TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/De-ale psihologiei/Timiditatea Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
nikku
membru

Inregistat: 26/11/08

feedback a scris:

da' ca sa vezi ca sint delicata, te'ntreb: cand afirmi ca privesc "fenomenul din afara sa", te gandesti ca n'am idee despre ce inseamna sau ca am fost candva in acesta situatie si acum nu mai sint? :) ce te face sa crezi ca'l privesc "din afara"?

Nu stiu ce si cum ai fost tu, nu am de unde. Eu judec ceea ce ai scris pe baza experientei si perceptiilor mele, nu pot sa fiu de acord cu tine.
Mesajul era ofensiv sau era o gluma?
Stii ceva? Cati timizi ai vazut ca s-au schimbat ramanand in acelasi mediu? Cati au renascut ca pasarea Phoenix din propria cenusa?
Eu stiu exemple de oameni care s-au schimbat doar dupa ce s-au integrat intr-un mediu nou, o biserica, scoala, serviciu etc. Deci raman la parerea mea ca mediul si persoanele au o influenta decisiva.

05/02/09 17:56

cami
membru

Inregistat: 17/07/07
E drept ca majoritatea timizilor nu reusesc sa se schimbe in acelasi mediu, desi isi doresc mult lucrul acesta. Dar nu e imposibil. Daca intr-un final reusesc sa-si invinga timiditatea intr-un alt mediu [ poate o scoala, un liceu, o slujba noi , cum ziceai tu, nikku ], cand se reintorc de unde au plecat, tind sa cred ca nu mai sunt aceeasi, in sensul ca incep sa fie mult mai sociabili si mai "indrazneti" si procesul acesta are loc, tocmai din dorinta pe care inainte de a parasi comunitatea din care proveneau, o au de a "demonstra" - desi eu consider ca, niciun om nu trebuie sa se vada nevoit sa demonstreze ceva cuiva, decat Lui Dumnezeu, dar e doar o opinie personala - , ca pot sa fie si ei altfel, ca se pot integra, ca se pot alatura in diverse activitati ... :)

Am ajuns la concluzia, ca in momentul in care unele persoane din comunitatea [ inclusiv scoala la care esti sau Biserica pe care o frecventezi ] in care traiesti, iti pun o anumita eticheta, in urma unor experiente in care a reusit sa cunoasca sau nu, o mica parte din tine, ca individ, ceilalti, restul persoanelor din localitatatea respectiva, nu se prea straduiesc sa vada daca intr-adevar esti sau nu asa cum se zvoneste, ci iau de buna orice barfa de-a lu` nu stiu cine, de a vreunui om respectabil/sau nu ori mai stiu eu de a cui... si probabil asta este motivul ptr. care, cei mai multi timizi se "schimba" cand se duc in alta parte ;) .

Ultima modificare de flory (05/02/09 18:17)

05/02/09 18:08

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

nikku a scris:

Nu stiu ce si cum ai fost tu, nu am de unde. Eu judec ceea ce ai scris pe baza experientei si perceptiilor mele, nu pot sa fiu de acord cu tine.
Mesajul era ofensiv sau era o gluma?

nu era nimic ofensiv nikku, si nu'ti cere nimeni sa fii de'acord cu mine :)
ai spus "se vede ca privesc fenomenul din afara sa", si te'am intrebat, simplu, ce te face sa crezi ca'l privesc din afara, sau, in ce sens "din afara". eu nu judec, nici pe cei timizi, nici pe cei mai putin timzi, eu vorbesc in baza experientei mele, si'mi spun parerea, nu neaparat tie, ci cui vrea sa citeasca si, eventual, sa invete ceva :) . la sfarsitul mesajului anterior erau niste intrebari, si mi'ar fi placut sa incerci un raspuns. dar te'ai simtit direct vizat, si ofensat, si ai schimbat tonul :)

nikku a scris:

Stii ceva? Cati timizi ai vazut ca s-au schimbat ramanand in acelasi mediu? Cati au renascut ca pasarea Phoenix din propria cenusa?
Eu stiu exemple de oameni care s-au schimbat doar dupa ce s-au integrat intr-un mediu nou, o biserica, scoala, serviciu etc. Deci raman la parerea mea ca mediul si persoanele au o influenta decisiva.

