TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Donarea sangelui / organelor Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 11
cami
membru

Inregistat: 17/07/07
Am vorbit cu profa de bio saptamana asta, si ea zice ca greutatea corporala minima pt a dona sange trebuie sa fie de 60 kg .. deci, aviz amatorilor ;) Eu asa am stiut mereu .. nu stiu de unde ideea cum ca, de fapt ajunge sa ai 50 kg [ poate ca e posibil sa se doneze chiar si cu greutatea asta. eu pe forum am auzit prima data de faza asta, tot de 60 stiam ;p ]

Ultima modificare de flory (06/03/09 20:23)

06/03/09 20:22

ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
Sângele este sacru în ochii lui Dumnezeu. Dumnezeu spune ca sufletul, sau viata, este în sânge. Prin urmare, este gresit sa mâncam sânge. De asemenea, este gresit sa mâncam carnea unui animal din care nu s-a scurs tot sângele. Un animal care moare prin sugrumare sau într-o capcana nu trebuie mâncat. În cazul în care este înjunghiat sau împuscat si urmeaza sa fie consumat, acestuia trebuie sa i se scurga repede sângele. — Geneza 9:3, 4; Leviticul 17:13, 14; Faptele 15:28, 29.
Cu privire la transfuzia sangelui sa ne amintim ca Dumnezeu ne cere sa ne abtinem de la sânge. Aceasta înseamna ca nu trebuie sa introducem pe absolut nici o cale în organismul nostru sânge de la alte persoane sau chiar propriul nostru sânge care a fost depozitat (Faptele 21:25;15:20,29). Astfel, adevaratii crestini nu vor accepta o transfuzie de sânge. Ei vor accepta alte tipuri de medicatii, cum ar fi transfuzarea unor produse care nu contin sânge. Ei vor sa traiasca, însa nu vor încerca sa-si salveze viata încalcând legile lui Dumnezeu. — Matei 16:25.

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

06/03/09 21:30

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
si eu stiam cu 60 :)

06/03/09 21:32

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
daniel.drehluta am citit trimiterile date de tine si eram curios daca undeva zice ceva de sange omenesc, nu am gasit nicaieri. :)

06/03/09 21:47

ambasador
membru

Dar oare "sange" fie de om fie de animal nu e tot "sange"?
Daca iti spune sa te feresti de sange oare nu se cuprinde tot ceea ce este detinator de "sange"?

Ultima modificare de daniel.drehluta (06/03/09 22:33)

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

06/03/09 22:33

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

daniel.drehluta a scris:

Daca iti spune sa te feresti de sange oare nu se cuprinde tot ceea ce este detinator de "sange"?

In ce sens sa te feresti de sange ?

06/03/09 22:34

ambasador
membru

Biblia nu putea da sfaturi cu privire la transfuziile de sange deoarece pe timpul lui Isus sau pe timpul profetilor nu se faceau tranzsfuzii de sange.Asadar ap.Pavel  cand a spus neamurilor sa se fereasca de sange sa referit strict la mancare.Intrebare acum:daca Biblia a dat sfat neamurilor sa se fereasca de consumarea lui prin mancare oare prin transfuzie nu inseamna acelasi lucru?Atunci cand mananci sange sangele pe care l-i mancat dupa digestie nu tot in sange ajunge?desigur ca da.Asadar fie ca mananci sange fie ca il introduci in vene printr-o transfuzie nu tot in sange ajunge?Diferenta este ca unul ajunge pe cale bucala si digerat iar celalalt in stare "pura".Ca concluzie fie ca mananci fie ca primesti sange prin transfuzie el  tot intra in corpul tau in sange.Atat unul cat si celelat in corpul uman ajung indiferent pe ce cale intra.Asadar de ce crezi tu ca e  bine a accepta o transfuzie cand ti se spune sa te feresti de sange?eu ma feresc de sange sa il mananc si sa il accept ca transfuzie pt ca fie prin mancare fie prin transfuzie tot in corpul meu ajung.nu calc astfel cu nimic legea lui Dumnezeu.DAca l-as accepta as pune Biblia la indoiala.Prefer sa pierd viata asta pamanteasca decat sa pierd dreptul la viata vesnica in Imparatia lui Dumnezeu.astfel ma feresc de sange.daca tu ai accepta transfuzia mai poti spune ca te feresti de sange?Intelege ca  fie il mananci fie in iei prin transfuzie tot acelasi lucru este, in corpul tau ajunge indiferent de situatie.La fel cum declaram ca ap Pavel se referea la mancatul lui pe vremea aceea tot asa putem declara ca se aplica si in ziua de azi cu privire la o transfuzie.
Nu pot obliga pe nimeni sa faca ca si mine,asa inteleg eu  si nu numai eu ci toti aceea cari isi pleaca privirile asupra Bibliei.
Asta inteleg eu in aceea de a te feri de sange ca nu il accept indiferent de situatia in care el  intra in corpul meu.

