TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Te iubesc Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 10
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Pur si simplu stii cand vrei sa fii cu cineva. Stii cand viata ta o poti imparti cu cealalta persoana. Atunci cand spui cuiva ca il iubesti actiunile tale vor reflecta adevarul. In momentul cand iubesti pe cineva banii nu mai conteaza, timpul nu mai conteaza, mancarea nu mai are acelasi gust, acelasi efect, viata se schimba, poti citi bucuria din inima cuiva doar uitandu-te la ochii ei, nu mai vezi oamenii, zbori pur si simplu. Cred ca e o problema, e o rusine in ziua de astazi sa-i spui cuiva ca iti place de el/ea. Eu am trecut pe acolo si am fost privita ca o parasuta:"ce-i si cu asta? ce a apucat-o?' De ce ne este frica sa spunem cuiva ca ne place, ca-l iubim? Pentru ca sa nu fim respinsi!

07/11/05 21:19

Site web  
simple
membru

Inregistat: 19/10/05
da exact! si chiar dupa ce faci aceasta "gresala" esti o buna pricina de glume si de compatimiri daca cumva dragostea nu-ti este impartasita
Apoi iti construiesti un zid in jurul tau si toata lumea se mira de ce nu seti sociabil!
pur si simplu findca ti-e frica!
Eu una am luat decizia de a nu ma mai lasa atrasa de cineva pana nu pot fi sigura ca dragostea va fi ipartasita

12/11/05 23:15

Larisa
membru

Laura_emma, daca tu stai in asteptare Dumnezeu va onora decizia ta si o va face intr-un mod minunat, dar nu trebuie sa uitam sa le dam un zambet, sa-i imbratisam pe cei din jurul nostru pentru ca ei au nevoie de dragoste la fel de multa de cata avem noi nevoie. Succes!

13/11/05 03:26

Site web  
danaobada
membru

Inregistat: 12/11/05
Mda. Ce pot sa zic. Este nevoie de apreciere, dar eu cred ca fiecare din noi are nevoie sa auda de la cei dragi cuvintele: " TE IUBESC ". Inca de la inceputul casniciei, de fapt inainte de nunta am hotarat cu Sorin, sotul meu sa nu ne zgarcim cu cuvintele de dragoste. Dimineata, la pranz, seara, noaptea cand ne trezim sa-i dam de mancare fetei si suntem amandoi treji, noi ne spunem TE IUBESC. Daca il sun la servici, sau daca merg la el la servici, nu vreau sa-mi fie greu in a-i spune te iubesc. Il  iubesc si sunt in stare de orice sacrificiu pentru el si fetita noastra. Ii iubesc enorm de mult, siii apreciez pe americani in privinta asta. Noi am decis sa-i copiem in privinta asta. Stim ca si ei au multe lacune, dar in privinta exteriorizarii sentimentelor, sunt de zeci de ori mai buni ca noi. Nu vreau sa treaca o zi fara sa le spun celor dragi ai mei ca ii iubesc. Sa vedeti numa' ce bine va veti simti daca spuneti mai des te iubesc. Va pup pe toti.

13/11/05 23:08

danaobada
membru

Inregistat: 12/11/05
E foarte important atunci cand spui TE IUBESC sa o spui din toata inima si sa o simti cu toata fiinta ta. Haideti sa invatam sa spunem celor dragi, prietenilor si tuturor celorlalti ca ii iubim. Atunci cand spui cuiva ca il iubestipoti sa vindeci o rana sau pui balsam pe o rana, dar cand nu o spui poti sa dezamagesti. De multe ori simteam nevoia sa-mi spuna cineva te iubesc cu toata fiinta, dar ma bucur ca acum am cel putin 2 persoane care o fac. Fetita mea nu o spune inca, pt. ca este deocamdata micuta, dar de fiecare data cand ii spun te iubesc, rade intr-un fel anume si scoate un chitait sau gangurit cum vreti sa-i spuneti voi, si ma simt extraordinar. Incercati sa vedeti ce bine va simtiti cand spuneti te iubesc si cand simti ceea ce spui.

