TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/Cum vom fi rapiti? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
KoJack
membru

Inregistat: 29/02/08
Chiar cum vom fi rapiti ???

Ne va iesi sufletul din corp iar corpul va zace mort, ne va disparea trupul iar hainele vor ramane?

As dori sa discutam despre tema asta daca doriti sa postati,

KJ.

11/01/09 02:05

Site web  
KoJack
membru

Eu am cautat si am studiat de la o vreme acest incident in Biblie ... si am descoperit urmatoarele

Romani 6:5
Caci daca am fost uniti cu El printr-o moarte asemanatoare cu a Lui, vom fi uniti cu El si printr-o inviere asemanatoare cu a Lui

Asta inseamna ca noi vom invia cum a inviat Domnul Isus ... dar cum a inviat Domnul Isus?

Luca 24:3
apoi au intrat si n-au gasit trupul Domnului Isus

Deci eu prin aceasta inteleg ca noi cand vom fi rapiti trupul nostru va disparea iar hainele de pe noi si alte obiecte vor ramane cum a fost si in cazul Domnului Isus ... fasele au ramas in mormant ...

Parerile dumneavoastra???

KJ.

11/01/09 02:10

Site web  
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

gabitzu.sb a scris:

Deci eu prin aceasta inteleg ca noi cand vom fi rapiti trupul nostru va disparea iar hainele de pe noi si alte obiecte vor ramane cum a fost si in cazul Domnului Isus ... fasele au ramas in mormant ...

Asta ar insemna ca la inviere toti vom fi goi pusca?   :rolleyes:

14/01/09 08:13

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
posibil sa fim dezbracati doar de o anumita parte a caracterului nostru ... in fine ... :)

14/01/09 10:43

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
cred ca atunci cand va fi rapirea....unii vor fi rapiti..... ;)

Ultima modificare de Sword (14/01/09 19:09)

14/01/09 19:08

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
In fine nu o sa fim goi ci mai degraba haine albi, zice in Apocalipsa.

14/01/09 19:10

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
cRed ca nu vom fi goi :D De fapt... Hahahahaha Probleme deastea isi pun oamenii? Eu stiu pe cineva care-o avut viziuni cu El si l-a intrebat ce avere are el stransa in cer pan-acu...nu radeti...ca s-ar pute s-o repetati. Doar ganditi intrebari mai serioase

Ultima modificare de Sword (14/01/09 19:27)

14/01/09 19:25

Old
Moderator

Sword a scris:

cred ca atunci cand va fi rapirea....unii vor fi rapiti..... ;)

Si te gandesti ca ortodocsii nu o sa participe?

"...intr-o clipa, intr-o clipeala din ochi, la cea din urma trambita. Trambita va suna, mortii vor invia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati." (1Cor.15:52)

Cine sunt acei "noi", daca nu crestinii autentici?
Cred ca este destul de clara Biblia aici, spunand ca vom avea un alt trup. Chiar daca miracolul ne gaseste in viata, totusi nu avem prioritate fata de cei ce au plecat inaintea noastra; dimpotriva, se pare ca cei adormiti se desteapta inainte de transformarea celor in viata.

Totusi mai avem un detaliu, anume ca se intampla instantaneu, intr-o clipita.
Spunand ca inviem ca Domnul Iisus Hristos, Biblia zice ca vom avea un trup slavit. Acuma, daca Domnul Iisus ar fi inviat cu fasele pe el, nu ar fi fost mare problema; atata ca ar fi iesit din mormant topaind.

Era un fel de mumie umbland, dar s-ar fi gasit cineva sa-i desfaca fasele.

Ce ar fi invierea credinciosilor, cu fase pe ei, acolo unde este obiceiul sa fie imbalsamati si impachetati? Ar invia, dar dupa, in atmosfera stupefianta, poate nu s-ar gasi cine sa-i despacheteze.

Dar nu se refera biblia la aceste detalii, pentru ca nu au prea mare importanta.

Pentru ca invierea urmeaza modelul Hristic, inseamna ca vom avea un altfel de trup, care va invinge legile materiei cunoscute de noi acum.

