TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Despartire dupa 5 ani .....e oare VOIA DOMNULUI? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
anquita
membru

Inregistat: 28/02/09
Pace. Numele meu este anca si sunt din Sibiu. In urma cu 5 ani am cunoscut un baiat de care eu m-am indragostit la prima vedere pot spune. Nu i-am zis nimic si am fost prieteni foarte buni si atat. Ne ajutam cu ce puteam, ne rugam impreuna, mergeam la biserica impreuna, vorbeam totul. In urma cu aproape 2 ani de comun acord am hotarat sa incepem sa ne gandim la mai mult adica la o eventuala casatorie. Toate bune si frumoase pana la sf lunii decembrie anul trecut cand fara motiv s-a despartit de mine pt ca s-a indragostit de o fata din lume.
Din 27 dec nu pot sa-mi mai revin. Am slabit 20 de kg, mai am doar 35 acum si am 24 de ani, am ulcer la stomac si pe baza de suparare un inceput de cancer la ficat care nu vreau sa cred ca este...plang toata ziua si nu pot intelege de ce? i-am facut numai bine, ne-am inteles bine urma anul asta sa ne casatorim...de ce?
Am sunat la un proroc din Cluj care s-a rugat pt mine pt  noi si mi-a zis ca cineva din anturajul lui ne-a facut vraji ca sa ne desparta...
Poate nu ma doare asa tare despartirea cat faptul ca nu mai vrea nici sa auda de mine, si-a schimbat nr de tel, ma jigneste in ult hal si nu pot intelege de ce?
Va rog dati-mi niste sfaturi ce sa fac inafara sa las totul in mana Domnului...i-l iubesc enorm si n-as vrea sa-l pierd...
Domnul sa va binecuvinteze.

04/03/09 22:29

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
anca...ideal ar fi ca tu sa incepi sa-l uiti, sa incerci sa inlocuiesti gandurile pentru el cu altceva...implica-te in ceva ce-ti place, fa ceva de care sa fi mandra pentruca ai nevoie de incredere in tine...nu stiu daca va mai fi vreodata al tau, dar tu nu trebuie sa mori din asta...viata merge inainte cu sau fara el...acesta ar trebui sa-ti fie motto-ul. Esti mai tare de atat, gaseste-ti fericirea in altceva deocamdata, si apoi timpul va mai vindeca ranile. Imi pare rau de cazul tau, sincer.

04/03/09 22:42

Site web  
anquita
membru

gabi inteleg ce-mi scrii dar parca nu pot.......nu inteleg de ce tocmai mie mi s-a intamplat totul si de ce cu o fata din lume? cu ce e mai buna ca mine ea? Doamne da-mi putere...

04/03/09 22:46

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

anquita a scris:

Am sunat la un proroc din Cluj care s-a rugat pt mine pt  noi si mi-a zis ca cineva din anturajul lui ne-a facut vraji ca sa ne desparta...
Poate nu ma doare asa tare despartirea cat faptul ca nu mai vrea nici sa auda de mine, si-a schimbat nr de tel, ma jigneste in ult hal si nu pot intelege de ce?
Va rog dati-mi niste sfaturi ce sa fac inafara sa las totul in mana Domnului...i-l iubesc enorm si n-as vrea sa-l pierd...

Oricat de dur si insuportabil ar fi, incearca sa-ti vezi de viata ta! Nu e drept sa te casatoresti cu o persoana care nu te iubeste atat cat meriti! Ar fi fost prea mare chinul! Incearca sa mergi la un medic, pentru a te pune pe picioare. Nu te mai gandi la el!
Si daca ti-ar fi facut cineva vraji(desi eu nu cred asta)...satan lucreaza doar unde omul lasa...deci...nu mai cauta raspunsuri la intrebari care nu au raspuns...nu te merita punct! sunt convinsa ca Dumnezeu ti-a pregatit ceva mult mai bun!Crede asta si nu te mai tortura cu trecutul!

Ultima modificare de MRU (04/03/09 22:53)

04/03/09 22:51

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
Pace Anca, imi pare rau sa aud acest lucru.
Ma bucur ca cauti raspunsuri de la Domnul, stiu ca nu e usor sa ai credinta si nadejde in El cand e greu.
Incearca sa mananci in primul rand, incearca sa fi bucuroasa.... uite deci ultima saptamina eu am lesinat... am avut probleme si nu imi place sa zic, chiar acuma de abia ma tin in picioare... sti adevarul n-am vrut nimeni sa nu stiu. Dar sa sti ca chiar acuma sunt eliberat... sti de ce, ca a fost asa de nespus de multe incercari Anca... si Domnul totusi a lucrat.
Najduieste in El... lupta ca biruiesti.

