mare si nu poate sa vina pe pamant, caci picioarele Lui sunt asternute pe pamant si scaunul de Domnie e in Ceruri. Deci vedem ca nu a putut sa se vada ca Dumnezeu.
Insa vedem ca Dumnezeu era ca un Inger, ba mai mult... Dumnezeu sa arata in mai multe tip de fiinte care are Chipul Lui. De exemplu sa arat ca Inger si Om...
Deci se vedem ca Inger...;
Exod 14:19  Îngerul lui Dumnezeu, care mergea înaintea taberei lui Israel, Şi-a schimbat locul, şi a mers înapoia lor, şi stâlpul de nor care mergea înaintea lor, şi-a schimbat locul şi a stat înapoia lor.
Deci vedem clar ca Dumnezeu ii proteja sub forma de Inger, era Ingerul Lui Dumnezeu care mergea inainte lui Israel si ii proteja. Asta e clar nu?
Acuma sa mai clarificam ceva... despre Ingerul Acela care era Domnul, Iehova. Adica Dumnezeu.
Exodul 23:20-23
20  Iată, Eu trimit un Înger înaintea ta ca să te ocrotească pe drum şi să te ducă în locul pe care l-am pregătit.
21  Fii cu ochii în patru înaintea Lui şi ascultă glasul Lui; să nu te împotriveşti Lui, pentru că nu vă va ierta păcatele, căci Numele Meu este în El.
22  Dar dacă vei asculta glasul Lui şi dacă vei face tot ce-ţi voi spune,
Eu voi fi vrăjmaşul vrăjmaşilor tăi şi potrivnicul potrivnicilor tăi.
23  Îngerul Meu va merge înaintea ta şi te va duce la Amoriţi, Hetiţi, Fereziţi, Canaaniţi, Heviţi şi Iebusiţi, şi-i voi nimici.

Aici vedem clar ca acel Inger era trimis de Elohim Iehova (Domnul Dumnezeu)... si Ingerul era Iehova.

Exodul 32:34  Du-te, deci, şi du poporul unde ţi-am spus. Iată, Îngerul Meu va merge înaintea ta, dar în ziua răzbunării Mele, îi voi pedepsi pentru păcatul lor!”

Iaras Ingerul Lui...
Exodul 40:38. Norul Domnului era deasupra cortului ziua; iar noaptea, era un foc, inaintea intregei case a lui Israel, in timpul tuturor calatoriilor lor
Vedem ca Domnul... era Norul Acela.. in Norul Acela era Ingerul Lui Iehova, si acel Inger a fost trimis de Elohim Iehova, Domnul Dumnezeu.

Klaudiu a scris:

Nu mi-ai demonstrat nimic. Dumnezeu isi trimite reprezentantii lui ingeresti ca sa-i tina locul, acesta este ceea ce arata versetele citate. Hai nu ocoli intrebarea. Este Dumnezeu un inger? Este Isus un inger?

Ai citit versetele sau ce? Ma tem ca nu....
Vezi doar ce vrei... ma doare ca primest Cuvantul Lui cum doresti tu.
Primeste pe Isus ca Domnul cu Adevarat si vei avea sansa sa fi copil a-Lui Dumnezeu, nu un martor la ce nu cunosti...

Klaudiu a scris:

Cuvantul Lui zice diferit?
Chiar merita sa iti arat... sau nu doresti? Oricm nu conteaza, nu merita sa incerc sa impart Adevarul din Cuvantul Lui caci va fi calcat in picioare.
Mai bine ma feresc de astfel de pacate.

Ultima modificare de livu2day (02/05/09 19:37)

02/05/09 19:36

Klaudiu
membru

livu2day a scris:

Klaudiu a scris:

Au urechi dar nu inteleg... au ochii dar nu vad si etc.

Vai, ce grosolana incercare de a manji pe altul. Bravo, frumos crestin! Scoti din context un verset si mi-l aplici mie. Sa-ti zic de ce nu am inteles nimic din ce-ai zis? Pentru ca tu habar n-ai sa vorbesti limba romana. O vorbesti stalcit. Tu ai o problema, nu eu.

Nu conteaza cum ma exprim eu!! Ci mai degraba ce zice Cuvantul Lui.

Ba cum sa nu conteze? De ce vorbesti, nu ca sa te inteleaga celalalt? Te astepti sa te inteleaga cineva daca balmajesti?

Nici nu ai cercetat deloc, scuza jalnica.

Liviu, ca si alta data, vorbesti tot pe langa. Am cercetat mai mult decat iti inchipui tu. De ce eviti intrebarea simpla care ti-am pus-o? O intelegi macar? - hai sa pornim mai intai de-aici.

Ai citit versetele sau ce? Ma tem ca nu....

Te temi degeaba. Problema ta este ca iti inchipui ca vezi peste tot chestii in Biblie, cand de fapt ele nu sunt acolo! Si cand ti se atrage atentia ca asa ceva Biblia nu scrie, te faci ca ploua si arunci cu "ma tem ca n-ai citit", si "scuza jalnica". 

Vezi doar ce vrei...

Uite dom'le cine vorbeste :D Eu vad doar ce scrie Biblia, si daca tu spui ceva care nu scrie acolo, ignor. Te superi?

Primeste pe Isus ca Domnul cu Adevarat si vei avea sansa sa fi copil a-Lui Dumnezeu, nu un martor la ce nu cunosti...

L-am primit draga, tu insa ai primit o trinitate, nu pe Isus cel adevarat.

Klaudiu a scris:

Cuvantul Lui zice diferit?

Ba bine ca nu.

02/05/09 20:28

ambasador
membru

livu2day a scris:

daniel.drehluta a scris:

Dumnezeu Tatal e mai mare decat Fiul... dar asta nu inseamna ca Isus nu e Dumnezeu si nici ca Isus e una cu Dumnezeu.

Scuze ca te intreb : tu stii limba romana?

livu2day a scris:

Vedem clar.... ca exista mai mult decat atat. Eu sunt sarac, infometat pentru mai mult, daca doresti sa te saturi cu putin.

In rugaciunea Tatal Nostru , tu ce ceri?Matei 6:10  vie împaratia Ta; faca-se voia Ta, precum în cer si pe pamânt." Evrei 3:1  De aceea, frati sfinti, care aveti parte de chemarea cereasca, " asadar sunt cari au parte de chemare ceresca.
Si totusi despre Ioan spune Isus ca nu are parte de Imparatia Cerurilor: Matei 11:11  Adevarat va spun ca, dintre cei nascuti din femei, nu s-a sculat nici unul mai mare decât Ioan Botezatorul. Totus, cel mai mic în Împaratia cerurilor este mai mare decât el."

livu2day a scris:

Deci;
H259
???
'echa^d
ekh-awd'
A numeral from H258; properly united, that is, one; or (as an ordinal) first: - a, alike, alone, altogether, and, any (-thing), apiece, a certain [dai-] ly, each (one), + eleven, every, few, first, + highway, a man, once, one, only, other, some, together.

Vedem ca acel singur sau un Domn... inseamna Unul Unit... acel cuvant asa inseamna. La fel cum a zis Isus; "Eu si Tatal suntem Una"
Sa clarificam... "Iehova, Elohim nostru, este Unul Domnul unit"... asa e traducerea din ebreica...

Alte traduceri ai mai consultat?

livu2day a scris:

Isus si Iehova sunt aceeas Domn... Isus a zis ca si El insusi e Iehova.

BIblia arata  ca Isus a declarat ca Iehova este mai mare ca EL, si am si aratat pana acum lucrul acesta.

livu2day a scris:

Daca ar fi chiar asa daniel... daca as fi bucuros nespus de mult.
Zici ca Dumnezeu nu poate sa vina ca om? Nu poate sa fie ca Inger?

El s-a manifestat in diferite feluri. Insa fata lui nimeni nu i-a putut sa o vada inafara de Fiul Sau.

Ultima modificare de daniel.drehluta (02/05/09 21:36)

02/05/09 21:31

marckke@gmail.com
membru

Inregistat: 26/04/09
Penru daniel si Klaudio
Imi pare destul de rau ca discutia noastra a ajuns chiar la o astfel de sfada. Toate acuzatiile voastre. sa fim sincer nu au nici o adeverire biblica. Cunosc pe martori. Lor le place logica lor so foloseasca. Sa judece singuri  lucruri. Dar Dumnezeu zice :Sa nu judecati nimic inainte de a veni Domnul care o sa va desluseasca toate lucrurile.Martorilor  nu le place cind cineva le arata adevarul. Claudio ai dreptate cind ai zis ca am scris neadevar cind am datat data (Anul 800) eu am incurcato. Data reala este in anul 1445 cind in greaca veche au fost introduse vocalele. daca si acum zici ca sunt mincinos. cauta in wikipedia istoria scrisului grecesc si o sa vezi. Daniel eu de loc nu mam abatut de la tema cind tiam scris ca turnul de veghe afirma Ca Isus este Inger. pentruca eu biblic tiam adeverit ca Isus este Dumnezeu si tu nu ai primito. Dar daca tu nu crezi ca Isus nu esste nici Dumnezeu nici inger.Dar el inger nici nu poate fi. Atunci cine este Isus dupa Natura?(citeste comentariile lui Anemira el clar tia scris " CAruia dintre ingeri Ia zis el vreodata Astazi team nascut si de astazi imi vei fi fiu) Pe anemira eu nul cunosc. dar o sal stiu.In ziua cea mare. cind o sa fim cu Dumnezeu.Tiam promis  ioan1 in greaca, Nu am la tastatura Literele grecesti.O sa til scriu asa cum se citeste. Pregatestete o sa citesti in limba in care o scriso Ioan.''

Kata Ioanhăn-Dupa ioan(traducere)
En arhăn en ho logos- La inceput era cuvintul(traducere=
Kai o logos en pros ton Tăon(Dumnezeu)- si cuvintul era cu Dumnezeu
Kai Tăos(Dumnzyeu) en ho logos- Si Dumnezeu era cuvint
Atrage atentia ,,Logos,, inseamna cuvint, ,,Tăos,, si ,,Tăon,, inseamna Dumnezeu
Dar en ho inseamna ,,era,,.Chiar daca in versia traducerii voastre exista cuvintul,,Un,,(Nascocit de undeva) in acest verset.Atunci trebuie sa sune aa; ,Si Dumnezeu era un cuvint.,Daca nu atunci nu numai cuvintul este pus dar si cu locurile sunt schimbate, si sensul este schimbat.cine face schimbari in apocalipsa  cap 22:19 scrie rasplata lor.lise va scoate din pomul vietii. si astea nu sunt unele scvimbari ele sunt mai multe.
De ce in Luca 23:43 unde Isus zice:,Adevarat iti spun ca astazi vei fi cu mine in rai, La voi ese pus Virgula si arata acm asa;adevarat iti spun azi, ca vei fi cu mine in rai,,. pe cind in greaca veche nu exista semne de punctuatie?.Aceasta virgula face o desfrinare adevarata. Ca si cum isus ii promite anume in ziua caeea ca undeva in viitor o sa fie cu el in rai.Dupa invatatura voastra Raiul va fi pe pamint. nu so saturat pacatosul acela sa mai astepte? din cauza virgulei care nu exista in original cred ca o sa sufera mult in asteptare.intrebarea este dece traducatorii vostri au pus virgula daca ea nu exista in original? sunt ei siguri de afirmatia lor? ca ea totusi trebuie sa existe acolo?. De ce traducatorii acestei traduceri nu-si dezvaluie numele ? Daca n-o fac din smerenie,atunci de ce scriitorii Noului  Testament au facut-o? Nu au fost ei smeriti?De ce au adaugat de 4 ori cuvantul "celelalte" in Coloseni 1:16,17?Daca Isus e "un dumnezeu" potrivit lui Ioan 1:1 in aceasta traducere,exista oare doi Dumnezei, unul Atotputernic  si unul puternic?.

Intrebarea lui daniel ''Intrebare: Daca este o greseala in traducerea pe care o ai tu, atunci toti trebuie sa invatatam acesta greseala? De cand spui tu ca inveti Cuvatul lui Dumnezeu, ai mai consultat si alta traducere?'' raspuns daca tu citesti  1 ioan din traducerea mea si studiezi de acolo atunci dece nu esti deacord cu mine? in tot ce spun eu?

afirmatia Lui klaudio
Acestea sunt invataturile Bibliei, nicidecum ca Dumnezeu Unul este de fapt trei persoane. Aceasta este traditia omeneasca in care ati fost crescuti, si pe care ati dobandit-o apriori, inainte de a studia ce anume are Biblia de zis pe marginea acestui subiect. Apoi studiati Biblia ca sa puteti sa va sprijiniti credinta in trinitate, in loc sa fie exact invers. ''

Raspuns: dar tu de unde ai aflat ca Dumnezeu nu este Trinitate? din propria convingere? sau dela invatatura turnului de veghe?.raspunde cinstit Ddumnezeu  este martore. Ai facut tu exct invers? dupa cum mai spus mie? (citeste mai sus). asta este minciuna turnului de veghe, si minciuna se afla in publicatiile lor. citind numai biblia si nimic altceva niciodata nu ai face asa afirmatie!dezastruoasa!, recunoaste turnul de veghe tia spus!.si nu ai citit tu singur singureldin biblie, si tot singur ai ajuns la asa afirmatie.

Ultima modificare de marckke@gmail.com (02/05/09 23:49)

02/05/09 23:09

ambasador
membru

marckke@gmail.com a scris:

Penru daniel si Klaudio
Toate acuzatiile voastre. sa fim sincer nu au nici o adeverire biblica.

Nu sunt un martor(deocamdata) si nici klaudiu nu este martor.
Nu cred ca am acuzat pe cineva, dimpotriva am argumentat biblic.De unde am scris acele dovezi? Din burta?

Martorilor  nu le place cind cineva le arata adevarul
.

Nu stiu daca ai dreptate. Probabil trebuia sa fi iesit demult de pe acest forum, daca e asa cum spui tu.Insa poti numi adevar o invatatura care este invenatta la cateva sute de ani dupa scrierea Bibliei, si impusa cu forta de Constantin?