06/03/09 22:42

daniel
membru

daniel.drehluta a scris:

Dar oare "sange" fie de om fie de animal nu e tot "sange"?
Si eu mi-am pus intrebarea asta. Geneza 15:  3Tot ce se mişcă şi are viaţă, să vă slujească de hrană: toate acestea vi le dau, ca şi iarba verde.   4 Numai carne cu viaţa ei, adică sângele ei, să nu mâncaţi.   Daca primesti sange traiesti atat tu cat si donatorul deci nu vad cum sa ii iei (mananci) viata. 

Diferenta e ca atunci (probabil) sangele era privit ca ceva foare bun (cireasa de pe tort pentru noi) dar cand primesti transfuzia nu e echivalentul la a manca din placere sange (carne cu sange).

Pana aici erau doar presupuneri dar privitor la viata pamanteasca (cea pe care ziceai ca nu esti dispus sa o pierzi/dai) am gasit cateva versete care cred ca sunt destul de clare ;)... Ioan 13:35 Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii.  Ioan 15:13 Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai.

Ultima modificare de daniel (07/03/09 08:13)

06/03/09 22:46

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06

daniel.drehluta a scris:

Intrebare acum:daca Biblia a dat sfat neamurilor sa se fereasca de consumarea lui prin mancare oare prin transfuzie nu inseamna acelasi lucru?

chiar deloc :)

daniel.d a scris:

Atunci cand mananci sange sangele pe care l-i mancat dupa digestie nu tot in sange ajunge?desigur ca da.Asadar fie ca mananci sange fie ca il introduci in vene printr-o transfuzie nu tot in sange ajunge?Diferenta este ca unul ajunge pe cale bucala si digerat iar celalalt in stare "pura".

mai sa fie :) ...te rog explica-mi procesul prin care sangele ajuns prin bolul alimentar in stomac, unde este "atacat" chimic de substantele sucului gastric, reajunge in sange; reintegrandu-se microorganismele acestuia. Ca eu nu pot nici macar sa=mi inchipui asa ceva :).
Dupa teoria ta, adica nu a ta ci a celor pe care ii asculti, daca eu, dimineata beau cate un pahar de 0,25l de sange de porc cu biscuiti, in 4 zile voi avea un surplus de 1l de sange, si nu doar atat, dar cantitatea e de sange de porc :)...si atunci ma gandesc ca ar avea dreptate oarecum oamenii sa imi spuna "esti un porc" :D.
Daniel, teoria aceasta confunda mult mult lucrurile, este diferenta de la cer la pamant intre mancatul sangelui si donarea lui.

daniel.d a scris:

Asta inteleg eu in aceea de a te feri de sange ca nu il accept indiferent de situatia in care el  intra in corpul meu.

asta intelegi,dar nu e principiu biblic decat mancarea sangelui din VT, pentruca acesta era destinat jertfelor...iar apoi in NT, conciliul de la Ierusalim hotareste ca neamurile sa pastreze aceasta ferire de sange pentruca evreii inca tineau acesta lege. Dar, nu se mai aduceau jertfe iar aceasta lege era tinuta mai mult ca o datina
Leviticul17:10-12
"Daca un om din casa lui Israel sau din strainii care locuiesc in mijlocul lor, mananca sange de orice fel, Imi voi intoarce Fata impotriva celui ce mananca sangele, si-l voi nimici din mijlocul poporului sau. Caci viata trupului este in sange. Vi l-am dat ca sa il puneti pe altar, ca sa slujeasca de ispasire pentru sufletele voastre, caci prin viata din el, face sangele ispasire". De aceea am zis copiilor lui Israel: "Nimeni dintre voi sa nu manance sange, si nici strainul care locuieste la voi sa nu manance sange".