Despre baiatul acela, nustiu ce sa zic... fa cum crezi ca e mai bine. Adica fa cum sti ca e voia Lui, pentru ca voia Lui e intotdeauna ceea mai buna... face mai mult decat intelegem si asteptam noi.
Daca baiatul acela e ales pentru tine... Domnul va lucra. Nu te va lasa de rusine doar acuma nu lasa ca amaraciunea sa te stapineasca, doar ce poti sa faci e sa te rogi.

Ceva despre suferinta... sper sa te ajute cu ceva;

Imi scufundam capul sub perina, am asteptat ca sa fie un mormant pentru mine.
In asa fel imi ingrop durerea pentru un timp scurtat.
Sa fie un somn adanc plin de nesimtire, in care durerea sa fie acoperita si fara durere sa fiu imbracat.
Umblam singur si am asteptat ca cineva sa inteleaga si sa vada durerea mea...
Dar nimeni nu putea sa vada si sa inteleaga suferinta mea.
Cum umblam fara putere si cum de abia ma tine-am in picoare.
Vede cineva si intelege chinuinta mea. Vede si intelege cineva cum durerea forteaza prin neputinta mea.
Nimeni nu a putut sa vada, mai ales sa inteleaga...
Nimeni nu a fost linga mine ca sa ma sprijineasca, cand de abia ma tine-am in picioare, cand am ramas doar cu
un strop de putere.
Totusi e numai vina mea. Din pricina care e nesimtirea mea, am vrut si am dorit ca suferinta mea sa fie vizibila
vazuta de afara si sa numai fie ascunsa in fiinta mea. Gandirea mea era daca suferinta mea e exprimata pe afara
o sa fie vazuta si inteleasa.
Sa intamplat ce mi-am dorit. Insa era un vis gol si o gandire desarta. In care iaras am asteptat de la cine n-ar
trebuit sa astept.
Trebui'a sa astept doar de la El.
Totusi iaras gandul meu ma indepartat si ma facut sa ma pierd. Ma impinge la stanga si  la dreapta, unde bosqeti
plin de spin imbracati... ma imbratisez, ma cuprind si ma ingrop intro durere adanca si ne-inteleasa.
E total numai vina mea, trebuia sa mentin gandirea mea intotdeauna indreptatea inainte pe Calea Ta.
Pune in inima mea ca doar tu sa fi nadejdea mea si Taria mea, in asa fel credinta doar in Tine sa fie.
Mi-am invatat lectia din scoala Ta divina.
Totusi nu ma lasa doar sa ascult si in alta ureche sa imi iasa... sa vorbesc si sa ma prefac.. sa cheltuiesc doar
de Tine sa ma folosesc cand am nevoie ci ajuta-ma sa implinesc, ca sa cresc cu chipul Tau ceresc.
Asta e ce imi doresc, ca sa nu te despretuiesc si intotdeauna sa te pretuiesc, voia Ta sa o slavesc.
Tu esti comoara mea, pe Tine te iubesc si viata mea Tie ti'o daruiesc. Tu care esti Totul, in mine te primesc.
Dragostea Ta o imbratisez si plutesc. Puterea Ta ma sprijineste si cu viteza lumini alerg. Tu cu intelepciunea Ta
ma zidesti. Cu bunatatea Ta supravituiesc.
La Tine ma gasesc. In tine ma umplu si cu Tine traiesc.

04/03/09 22:52

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
cred ca daca voi incerca sa fiu sincer are sa doara. din ce povestesti tu mai sus cred ca deja l-ai pierdut si lasa-l sa se duca pentru ca nu merita sa plangi dupa un asemenea barbat.
sincer si modul in care s-a despartit de tine spune mai multe decat vrei/poti sa vezi/crezi.

Ultima modificare de black-panther (04/03/09 23:10)

04/03/09 22:55

Site web  
gabi
membru

Inregistat: 14/11/06

anquita a scris:

gabi inteleg ce-mi scrii dar parca nu pot.......nu inteleg de ce tocmai mie mi s-a intamplat totul si de ce cu o fata din lume? cu ce e mai buna ca mine ea? Doamne da-mi putere...

ai sa poti daca sti spre cine sa privesti...Dumnezeu te va scoate si din asta daca ii ceri. Ce-i ofera ea si tu nu puteai?...e simplu, ii ofera distractie fireasca si-i mai ofera ceva ce tu-i puteai oferi doar dupa casatorie.