Daniel eu de loc nu mam abatut de la tema cind tiam scris ca turnul de veghe afirma Ca Isus este Inger

Invatatura martorilor pe care eu o studiez(pana in anul 1950) nu arata deloc lucrul acesta. Dupa anul 1950 s-au facut mult egreseli pe care adevaratii martori ai lui Iehova nu le aceepta.

pentruca eu biblic tiam adeverit ca Isus este Dumnezeu si tu nu ai primito.

Ce ai adeverit tu Biblic? Ai raspuns la acele intrebari pe care ti le-am pus?Uite ti le mai pun odata.A primit Mesia viata in sine de la Tatal?

Ii porunceste Tatal lui Mesia?

Executa Mesia poruncile Tatalui?

I se supune Mesia Tatalui?

Spune Mesia ca i se inchina Tatalui?

Il numeste Tatal pe Mesia "slujitorul lui"?

Il numeste Mesia pe Tatal "Dumnezeul lui"?

Il numesc apostolii pe Tatal ca fiind Dumnezeul personal al lui Mesia?

Il numeste Mesia pe Tatal "singurul Dumnezeu adevarat"?

Spune Pavel ca pentru crestini exista un singur Dumnezeu: Tatal?

Dar daca tu nu crezi ca Isus nu esste nici Dumnezeu nici inger.Dar el inger nici nu poate fi. Atunci cine este Isus dupa Natura?(citeste comentariile lui Anemira el clar tia scris "

Biblia ni-l arata pe Isus ca Fiul lui Dumnezeu.Adevarat?

Atrage atentia ,,Logos,, inseamna cuvint, ,,Tăos,, si ,,Tăon,, inseamna Dumnezeu
Dar en ho inseamna ,,era,,.Chiar daca in versia traducerii voastre exista cuvintul,,Un,,(Nascocit de undeva) in acest verset.Atunci trebuie sa sune aa; ,Si Dumnezeu era un cuvint.,Daca nu atunci nu numai cuvintul este pus dar si cu locurile sunt schimbate, si sensul este schimbat

Aa sa nu mai trimit la acel link care explica ce este cu Ioan 1:1 am facut un copy paste a ceea ce este scris:
Orice manual de limba greaca poate sa-ti spuna ca greaca nu are articolul nehotarat "un" ca in romana, ci doar pe cel hotarat ("dumnezeuL"), si ca atare, una din regulile acestei limbi este ca de obicei, acolo unde nu exista articolul hotarat, cel nehotarat trebuie utilizat in traducere. Sa vedem ce zic altii:

"The definite article is the only article in Greek. There is no indefinite article. - Basics of Biblical Greek, 2nd ed, p.36, William D. Mounce - professor of New Testament and director of the Greek language program at Gordon-Conwell Theological Seminary.

Ia sa vedem ce zice Jason David BeDuhn, associate professor of Religious Studies at Northern Arizona University (atentie, nu e martor al lui Iehova), in cartea lui "Truth in Translation: Accuracy and Bias in English Translations of the New Testament", carte tiparita nu de martorii lui Iehova, ci de editura comunitatii universitare americane ("University Press of America, proudly serving the scolarly community since 1975"). Cartea este o comparatie a noua traduceri americane al Noului Testament, printre care si cea a martorilor. In introducere, el spune:

"I am writing to clear up a number of misconceptions about the Bible, and about the claims made by those who are listened to when they speak about the Biblie. I am not writing to support any denomination or sect of Christianity, but simply to inform - to add information to a debate that has been conducted mostly in the shadow of ignorance. I am writing because I am a biblical scholar, not by assertion or by approval of authorities, but by training - I know the language in which the New Testament was originally written, as well as the social, political, and cultural environment that shaped how the New Testament expresses itself." - p. IX.

Ce zice el despre Ioan 1:1?

"Greek has only a definitve article, like our "the"; it does not have an indefinite article, like our "a" or "an". So, generally speaking, a Greek definitve noun will have  a form of the definite article ("ho"), which will become "the" in English. A Greek indefinite noun will appear without the definite article, and will be properly rendered in English with "a" or "an". We are not "adding a word" when we translate Greek nouns that do not have the definite article as English nouns with the indefinite article. We are simply obeying the rules of English grammar that tell us that we cannot say "Snoopy is dog" but must say "Snoopy is a dog". For example, in John 1:1c, the clause we are investigating, "ho logos" is "the word" as all transaltions accurately have it. If it was simply written "logos" without the definite article "ho", we would have to translate it as "a word".

Similarly, when we have a form of "ho theos" as we do in John 1:1b and 1:2, we are dealing with a definite noun that would be initially ("lexically") translated as "the god"; but if it is simply written "theos"  as it is in John 1:1c, it is an indefinite noun that  would normally be translated as "a god". To complete our translation into English, we need to take into consideration the fact that English has both a common noun "god" and a proper noun "God". We use the proper noun "God" like a name, without either a definite or indefinte article, even though a name is a definite noun. As a definite noun, "God" corresponds to the Greek "ho theos" (lexically "the god") which also is used often as the proper noun "God" in both the New Testament and other Greek literature from the same time. So in John 1:1b and 1:2 it is perfectly accurate to drop the "the" from "god" and say that the Word was with "God" (literally "with the god"). But what about the indefinite article "theos" in John 1:1c? This does not correspond to the English definite proper noun "God", but to the indefinite noun "a god".

In Greek, if you leave off the article from "theos" in a sentence like the one in John 1:1c, then your readers will assume you mean "a god". [...] John says on the one hand that the Word "was with" ho theos, "God", but on the other hand that the word "was" theos, "a god". If John had wanted to say "the Word was God", as so many English translations have it, he could have very easily [...] written "ho logos en ho theos" (word for word "the word was the god") or "ho logos ho theos en" (word-for-word "the word the god was"). But he didn't. If John didn't, why do the translators?

The culprit appears to be the King James [1611] translators. As I said before, these translators were much more familiar and comfortable with their Latin Vulgate [o traducere a manuscriselor grecesti] than they were with the Greek New Testament. They were used to understanding passages based on reading them in Latin, and this worked its way into their reading of the same passages in Greek. Latin has no articles, either definite or indefinite. So the definite noun "God" and the indefinite noun "god" look precisely the same in Latin, and in John 1:1-2 one would see three occurances of what appeared to be the same word, rather than two distinct forms in Greek. Whether a Latin noun is definite or indefinite is determined solely by the context, and that means it is open to interpretation. The interpretation of John 1:1-2 that is now found in most English translations was well entrenched in the thinking of the King James translators based on a millennium of reading only the Latin, and overpowered their close attention to the more subtle wording of the Greek." - p.114-116.

"When you compare the key clause of John 1:1 in the nine translations, you find that all but one of these translations give the word "god" a definite sense, even though the Greek word theos lacks the article necessary to make it definite. Surprisingly, only the NW [traducerea martorilor] adheres to the literal meaning of the Greek, and translates "a god".

The translators of the KJV, NRSV, NIV, NAB, NASB, AB, TEV and LB all approached the text of John 1:1 already believing [citeste "prejudecata"] certain things about the Word, certain creedal simplifications of John's characterization of the Word, and made sure that the translation came out in accordance with their beliefs. Their bias was strenghtened by the cultural dominance of the familiar KJV which, ringing in their ears, caused them to see "God" where John was speaking more sublty about"a god" or "a divine being". Ironically, some of the same scholars are quick to charge the NW translation with "doctrinal bias" for translating the vers literally, free of KJV influence, following the most obvious sense of the Greek." - p.124,125

"Summing Up
Gramatically, John 1:1 is not a difficult verse to translate. It follows familiar, ordinary structures of Greek expression. A lexical ("interlinear") translation of the controversial clause would read: "And a god was the Word". A minimal literal ("formal equivalence") translation would rearrange the word order to march proper English expression: "And the Word was a god". The preponderence of evidence, from  Greek grammar, from literary context, and from cultural environment, supports this translation, of which "the Word was divine" would be a slightly more polished variant carrying the same basic meaning.. Both of these renderings are superior to the traditional translation which goes against these three key factors that guide accurate translation". - p.132.

In acord cu cele de mai sus, renumitul erudit (neo-protestant cred) Edgar J. Goodspeed, autorul traducerii "An American Translation" (1923), traduce nu ca "Cuvantul era Dumnezeu" ci ca "Cuvantul era divin".

Tot renumitul Dr. Robert Young, autor al "Young's Literal Translation of the Holy Biblie" scrie in comentariul sau referitor la Ioan 1:1:

"AND THE WORD WAS GOD,] more lit 'and a God (i.e. a Divine Being) was the Word'""

Mai trebuie mentionata inca o traducere (antica de data aceasta) care traduce "un dumnezeu": traducerea din greaca in limba copta sahidica (Egipt) care se spune ca ar fi fost facuta in jurul anilor 200 e.n. Spre deosebire de greaca, limba copta sahidica are ambele articole, atat cel hotarat cat si pe cel nehotarat. Cum traduc crestinii timpurii egipteni textul din Ioan 1:1? Ei folosesc articolul nehotarat acolo unde el lipseste in greaca! Ei traduc literalmente "Cuvantul era UN dumnezeu"!

De ce in Luca 23:43 unde Isus zice:,Adevarat iti spun ca astazi vei fi cu mine in rai, La voi ese pus Virgula si arata acm asa;adevarat iti spun azi, ca vei fi cu mine in rai,,. pe cind in greaca veche nu exista semne de punctuatie?.Aceasta virgula face o desfrinare adevarata. Ca si cum isus ii promite anume in ziua caeea ca undeva in viitor o sa fie cu el in rai.Dupa invatatura voastra Raiul va fi pe pamint. nu so saturat pacatosul acela sa mai astepte? din cauza virgulei care nu exista in original cred ca o sa sufera mult in asteptare.intrebarea este dece traducatorii vostri au pus virgula daca ea nu exista in original? sunt ei siguri de afirmatia lor? ca ea totusi trebuie sa existe acolo?. De ce traducatorii acestei traduceri nu-si dezvaluie numele ? Daca n-o fac din smerenie,atunci de ce scriitorii Noului  Testament au facut-o? Nu au fost ei smeriti?De ce au adaugat de 4 ori cuvantul "celelalte" in Coloseni 1:16,17?Daca Isus e "un dumnezeu" potrivit lui Ioan 1:1 in aceasta traducere,exista oare doi Dumnezei, unul Atotputernic  si unul puternic?.

http://proto-teologia.info/wiki/index.php5?title=Moarte
  Vei gasi aici raspuns la intrebariloe si nelamuririle car ele ai privitor la Luca 23:43 si nu numai.cred ca nu are rost sa stau ca transcriu ce este este scris pe acest site, ca ai posibilitatea sa vezi.

03/05/09 00:13

Klaudiu
membru

Penru daniel si Klaudio
Toate acuzatiile voastre. sa fim sincer nu au nici o adeverire biblica.

Sa fim sinceri, gresesti. In primul rand eu nu aduc acuzatii. In al doilea, daca faci o afirmatie (ca cea mai sus de exemplu), dovedeste-o. Ca altfel nu valoreaza chiar nimic.

Cunosc pe martori.

Dar pe mine, ma cunosti? Stii cumva ca sunt martor?

Lor le place logica lor so foloseasca. Sa judece singuri  lucruri. Dar Dumnezeu zice :Sa nu judecati nimic inainte de a veni Domnul care o sa va desluseasca toate lucrurile.

Zice asa ceva in Biblie? Esti sigur? Unde? Si daca scrie, atunci de ce nu asculti si tu de porunca asta? Ca vad ca predici trinitatea, nu?

Claudio ai dreptate cind ai zis ca am scris neadevar cind am datat data (Anul 800) eu am incurcato. Data reala este in anul 1445 cind in greaca veche au fost introduse vocalele. daca si acum zici ca sunt mincinos. cauta in wikipedia istoria scrisului grecesc si o sa vezi.

Nici asta nu e adevarat. Si eu nu ma refeream la an (800) ca ar fi incorect, ci si la faptul ca ai afirmat ca limba greaca nu ar fi avut vocale scrise, si ca ele ar fi fost introduse in 1445! De unde ai auzit tu enormitatea asta? Si scuze ca sunt direct, dar apoi mai vii si tii lectii despre cum se traduce Ioan 1:1???

Dar daca tu nu crezi ca Isus nu esste nici Dumnezeu nici inger.Dar el inger nici nu poate fi.

Apropo, fratele tau trinitarian, livu2day, crede ca Isus si Dumnezeu pot fi si ingeri. Nu Liviu? (nu pot decat sa ghicesc, pentru ca refuza sa-mi raspunda la intrebare).

Tiam promis  ioan1 in greaca, Nu am la tastatura Literele grecesti.O sa til scriu asa cum se citeste. Pregatestete o sa citesti in limba in care o scriso Ioan.''

Asa, apuca-te te rog si citeste threadul despre Unitarianism, unde se discuta acest verset si traducerea lui din greaca. Pentru ca ai spus ca ai ajuns sa intelegi limba greaca. Si-apoi avem ce discuta daca mai ai ceva de adaugat.

Gresit; logos inseamna "un cuvant", theos inseamna "un dumnezeu". HO logos inseamna "cuvant", si HO theos inseamna "dumnezeu".

Dar en ho inseamna ,,era,,

Gresit din nou. Parca spuneai ca stii greaca? Doar "en" inseamna "era". "ho" este articolul hotarat.

.Chiar daca in versia traducerii voastre exista cuvintul,,Un,,(Nascocit de undeva)

Nascocit din regulile gramaticale ale limbii respective. Dar daca nu o cunosti nu ma astept sa intelegi.

in acest verset.Atunci trebuie sa sune aa; ,Si Dumnezeu era un cuvint.,

Gresit din nou. E clar, nu intelegi greaca.

