TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Studiu biblic/Un Dumnezeu gelos... Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Da' gabi, dar mânia si gelozia sunt, chiar din punct de vedere uman, interdependente. Ai uitat ceva in scenariu...motivatia face diferenta. ;)

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 21:37

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
crisstina, daca luam un scop foarte foarte general si anume mantuirea oamenilor...dar e prea general...e ca si cum zici ca oamenii care acum nu mai sunt au avut toti acelasisfarsit: am murit! :)  >..e mult prea general, hai s-o luam mai disecat.

MRU  mania si gelozia nu cred ca sunt interdependente...ma pot mania pe mama...si nu e gelozie :)..nu e cel maifa in exemplu dar e relevant tare :)

Ultima modificare de gabi_aron (08/01/09 21:41)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 21:41

Site web  
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
Iata ce inteleg eu:

Dumnezeu e gelos!El nu vrea ca noi sa iubim pe cineva/ceva mai mult decat pe El.Vrea sa fie primul in viata noastra.Ne iubeste atat de mult incat vrea ca toata atentia noastra sa se concentreze pe El.


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

08/01/09 21:42

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08

gabi_aron a scris:



Dap...e exact cum ai citit, au diferite scopuri...sau actioneaza pe diferite laturi.

Omule te rog sa imi zici din Biblie unde zice aceea si nu dupa ochii sau placul tau... caci nu trebuie sa invatam lucruri dupa cum credem noi...
Citeste Ioan 13-17 si sa vezi ca gresesti.
Ce zice Isus zice Tatal, ce zice Duhul zice Isus si ce zice Isus zice Tatal. Ce face Duhul face Isus si ce face Isus face Tatal. Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul, sunt UNA si nu merg impotriva si nu fac lucruri cu scop diferite.
De multe de ori taceam dar man nu invata lucruri care nu sunt dupa Cuvantul Lui caci El pedepeseste... de multe ori mie frica sa invat si sa zic anumite lucruri. Imi pare rau sa aud acestea lucruri....

Ultima modificare de livu2day (08/01/09 21:44)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/01/09 21:43

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

gabi_aron a scris:


Hai sa-ti creez un scenariu nu poti fi gelos pe nevasta ta ca ti-a deranjat toat biroul cand ai fsot plecat la cumparaturi :) ...nu e gelozie, eventual te enervezi, te manii dar nu se numeste gelozie...
"maniere" are pe al doilea "a" o caciulita...inchipuieti asta :)


Cam greu să-mi închipui asta deoarece gelozia merge mână-n mână cu mânia, adică gelozia o exteriorizezi prin mânie (cum ar fi să o faci prin bucurie?), iar tu, dacă-mi aduc bine aminte, spuneai că nu o vezi ca pe o scenă de gelozie.
Şi da, nu pot fi gelos pe nevastă pentru că mi-a deranjat biroul, dar dacă cochetează cu duşmanul meu (în cazul de faţă Mamona, cel cu banii), pe biroul pe care l-am făcut special pentru ea, lucrurile se schimbă.

Ultima modificare de zambezi (08/01/09 21:45)


08/01/09 21:44

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
aaa...asta nu e gelozie flu :D ...hai sa definim termenul mai intai sa nu ne departam de adevar

GELOZÍ//E ~i f. 1) Trăire sufletească chinuitoare şi obsedantă, provenită din faptul sau presupunerea că fiinţa iubită nu este credincioasă. 2) Sentiment de nemulţumire egoistă, provocat de situaţia, succesele cuiva; invidie; pizmă. [G.-D. geloziei] /<it. gelosia


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 21:44

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gabi_aron a scris:

MRU  mania si gelozia nu cred ca sunt interdependente...ma pot mania pe mama...si nu e gelozie :)..nu e cel maifa in exemplu dar e relevant tare :)

Poti fi gelos fara sa te mânii? N-as zice. Intr-adevar reciproca nu e valabila...dar tinand cont ca gelozia este subiectul, nu m-am gandit ca e nevoie de aceasta precizare.

