TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Diferente confesionale intre el si ea Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 11
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gabi a scris:

pai, in cazul acesta nici nu se cere rebotezarea, din cate stiu...daca voi stiti vreo denominatiune neoprotestanta care cere rebotezarea ziceti :)

Eu stiam ca s-ar cere...din auzite...

12/02/09 14:54

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
1. am modificat, mersi :)
2. niciodata nu o sa las contextul in pace, nu poti evidentia corect o idee printr-o intamplare scoasa din context. ;)
3. da-mi referinta si vom vedea la ce se refera, in ce vreme e zis si cui. ;)

MRU a scris:

in cazul caror denominatiuni? :)

Ultima modificare de gabi (12/02/09 14:58)

12/02/09 14:56

Site web  
UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Cred ca diferentele conteaza in masura in care le acordam noi importanta.

12/02/09 15:03

adriana
membru

gabi a scris:

in cazul caror denominatiuni? :)

Poate era politica de descurajare. :D

12/02/09 15:04

gabi
membru

:) posibil
under..ai dreptate...daca suntem doar religiosi o sa ne tot roada diferentele..daca suntem crestini adevarati o sa ignoram diferentele denominationale.

12/02/09 15:06

Site web  
nikku
membru

Inregistat: 26/11/08

MRU a scris:

Poate era politica de descurajare. :D

Descurajarea traseismului religios :)

12/02/09 15:08

gabi
membru

mda..suna destuld e ciudat :)) ...sa-i spui unui nou venit "traseistule religios" :D

12/02/09 15:09

Site web  
UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08

gabi a scris:

under..ai dreptate...daca suntem doar religiosi o sa ne tot roada diferentele..daca suntem crestini adevarati o sa ignoram diferentele denominationale.

Amin, gabi! Amin!

12/02/09 15:11

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

gabi a scris:

pai, in cazul acesta nici nu se cere rebotezarea, din cate stiu...daca voi stiti vreo denominatiune neoprotestanta care cere rebotezarea ziceti :)

MRU a scris:

eu stiam de adventisti. chiar daca esti botezat(a) la baptisti, penti etc.

Si toti cer daca esti botezat copil ( in afara de Biserica evanghelica romana ;), fostii CDE ramura 2 )

12/02/09 17:28

nikku
membru

april a scris:

Si toti cer daca esti botezat copil ( in afara de Biserica evanghelica romana ;), fostii CDE ramura 2 )

Corect, desi si BER este tot cult neoprotestant :)

12/02/09 17:31

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
ce este BER?

12/02/09 17:39

Site web  
nikku
membru

Biserica Evanghelica Romana, vezi ca a zis april mai sus :)

12/02/09 17:47

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

gabi a scris:

...ai dreptate...daca suntem doar religiosi o sa ne tot roada diferentele... daca suntem crestini adevarati o sa ignoram diferentele denominationale.

subscriu.

12/02/09 17:55

gabi
membru

april a scris:

eu stiam de adventisti. chiar daca esti botezat(a) la baptisti, penti etc.

eh, adventistii sunt oricum secta si in cazul in care mergi la o biserica evanghelica (recunoscuta ca si cult) de la adventisti va fi nevoie sa te botezi pentruca ai fost sectant.mi se pare normal.

12/02/09 19:08

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

gabi a scris:

eh, adventistii sunt oricum secta si in cazul in care mergi la o biserica evanghelica (recunoscuta ca si cult) de la adventisti va fi nevoie sa te botezi pentruca ai fost sectant.mi se pare normal.

Erau cult recunoscut, la fel ca baptistii, penticostalii si CDE.

Si daca cineva de la adventisti trece la baptisti, penti, CDE, trebuie sa se reboteze ??

Oricum nu prea vad cum ar functiona o casatorie intre un adventist si o baptista/penti/CDE  sau invers...

12/02/09 19:54

nikku
membru

Adventistii sunt si acum cult recunoscut de stat :)

april a scris:

Oricum nu prea vad cum ar functiona o casatorie intre un adventist si o baptista/penti/CDE  sau invers...

Destul de greu ar functiona, mai bine sa nu se incerce :D

12/02/09 20:19

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Un cuplu. Ea-penticostala, el-baptist. Toate mergeau bine si frumos, pana cand s-a pus problema de diferenta de confesiune. Ea nu vroia sa vina la noi la biserica de sarbatori, el nu vroia sa mearga la ea. Si atunci, s-au intrebat daca unul din ei va renunta la confesiunea lui, pentru celalalt. Niciunul nu a renuntat, si s-au despartit. Urmeaza sa mai mediteze asupra problemei.

Parintii ei i-au spus ca normal era ca ea sa il urmeze. Dar ea nu a vrut.

O decizie inteleapta, sau un moft?

