TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Te iubesc Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 10
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Auzim destul de des sau nu aceste doua cuvinte: "TE IUBESC". As vrea sa incercam sa descoperim impreuna ce inseamna aceste cuvinte! Cui si cand poti sa-i spui:"Te iubesc!"? Este dragostea o decizie?

Ultima modificare de Larisa (14/09/05 21:08)


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

14/09/05 21:07

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Oare inseamna ca implinim 1 Corinteni 13? Sfantul Augustin intrebat daca stie ce este comunicarea, a raspuns:"Daca nimeni nu ma intreaba o stiu, dar daca ma intreaba cineva iaca nu mai stiu!" Oare asa sa fie si cu noi cand suntem intreabati ce inseamna:"Te iubesc!"?

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

16/09/05 20:55

Site web  
mademoiselle
membru

Locatie: Viena
Inregistat: 13/06/05
da, dragostea este o decizie, este o vointa dar bineinteles ca asta nu e totul! Dragostea este mult mai mult decat putem sa ne imaginam noi...dragostea este mult mai mult decat un sentiment ceti trece prin burta...dragostea adevarata poti so cunosti cand pe zi ce trece te apropi mai mult de El!

19/09/05 18:14

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
vorbeam de oameni....

din pacate cuvintele astea au devenit un cliseu, sau o metoda des folosita de baieti sa ajunga in pat cu fete naive. trist....
cu cat folosesti mai mult si mai inutil niste cuvinte, cu atat mai mult isi pierd din valoare.


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

19/09/05 22:16

Site web  
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
" Nu ar trebui sa spui TE IUBESC daca nu e adevarat. Dar daca acesta e adevarul, ar trebui s-o spui foarte des. Oamenii adesea uita... " ( jessica, 8 ani )
asta a raspuns un copil....


19/09/05 22:27

   
scalcom
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 13/04/05
Eu acum citesc o carte "Cele 5 limbaje ale iubirii" si imi dau seama ca nu prea stiu sa spun TE IUBESC. Am vazut un film odata in care se spunea ca atunci cand iubesti nu vei spune niciodata imi pare rau.

20/09/05 15:05

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
E foarte buna cartea:"Cele 5 limbaje ale iubirii". In momentul in care stii care este limbajul partenerului/partenerei tale ii umpli rezervorul: cu daruri, cuvinte care incurajeaza, cu servicii, cu mangaieri si-i acorzi din timpul tau. Noi, romanii suntem mai reticenti cand e vorba sa spunem:"Te iubesc!" Ma uit aici si astia daca aud un cantec care le place zic:"I love this song!" sau daca le place de o anumita persoana si nu au nici o treaba cu ea - sunt simpli amici ii zice la plecare:"I love you" dupa ce imbratiseaza persoana respectiva. In schimb in Romania suntem mai reci, ne exteriorizam mai greu. E tare faza aia din filmul pe care l-ai vazut!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

20/09/05 19:55

Site web  
jla3_6alj90
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc
Inregistat: 18/03/05
eu sincera sa fiu cuv astea nici nu prea exista la mine in vocabular sau mai ales da ...iubesti un prieten "ma eu te iubesc "ii zici se uita asta la tine ca la felu 7 ...trebe sa ii demonstrezi ...vorbele`s in vant  la fel cum nici nu fac complimente chiar dak imi place cum arata nuj mie mi se  pare otar de fatarnicie sau poate nu dar ...mai bine il apreciez in inside-ul meu ...nu mio luati in nume de rau in fapt fiecare are cateva stoluri sau doar cateva pasari ..:))
take care


_______________________________________
FRIENDSHIPS
  Are possible only when we open the window of our heart and allow the sunshine of someone`s life in...

25/09/05 16:29

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Problema cu apreciatul in inside-ul tau ii ca ceilalti oameni au nevoie de apreciere, deci si de aprecierea prietenilor lor. Un om care se simte apreciat va inflori mai repede, zic eu.

