TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Te iubesc Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10
antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Eu zic ca in dragoste nu te poti juca. Lucrurile sunt extrem de serioase. Poti sa spui unei persoane "te iubesc" doar dupa ce o cunosti foarte bine..nu asa doar ca sa se simta el/ea foarte bine...

03/05/09 14:28

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Crezi ca poti iubi o persoana doar dupa ce o cunosti foarte bine ?

03/05/09 14:50

antonela
Moderator

april a scris:

Eu zic ca da. Vezi acea persoana cum se manifesta in diverse activitati, cum se comporta cu tine...toate astea iti vor da un raspuns la intrebarea: pot eu oare sa iubesc aceasta persoana toata viata sau e doar o simpatie?...
Astept sugestii...

03/05/09 14:53

angel11165
membru

Inregistat: 22/03/09

april a scris:

poti sa o cunosti foarte bine si sa nu o iubesti sau, sa-r putea sa nu o cunosti foarte bine si sa o iubesti...

03/05/09 14:56

april
admin forum

A iubi o persoana doar pt ca ( este nu stiu cum, vb nu stiu cum , actioneaza nu stiu cum ) este ceva foarte diferit de a iubi o persoana in ciuda a ( felului cum este, vorbeste, actioneaza etc ) .

Nu cred ca ar trebui sa-i spui cuiva " Te iubesc " decat daca o iubesti neconditionat pe persoana respectiva .

03/05/09 18:09

antonela
Moderator

april a scris:

A iubi o persoana doar pt ca ( este nu stiu cum, vb nu stiu cum , actioneaza nu stiu cum ) este ceva foarte diferit de a iubi o persoana in ciuda a ( felului cum este, vorbeste, actioneaza etc ) .

Nu cred ca ar trebui sa-i spui cuiva " Te iubesc " decat daca o iubesti neconditionat pe persoana respectiva .

Tocmai asta e cheia lucrurilor.....cunoscand acea persoana in toate ipostazele...iti dai seama ca o poti iubi neconditionat sau nu...altfel nu ai cum sa-ti dai seama....

Ultima modificare de antonela (14/05/09 19:00)

03/05/09 21:21

nikku
membru

Inregistat: 26/11/08
E imposibil sa cunosti pe cineva in totalitate, pentru ca personalitatea sa are foarte multe aspecte, nu este formata dintr-o multime finita de elemente :D
Daca ar exista posibilitatea de a cunoaste complet o anume persoana, nu ar mai fi iubire neconditionata...

03/05/09 21:42

antonela
Moderator

nikku a scris:

E imposibil sa cunosti pe cineva in totalitate, pentru ca personalitatea sa are foarte multe aspecte, nu este formata dintr-o multime finita de elemente :D
Daca ar exista posibilitatea de a cunoaste complet o anume persoana, nu ar mai fi iubire neconditionata...

sunt constienta ca nu ai cum sa cunosti o persoana in totalitate...dar eu ma refeream sa cunosti acea persoana in mare...

03/05/09 21:51

harra
+

Inregistat: 21/04/09

antonela a scris:

april a scris:

Eu zic ca da. Vezi acea persoana cum se manifesta in diverse activitati, cum se comporta cu tine...toate astea iti vor da un raspuns la intrebarea: pot eu oare sa iubesc aceasta persoana toata viata sau e doar o simpatie?...
Astept sugestii...

Cu tine se poate controla in comportament,imi amintesc ca am citit o carte in care se spunea sa te uiti cum se poarta cu cei din jurul lui/ei,cu cei slabi,cu cei batrani,cu mama,la gesturile mici si care nu sar in ochi,la cuvinte mici,care spun mult,la modul in care stie sa intoarca obrazul etc...daca va uitati la astea se vede cum e inima..sincer,eu m-am uitat la sotul meu la aceste lucruri si multumesc lui Dzeu ca nu m-am inselat in alegere,pt ca in viata avem parte de multe....

04/05/09 12:13

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
harra, citeaza doar textul la care faci referire, nu tot citatul, cu un alt citat in el, si daca ar exista si un al treilea.. nu e estetic.

04/05/09 12:44

harra
+

Inregistat: 21/04/09
asa am vrut si eu,dar...nu prea stiu cum s-o fac,ceva indicatii pt nestiutori poata ajuta

04/05/09 17:47

benny
membru

Uite aici:

http://tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=1330

Ultima modificare de benny (04/05/09 19:41)

04/05/09 19:41

maryus
membru

Inregistat: 19/02/09
am gasit o carte -zic eu- foarte faina...aruncati o privire aici si poate ca va foloseste ;) se numeste ““Am iubit o fata““

http://tomisthecat.wordpress.com/2009/06/29/wa...

28/07/09 16:51

cami
membru

Inregistat: 17/07/07
Eu o am acasa. Am citit-o acum vreo 2 sau 3 ani .. E faina :)

28/07/09 17:12

april
admin forum

maryus a scris:

am gasit o carte -zic eu- foarte faina...aruncati o privire aici si poate ca va foloseste ;) se numeste ““Am iubit o fata““

http://tomisthecat.wordpress.com/2009/06/29/wa...