De ce in Luca 23:43 unde Isus zice:,Adevarat iti spun ca astazi vei fi cu mine in rai, La voi ese pus Virgula

Cred ca mai ai un pic de studiat si pe acest subiect. Vezi http://www.proto-teologia.info/wiki/ind ... 2C_cand.3F

pe cind in greaca veche nu exista semne de punctuatie?.Aceasta virgula face o desfrinare adevarata.

E chiar hilar deja. Inseamna ca si biblia ta personala face "o desfrinare adevarata", deoarece are virgule. Cred ca ar trebui sa mai studiezi un pic ce inseamna traducerea unui text intr-o alta limba. Asupra celorlalte versete indicate de tine nu comentez, ca doar nu eu am scris NWT, si nici macar n-o folosesc.

Daca Isus e "un dumnezeu" potrivit lui Ioan 1:1 in aceasta traducere,exista oare doi Dumnezei, unul Atotputernic  si unul puternic?.

Iti pun si tie intrebarea: vrei sa zici ca nu stii ca Biblia vorbeste de mai multi dumnezei, nu toti falsi?

afirmatia Lui klaudio
Acestea sunt invataturile Bibliei, nicidecum ca Dumnezeu Unul este de fapt trei persoane. Aceasta este traditia omeneasca in care ati fost crescuti, si pe care ati dobandit-o apriori, inainte de a studia ce anume are Biblia de zis pe marginea acestui subiect. Apoi studiati Biblia ca sa puteti sa va sprijiniti credinta in trinitate, in loc sa fie exact invers. ''

Raspuns: dar tu de unde ai aflat ca Dumnezeu nu este Trinitate?

Din Biblie desigur. Ea nu sufla un cuvintel in mod explicit despre trinitate. Altfel ce mai era nevoie de concilii ortodoxe intregi ca s-o stabileasca? Da, tu care esti penticostal sau baptist, esti adeptul "sfintei traditii ortodoxo-catolice". Nu stiai?

citind numai biblia si nimic altceva niciodata nu ai face asa afirmatie!dezastruoasa!,

Afirmatia ta e dezastruoasa :) Tu fara sfanta traditie ortodoxa nu ai crede la ora asta in trinitate. Stiai?

Ultima modificare de Klaudiu (03/05/09 01:31)

03/05/09 01:31

livu2day
membru

daniel.drehluta a scris:

.....
Am clarificat; Dumnezeu Tatal e mai mare decat Fiul... dar asta nu inseamna ca Isus nu e Dumnezeu si nici ca Isus nu e una cu Dumnezeu.

Jalnic ca poti sa intelegi perfect doar ce doresti si restu...

Am citit ce ai scris acolo si din ce ai scris contrazice Cuvantul Lui, ba mai mult... nici nu are baza Biblica.
Doar cuvinte luate ca sa gadileasca urechile.... si daca vrei sa mergem cu istoria crestina... te pot lasa gata ca de la inceput Isus era Domnul, Iehova e Domnul si Iehova e Dumnezeu.

In rugaciunea Tatal Nostru , tu ce ceri?Matei 6:10  vie împaratia Ta; faca-se voia Ta, precum în cer si pe pamânt." Evrei 3:1  De aceea, frati sfinti, care aveti parte de chemarea cereasca, " asadar sunt cari au parte de chemare ceresca.

......
Rugaciune de Tatal nostru e pentru rugaciune ca se ne fie cu noi in ziua asta...
Vai vai...

Si totusi despre Ioan spune Isus ca nu are parte de Imparatia Cerurilor: Matei 11:11  Adevarat va spun ca, dintre cei nascuti din femei, nu s-a sculat nici unul mai mare decât Ioan Botezatorul. Totus, cel mai mic în Împaratia cerurilor este mai mare decât el."

Cel mai mic nascut din femeii a fost Isus.. adica El a fost cel mai dispretuit si cel mai mic... dar in Imparatia cerurilor Cel mai mic, adica Isus este mai mare.

livu2day a scris:

Deci;
H259
???
'echa^d
ekh-awd'

Alte traduceri ai mai consultat?

E direct din ebreica.

BIblia arata  ca Isus a declarat ca Iehova este mai mare ca EL, si am si aratat pana acum lucrul acesta.

Nu a zis Isus ca Iehova(Domnul) mai mare decat El ci a zis clar ca Tatal e mai mare decat El. Te rog daca vorbesti despre Biblie sa iei Cuvantul Lui in serios si sa nu schimbi nimic.

Dar uite;
John 10:30. Eu si Tatal una santem."
Deuteronomul 6:4 Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.

Acuma e Iehova Elohim.... Domnul Dumnezeu.. la fel cum ti-am arat unitatea lor.

El s-a manifestat in diferite feluri. Insa fata lui nimeni nu i-a putut sa o vada inafara de Fiul Sau.

Da dar dupa ce Isus sa dus la ceruri si a recapatat slava care a avut'o inainte, nimeni nu a putut sa il vada ci doar o Lumina.
Mda...

Uite daniel.. eu unul pot sa incep cu toata Biblie sa iti arat ca Domnul Dumnezeu este Tatal Una cu Fiul.
Insa degeaba... iti sfatuiesc numai deranja pe nimeni, pentru ca nu doresti sa asculti ci doar sa inveti ce doresti tu.

Acuma va intreb eu pe voi (kladiu si daniel)... ce practica aveti cu Dumnezeu? Explicati mie.. deci cum sa revelat Dumnezeu voua? Aveti Duhul Sfant(stiu ca na aveti insa doar sa vad ce credeti... )? Ce minnuni cum a facut Domnul Dumnezeu in VT si NT sa intamplat voua de ziceti asa ceva? Pe ce practica vorbiti? Nu ma intereseaza teologia ca eu unul de la inceput pana la sfarsit din Cuvantul Lui pot sa dovedesc ca Dumnezeu e ceva divin si unit, insa nu am timp si am lucruri mai importante.

Credinta mea este de la Dumnezeu in Isus... prin Duhul Sfant, prin minuni si bucuri in Duhul Sfant care nu poate fi exprimate, doar cum poate fi intelese daca gusti cu Adevarat din El.

Despre Isus... uite de ce nu intelegeti, de ce nu a folosit nici trinitate ci mai degraba arata cat de divin e Dumnezeu, Tatal si Fiul si Duhul Sfant.
Coloseni 2:2. pentruca sa li se imbarbateze inimile, sa fie uniti in dragoste, si sa capete toate bogatiile plinatatii de pricepere, ca sa cunoasca taina lui Dumnezeu Tatal, adica pe Hristos,

Coloseni 4:3. Rugati-va tot odata si pentru noi, ca Dumnezeu sa ne deschida o usa pentru Cuvant, ca sa putem vesti taina lui Hristos, pentru care iata, ma gasesc in lanturi:

Zice taina degeaba? Nu ci zice pentru ca nu e pentru oricine.... e o taina care se descopera prin Duhul Sfant si nu dupa placul nostru.

Daniel... Dumnezeu e Duh si zici ca... Duhul Lui Sfant nu e Dumnezeu? Atunci ce e Dumnezeu.
Nu vezi ca teori de astea cum contrazice Cuvantul Lui?

Doamne sa ne ajute.

Totusi pot sa aduc versete din Vechiul si... dupa cum vad nici nu ati cercetat pentu ca ti-am raspuns in taine prin versete la majoritatea... la inceput;

Executa Mesia poruncile Tatalui? La fel cum Dumnezeu face ce Dumnezeu zice. Exemplu in Exodul... Ingerul Lui Iehova implinea ce Elohim Iehova la trimis...

I se supune Mesia Tatalui? Mesia a venit ca om sa implineasca Legea... dar Mesia ce a facut El a fost pentru lume.. pentru alesi Lui Tatal pierduti, pentru alesi Lui Fiul.
El a slujit lui oameni, la fel cum Dumnezeu face lucruri pentru noi de la inceput.

Spune Mesia ca i se inchina Tatalui?Ioan 16:26. In ziua aceea, veti cere in Numele Meu, si nu va zic ca voi ruga pe Tatal pentru voi. Pe pamant sa inchinat ca om... in asa fel sa communice si sa fie supus la tot ce este. A trebuit sa fie cel mai dispretuit si cel mai smerit, sa sufere totul, sa poarta crucea ca noi sa avem sansa la Mantuire de la Dumnezeu in Isus.
Insa in ceruri nu arata nicaeri ca Isus se inchina ci mai degraba e la dreapta Lui Dumnezeu Tatal. Fiul la dreapta Lui Tatal.

Il numeste Tatal pe Mesia "slujitorul lui"?La fel cum in Vechiul Testament Ingerul Dumnezeu a slujit pe Elohim Iehova.

Il numeste Mesia pe Tatal "Dumnezeul lui"? Dumnezeu este Dumnezeu fata deEl Insusi. Cum sunt eu om fata de alti dar sunt om si fata mine insusi.

Il numesc apostolii pe Tatal ca fiind Dumnezeul personal al lui Mesia? Caci prin Isus ia dat dreptul de a ii zice Tatal, ca sa nascut din Dumnezeu Isus... si poate sa ii zica Tatal.
Nu te-ai gandit bine?

Il numeste Mesia pe Tatal "singurul Dumnezeu adevarat"? Da... si? Uite mai sus, zice ca e una cu Tatal.

Spune Pavel ca pentru crestini exista un singur Dumnezeu: Tatal? Si exista un singur Domn? Adica... zice ca Domnul este Dumnezeu... asta ce inseamna? Domnul Dumnezeu, Iehova Elohim, Fiul+Tatal.

03/05/09 03:50

ambasador
membru

livu2day a scris:

daniel.drehluta a scris:

.....
Am clarificat; Dumnezeu Tatal e mai mare decat Fiul... dar asta nu inseamna ca Isus nu e Dumnezeu si nici ca Isus nu e una cu Dumnezeu.

Jalnic ca poti sa intelegi perfect doar ce doresti si restu...

Inteleg ceea ce este de inteles.Cum as putea sa inteleg ceea ce spui tu?Dumnezeu tatal este mai mare ca decat Fiul dar Fiul totusi este deopotriva cu Tatal. Tu poti intelege?

livu2day a scris:

Am citit ce ai scris acolo si din ce ai scris contrazice Cuvantul Lui, ba mai mult... nici nu are baza Biblica.

Tot ceea ce am scris eu acolo am si documntat cu Biblia, Am dat dovezi biblice care sa sprijineasca ceea ce am scris. Faptele ce s-au intamplata atunci le gasesti si in istorie.(325)

livu2day a scris:

Doar cuvinte luate ca sa gadileasca urechile.... si daca vrei sa mergem cu istoria crestina... te pot lasa gata ca de la inceput Isus era Domnul, Iehova e Domnul si Iehova e Dumnezeu.

Fapte 28:26  când a zis: „Du-te la poporul acesta, si zi-i: „Veti auzi cu urechile voastre, si nu veti întelege; cu ochii vostri veti privi, si nu veti vedea." Astfel se intampla si in ziua de azi.  De la inceput este ararat ca Isus a fost mesterul lui Dumnezeu(Proverbe 8:30 ) si prin El si pentru El au fost facute toate lucrurile(Ioan 1:3) El fiind inceputul creatiunii lui Dumnezeu.(Apoc 3:14)

livu2day a scris:

......
Rugaciune de Tatal nostru e pentru rugaciune ca se ne fie cu noi in ziua asta...
Vai vai...

Mai citeste dar rugacinea lui Isus.Arata sa vie Imparatia lui si pe pamant sau nu?

livu2day a scris:

Cel mai mic nascut din femeii a fost Isus.. adica El a fost cel mai dispretuit si cel mai mic... dar in Imparatia cerurilor Cel mai mic, adica Isus este mai mare.

Unde arata ca Isus a fost cel mai mic nascut dintre femei? Da a fost dispretiut, dar ce legatura are asta cu dovada din Luca 7:28. Arata sau nu Luca ca cel mai mic in Imparatia cerurilor este mai mare decat Ioan Botezatorul?Daca da, ce incerci sa tot lamuresti?

livu2day a scris:

E direct din ebreica.

Dar explicatiile si traducerile care ti le-am dat eu si Klaudiu de ce nu sunt bune?

livu2day a scris:

Nu a zis Isus ca Iehova(Domnul) mai mare decat El ci a zis clar ca Tatal e mai mare decat El. Te rog daca vorbesti despre Biblie sa iei Cuvantul Lui in serios si sa nu schimbi nimic.

Cand este vorba de Iehova, Dumnezeu sau Tatal nu este vorba de aceeasi persoana?

livu2day a scris:

Dar uite;
John 10:30. Eu si Tatal una santem."

da desigur ca sunt una, nu unul cum sustin trinitarienii.

livu2day a scris:

Deuteronomul 6:4 Asculta, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.

Iehova Dumnezeul nostru este unicul Iehova!(Nitzulescu 1913)

livu2day a scris:

Da dar dupa ce Isus sa dus la ceruri si a recapatat slava care a avut'o inainte, nimeni nu a putut sa il vada ci doar o Lumina.

Da dupa ce s-a urcat la cer Dumnezeu I-a dat din nou slava pe care a avut-o inainte de a veni pe pamant.Chiar si atunci in cer Isus arata supunere lui Dumnezeu. Tatal Sau.1 Corinteni 15:28  Si când toate lucrurile Îi vor fi supuse, atunci chiar si Fiul Se va supune Celui ce I-a supus toate lucrurile" De ce incerci sa spui de la tine si s anu te lasi indrumat de Biblie?

livu2day a scris:

Mda...

Adica?

livu2day a scris:

Uite daniel.. eu unul pot sa incep cu toata Biblie sa iti arat ca Domnul Dumnezeu este Tatal Una cu Fiul.

Am spus eu ca nu sunt ei una?Si ucenicii aveau sa fie una.   Ioan 17:11  ...Sfinte Tata, pazeste, în Numele Tau, pe aceia pe care Mi i-ai dat, pentru ca ei sa fie una, cum Suntem si noi."

livu2day a scris:

Insa degeaba... iti sfatuiesc numai deranja pe nimeni, pentru ca nu doresti sa asculti ci doar sa inveti ce doresti tu.