Gelozia lui Dumnezeu nu poate fi definita cu ajutorul Dex-ului. E vorba de ceva mult mai profund. Dragostea este un sentiment polar. Cere exclusivitate.Deci, as putea sa spun mai degraba ca gelozia este dragostea incalculabila a lui Dumnezeu care doreste exclusivitate si fidelitate.

Ultima modificare de MRU (08/01/09 21:51)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 21:45

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
mai gabi... dami versetele din biblie unde scrie ca Fiul,Tatal si Duhul au scopuri diferite.. pana nu imi dai versetele io nu cred nimic din ce zici tu...

_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

08/01/09 21:48

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Ia exemplu pe Israel cat de gelos a fost Domnul fata de ei, zice in Evrei... daca am facut un Legamint prin Isus Fiul Lui... pedeapsa de a gresi si a calca Legamintul e si de nespus mai mare.
A fost gelos cu Israel dar un Legamint si mai mare facut cu Isus nu o sa fie si mai gelos? Daca traieste cu Domnul te pedepseste cu Nuiua Lui ca sa inveti sa nu mai faci...


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/01/09 21:52

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

livu2day a scris:


Omule te rog sa imi zici din Biblie unde zice aceea si nu dupa ochii sau placul tau... caci nu trebuie sa invatam lucruri dupa cum credem noi...
Citeste Ioan 13-17 si sa vezi ca gresesti.
Ce zice Isus zice Tatal, ce zice Duhul zice Isus si ce zice Isus zice Tatal. Ce face Duhul face Isus si ce face Isus face Tatal. Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul, sunt UNA si nu merg impotriva si nu fac lucruri cu scop diferite.
De multe de ori taceam dar man nu invata lucruri care nu sunt dupa Cuvantul Lui caci El pedepeseste... de multe ori mie frica sa invat si sa zic anumite lucruri. Imi pare rau sa aud acestea lucruri....


No pai hai sa-ti dau un exemplu in 1 Timotei zice ca Isus este mijlocitorul nostru pentru Dumnezeu...deci ceea ce face Isus face si DUmnezeu...rezulta ca Dumnezeu e mijlocitorul nostru intaintea lui DUmnezeu...nonsens...apoi...zi-mi cand a murit Dumnezeu pe cruce?..sau cand a murit Duhul Sfant pe cruce?...Isus a avut un scop pe pamant care nu-l are nici DUmnezeu nici Duhul...sa moara pentru noi.....deci...vezi..scop diferit :)


ce e mai sus raspunde si pentru crisstina

Ultima modificare de gabi_aron (08/01/09 21:57)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 21:53

Site web  
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

MRU a scris:


Poti fi gelos fara sa te mânii? N-as zice. Intr-adevar reciproca nu e valabila...dar tinand cont ca gelozia este subiectul, nu m-am gandit ca e nevoie de aceasta precizare.

Gelozia lui Dumnezeu nu poate fi definita cu ajutorul Dex-ului. E vorba de ceva mult mai profund. Dragostea este un sentiment polar. Cere exclusivitate.Deci, as putea sa spun mai degraba ca gelozia este dragostea incalculabila a lui Dumnezeu care doreste exclusivitate si fidelitate.


pai..ai zis "interdependent" :P

:)...pai o definim cu dexul pentruca biblia nu a fost scrisa in romaneste, dupa cum toti stiu, si Cornilescu sau alti traducatori au folosit traducerea literara, adica dupa dex...deci o definim prin dex...daca am avea sensul ebraic am putea sa vorbim despre alte definiri.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 21:56

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gabi_aron a scris:

deci...vezi..scop diferit :)

Scop diferit...sau poate mai degraba mod de lucru diferit, dar acelasi caracter.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 21:58

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
mai gabi ai postare consecutiva ai grija..
si daca ii o singura pesrsoana Tatal,Fiul si Duhul Sfant... asa scrie in Biblie ioan 13-17.. de ce trebe sa rastalmacesti  cuvintele Bibliei ?


