TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Evenimente crestine/Free Hugs Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
am vazut clipul postat de april acum 1 an si ceva ,aproape 2,mi s-a parut faina faza ,doar ca la inceput nu credeam ca astia chiar au facut petitie .
E fain sa intalnesti pe strada unul din asta care sa te imbratiseze si sa iti dea un zambet ,cand vezi numai moci venite de la cimitir . Si chiar daca e o imbratisare de la o persoana care nu te stie ,cred ca tot iti da putina energie pozitiva . cica e indicat sa dai/primesti cateva imbratisari pe zi .

02/11/08 15:19

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06

april a scris:

Free Hugs Campaign

Daca este ca mai sus, atunci mie imi place :).

pai...America nu e ROmania si ROmania nu e America :D ...in Ro nu ar tine faza, nu cred ca ar veni vre-un om normal cu probleme sa fe imbratisat, cel mai sigur ar veni smecherasi pentru a se distra si implicit toata actiunea ar deveni o bufonerie (cum am mai zis :D )...in America oamenii sunt mult mai...naivi...nu le pasa, daca au probleme vin sa ii imbratisezi in schimb romanii sunt total diferiti, mai ascunsi la probleme, cum e si vorba romanului "nu-ti spala rufele in mijlocul pietei"  ..deasta cred ca nu ar fi o actiune reusita sau nu si-ar atinge adevaratul scop....raman la cuvantul bufonerie :D

02/11/08 15:49

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
@gabi_aron, ia vezi cum a fost in Romania ;) :

april a scris:

noutati pe : http://www.lumebuna.ro/freehugs/

02/11/08 16:06

gabi
membru

mda...m-am uitat la filumeltul de  la timisoara..si pentru mine nu a facut decat sa-mi consolideze parerea...acum e "mare bufonarie" :)) ...nu am vazut afectiunea din filmuletul postat de tine mai demult, am vazut...distractie doar :D..cred ca actiunea trebuia sa fie ceva spiritual, nu am vazut intr-adevar oameni necajiti care chiar sa doreasca asta, mai degraba am vazut tineri dornici sa imbratiseze o fata foarte vesela care isi scoate cartonase din buzunarul din spate al blugilor care de asemenea ii vin foarte bine :))..odata cu popularizarea ideii ii se pierd si semnificatiile autentice, mai ales odata ajunsa in Romania :)

Ultima modificare de gabi_aron (02/11/08 16:22)

02/11/08 16:15

Site web  
Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
O imbratisare nu este decat exprimarea a ceva ce este inlauntru nostru si nu se poate vedea. Cum ar fi compasiunea, dragostea, intelegerea, etc...Dar imbratisarea se poate face si fara astea. Repet: doar ptr. ea insasi. Dar atunci dispare esenta imbratisarii:compasiunea, si altele. Iar daca ne luam dupa faze gen: Un om traieste mai sanatos daca imbratiseaza 14 oameni pe zi...nu mai exista nici macar ambalajul cutiei goale. Va ramane doar un sport ptr. intretinerea propriului aspect.

02/11/08 16:27

gabi
membru

de asta ziceam si eu....lipseste adevaratul sens..spiritualitatea in asta

02/11/08 16:29

Site web  
simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Nici mie nu mi s-a parut cine stie ce chestie profunda. :D

02/11/08 16:44

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
deci, ador accentul moldovencei aleia :D:D:D

02/11/08 16:48

gabi
membru

bine..vezi ca poate are id de mess postat pe site-ul lor :)) ..poate cu putina "munca" primesti ceva "hug-uri" de la ea :))

Ultima modificare de gabi_aron (02/11/08 17:06)

02/11/08 17:05

Site web  
simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Eeee, nu auzisi ca is free, mai? :D

02/11/08 17:25

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
is free in interes de serviciu. in rest... ma indoiesc ;) :P

aroane, ti-am raspuns la comentarii ;)

april a scris:

Free Hugs Campaign

Daca este ca mai sus, atunci mie imi place :).

melodia de fundal este cantata de sick puppies ce tare!!

Ultima modificare de shoricel (02/11/08 17:35)

02/11/08 17:26

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
strange people :D nici imbratisarea nu le mai place  :D :D

03/11/08 01:10

gabi
membru

pai daca e facuta cu afectivitate e faina...dar daca e facuta doar pentru a simti parfumul folosit e degeaba :)