Si legatura cu "Te iubesc" este... ?

28/07/09 18:12

maryus
membru

Inregistat: 19/02/09
clar! ;) pentru asta am pus-o aici ;) :D

29/07/09 14:41

belinda2
membru

Inregistat: 29/07/09
"Te iubesc" este o expresie care arata dragoste,daruire,intelegere.
De multe ori aud aceste cuvinte si cateodata parca sunt spuse din obisnuinta, doar asa de forma. As prefera sa le aud mai rar,dar si atunci cand le aud sa fie pline de dragoste si spuse din toata inima.

29/07/09 17:41

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Poti sa le auzi si des,dar daca au o baza vizibila.Si rar spuse pot insemna CEVA,ceva urat.

30/07/09 11:20

Site web  
Inger
membru

Inregistat: 20/07/09
Parerea mea este ca nu ai cum sa iubesti o singura persoana , ori ii iubesti pe toti , ori nu iubesti pe nimeni. Din pacate multi dinre noi am ajuns sa confundam iubirea cu afectiunea si cu atasamentul! De multe ori intalnesc oameni si imi sunt foarte dragi si parca imi vine sa ii iau in brate si sa le spun ca ii iubesc, dar mi-e frica putin de reactia pe care o vor avea si prefer sa le zic asta in gand! Oricum cred ca persoana/persoanele pe care le iubesti cu adevarat simt lucru acesta si poate ca numai este nevoie sa mai ziceam ceva...inimile noastre deja au spus tot!

30/07/09 22:10

purple
membru

Inregistat: 23/07/09

april a scris:

Aceasta e adevarata iubire, cea neconditionata!
Nu iubesti o persona pt "cum" este , ci pt "ceea ce " este si ceea ce s-ar putea sa devina.
Suntem supusi slabiciunilor.. anii , suferinta sau boala pot lasa amprente respingatoare pe chipul sau atitudinea  noastra.
Dragoastea adevarata, trece dincolo de aceste limite, ea devine oarba la aceste "defecte" si daruieste mai mult.
"Te iubesc" a devenit un motto al indragostitilor sau al parintilor cand isi duc bebelusii la culcare. De multe ori este rostit din obisnuinta.
Insemnatatea lui este mare si trebuie dovedita prin FAPTE.

01/08/09 12:31

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Apropo de subiectul asta. In ultimul timp mi-am dat seama ca daca, in primul rand nu stii sa te iubesti pe tine insuti, nici pe ceilalti nu stii sa ii iubesti. Mai toata viata mea m-am criticat, si am fost nemultumita de mine. De ce pusese Dumnezeu in mine, ca persoana. Si am vazut ca nestiind ca trebuie sa ma iubesc, nu ii iubeam nici pe ceilalti cu adevarat.

Cum ar fi sa ne spunem uneori, si noua, in oglinda ca ne iubim? :) Poate ar fi un medicament bun pentru cei cu un respect de sine scazut. ;)

01/08/09 21:54

benny
membru

Numai sa nu o duci in extrema.. :D
Ca dupa aia devii narcisist(a), si nu-i a bine.. :P

Ultima modificare de benny (02/08/09 00:39)

02/08/09 00:23

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08

Inger a scris:

Parerea mea este ca nu ai cum sa iubesti o singura persoana , ori ii iubesti pe toti , ori nu iubesti pe nimeni. Din pacate multi dinre noi am ajuns sa confundam iubirea cu afectiunea si cu atasamentul! De multe ori intalnesc oameni si imi sunt foarte dragi si parca imi vine sa ii iau in brate si sa le spun ca ii iubesc, dar mi-e frica putin de reactia pe care o vor avea si prefer sa le zic asta in gand! Oricum cred ca persoana/persoanele pe care le iubesti cu adevarat simt lucru acesta si poate ca numai este nevoie sa mai ziceam ceva...inimile noastre deja au spus tot!

Intotdeauna (si) cuvintele conteaza,sa stii.

02/08/09 12:51

Site web  
simona
membru

Inregistat: 19/02/08

benny a scris:

Numai sa nu o duci in extrema..
Ca dupa aia devii narcisist(a), si nu-i a bine.. :P

Normal! Bine, asta cu "Te iubesc"-ul in oglinda, e un pic deplasat. Dar pentru a iti stimula parerea despre tine, poti de ex, cand faci o chestie buna sa te feliciti. Poate ati observat ca cel mai adesea obisnuim sa ne criticam cand facem un lucru rau, si cand facem un lucru bun sa nu zicem nimic. Cred ca nu trebuie sa avem o parere mai inalta despre noi, dar nici una mai joasa. Trebuie sa avem o parere realista despre cine si ce suntem. :)

Ultima modificare de anomis (02/08/09 13:10)

02/08/09 13:09

benny
membru

corect. Respectul de sine este un element vital fericirii. :)

02/08/09 21:03

Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la