_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

08/01/09 21:58

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
ohoooo...cristina aici intram la alt topic...nu-s o singura persoana...dar o sa umplu vre-o 2 pagini sa-ti dovedesc si nu e locul potrivit...stai sa caut un topic de discutii despre asta sa-ti arat.


MRU a scris:


Scop diferit...sau poate mai degraba mod de lucru diferit, dar acelasi caracter.


am specificat ca nu ma refer la scopul general de mantuire a oamenilor.
intr-o firma toti au acelasi scop..sa mearga firma cat mai bine si sa castige multi bani...dar disecat muncitorul nu are scopul de a creste firma ci de a face suruburi...intelegi ce vreau sa zic? :)

Ultima modificare de gabi_aron (08/01/09 22:03)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 22:01

Site web  
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
chair vreau sa imi demonstrezi ca Nu is o singura persoana

_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

08/01/09 22:02

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08

gabi_aron a scris:


No pai hai sa-ti dau un exemplu in 1 Timotei zice ca Isus este mijlocitorul nostru pentru Dumnezeu...deci ceea ce face Isus face si DUmnezeu...rezulta ca Dumnezeu e mijlocitorul nostru intaintea lui DUmnezeu...nonsens...apoi...zi-mi cand a murit Dumnezeu pe cruce?..sau cand a murit Duhul Sfant pe cruce?...Isus a avut un scop pe pamant care nu-l are nici DUmnezeu nici Duhul...sa moara pentru noi.....deci...vezi..scop diferit :)


ce e mai sus raspunde si pentru crisstina

Frate drag asculta bine, scopul inseamna motivul... nustiu bine romina dar stiu ce inseamna motiv, scop si misiunea caci stiu si in engleza dar hai sa iti spun.
Cand Isus mijloceste face cu scopul spre bine, la fel ca Tatal, la fel ca Duhul cand face Trinitatea bine toti o fac si cand fac scopul cu pedeapsea sau cu manie Trinitatea o face.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/01/09 22:04

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
mai gabi... te teorie mai ii si asta .. daca in Biblie scrie clar ca Tatal,Fiul si Duhul Sfant is o singura persoana .. inseamna ca asa ii .. pt ca Cuvantului lui Dumnezeu este ADEVARUL

_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

08/01/09 22:06

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

livu2day a scris:


Frate drag asculta bine, scopul inseamna motivul... nustiu bine romina dar stiu ce inseamna motiv, scop si misiunea caci stiu si in engleza dar hai sa iti spun.

aoleo frateeee...motivul e ceva initial ce te indeamna la o actiune, ceva ce cauzeaza o actiune...scopul e ceva final, tinta unei actiuni...e diferit mai omule, te-as asculta bine daca ai vorbi bine, dar cum vorbesti prost te ascult prost (aici nu ma refer la gramatica sau aspect)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 22:09

Site web  
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

crisstina a scris:

mai gabi... te teorie mai ii si asta .. daca in Biblie scrie clar ca Tatal,Fiul si Duhul Sfant is o singura persoana .. inseamna ca asa ii .. pt ca Cuvantului lui Dumnezeu este ADEVARUL


nu scrie ca-s o persoana in Biblie...offffffffffffff...hai sa vorbim la comentariic a stricam subiectul cu gelozia aici daca vorbim despre scopuri si trinitate


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 22:10

Site web  
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
E prima data cand sunt deranjat caci Duhul din mine arde... Il doare cand vede lucruri de astea....
Dumnezeu e Unul si Isus nu Si-a dat viata fara voia Lui Tatal si a-Lui Duhul ci a facut toti cu aceeas scop....

Apocalipsa 22:18 Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.
Apocalipsa 22:19 Şi dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta."

Nu ai dreptu sa adaugi si sa intrepeti Cuvantul dupa placul tau, nu a frica de Domnul?

