TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Duhul Sfant/Darurile Duhului Sfant Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 5
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
Cum iti poti da seama ce Dar ai primit de la Duhul Sfant? Te poti insela crezand ca un respectiv Dar iti este daruit dar sa nu fie acesta pentru tine? Ce parere aveti ... am vazut ca nu era nici un subiect despre daruri asa ca am spart gheata ... :D

_______________________________________
Semnat...

KJ.

24/01/09 17:32

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Poate ne dai tu intai textul biblic cu darurile ;)

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/01/09 17:34

   
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
bine atunci ...

Vedem mai multe despre Darurile Duhului Sfant in 1 Corinteni 12:1-11

"În ce priveşte darurile duhovniceşti, fraţilor, nu voiesc să fiţi în necunoştinţă.
......................
Sunt felurite daruri, dar este acelaşi Duh;
sunt felurite slujbe, dar este acelaşi Domn;
sunt felurite lucrări, dar este acelaşi Dumnezeu, care lucrează totul în toţi.
Şi fiecăruia i se dă arătarea Duhului spre folosul altora.

De pildă, unuia îi este dat, prin Duhul, să vorbească despre înţelepciune; altuia, să vorbească despre cunoştinţă, datorită aceluiaşi Duh;
altuia credinţa, prin acelaşi Duh; altuia, darul tămăduirilor, prin acelaşi Duh;
altuia, puterea să facă minuni; altuia, prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; şi altuia, tălmăcirea limbilor.
Dar toate aceste lucruri le face unul şi acelaşi Duh, care dă fiecăruia în parte, cum voieşte. "

Acuma e bine?? :D

Ultima modificare de gabitzu.sb (24/01/09 18:05)


_______________________________________
Semnat...

KJ.

24/01/09 18:03

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Recapitulare :) :

- vorbirea despre intelepciune
- vorbirea despre cunostinta
- credinta
- darul tamaduirilor
- puterea de a face minuni
- proorocia
- deosebirea duhurilor
- felurite limbi
- talmacirea limbilor.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/01/09 20:21

   
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
M-as bucura ca in acest topic sa postati cat mai multi ... dar sa nu va grabiti ... sa postati aici doar cand aveti timp ... deoarece este un subiect foarte delicat ... ;)


ms de recapitulare april ... ;)


_______________________________________
Semnat...

KJ.

26/01/09 21:10

Site web  
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Eu cred ca daca cineva nu-si da seama ce dar are sunt toate sansele sa nu-l aibe. N-am auzit de nimeni pana acum sa vorbeasca cu intelepciune(nu viclenie) si sa fie de la diavol. Cat despre restul darurilor mai sunt multe de adaugat ptr. a intregi peisajul. De ex. CREDINTA. Nu-i destul sa vorbim doar de credinta in general(credinta in fortele noastre, ale naturii..etc) ci trebuie specificat "Credeti in D-zeu, si credeti in MIne". La asta se refera ideea de credinta din biblie. Si cine are DARUL CREDINTEI si nu se recunoaste? Doar ce-l ce nu-l are nu-si da seama de el. Si nici cei din jur nu observa atunci cand nu exista. Dar noi putem sa visam la ele, desi asta nu ne face sa le si avem, dar ne poate face de multe ori sa ne credem cu ele.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

26/01/09 23:50

   
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
da ... ai dreptate ... de multe ori crestinii nu vad credinta ca pe un dar ... :D

_______________________________________
Semnat...

KJ.

27/01/09 23:15

Site web  
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
AsaDar, m-am gandit la un lucru. Folks ce zice-ti voi, darurile Duhului Sfant se dau dupa ce ai fost botezat cu Duhul Sfant sau se dau si inainte de a fi botezat cu Duhul Sfant, dupa nasterea din nou?

30/01/09 09:20

   
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
buna intrebare ...

_______________________________________
Semnat...

KJ.