04/03/09 22:57

Site web  
adriana
membru

Se spune ca barbatul care te face sa plangi nu merita lacrimile tale...am zambit cand am auzit asta,dar mai tarziu am priceput ca era mult adevar in afirmatia aceasta...

04/03/09 22:57

livu2day
membru

Nustiu daca l-ai pierdut.
Nu puteti zice asa ceva... nu e usor, totul ce sa merita nu o sa fie usor. Daca crezi ca merita Anca... rabdare si Domnul va lucra.
Poate e o incercare.... oricum cel mai bun lucru e sa nu te superi si sa nu ramai intro groapa de amaraciune ci doar sa lupti in credinta si sa nadejduiesti in Domnul...

04/03/09 23:00

adriana
membru

livu2day a scris:

Poate e o incercare.... oricum cel mai bun lucru e sa nu te superi si sa nu ramai intro groapa de amaraciune ci doar sa lupti in credinta si sa nadejduiesti in Domnul...

Nu e o incercare. Dumnezeu iti arata clar ca nu ti-ar fi fost fidel. E o favoare pe care ti-o face. Nu e nimic in neregula cu tine, doar ca Dumnezeu te iubeste prea mult sa lase pe cineva sa-si bata joc de viata ta!

Ultima modificare de MRU (04/03/09 23:08)

04/03/09 23:08

livu2day
membru

MRU, nustiu... eu n-am zis sa se tina de el... ci mai degraba sa isi traiesca viata fara grija ca Domnul va lucra.
Daca el a fost randuit de Domnul... Domnul va lucra, nu zic ca e sau nu!!! Pentru ca n-am drept sa zic ca e randuit si n-am sa zic ca nui. Nu cunosc cauza si daca as cunoaste, n-as fi indraznit sa zic... as zice daca Domnul ar zice clar, as sfatui. Insa nustiu ce a zis Domnul, ea stie mai bine... O persoana sa uita pe cineva care a iubit cu adevarat ar trebui sa se prefaca o inima rece, nui usor si nici nu indraznesc sa dau sfat de asta.
Doar ce zic e sa nadejduiasca in Domnul si El va lucra.
Sa nu se lasa inghetita de groapa amara... unde durerea din inauntru o poate ingheti...

Ultima modificare de livu2day (05/03/09 13:47)

04/03/09 23:17

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

anquita a scris:

Parerea mea e ca pot fi 2 motive.
1 Are obiceiul sa vorbeasca urat cu ceilalti (din moment ce va intelegeati atat de bine nu cred ca asta e motivul ;) ).
2 Este sigur ca nu mai doreste sa aiva legaturi cu tine (si vorbeste asa in speranta ca daca nu il intelegi cu frumosul pe tonul acela il vei intelege sau cel putin nu vei vrea sa mai vorbesti cu el), de obicei functioneaza varianta a doua nu ?...Cred ca e foarte hotarat si in cazul acesta se poate sa iti faci mai mult rau decat iti face el :)

Sunt sigur ca te rogi, citesti din biblie etc.  Ai incercat sa petreci mai mult timp cu ceilalti prieteni/cunostinte ? Aparent nu iti dai seama dar eu cred ca ajuta enorm de mult. Incearca sa petreci mai mult timp cu cei din jur si asta iti va capta putin cate putin atentia ;). Daca e biserica mare si sunt grupe (de muzica jocuri sau orice altceva) implicate si tu.

Daca el a ales-o pe fata aceea nu e pentru tine ;), eu cred ca nu conteaza absolut deloc a treia persoana (exceptie parintii) intr-o relatie, daca te-ar fi iubit mai mult decat pe oricine nu ar fi renuntat la tine.

Si tu sa fii binecuvantata :) si Domnul sa te intareasca in momentele acestea mai grele.