Ultima modificare de livu2day (08/01/09 22:12)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/01/09 22:10

   
cherrygiana
membru

Locatie: twilight zone
Inregistat: 07/01/09
Isus avea Duhul Sfant corect? din moment ce e Dumnezeu, si lucrarile pe care le facea erau prin puterea Tatalui si a Sfantului Duh corect? da a murit pe cruce, intr-un trup, intr-o dimensiune umana, ca o singura persoana cu numele Isus, atat, Dumnezeu inca de la Adam si Eva a promis o salvare corect? jertfa lui Isus avea un scop nu? salvarea pe care a promis-o Dumnezeu, mantuirea, scopul final era mantuirea, cum putem spune atunci, ca Dumnezeu, Duhul Sfant si Isus ar avea scopuri si misiuni diferite, Duhul Sfant tot pentru mantuirea si zidirea noastra lucreaza, chiar inainte sa il primeasca un credincios, lucra inca de pe vremea VT ... atunci de unde ideea astea ca nu lucreaza impreuna si cu aceeasi misiune? ... sper ca m-am exprimat destul de clar si m-am facut inteleasa

08/01/09 22:11

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
liviu, ma innebunesti...si ca sa nu arda duhul in tine prea tare incat sa te mistuie ma opresc din discutia cu tine, ok?

cherry am spus nu stiu de cate ori mai sus ca nu ma refeream al scopul final!!!!...citeste te rog tot, ok? :D

a si inca ceva...daca mai aveti comentarii cu privire la posturile mele, dar nu sunt legate de gelozie va rog sa scrieti la comentariic a deviem topicul si o sa devina o adunatura de posturi inutile, multumesc ...a nu se citi boldul ca o urlare, e asa sa-l vada toti

Ultima modificare de gabi_aron (08/01/09 22:17)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 22:14

Site web  
cherrygiana
membru

Locatie: twilight zone
Inregistat: 07/01/09

gabi_aron a scris:


crisstina a scris:

mai gabi... te teorie mai ii si asta .. daca in Biblie scrie clar ca Tatal,Fiul si Duhul Sfant is o singura persoana .. inseamna ca asa ii .. pt ca Cuvantului lui Dumnezeu este ADEVARUL


nu scrie ca-s o persoana in Biblie...offffffffffffff...hai sa vorbim la comentariic a stricam subiectul cu gelozia aici daca vorbim despre scopuri si trinitate


iti suna cunoscut "Eu si Tatal suntem una" Ioan 10:30 oare nu pt vorbele astea au vrut iudeii sa il ucida? ... si mai sunt destule referinte Biblice, care sa afirme ce ti-a spus si crisstina

@gabi_aron referitor la ultimul post ... eu cred ca ar trebui sa privesti in ansamblu si sa nu separi trinitatea pe "dimensiuni"
hai sa iau un exemplu aiurea fara prea multe "asemanari" sau chiar deloc, daca am desparte omul pe dimensiuni, si daca am lua doar dimnesiunea materiala, am putea spune ca omul e doar trup nu? pe cand stim din scriptura ca omul e trup, suflet si duh, in fine daca iti place sa iti folosesti imaginatia ... incearca sa o folosesti mai mult :wink:
imi pare rau ca am exprim greu dar la ora asta imi e greu sa imi adun gandurile ...
si imi cer scuze pt off-topic si pt posturile kilometrice

Ultima modificare de cherrygiana (08/01/09 22:30)


08/01/09 22:22

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
am scris la comentarii un mic pasaj despre trinitate, citeste-l si mai vorbim acolo despre asta...referitor la om...da...dar trupul nu se ocupa cu sentimentele :) si nici sufletul cu alergatul de dimineata.

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 22:29

Site web  
cherrygiana
membru

Locatie: twilight zone
Inregistat: 07/01/09
tot nu m-am facut inteleasa T_T *sobs* *sobs* ... ok o sa imi organizez totul frumos si revin

08/01/09 22:33

   
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net