03/11/08 01:20

Site web  
irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Intamplarea a facut, ca saptamana trecuta ,mai exact joi,daca nu ma insel,sa am drum pe la Piata Unirii din Bucuresti.
Mergeam ,dar mergeam cu capul in nori cum se spune :D ,pentru ca m-am trezit imbratisata de o tanara foarte zambitoare si amabila.
In filmulete de pe youtube am vazut ca oamenii erau  mai intai intrebati ,daca vor o imbratisare.Pe mine nu m-a intrebat domnisoara respectiva,m-a luat la sigur :D
Initiala am crezut ca-i cineva care ma cunoaste ,desi eu n-o cunosteam pe ea.
Dupa ce m-am dezmeticit putin, am remarcat ca erau o multime de tineri imbracati in alb complet, si cu niste aripioare pe spate , care imbratisau oamenii care treceau pe acolo.
Dupa ce m-am intors de unde aveam treaba ,ei erau tot acolo, si special m-am asezat la o parte sa vad reactiile oamenilor.
Tinerii mi s-au parut superficiali ,probabil pentru ca nu duc lipsa de imbratisari de oricare ar fi ele,dar copiii si varstnici erau bucurosi de ceea ce primeau.
M-a impresionat o batranica,care era asa de fericita si saruta o fata care a imbratisat-o, ca nu-i mai dadea drmu din brate . :D
Sant oameni pentru care chiar si o imbratisare de cateva secunde de la un necunoscut,le face bine.
Sant oameni loviti de soarta fata de care nimeni nu se mai intereseaza si nimeni nu mai are un cuvant bun ,dar o imbratisare...
Sant oameni care au invatat sa se multumeasca si sa traiasca numai cu "firimiturilie" din ceea ce pentru multi dintre noi reprezinta portia zilnica de la  mesele copioase pline de imbratisari profunde,cuvinte dragastoase,dovezi de iubire etc din care constientizand sau nu ne infruptam ,uitand ca exista oameni care cauta in gunoaie dupa o coaja de paine-o imbratisare superficiala.
Si pentru mine imbratisarea fetei respective ,a fost benefica,pentru ca eram foarte ingandurata,ma gandeam la ceva neplacut.
Cand m-am trezit imbratisata,s-a rupt firul gandurilor care nu-mi placeau,si toata ziua respectiva m-am  gandit la ce am vazut acolo.
Si mi-a placut ce-am vazut. :)

03/11/08 03:47

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
In sfarsit ceva trait personal .

Mi-a placut irlanda :) .

03/11/08 06:27

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08
Foarte interesant irlanda, cred ca ar trebui sa se faca mult  mai des astfel de "capanii de imbratisari", unii duc mare lipsa de ele.

P.S:in concluzie daca vreti sa fiti imbratisati mergeti cu capul in nori :D :D

03/11/08 12:18

gabi
membru

da...mergeti cu capul in nori dar grija mare sa nu fiti imbratisati de vre-un stalp :D

Ultima modificare de gabi_aron (03/11/08 12:32)

03/11/08 12:32

Site web  
Sword
membru

Pai nu ar fi bine sa fie ceva ONG care sa aibe angajati numai ptr. asta? 24 din 24? Ia sa vedem? Ce-ar fi? N-ar fi decat niste oameni frustrati, dezamagiti, care fac asta ptr. ca vor fi platiti. Iar daca nu vor fi platiti...cine-ar mai face-o? Ca experiment merge...dar nu va rezulta nimic din asta. Este o chestie care merge bine ca arta conceptuala, sau happening...dar nu ca ceva prea des...de ce? Fiindca nimeni nu are puterea sa imbratiseze foarte des. Sa fii imbratisat este o nevoie pe care toti o avem. Dar o imbratisare fara continut este goala. O tot tin cu asta fiindca am destule experiente de genul, inclusiv in biserici unde la semnul pastorului fiecare imbratiseaza pe fiecare, si fiecare ramane tot cu ale fiecaruia dupa ce se termina imbratisatu...Nu vreau sa fiu acid, dar nici prea bland nu pot fi.
Si acum ca sa fiu mai explicit in ce ma priveste...Pot imbratisa si o femeie de servici si un profesor cu aceeasi caldura sau ptr. acelasi motiv(exista un motiv). Dar daca nu exista un motiv(motiv de folos ptr. persoana respectiva), nu-l voi imbratisa. Si ca sa cunosc motivul trebuie sa cunosc persoana. Isus spunea ca daca imbratisam...numai pe cei iubiti. Dar iarasi accentuez: El prin asta nu spunea ca ar fi indicat sa imbratisam la nimereala...sau in cadrul unui sport al imbratisarii...

Ultima modificare de Sword (03/11/08 15:12)

03/11/08 15:00

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Ce valoare mai are o imbratisare daca nu e sincera si venita din inima? Se simte, ca e...rece! Acum ca face parte din "free hugs" sau nu...E irelevant! Atitudinea conteaza, chiar daca e un stalp :D

Ultima modificare de UnderZero (03/11/08 15:36)

03/11/08 15:24

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
oau irlanda :D frumos!

03/11/08 15:26

feedback
Moderator

Sword a scris:

Dar o imbratisare fara continut este goala.

si daca nu o umpli tu de continut, tot goala va ramane (si in cazul nevestei, nu numai vis a vis de un necunoscut). general vorbind, nu de persoana ta.