30/01/09 09:39

Site web  
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
darurile sunt date inainte de botezul cu Duhul Sfant... dar chestiunea importanta cred ca e cand ti le descoperi... :)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

30/01/09 10:13

Site web  
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
de unde stii ca daruruile sunt inaintea botezului cu Duhul Sfant ... atunci de ce se mai practica Botezul cu Duhul Sfant???

ma poti lamuri doar daca imi aduci argumente biblice ... ;)

Ultima modificare de gabitzu.sb (30/01/09 10:48)


_______________________________________
Semnat...

KJ.

30/01/09 10:48

Site web  
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08

mototey a scris:

darurile sunt date inainte de botezul cu Duhul Sfant... dar chestiunea importanta cred ca e cand ti le descoperi... :)


Gogosi..


30/01/09 11:08

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Prin faptul ca ne-am intors la El este deja o dovada ca am primit o parte din dar. Dar cand ma refer la practicarea darurilor spirituale ma gandesc la ceva mult mai complex si mai tare. Credinta este si o stare, dar exista si un dar al Credintei. Faptul este ca ne incredem in Domnul. Dar o practica a darului este ca putem muta muntii(cine are credinta cat un bob de mustar...). Si asta n-o fac multi> O fac cei ce au DARUL CREDINTEI. Este o diferenta. Multi pot sa creada in D-zeu, dar nu multi pot merge pe ape sau sa scape de muscatura unei cobre. Nu stiu...ori sunt mai multe nivele ale darurilor, ori sunt aparte de ceea ce practica majoritatea. Darul vorbirii in alte limbi de ex.: Multi se pare ca-l au, dar cati pot sa comunice unui chinez in limba chinezeasca un mesaj de la EL? Ca asta s-a intamplat la Rusalii. Sau Intelepciunea: multi au o doza de intelegere ale unor lucruri, dar cati pot sa discearna in profunzime anumite lucruri din jurul lor si toate nuantele subtile? Si asa mai departe.
Eu personal cred ca darurile sunt intr-adevar ceva maret si se poate vedea clar cine are unu. Si cred ca sunt ceva diferit de lucrurile pe care le traim zi de zi, sau ceea ce traim zi de zi este doar o masura mica din Daruri.

Ultima modificare de Sword (30/01/09 11:19)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

30/01/09 11:17

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
nu toti au acelasi dar... eu cred ca atunci cand te lasi la dispozitia lui Dumnezeu si chiar vrei din toata inima sa Ii slujesti... darurile pe care le ai si nu le-ai descoperit, Dumnezeu ti le descopera... si cred ca unele din ele vor fi chiar foarte accentuate... :)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

30/01/09 11:46

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

mototey a scris:

darurile sunt date inainte de botezul cu Duhul Sfant... dar chestiunea importanta cred ca e cand ti le descoperi... :)


Am mai auzi versiunea asta, putin amplificata... cica fiecare credincios are toate darurile Duhului sfant numai ca ele devin operante cand el constientizeaza aceasta. Cu alte cuvinte:incepe sa zici o proorocie, si curand iti vei da aseama ca ai acest dar.
Incepe sa zici celor bolnavi ca sunt vindecati, si curand iti vei da seama ca ai acet dar, etc.
la asta te referi?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

30/01/09 12:23

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06

OLD TRAIAN a scris:


mototey a scris:

darurile sunt date inainte de botezul cu Duhul Sfant... dar chestiunea importanta cred ca e cand ti le descoperi... :)


Am mai auzi versiunea asta, putin amplificata... cica fiecare credincios are toate darurile Duhului sfant numai ca ele devin operante cand el constientizeaza aceasta. Cu alte cuvinte:incepe sa zici o proorocie, si curand iti vei da aseama ca ai acest dar.
Incepe sa zici celor bolnavi ca sunt vindecati, si curand iti vei da seama ca ai acet dar, etc.
la asta te referi?