Nu cred ca ma simt deranjat, ci mai degraba observ ca incep sa te "gadile urechile" la acestea ce spun. Tot ceea ce am spus pana acum am si documentat Biblic. DAr daca o traditie catolica , facuta la mult timp dupa scrierea bibliei este mai importatnta decat Cuvantul Domnului, atunci ramai dar la atitudinea ta. Noi ti-am dovedit ceea ce este adevarat.

livu2day a scris:

Acuma va intreb eu pe voi (kladiu si daniel)... ce practica aveti cu Dumnezeu? Explicati mie.. deci cum sa revelat Dumnezeu voua?

Eu unul aduc multumiri lui Dumnezeu ca mi-a aratat calea Sa si am putut descoperi Adevarul Sau ,si nu invataturi si datini omenesti.

livu2day a scris:

Aveti Duhul Sfant(stiu ca na aveti insa doar sa vad ce credeti... )? Ce minnuni cum a facut Domnul Dumnezeu in VT si NT sa intamplat voua de ziceti asa ceva? Pe ce practica vorbiti?

Tu ai Duhul Sfant? Daca da, prin ce se manifesta? Biblia arata ca Duhul Sfant va va invata toate lucrurile.Ioan 14:26  Dar mângîietorul, adica Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatal, în Numele Meu, va va învata toate lucrurile," Chair poti spune si argumenta ca ai Duhul Sfant?

livu2day a scris:

Nu ma intereseaza teologia ca eu unul de la inceput pana la sfarsit din Cuvantul Lui pot sa dovedesc ca Dumnezeu e ceva divin si unit, insa nu am timp si am lucruri mai importante.

Si eu din ce ti-am dovedit ca Dumnezeu este unul singur si Atotputernic, Creatorul nostru si al tuturor lucrurilor care le-a facut prin Isus Christos sau Logosul,(Coloseni 1:16) Si ca Duhul Sfant este puterea Sa prin care El lucreaza?(Fapte 1:8)

livu2day a scris:

Credinta mea este de la Dumnezeu in Isus... prin Duhul Sfant, prin minuni si bucuri in Duhul Sfant care nu poate fi exprimate, doar cum poate fi intelese daca gusti cu Adevarat din El.

Nu poti gusta din adevarul Sau atata timp cat ai in inima invataturi si datini omenesti.

livu2day a scris:

Despre Isus... uite de ce nu intelegeti, de ce nu a folosit nici trinitate ci mai degraba arata cat de divin e Dumnezeu, Tatal si Fiul si Duhul Sfant.

Sincer, incearca sa fii mai explicit, ca nu inteleg ceea ce vrei sa spui. Scrie romaneste.

livu2day a scris:

Coloseni 2:2. pentruca sa li se imbarbateze inimile, sa fie uniti in dragoste, si sa capete toate bogatiile plinatatii de pricepere, ca sa cunoasca taina lui Dumnezeu Tatal, adica pe Hristos,

Arata versetul acesta ca Isus este Dumnezeu?

livu2day a scris:

Coloseni 4:3. Rugati-va tot odata si pentru noi, ca Dumnezeu sa ne deschida o usa pentru Cuvant, ca sa putem vesti taina lui Hristos, pentru care iata, ma gasesc in lanturi:

vesteau ei o taina?Era o taina ceea ce vesteau ei? Nu. Era o taina pentru acesta lume, nu pentru ei. Ei cunostau pe Isus si pe Dumnezeu , ceea ce lumea nu cunostea.

livu2day a scris:

Zice taina degeaba? Nu ci zice pentru ca nu e pentru oricine.... e o taina care se descopera prin Duhul Sfant si nu dupa placul nostru.

Era o taina pentru lume, insa nu si pentru ei.
Acum vrei sa spui ca invatatura trinitatii este o taina?

livu2day a scris:

Daniel... Dumnezeu e Duh si zici ca... Duhul Lui Sfant nu e Dumnezeu? Atunci ce e Dumnezeu.

Uite ce este Dumnezeu:1 Timotei 6:16  singurul care are nemurirea, care locuieşte într-o lumină, de care nu poţi să te apropii pe care nici un om nu L-a văzut, nici nu-L poate vedea, şi care are cinstea şi puterea veşnică! Amin."

livu2day a scris:

Desigur ca vad ca aceasta invatatura despre o asazisa treime contrazice Cuvantul Lui. Tu de ce nu poti observa?Iti da Biblia raspuns de ce nu poti observa:2 Corinteni 4:4  a căror minte necredincioasă a orbit-o dumnezeul veacului acestuia, ca să nu vadă strălucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu."
  Chiar si acesta dovada arata ca Isus nu este Dumnezeu. El este chipul lui Dumnezeu, oglindirea slavei lui.
  Roaga-te lui Dumnezeu sa te lumineze, sa nu mai fii orb si sa nu mai crezi invataturi si datini ale oamenilor.

livu2day a scris:

Doamne sa ne ajute.

Amin

livu2day a scris:

Totusi pot sa aduc versete din Vechiul si... dupa cum vad nici nu ati cercetat pentu ca ti-am raspuns in taine prin versete la majoritatea... la inceput;

Vreu sa vad raspunsuri biblice la intrebarile care le-am pus.Nu taine ci realitatea asa cum o arata scripturile. Sa inteleg ca tu pana acum ai vorbit in taine?:))

livu2day a scris:

Nu ai raspuns tu, am sa raspund eu:Ioan 12:49  Căci Eu n-am vorbit de la Mine însumi, ci Tatăl, care M-a trimis, El însuşi Mi-a poruncit ce trebuie să spun şi cum trebuie să vorbesc."
    Daca El era Dumnezeu, mai avea rost sa ii poruncesca cineva?

livu2day a scris:

Executa Mesia poruncile Tatalui? La fel cum Dumnezeu face ce Dumnezeu zice. Exemplu in Exodul... Ingerul Lui Iehova implinea ce Elohim Iehova la trimis...

De ce bagi tu acum exemplul ingerului cand este vorba de Isus?
  Isus executa poruncile Dumenzeului Sau ,Tatal Sau:Ioan 14:31  dar vine, ca să cunoască lumea că Eu iubesc pe Tatăl, şi că fac aşa cum Mi-a poruncit Tatăl.

livu2day a scris:

I se supune Mesia Tatalui? Mesia a venit ca om sa implineasca Legea... dar Mesia ce a facut El a fost pentru lume.. pentru alesi Lui Tatal pierduti, pentru alesi Lui Fiul.
El a slujit lui oameni, la fel cum Dumnezeu face lucruri pentru noi de la inceput.

Da el a fost supus lui Dumnezeu:Ioan 5:30  Eu nu pot face nimic de la Mine însumi: judec după cum aud; şi judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut să fac voia Mea, ci voia Tatălui, care M-a trimis.

livu2day a scris:

Spune Mesia ca i se inchina Tatalui?Ioan 16:26. In ziua aceea, veti cere in Numele Meu, si nu va zic ca voi ruga pe Tatal pentru voi.

Luca 5:16  Iar El se ducea în locuri pustii, şi Se ruga." Da seruga Lui DUmnezeu, nu se ruga Lui.

livu2day a scris:

Pe pamant sa inchinat ca om... in asa fel sa communice si sa fie supus la tot ce este. A trebuit sa fie cel mai dispretuit si cel mai smerit, sa sufere totul, sa poarta crucea ca noi sa avem sansa la Mantuire de la Dumnezeu in Isus.
Insa in ceruri nu arata nicaeri ca Isus se inchina ci mai degraba e la dreapta Lui Dumnezeu Tatal. Fiul la dreapta Lui Tatal.

In ceruri este aratat ca este supus lui Dumnezeu chira dupa ce primeste slava in care a fost inainte de a veni pe pamant:1 Corinteni 15:27  Dumnezeu, într-adevăr „a pus totul sub picioarele Lui”. Dar când zice că totul I-a fost supus, se înţelege că în afară de Cel ce I-a supus totul. Şi când toate lucrurile Îi vor fi supuse, atunci chiar şi Fiul Se va supune Celui ce I-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toţi"
  Arata dar versetul acesta ca El se supune lui Dumnezeu dupa ce intra iar in slava Sa din care a venit pe pamant sau nu?

livu2day a scris:

Il numeste Tatal pe Mesia "slujitorul lui"?La fel cum in Vechiul Testament Ingerul Dumnezeu a slujit pe Elohim Iehova.

Dar aici este vorba de Isus nu de inger.Sau nu faci diferenta?

livu2day a scris:

Il numeste Mesia pe Tatal "Dumnezeul lui"? Dumnezeu este Dumnezeu fata deEl Insusi. Cum sunt eu om fata de alti dar sunt om si fata mine insusi.

Dumnezeu este Dumnezeu fata de el insusi?  :))))
  Asta de unde ai mai scoso? Crede-ma ca nici cei ce au pus bazele atunci in 325 al acestei invataturi nu scoteau atatea perle din gura intru sprijinirea lor cate scoti tu acuma.
  Da Isus avea un Dumnezeu la care se ruga si de la care a primit viata:„Matei 27:46  ...Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?”

livu2day a scris:

Il numesc apostolii pe Tatal ca fiind Dumnezeul personal al lui Mesia? Caci prin Isus ia dat dreptul de a ii zice Tatal, ca sa nascut din Dumnezeu Isus... si poate sa ii zica Tatal.
Nu te-ai gandit bine?

Sincer nu iti inteleg raspunsul.Nu sunt nici eu roman 100% dar stiu a vorbi romaneste si cat de cat a scrie ca sa inteleaga si altii.

livu2day a scris:

Il numeste Mesia pe Tatal "singurul Dumnezeu adevarat"? Da... si? Uite mai sus, zice ca e una cu Tatal.

Si ucenicii chemati ca sa fie una, citeste mai jos. Sau te cam gadila urechile sa citesti mai jos ca nu corespunde invataturii pe care incerci sa o sprijinesti.Dej adaca asa se pune problema se poate vorbi despre o miime nu o treime.

livu2day a scris:

Spune Pavel ca pentru crestini exista un singur Dumnezeu: Tatal? Si exista un singur Domn? Adica... zice ca Domnul este Dumnezeu... asta ce inseamna? Domnul Dumnezeu, Iehova Elohim, Fiul+Tatal.

1 Corinteni 8:6  totuşi pentru noi nu este decât un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care Sunt toate lucrurile şi prin El şi noi.

Daca era sa fie unul asa cum sustine treimea, atunci cam asa ar fi trebuit sa sune versetul: .. un singur Dumnezeu Tatal... Si un singur Dumnezeu Fiul...
Asta da ma gadile pe mine la urechi si nu am sa o pot aceepta vreodata.
Lasa Cuvantul Domnului sa fie gasit ca adevarat si toti oamenii de mincinosi.

Romani 3:4  Nicidecum! Dimpotrivă, Dumnezeu să fie găsit adevărat şi toţi oamenii să fie găsiţi mincinoşi, după cum este scris: „Ca să fii găsit neprihănit în cuvintele Tale, şi să ieşi biruitor când vei fi judecat.”

03/05/09 18:54

Klaudiu
membru

livu2day a scris:

Se pare ca nu prea esti familiarizat cu ce spune doctrina trinitatii, ca Tatal si Fiul sunt egali - vezi crezul "atanasian". In sfarsit, daca Tatal este mai mare ca si Fiul, atunci ce fel de Dumnezeu este Fiul? Atentie, nu am spus ca Isus nu este dumnezeu (il scriu cu minuscula ca sa-l deosebesc de Tatal). El este intr-un anumit sens dumnezeu. Dar ce fel de? Stim ca Tatal este acel fel de Dumnezeu care nu este mai mic decat absolut nimeni. De aceea doar este numit "Atotputernic". Acest Dumnezeu nu se roaga nimanui, nu i se supune nimanui, nu poate muri, si face de la sine totul. Evident Isus nu este acest fel de Dumnezeu. Isus este un dumnezeu care are deasupra lui pe Dumnezeul evreilor, pe cel despre care el spune ca este "singurul Dumnezeu adevarat", cel caruia i se supune, cui i se roaga, de cine asculta, despre care spune ca Dumnezeul lui personal este Dumnezeul evreilor; Isus este un dumnezeu care are un inceput, care a fost creat. Toate aceste aspect sunt intr-o flagranta contradictie cu ce spune doctrina trinitatii.

......
Vai vai...

Tie iti vine sa zici "vai vai" cand auzi de rugaciunea Tatal nostru? Inteleg argumentul lui Daniel. El arata ca Isus si-a invatat apostolii sa se roage la Tatal, pentru ca El este Dumnezeul Atotputernic.

daniel.drehluta a scris:

Cred ca extrem de putini (zero chiar) trinitarieni ar fi de-acord cu tine. Cine ti-a zis tie ca cel mai mic nascut din femeie a fost Isus?! Ioan Botezatorul este     mai mare ca Isus?

livu2day a scris:

Deci;
H259
???
'echa^d
ekh-awd'

Nu vedem ca singurul Dumnezeu inseamna "Unul Unit". Isus insusi zice ca acel singur Dumnezeu este Tatal. Iti vine usor sa-l contrazici pe Isus? Cat despre cuvantul ebraic de mai sus, sensul lui principal nu este "unit", ci este numeralul "unu". Textul spune "Asculta Israele, Yahwe Dumnezeul nostru, Yahwe este unul".     Acest cuvant apare de ex. si in Gen 1:5, unde se vorbeste de "ziua intai", adica ziua numarul unu. Vrei sa zici ca ziua asta era unita cu ceva, era o unitate? Este vorba de o singura zi, nu mai multe zile unite. La fel folosit in Geneza 22:2, "pe un munte pe care ti-l voi spune". Este vorba de un munte, unul singur, nu mai multi munti in unitate.

