TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Probleme, idei, sfaturi utile/Lucru manual Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6
tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
[nurofen gel? te-au apucat durerile de spate de la atata efort? :D
e superba rama :) Imi place mult! : ]

08/03/09 18:37

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
superbe toate!!

08/03/09 21:58

openwings
membru

Inregistat: 26/03/09
Buna la toti. Am vazut din intamplare ca cineva incerca sa impleteasca 4 fire, sa ii iasa ceva frumos. Ma bucura faptul ca inca mai exista persoane care fac asta, credeam ca este un..."joc" pierdut, eu facand asta acum...15-16 ani..:D. Vreau totusi sa intreb, daca se poate, stie careva, daca se pot impletii cate 6 fire pt ca in forma de patrat si cerc...sunt clasice. Vreau sa fac un cadou unei persoane (initialele numelui impletite si intrepatrunse, asa frumos). Imi pute-ti raspunde si pe e-amil, ar fi mai de preferat, pt ca nu prea am timp sa intru pe acest site atat cat as vrea.

26/03/09 22:30

celine
membru

Inregistat: 26/05/08
īmi place rama. cum să fac eu aşa ceva? imposibil :))

31/05/09 22:54

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
nu stiti cum se croseteaza o poseta ? Adica vreun site unde sa explice .. vreau din aia simpla ,pe o parte, monocolora .Cred ca m-as descurca sa o fac ,in clasa a 3-a am tricotat o cordeluta .. roz :D
Mama mi-a spus acum 1 an si ceva ca ma invata, dar nu are timp de mine :|

20/07/09 11:05

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Uite aici http://forum.7p.ro/Gentute-crosetate.as ... 95&p=3
           http://lucrudemana.forumulmeu.ro/croset ... 0.htm#4450
           http://lucrudemana.forumulmeu.ro/croset ... t12-45.htm

Sper sa-ti foloseasca!Spor la treaba! :)
Cand e gata poseta, sa ne-o arati si noua (daca vrei)!;)

Ultima modificare de antonela (20/07/09 12:01)

20/07/09 11:37

daaria
membru

Inregistat: 20/05/07
daca te intereseaza si tricotatul, cateva explicatii aici
mult spor ;)

20/07/09 12:07

RainSong
membru

Multumesc pentru linkuri ,dar, off fetelor ,nu am gasit de crosetat unde sa explice de la -0 .Si mamei ii pasa nicaieri de suferinta mea.

25/07/09 21:00

maryus
membru

Inregistat: 19/02/09
stie mama...ar putea sa te ajute ? :D :P

25/07/09 22:10

daaria
membru

Inregistat: 20/05/07

maryus a scris:

stie mama...ar putea sa te ajute ? :D :P

RainSong, uite unde-ti este ajutorul :D
Dar pentru ca e cam departe de tine, :D am gasit ceva si sper sa-ti fie de ajutor. :)

Acesta este piciorusul simplu
http://www.youtube.com/watch?v=8hwHtyJFMf0

piciorus inalt
http://www.youtube.com/watch?v=-gQMTXrIP40
Inca o data, mult spor.
Ps. vezi ca pe margine mai apar alte ferestre, poate gasesti ceva ajutator si acolo.

Ultima modificare de daaria (25/07/09 22:52)

25/07/09 22:50

Inger
membru

Inregistat: 20/07/09
ce frumoasa era rama!

25/07/09 23:02

RainSong
membru

multumesc daaria si maryus ;) Ma voi uita peste ele si daca nu ma prind renunt.

Inger a scris:

ce frumoasa era rama!

si tu poti face una ,si mai frumoasa :) Daca vrei iti explic cum, e simplu. Eu am facut-o "dupa ureche", am niste rame care sunt cumparate si erau cam tot asa, cu o folie colorata pe ele. Trebuie sa o intreb pe prietena la care i-am dat-o daca nu cumva s-a desprins ,am cumparat superglue dar vad ca nu lipeste deloc, ma dispera lipiciurile, niciunul nu e bun.

26/07/09 17:23

timotei
membru

Inregistat: 30/06/09

RainSong a scris:

am cumparat superglue dar vad ca nu lipeste deloc, ma dispera lipiciurile, niciunul nu e bun.

Ai incercat si cu posibilitatea de a lipi cu silicon? Sunt bune,prinde foarte bine materialele,dar sa fie curatate de praf,grasime s.a.m.d
Siliconul gasesti la orice magazin auto (vanzari piese auto) sau magazine ce vinde gresie,faianta,centrale termice,tevi s.a.m.d.
Siliconul sunt de 4 culori-alb,negru,gri si transparent.Tu vei stii ce culoare are materialele tale si vei alege culoarea siliconului.Nu sunt asa de scumpe 10-15 lei

Succes.