13/11/05 23:17

Larisa
membru

Danaobada, ai dreptate in ceea ce priveste americanii. Toata ziua sunt gata sa aprecieze, sa te imbratiseze, sa-ti spuna ca te iubesc. Multumesc Domnului ca am invatat sa ma exteriorizez de cand sunt cu Jesse. Intr-adevar cand spui cuiva ca il iubesti lucrurile se schimba, lumea capata o noua nuanta si ceilalalti infloresc. Sunt casatorita cu un om care nu ma slabeste din ochi cu aprecieri si de zeci de ori pe zi imi aminteste ca ma iubeste. E altfel.

14/11/05 07:06

Site web  
pauli
membru

Inregistat: 16/11/05
"Te iubesc" - e de preferabil sa spui cat mai des, pt ca cei pe care ii iubesti sa stie asta.
In cazul unei relatii....sunt de parere ca poti sa spui "te iubesc" persoanei de langa tine numai in cazul in care esti sigur/a ca vrei sa te casatoresti cu ea/el.
.

Ultima modificare de pauli (16/11/05 12:10)

16/11/05 12:09

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
Eu am observat ca simple cuvinte de apreciere pot schimba mult relatiile cu cei din jur ....Ganditi-va cum veti schimba cercul de prieteni cand le veti spune cat de mult ii iubiti ... stiu ca pare a linguseala in multe cazuri, dar daca va bazati si pe fapte, cand spuneti te iubesc, eu cred ca aceste cuvinte au valoare ....si merita sa fie spuse mai des...mult mai des !!!
        Cand ati spus ultima oara ca ii iubiti pe cei din familie ...sau celor mai buni prieteni ? Si daca demult...de ce ?

17/11/05 00:18

Larisa
membru

Anca4j, suna a linguseala pentru ca noi nu am trait intr-o lume in care sa fim apreciati din plin si la randul nostru sa facem complimente altora. Dar daca suntem sinceri si oamenii stiu ca suntem genul de om care face complimente se vor simti bine si chiar vor incepe sa te iubeasca mai mult.

17/11/05 00:46

Site web  
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
Si cum tindem tot mai mult sa uitam de cei din jur... ca la asta ne incurajeaza lumea ce ne inconjoara ,  cand ne vom face timp si sa-i iubim pe cei din jur, sa-i apreciem? Oare noi nu putem face o diferenta?               
           vreau sa vad fapte si sa va provoc ...timp de o saptamana sa spuneti cuiva caruia nu i-ati spus de mult te iubesc !! ...sa sunati... sa scrieti o scrisoare, un e-mail unei persoane draga cu care nu ati mai luat legatura de mult... sa incercati sa aveti o conversatie mai mult decat un salut cu vecinii .... sa incercati sa cunoasteti o persoana din biserica voastra sau din locurile in care mergeti cu care nu ati avut legatura pana acum !
         dupa o saptamana incercati sa postati aici cum v-ati simtit si cum au reactionat cei din jur ...oare suntem pusi pe pamant sa ne izolam sau sa ducem iubirea Domnului mai departe ? Vreau sa vad o diferenta si de ce nu , sa inceapa cu NOI !!!

24/11/05 22:02

firepenthx
membru

Inregistat: 27/12/05
mie mi-e frica sa spun cuiva "te iubesc!". am facut-o de fte putine ori. decat sa spun, si cumva sa nu fie asa, si sa dezamagesc persoana respectiva, mai bine efectiv traiesc in a iubi persoana aceea si o las sa vada iubirea mea, nu sa o auda...
CEEA CE E$TI STRIGA ATAT DE TARE INKAT NU MAI POATE FI AUZIT CEEA CE SPUI!

30/12/05 20:59

Larisa
membru

Firepenthx, nu ai cum sa ranesti niciodata o persoana careia ii spui ca o iubesti. O vei rani daca nu o vei face si totusi iti arati afectivitatea exagerata fata de ea. S-ar putea ca persoana respectiva sa nu-ti raspunda cu aceeasi moneda, dar asta nu inseamna ca tu tre sa te inchizi in carapacea ta ca sa te protejezi. Romanii nu stiu sa zica: "Te iubesc!" De ce? Pentru ca le e teama si nu fie raniti, sa nu fie luati peste picior?