04/03/09 23:38

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

anquita a scris:

Pace. Numele meu este anca si sunt din Sibiu. In urma cu 5 ani am cunoscut un baiat de care eu m-am indragostit la prima vedere pot spune. Nu i-am zis nimic si am fost prieteni foarte buni si atat. Ne ajutam cu ce puteam, ne rugam impreuna, mergeam la biserica impreuna, vorbeam totul. In urma cu aproape 2 ani de comun acord am hotarat sa incepem sa ne gandim la mai mult adica la o eventuala casatorie. Toate bune si frumoase pana la sf lunii decembrie anul trecut cand fara motiv s-a despartit de mine pt ca s-a indragostit de o fata din lume.
Din 27 dec nu pot sa-mi mai revin. Am slabit 20 de kg, mai am doar 35 acum si am 24 de ani, am ulcer la stomac si pe baza de suparare un inceput de cancer la ficat care nu vreau sa cred ca este...plang toata ziua si nu pot intelege de ce? i-am facut numai bine, ne-am inteles bine urma anul asta sa ne casatorim...de ce?
Va rog dati-mi niste sfaturi ce sa fac inafara sa las totul in mana Domnului...i-l iubesc enorm si n-as vrea sa-l pierd...Domnul sa va binecuvinteze.

Titlul  : Despartire dupa 5 ani .....e oare VOIA DOMNULUI?

Eu L-am cautat pe Domnul in mesajul tau si nu L-am gasit decat la sfarsit, cand ne-ai dorit sa ne binecuvanteze . Si as intreba ceva, nu ca sa doara mai tare, pt ca te cred ca doare, dar ca sa te gandesti tu, sincer : a fost oare voia Lui ca voi 2 sa fiti impreuna ? Ar fi mai multe variante de raspuns :
- nu, si atunci e mai bine ca v-ati despartit acum
- da, dar limitat, ca tu sa inveti anumite lucruri
- da, si atunci veti fi pana la urma impreuna.

Oricare dintre cazuri ar fi, lasa-l in mana Domnului si lasa-te si pe tine. Ai incredere in El, ca stie mai bine de ce s-a intamplat ce s-a intamplat . Acum nu vezi si simti decat durerea, dar dai-o  Lui si te va vindeca El. Va dura, dar e singurul care o poate face cu adevarat. Stiu ca e mai usor de zis decat de facut, dar ai de ales intre a-L lasa pe El practic sa lucreze ( si-n viata ta si intr-a lui) sau a-L lasa doar teoretic si a te consuma tu mai departe.

Si inca ceva : nu cred ca vrajile pot avea putere asupra unui copil al lui Dumnezeu. Pt ca Cel ce este in noi este mai mare decat cel ce este in lume.

04/03/09 23:49

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

anquita a scris:

buna anquita.
As vrea sa te intreb daca ai primit raspunsul lui Dumnezeu, sau daca I-ai cerut raspunsul inainte sa faci pasul asta. Si nu s-a despartit fara motiv, ci pt ca s-a indragsotit de alta fata ;)

Subscriu pe MRU si black-panther. Daca dupa atatia ani de relatie, de amicitie si iubire, s-a despartit de tine pe motivul ca s-a indragostit de o fata din lume asta arata cat de credincios este. Lui Dumnezeu si tie. Incearca, te rog, sa privesti in ansamblu lucrurile. Gandeste-te ca ati fi apucat sa va casatoriti. El tot omul asta era. Daca nu ar fi putut sa se desparta de tine asa usor, in orice caz se purta oricum altfel, nu ca si cum te-ar fi iubit nu. Gandeste-te cat de nasol ar fi fost sa te fi casatorit cu el si sa nu fi existat cale de intors... ar fi trebuit sa te chinui toata viata asa. Ai fi fost nevoita poate, sa accepti conditiile dupa care acum tanjesti...

Anquita, indraznesc sa te rog sa incerci sa privesti treaba asta ca pe o binecuvantare! Dumnezeu te iubeste si ti-a deschis ochii la timp! A ingaduit asta pentru ca te iubeste! Nu stiu cum anume a avansat relatia, dar din cate mi-ai spus tu, ti-a placut de el de la inceput, si asta imi suna a filtru zero (nu flirt, ci filtru). Adica imi suna a principii date la o parte. Si pot spune ca rezultatul a fost pe masura. Sa dea Dumnezeu sa nu am dreptate. Dar daca ti-a placut si nu ai incercat sa fii aspra, taioasa cu filtrul si principiile tale, atunci el a avut acces aproape liber. Ce trebuia sa filtreze principiile tale la el si sa ramana in "sita" uite ca simti acum. De ce filtru aspru si taios? Pentru ca vezi si tu acum, pe pielea ta cum sunt unii baieti; si pentru ca alegerea de a-ti uni destinul cu cineva concureaza pe primul loc cu alegerea de a-l urma pe Domnul ca importanta. E ca si cum ti-ai pune o piatra de gat, si ai mari sanse sa iti distruga viata sau sa ti-o ingreuneze destul de mult.