26/07/09 17:37

RainSong
membru

timotei a scris:

Ai incercat si cu posibilitatea de a lipi cu silicon? Sunt bune,prinde foarte bine materialele,dar sa fie curatate de praf,grasime s.a.m.d

Multumesc pentru sfat, dar siliconul nu lipeste din cate stiu, e pentru etansari, se pune la suprafata sa uniformizeze, in special in bai. Am un tub acasa ,am incercat si nu a lipit nici lemn nici hartie. Caut aracet in debara :))

29/07/09 14:00

timotei
membru

Nu stiu ce silicon ai acasa,dar nu e un silicon de care ai tu,probabil e alt tip de silicon,special pentru alte materiale care prinde.Eu am silicon care lipeste peste orice material,e un silicon special pentru etansare geamuri auto,il folosesc la mine acasa,ca e mai rezistent la cutremure,zona unde stau eu,circula multe camioane si vibreaza geamurile.
Daca doresti,iti pot trimite prin posta siliconul...singurul dezavantaj e culoarea neagra,sa nu fie diferit cu material care doresti sa o lipesti.
Daca nu doresti ...succes in cautarea lipiciului perfect in debara.

30/07/09 21:58

RainSong
membru

timotei a scris:

Daca doresti,iti pot trimite prin posta siliconul...singurul dezavantaj e culoarea neagra,sa nu fie diferit cu material care doresti sa o lipesti.

multumesc ,insa nu merita deranjul ,daca chiar e ,ma duc eu sa cumpar.

31/07/09 06:25

RainSong
membru

deci vreau sa topesc o lumanare intr-un pahar . Intrebarea e cum ii dau miros: daca torn esenta in timp ce o topesc ,putin acum ,putin dupaia, ar prinde miros? Si daca prinde miros, cand o sa o aprind nu explodeaza? [de obicei la parfumuri nu se da foc ca explodeaza .. ].

12/09/09 15:45

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Pai eu zic ca nu ar trebui sa folosesti parfum, ci ulei aromatizat. Se gaseste in comert. Parfumul e pe baza de alcool si se evapora repede; uleiul persista mai mult.

12/09/09 15:50

RainSong
membru

MRU a scris:

ulei aromatizat. Se gaseste in comert.

pe la ce magazine? Eu nu am vazut nicaieri ..

21/10/09 16:09

timotei
membru

RainSong a scris:

MRU a scris:

ulei aromatizat. Se gaseste in comert.

Magazine artizanale,magazine ce vinde obiecte de colectie din trecut,obiecte de import-export,magazine mari ce au in sectorul parfumuri,mirodenii.

21/10/09 21:54

RainSong
membru

timotei a scris:

Magazine artizanale,magazine ce vinde obiecte de colectie din trecut,obiecte de import-export,magazine mari ce au in sectorul parfumuri,mirodenii.

multumesc de idei, dar n-am asa ceva in zona. Si la supermarketuri nu am vazut, cel putin kauflandu, unde am cautat, nu are, am gasit numai esenta de vanilie pentru prajituri :D
Ma intorc la optiunea "cumpara" sau "las-o-n pace de lumanare" .

22/10/09 13:38

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

RainSong a scris:

Poti gasi cred si pe la plafar.
In mod normal in supermarket ar trebui sa fie in aceiasi zona in care sunt si lumanarile parfumate.

22/10/09 17:31

RainSong
membru

MRU ,sa stii ca m-am uitat dupa uleiuri aromatizate la supermarketuri dar n-am vazut. Am gasit ceva la bamboo dar era scump, vreo 8 lei sticluta minuscula. Pe banii aia cumperi lumanari parfumate de-a gata.

Acum mai am putin si termin a doua rama de fotografie, e verde cu galben si i-o dau unei colege, are mobila combinatia asta si e ziua ei prin februarie.

Si mai vreau sa-mi iau vopsele pentru ceramica [alea acrilice parca sunt pt ceramica] si sa pictez cani. Dar asta abia la vara in zilele cand ma inscriu la faculta caut la praktiker [normal ,nu cred ca in orasul meu gasesc], sa vad daca am bani, incerc intai cu negru [vreau sa scriu pe ele nume si floricele, sa vad daca iasa cu pensula]. Si trebe sa gasesc si niste cani unicolore, nu vreau sa fac pe din alea albe. A incercat careva?

30/12/09 21:25

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08
as vrea sa gasesc ceva un capsator sau o presa ceva nu stiu cum sa o numesc sa pot taia dintr-o coala de hartie o flore....de ex florea soarelui vreau eu.... conturul e important sa il pot taia....
daca ati auzit de asa ceva sau daca stiti pe unde se gaseste sa imi spuneti...la mine in oras nu am gasit nicaieri....
multumesc ;)

20/01/10 15:28

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Se prea poate sa nu gasesti asa ceva! Ori iti dai la comanda la vre-un atelier de matrite, ori tai manual toate ornamentele ce vrei sa le faci. Numai ca nu pot iesi identice.

se gaseste la papetarii foarfece de taiat in zig-zag, dar nu prea te ajuta la ce vrei tu sa faci.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

20/01/10 15:32

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la