12/02/09 21:19

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

anomis a scris:

Un cuplu. Ea-penticostala, el-baptist. Toate mergeau bine si frumos, pana cand s-a pus problema de diferenta de confesiune. Ea nu vroia sa vina la noi la biserica de sarbatori, el nu vroia sa mearga la ea. Si atunci, s-au intrebat daca unul din ei va renunta la confesiunea lui, pentru celalalt. Niciunul nu a renuntat, si s-au despartit. Urmeaza sa mai mediteze asupra problemei.

Parintii ei i-au spus ca normal era ca ea sa il urmeze. Dar ea nu a vrut.

O decizie inteleapta, sau un moft?

cu siguranta o decizie inteleapta...

12/02/09 22:50

adriana
membru

Tanara crestina a scris:

Poftim? Sper ca te-ai referit la propunerea parintilor!
Cuplu= casatoriti sau...prieteni?

12/02/09 22:58

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

Tanara crestina a scris:

MRU a scris:

Poftim? Sper ca te-ai referit la propunerea parintilor!

m-am referit la despartire intre iubit-iubita ...ca o decizie inteleapta la problema lor... pt ca in casatorie nu va fi asa usor daca de pe acuma incep cu incapatanarea..

12/02/09 23:17

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
adica ea nu era suficient de matura. :)

13/02/09 00:06

mikhael
membru

Inregistat: 16/01/09
Pana de curand ,in sinea mea gandeam la modul in care 2 crestini se pot casatori linistiti , indiferent din ce denominatiune fac parte, numa sa fie cu adevarat crestini.
In ultimul timp am aflat insa ca lucrurile nu prea stau asa in realitate.
Biserica din care fac parte(penti) nu accepta membrii decat de la penti, baptisti, crestini dupa evanghelie.
Apoi am vazut ca la adventisti e si mai restrans cercul- adventist cu adventist si atat.
Probabil ca sunt multe cazuri in care oamenii din diverse denominatiuni mai diferite forteaza nota si se casatoresc in afara recomandarilor bisericii, sau se reconvertesc de forma.
Insa nu e si cazul meu, de exemplu, si al multor altora. Sunt implicat in lucrarea din biserica,am legaturi stranse cu cei din conducere, nu se pune problema sa fac nazuri, si nici n-am de gand. Deci trebuie sa respect strict recomandarile bisericii.
A fost destul de interesant sa cunosc punctul de vedere al bisericii mele cu privire la o eventuala reimpacare cu fosta mea sotie(ortodoxa).Raspunsul a fost ca ar fi de preferat sa nu ma implic in asa ceva.Probabil ca ea ar face un botez numai formal si nu e de dorit o pocainta neautentica. Ar trebui ca ea sa se pocaiasca separat de mine, sa treaca un timp ca sa se dovedeasca ca pocainta ei e autentica , etc..Mi s-a recomandat recasatorirea cu o fata din biserica nostra, "pocaita"..
Am primit si explicatii biblice, dar nu mai stau sa le insir aici.Practic, eu nu mai sunt legat de fosta mea sotie(avand in vedere circumstantele in care ne-am despartit) iar acum ea face din imparatia intunericului si eu din cea a luminii deci ...cele doua nu pot convietui impreuna.
Si stau si ma gandesc ca Dumnezeu mi-a restrans destul de tare cercul si ideile mele dispar una cate una..Poate ca unii dau vina pe oameni pentru regulile astea , insa daca a fost voia LUI sa se intample asta, asta voi face si gata.
Nu merg intr-atat incat sa respect orbeste si recomandarile din biserica cu privire la o anumita persoana - se practica si asta din pacate , dar a cere sfatul lor(ma refer la conducere) nu e ceva rau.

Ultima modificare de mikhael (30/03/09 14:43)

30/03/09 14:42

harra
+

Inregistat: 21/04/09
Am citit aici dif voastre mesaje,si pareri in privinta casatoriei dintre 2confesiuni,am fost crescuta in bis baptista,cu activ,etc.,niciodata nu m-am gandit ca as putea sa ma casatoresc cu cineva....ortodox...nimeni dintre ai mei nu a fost de acord cu ac casatorie pana mi-au cunoscut sotul,si vreau sa va spun ca de multe ori e mai pocait decat mine,pt ca eu cred ca pocainta se vede in actiunile noastre...nu spun  faceti ca e posibil,dar ma intristeaza faptul cand vad ca noi,ca si pocaiti nu putem merge impreuna si sunt de acord cu tine Gabi,bravo,ai rostit cuv intelepte.Mikhael,la CE te referi cand nu e vorba sa faci nazuri,si scuza-ma biserica e de acord cu o recasatorie a ta cu o fata din cadrul ac cult?

22/04/09 09:49

CatalinD
membru

Inregistat: 02/03/07

mikhael a scris:

...
A fost destul de interesant sa cunosc punctul de vedere al bisericii mele cu privire la o eventuala reimpacare cu fosta mea sotie(ortodoxa).
...

Dar punctul de vedere al Domnului Isus nu este suficient de interesant? sau de autoritar?