Ultima modificare de Larisa (01/01/06 05:21)

01/01/06 05:21

Site web  
firepenthx
membru

larisa, nu e vba de aia... eu nu prea spun "te iubesc", nu de teama ca cineva va rade de mine, sau ca nu mi se vor spune cuvintele astea si mie... insa, prefer sa traiesc iubirea decat sa o soptesk. insa nu ma intzelege gresit... in okazii speciale, persoane iubite si speciale, mai zic si eu un "te iubesc" din toata inimioara mea... Si mie stii de ce mi-e frica sa zic "te iubesc"? Pt ca eu simt ca asta e ceva special, Si nu vreau ca toata lumea sa abuzeze de cuvintele astea atata de ceresti si sa devina ceva cotidian, monoton, sec... DACA IN FIECARE ZI OFERI UN CADOU CUIVA, ATUNCI ACEL DAR NU MAI ARE FARMECUL CADOULUI, SURPRIZEI... usa rocks! i believe... .ro

03/01/06 00:19

Larisa
membru

Firepenthx, nu uita ca sunt oameni a caror limbaj de dragoste sunt cuvintele de incurajare, cuvintele frumoase si daca respectivul nu are rezervorul plin relatia incepe sa scartaie. Deci trebuie sa fim atenti la limbajul de baza al celor din jurul nostru.

04/01/06 18:45

Site web  
ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
asa este firepenthx, tre sa traim iubirea, dar atunci cand o traiesti ce te impiedica s-o soptesti?este adevarat ce de obicei se sopteste si se promite iubirea fara sa aiba acoperire, insa atunci cand iubesti, fa-o asa cum trebuie, adica spune!

04/01/06 20:47

firepenthx
membru

yah... de vreme ce traiesti iubirea o potz si exprima prin cuvinte...

07/01/06 18:09

sweet andra
membru

Inregistat: 11/01/06
Te iubesc........e o chestie f f importanta si tra sa fii f sigur cand spui astea 2 cuvinte magice..ok da' sunt si alte moduri de a iubi...dak vb de prieteni apropiatzi sau rude sau ceva de genu...e simplu...dar between a boy and a girl it's much more different

15/01/06 20:26

Larisa
membru

Cand ajugi sa spui cuiva ca-l iubesti? In ce circumstante? Cand poti sa spui ca a sosit ceasul ca celalalt sa stie ca ai ceva pentru el?

16/01/06 00:23

Site web  
joy
membru

Inregistat: 23/05/05
cand simti cu adevarat ca acele cuvinte Te iubesc sunt sincere si inseamna ceva pt tine si cealalta pesoana, Larisa...pesonal, nu prea spun la lume TE iubesc, decat dak sincer simt asta, si atunci nu ii bombardez mereu cu aceste cuvinte...imi place mai mult sa arat ce simt, de aceea sunt mai egoista la cuvinte....:D

17/01/06 13:25

Larisa
membru

Sunt de acord cu tine, joy. Si eu am fost tipa aia care am stat in turnul meu de fildes, dar in general atitudinea asta este cea a unuia care a fost ranit si se inchide in el ca sa nu mai fie ranit a doua oara. Cat despre cuvinte eu cred ca sunt oameni care au nevoie de ele. Daca o sa ai in jurul tau oameni care or sa vrea mai mult sa le demonstrezi ca-i iubesti doar prin actiunile tale - te incuraj sa o faci, dar daca vei intalni oameni a caror limbaj de dragoste sunt cuvintele fii atenta!

