TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/DUMNEZEU Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

irlanda a scris:

I-as spune nimic altceva decat ce spune si Biblia. Daca nu crede, degeaba se mai intreaba. Un alt raspuns nu va primi.

da, dar dat fiind ca insasi Biblia poate fi interpretata in n moduri, eu as continua sa'ntreb si sa ma'ntreb, asta fara sa insemne ca "nu cred".

cand citeam/ citesc singura din Biblie, inteleg ceva. cand vorbesc cu un pastor, sau cu persoane care au studiat Biblia mai mult ca mine, inteleg altceva.
"ceva" si "altceva" nu sint in antiteza, e pur si simplu o imbogatire de semnificatii, sau o cimentare a ceea ce intelesesem anterior.

Andreea a scris:

Eu cred că a-ţi pune întrebări cu privire la divinitate nu e greşit, dimpotrivă. Cu cât încerci şi cauţi să afli mai multe despre ceea ce este Dumnezeu ,cu atât mai mult devii fermecat şi atras de esenţa Sa.

subscriu

12/04/10 12:06

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

feed a scris:

da, dar dat fiind ca insasi Biblia poate fi interpretata in n moduri, eu as continua sa'ntreb si sa ma'ntreb, asta fara sa insemne ca "nu cred".
cand citeam/ citesc singura din Biblie, inteleg ceva. cand vorbesc cu un pastor, sau cu persoane care au studiat Biblia mai mult ca mine, inteleg altceva.

Cand este vorba de Dumnezeu nu putem interpreta ce spune Bibla in n moduri. Ar insemna ca ar rezulta n dumnezei.

Cand am spus ca este nefolositor sa ne punem intrebari legate de Dumnezeu, m-am referit la acele intrebari care duc la o identificare a originii, a materiei, a hotarariloe/deciziilor lui Dumnezeu etc.

Nu am facute referire la  intrebarile pertinente pe care si le pune la un moment dat orice om dintr-o motivatie sanatoasa si cu un scop bun/corect.

12/04/10 13:37

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06

irlanda a scris:

Cand am spus ca este nefolositor sa ne punem intrebari legate de Dumnezeu, m-am referit la acele intrebari care duc la o identificare a originii, a materiei, a hotarariloe/deciziilor lui Dumnezeu etc.

Eu sunt de părere că nu voi putea înțelege sau afla originea lui Dumnezeu. Cât despre a-mi pune întrebări cu privire la hotărârile Sale, mie mi se pare absolut normal. Poate că nu voi afla răspunsul aici sau acum,dar nu pot să trăiesc doar prin acea credință oarbă. Poate că eu sunt încă copil în ceea ce privește credința aceea puternică, ca a lui Noe sau Avraam .

Însă și Iov și-a pus astfel de întrebări... și și-a susținut nevinovăția în fața lui Dumnezeu. A păcătuit el pentru că a pus sub semnul întrebării judecata lui Dumnezeu? Din câte știu el a fost considerat la final fără păcat în toate aceste lucruri...

12/04/10 13:46

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Andreea a scris:

Eu sunt de părere că nu voi putea înțelege sau afla originea lui Dumnezeu.

Chiar daca iti pui intrebari despre ea.

Andreea a scris:

Cât despre a-mi pune întrebări cu privire la hotărârile Sale, mie mi se pare absolut normal....dar nu pot să trăiesc doar prin acea credință oarbă.

Dar nu gandul de a le pune la indoiala sau a le gasi explicatia.

Andreea a scris:

Însă și Iov și-a pus astfel de întrebări... și și-a susținut nevinovăția în fața lui Dumnezeu. A păcătuit el pentru că a pus sub semnul întrebării judecata lui Dumnezeu?

Iov n-a pacatuit pentru ca in toata incercarea lui a refuzat sa-l blameze pe Dumnezeu.

Iov a incercat, prin intrebari, sa-si explice suferinta dintr-o perspectiva strict pamanteasca/omeneasca. Si n-a reusit. Atrebuit sa se plece in fata Necunoscutului.

De remarcat ca explicatia nu intervine pana ce iov nu se "resemneaza" prin credinta ca Dumnezeu stie mai bine ce face si prin acceptarea neputineti sale de a intelege o alta explicatie necunoscuta lui.

12/04/10 14:48

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

irlanda a scris:

Cand este vorba de Dumnezeu nu putem interpreta ce spune Bibla in n moduri. Ar insemna ca ar rezulta n dumnezei.

ei nu!? in opinia mea, cati oameni citesc Biblia, atatea interpretari sint/ se pot da, pt ca fiecare intelege functie de anumiti factori, variabili de la persoana la persoana.

asta ar insemna? ma'ndoiesc.

12/04/10 20:55

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la