"Si dupa cum am purtat chipul celui pamantesc(adica Adam), tot asa vom purta si chipul Celui ceresc (adica Hristos)." (1Cor.15:49)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (14/01/09 19:43)

14/01/09 19:42

KoJack
membru

Nu vreau sa te jignesc OLD TRAIAN ... dar am observat ca la toate topicurile la catre am postat ... ai gasit argument impotriva explicatiei mele ...

OLD TRAIAN:

... eu nu ma refeream ca vom fi goi ... ci ca pur si simplu trupul nostru va disparea ... si apropo ... in Rai nu exista parte barbateasca si parte femeiasca ... deci nu vom fi goi pusca ... si Ioan unul din singurii oamenii care a calatorit in viitor ... a zis ca ne-a vazut in haine albe!!

OLD TRAIAN:

Si te gandesti ca ortodocsii nu o sa participe?

Esti ortodox?

Ultima modificare de gabitzu.sb (14/01/09 20:13)

KJ.

14/01/09 20:13

Site web  
strategy
membru

Inregistat: 06/09/05
eu sunt sigur ca nici un ortodox nu va fi in cer :))
dar, la fel de sigur ca nici un baptist :D penticostal :P sau nici un om apartinand altei confesiuni ;)
vor fi rapiti doar Copii lui Dumnezeu :)

14/01/09 21:01

Site web  
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
pana sa citesc sfarsitul tocmai ma pregateam a te contrazic  :D

14/01/09 22:21

Old
Moderator

gabitzu.sb a scris:

Nu vreau sa te jignesc OLD TRAIAN ... dar am observat ca la toate topicurile la catre am postat ... ai gasit argument impotriva explicatiei mele ...

Esti ortodox?

1. gabitzu.sb , esti baiat pentru ca sa pot sa te contrazic barbateste, sau esti fata si trebuie sa fiu mai fin? :D :D

2.Ortodocsia te deranjeaza asa in general, sau te deranjeaza la mine pentru ca sunt interesat de trairea dupa voia lui Dumnezeu, si atunci nu sunt un bun ortodocs?

Daca vrei hai sa trecem peste, astea si sa discutam la subiect.

gabitzu.sb a scris:

...am studiat de la o vreme acest incident in Biblie ... si am descoperit urmatoarele....

Parerea mea este ca rapirea nu e incident, ci cred ca este un eveniment major in lucrarea mantuitoare. Cred ca vine sa contrazica orice teologii umane, cum ca sufletul merge imediat dupa moarte in cer, sau in purgatoriu, sau trece prin vami... si asa mai departe. Ca de am fi in cer, suntem rapiti de acolo sa fim adusi inapoi?

Asta inseamna ca noi ne aflam intr-un fel, si Dumnezeu ne cheama si ne transforma in asa fel incat sa-L putem asculta. Hai ca ideea asta mi-a iesit, mai ceva decat filozofilor, adica nu se intelege nimic. :D

Intelegi cum vine? ... desigur, nu; nu din ceea ce am spus pana acum. Poate din Biblie, da.

Cum cred eu ca e treaba cu rapirea: Noi suntem aici, pe pamant si cautam sa avem credinta autentica, primim 'darul credintei', ca nu este de la noi. Si traim in aceasta lume , neapartinand ei. Asteptam cu credinta sa se implineasca promisiunile lui Dumnezeu. Mai vedem cate una implinindu-se pe ici, pe colo, si asta ne da speranta. sau lucrurile bune ce le intampinam, le interpretam ca venind din partea lui Dumnezeu. Ba chiar si incercarile credem ca sunt tot spre binecuvantarea noastra. Si continuam sa credem...

In momentul in care suna trambita desteptarii, (indiferent ce ar insemna asta), noi recunoastem semnalul. (noi credinciosii, vreau sa spun) Dintr-o data realizam mai mult ca oricand ca nu am crezut degeaba. Credinta noastra are o baza, si telul ei este iminent. In momentul acela credinta noastra creste instantaneu, pana acolo ca ni se transforma realmente trupul acesta pamantesc, intr-un trup nou, in  momentul aparitiei Mantuitorului. La chemarea lui noi uitam de legile materiei si mergem spre El.