Matei 19:6  Aşa că nu mai sunt doi, ci un singur trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă.

Simtim cu totii urmarile deciziilor omului, adica numai faliment. Domnul nu ne vede cu "diferente confesionale" intre noi asa cum ne vedem noi, ci pe cei ce formam trupul Lui, care nu este impartit, ne vede "una". Nu ne vede nici baptisti, nici penticostali sau ortodocsi, nu exista aceste cuvinte in Biblie, si nu sunt de la Dumnezeu. In Biblie urmasii lui Cristos se numesc crestini, care sunt sub autoritatea Cuvantului lui Dumnezeu - Isus Cristos.

Acum, despre casatoria unor tineri din adunari diferite dupa numele dat de oameni - stim ca acolo unde doi sau trei sunt adunati pentru Numele Lui, acolo Domnul Isus este in mijlocul lor.
Este Domnul Isus in mijlocul celor adunati la biserica tanarului? Mergeti acolo pentru Domnul Isus. Este Domnul Isus in mijlocul celor adunati la biserica tinerei? Mergeti acolo pentru Domnul Isus. Nu pentru renume de predicatori, sau traditii sau obiceiuri, ci pentru El. Cum stim care este locul acela? Eu personal inteleg mai bine acest verset daca il citesc de la sfarsit spre inceput: Acolo unde Domnul Isus este in mijloc (adica El conduce adunarea Sa, prin toata libertatea Duhului Sfant, si nu prin institutii si oameni cu diplome de calificare), acolo sunt adunati pentru Numele Lui.

"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc şi ele vin după Mine. Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea." Ioan 10:27-28

22/04/09 16:18

mikhael
membru

Inregistat: 16/01/09

harra a scris:

.Mikhael,la CE te referi cand nu e vorba sa faci nazuri,si scuza-ma biserica e de acord cu o recasatorie a ta cu o fata din cadrul ac cult?

Cand spuneam ca nu pot face nazuri ma refeream la faptul ca ar fi greu sa merg sa le spun ca uite: vreau sa ma casatoresc cu o "reformata" , "adventista" , sau alt cult . Chiar daca respectiva il cunoaste pe Dumnezeu, totusi se prefera "inrudirea" cu crestini din culte apropiate ca doctrina: baptisti, crestini dupa evanghelie, etc..
Referitor la recasatorire, nu m-a oprit nimeni si e adevarat ca am primit acest indemn(sa ma recasatoresc cu o fata cuminte din biserica) in particular, ca parere personala a unor frati din staff.Totusi eu voi face cum spune Dumnezeu sa fac.

CatalinD a scris:

mikhael a scris:

...
A fost destul de interesant sa cunosc punctul de vedere al bisericii mele cu privire la o eventuala reimpacare cu fosta mea sotie(ortodoxa).
...

Dar punctul de vedere al Domnului Isus nu este suficient de interesant? sau de autoritar?
Matei 19:6  Aşa că nu mai sunt doi, ci un singur trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă.
.

Sa stii ca deciziile astea sunt foarte grele> Poate e adevarat ce spui, dar trebuie ca aceste cuvinte ale Domnului Isus sa le pui in contextul fiecarui om in parte.
In cazul meu rezulta ceva, in cazul altcuiva rezulta altceva.
Ce te faci cand fosta/fostul s-a recasatorit si nu mai are de gand sa auda de tine?
Ce te faci cand fostul/fosta e in lume si e e adepta unor practici ce numai crestine nu sunt?
Aici Dumnezeu nu forteaza pe nimeni:"suntem chemati sa traim in pace".
Eu, daca as fi pastor nu as putea recomanda nimanui sa se duca sa se reimpace cu sotul/sotia care a avut-o in lume , daca aceasta nici nu ar vrea sa auda de Dumnezeu si traieste cu altii..
Aici cred ca e vorba de liberul arbitru(al celui necredincios), iar in fatza acestui liber arbitru acele versete nu-si au rostul. Fiecare alege ce vrea.
Precum am zis, fiecare caz in parte trebuie interpretat separat.
In cazul meu, tu ai face toate eforturile sa te reimpaci  cu o fosta sotie care te-a parasit pentru altul? Ea nu este un om schimbat, pocait, nascut din  nou.. Oricand isi poate relua acest obicei.Tu ai face asta? Nu cred.Si Isus spune clar :" afara de pricina de curvie..."
Exista si cazuri in care fostul/fosta cu care ai fost casatorit in lume sa doreasca reimpacarea. Cred ca atunci trebuie cercetate cauzele acestei dorinte: cauze materiale , sufletesti, etc.. si luate decizii in functie de aceste cauze.
Cazurile astea sunt complicate, nu poti sa vii cu niste versete si sa le arunci fara sa intelegi situatia fiecaruia in parte.
Si depinde foarte mult si de calauzirea care o are fiecare de la Dumnezeu , personal.

23/04/09 09:23

Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 11    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la