Este greu oricum ai lua-o: gandindu-te in continuare la el sau incercand sa uiti de el. E floare la ureche sa spui cuiva "aaa, pai nu te mai gandi la el" sau "lupta pentru el" si e atat de greu sa treci prin situatia asta. De aceea, primul pas pe care trebuie sa il faci, cred eu, este sa incerci din rasputeri sa privesti situatia cum ti-am spus mai sus :) Daca reusesti sa privesti si sa intelegi lucrurile in felul asta, buna parte din problema e rezolvata. In primul rand, pentru a putea sa iti revii din dezamagirea ta trebuie sa accepti situatia si pt a o accepta trebuie sa intelegi de ce asa. Din acel moment sufletul tau poate incepe procesul de vindecare.

Si pentru viitor, as vrea sa te rog sa nu lasi ca situatia asta sa iti lase sechele. Tu il consideri poate un total esec. Dar vreau sa iti spun ceva. Daca este esec depinde de ce faci tu dupa! Un adevarat esec e atunci cand nu inveti nimic din el. Daca inveti, peste ani sau chiar luni, cand reusesti sa iti dezlipesti gandul de el, vei multumi lui Dumnezeu pentru situatia asta si vei invata multe. Si te rog, alege sa inveti!  Este alegerea ta! Si porneste de la gandul ca ar fi fost mult mai urat daca apucai sa te casatoresti cu el si ti-ar fifacut viata amara. :)

O recomandare pentru toate fetele: nu va lipiti inima de un baiat decat dupa aveti certitudinea de la Dumnezeu ca este de la El! :)

Anquita... poti! :)

PS: nici eu nu cred ca vrajile pot avea putere asupra uni copil al lui Dumnezeu :)

Ultima modificare de shoricel (05/03/09 00:39)

05/03/09 00:36

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Eu am o verisoara care a a ajuns la manastire din cauza unui tip care-i promise ca o va lua de nevasta - era prima ei dragoste. E bine sa-L cauti pe Dumnezeu si sa nu renunti la viata aceasta.
Din punctul meu de vedere e mai bine ca el a plecat acum si nu dupa 5 ani de casatorie de exemplu. Daca el te-a lasat pentru o tipa necrestina eu nu cred ca il avea pe Dumnezeu pe primul loc in viata lui si nu cred ca ti-ar fi placut ca omul acesta sa fie sotul si tatal copiilor tai. Faptul ca mergea la bise si se ruga asta nu inseamna ca era crestin. Capul sus si multumeste Domnului ca te-a ferit de a face greseala vietii tale. Da, poti sa speri ca o sa vina inapoi, dar ai mai putea avea incredere intr-un astfel de om?! Da, se poate sa se schimbe, dar daca zboara din floare in floare eu nu as vrea sa am de a face cu cineva care umbla cu "nevestele" altora.

05/03/09 02:51

Site web  
tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
draga mea, am tot incercat sa-ti scriu cateva cuvinte, dar nu stiu cat de mult te-ar fi putut ajuta. In mare parte au spus ceilalti. Tot ce iti mai pot spune este sa continui sa crezi in El, pentru ca tot ce face El este desavarsit. Noi nu putem intelege planul Lui in viata noastra, dar putem fi siguri de faptul ca toate merg spre binele nostru si ca daca El a ingaduit ceva, inseamna ca prin asta El vrea sa ne vorbeasca ceva. Incearca sa deschizi bine ochii. Tu stii mai bine ce fel a fost relatia voastra, tu-ti cunosti relatia cu El. Nu uita ca TOATE lucrurile merg spre binele celor ce-L IUBESC PE EL. El e un Tata iubitor si Il doare sa vada cum copii Lui sufera. El ne-a pregtit fiecaruia persoana potrivita, pentru ca El stie de ce avem nevoie, dar El nu ne obliga sa fim cu acea persoana, ci ne lasa pe noi liberi sa alegem. El nu e obligat sa finalizeze ceea ce am inceput noi fara El. Priveste la El acum mai mult ca oricand si increde-te in El. Nu uita ca te iubeste si ca iti vrea binele. vrea sa fii fericita, sa fii implinita in familia pe care o vei avea. o astfel de persoana nu te merita. Stai doar si vorbeste cu Dumnezeu. E Singurul care te intelege in totalitate, Singurul care iti cunoaste suferinta. El sufera alaturi de tine. sta cu bratele deschise si asteapta ca tu sa-I ceri LUI ajutorul. Noi suntem oameni si iti dam solutii de moment, iar de multe ori pot fi gresite, dar El iti poate da adevarata solutie, pentru ca El e Dumnezeu, e cel care cunoaste totul..si El e cel care te iubeste mai mult decat oricine altcineva.