Un exemplu destul de minor este Umblarea lui Petru pe apa, cand l-a chemat Mantuitorul, si atata timp cat a privit spre EL.
Oare legile apei nu erau aceleasi? Ceea ce este clar este ca Petru le-a ignorat, umbland dupa alte legi.

Cred ca la rapire legile naturale vor fi aceleasi, dar noi vom asculta in plus de alte legi care sunt deasupra celor naturale.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (15/01/09 09:18)

15/01/09 08:52

KoJack
membru

OLD TRAIAN:

1. gabitzu.sb , esti baiat pentru ca sa pot sa te contrazic barbateste, sau esti fata si trebuie sa fiu mai fin? :D :D

Eu nu cred ca forumul este pentru contraziceri!!

KJ.

16/01/09 19:27

Site web  
Old
Moderator

Da' este pentru ca sa spunem ca si tu ai dreptate si eu am dreptate , chiar daca zic invers decat tine? Cred ca putem sa prezentam opinii diferite(adica sa ne contrazicem) dar in mod decent, si rezonabil pentru niste crestini seriosi.

Da tot nu mi-ai raspuns daca esti baiat sau fata

Ultima modificare de OLD TRAIAN (16/01/09 22:33)

16/01/09 19:30

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
e baiat mai ... tu nu te uiti la avatar??? :)

16/01/09 20:03

maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09

KoJack a scris:

Chiar cum vom fi rapiti ???

Ne va iesi sufletul din corp iar corpul va zace mort, ne va disparea trupul iar hainele vor ramane?

As dori sa discutam despre tema asta daca doriti sa postati,

1Corinteni 15:52  într-o clipã, într-o clipitã din ochi, la cea din urmã trâmbitã. Trâmbita va suna, mortii vor învia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati.
Zah 9.14;Mat 24.31;Ioan 5.25;1Tes 4.16;

53  Cãci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, sã se îmbrace în neputrezire, si trupul acesta muritor sã se îmbrace în nemurire.
2Cor 5.4; 

54  Când trupul acesta supus putrezirii, se va îmbrãca în neputrezire, si trupul acesta muritor se va îmbrãca în nemurire, atunci se va împlini cuvântul care este scris: "Moartea a fost înghititã de biruintã.
Isa 25.8;Evr 2.14-15;Apoc 20.14;

2Corinteni 5:4  Chiar în cortul acesta deci, gemem apãsati; nu cã dorim sã fim dezbrãcati de trupul acesta, ci sã fim îmbrãcati cu trupul celãlalt peste acesta, pentru ca ce este muritor în noi, sã fie înghitit de viatã.

- Adam si Eva erau dezbracati inainte de caderea in pacat(erau tot goi dar nu observau -"ochi" sa fie de vina, devenisera de "carne"?);
- Domnul cand s-a aratat apostolilor era imbracat;
- Posibil ca sa nu se puna problema "goliciunii", posibil sa avem altfel de "ochi" care nu  vad e acste lucruri.
- Tu pui problema(si nunumai tu, am auzit-o si la altii)cum au pus-o aceia care au intrebat a cui va fi sotia care a avut  mai multi barbati(soti), a caruia dintre ei ii va fi sotie in vesnicii, oricum acest lucru este o "taina" (ca si altele) pe care o vom cunoaste la vremea potrivita.

Ultima modificare de maria_t (05/03/09 16:39)

05/03/09 16:38

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

maria_t a scris:

- Tu pui problema(si nunumai tu, am auzit-o si la altii)cum au pus-o aceia care au intrebat a cui va fi sotia care a avut  mai multi barbati(soti), a caruia dintre ei ii va fi sotie in vesnicii, oricum acest lucru este o "taina" (ca si altele) pe care o vom cunoaste la vremea potrivita.

