TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Petru Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Cine este Petru?
Cum il vede Domnul Isus...
Si Eu iti spun: tu esti Petru (Greceste: Petros.), si pe aceasta piatra (Greceste: petra.) voi zidi Biserica Mea(Mat.16:18)[Este regretabil ca  acest verset a fost interpretat in fel si chip, indepartandu-se de la Adevar(=Domnul ISUS)!]

Cum se vede el...
Petru, rob si apostol al lui Isus Hristos...(2Pet.1:1)

Ocupatie: pescar;
-> Familie: Frate cu Andrei;[in Biblie se fac si referiri la soacra si sotia sa, insa responsabilitatea de "familist", nu il impiedica sa il urmeze pe Domnul ISUS, iar mai apoi sa Il propovoduiasca!]
->se afla in cel mai intim cerc al Domnului Isus, alaturi de Ioan si Iacov;

Evenimente majore:
->merge pe apa;
->este prezent la scena schimbarii la fata;
->taie urechea unui slujitor, incercand sa il apere pe Domnul Isus, macar ca Dumnezeu avea alt plan...este totusi singurul care ia atitudine...
->desi se leapada de Domnul Isus, in timp ce restul apropiatilor se resipise, sta aproape de evenimetul judecarii;
->este [alaturi de Ioan si Maria] printre primii care afla vestea invierii[Nu cred ca intamplator!]
->vorbeste in public la 3000 de oameni de Rusalii;
->o invie pe Tabita;
->este primul care vesteste Evanghelia neamurilor;
->este eliberat de un inger din inchisoare;
...are o viata plina...
Caracter:
->este loial;
->are momente de lasitate[la prinderea Domnului Isus, chiar si atunci cand este sub lupa iudeilor sta deoparte la masa], dar sub influenta Duhului Sfant da dovada de un curaj deosebit[;)]
->este o persoana foarte vorbareata[:D]...este cel ucenicul care ia cel mai des atitudine inaintea Domnului Isus...

Ce imi place la Petru...chiar daca are si unele "sincope" este un om care se ridica!

26/01/09 18:57

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
din categoria minunilor facute de el :
-il vindeca pe Enea
-vindeca ologul de la poarta Templului
-moartea lui Anania si Safira ,prin el se face dreptate
-vindeca o groaza de alti bolnavi Fapte 5:15 Pana acolo ca scoteau pe bolnavi chiar pe ulite, si ii puneau pe paturi si pe asternuturi, pentru ca, atunci cand va trece Petru, macar umbra lui sa treaca peste vreunul din ei.

26/01/09 20:31

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
Eu il vad pe Petru ca fiind cel mai sfatos dintre ucenici.Parca el vorbeste mereu in numele lor,ia cuvantul cand nimeni nu are curaj etc.

27/03/09 16:23

Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
Petru e exemplul tipic de Crestin care se lauda cu dragostea lui pentru Dumnezeu si nu invers. De aia a s-a lepadat de 3 ori. El incerca sa arate cat de mult poate sa faca pentru Isus dar trebuia invers. E antiteza lui Ioan.

La sfarsitul Evangheliei lui Ioan, Petru este confruntat de catre Isus intr-un mod dragastos tocmai pe tema aceasta: MA IUBESTI? Abia apoi si-a dat seama ca El e cel care trebuie sa iubeasca intai si nu invers. Restaurarea pe care Petru a primit-o arata generozitatea si iubirea Lui pentru noi. Arata, de asemenea, ce poate face Harul din om. Petru era sub Lege cand incerca sa iubeasca si sa faca dar dupa momentul confruntarii, a primit Har si restaurare implicit.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (17/07/09 21:14)

17/07/09 21:12

the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
As vrea sa va impartasesc cateva ganduri care mi-au ramas din predica din aceasta dupa amiaza. O sa postez aici pentru ca are  o stransa legatura cu subiectul acesta.

Pasajul biblic abordat se gaseste in Ioan 21, care vorbeste despre reabilitarea lui Petru.

Scena descrisa are loc langa marea Tiberiadei locul unde Petru se intalneste cu Mantuitorul pentru prima data. Aceasta se gasea in tinutul Galileii, locul de unde proveneau ucenicii Domnului Isus, dar era totodata si spatiul in care El si-a inceput lucrarea pe Pamant. Atat Samaria cat si Galilea erau considerate de catre iudeii a fi inferioare, dar Domnul alege tocmai acest loc pentru a arata ca poate sa se foloseasca chiar si de oameni pe care ceilalti nu pun asa de multa valoare.

Petru avea un caracter puternic si reusea sa se impuna in fata celorlalti. Desi avea un caracter impulsiv, totusi a fost ales sa fie intemerietorul Bisercii. 

El a inteles ca in fata Domnului nu poti sta oricum.

Mi-a placut foarte mult o idee. De fiecare data cand Petru se rededica pentru Domnul, el primeste o noua responsabilitate. Astfel, Domnul il face dintr-un pescar un pastor. Dar acum avea experienta necesara pentru a-si face bine treaba, pentru ca a trecut prin esec dar si  prin bucuria reabilitarii.
Pentru ca atunci cand alegi sa te apropii mai mult de El, devii si mai binecuvantat si mai responsabil.

18/04/10 22:20

Site web  
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Petru o fi fost la Roma?

21/11/11 23:10

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Si de ce crezi ca este relevant daca a fost sau nu?!

22/11/11 17:38

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Paaai... primul papa cine este? :D

22/11/11 18:48

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la