TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Te iubesc Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 10
doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
Vine vremea cănd vrei să-ţi exprimi sentimentele pentru cineva de sex opus, şi atunci nu folosi cuvintele: "Te iubesc!", decāt dacă eşti gata să-ţi consacri viaţa celeilalte persoane. Dacă eşti gata să faci acest lucru, atunci poţi să foloseşti cuvintele: "Te iubesc!"
    Este groaznic că īn această lume băieţii se īntālnesc cu fete şi le spun: "Te iubesc!"  Ei nu ştiu de fapt ce vor să spună, iar fetele nici ele nu īnţeleg ce vor să spună.
    Dacă fiecare din Biserică ar avea această definiţie despre dragoste, dacă toate fetele, atunci cānd un băiat le spune: "Te iubesc!", ştie ce vrea să spună şi poate să se bazeze pe cuvāntul lui, imaginaţi-vă ce frumoase ar fi relaţiile dintre tinerii din Biserică! Relaţiile dintre ei ar fi mai curate, mai sănătoase, mai frumoase şi nu ar mai fi această joacă lipsită de sens īntre ei.
    Fetelor, să ştiţi că aveţi dreptul ca, dacă vine un băiat la voi şi vă spune: "Te iubesc!", să-l īntrebaţi: "Ce vrei să spui? Explică ce vrei să spui!"  Lăsaţi-l să vă explice! Probabil că va īncepe să se bālbāie şi să nu mai ştie ce să zică ... De ce? Pentru că nu ştie ce vrea să spună prin "Te iubesc!"

01/02/06 23:52

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
ffain....si mia-i dat o idee, cred ca inainte sa-i spun fetei ca o iubesc o sa-mi fac fitzuica,....asta asa ca dc ma pune la incurcatura....macar sa-i pot citi...

02/02/06 00:10

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Daca intrebi pe fiecare ce inseamna "a iubi" dau din colt in colt pentru ca nimeni nu stie adevarata definitie a dragostei, desi toata lumea stie sa o identifice. L-am intrebat pe Jesse meu daca stie Efeseni 5 si mi-a zis ca e prea tarziu sa-l intreb. Smecherul! Asa ca Ionel, mai bine fa-ti fitzuica cu Efeseni 5 ca tot s-a pomenit pe forum de capitolul asta. Ar fi interesant sa fie aceasta cererea in casatorie. Cine stie!?

02/02/06 00:18

Site web  
ionelcim
membru

cine stie,......pana la proba contrarie,....oricum mi se pare cam lung cap 5, si plus de asta finalul nu pare prea fericit pt femei,....da cine stie.....

02/02/06 00:28

doitili
membru

ionelcim a scris:

si plus de asta finalul nu pare prea fericit pt femei,....da cine stie.....

Efeseni 5:33 Īncolo fiecare din voi să-şi iubească nevasta ca pe sine; şi nevasta să se teamă de bărbat.

de ce afirmi asta?

02/02/06 00:32

ionelcim
membru

pai ma gandeam ce crede cand aude ca este vb despre Hristos si Biserica, (versetul32), si mai ales ca ultimul cuvent este ca nevasta tre sa se teama de barbat........dar dc tu spui nu-i nici o pb, atunci te cred.

02/02/06 00:39

doitili
membru

Dumnezeu e singurul care stie ce e mai bine pt noi si daca El a spus ca nevasta tre' sa se teama de barbat inseamna ca asta e cel mai bun lucru pt noi atunci asa e

nu zic ca e un lucru usor dar nici ca nu e unul nefericit
atunci cand il credem pe Dumnezeu si facem ce ne spune vom avea parte de fericirea la care nici nu asteptam

02/02/06 00:48

Larisa
membru

Ce inseamna sa se teama de barbat? Sa tremure de cate ori ii aude glasul? Sa-i fie frica sa nu faca ceva rau? Eu sunt prietena sotului meu si niciodata nu mi-a fost frica de el. Nu exista frica in iubire!