nu... nu cred ca este un om care sa le aiba pe toate... sunt de acord cu tine... nicidecum nu poti sa ii spui cuiva bolnav ca e vindecat si dupa aceea iti dai seama ca ai acest dar... Dumnezeu deja a pus darurile in noi... si poate multi dintre noi nu ni le-am descoperit... pentru asta trebuie rugaciune ca sa aflii darurile si rugaciune pentru puterea de a le pune in practica, de a le pune in negot... :)... sper sa fi fost destul de explicit...:)


_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

30/01/09 12:31

Site web  
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Eu cred mai degraba in ideea ca toate Darurile sunt in El, si El da oricui este pregatit sa-l primeasca, si prin careEl se poate manifesta cat mai bine. Ca nu toti au aceleasi daruri, la fel cum nu toti au acelasi temperament. Dar fiecdare in parte este mai potrivit sa aibe un dar sau altul. Cred ca aici se poate spune ceea ce spunea Mototey ca este vorba de a "descoperi". De a descoperi darurile pe care le are pregatite Domnul ptr. noi si a lucra dupa voia Lui ptr. a fi cat mai pregatiti de a le folosi. Mai este si o varianta yoga la treaba asta cu "descoperirea". Adica teoria conform careia stau latent in noi toate aceste capacitati, sau daruri, iar noi tot ce avem de facut este sa lucram ptr. "activarea" lor. Eu unu prefer cealalta idee ;)

Ultima modificare de Sword (30/01/09 12:38)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

30/01/09 12:35

   
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
dar atunci de rol are Botezul cu Duhul Sfant???

_______________________________________
Semnat...

KJ.

30/01/09 12:36

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Sword a scris:

Eu cred mai degraba in ideea ca toate Darurile sunt in El, si El da oricui este pregatit sa-l primeasca, si prin careEl se poate manifesta cat mai bine...

De acord cu asta, dar as face o completare:
...si in masura in care , pentru desavarsirea credinciosilor Dumnezeu considera ca este necesar.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

30/01/09 12:37

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Da. Sunt pe principiul: D-zeu Suveran in toate. Cand El crede potrivit, nu noi. De-asta nu cred teoria yoga cu "activarea" darurior sau a capacitatilor latente din om.

Ultima modificare de Sword (30/01/09 12:40)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

30/01/09 12:39

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06

OLD TRAIAN a scris:


Sword a scris:

Eu cred mai degraba in ideea ca toate Darurile sunt in El, si El da oricui este pregatit sa-l primeasca, si prin careEl se poate manifesta cat mai bine...

De acord cu asta, dar as face o completare:
...si in masura in care , pentru desavarsirea credinciosilor Dumnezeu considera ca este necesar.



sunt de acord... cred ca un dar e dat de Dumnezeu si spre zidirea ta si a celor din jurul tau... asta doar daca il pui in lucrare...:)


_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

30/01/09 12:41

Site web  
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Cred ca El are pregatite daruri uimitoare ptr. Biserica Lui. Dar din pacate suntem noi prea nepregatiti de a ni le asuma. Cat mi-as dori sa fiu si eu intr-o stare in care sa se uite cu bucurie la mine si sa-mi incredinteze ceea ce are pregatit. :(

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

30/01/09 12:45

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Ce te impiedica? :rolleyes:

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

30/01/09 12:47

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06

Sword a scris:

Cred ca El are pregatite daruri uimitoare ptr. Biserica Lui. Dar din pacate suntem noi prea nepregatiti de a ni le asuma. Cat mi-as dori sa fiu si eu intr-o stare in care sa se uite cu bucurie la mine si sa-mi incredinteze ceea ce are pregatit. :(



El iti va incredinta ceea ce are pregatit pentru tine atunci cand vei fi dispus sa te lepezi de tine sa iei crucea si sa Il urmezi(asta cred eu.. nu spun ca e adevarat ceea ce cred... e doar o parere...:) )

Ultima modificare de mototey (30/01/09 12:51)


_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

30/01/09 12:49

Site web  
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Sunt daruri normale, adica darul cu voce si alte fel de daruri.

Sunt si daruri prin Duhul Sfant in care este in alt nivel.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

30/01/09 14:33

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net