_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

26/09/05 15:19

Site web  
jla3_6alj90
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc
Inregistat: 18/03/05
da stiu dar nu stiu ...sincera sa fiu si mie imi place sa fiu apreciata dar nu stiu parca e si un act de linguseala ...uneori ...observ f usor schimbarile dar sincera sa fiu ...sunt ciudata ;)...nu ?take care ..dl cu voi

_______________________________________
FRIENDSHIPS
  Are possible only when we open the window of our heart and allow the sunshine of someone`s life in...

26/09/05 15:26

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Uneori ni se pare ca e un act de linguseala pentru ca nu am fost apreciati si la randul nostru nu stim sa apreciem. Eu cred ca atunci cand e un act de linguseala pur si simplu stii. Este ceva inside of us care ne spune daca celalalt minte sau nu. Eu am invatat sa apreciez oamenii nu demult si am observat asa cum zicea Gabi ca "oamenii infloresc". Era o tipa care vindea la posta si era foarte suparata si a venit un domn si i-a zis ca are un par foarte frumos. Omul ala i-a facut ziua tipei respective. S-a dus acasa si s-a tot uitat in oglinda si nu mai inceta sa-si spuna:"Chiar am un par frumos! Uite ca matasos e! ..." jla3_6alj90, mie imi place tare mult imaginea pe care o ai tu ca si avatar! Hai sa incercam sa-i apreciem pe cei din jurul nostru pentru ca sigur merita!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

27/09/05 00:41

Site web  
Fyn
membru

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 16/03/05
Mda....! Dragostea cuprinde si aprecierea. E-adevarat. Multi cred ca spun "Te iubesc" numai asa la vrajeala, ca asa se poart, sau ca sa impresioneze, dar inima lor e departe de a da dragoste si de a o recunoaste.
Mai e o chestie care o observ.... Noi romanii foarte usor importam lucrurile si vorbele interesante. Spre exemplu ne este mult mai usor sa spunem "I'm sorry!" decat sa spunem "Imi pare rau", sau "I love you!" decat "Te iubesc!". Ne e mult mai usor sa spunem in engleza decat in romaneste. Nu credeti asta? Io cam asa vad lucrurile. Si pt noi, care avem in sange limba romana nu are un asa mare impart asupra emotiilor noastre. Noi simtim "romaneste" nu in engleza.
A spune in engleza, nu am nimic cu limba asta - imi place f mult si as vrea sa o stiu mai bine, mi se pare un fel de spoiala si de fuga de ceea ce simtim in realitate. Larisa, cred ca tu experimentezi mai bine chestia asta de care vorbesc

Ultima modificare de fyn_festus (27/09/05 09:16)


_______________________________________
Verbum Domini Manet In Aeternum...
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...

27/09/05 09:14

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Fyn, stii ce e ciudat? Cand eram in Romania imi era mai usor sa-i zic lui Jesse: "Love you!". Acuma nu mai are nici un farmec daca ii zic in engleza. Eu cred ca spunem: "I'm sorry" sau "I love you" pentru ca ne este mai usor uneori sa ne exprimam sentimentele in alta limba. Avem impresia ca daca facem asa putem sa ne exprimam mai bine: putem sa spunem lucrurile repede si sa scapam de consecinte. Unora le vine mai usor sa se exprime in alta limba, dar uite asa de nasc limbile creole - care imprumuta cuvinte din alte limbi si peste cativa ani li se pare ca de cand s-au nascut vorbesc limba asta creola. Parca ne este mai greu, parca ne este rusine sa zicem: " Imi pare rau!" in limba noastra romaneasca - parca rezolvam problema daca zicem: "I'm sorry!" Ai dreptate Fyn, "fugim de realitate" si avem impresia ca am rezolvat lucrurile. Cand lui Jesse ii vine greu sa zica ceva, in general ii zic: "Say it in English!". Ciudat, nu?