21/01/06 01:16

Site web  
gabaella
membru

Inregistat: 21/01/06
Aceste doua cuvinte nu si/au pierdut, oare, din adevarata semnificatie?Mai au ele greutatea pe care au avut odata? (odata= acea perioada in care nu le auzeai rostite, in orice loc, la orice colt de strada,in orice situatie). Am observat de multe ori, o situatie revoltatoare. Aceeasi situatie : cand un baiat greseste vine mereu cu scuza: "te iubesc!". Dar si mai revoltator e ca de fiecare data ii merge! Nu cred ca e bine sa le rostim asa mult (in relatia fete/baieti) pana nu suntem siguri ca pe el/ea e cel/cea aleasa de Dumnezeu pentru noi. Cum ii vom putea rosti viitorului/viitoarei sot/sotii "te iubesc", daca in prealabil l/am rostit de mii de ori?. Deja devine la fel de banal ca: "imi dai, si mie, draga, sarea?"

21/01/06 03:04

doitili
membru

Inregistat: 23/10/05

gabaella a scris:

Aceste doua cuvinte nu si/au pierdut, oare, din adevarata semnificatie?Mai au ele greutatea pe care au avut odata? (odata= acea perioada in care nu le auzeai rostite, in orice loc, la orice colt de strada,in orice situatie). Am observat de multe ori, o situatie revoltatoare. Aceeasi situatie : cand un baiat greseste vine mereu cu scuza: "te iubesc!". Dar si mai revoltator e ca de fiecare data ii merge! Nu cred ca e bine sa le rostim asa mult (in relatia fete/baieti) pana nu suntem siguri ca pe el/ea e cel/cea aleasa de Dumnezeu pentru noi. Cum ii vom putea rosti viitorului/viitoarei sot/sotii "te iubesc", daca in prealabil l/am rostit de mii de ori?. Deja devine la fel de banal ca: "imi dai, si mie, draga, sarea?"

cam la asta ma gandeam si eu si chiar vb cu sotul meu despre asta pe timpul prieteniei

21/01/06 14:55

Larisa
membru

Americanii o folosesc toata ziua-buna ziua expresia! Pentru ei e un lucru banal sa zica: " I love Rory" cand se refera la un personaj din filme sau cand aud o melodie care le place. Acum lucrez la capitolul asta cu iubitul meu - sa zica: "Imi place personajul asta, imi place piesa asta si asa mai departe!" pentru ca teoretic si practic ar trebui sa imi spuna numai mie: "Te iubesc!"

22/01/06 00:22

Site web  
Larisa
membru

Astazi am aflat ca americanii incep sa inlocuiasca din ce in ce mai mult cuvantul: "love" cu "like" si ei pretind ca stiu care este diferenta. In limba franceza este acelasi verb pentru a iubi si a placea deci americanii au zis ca or sa mearga si ei dupa metoda francezilor. Cred ca pentru romani cuvintele: "te iubesc" sau "iubesc" sunt mai profunde!

24/01/06 06:01

Site web  
doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
Cānd spui că iubeşti pe cineva, trebuie să te gāndeşti la consacrare. Dacă spui că iubeşti pe cineva, trebuie să te consacri īn mod complet şi pentru totdeauna acelei persoane şi pentru binele ei.
    Sunt tineri care sunt īn relaţie de prietenie, īşi spun că se iubesc unul pe celălalt şi, dintr-o dată, ei se despart. Aceasta demonstrează că nu s-au iubit cu adevărat, pentru că aceea nu a fost dragoste, ci a fost senzaţia de "fluturi īn stomac".
    Dacă tu, ca băiat, vrei să spui unei fete că o iubeşti, atunci trebuie să te gāndeşti că trebuie să cumperi un inel de logodnă, care să dovedească dragostea ta.
Cānd spui cuiva că-l iubeşti, aceasta ar trebui să-i spui de fapt: "Sunt gata să mă sacrific pentru tine!"  Nu spui nimănui că-l iubeşti, decāt dacă eşti gata să te căsătoreşti cu acea persoană.
    Aceasta nu īnseamnă că nu poţi să spui părinţilor: "Vă iubesc!" sau copiilor sau chiar prietenilor tăi creştini. Eu mă refer la īntālnirile romantice, la relaţiile dintre băieţi şi fete.

Ultima modificare de doitili (01/02/06 23:48)

01/02/06 23:42

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la