TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Duhul Sfant/Botezul cu Duhul Sfant Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 9
ionutc03
membru

Locatie: Bucuresti, Romania
Inregistat: 11/09/08
Dupa ce se cunoaste botezul cu DUhul Sfant ?
Intreb pt ca in Biblie unii sfanti au prorocit dupa botez, iar la altii nu se precizeaza.


_______________________________________
Daca ai dragoste ai totul.

20/11/08 10:31

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Faptele apostolilor 2:2 Deodată a venit din cer un sunet ca vâjâitul unui vânt puternic, şi a umplut toată casa unde şedeau ei.
Faptele apostolilor 2:3 Nişte limbi ca de foc au fost văzute împărţindu-se printre ei, şi s-au aşezat câte una pe fiecare din ei.
Faptele apostolilor 2:4 Şi toţi s-au umplut de Duh Sfânt, şi au început să vorbească în alte limbi, după cum le da Duhul să vorbească.

E cam clar a venit Duhul Sfant si a inceput sa vorbeasca in alte limbi dupa cum Duhul iti da.
Asta e primu semn ca botezul cu Duhul Sfant.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

20/11/08 15:44

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Si cu vajaitul si limbile de foc ce facem?

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

20/11/08 16:47

   
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07
Baieti, va anunt ca mai exista deja un subiect care dezbate ideea botezului cu Duhul Sfant, puteti sa mutati acolo discutia.

http://tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=31


_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

20/11/08 16:51

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
La celalalt subiect se discuta despre scopul si rolul botezului. Intrebarea de aici e dupa ce se cunoaste acesta.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

20/11/08 17:06

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
are cineva de aici acest botez ... el sau ea ar fi cel mai in masura sa ne povesteasca ... :)
iezista careva pe aicilea asea ... adica are botezul cu DS???

Ultima modificare de giany (20/11/08 17:11)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

20/11/08 17:08

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Tocmai asta e intrebarea. Dupa ce se cunoaste ca ai Duhul Sfant? :)

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

20/11/08 18:19

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Eu am fost botezat cu Duhul Sfant.
Sa cunoaste Duhul Sfant cand ai vorbit in limbi dar mai mult sa vede dupa cum gandesti (daca asa se scrie). Adica dupa cum ai distrus firea ta si crescut Roadele Duhul Sfant. Asta ce cred si stiu din experienta mea, nu cred ca ar fi cineva sa fie botezat fara sa vorbeasca in limbi sau fara sa vada o schimbare in constinta.
Dupa ce ai Duhul Sfant e mult mai differit cum gandesti.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

20/11/08 19:15

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

livu2day a scris:

Dupa ce ai Duhul Sfant e mult mai differit cum gandesti.

Permite-mi sa ma indoiesc. Cunosc persoane care sustin ca au primit botezul cu Duhul Sfant si ca vorbesc in limbi dar nu s-a cunoscut absolut nicio diferenta. Din orice punct de vedere. De asemenea, cunosc persoane care nu vorbesc in limbi si au avut parte de o transformare remarcabila cand s-au pocait.

Deci, tot din experienta personala, am unele dubii in ceea ce priveste vorbitul in limbi.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

20/11/08 20:25

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

livu2day a scris:

Dupa ce ai Duhul Sfant e mult mai differit cum gandesti.


+Archangel+ a scris:

Permite-mi sa ma indoiesc. Cunosc persoane care sustin ca au primit botezul cu Duhul Sfant si ca vorbesc in limbi dar nu s-a cunoscut absolut nicio diferenta. Din orice punct de vedere. De asemenea, cunosc persoane care nu vorbesc in limbi si au avut parte de o transformare remarcabila cand s-au pocait.

Deci, tot din experienta personala, am unele dubii in ceea ce priveste vorbitul in limbi.

Era vb de Duhul Sfant, nu de vorbitul in limbi ;).

Duhul Sfant transforma cu adevarat, nu vorbitul in limbi .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

20/11/08 20:44

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08

+Archangel+ a scris:


livu2day a scris:

Dupa ce ai Duhul Sfant e mult mai differit cum gandesti.

Permite-mi sa ma indoiesc. Cunosc persoane care sustin ca au primit botezul cu Duhul Sfant si ca vorbesc in limbi dar nu s-a cunoscut absolut nicio diferenta. Din orice punct de vedere. De asemenea, cunosc persoane care nu vorbesc in limbi si au avut parte de o transformare remarcabila cand s-au pocait.

Deci, tot din experienta personala, am unele dubii in ceea ce priveste vorbitul in limbi.