El inseamna si o unitate CAND SUNT SPECIFICATE MAI MULTE ENTITATI. De exemplu Gen 2:24, unde e vorba de DOUA persoane, Adam si Eva. Ei vor deveni "o carne". In Deut. 6:4 insa nu exista mai multe persoane specificate, ci doar unul, Yahwe. Fara a avea in cap trinitatea, nici unei persoane nu i-ar trece prin cap sa vada aici ca Yahwe este o "unitate" sau "ceva unit", ci ca este unul. Eruditii experti in ebraica spun si ei acest lucru, si nu ca acel "unu" este "ceva unit". De ex. lexiconul HALOT, mama tuturor lexicoanelor limbii ebraice, spune despre acest cuvant ca in Deut 6:4 el inseamna numeralul "unu" - nu "unit". La fel spune si lexiconul Holladay.

Dar tu ca sa-ti sprijini totusi afirmatiile aduci argumentul ca Isus si Tatal sunt "una". Se pare ca nu observi faptul ca ei sunt "una", nu "unul". Iar din faptul ca Ei sunt una nu rezulta nicidecum ca Ei formeaza impreuna cu Duhul Sfant o trinitate, ca Dumnezeu este unul in trei. Departe de text sa spuna asa ceva. Aducand acest argument arata ca de fapt nu intelegi ce inseamna ca Ei sunt una. Si discipolii sunt una cu Tatal, si una cu Isus. In plus, nu exista absolut nici un verset in Biblie care sa spuna ca "Duhul Sfant si Tatal sunt una".

Mda...

Stefan l-a vazut?

Acuma va intreb eu pe voi (kladiu si daniel)... ce practica aveti cu Dumnezeu? Explicati mie.. deci cum sa revelat Dumnezeu voua?

Dumnezeu se reveleaza pe sine tuturor, in Biblie.

Aveti Duhul Sfant(stiu ca na aveti insa doar sa vad ce credeti... )? Ce minnuni cum a facut Domnul Dumnezeu in VT si NT sa intamplat voua de ziceti asa ceva? Pe ce practica vorbiti? Nu ma intereseaza teologia ca eu unul de la inceput pana la sfarsit din Cuvantul Lui pot sa dovedesc ca Dumnezeu e ceva divin si unit, insa nu am timp si am lucruri mai importante.

Liviu, nu cred ca tu ar trebui sa vorbesti de asa ceva, avand in vedere multiplele greseli doctrinare care le-ai facut pe acest forum. Vrei sa ti le reamintesc cum ti le-am insirat pe celalalt thread? Asa te-a invatat Duhul Sfant? Te-a invatat Duhul Sfant ca Isus este (culmea) cel mai mic nascut dintre femei, si ca Ioan Botezatorul e mai mare ca el? Ce fel de duh te-a invatat chestiile astea? Nu te-a indemnat duhul asta sa citesti Ioan 17 ca sa vezi ce inseamna a fi una cu Tatal?

Din nou, dupa cum ti-am mai spus deja de-atatea ori, tu vezi niste chestii in Scriptura care pur si simplu nu sunt acolo, si dupa aia vii si ma acuzi ca nu vreau sa vad ce scrie. TU vezi ce vrei in Biblie. Tu ti-ai pus ochelarii trinitatii pe nas si citesti cu ei toate versetele din Biblie. Ca si cel de mai sus Coloseni 2:2, unde nici vorba, repet, absolut nici vorba sa scrie ceva in sprijinul afirmatiei tale ca "mai degraba arata cat de divin e Dumnezeu, Tatal si Fiul si Duhul Sfant". Versetul vorbeste simplu de taina lui Dumnezeul Tatal, adica despre Cristos. El era taina lui Dumnezeu. Nici vorba de trinitate!

e o taina care se descopera prin Duhul Sfant si nu dupa placul nostru.

Nu e vorba de nici un plac al nostru. Dumnezeu a descoperit aceasta taina deja prin Duhul Sau, inspirand scrierea Scripturilor. Descoperirea acestei "taine" este disponibila tuturor oamenilor, si nu doar unor alesi special carora Duhul Sfant le-ar suflao ureche - vezi 1 Tim 2:3,4

Liviu, tu esti un raspanditor a tot felul de teorii. Una dintre ele e chiar cea de mai sus. Duhul sfant este AL LUI DUMNEZEU, nu este Dumnezeu. Duhul meu este AL MEU, nu este om!

Cu alte cuvinte Dumnezeu este un inger! Asta te invata Duhul Sfant? Pana si fratii tai trinitari spun ca aceasta este o blasfemie! Daca "Dumnezeu face ce Dumnezeu zice", atunci ii porunceste Isus Tatalui si acesta face? Pai atunci cum ""Dumnezeu face ce Dumnezeu zice"? Si nu ai raspuns la intrebare.

Nu ai raspuns la intrebare.

Spune Mesia ca i se inchina Tatalui?[b]Ioan 16:26. In ziua aceea, veti cere in Numele Meu, si nu va zic ca voi ruga pe Tatal pentru voi. Pe pamant sa inchinat ca om... in asa fel sa communice si sa fie supus la tot ce este. A trebuit sa fie cel mai dispretuit si cel mai smerit, sa sufere totul, sa poarta crucea ca noi sa avem sansa la Mantuire de la Dumnezeu in Isus.

Nu ai raspuns la intrebare.

Din nou aceeasi blasfemie, ca Dumnezeu este un inger! Dar trecand peste asta, pe cine slujeste Dumnezeu Tatal?

Ehehei, ce trucuri :) Nu e vorba de cum este Dumnezeu fata de el insusi, ci daca il numeste Isus pe Tatal Dumnezeul lui? Ce conteaza ca tu esti om fata de alti oameni? Esti omul meu?

N-ai raspuns la intrebare. Il numesc apostolii pe Tatal ca fiind Dumnezeul personal al lui Mesia?

Cum "da si"? Credeam ca singurul Dumnezeu adevarat este trei persoane, si Isus zice ca este Tatal??? Cum "da si"? Discipolii nu trebuie sa fie una cu Tatal? Ce trinitate mai este asta?

Un alt exemplu stralucit al faptului ca tu bagi cuvinte in Biblie acolo unde ele nu sunt. 1 Co 8:6 nu zice ca Domnul este Dumnezeu! Spune ca pentru noi exista un singur Dumnezeu Tatal; tot pentru noi exista un singur Domn, Isus - cel pe care Tatal l-a facut Domn. Deci nu zice ca pentru noi exista un Dumnezeu care desi este "un Dumnezeu" este de fapt "trei persoane intr-una singura". Acel Dumnezeu este Tatal! Se pare ca invatatura trinitatii era straina de Pavel. Cum sa nu fie, cand a fost consfintita la sute de ani dupa Isus si Pavel?

03/05/09 19:03

marckke@gmail.com
membru

Pemtru daniel inclusiv si claudio
ati spus ca nu sunteti martori, si ca va bazati pe invataturile lor care au aprut pina in anii 1950. cititi anterior (comentariile voastre).din ce codexuri voi ati facut asemenea traduceri?. eu singur am studiat si singur am tradus. din codexul sinaiticus. care folosesc si semenii mei. ce tine de Dumnezeu?. eu nul cunosc numai din carti sau biblie. Ci si lam simtit. el mi sa demonstrat ca exista. Si eu stiu sigur ca sunt salvat. Caci lam ales pe el. Am vazut de ce este in stare. Este intradevar puternic. 24 de ore miau trebuit ca sa ma trezesc si sami spun ca asta e Dumnezeu. minunea Lui a fost linga mine. Eram socat sincer iti spun. Peste  o zi miam revenit si am recunoscut cit de pacatos sunt. ce tine de traducere: Multumesc lui Dumnezeu ca mia dat inelepciune si singur am raspuns la intrebarile mele care au fost indoielnice. Imi fac griji de tine ca ai renuntat La Dumnezeul meu pe care eu lam simtit. si ca acepti ceea ce sta in jurnale. Eu urmez invataturile lui isus unde zice :marturisisrea unui om este nimic pentru mine, marturisirea lui Dumnezeu este mai mare''. Dumnezeu mi sa marturisit si eu ma tin de marturisirea Lui. eram numai eu si trinitatea lui cind mi sa martrisit Dumnezeul Tatal Fiul si Duhul sfint. Credema dupa aceea eu am vazut mai multe de ce este in stare el si fiul sau. Poti sa ma mai contrazici sa stii ca cu Dumnezeu o sa ai de afacere. fiindca el ma apara de toate. el te iubeste din toata inima, din tot cugetul.Si este tare trist cind un fiu de al lui  nu asculta cind striga la el. Cere Tot adevarul de La el. Fao prin rugaciune. sincera rugaciune. si poate ca peste noapte o sa ti se deschida ochii. si il vei sti real asa cum este. Dar nu din invataturi dezastruoase  a unui jalnic jurnal care a scris multe desfrinari si prorocii false. editat de un om pacatos.Chiar daca nu studiati din jurnalele lor Atunci cine sunteti? Sunteti martorii care zic ca sunt al lui Ehova?.

03/05/09 19:05

Klaudiu
membru

Nu inteleg de ce ma tot numesti "claudio"?

ati spus ca nu sunteti martori, si ca va bazati pe invataturile lor care au aprut pina in anii 1950. cititi anterior (comentariile voastre).

Citeste inca o data comentariile mele. Eu n-am zis asa ceva.

ce tine de traducere: Multumesc lui Dumnezeu ca mia dat inelepciune si singur am raspuns la intrebarile mele care au fost indoielnice.

Pai nu vad de ce i-ai multumi lui Dumnezeu cand ai dat raspunsuri gresite?

Imi fac griji de tine ca ai renuntat La Dumnezeul meu pe care eu lam simtit. si ca acepti ceea ce sta in jurnale.

Trebuie sa ti-o spun, nu stii ce vorbesti.

Eu urmez invataturile lui isus unde zice :marturisisrea unui om este nimic pentru mine, marturisirea lui Dumnezeu este mai mare''.

Tu urmezi invataturile traditiei ortodoxo-catolice care a enuntat trinitatea; Isus nu a expus niciodata vreo trinitate.

Dar nu din invataturi dezastruoase  a unui jalnic jurnal

Lasa tu jurnalele, eu nu ma conformez stereotipurilor tale.

Atunci cine sunteti? Sunteti martorii care zic ca sunt al lui Ehova?.

Eu am spus de mai multe ori ce sunt, si nu mai repet inca o data la fiecare nou venit. Daca te intereseaza, cauta pe forum. Sa fiu sincer, m-am saturat sa mi se puna aceleasi intrebari la nesfarsit.  Nu inteleg de ce te intereseaza atat de mult ce anume sunt eu? Crezi ca pe mine ma intereseaza daca esti catolic sau penticostal? Lasa tu persoana mea in pace si axeaza-te pe argumentele mele biblice. Doar atat e necesar si suficient.

03/05/09 19:52

ambasador
membru

ati spus ca nu sunteti martori, si ca va bazati pe invataturile lor care au aprut pina in anii 1950. cititi anterior (comentariile voastre).din ce codexuri voi ati facut asemenea traduceri?. eu singur am studiat si singur am tradus. din codexul sinaiticus. care folosesc si semenii mei. ce tine de Dumnezeu?. eu nul cunosc numai din carti sau biblie. Ci si lam simtit. el mi sa demonstrat ca exista. Si eu stiu sigur ca sunt salvat. Caci lam ales pe el. Am vazut de ce este in stare. Este intradevar puternic. 24 de ore miau trebuit ca sa ma trezesc si sami spun ca asta e Dumnezeu. minunea Lui a fost linga mine. Eram socat sincer iti spun. Peste  o zi miam revenit si am recunoscut cit de pacatos sunt. ce tine de traducere: Multumesc lui Dumnezeu ca mia dat inelepciune si singur am raspuns la intrebarile mele care au fost indoielnice. Imi fac griji de tine ca ai renuntat La Dumnezeul meu pe care eu lam simtit. si ca acepti ceea ce sta in jurnale. Eu urmez invataturile lui isus unde zice :marturisisrea unui om este nimic pentru mine, marturisirea lui Dumnezeu este mai mare''. Dumnezeu mi sa marturisit si eu ma tin de marturisirea Lui. eram numai eu si trinitatea lui cind mi sa martrisit Dumnezeul Tatal Fiul si Duhul sfint. Credema dupa aceea eu am vazut mai multe de ce este in stare el si fiul sau. Poti sa ma mai contrazici sa stii ca cu Dumnezeu o sa ai de afacere. fiindca el ma apara de toate. el te iubeste din toata inima, din tot cugetul.Si este tare trist cind un fiu de al lui  nu asculta cind striga la el. Cere Tot adevarul de La el. Fao prin rugaciune. sincera rugaciune. si poate ca peste noapte o sa ti se deschida ochii. si il vei sti real asa cum este. Dar nu din invataturi dezastruoase  a unui jalnic jurnal care a scris multe desfrinari si prorocii false. editat de un om pacatos.Chiar daca nu studiati din jurnalele lor Atunci cine sunteti? Sunteti martorii care zic ca sunt al lui Ehova?.

Chiar crezi ca ne intereseaza cum ai reusit tu ca sa iti cunosti dumnezeul tridimensional?
  Dumnezeul cel adevarat este cel care a fost de la inceput, Creatorul cerului si al pamantului, acel Dumnezeu sau Iehova care a scos pe poporul Sau din tara Egiptului, acelasi Dumnezeu care a vorbit prin gura profetilor, acelasi Dumnezeu care l-a avut si ISus si ucenicii, adica acelasi Dumnezeu Atotputernic care este aratat in Biblie.In acest Dumnezeu imi pun eu nadejdea si speranta ca ma va ocroti si ca ma invia la viata vesnica daca voi ramane statornic si credincios marturisind Numele si Suveranitatea Lui.A fost voia Lui sa il conosc si sa pot face acesta diferenta intre ceea ce inveti tu si iti pui nadejdea si ceea ce imi descopera El.Asta stii de ce? Fiinda am o inima sincera, neinpartita si neindoctrinata.
  Dumnezeul tau este in schimb altul nu acesta. Ar fi bine sa nu fie acel dumnezeu din 2Corint. 4:4,  dar din cate se vede cam el este deoarece ti se prezinta adevarul pe fata si nu il poti vedea fiindca esti orb.
  Daca ei au facut profetii false dar care le-au reglemenat deoarece lumina Biblia a crescut si au inteles ca au gresit, atunci ce se poate spune despre tine care accepti ca invataturi numai invataturi contrare Bibliei?
  Chiar te intereseaza ceea ce studiez eu atata timp cat contrazici ceea ce iti arata Biblia?