Am cautat ceva pe net si m-am oprit la un filmulet. Sper ca stii engleza:

http://www.youtube.com/watch?v=PWupZ2M7 ... annel_page

Ultima modificare de tamarta4jc (05/03/09 15:21)

05/03/09 10:14

livu2day
membru

Foarte frumos ai zis, Tamarta... sa sti ca cred, ca e cel mai bun sfat.

05/03/09 13:48

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
anquita, personal gandesc caci este o nebunie sa lasi o fata "nascuta din nou" pentru una din lume. Mai mult... cred caci un crestin nascut din nou nu se va risca niciodata sa se casatoreasca cu o fata necredincioasa.

O fata din lume nu va intelege niciodata abstinenta sexuala inainte de casatorie care, parerea mea, este un factor destul de important pentru o casnicie fericita. Aproape sigur acest baiat si-a inceput viata sexuala cu acea fata. Daca acest baiat se comporta de pe acuma asa cu tine, crezi caci daca va veti casatori se va schimba? Aproape imposibil.
Eu personal nu as mai spera in nimic ci mai degraba as multumi lui Dumnezeu ca m-a scapat de o asemenea catastrofa de om.

Dumnezeu sa te ajute sa treci peste aceasta perioada si... NU MERITA atata suferinta pentru un astfel de om.

05/03/09 14:45

anquita
membru

Dragii mei frati ... pricep tot ce-mi ziceti .... stiu ca cel mai bine ar fii sa las totul in Mana Domnului .... sa nu mai fortez nota ... sa-L las pe El sa lucreze .... sa ma elibereze de incarcatura negativa care mi-a lasat-o acest baiat in inima... numai ca sunt om si cad ... de fapt nu cad nu pot sa depasesc situatia.
Astazi am facut iarasi un lucru care poate nu era bine sa-l fac. Am vb cu el la tel si l-am rugat sa ne vedem. A acceptat cu greu si dupa multe piedici din partea parintilor am plecat cu un taxi pana la tarnaveni (35 km) cautandu-mi de lucru pe acolo. Am insistat sa ma vad cu el pt ca de cateva nopti vomit intr-una si nu ma pot odihni. Azi erau 45 de zile de cand n-a mai vrut sa ne vedem si am crezut ca ma voi linistii.
La 12:00 ne-am intalnit si am stat de povesti vreo 2 ore. Cu toate ca a vazut in ce hal am ajuns din cauza lui s-a ferit sa nu-mi vb urat...m-a jignit...are poze cu fata aia in portofel... a facut in asa fel incat sa le si vad ...
Ceea ce nu inteleg eu dragii mei de ce a facut despartirea asta intr-un asa mod? De ce n-a vrut sa ne despartim o luna - doua .... sa ne rugam ... sa punem totul inaintea Domnului sa nu ne mai vedem si dupa sa ne intalnim si sa stabilim ce vom face in continuare? de ce? si intreb acum baietii ceva: voi ati fii putut lasa o fata care a facut totul pt voi (si daca vreti insirui tot ce am facut pt el - poate multi o sa ma credeti nebuna) spunandu-i azi ca o iubesti si maine ca nu mai vrei sa auzi de ea ca v-ati indragostit de alta? Ati fii putut? El asa a facut: pe 26 dec mi-a zis ca ma iubeste si pe 27 dec mi-a zis ca este gata totul ca nu mai vrea sa auda de mine sa stie ca exist... dak i-am zis ca s-a indepartat de Domnul mi-a zis ca eu poate ca el nu...m-a facut handicapata, anormala, cea mai rea fata din lumea asta, ca nu m-a iubit dar a stat numai asa cu mine, ca n-a fost fericit nici un moment langa mine si altele... umilinta prea mare pt mine ....
Si nu v-am zis ceva : pana sa-l intalnesc pe el nu am mai avut alt prieten...pe toti i-am refuzat pt ca vroiam sa am un singur prieten care sa-mi devina si sot...si dupa 5 ani petrecuti alaturi de el ma trezesc acum la 25 de ani fara nici un rost .... cam asa ma vad acum... ma rog Domnului sa ma ridice si sa-mi de-a calauzire... SLAVA LUI CA SUNT PURA SI CURATA si ma mandresc cu asta.....