Prin acel "de aceea" Dumnezeu si-a motivat clar aceasta lege...si...daca jertfa nu mai e... :)

Ultima modificare de gabi (07/03/09 09:15)

07/03/09 09:10

Site web  
tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
ioi..Doamne..
daniel.drehluta, nu stiu de unde ideile astea, dar eu am ramas socata.
1. Nu asocia sangele animalelor cu cel al oamenilor
2. Nu e vorba aici de a manca sau nu manca animale sugrumate sau cine stie in ce alt mod
3. Tu vorbesti de legea Vechiului Testament
4. Fii fara grija, ca nu ajung eu in iad daca accept transfuzie de sange. Lasa sa fie asta singurul meu"pacat" si pot muri linistita
5. Nu mai interpreta gresit Cuvantul Domnului sustinand ca astea sunt principii biblice, ca nu sunt
6. Eu as numi intr-un cuvant toate textele tale, dar prefer sa ma abtin.

Exagerezi mult prea mult. Esti ca omul ala care astepta ca Dumnezeu sa vina sa il salveze din inundatie. Au venit oamenii la el cu barca, elicopterul..etc, dar el refuza mereu spunand ca il asteapta pe El. Dupa ce a murit, I-a cerut socoteala lui Dumnezeu, iar El a spus: "De ce n-ai acceptat ajutorul pe care Eu am vrut sa ti-l ofer prin toti acei oameni?".
[cred ca intelegi ce am vrut sa spun ;) '

07/03/09 14:03

ambasador
membru

Dar exista vreo dovada sa te indemne sa accepti "transfuzia"?
  Ap.Pavel a spus "sa se fereasca de...... si de sange".Transfuzia de sange nu se incadreaza in aceasta ?Transfuzia este sange adica viata trebuie  sa ne ferim de al manca,de al varsa si de orice altceva "lucru" care implica sange.Transfuzia impica folosirea sangelui "ferestete".Asta inteleg si nimeni nu imi poate demonstra contrariul.Fiecare intelege ceea ce doreste.

07/03/09 17:27

april
admin forum

In sange e viata = fara sange o persoana moare. Asa facea sangele ispasire in VT, prin viata care era in el.

Daca eu donez sange nu mor , ca nu mi-l dau pe tot . Si nu pot face ispasire pt nimeni prin sangele meu, ca sa aiba aceeasi valoare ca in VT.

In plus sangele donat nu ramane in persoana care-l primeste decat o perioada de timp, pt ca este inlocuit ( globulele din el au si ele o limita de viata ) .

Pe de alta parte nu este dovada mai mare de iubire pt cineva decat sa-si dea viata pentru prietenul sau. Domnul Isus si-a dat tot sangele pentru noi, noi de ce nu am putea da macar o parte din el ca sa facem cuiva bine ?

M-ar interesa parerea ta, daniel.drehluta , despre donarea organelor.

07/03/09 17:33

ambasador
membru

nu ma refer la donatii de sange ci la transfuzie.acceasi parere pe care o am cu privire la sange o am si la donarea ornagelor.daca crestinii din secolul 1 sau ferit de"sange" si eu ma feresc de sange.da sangele a fost dat pentru a folosi ca jertfa pe altar(lev.17:10-12).si Isus si-a dat sangele ca jertfa pt ca prin sangele lui,greselile noastre sa fie iertate.
april cum te feresti tu de sange daca ap.Pavel a spus sa ne ferim de sange?eu ma feresc cum am spus mai sus nu il mananc nu il vars(a omora pe cineva) si nici nu il donez sau il primesc.asta inteleg prin a ma feri.daca u accepti ca sangele unei persoane sa intre in trupul tau mai poti spune ca indeplinesti "porunca" lui Pavel data neamurilor atunci cand spune sa te feresti de sange?Fii sincer cu tine si gandestete.inlatura orice erezie sau parere a unui om respectand doar Biblia si cugeta adanc asupra acestui lucru.

Tine cont si de faptul ca ap Pavel cand a spus in Fapte 15:20 nu mai era sub vechiul legamant al legii in care se jertfeau animale.

07/03/09 19:24

daniel
membru

Nu mi-ai raspuns daniel.drehluta ;).