anterior afirmai ca sint marginalizati, acum vorbesti de oameni integrati. :)

da? atunci te contrazici, pt ca anterior afirmai: "De exemplu, o astfel de persoana trebuie sa se duca la o scoala noua. Colegi noi, profesori noi, situatii noi. Pai va incepe sa se ingrijoreze cu cateva saptamani inainte, gandindu-se cum va fi, ce va spune, ce fel de oameni va intalni. Si in ziua cand se va duce acolo, va fi atat de speriat, incat se va rosi tot daca va trebui sa spuna ceva, ii va fi frica sa il priveasca pe celalalt in ochi, se va gandi mereu ca totul se va incheia prost. Va fi un adevarat calvar pentru el.
Adevarata problema este, cum s-a spus mai sus, lipsa de incredere in sine."

nu'mi rezulta ca schimband mediul automat se scapa de timiditate si/sau ca automat cineva isi re-castiga increderea in sine.

anterior spuneai ca "adevarata problema e lipsa de incredere in sine", acum spui ca "mediul si persoanele au o influenta decisiva".

in fine, pot intelege ca pt tine, sau alte persoane, subiectul este delicat, si fiind ei insisi timizi se simt direct vizati (si implicit se inchid in carapacea lor protectiva), insa eu nu scriu cu intentia de a leza pe cineva.

05/02/09 18:27

nikku
membru

feedback a scris:

societatea ofera diferite "modele", iar noi, alegem daca le urmam sau nu, asa cum noi alegem pe care le urmam. in opinia ta, aceasta "libertate de alegere" de ce nu ar fi valabila, de ce nu ar avea aplicabilitate si in cazul timiditatii?

Este valabila, dar e greu sa iti aduni curajul. Timizii stiu de ce :)

feedback a scris:

anterior afirmai ca sint marginalizati, acum vorbesti de oameni integrati. :)

Am spus exemple. Unii nu se schimba niciodata, din felurite motive.

feedback a scris:

nu'mi rezulta ca schimband mediul automat se scapa de timiditate si/sau ca automat cineva isi re-castiga increderea in sine.

Corect.

feedback a scris:

anterior spuneai ca "adevarata problema e lipsa de incredere in sine", acum spui ca "mediul si persoanele au o influenta decisiva".

Da' se exclud cumva? :D

feedback a scris:

in fine, pot intelege ca pt tine, sau alte persoane, subiectul este delicat, si fiind ei insisi timizi se simt direct vizati (si implicit se inchid in carapacea lor protectiva), insa eu nu scriu cu intentia de a leza pe cineva.

Probabil ai dreptate.

flory a scris:

Am ajuns la concluzia, ca in momentul in care unele persoane din comunitatea [ inclusiv scoala la care esti sau Biserica pe care o frecventezi ] in care traiesti, iti pun o anumita eticheta, in urma unor experiente in care a reusit sa cunoasca sau nu, o mica parte din tine, ca individ, ceilalti, restul persoanelor din localitatatea respectiva, nu se prea straduiesc sa vada daca intr-adevar esti sau nu asa cum se zvoneste, ci iau de buna orice barfa de-a lu` nu stiu cine, de a vreunui om respectabil/sau nu ori mai stiu eu de a cui... si probabil asta este motivul ptr. care, cei mai multi timizi se "schimba" cand se duc in alta parte ;) .

Probabil ca da, depinde si ce gaseste in partea cealalta :D

Ultima modificare de nikku (05/02/09 18:53)

05/02/09 18:41

cami
membru

Inregistat: 17/07/07
Da, depinde si ce gaseste in partea cealalta , la fel de mult cum depinde si cum "abordeaza" partea respectiva, daca e sa fie ca cea de care a fugit. Asta poate sa ii aduca, la fel de bine lucruri bune, cum poate sa ii creze probleme :) , insa daca timidul analizeaza putin oamenii din "cealalta parte" si ii gaseste asemanataori cu anteriorii, cred eu ca ar fi mai bine ptr. el, deoarece ca in felul acesta cand revine in "locurile natale", ca sa zic asa, ii va fi mai usor :) [ desi, initial, ar putea reprezenta o reala provocare ptr. cel in cauza, eu cred ca poate sa treaca cu bine peste :) mai ales daca se bazeaza pe principiul ca toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce iubesc pe Domnul, chiar daca noi nu vedem mereu asta :) ]

Ultima modificare de flory (05/02/09 19:28)

05/02/09 19:26

feedback
Moderator

nikku a scris:

Este valabila, dar e greu sa iti aduni curajul. Timizii stiu de ce :)

pai daca e valabila, ar trebui sa fie aplicata. nu'i aplicata, nu'i valabila. s'atunci... de ce nu? in plus, curaj trebuie in fata oricarei alegeri, si din moment ce faci alegeri, inseamna ca nu lipseste curajul :)

nikku a scris:

Am spus exemple. Unii nu se schimba niciodata, din felurite motive.