Da daca persoanele care au zis au primit Duhul Sfant nu cred ca ar vedea nustiu ce minuni sau ceva, la Duhul Sfant e cel facut ca un ajutor de la Domnul sa ne ajute pe cale, cu timpu Duhul Sfant sa umple si vine daruri, tot feluri de minuni daca e randuit pe calea care El o are pentru tine sa ai anumite daruri.
Si dupa vederea noastra e usor sa judecam si ce zicem ca Duhul Sfant nu e ce sa vede, e vorba de Duh. Trebuie sa se vada ceva diferenta si de vorbit in limbi nu te schimba ci e extraordinar simtirea cand vorbesti si te zidesti pe tine singur, ce bucurie nu poate fi explicata.
Duhul Sfant cand Il ai e cum ar avea un firewall Doamne iarta-ma ca folosesc asta la asa ceva, dar te instinteaza, te face sa vezi altfel lucrurile eu unu cred.
Persoanele desigur cand a lasat toate din lume si sa pocait, dar de unde stim noi ce schimbari a facut in sufletul lor? Noi nu stim inima oamenilor doar daca avem darur deosebire de duhuri, una sa te lasi ce te leaga de lume si alta una care sufletul tau o are ca reflex sa faci. Cand te pocaiesti te lasi de toate dar tot o sa mai fie lucruri mici (de importanta mare, caci orice lucru mic te poate sa te insele) de zdrobit.

Ultima modificare de livu2day (20/11/08 21:06)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

20/11/08 21:05

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

+Archangel+ a scris:

... Cunosc persoane care sustin ca au primit botezul cu Duhul Sfant si ca vorbesc in limbi dar nu s-a cunoscut absolut nicio diferenta. Din orice punct de vedere. De asemenea, cunosc persoane care nu vorbesc in limbi si au avut parte de o transformare remarcabila cand s-au pocait....

Mda, şi eu am cunoscut astfel de persoane, care, din păcate, după experienţe extraordinare cu Domnul s-au făcut mai răi decât au fost înainte. Nu-i judec, că şi eu mă aşteptam ca după botezul cu Duhul Sfânt să fiu mai bună. Şi nu-s. Sunt mai puternică, dar bună nu.


25/11/08 23:07

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
pai...e normal...botezul cu DS nu te face mai bun...dupa ce v-ati botezat in apa ati fost automat mai buni ca inainte?...nu cred...cred ca botezul e floarea si purtarea noastra bobocul florii nu botezul e bobocul florii si purtarea noastra floarea...nu e cel mai reusit exemplu dar sper ca imi intelegeti parerea :)

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

26/11/08 01:04

Site web  
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
mda... macar ai si tu o parere ... chiar daca o fi sau nu asea ... poti spune mai multe ... iou nu prea am inteles ce vrei sa spui ... poi mai ... io vad chestia asta cu botezul cu DUHUL SFANT un alt nivel de crestin ... deci daca are ceva in plus ori e mai bun ori e mai rau ... nu crezi ???

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/11/08 21:32

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gabi_aron a scris:

pai...e normal...botezul cu DS nu te face mai bun...dupa ce v-ati botezat in apa ati fost automat mai buni ca inainte?...nu cred...cred ca botezul e floarea si purtarea noastra bobocul florii nu botezul e bobocul florii si purtarea noastra floarea...nu e cel mai reusit exemplu dar sper ca imi intelegeti parerea :)


Magdy a scris:

Nu-i judec, că şi eu mă aşteptam ca după botezul cu Duhul Sfânt să fiu mai bună. Şi nu-s. Sunt mai puternică, dar bună nu.

Cum vine asta? sincer eu nu pricep...Botezul cu Duhul Sfant ar trebui sa aduca o schimbare. Va referiti la Botezul ca umplere, nu? Pai daca esti umplut cu "Duhul Lui Dumnezeu" nu trebuie sa aduca schimbare?Nu inseamna ca esti"calauzit dupa alte Legi"? Ca este necesara o reumplere, asta pot sa inteleg dar ca nu aduce schimbare...mie imi pare ilogic. Cum poti sa slujesti altora(adica sa aduci schimbare, fie ca e vorba de incurajare, fie de "lucruri mai mari"), avand un dar spiritual daca tu nu esti schimbat? nu stiu ...e adevarat ca nu am trait asta dar nu pot pricepe...

Later edit: Am cerut parerea unui pastor[penticostal] si mi-a spus ca botezul cu Duhul Sfant se realizeaza doar intr-o inima schimbata...

Domnul sa ne lumineze pe toti[si mai ales pe mine!]!