Crezi ca Isus s-a inselat cand a zis in Ioan 13:35 ""Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii. Ioan 15:13 Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai. "" ?

ps: am selecat ceva din unul din mesajele tale dar prefer sa aflu ce zici dupa ce citesti versetele citate ;) ?
daniel.drehluta a scris:

Prefer sa pierd viata asta pamanteasca decat sa pierd dreptul la viata vesnica in Imparatia lui Dumnezeu.astfel ma feresc de sange.daca tu ai accepta transfuzia mai poti spune ca te feresti de sange?Intelege ca  fie il mananci fie in iei prin transfuzie tot acelasi lucru este, in corpul tau ajunge indiferent de situatie

Ultima modificare de daniel (07/03/09 21:30)

07/03/09 19:35

april
admin forum

daniel.drehluta a scris:

nu ma refer la donatii de sange ci la transfuzie.acceasi parere pe care o am cu privire la sange o am si la donarea ornagelor.

Donarea de sange este pt transfuzie ;).

Si cu organele cum argumentezi biblic ?

07/03/09 20:32

ambasador
membru

Intrebarea acolo este daniel cine sunt prietenii aceia de cari zice Isus?ca raspuns adevaratii prieteni  facuti cu ajutotul "bogatiilor nedrepte"(Luca 16:9  Şi Eu vă zic: Faceţi-vă prieteni cu ajutorul bogăţiilor nedrepte, pentru ca atunci când veţi muri, să vă primească în corturile veşnice.) sunt Dumnezeu si Isus christos.Pentru ei ne dam noi viata.
Dragostea unul pentru altul sau a iubi pe aproapele tau inseamna a nul lasa sa moara in organizatia lui Satan prin faptul ca aceasta lumina pe care ne este data din Cuvantul lui Dumnezeu le-o impartasesti si lor dandu-le astfel sansa la o viata vesnica in Imparatia lui Dumnezeu.

April am inteles ca donarea se face pentru transfuzie.
Oare facand o donare de organe in acest procedeu nu trebuie sa se foloseasca sange donat?desigur ca da.ambele sunt legate una de alta.nu se poate sa faci un transplant de organe fara a folosi sange.sa inteleg ca punctul cu privire la sange l-ai inteles?
1 Corinteni 6:15  Nu ştiţi că trupurile voastre Sunt mădulare ale lui Hristos? Voi lua eu mădularele lui Hristos, şi voi face din ele mădulare ale unei curve? Nicidecum!19  Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuieşte în voi, şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu? Şi că voi nu Sunteţi ai voştri?

07/03/09 21:57

daniel
membru

daniel.drehluta a scris:

Intrebarea acolo este daniel cine sunt prietenii aceia de cari zice Isus?ca raspuns adevaratii prieteni  facuti cu ajutotul "bogatiilor nedrepte"(Luca 16:9  Şi Eu vă zic: Faceţi-vă prieteni cu ajutorul bogăţiilor nedrepte, pentru ca atunci când veţi muri, să vă primească în corturile veşnice.) sunt Dumnezeu si Isus christos.Pentru ei ne dam noi viata.
Dragostea unul pentru altul sau a iubi pe aproapele tau inseamna a nul lasa sa moara in organizatia lui Satan prin faptul ca aceasta lumina pe care ne este data din Cuvantul lui Dumnezeu le-o impartasesti si lor dandu-le astfel sansa la o viata vesnica in Imparatia lui Dumnezeu.
Tu nu iei raspunsul din verset ??? zice clar dragoste unii pentru alti. Iarta-ma daca suna nasol dar cred ca Isus nu a zis "dragostea voastra penru mine". Nu are legatura cu Luca 6:15.

07/03/09 22:16

ambasador
membru

Crezi ca Isus s-a inselat cand a zis in Ioan 13:35 ""Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii.  Ioan 15:13 Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai. "" ?
In mijlocul poporului lui Dumnezeu trebuie sa existe dragoste.tocmai din acest motiv multi oameni credinciosi au murit din diferite motive ca nu au vrut sa ii denunte(tradeze,parasca),sau intr-o cauza comuna pt apararea adevarului.ca exemplu de iubire si riscuri chiar cu viata vezi Ionatan si David(1 samuel cap 20 in special versetul 14)si cei 3 trimesi ai lui David :2 Samuel 23:17  El a zis: „Departe de mine, Doamne, gândul să fac lucrul acesta! Să beau sângele oamenilor acestora care s-au dus cu primejdia vieţii lor?” Şi n-a vrut s-o bea. Iată ce au făcut aceşti trei viteji."
Asta inseamna ati da viata pt aproapele!

