TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Care e casatoria in fata lui Dumnezeu ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
yoslivius
membru

Locatie: bistrita/braila
Inregistat: 02/12/08
stau si ma intreb oare niste acte ne fac sa fim legali in fata lui Dumnezeu ?
nu trebuie ca noi sa ne juram unui altuia credinta si dragoste in fata lui Dumnezeu? nu este suficient acest lucru?


02/12/08 21:59

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
La cata frica de Dumnezeu este pe pamant....cred si eu ca doar o juruinta te tine legat de sotie.
Intr-o alta forma de idei, Biblia spune sa ne supunem stapanirilor mai inalte caci El le-a lasat.


_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

02/12/08 22:20

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
ce vom lega pe pamant se va lega si in cer. actele alea au putere spirituala ;) cum a zis si lara, trebuie sa ne supunem celor care ne conduc.

_______________________________________
A passion lifestyle.

02/12/08 23:25

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
In America pastorul, preotul poate sa-ti dea certificatul de casatorie si eu cred ca el conteaza pentru evidenta populatiei. Trebuie sa existe o dovada pe baza carora se impun anumite reguli, legi, beneficii. Dar sa nu mergem mai departe de logodna. Este logodna romaneasca modul in care trebuie sa fie facuta sau este doar o traditie. De ce nu poate fi facuta numai intre cei doi?! Unii vor zice ca iti trebuie binecuvantarea parintilor, a pastorului, dar oare binecuvantarea parintilor nu o primeste baiatul atunci cand ii cere mana fetei si tatal zice: "DA"?!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

03/12/08 03:48

Site web  
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Cum e logodna romaneacsa? :D

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

03/12/08 13:23

   
yoslivius
membru

Locatie: bistrita/braila
Inregistat: 02/12/08
da stiu ca scrie sa ne supunem conducatorilor nostri,...e ok cu casatoria da....
daca ar fi sa credem acum in zilele noastre, cand toti cei de la conducere se bat doar pebtru bani... si vedem cu toti lucrul asta zi de zi ...nu zic sa nu ascultam dar cam iti lasa un gust amar atunci cand cineva iti spune sa respecti legile pe care le dau ei (asta in zilele noastre)


03/12/08 20:54

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
"Dati dar Cezarului ce-i al cezarului si lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu" :)

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

03/12/08 21:32

   
yoslivius
membru

Locatie: bistrita/braila
Inregistat: 02/12/08
pe timpul cand scrierea nu exista...cine iti dadea un act...pe vremea tracilor sa zicem

03/12/08 21:40

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Ai uitat de cei 2 sau 3 martori (sau batrani) care trebuiau sa fie prezenti la orice intelegere?;)

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

03/12/08 21:56

   
yoslivius
membru

Locatie: bistrita/braila
Inregistat: 02/12/08
pai da martori da... eu ma refeream la acte...(in fine sunt eu prea incapatanat sa inteleg, stiu ca ai dreptate dar...)sa zicem ca esti un copil nascut intr-un trib pe undeva prin africa si vin misionarii la tine si iti explica si iti arata adevarata credita... cresti si vrei sa te casatoresti ca o fata tot din tribul tau sunt sigur...totusi chiar daca suntem in secolul 21 nu vine nmeni sa-ti dea acte

03/12/08 22:04

   
klauddyou
+

Locatie: Timisoara
Inregistat: 23/12/05
Ok. Probabil voi fi Gica Contra. Cred ca actele si ceremonia la ofiterul starii civile sunt mai importante decat ceremonia din biserica, cel putin in cultura noastra. La ofiterul starii civile mi-am luat angajamentul in scris, in fata martorilor si a reprezentantului statului ca o iau de sotie pe fiica lui "socru' mic" si a "soacrei mici". Si Dumnezeu e acolo, vede si "ia nota", daca imi permiteti. La biserica, "raul" este deja facut. Sigur ca da, o sa zicem ca "Vai! E mai important sa ne cunune Domnul si nu statul!". Dar statul este deja o autoritate.
Daca sa zicem 2 oameni incheie o tranzactie si nu semneaza contractul este ca si cum nu s-ar fi inteles, chiar daca Domnul a fost acolo cand "au batut palma". "Priponeala" este incomensurabil mai importanta decat o tranzactie laica. Triburile mai putin civilizate de noi au si ele "certificate de casatorie", doar ca nu asa cum le stim noi.
Nu propun abolirea ceremoniei religioase. Departe de mine gandul asta. Doar ca mi se pare ilogic ca un angajament verbal facut in fata comunitatii restranse, invocand faptul ca Dumnezeu asista la ceremonie, este mai important decat angajamentul scris in fata intregii societati si la care sigur participa si Dumnezeu.
Umbla in ultima vreme tot soiul de liberali care spun ca statul e "evil" (lame excuse) si ca oricum fagaduinta facuta unul altuia e mai importanta decat semnaturile/hartiile, aprobarea parintilor/comunitatii si ajung sa traiasca impreuna "for fun", de proba sau de "liberi" ce sunt ei.
Sanatate!


04/12/08 22:50

   
yoslivius
membru

Locatie: bistrita/braila
Inregistat: 02/12/08
cam ai foarte mare dreptate ...numai ca eu nu pot sa vad lipsa conducatorilor nostrii de respect fata de noi,...ce vreau ei cand ajung la putere sunt doar banii...(care majoritatea vin de la noi)
asta fiind doar o paranteza
noemal ca toti trebuie sa ne cosatorim la starea civila...este si asta un lucru f important
dar ma intreb se poate binecuvanta o logodna?de catre un pastor...inainte de casatoria civila?


