TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Evenimente crestine/Free Hugs Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
bornagain
membru

Inregistat: 03/05/07
x

Ultima modificare de bornagain (27/12/08 10:47)

29/10/08 22:32

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Ati tot discutat pe Chat despre asta.

Cum ar fi sa discutati si aici ;)  ?

31/10/08 06:29

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
pai...am terminat discutia acolo...nu stiam sigur daca e "voie" sa discutam aici despre asta sau ni se va zice "chat"...asaca pentru siguranta am preferat sa deschid subiectul la chat....dar vad ca si acolo s-a comentat :))

31/10/08 07:59

Site web  
april
admin forum

gabi_aron a scris:

pai...am terminat discutia acolo...nu stiam sigur daca e "voie" sa discutam aici despre asta sau ni se va zice "chat"...asaca pentru siguranta am preferat sa deschid subiectul la chat....dar vad ca si acolo s-a comentat :))

daca discutia despre asta ti se parea chat...:rolleyes:

31/10/08 16:18

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Deci sa nu uitam din ce "cultura" se trage chestia asta cu Hugul. Ptr. ei poate functioneaza. La fel ca fazele de genul: Stau dimineata in fata oglinzii si-mi spun de 34 de ori ca sunt puternic si aratos. Dupa parerea mea inca o stupizenie din lipsa de ocupatie. Isus zicea ca daca imbratisam numai pe cei ce ne imbratiseaza la ce rasplata ne-am putea astepta? Dar prin asta nu vroia sa zica: Mergeti pe strazi si pupati pe toata lumea. Ci mai bine s-ar potrivi: "V-am trimis ca niste oi in mjlocul lupilor, fiti dar intelepti ca serpii si blanzi ca porumbeii."

31/10/08 16:22

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

celine a scris:

si referior la ideea de free.hugs....

mi se pare fortata faza asta... imbratisarile le primesti/le dai de la cei/celor dragi... si nu as imbratisa pe oricine. chiar nu inteleg... e o chestie prea de suprafata. mi se pare prea intima imbratisarea in raport cu o persoana pe care nici macar nu o cunosc... :|

gabi_aron a scris:

soarece cam aceeasi parere o impartasesc si eu...e o prostie...o chestie formala doar pentru a iesi in evidenta...nu cred ca ajuta cu adevarat pe cineva

chiar mai mult, mi se pare o chestie imatura din partea celor care au lansat acest program... no offence :|

Ultima modificare de shoricel (31/10/08 16:25)

31/10/08 16:24

Sword
membru

Va zic acum o chestie romaneasca si mult mai sincera. Daca ati fost la munte la noi nu stiu daca ati observat sau nu, aplicat sau nu, dar in satele dinaintea muntelui oamenii intalniti se saluta fie cunoscuti fie necunoscuti, iar pe munte este chiar un obicei impamantenit de a-i saluta pe toti turistii intalniti. Aici fac referire la munti cu prapastii si salbaticii, nu la genu Poiana Brasov sau Sinaia unde este ca un oras plin de oameni. Este o experienta faina si vi-o recomand. Chiar te bucuri sa intalnesti pe cineva pe munte si sa-l saluti, chiar sa vorbesti cu ei.

31/10/08 16:33

april
admin forum

Free Hugs Campaign

Daca este ca mai sus, atunci mie imi place :).

Hug-urile sunt oferite ( si mie mi-a facut impresia ca sunt oferite cu drag ) si nu e obligat nimeni sa le accepte . Si unele persoane chiar s-au bucurat ca au primit un hug, poate si pt ca nu primesc de obicei. La asta v-ati gandit?

In alta ordine de idei eu l-as vedea pe Domnul Isus pe strada, impartind hug-uri cui ar vrea sa le accepte :), si daca cineva ar face cu drag asta nu vad de ce as comenta eu ca e ceva aiurea etc.