Ultima modificare de MRU (03/01/09 15:28)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

03/01/09 13:20

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
da..pastorul (penticostal) ti-a zis foarte bine...deci nu botezul schimba inima, ci el vine in inima deja curata...tradus...nu botezul te face mai bun, ci vine cand tu te-ai facut mai bun....botezul nu e menajera care-ti face curatenie in casa, ci e musafirul care vine inc asa deja curata...intelegi? :)

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

03/01/09 17:04

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Inteleg...Cand ai un musafir te straduiesti sa fii la dispozitia lui, nu? Deci comportamentul tau se imbunatateste...:)
Probabil, paradoxul apare pentru ca botezul e doar un inceput. Nu trebuie sa te culci pe o ureche daca l-ai dobandit. E o responsabilitate mare. In viata cu Dumnezeu trairea din amintiri e moarte sigura.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

03/01/09 18:18

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08

+Archangel+ a scris:


Deci, tot din experienta personala, am unele dubii in ceea ce priveste vorbitul in limbi.


Impartaseste-ne te rog.. Cercetez Botezul cu Duhul Sfant si cred in inima mea ca ai ceva sa ne spui. Te rog sa fii detaliat si sincer.


03/01/09 21:05

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

MRU a scris:

Inteleg...Cand ai un musafir te straduiesti sa fii la dispozitia lui, nu? Deci comportamentul tau se imbunatateste...:)

da...dar straduinta incepe inainte ca el sa vina si continua de la venirea lui


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

03/01/09 22:08

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

saved a scris:

Impartaseste-ne te rog.. Cercetez Botezul cu Duhul Sfant si cred in inima mea ca ai ceva sa ne spui. Te rog sa fii detaliat si sincer.

De ce imi ceri sa fiu sincer? Ti-am dat pana acum motive de indoiala? :D

Si eu am cercetat foarte mult botezul cu Duhul Sfant. Mai ales ca eu am in spate zece ani de crestin dupa evanghelie. Si concluzia la care am ajuns e ca e un domeniu foarte alunecos. Toate textele care vorbesc despre asa ceva pot avea si alta semnificatie data de contextul in care s-au petrecut lucrurile si de necesitatile specifice momentului.

De explicat am explicat in primul paragraf din ultima mea postare referitor la faptul ca nu consider ca vorbirea in limbi este un semn pentru botezul cu Duhul Sfant.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

04/01/09 19:50

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08

+Archangel+ a scris:

De ce imi ceri sa fiu sincer? Ti-am dat pana acum motive de indoia?


Ca sa nu fii impiedicat de ceva din firea ta si sa imi spui numai o parte din adevar :D . Voiam sa te cercetezi un pic inainte de a raspunde.

Ultima modificare de saved (04/01/09 22:01)


04/01/09 22:00

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

saved a scris:


Ca sa nu fii impiedicat de ceva din firea ta si sa imi spui numai o parte din adevar :D


Daca cineva spune doar o parte din adevar, nu inseamna ca nu este sincer, ci mai degraba ca nu este deschis.

Sau poate nici una nici alta. Nimeni nu poate comunica tot ce stie, si in caz contrar sa fie considerat nesincer. Fiecare comunica cat crede ca este necesar si folositor.

Acumna mai e o problema: eu nu spun multe lucruri asa la intamplare, ci sunt unele lucruri ce le spun doar persoanelor pe care le consider credibile. Asta nu inseamna ca daca nu-ti spun ceva nu esti credibil, ci inseamna ca eu nu te cunosc destul de bine ca sa am incredere in tine, dar tu poti fi om de incredere.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (05/01/09 16:58)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

05/01/09 16:58

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Vrei experiente, ducetiva la staruinta pentru Duhul Sfant si rugati-va ca sa va dea Domnul Duhul Sfant si dupa aveti experiente.
A fost baptisti, ortodoxi botezati cu Duhul Sfant si oricine poate daca il urmereste pe Domnul doar ce va trebuie credinta si sa nu va fie frica ca cereti vi'l da Domnul la copii Lui


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

05/01/09 20:59

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
Multumesc frate Traian..

05/01/09 21:11

   
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
Ca sa iti dai seama ca tu sau ca alta persoana e botezata cu Duhul Sfant ... trebuie ca de la aceea persoana sa se vada roadele Duhului ... ;)

P.S. : incercati sa nu mai subliniati cuvintele acestea Dumnezeu, Duhul Sfant sau altele care  arata ceva mai mult decat cuvinte ... ;)


_______________________________________
Semnat...

KJ.

10/01/09 02:17

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net