05/12/08 20:01

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
mai klauddyou ... ce faci cu certificatul ala de la primarie ... te duci la DUMNEZEU si II spui ...: uite io m-am casatorit ...  deci e mai important statul decat DUMNEZEU ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

05/12/08 20:22

   
nikku
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 26/11/08
E important Dumnezeu, care ne-a spus sa fim supusi autoritatilor. Deci nu calcam regula lasata de Dumnezeu si credem ca ne ducem direct la El, nesocotind statul, ca nu merge asa.

06/12/08 11:15

   
yoslivius
membru

Locatie: bistrita/braila
Inregistat: 02/12/08
tocmai ce citeam ca "daca nu ar fi legea nu ar mai fi pacat"

06/12/08 23:16

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

yoslivius a scris:

...dar ma intreb se poate binecuvanta o logodna?de catre un pastor...inainte de casatoria civila?


Sigur ca da. Nu trebuie neaparat consfintita de pastor. Dar se poate binecuvanta logodna ca logodna iar nu ca mariaj.
Exista biserici evanghelice in care se recunoaste casatoria la starea civila fara sa faca alta slujba preotul lor sau pastorul. Eu am intalnit in Bucuresti la biserica crestini dupa evanghelie cei care nu se boteaza ca adulti,(ca sunt si alta ramura care se boteaza la maturitate),  ci recunosc botezul copiilor mici, ca la noi. Ei nu oficiaza slujba de cununie. Nu miri, nu nasi... E alegerea lor, dar ei recunosc casatoria la starea civila si asta e bine.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (18/12/08 12:54)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

08/12/08 16:08

   
nikku
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 26/11/08
OLD TRAIAN, da, asa se face in biserica unde ma duc eu in Bucuresti. Bine, in ultimul timp se mai face o mica "adunare" in care se predica si se canta, dar nu la toate casatoriile. Si, bineinteles, in afara programului oficial :D

08/12/08 16:31

   
yoslivius
membru

Locatie: bistrita/braila
Inregistat: 02/12/08
si dupa ce pastorul binecuvinteaza logodna, e pacat sa te saruti?

08/12/08 19:09

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Trebuie sa tinem cont ca o logodna se poate rupe usor. Cu semnarea actului parca e mai oficiala treaba. Te determina sa te gandesti de cateva ori inainte de a ajunge la semnarea hartiilor. Yoslivirus, vezi ca este un subiect la care se dezbate problema sarutului inainte de casatorie si se intinde pe pagini intregi. Succes la citit si la dezlegat mistere care se schimba-n neintelesuri si mai mari zicea nenea Blaga.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

09/12/08 02:02

Site web  
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05
cred ca ar trebui sa incercam sa raspundem la o intrebare si atunci lucrurile vor fi mai clare.
Care este momentul in care cei doi devin soti(cu dreptul deplin de a vietui impreuna)?
-la starea civila sau
-dupa serviciul religios al casatoriei

(plecati de la premisa ca intre cele doua ceremonii poate exista un interval de cateva ore pana la 10 zile.)


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

14/12/08 00:11

Site web  
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06
La noi la biserică,s-a mai întâmplat ca 2 să se căsătorească civil cu o săpt înainte de serviciul religios .Şi mie mi se pare normal ca de abia după ce termini cele 2 nunţi (!? :rolleyes:) să îşi facă datoria de soţi.

Ultima modificare de Andreea (14/12/08 20:17)


_______________________________________
His grace is enough!

14/12/08 20:16

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Intre cununia mea civila si nunta religioasa au fost 7 luni. Cum de asa mult? Jesse trebuia sa plece in America pe 27 Decembrie si noi am facut cununia pe 17 ca el sa poate lua actele cu el pentru reintregirea familiei. El a revenit in tara pe 27 Iulie si nunta religioasa a fost pe 30. In tot acest timp eu purtam verigheta, dar nu "l-am cunoscut" pe Jesse pana dupa cununia religioasa. Raspunsul meu la intrebarea ta, black-panther, ar fi dupa cununia religioasa, dar de fapt ar fi ok dupa cununia civila pentru ca in momentul acela te declara oficial: sot-sotie. Da, noi o facem altfel, dar sunt curioasa ce spun si altii. Buna intrebare.

Ultima modificare de Larisa (15/12/08 02:02)


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

15/12/08 02:01

Site web  
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05
Sincer cred ca Dumnezeu ia act de legamantul celor doi in fata ofiterului de stare civila. Cred ca cei doi sunt soti din acel moment.

Insa serviciul religios si in special rugaciunea de bineucvantare a celor doi, din punctul meu de vedere, nu e un simplu ritual.

Noi oamenii avem un dar de a complica rau lucrurile. Cred ca originea problemei e in separarea dintre civil si religios.


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

16/12/08 20:19

Site web  
yoslivius
membru

Locatie: bistrita/braila
Inregistat: 02/12/08
eu zi ca in fata lui Dumnezeu noi suntem casatoriti inainte de a ne fi nascut, deoarece  toate clipele pe care le petrecem noi in lumea asta Dumnezeu le stie dinainte de a ne fi nascut.
Asadar noua ne ramane sa ne rugam Lui sa fie milostiv cu noi pentru pacatele pe care le facem.


16/12/08 20:48

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Mai citeste Biblia yoslivius...

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

16/12/08 21:06

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net