Sword a scris:

... Dar daca nu exista un motiv (motiv de folos ptr. persoana respectiva), nu-l voi imbratisa. Si ca sa cunosc motivul trebuie sa cunosc persoana...

da, cam ca la piata: dai una primesti alta. daca nu'i motivul, nu dai imbratisarea. daca nu'i motivu' care vrei tu, sau daca e un motiv pe care refuzi sa'l intelegi, s'a daramat sandramaua.
si ca sa implinim opera, invocam n motive cum ca nu'i buna treaba. si eventual mai radem un pic de cei care o fac, si mai dam s'o sanatoasa judecata.
(si) in asta consta frumusetea initiativei: sa imbratisezi pe cineva necunoscut.
ca pe cineva care cunosti, eventual si femeie, pe care o iubesti, e clar ca n'ai nicio dificultate sa o imbratisezi. orice persoana care o cunosti, candva a fost un "necunoscut".
daca nu cunosti persoana, de unde stii ca nu ii este de folos?

03/11/08 17:49

Sword
membru

Cat ii este de folos imbratisarea? Fara a-i spune sau s-o sugerez macar? As vrea sa vad rostul imbratisarii unui strain fara a-i da de inteles ca-i bine primit, sau a unui betiv, fara a-i sugera ca poate sa-si depaseasca problema...sau a unei....
Nu stii..de-asta nu stii cat valoreaza imbratisarea ptr. ea. Deci hai sa imbratisam pe toti....Stai linistita Feed.. ca daca te-ar imbratisa 1000 pe zi nu ti-ar fi de nici un folos fat de unul care si intelege ptr. ce te imbratiseaza..

Ultima modificare de Sword (03/11/08 18:54)

03/11/08 18:16

feedback
Moderator

Sword a scris:

....Stai linistita Feed.. ca daca te-ar imbratisa 1000 pe zi nu ti-ar fi de nici un folos fata de unul care si intelege ptr. ce te imbratiseaza..

stau linistita :) de acord cu ce spui, insa eu puneam accentul pe aceasta campanie, pe nevoia oamenilor de a o face, pe rezultatele ei si pe faptul ca oamenii au raspuns si s'au implicat in ea. stand pe margini si mergand din extrema in extrema, e usor de zis, multe.
dar asa cum spuneam intr'un mesaj anterior, cand si daca incerci tu, sau eu, sau altul, ca persoana, sa facem acest gest, sa ne implicam in ea, ne dam brusc seama cat de limitati sintem de propriile prejudecati...
pt un simplu gest, de a imbratisa o persoana necunoscuta, dam cu stangu'n dreptu'. aaa, ca n'o cunosc, aaa, ca n'am motive, aaa, ca nu stiu daca are sau n'are nevoie, aaa, ca ai probleme grave daca faci asa ceva, etc. etc.
si eu, daca s'ar apropia cineva necunoscut sa ma imbratiseze, m'as uita stramb si lista cu suspiciuni ar fi plina. ori vrea sa fure, ori nu e zdravan la cap, ori e obsedat, etc.
de ce? pentru ca sintem imbuibati de prejudecati.

Ultima modificare de feedback (03/11/08 18:51)

03/11/08 18:40

Sword
membru

Eu pot imbratisa un om cu probleme....fiindca-i cunosc problemele si incerc sa-i spun prin asta ca nu-i singur si poate fi salvat...dar o imbratisare a cuiva fara nici o alta idee este egala cu 0...asta incerc eu sa spun. Sau cu alte cuvinte...spune-i unui flamand ca este bine sanatos si sa mearga in pace....Daca vei spune ca painea data face mai mult decat cuvintele, iti voi spune ca painea data, nu i-o dai fara sa stii dinainte ca avea nevoie de ea. La fel si imbratisarea. Degeaba imparti paini ca la campaniile electorale...ca nu ramane decat un simplu gest...si chiar poate deveni un gest parsiv in mintea oamenilor.

Ultima modificare de Sword (03/11/08 19:02)

03/11/08 19:01

feedback
Moderator

ok, am inteles ce ai vrut sa spui. ca sa folosesc exemplul tau, eu am vrut sa spun ca: 1. pt a face paine trebuie sa ai ingredientele necesare si 2. daca vrei sa dai cuiva o paine, pt ca asa vrei tu, i'o poti da si unuia flamand si unuia satul. si daca vrei sa i'o dai, si i'o dai cu buna inima, n'ar trebui sa te intereseze daca persoana va manca painea, sau o va da copiilor, sau o va arunca la caini.
tu i'o dai pentru ca ai credinta ca gestul tau e bun.

Ultima modificare de feedback (03/11/08 22:13)

03/11/08 22:13

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la