07/03/09 22:42

gabi
membru

daniel.drehluta a scris:

April am inteles ca donarea se face pentru transfuzie.
Oare facand o donare de organe in acest procedeu nu trebuie sa se foloseasca sange donat?desigur ca da.ambele sunt legate una de alta.nu se poate sa faci un transplant de organe fara a folosi sange.sa inteleg ca punctul cu privire la sange l-ai inteles?

da..si avand in vedere ca donarea sangelui nu e o problema => nici donarea organelor nu e o problema...liderii cultului din care fac parte s-a intrunit anul trecut pentru discutii, si au atins si problema donarii de organe...s-a ajuns la un comun acord ca aceasta donare nu e o problema atat timp cat nu pune in pericol viata donatorului. Am gasit zilele trecute articolul scris cu privire la asta...il voi posta si aici ca e scurt :)

daniel.d a scris:

1 Corinteni 6:15  Nu ştiţi că trupurile voastre Sunt mădulare ale lui Hristos? Voi lua eu mădularele lui Hristos, şi voi face din ele mădulare ale unei curve? Nicidecum!19  Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuieşte în voi, şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu? Şi că voi nu Sunteţi ai voştri?

asta nu bate aici :)

daniel.drehluta a scris:

daca u accepti ca sangele unei persoane sa intre in trupul tau mai poti spune ca indeplinesti "porunca" lui Pavel data neamurilor atunci cand spune sa te feresti de sange?

Porunca lui Pavel este de a nu manca...ia-o logic...conciliul de la Ierusalim s-a intrunit pentru a discuta problema neamurilor, cat sa respecte din legea evreilor si cat nu, astfel au acceptat ca si neamurile sa respecte legea privitoare la sange care nu permite mancarea sangelui...nu schimba legea de dragul de a cuprinde mai multe in ea ;)

daniel.drehluta a scris:

Transfuzia este sange adica viata trebuie  sa ne ferim de al manca,de al varsa si de orice altceva "lucru" care implica sange.

fals...interpretare gresita ;)...am zis si mai sus...legea din VT care a ramas in picioare pe atunci se refera doar la mancarea sangelui...nici macar varsarea sangelui nu se cuprinde aici pentruca asta are o alta lege.

daniel.drehluta a scris:

Dar exista vreo dovada sa te indemne sa accepti "transfuzia"?

da...Pavel era organizator de campanii de colectare de sange :) ...normal ca n-osa gasesti dovezi directe pentruca oamenii nici macar nu-si inchipuiau pe atunci ca o sa se ajunga la asa ceva. Folosesti electricitatea?...daca da, pe ce principiu biblic te bazezi? :)

Ultima modificare de gabi (07/03/09 23:02)

07/03/09 23:02

Site web  
ambasador
membru

Gabi fiecare  asa zis"raspuns "care mi l-ai dat nu are legatura cu ceea ce am scris eu.Scuza-ma ca iti spun lucrul acesta dar asta e concluzia.
Bineinteles ca la mancat se referea Pavel ca nu se faceau transfuzii atunci dar totusi a spus "SA SE FEREASCA".Eu ma feresc de el pentru ca este viata si este sfant.
ps:daca crezi ca poti da un raspuns scrie un raspuns daca nu mai bine ai face ceva mai folositor.Tu probabil intrepretezi bine spunand ca este bine sa primesti sange.asa respecti cuvantul lui Dumnezeu donand si primind sange.Vad ca Biblia e de partea ta. Halal cunostinta si interpretare.
Scopul meu a fost sa fac de cunoscut ce arata Scriptura cu privire la"sange".fiecare sa creada ce doreste.

07/03/09 23:25

gabi
membru

pai..daca vrei sa intelegi o poti face...am vorbit pentru toate nivelurile intelectuale...sau daca nu am ajuns nivelul tau...te poti cobora pana la mine sa intelegi :) ...glumesc :)

tocmai de asta ma legam...acel "feriti-va" ...nu te pune sa-ti faci de trei ori cruce cand vezi sange...ci se refera la legea pastrata in urma conciliului...adica, repet pentru a nu stiu cata ora, acel "feriti-va" se refera strict la mancat...si in special la mancatul sangelui animal...pentruca acestea erau pentru jertfa...daca nici acum nu ma intelegi...o las balta :)
uita-te doar la ce ai sustinut mai sus...cu echivalenta intre mancat si transfuzie a sangelui...si vezi ca la toate ti-amr aspuns :) ...cum stiu eu doar :)