05/03/09 17:08

april
admin forum

anquita a scris:

De ce n-a vrut sa ne despartim o luna - doua .... sa ne rugam ... sa punem totul inaintea Domnului sa nu ne mai vedem si dupa sa ne intalnim si sa stabilim ce vom face in continuare?

Ati facut asta la inceputul relatiei ?

P.S. te-as sfatui sa nu dai prea multe detalii personale ( nume etc)

05/03/09 17:12

anquita
membru

sigur c-am facut-o draga mea. si ne rugam si cand ne intalneam impreuna. Ne intelegeam bine cu toate ca uneori ne-am mai si ciondanit dar cred ca nu exista relatii in care sa nu fie mici certuri....

05/03/09 17:31

livu2day
membru

Sti n-am avut o relatie cu o fata cum ai avut tu cu un baiat... insa am avut un prieten de cand eram bebelashi, faceam totul impreuna cu el... imi dadeam viata pentru el... insa sti degeaba ca el mi-a facut multe chesti. Sa folosit de mine ca o carpa... el era murdar si sa folosit in asa fel sa se scoate curat si pe mine...
Sti de ce intamplat asta? Ca sa invat ca numai in Dumnezeu pot sa am incredere... ca numai la El si nici un om poate fi mai ceva decat El.
Eram fff enervat pentru ce sa intamplat... insa acuma iti spun sunt bucuros ca am o relatie adevarata cu El si... am scapat de niste lanturi si piedici fara folos.
Iti spun traieste-ti viata.... nu lasa durerea sa te baga intro groapa. Lasa gandurile desarte de la diavolu... sunt multi care te iubesc si ii pasa de tine.
Stiu ca poate Domnul a randuit ceva mai bine pentru tine, nu te ingrijora... trebuie sa incepi viata ta din nou si cel mai bun e sa o incepi din nou cu EL....

Nu cred ca as face asa ceva la o fata, ce ti-a facut el tie... insa nu pot sa zic ca sunt mai bun decat el ci mai degraba Dumnezeu e care ma tine si imi dau silinta. Ar trebui sa fie rece de tot sa faca asa ceva... imi pare rau sincer pentru ce sa intamplat.

Doar lupta pentru a nadejdui in El, lupta ca sa biruiesti si sa ramai in picioare. Vad ca macar ai vazut ceva positiv din viata ta.
Ma bucur ca continui cu El si sa sti ca El te va ajuta!!

Scuza, am facut niste correctari.

Ultima modificare de livu2day (05/03/09 17:36)

05/03/09 17:31

april
admin forum

anquita a scris:

sigur c-am facut-o draga mea. si ne rugam si cand ne intalneam impreuna. Ne intelegeam bine cu toate ca uneori ne-am mai si ciondanit dar cred ca nu exista relatii in care sa nu fie mici certuri....

ok.

de acord cu ciondanitul.

05/03/09 17:32

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

anquita a scris:

Corect :)    anquita  crezi ca baiatul respectiv a fost fermecat si trebuie sa astepti sa-si revina din vis?  Ai invatat ceva din despartirea aceasta?

05/03/09 18:12

anquita
membru

daniel nu stiu daca sunt in masura sa trag niste concluzii din tot ce mi s-a intamplat in ult perioada ... poate ma ajutati voi ... nu cred in farmece dar acest baiat nu mai e cel care l-am cunoscut eu ... nu m-a jignit niciodata pana acum... spune multe lucruri neadevarate de mine ... nu mai e el ... ceva s-a intamplat cu el si nu pot sa-mi dauseama ce... azi chiar l-am intrebat cu ce e mai buna mandra lui de acum ca mine si n-a vrut sa-mi zica ...
i-l iubesc inca mult si nu stiu ce sa fac sa mi-l scot din inima ... am pus atata suflet in relatia asta si pt cine... si pentru ce? ... Probabil sa nu mai am incredere in nimeni decat in Domnul ... si sa-I slujesc Lui toata viata fara sa ma mai gandesc la casatorie ....

05/03/09 18:27

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la