03/05/09 20:09

marckke@gmail.com
membru

da  ma intereseaza
Cine esti tu?

intebarea ta
Chiar crezi ca ne intereseaza cum ai reusit tu ca sa iti cunosti dumnezeul tridimensional?

raspuns :da si trebuie sa te interesesze. caci in el este nadejdea si viata.adevarul o sal afli
numai dupa moarte.Atunci mortii o sasi deschida ochii spre realitate.Si o sa vada ce o respins si o negat in decursul vietii. pentru tine este un jic de teologie. dar pentru mine e realitate.Dumnezeu o sati arate toata viata ca un film. Si clipele cind tu ai renuntat la el.Eu ti lam marturisit. dar tu Lai batjocorit sounind "Chiar crezi ca ne intereseaza cum ai reusit tu ca sa iti cunosti dumnezeul tridimensional?"
Tot ce am scris eu despre greaca este drept. Anul 1445, si intradevar nu existau atunci semnele de punctuatie. credema nu amagesc.

Ultima modificare de marckke@gmail.com (03/05/09 20:46)

03/05/09 20:29

Klaudiu
membru

Tot ce am scris eu despre greaca este drept. Anul 1445, si intradevar nu existau atunci semnele de punctuatie. credema nu amagesc.

Ba nu e. E total gresit.

03/05/09 21:49

ambasador
membru

da  ma intereseaza
Cine esti tu?

Poate vrei sa iti trimit un cv. Ar trebui sa te intereseze ceea  ce arat eu cu ajutorul Bibliei, nu persoana mea.

intebarea ta
raspuns :da si trebuie sa te interesesze.

MA intereseaza acel Dumnezeu care l-au avut oamenii evreii,prorocii ucenicii apostolii si Isus.

caci in el este nadejdea si viata.

Da in singurul Dumnezeu adevarat(nu 3).

adevarul o sal afli
numai dupa moarte.

Daca ar fi asa atunci de ce Biblia spune ca "cei morti nu stiu nimic"?Eccleziastul 9:5

Atunci mortii o sasi deschida ochii spre realitate.Si o sa vada ce o respins si o negat in decursul vietii.

Asta de unde ai mai scoso? Uite unde ai ajuns invatand crezurile"parintilor crestinatatii" neglijand Biblia.

pentru tine este un jic de teologie.

Pentru mine este adevarul la lumina Bibliei.

dar pentru mine e realitate.

Ceea ce crezi tu se poate numi realitate?Care este mai imortant Cuvantul Lui Dumenzeu, sau o invatatura scrisa dupa sute de ani de la terminarea scrierii Bibliei? Eu cred ca inca nu te-ai trezit din acel somn de care ne povesteai mai devreme.Vezi ca s-ar putea sa sune ceasul si sa nu fii pregatit.

Dumnezeu o sati arate toata viata ca un film.

Se vede ca esti un impatimit al filmelor de proasta calitate. Tu auzi ceea ce vorbesti? Chiar iti place asa mult ceea ce auzi incat sa transmiti si altora?

Si clipele cind tu ai renuntat la el.

Da eu nu ma inchin si nu ii aduc jertfa dumnezeului tridimensional caruia ii slujesti tu.

Eu ti lam marturisit. dar tu Lai batjocorit sounind "Chiar crezi ca ne intereseaza cum ai reusit tu ca sa iti cunosti dumnezeul tridimensional?"

Dumnezeul adevarat este cel care este aratat in Biblie ca Creatorul tuturor lucrurilor, nu in acela care crezi tu.

03/05/09 22:29

livu2day
membru

daniel.drehluta a scris:

Inteleg ceea ce este de inteles.Cum as putea sa inteleg ceea ce spui tu?Dumnezeu tatal este mai mare ca decat Fiul dar Fiul totusi este deopotriva cu Tatal. Tu poti intelege?

Ti-am spus Dumnezeu e Unul - Tatal+Fiul+Duhul Sfant...
Uniti sunt egali...

Tot ceea ce am scris eu acolo am si documntat cu Biblia, Am dat dovezi biblice care sa sprijineasca ceea ce am scris. Faptele ce s-au intamplata atunci le gasesti si in istorie.(325)

Ma tem daca sti-ai ceva despre istorie, la inceput toti stia cine e Isus si Dumnezeu... dupa timp a fost nevoit sa fie clarificat din cauza ca firea omeneasca.

Apropo sti ca toti pagani care au avut dumnezei falsi... au avut aceeas Dumnezeu la inceput? Insa dupa timp ei au schimbat pe Dumnezeu dupa placul lor... s-au pierdut la fel ca evrei si multe alte religi (la fel cum faci tu...)
Uite;
1 Samuel 5:7. Cand au vazut ca asa stau lucrurile, oamenii din Asdod au zis: "Chivotul Dumnezeului lui Israel sa nu ramana la noi, caci mana Lui apasa asupra noastra si asupra lui Dagon, dumnezeul nostru."
Cerceteaza zice "Dagon, elohim"... adica aceeas tip de nume ca Iehova Elohim... insa ei au schimbat.
Am cercetat eu anumite taine si inca sunt hrana prea tare... insa sunt dovezi ca ei au avut aceeas Dumnezeu insa dupa timp si-au schimbat pe Dumnezeul Adevarat cu un dumnezei falsi.. exemplu satana.. care a incercat sa copieze pe Dumnezeu... si sa fie ca Dumnezeu. Poveste lunga.... si nu o sa intelegi ca esti la lucruri firesti..

Fapte 28:26  când a zis: „Du-te la poporul acesta, si zi-i: „Veti auzi cu urechile voastre, si nu veti întelege; cu ochii vostri veti privi, si nu veti vedea." Astfel se intampla si in ziua de azi.  De la inceput este ararat ca Isus a fost mesterul lui Dumnezeu(Proverbe 8:30 ) si prin El si pentru El au fost facute toate lucrurile(Ioan 1:3) El fiind inceputul creatiunii lui Dumnezeu.(Apoc 3:14)

Dumnezeu e inceputul si sfarsitul, Alfa si Omega... la fel ca Isus... Cel ce a fost, Cel ce este si Cel ce va fi.
In ziua de azi oameni isi iau invatatori dupa placul lor si nu iau pe invatator pe Dumnezeu, Duhul Lui Cel Sfant.
Nu e nevoie sa explic... ma rog ca Domnul sa lucreze...

Mai citeste dar rugacinea lui Isus.Arata sa vie Imparatia lui si pe pamant sau nu?

Ma tem ca nu intelegi ca rugaciunea aceea este divina si ce cere este acel lucru sa se intample zilnic.
Matei 6:9 Iată dar cum trebuie să vă rugaţi: "Tatăl nostru care eşti în ceruri! Sfinţească-se Numele Tău;
Matei 6:10 vină împărăţia Ta; facă-se voia Ta, precum în cer şi pe pământ.

Ce zici?... zice ca voia Lui sa se faca in cer si pe pamant, mai si zice sa vina imparatia Lui...

Unde arata ca Isus a fost cel mai mic nascut dintre femei? Da a fost dispretiut, dar ce legatura are asta cu dovada din Luca 7:28. Arata sau nu Luca ca cel mai mic in Imparatia cerurilor este mai mare decat Ioan Botezatorul?Daca da, ce incerci sa tot lamuresti?

Cel dintai va fi cel de pe urma.. cel de pe urma va fi cel dintai. Numai zic nimic... daca nu intelegi.

Dar explicatiile si traducerile care ti le-am dat eu si Klaudiu de ce nu sunt bune?

Mda... care? Incearca si tu sa incerci sa alfi Adevarul prin rugaciune... ca te pierzi.

livu2day a scris:

Cand este vorba de Iehova, Dumnezeu sau Tatal nu este vorba de aceeasi persoana?

Ia citeste din nou... Iehova - Domnul, Dumnezeu - Tatal.... ? Apoi in Biblie zice ca Domnul - Isus si Dumnezeu - Tatal...
Apropo eu iti zice clar, nu lu-a din Cuvantul Lui si adauga, ia clar si exact.. Cuvant cu Cuvant.

da desigur ca sunt una, nu unul cum sustin trinitarienii.

Cum sustineti voi ca sunt Una?

livu2day a scris:

Deuteronomul 6:4 Asculta, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.[/b]

Iehova Dumnezeul nostru este unicul Iehova!(Nitzulescu 1913)

Auzi... cine e Nitzulescu? Dute cauta tu si sa vezi ca Elohim e Dumnezeu si Iehova e Domnul... cauta tu sa vezi ca nu zice unicul ci mai degraba unit/unul.
Traduceri de astea vorbesti?...

Da dupa ce s-a urcat la cer Dumnezeu I-a dat din nou slava pe care a avut-o inainte de a veni pe pamant.Chiar si atunci in cer Isus arata supunere lui Dumnezeu. Tatal Sau.1 Corinteni 15:28  Si când toate lucrurile Îi vor fi supuse, atunci chiar si Fiul Se va supune Celui ce I-a supus toate lucrurile" De ce incerci sa spui de la tine si s anu te lasi indrumat de Biblie?

Acolo e o taina si se vorbeste despre la sfarsit... nu o sa iti explic acuma..
Efeseni 1:10 ca să-l aducă la îndeplinire la plinirea vremurilor, spre a-Şi uni iarăşi într-unul în Hristos, toate lucrurile: cele din ceruri, şi cele de pe pământ.... gandeste-te acuma ce ar insemna versetul acela...

Adica?

Pentru ca stiam deja ca acest lucru se va intampla.. mi-a zis deja dar eu ma las condus de ravna si dragoste fara intelepciune, in asa fel ma ranesc incercand sa va ajut...
Daca ai putea intelege...

Am spus eu ca nu sunt ei una?Si ucenicii aveau sa fie una.   Ioan 17:11  ...Sfinte Tata, pazeste, în Numele Tau, pe aceia pe care Mi i-ai dat, pentru ca ei sa fie una, cum Suntem si noi."

Nu intelegi ce semnfica acel Una si nici nu intelegi cum ucenici a fost una... Domnul sa isi descopere Adevarul si ce semnifica unitate Dumnezeiasca...

Nu cred ca ma simt deranjat, ci mai degraba observ ca incep sa te "gadile urechile" la acestea ce spun. Tot ceea ce am spus pana acum am si documentat Biblic. DAr daca o traditie catolica , facuta la mult timp dupa scrierea bibliei este mai importatnta decat Cuvantul Domnului, atunci ramai dar la atitudinea ta. Noi ti-am dovedit ceea ce este adevarat.

Nebunul zice uite intelepciunea mea... ti-am aratat'o si cand el nu stie ca ce a crezut ca e intelepciune a fost nebunie care si-a exprimat'o.
Uite credinta ce am eu e de la Dumnezeu... dovedita prin multe lucruri care tu nu poti imagina. Numai daca le experimentezi cu Adevarat.
Degeaba ma inveti pe mine teoria cand eu invat teoria deodata cu practica... prin Duhul Sfant.

N-ai cum si stiu ca credinta mea nu de la mine ci e de la Dumnezeu ca Isus este Domnul si ca Fiul+Tatal+Duhul Sfant = Dumnezeu Atotputernic.

Eu unul aduc multumiri lui Dumnezeu ca mi-a aratat calea Sa si am putut descoperi Adevarul Sau ,si nu invataturi si datini omenesti.

Ma rog ca Domnul sa va daruieasca mult mai mult, pentru ca credeti ca aveti nu are o temelie Adevarata.
Eu te-am intrebat cum te-ai intors la Domnul... cum ti-a arat Dumnezeu ca acest Cuvant e Adevarat prin minuni si semne, caci asa lucra El. Asa isi proslaveste Numele Lui si Adevarul Lui din dragoste ca se ne creasca credinta..
Acuma de ce n-ai raspuns clar? Ce descoperi... ai fost rapit la cer? Ti-a spus prin Duhul Sfant? Ati fost ca Pavel? Sau ce?

Tu ai Duhul Sfant? Daca da, prin ce se manifesta? Biblia arata ca Duhul Sfant va va invata toate lucrurile.Ioan 14:26  Dar mângîietorul, adica Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatal, în Numele Meu, va va învata toate lucrurile," Chair poti spune si argumenta ca ai Duhul Sfant?

Eu am primit de la Tatal in Numele Lui Isus Hristos Duhul Sfant prin Harul si indurarea Lui... mi la fost daruit dupa cum este scris in Cuvant Lui.
Chiar crezi ca poti intelege ce o sa zic despre acel verset? Nu aduc argumente ci aduc ce zice El...

Si eu din ce ti-am dovedit ca Dumnezeu este unul singur si Atotputernic, Creatorul nostru si al tuturor lucrurilor care le-a facut prin Isus Christos sau Logosul,(Coloseni 1:16) Si ca Duhul Sfant este puterea Sa prin care El lucreaza?(Fapte 1:8)

El a facut toate prin Duhul Lui care a dat viata la toate....
N-ai dovedit nimic din ce poti imagina.

Nu poti gusta din adevarul Sau atata timp cat ai in inima invataturi si datini omenesti.