spune'ne 5 motive pt care unii nu se schimba niciodata. :)

nikku a scris:

Da' se exclud cumva? :D

era contradictie. daca am spus, si ai confirmat, ca "adevarata problema e lipsa de incredere in sine" (deci Individul e cauza), nu putem spune ca "mediul si persoanele au o influenta decisiva".

nikku a scris:

Probabil ai dreptate.

nu probabil, ci sigur. daca crezi ca te'am lezat cu ceva, pune textu' pe masa si lamurim treaba.

nikku a scris:

Probabil ca da, depinde si ce gaseste in partea cealalta :D

sau depinde de cum se va comporta si in partea cealalta. daca mie mi'e frica de inaltime, de ex, aceeasi frica o am si in romania, si in america si oriunde :D

05/02/09 20:22

nikku
membru

feedback a scris:

pai daca e valabila, ar trebui sa fie aplicata. nu'i aplicata, nu'i valabila. s'atunci... de ce nu? in plus, curaj trebuie in fata oricarei alegeri, si din moment ce faci alegeri, inseamna ca nu lipseste curajul :)

E o oarecare exagerare aici. Valabilitatea nu depinde de unul sau de altul. Curajul nu o lipsi, dar nu-i cat trebuie.

feedback a scris:

spune'ne 5 motive pt care unii nu se schimba niciodata. :)

Prea multe ceri :D Crede-ma pe cuvant :)

feedback a scris:

era contradictie. daca am spus, si ai confirmat, ca "adevarata problema e lipsa de incredere in sine" (deci Individul e cauza), nu putem spune ca "mediul si persoanele au o influenta decisiva".

Lipsa increderii in sine poate fi anulata in timp de catre un mediu favorabil. Daca mediul nu e asa, situatia poate ramane la fel.

feedback a scris:

nu probabil, ci sigur. daca crezi ca te'am lezat cu ceva, pune textu' pe masa si lamurim treaba.

Pobabil pentru ca te-am perceput intr-un anume fel. Nu stiu daca esti intr-adevar asa.

feedback a scris:

sau depinde de cum se va comporta si in partea cealalta. daca mie mi'e frica de inaltime, de ex, aceeasi frica o am si in romania, si in america si oriunde :D

Vad ca am lansat deja doua curente de gandire. Poate le vom si sintetiza.
Nu mai vreau sa scriu mesaje asa lungi, sunt greu de urmarit si plictisesc :)

05/02/09 20:42

feedback
Moderator

nikku a scris:

E o oarecare exagerare aici. Valabilitatea nu depinde de unul sau de altul. Curajul nu o lipsi, dar nu-i cat trebuie.

nu'i nicio exagerare. e lipsa de implicare in dialog si refuzul de a vorbi deschis :)

nikku a scris:

Prea multe ceri :D Crede-ma pe cuvant :)

deloc. vreau sa te/sa va determin sa nu mai faceti afirmatii fara argumente, pe de o parte, si as fi vrut sa putem avea (aici, toti), un dialog adevarat, serios, fara prejudecati, sincer si sa reusim sa fie infruntat subiectul macar la nivel teoretic...

nikku a scris:

Lipsa increderii in sine poate fi anulata in timp de catre un mediu favorabil. Daca mediul nu e asa, situatia poate ramane la fel.

daca individul nu permite asta, nimeni nu'i poate anula nimic.

nikku a scris:

Pobabil pentru ca te-am perceput intr-un anume fel. Nu stiu daca esti intr-adevar asa.

nu stiu cum ma percepi, dar cand crezi ca ceva din ce spun te supara, intreaba, spune si ne lamurim  :)

nikku a scris:

Vad ca am lansat deja doua curente de gandire. Poate le vom si sintetiza.
Nu mai vreau sa scriu mesaje asa lungi, sunt greu de urmarit si plictisesc :)

care's alea doua curente? vad ca lipseste analiza, nu sinteza :D :D
cine e interesat intr'adevar, citeste si ia aminte. :)

05/02/09 21:02

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Nikku şi feedback, daţi totu' pe faţă! :D Nu fiţi timizi! :D)))

05/02/09 21:11

nikku
membru

Da, si o sa facem 10 pagini si tot nimic n-o sa iasa :D Deocamdata ramane atat de la mine. Va urma...

Ultima modificare de nikku (05/02/09 21:13)

05/02/09 21:12

maryus
membru

Inregistat: 19/02/09

nikku a scris:

Da, si o sa facem 10 pagini si tot nimic n-o sa iasa :D Deocamdata ramane atat de la mine. Va urma...

cand? :D

16/06/09 15:25

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la