Nu este nici o taina :

Marcu 12:23 La înviere, nevasta căruia dintre ei va fi ea? Căci toţi şapte au avut-o de nevastă."
Marcu 12:24 Drept răspuns, Isus le-a zis: "Oare nu vă rătăciţi voi, din pricină că nu pricepeţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?

Marcu 12:25 Căci după ce vor învia din morţi, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi ca îngerii în ceruri.

Dar asta nu are legatura cu subiectul.

05/03/09 16:42

maria_t
membru

april a scris:

Nu este nici o taina :

Marcu 12:23 La înviere, nevasta căruia dintre ei va fi ea? Căci toţi şapte au avut-o de nevastă."
Marcu 12:24 Drept răspuns, Isus le-a zis: "Oare nu vă rătăciţi voi, din pricină că nu pricepeţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?

Marcu 12:25 Căci după ce vor învia din morţi, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi ca îngerii în ceruri.

Dar asta nu are legatura cu subiectul.

Am numit "taina" modul in care vor fi transformate trupurile omenesti in trupuri de slava.
Si daca tot ai intervenit , ce inseamna "vor fi ca ingerii in ceruri", ca , poate nu am mentionat nu am studii telogice,deci nu le stiu pe toate,imi spum parerea ca si altii, si pot sa pun si intrebari atunci cand completarile nu mi se par suficiente.

Ultima modificare de maria_t (05/03/09 22:50)

05/03/09 22:46

Old
Moderator

maria_t a scris:

...Si daca tot ai intervenit , ce inseamna "vor fi ca ingerii in ceruri", ca , poate nu am mentionat nu am studii telogice,deci nu le stiu pe toate,imi spum parerea ca si altii, si pot sa pun si intrebari atunci cand completarile nu mi se par suficiente.

Cred ca nu este cazul de expus diplome teologice sau laice, ci mai degraba de intelegerea Scripturilor Sfinte.

Ingerii sunt baieti sau fete?

09/03/09 19:59

mikhael
membru

Inregistat: 16/01/09
Androgini..

10/03/09 00:56

april
admin forum

maria_t a scris:

Am numit "taina" modul in care vor fi transformate trupurile omenesti in trupuri de slava.

ai scris despre taina la :

maria_t a scris:

de aici se intelege(a) ca ai numit "taina" altceva.

10/03/09 07:00

ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
Intreb si eu ca nu sunt in tema cu asa ceva si nici nu am vazut discutandu-se anume cand "vom fi rapiti"?
  Si daca toti "imbraca haina cereasca" la cine se refera Matei 5:5 cand spune ca"cei blanzi vor mosteni pamantul" sau Isaia 13:9-13 cand arata cum va fi pe pamant dupa trecerea peste batalia Armaghedonului?
  Sau ce a vrut sa zica Isus in Matei 11:11 ca "cel mai mic in Imparatia cerurilor este mai mare decat el"?(Ioan Botezatorul)

Ultima modificare de daniel.drehluta (23/03/09 21:38)

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

23/03/09 21:36

april
admin forum

intreaba la  http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=293

23/03/09 21:39

maria_t
membru

april a scris:

maria_t a scris:

ai scris despre taina la :

maria_t a scris:

de aici se intelege(a) ca ai numit "taina" altceva.

Ai dreptate. Cand am recitit ce ai scris am observat gresala.

25/03/09 23:08

marianb
membru

Inregistat: 27/08/08

OLD TRAIAN a scris:

nu vom mai avea un trup de carne si unul de slava ca al unui duh

cine va fi rapit ? Apocalipsa 7:14  „Doamne” i-am rãspuns eu „Tu ºtii”. ªi el mi-a zis: „Aceºtia vin din necazul cel mare; ei ºi-au spãlat hainele, ºi le-au albit în sângele Mielului.

Apocalipsa 22:14  Ferice de cei ce îºi spalã hainele, ca sã aibã drept la pomul vieþii, ºi sã intre pe porþi în cetate!

Ultima modificare de marianb (10/06/09 15:47)

Filipeni 4:13 Pot totul în Hristos, care mă întăreşte.

http://marianescu.blogspot.com

10/06/09 15:41

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la