Cine esti tu sa zice invataturi omenesti? Chiar sti ceva... ? Sti tu pe Dumnezeu? L-ai simtit? Ai simtit puterea Lui? Duhul Sfant ti-a descoperit totul care este Dumnezeu... ?
Sti tu cine sunt eu? Ma te ca iti depaseste... este limitat si te lasi influentat de firea si nu de Duhul care poate intrece limitele firesti...
La mine in biserica nu se vorbeste doctrina si nici de astea... credinta mea e de la Dumnezeu. Repet din nou si iti zic nu ca sa ma dau mare ci sa proslavesc Adevarul Lui, indurarea Lui, Dragostea Lui Dumnezeu in Isus fata de un nimic nevrednic ca mine... insa aici nu vorbesc despre eu ci vorbesc despre El.
Asa ca invataturile care le am primit a fost de la El, Dumnezeu, prin Lumina Lui Isus... in Duhul Sfant.

Sincer, incearca sa fii mai explicit, ca nu inteleg ceea ce vrei sa spui. Scrie romaneste.

Am zic clar... Fiul Lui Dumnezeu, Isus... este taina Lui Dumnezeu.
De aceea nu zice trinitate si inca altele...

livu2day a scris:

Coloseni 2:2. pentruca sa li se imbarbateze inimile, sa fie uniti in dragoste, si sa capete toate bogatiile plinatatii de pricepere, ca sa cunoasca taina lui Dumnezeu Tatal, adica pe Hristos,[u]

Arata versetul acesta ca Isus este Dumnezeu?

Reciteste incetul cu incetul

livu2day a scris:

Coloseni 4:3. Rugati-va tot odata si pentru noi, [u]ca Dumnezeu sa ne deschida o usa pentru Cuvant, ca sa putem vesti taina lui Hristos, pentru care iata, ma gasesc in lanturi:

vesteau ei o taina?Era o taina ceea ce vesteau ei? Nu. Era o taina pentru acesta lume, nu pentru ei. Ei cunostau pe Isus si pe Dumnezeu , ceea ce lumea nu cunostea.

Serios... ?
Ia uite;
1 Corinteni 3:1-3
1. Cat despre mine, fratilor, nu v'am putut vorbi ca unor oameni duhovnicesti, ci a trebuit sa va vorbesc ca unor oameni lumesti, ca unor prunci in Hristos.
2. V'am hranit cu lapte, nu cu bucate tari, caci nu le puteati suferi; si nici acum chiar nu le puteti suferi,
3. Pentruca tot lumesti santeti. In adevar, cand intre voi sunt zavistii, certuri si desbinari, nu santeti voi lumesti si nu traiti voi in felul celorlalti oameni?

Evrei 5:1-13
11. Asupra celor de mai sus avem multe de zis, si lucruri grele de talcuit; fiindca v'ati facut greoi la pricepere.
12. In adevar, voi cari de mult trebuia sa fiti invatatori, aveti iaras trebuinta de cineva sa va invete cele dintai adevaruri ale cuvintelor lui Dumnezeu, si ati ajuns sa aveti nevoie de lapte, nu de hrana tare.
13. Si oricine nu se hraneste decat cu lapte, nu este obicinuit cu cuvantul despre neprihanire, caci este un prunc.
14. Dar hrana tare este pentru oamenii mari, pentru aceia a caror judecata s-a deprins, prin intrebuintare, sa deosebeasca binele si raul.

Era o taina pentru lume, insa nu si pentru ei.
Acum vrei sa spui ca invatatura trinitatii este o taina?

Hmmm;
De aceea va spun ca nimeni, daca vorbeste prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: "Isus sa fie anatema!" Si nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul", decat prin Duhul Sfant. (1Cor.12:3)
Sunt alte exemple ca Duhul Sfant va marturisi ca Isus este Domnul (Iehova... )

Uite ce este Dumnezeu:1 Timotei 6:16  singurul care are nemurirea, care locuieşte într-o lumină, de care nu poţi să te apropii pe care nici un om nu L-a văzut, nici nu-L poate vedea, şi care are cinstea şi puterea veşnică! Amin."

A vazut Stefan pe Tatal si Fiul? Da a vazut dar nu a vazut fata si... a vazut Pavel pe Isus... ca o fiinta inalte? Da a vazut insa doar a putut sa vada o Lumina din cauza Slavei Lui Dumnezeiasca...
Daca Isus era un inger... se arata ca un inger ca in alte exemple in NT... dar in OT iaras arata ca Ingerul Lui Dumnezeu era divin si avea o slava nespus de mare...
@Klaudiu - Ce zici ca Dumnezeu nu sa arat ca Inger? Pfoai... vezi ca nu cunosti Cuvantul si lucruri simple... Exodul 3:2 Îngerul Domnului i S-a arătat într-o flacără de foc, care ieşea din mijlocul unui rug. Moise s-a uitat; şi iată că rugul era tot un foc, şi rugul nu se mistuia deloc. Sunt alte sute de exemple...

Desigur ca vad ca aceasta invatatura despre o asazisa treime contrazice Cuvantul Lui. Tu de ce nu poti observa?Iti da Biblia raspuns de ce nu poti observa:2 Corinteni 4:4  a căror minte necredincioasă a orbit-o dumnezeul veacului acestuia, ca să nu vadă strălucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu."
  Chiar si acesta dovada arata ca Isus nu este Dumnezeu. El este chipul lui Dumnezeu, oglindirea slavei lui.
  Roaga-te lui Dumnezeu sa te lumineze, sa nu mai fii orb si sa nu mai crezi invataturi si datini ale oamenilor.

2 Corinteni 4:4  a căror minte necredincioasă a orbit-o dumnezeul veacului acestuia, ca să nu vadă strălucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu."
Ai vazut ce mi-ai aratat? Zice cei necredinciosi nu poate sa vada Lumina Slavei Lui Hristos.... care este chipul Lui Dumnezeu.
Chiar ai citit? Nu cred eu asta sau tu? Sau nu poti imagina ce zice acolo... ?

Orbul zice lui alt om... ia auzi de ce esti orbi. Omul intreaba de unde sti ca sunt orb? Apoi asa te vad eu...
Omnul zice apoi cum sa vezi cine si cum e orb cand tu esti orb?
Sfatul meu nu zi cine si cum e orb si lasa pe Dumnezeu sa zica...

Vreu sa vad raspunsuri biblice la intrebarile care le-am pus.Nu taine ci realitatea asa cum o arata scripturile. Sa inteleg ca tu pana acum ai vorbit in taine?:))

Te rog sa nu razi... numai nebunul rade de Cuvantul Lui Dumnezeu...
Ti-am arat din Exodus... si inca alta acuma...;
Cerceteaza adanca cuvant...
Geneza 19:13 Căci avem să nimicim locul acesta, pentru că a ajuns mare plângere înaintea Domnului împotriva locuitorilor lui. De aceea ne-a trimis Domnul, ca să-l nimicim."
Vedem clar ca Iehova(Domnul) a trimis pe acei ingeri...
Geneza 19:14 Lot a ieşit, şi a vorbit cu ginerii săi, care luaseră pe fetele lui: "Sculaţi-vă", a zis el, "ieşiţi din locul acesta; căci Domnul are să nimicească cetatea." Dar ginerii lui credeau că glumeşte.
Zice ca Iehova va nimici cetatea... dar zice ca ingeri va nimici. Ciudat, nu? Nu chiar, lasa ca o sa fie lamurit (la fel cum ti-am dat exemplu in Exodus... insa nu ati bagat in seama deloc si la intrebarile care ai pus, vei vedea ceva foarte clar... )
Geneza 19:16 Şi fiindcă Lot zăbovea, bărbaţii aceia l-au apucat de mână, pe el, pe nevasta sa şi pe cele două fete ale lui, căci Domnul voia să-l cruţe; l-au scos, şi l-au lăsat afară din cetate.
Zice ca Domnul voia sa ii crute si ia scos si iau lasat afara din cetate... zice ca Iehova (Domnul) a facut asta...
Insa raspunde ingeri si vedem ca ingeri iau scos.. ;
Geneza 19:17 După ce i-au scos afară, unul din ei a zis: "Scapă-ţi viaţa; să nu te uiţi înapoi, şi să nu te opreşti în vreun loc din Câmpie: scapă la munte, ca să nu pieri."
Geneza 19:18 Lot le-a zis: "O! nu, Doamne!

Vedem clar ca Ingeri iau scos afara si la Acela care a vorbit... ia zis "Doamne"... sa clarificam -
H136
אדני
'ădônây
ad-o-noy'
An emphatic form of H113; the Lord (used as a proper name of God only): - (my) Lord.

Aici zice ca se foloseste numai pentru Dumnezeu adica acest nume era pentru Dumnezeu, semnifica Domnul meu...
Sa vedem diferinta... se vedem ca sa clarificat ca vorbea la Acel Inger si ia zis "Oh nu, Domnul meu!"... alt tip de domn..;
H113
אדן    אדון
'âdôn  'âdôn
aw-done', aw-done'
From an unused root (meaning to rule); sovereign, that is, controller (human or divine): - lord, master, owner. Compare also names beginning with “Adoni-”.

domn normal...

In continuare.. ;
Geneza 19:24 Atunci Domnul a făcut să ploaie peste Sodoma şi peste Gomora pucioasă şi foc de la Domnul din cer.
Geneza 19:25 A nimicit cu desăvârşire cetăţile acelea, toată Câmpia şi pe toţi locuitorii cetăţilor, şi tot ce creştea pe pământ.

Vedem clar ca Iehova(Domnul) a nimic Sodoma si gomora...
Intrebarea e... atunci de ce zice ca ingeri a fost trimisi sa nimiceasca pe Sodoma si Gomora.. ba inca sa referit la unul din Ingeri ca Domnul si inca Ingerul raspunde ca Domnul...

Raspuns... ; Geneza 19:29 Când a nimicit Dumnezeu cetăţile Câmpiei, Şi-a adus aminte de Avraam; şi a scăpat pe Lot din mijlocul prăpădului, prin care a surpat din temelie cetăţile unde îşi aşezase Lot locuinţa.
Aici vedem ca Elohim (Numele Lui Dumnezeu plural in unitate...) a nimicit Sodoma si Gomora. Acest semnificand ca Domnul a lucrat in mod divin... a nimic ca Inger si de sus cetatea... acest lucru arata divinitatea si unitatea Lui Dumnezeu.
Sunt alte exemple...
Arata ca Adonai(Domnul/ Dumnezeu) a fost trimis de Iehova (Domnul/Dumnezeu) sa nimiceasca... si a lucrat in mod divin.

Iaras raspund la intrebarile tale.... sper sa intelegi, daca nu iti zic... intreaba pe Domnul.
Mi-e Domnul poate sa imi vorbeasa prin vise, vedeni... Duhul Sfant si multe altele... asa ca tie? Sa intamplat si sa implinit?

livu2day a scris:

Spune Mesia ca i se inchina Tatalui?Ioan 16:26. In ziua aceea, veti cere in Numele Meu, si nu va zic ca voi ruga pe Tatal pentru voi.

livu2day a scris:

Pe pamant sa inchinat ca om... in asa fel sa communice si sa fie supus la tot ce este. A trebuit sa fie cel mai dispretuit si cel mai smerit, sa sufere totul, sa poarta crucea ca noi sa avem sansa la Mantuire de la Dumnezeu in Isus.

Luca 5:16  Iar El se ducea în locuri pustii, şi Se ruga." Da seruga Lui DUmnezeu, nu se ruga Lui.

Nu scoate din context... arat clar ca Isus nu se inchina Lui Tatal in ceruri ci in pamant si-a facut datoria ca om sa implineasca Legea...

In ceruri este aratat ca este supus lui Dumnezeu chira dupa ce primeste slava in care a fost inainte de a veni pe pamant:1 Corinteni 15:27  Dumnezeu, într-adevăr „a pus totul sub picioarele Lui”. Dar când zice că totul I-a fost supus, se înţelege că în afară de Cel ce I-a supus totul. Şi când toate lucrurile Îi vor fi supuse, atunci chiar şi Fiul Se va supune Celui ce I-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toţi"
  Arata dar versetul acesta ca El se supune lui Dumnezeu dupa ce intra iar in slava Sa din care a venit pe pamant sau nu?

Ce semnifica supus si inchinare pentru tine? Tu sa fi supus Lui Dumnezeu te inchini, doar te supui si ar fi cum te-ai inchinat?
Cum poate Dumnezeu sa supune totul la un simplu inger? Sunt multe altele...
Intelegi ce inseamna cand? La sfarsit... e o taina, ti-am zis arat deja mai sus... dar repet.. ; Efeseni 1:8 pe care l-a răspândit din belşug peste noi, prin orice fel de înţelepciune şi de pricepere;
Efeseni 1:9 căci a binevoit să ne descopere taina voii Sale, după planul pe care-l alcătuise în Sine însuşi,
Efeseni 1:10 ca să-l aducă la îndeplinire la plinirea vremurilor, spre a-Şi uni iarăşi într-unul în Hristos, toate lucrurile: cele din ceruri, şi cele de pe pământ.

Dar aici este vorba de Isus nu de inger.Sau nu faci diferenta?

Se vede ca nu ai citit... auzi Ingerul Iehova a fost trimis de Elohim Iehova... ai citit ce am zis din exod? Iti dau sfat sa cercetezi versetele de unde ti-am arat in quote... am si correctat anumite lucruri...
Ma tem ca citit doar ce doriti... nu e de mirare de unde aveti doctrine de astea... lu-ati doar ce doriti si nu ce doreste Dumnezeu sa lu-ati.

Dumnezeu este Dumnezeu fata de el insusi?  :))))
  Asta de unde ai mai scoso? Crede-ma ca nici cei ce au pus bazele atunci in 325 al acestei invataturi nu scoteau atatea perle din gura intru sprijinirea lor cate scoti tu acuma.
  Da Isus avea un Dumnezeu la care se ruga si de la care a primit viata:„Matei 27:46  ...Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?”

Ti se pare comic? Sa razi cand vorbesti despre Dumnezeu...
Intrebarea ca ti-o pun.. tu esti om fata de mine, nu? Fata de tine insusi... ce esti? Nu esti om? Dumnezeu e Dumnezeu pentru mine... oare Dumnezeu nu e Dumnezeu pentru El Insusi?