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

27/09/05 20:29

Site web  
mirella
membru

Locatie: Knoxville- TN
Inregistat: 18/03/05
mie imi place sa spun oamenilor ca ii iubesc :P daca ii iubesc de ce sa nu le'o spun si lor? de ce sa nu le reamintesc lucrul acesta? stii, daca iubesti esti la randul tau iubit.

si ce e mai frumos decat iubirea? nimic, nimic. dumnezeu este dragoste, noi suntem fii Lui, deci tot dragoste suntem :) asta trebuie sa aratam ca suntem. sa ne manifestam dragostea pt cei din jur. sa le spunem ca ii iubim etc. eu abia astept sa vad cum o sa fie casnicia mea. dar din puntul asta de vedere(al dragostei) o sa fie fain. o sa dau totul ce e pozitiv din mine. de aceea ziceam la alte subiecte ca e mai fain sa nu ai multi prieteni. daca ai unu singur si cu acela te vei casatori e super. sa fie sotul tau prima persoana la care i'ai spus "Te iubesc". Numai bine si "iubiti'va mult"


_______________________________________
"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

03/10/05 22:48

   
jla3_6alj90
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc
Inregistat: 18/03/05
mirela apropo de mes anterior ...mie nu miai spus niciodata ca ma iubesti ...mirela casatoria e un lucru sfant ...apar pb ...tre sa fii rabdatoare ...acuu ii spui cal iubesti iti spune ceva acu il urasti ...nici tu nu mai stii de aceea tre sa fim tari in credinta ..ca doar dzeu aduce pace in inima noastra ....take care ..

_______________________________________
FRIENDSHIPS
  Are possible only when we open the window of our heart and allow the sunshine of someone`s life in...

08/10/05 19:14

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
"  Iubirea inseamna renuntarea la propria persoana pt binele celui din jur "
        Cand spui te iubesc....trebuie sa fii gata sa renunti la binele tau pt binele celui din jur, sa renunti din timpul tau pt cel pe care'l iubesti, sa renunti din orgolii, sau dorinte daca acestea nu'l fac pe el fericit . A spune te iubesc  si apoi a face tot ceea ce iti place tie si sa nu tii cont de celalalt nu e dovada de iubire ci de egoism ... Iubirea nu e un sentiment in care simti fluturasi in stomac ...si desenezi inimioare, esti aerian etc...ci e mult mai mult....implica si renuntare....daca vom intelege asta, vom fi cei mai fericiti pt ca cel de langa noi se va simti cu adevarat iubit !!
        spune Te iubesc...dar fii gata sa iubesti cu adevarat :)


10/10/05 09:58

   
mirella
membru

Locatie: Knoxville- TN
Inregistat: 18/03/05
alex. iti zic acu' :"TE IUBESC" :) si o sa iti zic si face to face:D
anca, mi'a placut messu tau :) ai mare dreptate.

la multi ani larisa :) am vrut sa deschid o pagina speciala pt chestia asta dar nu am stiut cum  :-s sa fii fericita si binecuvantat. ciao :*


_______________________________________
"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

14/10/05 15:19

   
oanaforgaci
membru

Locatie: Knoxville, TN
Inregistat: 19/03/05
LA MULTI ANI! si din partea mea larisa!
eu cred ca dragostea este o alegere... in cazul unei prietenii, relatii
dar este o datorie si o necesitate in toate celelalte...nu ai cum supravietui fara dragoste!
conteaza f mult cat de plin este rezervorul de iubire al fiecarei persoane. si eu pot contribui la acest rezervor ptr cei din jurul meu. si tu!
poate nu rostesc aceste 2 cuv: te iubesc, cu aceeasi usurinta cu care le spune mire, sora mea mai mica, dar incerc sa-mi exprim dragostea prin tot ce fac. si apropo de mire, ea cand iti spune ca te iubeste o face din toata inima si nu ai cum sa nu o crezi :) e sora mea si o cunosc...