31/10/08 19:57

Sword
membru

Ideea este de superficialitate, nu de sinceritate. O imbratisare facuta intr-o campanie nu are profunzime. Nu implica nimic din ce implica o imbratisare:dragoste, compasiune, incurajare. O imbratisare fara continut nu este de folos nimanui. La fel cu un plans doar de dragul de a plange, sau ca o terapie. Plangi ptr. ca suferi, iubesti, pierzi, de bucurie...etc. Imbratisezi pe cel ce vezi ca este descurajat, sau pe cel ce-l vezi singur...Atunci imbratisarea intr-adevar si contine ceva. Altfel nu-i decat un ambalaj frumos la o cutie goala.

01/11/08 11:30

april
admin forum

Sword a scris:

Altfel nu-i decat un ambalaj frumos la o cutie goala.

Nu stii tu cat de goala sau plina e cutia aia .

01/11/08 11:48

[anda]
membru

Inregistat: 09/09/08

april a scris:

Free Hugs Campaign

daca e ca mai sus pe bune ca si mie imi place.nu m-am intalnit pana acum pe strada cu cineva care sa dea free hugs da sigur l-as imbratisa :D

01/11/08 12:07

shoricel
membru

april a scris:

Free Hugs Campaign

Oh God.... I can't believe I'm seeing that!!!
am vazut si eu clipul acela april, si intr-adevar, nu arata asa naspa precum am comentat noi/eu :D ce ti-a placut tie este atitudinea cu care s-au imbratisat acele persoane. lumea a oferit un feedback dragutz si e atat de goala pe interior, incat si o astfel de campanie aparent superficiala (incep sa imi schimb parerea, nu stiu de ce) le-ar adauga un zambet cald in inima. e laudabila atitudinea huggerului acela. deci, nu oricine poate huggari cu succes :D sincer, mi-au dat lacrimle cand am vazut clipul... nu stiu de ce o imbratiasre are efecte magice uneori... amaizing, is't it?
ati observat vreodata ca atunci cand esti in pragul disperarii si inima sta sa iti planga si vorbesti cu un prieten/o prietna despre ce te doare, cand te imbratiseaza devine imposibil la un moment dat sa nu te abtii sa plangi? eu am observat...

Ultima modificare de shoricel (01/11/08 12:21)

01/11/08 12:16

april
admin forum

shoricel a scris:

deci, nu oricine poate huggari cu succes :D sincer, mi-au dat lacrimle cand am vazut clipul... nu stiu de ce ... o imbratiasre are efecte magice uneori... amaizing, is't it?

ai vazut batranica aceea care a primit prima hug-ul :) ?

si pe mine m-a impresionat. femeile se pare ca intradevar au mai mare nevoie decat barbatii, dar pana la urma au cedat si ei ;). pana si politistul s-a lasat imbratisat la sfarsit :D .

asa ceva nu are rost sa faci daca nu-ti place, pt ca se vede si se simte. el cred ca a facut cu drag, de aceea s-au inmuiat (chit ca pt o clipa, o zi etc) multe inimi :) .

01/11/08 12:25

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
asa deeeci 30 oct :D unde?cand? :Dsa ma duc si eu :D

01/11/08 12:27

crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08

shoricel a scris:

ati observat vreodata ca atunci cand esti in pragul disperarii si inima sta sa iti planga si vorbesti cu un prieten/o prietna despre ce te doare, cand te imbratiseaza devine imposibil la un moment dat sa nu te abtii sa plangi? eu am observat...

mi s-o si intamplat chestia asta...
apropo de videoclip si mie imi place toarte mult... da de multe ori o imbratisare chiar vindeca supararea si disperarea din inima cuiva...

01/11/08 12:28

april
admin forum

fluflu a scris:

asa deeeci 30 oct :D unde?cand? :Dsa ma duc si eu :D

cand fluflu, alaltaieri :P ?

30 octombrie a trecut deja. a fost cineva acolo ?

noutati pe : http://www.lumebuna.ro/freehugs/

01/11/08 12:31

Sword
membru

Oricum mie-mi suna a reminiscente hippie. Apropos...sunt crestini? Care-i finalitatea actiunii asteia? Ce mesaj transmite?