02/02/06 00:53

Site web  
doitili
membru

nu e vb de frica

pt tine  Larisa ce ins. sa te temi de Dumnezeu?
sa tremuri inaintea Lui?sa iti fie frica de El?....

02/02/06 00:56

Larisa
membru

Buna intrebare! Inca caut raspunsul cel bun la intrebarea asta!

02/02/06 00:59

Site web  
doitili
membru

teama nu inseamna numai frica , ci si reverenta, respect....................

02/02/06 01:01

Larisa
membru

Definitia pe care o da DEX-ul este urmatoarea: "stare de neliniste si de tulburare provocata de un pericol care te amenninta, de un rau care ti se poate intampla; frica, teamat."

02/02/06 01:05

Site web  
ionelcim
membru

eu ma gandesc la ceea ce spunea solomon despre frica: "frica este inceputul intelepciunii"

acuma ar tre sa ne intrebam: care este boldul intelepciunii?

dupa cate am invatat eu din scriptura am ajuns sa vad ca adevarata intelepciune este ca sa ajungi la o dragoste desavarsita, deasta pavel ii spune la timotei ca "tinta poruncii este dragostea care vine dintr-o inima curata, un cuget bun si o credinta neprefacuta"

si asa cum spuneati voi mai sus acolo unde este dragoste frica dispare, si noi n-am primt un duh de frica ci de DRAGOSTE si de chibzuinta(sper sa nu gresesc)

1ioan4:17-18:Cum este El, aşa sīntem şi noi īn lumea aceasta: astfel se face că dragostea este desăvīrşită īn noi, pentru ca să avem deplină īncredere īn ziua judecăţii.Īn dragoste nu este frică; ci dragostea desăvīrşită izgoneşte frica; pentrucă frica are cu ea pedeapsa; şi cine se teme, n'a ajuns desăvīrşit īn dragoste.

02/02/06 01:23

Larisa
membru

Cred ca intreaga carte Proverbe ar trebui sa fie o rampa de lansare pentru intelepciunea noastra.

02/02/06 01:42

Site web  
joy
membru

Inregistat: 23/05/05
tocmai pt ca nu vreau sa fiu superficiala, nu spun de multe ori Te iubesc, pt ca nu vreau sa isi piarda din insemnatate. poate suna ciudat, dar mie mi s-a spus te iubesc, si apoi mi s-a facut rau .....
de obicei , spun la cei de langa mine Tin la tine, esti important, cateodata spun si te iubesc, dar o spun doar atunci cand cred ca conteaza cu adevarat.....faptele insa, vorbesc de la sine....
si s-a cam deviat de la subiect un pik....:D

06/02/06 10:40

joy
membru

Inregistat: 23/05/05
dar, fiecare face cum crede si simte....si cred ca tine foarte mult de experienta proprie  cadn vine vorba de dragoste...toti o percepem diferit...

06/02/06 10:41

Larisa
membru

Nu e ciudat cum nu stim prea bine sa explicam ce este dragostea, dar cand vine fiecare stie sa o identifice - chiar si un pustan de gradinita?! Si intr-adevar o percepem diferit, joy!

06/02/06 19:20

Site web  
rictus_nervos
membru

Inregistat: 09/01/06
o remarca doar: dragostea tine foarte putin de sentimente; dragostea este o chestiune de decizie, in primul rand... este o chestiune de vointa si nu de sentiment pt ca inima omului este tare inselatoare...
o idee umila: "te iubesc!" trebuie dovedit, asa primesti evidenta faptului ca este un act constient si decizional. ioan 3.16 spune multe in privinta asta: "fiindca atat de mult a iubit... incat a dat..."
radeti cat mai puteti, fete si baieti!

06/02/06 22:12

Larisa
membru

Stiam ca dragostea e o decizie. Daca n-ar fi asa am renunta de multe ori la relatiile noastre.

