TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Te iubesc Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 7 8 9 10
edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Mai presus de asta, o relatie in care se poate vorbi despre cei 2 separat, raportat la sentimentele ce si le poarta, nu este relatie. Iubirea nu este ceva reciproc. Asta ar insemna ca exista o distanta intre cei 2. Iubirea este ceva ce uneste cele 2 suflete, un corolar, ca sa zic asa.

Ca sa fac o paralela cu mecanica, este ca o functie care leaga doua procese care se desfasoara similar sau care depind unul de celalalt. Nu este nici cauza, nici efect. Ci pur si simplu, este.

le : cand am spus ca iubirea nu este ceva reciproc, m'am referit ca iubirea nu este moneda de schimb. Este ceva ce leaga 2 oameni, dar nu exista drept cauza a unirii lor. Totul este concomitent.

Ultima modificare de edi.theraven (31/10/11 20:31)

31/10/11 20:24

Site web  
antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Frumos spus, edi. Asa este. :) De aceea e foarte important cui spunem cele doua cuvinte. Cand exista iubire, cele doua persoane se daruiesc cu tot ce sunt una alteia si indiferent prin cate greutati vor trece, relatia lor se solidifica.

@ am inteles la ce te-ai referit mai sus

Ultima modificare de antonela (31/10/11 20:35)

31/10/11 20:34

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Visati frumos! :D :D
Se poate ca ambii sa spuna aceste cuvinte si de fapt fiecare sa se iubeasca pe sine.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (31/10/11 20:43)

31/10/11 20:36

antonela
Moderator

Da, ai dreptate, Old. Stiu ca exista aceasta posibilitate.

31/10/11 20:42

edi.theraven
membru

Poate e transant, dar cine ajunge cu o astfel de persoana, astfel de persoana merita. Nu's vise, pentru mine sunt certitudini :) Daca ar fi vise, ar insemna ca ne vom rezuma doar la convieturire. Si ca vom face compromisuri pentru a caricaturiza o tentativa de sentiment, doar pentru a trai cu cineva. Daca astea sunt vise (desi stiu si am simtit ca nu sunt), atunci as fi profund dezamagit de multe lucruri.

ps : stii ca visele sunt franturi de memorie :D Alterate oleaca, insa au un fundament :D Cand te trezesti vezi daca a fost vrajeala sau nu :D Ei bine, pot spune cu mana pe inima ca ceea ce cred eu nu e vrajeala :D

Ultima modificare de edi.theraven (31/10/11 20:44)

31/10/11 20:44

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

OLD TRAIAN a scris:

Se poate ca ambii sa spuna aceste cuvinte si de fapt fiecare sa se iubeasca pe sine.

Efeseni 5:28 Tot aşa trebuie să-şi iubească şi bărbaţii nevestele, ca pe trupurile lor. Cine īşi iubeşte nevasta se iubeşte pe sine īnsuşi.
Efeseni 5:33 Īncolo, fiecare din voi să-şi iubească nevasta ca pe sine :D

Mi-am adus aminte de primul meu mesaj la subiectul asta :)

april a scris:

" Tatal meu i-a sfatuit pe cei patru fii ai sai sa nu spuna niciodata < te iubesc > unei femei pana cand nu sunt pregatiti sa spuna imediat dupa aceea : < Vrei sa te casatoresti cu mine? > . De asemenea, nici sa nu se gandeasca sa spuna : < Vrei sa te casatoresti cu mine? > daca nu au spus mai intai < Te iubesc >. Cat de multa confuzie si durere ar putea fi evitate daca barbatii ar urma aceasta regula! "

Din "Pasiune si puritate", de Elisabeth Elliot

31/10/11 20:45

antonela
Moderator

Nici eu nu cred ca visez. Chiar cred ca exista persoane care se pot iubi, asa cum am descris mai sus. Abia astept sa demonstrez asta! :)

@ Frumos sfat. Multumim, april. :)

Ultima modificare de antonela (31/10/11 20:49)

31/10/11 20:47

edi.theraven
membru

"Īncolo, fiecare din voi să-şi iubească nevasta ca pe sine " Ai auzit old? :D Sa nu te prind ca dai cu bata'n balta :D

31/10/11 20:50

Site web  
Old
Moderator

Nu vreau sa te descurajez, dar acela-i idealul. Realitatea doar tinde spre asa ceva, si trebuie sa faca multi pasi pana se apropie. :D

31/10/11 20:52

april
admin forum

Credeam c-o sa-mi replicati ca nu va ziceti voua insiva "te iubesc" :)))

31/10/11 20:54

edi.theraven
membru

Nu ma descurajezi :D In dragoste, totul e subiectiv. Deci tinde automat catre un ideal :D Oricum, la mine totul este alb sau negru :D Deci, ori in caruta ori in teleguta. In mod sigur, daca nu as putea iubi pe cineva astfel, nu as putea iubi deloc (experiente proprii ) :D

le : ba da, dimineata in oglinda, inainte sa plec la scoala zic : "Te iubesc, mai Edi. Ptiu ptiu pitu sa nu fi dedeochi" :D Nu ca as fi narcisist, dar daca tu nu te iubesti mai intai, apoi cine? :D

Ultima modificare de edi.theraven (31/10/11 20:58)

31/10/11 20:56

Site web  
april
admin forum

Caruta si teleguta, mai edi :) ? Un "Te iubesc" urmat de un BMW ( = Be My Wife ) poate ;)

31/10/11 20:59

edi.theraven
membru

BMW spunandu'mi tot mie, presupun :D

31/10/11 21:02

Site web  
Old
Moderator

april a scris:

Un "Te iubesc" urmat de un BMW ( = Be My Wife ) poate ;)

Cu asta sunt de acord. Daca se poate ambele BMW, nu-i bai. :D

NU-s de acord cu expresia "Te iubesc" spusa altfel. :)

31/10/11 21:02

antonela
Moderator

OLD TRAIAN a scris:

Nu vreau sa te descurajez, dar acela-i idealul. Realitatea doar tinde spre asa ceva, si trebuie sa faca multi pasi pana se apropie. :D

Toti tindem spre un ideal, pana la urma. Asta nu inseamna ca trebuie sa acceptam orice persoana langa noi, doar asa ca sa ii zicem si noi din cand in cand "te iubesc". Eu cred ca  in momentul in care realizam ca acea persoana este ceea ce Dumnezeu a hotarat pentru noi, in fiecare zi extragandu-ne seva din El, vom putea sincer sa-i spunem cat de mult o iubim. :)

31/10/11 21:04

Pagini: 1 ... 7 8 9 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la