01/11/08 12:37

shoricel
membru

mai e nevoie de vreun cuvant dupa clipul ala? :D totul vorbeste de la sine...
si nu, nu sunt crestini. AIESEC cel putin nu e. si nici ceilalti nu cred ca sunt. am prieteni la facultate in AIESEC. e o organizatie bazata pe recrutare si pregatirea studentilor pentru careiera profesionala, si e non-profit. are mai multe departamente, si se inmultesc adeptii pe zi ce trece.

01/11/08 12:42

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
ioooooooiii! nici nu am realizat ca a trecut :(

01/11/08 13:19

Sword
membru

Intreb despre finalitate si cine face chestia asta. Fiindca nu mi-i suficient sa mi se spuna: O imbratisare...ce poate fi rau? Dragostea este un termen folosit de lume si de crestini. Dar una imi spune cand imi vorbeste un homosexual si altfel inteleg cand imi vorbeste un ucenic veritabil de-al lui Isus. Deci trebuie sa stim CINE, DE CE, PENTRU CE. Fiindca si pacea-i buna...dar nu in felul lumii.

01/11/08 13:42

bornagain
membru

Sword, nu cred ca e vorba pina la urma de dragostea unui ucenic, si dragostea lumii aratata printr-un homesexual. In fond, campania asta nu vrea decat sa sublinieze un fapt dureros de adevarat... lipsa de manifestare a dragostei din ziua de astazi. Cum spunea si april, acea imbratisare primita de un batran/a, ori oameni ce au avut parte foarte putin in viata lor de astfel de lucruri cred ca valoreaza foarte mult. Iar atata timp cat dai o imbratisare din toata inima si nu te costa nimic, nu vad de ce nu.... de ce sa nu accepti ca un lucru bun toata treaba asta, dar pina la urma e decizia fiecaruia si cred ca si o astfel de dragoste ( lumeasca cum tu o numesti in mesajele tale ) poate schimba in bine lumea noastra .

01/11/08 21:23

Sword
membru

Da..multe lucruri pot schimba forma lumii asteia....da nu intr-una crestina...mai gandeste-te

01/11/08 21:26

bornagain
membru

sunt convins.. dar " free hugs" cu siguranta nu poate sa o indeparteze de Dumnezeu... dragostea e cea mai importanta valoare in ochii Lui, si fie lumeasca ( daca nu ai relatie personala cu El ) fie divina, e foarte buna sa fie. ok.. incheiem aici ptr. ca ajungem  la alta discutie  si topicul e despre altceva.

01/11/08 21:32

Sword
membru

nu..topicul este tocmai despre asta...asa ca putem vorbi..Bine:Cine nu are nici o imbratisare poate apela la free hugs...Poate sunt rau..da nu spun nimic decat de lipsuri...Dac voi aveti nevoie sa va imbratisesze cineva pe strada, nu-i prolema, dar ar trebui sa va dea de gandit.

01/11/08 22:10

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

Sword a scris:

Ideea este de superficialitate, nu de sinceritate. O imbratisare facuta intr-o campanie nu are profunzime.

insasi campania are profunzime. si daca iti/va pare superficiala, si lipsita de profunzime, incearca sa imbratisezi o persoana pe care nu o cunosti (tanar, batran, mai curat, mai nespalat, mai aratos, mai hidos) si o sa vezi cat iti va fi greu sa faci acest simplu si "superficial" gest, si cata retinere o sa ai, si cata emotie o sa ai.
ideea este mult mai profunda decat pare...

Sword a scris:

Daca voi aveti nevoie sa va imbratisesze cineva pe strada, nu-i prolema, dar ar trebui sa va dea de gandit.

exact. ar trebui sa dea de gandit Ce anume a determinat aceasta campanie, care pune accentul pe ceea ce ar trebui sa fie un gest la indemana oricui: imbratisarea. daca s'a ajuns la o astfel de campanie, semnalul de alarma imi pare destul de evident si deloc superficial. intr'o lume plina de egoism, de viteza, de pragmatism, de interese, uitam de aproapele nostru, uitam de nevoia de afectiune ce o simt cei de langa noi, uitam sa fim buni, si uitam sa fim oameni.

02/11/08 01:49

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la