06/02/06 22:56

Site web  
braducalin
membru

Inregistat: 19/02/06
Ce sa fac??? sa va contrazic??? nu are sens...Dragostea e o chestiune de sentiment nude ratiune....depaseste cu mult ratiunea.... cand spun Dragoste ma gandesc la Christos care a ales sa moara pentru noi din dragoste...deci alegerea lui e determinata de ceva de dragostea lui fata de noi...de sentiment nu de ratiune.....ca daca statea si judeca rational nu mai murea pentru noi....actul lui Isus Christos ne ilogic irational, tocmai prin aceasta ca nu e determinat de ratiune sau logica ci de iubire care e unsentiment....de aceea amsa pun intodeauna sentimentul deasupra logicii si ratiuni cari ma inping la a face totul ca sa imi mearga mie  bine, pe cand legatura sentimentala, dragostea ma va indemna intodeauna cand voi avea in excces sa mai impart si cu altul....fapt ilogic deoarece nu e rentabil eului meu...NU neg valoarea ratiuni in alegerea celui pecare il iubesti....
imi place foarte mult vorba Sfantului(sau ma rog Fericitului pt. ortodocsi) care spune asa(sper ca nu o mai spuso nimeni inaintea mea): Iubeste-l pe Dumnezeu si dupa aceia fa ce iti place" de ce sa fac dupa aia ce imi place???? fiiindca dragostea obliga mai mult decat ratiunea la a face bine.... in momentul in care il iubesc sau o iubesc pe x instinctiv am sa aleg sa ii fac doar binele deoarece asta are sa fie o placere pentru mine.... sau suferinta persoanei iubite ar fi un chin mult mai mare pentru mine decat propria mea suferinta....e un subiect prea larg ....phu....deja am obosit....sper ca nu si voi citindumi textul

24/02/06 13:17

braducalin
membru

Inregistat: 19/02/06
scuze pt greseli de ortografie

24/02/06 13:20

pavel86
membru

Inregistat: 04/02/06
Dragostea este initiativa lui Dumnezeu. Dragostea care vine din Dumnezeu si este asezata in noi este tot de esenta divina. Atunci cnd Dumnezeu ne porunceste sa iubim, ne spune sa facem asta folosindu-ne de resursele Lui care sunt asezate in noi. Trebuie sa iubim dupa modelul lui Dumnezeu: prima data a dovedit-o si apoi a spus lucrul acesta. NU putem sa ne laudam cu ceea ce nu putem dovedi.

28/02/06 16:48

ionelcim
membru

braducalin a scris:

Ce sa fac??? sa va contrazic??? nu are sens...Dragostea e o chestiune de sentiment nude ratiune....depaseste cu mult ratiunea.... cand spun Dragoste ma gandesc la Christos care a ales sa moara pentru noi din dragoste...deci alegerea lui e determinata de ceva de dragostea lui fata de noi...de sentiment nu de ratiune.....ca daca statea si judeca rational nu mai murea pentru noi....actul lui Isus Christos ne ilogic irational, tocmai prin aceasta ca nu e determinat de ratiune sau logica ci de iubire care e unsentiment....de aceea amsa pun intodeauna sentimentul deasupra logicii si ratiuni cari ma inping la a face totul ca sa imi mearga mie  bine, pe cand legatura sentimentala,

tare ma tem ca nu o sa-ti mearga bine de loc.
inainte de a comenta, vreau sa te intreb ce intelegi tu prin sentiment?

09/03/06 20:44

ionelcim
membru

pavel86 a scris:

Dragostea este initiativa lui Dumnezeu. Dragostea care vine din Dumnezeu si este asezata in noi este tot de esenta divina. Atunci cnd Dumnezeu ne porunceste sa iubim, ne spune sa facem asta folosindu-ne de resursele Lui care sunt asezate in noi. Trebuie sa iubim dupa modelul lui Dumnezeu: prima data a dovedit-o si apoi a spus lucrul acesta. NU putem sa ne laudam cu ceea ce nu putem dovedi.

mare adevar ai grait, frate pavel
Doamne ajutane, ca suntem departe......cel putin eu...

09/03/06 20:47

IoanaB
membru

Inregistat: 23/02/06
Te iubesc , cand e folosit prea des , ajunge ca : manc biscuiti cu lapte :D

10/03/06 04:23

Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la