Acuma sa clarificam ceva...
Uite clar la Matei 27:46... zice de zice de 2 Dumnezeul Meu ori.. iti dau hint. Zice Tatal si Duhul Sfant... adica Dumnezeu la parasit, Tatal si Duhul Sfant.... pentru ca a trebuit sa fie rastignit singur...
Apocalipsa 4:8 Fiecare din aceste patru făpturi vii avea câte şase aripi, şi erau pline cu ochi de jur împrejur şi pe dinăuntru. Zi şi noapte, ziceau fără încetare: "Sfânt, Sfânt, Sfânt, este Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, care era, care este, care vine!"
In primul rand sa vedem ceva... ca stiu voi nu sa bagati in seama.. Isus a zis ca El este Cel ce era, Cel ce este si Cel care vine... la fel a zis si Dumnezeu...
Insa altceva acuma vorbim... vedem ca a zis Domnul Dumnezeu de 3 ori sfant... ? Pentru Tatal, Fiul si Duhul Sfant... Matei 28:19 Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. A pus pe Tatal, Fiul si Sfantului Duh sub aceeas Nume... la fel ca in Apocalipsa si multe alte exemple... off cate as adauga...

Sincer nu iti inteleg raspunsul.Nu sunt nici eu roman 100% dar stiu a vorbi romaneste si cat de cat a scrie ca sa inteleaga si altii.

Ii zice ucenici Lui Dumnezeu Tata pentru ca prin Isus a avut acest drept... prin Isus sa nascut copii de Dumnezeu, nu nascuti din carne sau din sange ci din Dumnezeu...
Daca nu crezi ca Isus e Dumnezeu, atunci contrazici toata Biblia tot Cuvantul Lui.. mai ales in ce am zis mai sus..

Si ucenicii chemati ca sa fie una, citeste mai jos. Sau te cam gadila urechile sa citesti mai jos ca nu corespunde invataturii pe care incerci sa o sprijinesti.Dej adaca asa se pune problema se poate vorbi despre o miime nu o treime.

Nu esti una cu Isus ca sa intelegi.
Nu ai primit Duhul Sfant de la Tatal in Numele Domnului Isus.

1 Corinteni 8:6  totuşi pentru noi nu este decât un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care Sunt toate lucrurile şi prin El şi noi.

Repet din nou, nu cred ca intelegi sau?
Deci... daca mergem dupa acest verset
Elohim - Tatal, Dumnezeu - Elohim..
Iehova - Isus, Domnul - Iehova...
Domnul Dumnezeu - Tatal+Fiul...

Daca era sa fie unul asa cum sustine treimea, atunci cam asa ar fi trebuit sa sune versetul: .. un singur Dumnezeu Tatal... Si un singur Dumnezeu Fiul...
Asta da ma gadile pe mine la urechi si nu am sa o pot aceepta vreodata.
Lasa Cuvantul Domnului sa fie gasit ca adevarat si toti oamenii de mincinosi.

Nu zice ca e taina degeaba si ca oameni firesti, necrindinciosi... nu pot sa inteleg pe Dumnezeu.
Zi la Dumnezeu sa scrie dupa placul tau...? Ca firea ta sa inteleaga mai bine.
Ori mai bine faci un pas de credinta si zici ca Isus e Domnul cu Adevarat si incepi sa devi duhovnicesc ca sa intelegi Cuvantul Lui cum descopera Dumnezeu prin semne si minuni.

Romani 3:4  Nicidecum! Dimpotrivă, Dumnezeu să fie găsit adevărat şi toţi oamenii să fie găsiţi mincinoşi, după cum este scris: „Ca să fii găsit neprihănit în cuvintele Tale, şi să ieşi biruitor când vei fi judecat.”

Eu nu mintesc si n-as indrazni sa mintesc. M-am lasat de catva timp de prostii de acelea...
Eu incerc sa traiesc dupa legea Duhului, legea harul care prin credinta in Isus Domnu... Dumnezeu ma va gasi curat si neprihanit.

Uite a durat 2 ore si pun un effort destul de mare... stau de la 12-3 si nu se merita caci scoateti ce doriti. Ziceti ca nu scriu bine si nu intelegeti nimic... sa va vad eu sa veniti acasa si intrati stai 3 ore noaptea tarziu si... plus dupa asta mai stau inca 2 ore.
As incepe de la inceptul din Cuvantul Lui pana la sfarsit despre acest subiect.. insa.. n-am timp.
Va dau un indemn... gata cu vorba.
Ne rugam si stam in rugaciune pana nu se descopera Domnul. Daca credeti cu Adevarat ca aveti credinta de la Dumnezeu... veti face acest lucru si v-om vorbi despre lucruri de acestea cand Domnul ne va descoperi.
De aceea sa ne rugam ca Domnul sa isi descopera Adevarul, pana atunci numai vorbim... sa intram in practica.
Vreti? Eu oricum o sa fac dar daca nu doriti sa faceti imi zice ceva...

04/05/09 04:37

Klaudiu
membru

livu2day a scris:

@Klaudiu - Ce zici ca Dumnezeu nu sa arat ca Inger? Pfoai... vezi ca nu cunosti Cuvantul si lucruri simple... Exodul 3:2 Îngerul Domnului i S-a arătat într-o flacără de foc, care ieşea din mijlocul unui rug. Moise s-a uitat; şi iată că rugul era tot un foc, şi rugul nu se mistuia deloc. Sunt alte sute de exemple...

Degeaba pufaiesti. Si mai ales degeaba citezi Ex 3:2. Dumnezeu nu se arata sub forma de inger nici macar acolo, e vorba de un simplu inger, nu de un Dumnezeu-Inger. Nu poate nici un om sa vada pe Dumnezeu si sa traiasca.

Cerceteaza adanca cuvant...
Geneza 19:13 Căci avem să nimicim locul acesta, pentru că a ajuns mare plângere înaintea Domnului împotriva locuitorilor lui. De aceea ne-a trimis Domnul, ca să-l nimicim."
Vedem clar ca Iehova(Domnul) a trimis pe acei ingeri...
Geneza 19:14 Lot a ieşit, şi a vorbit cu ginerii săi, care luaseră pe fetele lui: "Sculaţi-vă", a zis el, "ieşiţi din locul acesta; căci Domnul are să nimicească cetatea." Dar ginerii lui credeau că glumeşte.
Zice ca Iehova va nimici cetatea... dar zice ca ingeri va nimici. Ciudat, nu? Nu chiar, lasa ca o sa fie lamurit (la fel cum ti-am dat exemplu in Exodus... insa nu ati bagat in seama deloc si la intrebarile care ai pus, vei vedea ceva foarte clar... )
Geneza 19:16 Şi fiindcă Lot zăbovea, bărbaţii aceia l-au apucat de mână, pe el, pe nevasta sa şi pe cele două fete ale lui, căci Domnul voia să-l cruţe; l-au scos, şi l-au lăsat afară din cetate.
Zice ca Domnul voia sa ii crute si ia scos si iau lasat afara din cetate... zice ca Iehova (Domnul) a facut asta...
Insa raspunde ingeri si vedem ca ingeri iau scos.. ;
Geneza 19:17 După ce i-au scos afară, unul din ei a zis: "Scapă-ţi viaţa; să nu te uiţi înapoi, şi să nu te opreşti în vreun loc din Câmpie: scapă la munte, ca să nu pieri."
Geneza 19:18 Lot le-a zis: "O! nu, Doamne!
Vedem clar ca Ingeri iau scos afara si la Acela care a vorbit... ia zis "Doamne"... sa clarificam -
H136
אדני
'ădônây
ad-o-noy'
An emphatic form of H113; the Lord (used as a proper name of God only): - (my) Lord.

Aici zice ca se foloseste numai pentru Dumnezeu adica acest nume era pentru Dumnezeu, semnifica Domnul meu...

Vad ca nu doar Biblia o citesti asa cum vrei tu, ci chiar si alte texte, cum este acesta in engleza. El nu zice ca "se foloseste numai pentru Dumnezeu adica acest nume era pentru Dumnezeu", ci ca Adonay este folosit ca nume propriu numai cu privire la Dumnezeu. Iata exemple de adonay unde nu Dumnezeu este adonay:

1 Samuel 16:16 Porunceascã numai domnul nostru!

Isaiah 24:2 cum se întîmplã preotului se întîmplã si poporului, stãpînului ca si slugii

Malachi 1:6 Un fiu cinsteste pe tatãl sãu, si o slugã pe stãpînul sãu.

Genesis 42:10 Ei i-au rãspuns: ,,Nu, domnul meu; robii tãi au venit sã cumpere hranã.

Genesis 18:12 Acum, cînd am îmbãtrînit, sã mai am pofte? Domnul meu de asemenea este bãtrîn. (vezi si 1 Peter 3:6)

Genesis 42:30 Omul acela, care este domnul tãrii, ne -a vorbit aspru, si ne -a luat drept iscoade.

ETC..

Deci cand afirmi ca Adonay se foloseste doar in cazul lui Dumnezeu, induci in eroare.

Sa vedem diferinta... se vedem ca sa clarificat ca vorbea la Acel Inger si ia zis "Oh nu, Domnul meu!"... alt tip de domn..;
H113
אדן    אדון
'âdôn  'âdôn
aw-done', aw-done'
From an unused root (meaning to rule); sovereign, that is, controller (human or divine): - lord, master, owner. Compare also names beginning with “Adoni-”.
domn normal...

Ei, ai vazut ca stii? Adonay nu se foloseste doar pentru Dumnezeu.

In continuare.. ;
Geneza 19:24 Atunci Domnul a făcut să ploaie peste Sodoma şi peste Gomora pucioasă şi foc de la Domnul din cer.
Geneza 19:25 A nimicit cu desăvârşire cetăţile acelea, toată Câmpia şi pe toţi locuitorii cetăţilor, şi tot ce creştea pe pământ.
Vedem clar ca Iehova(Domnul) a nimic Sodoma si gomora...
Intrebarea e... atunci de ce zice ca ingeri a fost trimisi sa nimiceasca pe Sodoma si Gomora.. ba inca sa referit la unul din Ingeri ca Domnul si inca Ingerul raspunde ca Domnul...

Foarte simplu. Ingerii erau trimisi ai lui Dumnezeu, reprezentanti ai lui. A spune ca Dumnezeu este un inger e blasfemie curata. Asa te invata Duhul Sfant???

Acuma sa clarificam ceva...
Uite clar la Matei 27:46... zice de zice de 2 Dumnezeul Meu ori.. iti dau hint. Zice Tatal si Duhul Sfant... adica Dumnezeu la parasit, Tatal si Duhul Sfant.... pentru ca a trebuit sa fie rastignit singur...

Ce hint este asta? De ce ocolesti realitatea, ca Dumnezeul lui Isus este Tatal? Cine este Dumnezeul Tatalui?

Apocalipsa 4:8 Fiecare din aceste patru făpturi vii avea câte şase aripi, şi erau pline cu ochi de jur împrejur şi pe dinăuntru. Zi şi noapte, ziceau fără încetare: "Sfânt, Sfânt, Sfânt, este Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, care era, care este, care vine!"
In primul rand sa vedem ceva... ca stiu voi nu sa bagati in seama.. Isus a zis ca El este Cel ce era, Cel ce este si Cel care vine... la fel a zis si Dumnezeu...
Insa altceva acuma vorbim... vedem ca a zis Domnul Dumnezeu de 3 ori sfant... ? Pentru Tatal, Fiul si Duhul Sfant...

Ti-am mai zis ca tu vezi in Biblie ceea ce nu este scris, si dupa aia acuzi pe altii ca nu vor sa vada si ei asa cum vezi tu. Exact asta faci si mai sus.

Matei 28:19 Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. 

Asa, si? Scrie aici ca Dumnezeu este o trinitate? Ca cei trei formeaza un singur Dumnezeu, si ca sunt egali? Sau iar introduci in verset ideile tale? Daca o sa citesti 1 Tim 5:21, o sa deduci de acolo ca Dumnezeu, Isus, si ingerii, formeaza o trinitate?

Repet din nou, nu cred ca intelegi sau?
Deci... daca mergem dupa acest verset
Elohim - Tatal, Dumnezeu - Elohim..
Iehova - Isus, Domnul - Iehova...
Domnul Dumnezeu - Tatal+Fiul...

Degeaba repeti, pentru ca gresesti de cate ori repeti. Unde vezi tu "Elohim" in versetul asta? Iehova nu este Isus, Iehova este Dumnezeu evreilor, Dumnezeul lui Isus, Tatal (compara Ioan 8:54 unde Isus zice ca acela despre care evreii zic ca este Dumnezeul lor, este Tatal, cu Psalm 83:13-18, unde se arata ca numele Dumnezeului lor este Iehova).

04/05/09 05:57

marckke@gmail.com
membru

vad ca tot discutam despre Isus ca Dumnezeu, si tot nu prea intelegeti. Nu trebuie sa ne certam pentruca este scris "cine se cearta in Domnul, Dumnezeu blastama si pe unul si pe altul" Ei sunt prea sfinti pntru noi si asta nu trebuie sa uitam.

Sa vorbim despre noi pacatosii! oamenii! despre ceea ce este in noi!
tema este: ce ziceti voi? Ce este sufletul omului despre  care se vorbeste in biblie?

Ultima modificare de marckke@gmail.com (04/05/09 14:24)

04/05/09 14:22

marckke@gmail.com
membru

Klaudiu de ce ai scris asa?
Degeaba pufaiesti. Si mai ales degeaba citezi Ex 3:2. Dumnezeu nu se arata sub forma de inger nici macar acolo, e vorba de un simplu inger, nu de un Dumnezeu-Inger. Nu poate nici un om sa vada pe Dumnezeu si sa traiasca.

raspuns Moise cu cine a vorbit atunci?cu ingerul sau cu dumnezeu? nu era Dumnezeu acolo? Nu zice versetul 4 ca Dumnezeu era in rug? scrie! citez "Dumnezeu din mijlocul rugului a zis;Moise moise!"

04/05/09 14:39

Pagini: 1 ... 13 14 15 16 17 18 19    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la