_______________________________________
let go, and let God...

14/10/05 18:20

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Multumesc Oana pentru urare E primul an in care nu vreau sa fie ziua mea. M-am trezit de dimineata si asta mi-am zis:"Nu vreau sa fie ziua mea astazi, pentru ca sunt singura, pentru ca nu am nici macar o umbra de amica, pentru ca nu am nici macar un tort ci doar un singur cadou care ma asteapta si pe care nu vreau sa-l deschid. E ziua mea si lacrimile mi se innoada undeva sub barba fara ca cineva sa le vada!" Multumesc inca o data!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

14/10/05 19:53

Site web  
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
LA MULTI ANI, Larisa! Fii binecuvantata! Chiar nu esti singura de ziua ta....
Domnul cu tine!
Multa pace!
Cu drag,
Monica.


14/10/05 21:02

   
oanaforgaci
membru

Locatie: Knoxville, TN
Inregistat: 19/03/05
nu esti singura larisa... ne ai pe noi de pe forum.... :)

_______________________________________
let go, and let God...

15/10/05 20:07

Site web  
simple
membru

Locatie: pamant
Inregistat: 19/10/05
cand spui "te iubesc" fara sa o demonstrezi este ca si cum ai vorbi unui surd si te-ai supara ca nu te intelege

_______________________________________
calator spre eternitate

20/10/05 22:30

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
" Tatal meu i-a sfatuit pe cei patru fii ai sai sa nu spuna niciodata < te iubesc > unei femei pana cand nu sunt pregatiti sa spuna imediat dupa aceea : < Vrei sa te casatoresti cu mine? > . De asemenea, nici sa nu se gandeasca sa spuna : < Vrei sa te casatoresti cu mine? > daca nu au spus mai intai < Te iubesc >. Cat de multa confuzie si durere ar putea fi evitate daca barbatii ar urma aceasta regula! "

Din "Pasiune si puritate", de Elisabeth Elliot


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

03/11/05 00:19

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05

laura_emma a scris:

cand spui "te iubesc" fara sa o demonstrezi este ca si cum ai vorbi unui surd si te-ai supara ca nu te intelege


  se spune ca doi indragostiti se plimbau intr-o zi printr-un parc si dupa o lunga tacere baiatul ofta si spune:
-asculta draga, sti ce ciripeste pasarica aceea?
-nu.
-te iubesc, te iubesc, te iubesc,....
mai fac cativa pasi si vine momentul in care fata intreba:
-auzi draga sti cumva ce ciripeste pasarica aceea?
-cred ca da,insa mai bine spune-mi tu.
-dovedeste, dovedeste,dovedeste........

   sunt total deacord ca at cand vrei sa spui cuiva ca-l/o iubesti tre s-o demonstrezi,si lucrul acesta-l putem invata de la Dumnezeu.El a iubit atat de mult lumea incat a dat....,in alta parte scrie ca "...El si-a aratat dragostea fata de noi prin faptul ca pe cand eram inca pacatosi, Hristos a murit..."
  si tanarul bogat avea pretentia ca implineste toata legea,cand prima porunca este sa-L iubesti pe Dumnezeu din toata inima,iar in momentul in care Dl Isus ii cere sa dovedeasaca asta....stiti ce s-a intamplat
  Doamne ajuta-ne SA IUBIM si apoi s-o spunem!!!


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

03/11/05 18:34

   
simple
membru

Locatie: pamant
Inregistat: 19/10/05
da sa iubim si pe urma sa o spunem

dar cati sunt care iubesc si nu o spun asteptand sa devi ghicitor

parerea mea este ca cel mai bine este sa fii foarte deschis de la inceput
sa_i spui tot ce simti dar sa nu minti
sa nu spui nici mai mult nici mai putin :)

sinceritatea este cheia care deschide usa celor mai multe prietenii dar si a celor mai mari uri


_______________________________________
calator spre eternitate

05/11/05 21:49

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 10    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net