Ultima modificare de gabi (07/03/09 23:33)

07/03/09 23:31

Site web  
ambasador
membru

mai gabi nu-s eu intelectual avand 22 de ani si terminand o scoala profesioanala.dar incerc sa ma fac inteles pt orice nivel de "Intelectualitate".
As fi de parere ca tu sa o lasi balta ca nu ma poti face sa inteleg ca fie mananci sange fie in iei prin transfuzie nu tot in corpul tau ajung.si cand iti spune sa te feresti acu ma feresc sa il mananc dar nu ma feresc sa mil bag in vena.Inchipuiti ca ai o cana de sange in fata ta.sa o bei Biblia iti interzice dar  nu o bei si printr-o perfuzie ti-o bagi in vena.nu calci astfel legea lui Dumnezeu?ca si cu drogurile.unele se iau pe nas altele se iau prin vena.acu nu-s bune alea care se iau pe nas dar is bune alea care se iau in vena.mai ce teorie deosebita.FERESTETE te indeamna Biblia.

08/03/09 00:10

daniel
membru

daniel,drehluta a scris:

As fi de parere ca tu sa o lasi balta ca nu ma poti face sa inteleg ca fie mananci sange fie in iei prin transfuzie nu tot in corpul tau ajung.si cand iti spune sa te feresti acu ma feresc sa il mananc dar nu ma feresc sa mil bag in vena.Inchipuiti ca ai o cana de sange in fata ta.sa o bei Biblia iti interzice
Matei 15:
10. Isus a chemat multimea la Sine, si a zis: "Ascultati, si intelegeti:

11. Nu ce intra in gura spurca pe om; ci ce iese din gura, aceea spurca pe om."

12. Atunci ucenicii Lui s-au apropiat, si I-au zis: "Stii ca Fariseii au gasit pricina de poticnire in cuvintele, pe care le-au auzit?"

13. Drept raspuns, El le-a zis: "Orice rasad, pe care nu l-a sadit Tatal Meu cel ceresc, va fi smuls din radacina.

14. Lasati-i: sunt niste calauze oarbe; si cand un orb calauzeste pe un alt orb, vor cadea amandoi in groapa."

15. Petru a luat cuvantul, si I-a zis: "Desluseste-ne pilda aceasta."

16. Isus a zis: "Si voi tot fara pricepere sunteti?

17. Nu intelegeti ca orice intra in gura merge in pantece, si apoi este aruncat afara in hazna?

18. Dar, ce iese din gura, vine din inima, si aceea spurca pe om.

La aceste cuvinte adauga apostolii "ferirea de sange" care (la fel ca ceilalti) il interpretez ca fiind o parte din jertfele inchinate idolilor pe vremea aceea.

Ultima modificare de daniel (08/03/09 09:19)

08/03/09 09:17

Reynard
membru

Inregistat: 16/02/09
daniel.drehluta,
"Sã iubesti pe aproapele tãu ca pe tine însuti."...Stau si ma intreb oare ce ai face daca ai avea un copil...cu grava problema de sanatate si i-ar trebuie neaparat sange...l-ai lasa sa moara? de dragul Bibliei gresit intelese?
Ia gandeste-te Marele Medic Isus Hristos cam cat sange a tinut pentru El si cat a dat pentru noi prin jertfa Sa pentru ca noi sa putem fi mantuiti? Si aia tot o "transfuzie" a fost. Fara ea, noi am fi morti dar El ne-a dat Viata.
Consumarea de sange este pacat, clar, dar de la a ingera sange si pana la transfuzie e o maare diferenta. Prin ingerare sangele devine aliment. Prin transfuzie isi pastreaza rolul de "viata". Mie unul mi se pare egoism nedonarea sangelui la nevoie iar egoismul n-are nimic in comun cu Dumnezeu.

08/03/09 09:31

ambasador
membru

Daniel ceea ce am scris lui Gabi exemplele cu cana si drogurile sunt doar niste paralele.Este foarte adevarat ca ceea ce iese din gura spurca pe om dar asta este cu totul alt subiect neavand legatura su "Sangele sau "viata".

Ultima modificare de daniel.drehluta (08/03/09 09:34)

08/03/09 09:34

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 11    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la