TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Bratarile WWJD in biserica Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07

marianb a scris:

aici te inseli, am colegi de facultate care sunt otodoxi, beau, fumeaza, injura  si poarta o astfel de bretala, cum poti spune e unul de al meu doar dupa o bretala ?

Pai asa e si cu noile biserici neoprotestante cu cruce .Cum poti sa zici ca sunt crestine cand nu am gasit(face to face) pocait sa nu minta.Si nu mai zic mai mult :)
Aici e vorba si de haina.Lupul i-si schimba haina dar naravul ba :)
Ai uitat vere ca imparatia cerurilor prinde in plasa ei si pesti buni si pesti rai?Merg acei colegi ortodoCSi la biserica?

Ultima modificare de bairstow (24/09/08 01:45)

24/09/08 01:41

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
De unde ai tu impresia asta Bair ca neoprotestantii sunt perfecti si fara pata? Ca tind inspre a fi cat mai curati e cu totu altceva. Dorinta mea de a fi intelept nu ma scuteste de a fi si prost...si inca nu de putine ori. Nu este om fara greseala...dar sunt multi carora le place greseala si o fac de bunavoie. Majoritatea de pe forumul asta si nu numai cauta sa fie cat mai buni in fata Domnului. Dar nu poate zice nimeni ca a ajuns desavarsirea..

24/09/08 19:46

just_4_jesus
membru

Inregistat: 14/08/08
hey bairstow, a fi pocait e total diferit de a fi neoprotstant!! din mesajele tale.. mi`am dat seama ca nu esti penticostal.. sau daca cumva esti[desi ma indoiesc] esti unul mai "special". in fine, daca tu crezi ca imparatia cerurilor este si pt cei buni si pt cei rai.. te cam inseli. sus in Cer nu vor merge toti`.. stai linistit, ci doar ce alesi:D. D`ne ajuta`ne sa fim alesii...

Ultima modificare de just_4_jesus (24/09/08 22:46)

24/09/08 22:46

Site web  
marianb
membru

Inregistat: 27/08/08

bairstow a scris:

Pai asa e si cu noile biserici neoprotestante cu cruce .Cum poti sa zici ca sunt crestine cand nu am gasit(face to face) pocait sa nu minta.Si nu mai zic mai mult :)
Aici e vorba si de haina.Lupul i-si schimba haina dar naravul ba :)
Ai uitat vere ca imparatia cerurilor prinde in plasa ei si pesti buni si pesti rai?Merg acei colegi ortodoCSi la biserica?

care sunt bisericile neoprotestante cu cruce ???

e o diferenta in  a minti voit sau ati propune sa minti  si a minti fara iti dai seama, doar unul a trait fara pacat pe acest pamant, ISUS HRISTOS 
nu ai gasit nici unul  caruia sa nu-i placa minciuna, pt ca si tie iti place sa minti, biblia spune:" "spune-mi ce prieteni ai ai ca sa iti spun cine esti." cine se aseamana se aduna. Multi sunt pe calea larga dar putini pe calea ingusta, te indemn alege calea ingusta, nevoieste-te/da-ti toate silintele sa mergi pe ea.

In imparatia cerurilor nu merg si cei buni si cei rai, te inseli, merg doar cei mantuiti, a caror nume este scris in cartea vieti, acei care si-au curatit hainele in sangele Mielui. cei rai merg in iad
acei colegi ortodocsi  nu merg la biserica

si apropo nu mai vb folosind un limbaj de maidan "ai uitat vere", nu uita ca aici e o comunitate crestina online, unde fiecare persoana e importanta in ochii lui Dumnezeu.

Ultima modificare de marianb (25/09/08 14:14)

Filipeni 4:13 Pot totul în Hristos, care mă întăreşte.

http://marianescu.blogspot.com

25/09/08 14:13

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
dragilor..eu port bratari WWJD plus altele care sunt gravate in metal "Nimic fara Dumnezeu" si "Cu Dumnezeu toate lucrurile sunt posibile" s.a.m.d. si am de gand sa imi mai cumpar pt ca imi plac foarte mult :)..le port pentru ca imi plac..si defapt altele nu ma lasa ai  mei sa port :D:D..deci..mie mi se par OK..:D:D..

26/09/08 21:04

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Sa le porti sanatoasa ;)

26/09/08 23:05

just_4_jesus
membru

;)
bine faci lorre!!
poarta`le peste tot[mai putin in biserica.. pt k` nu e indicat];))

27/09/08 12:10

Site web  
Sword
membru

ceva de genu...faci ce vrei, da in biserica nu...Oare nu suntem in biserica ceea ce suntem zi de zi? De ce suntem "fortati" sa fim altfel in biserica? Eu cred ca exista o anume fortare de a ne preface inauntru bisericiii fata de ceea ce suntem in afara ei. Dar sunt si cei ce stiu ca judecati vom fi dupa ceea ce suntem..nu dupa ceea ce parem a fi intr-u loc anume o zi pe saptamana...sau doua.

Ultima modificare de Sword (27/09/08 21:46)

27/09/08 21:45

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Sword a scris:

Eu cred ca exista o anume fortare de a ne preface inauntru bisericiii fata de ceea ce suntem in afara ei

Si in urma acestui lucru, nu santem placuti lui Dumnezeu dar nici lumii.
Santem pe dinafara.
Schiopatam de ambele picioare.

27/09/08 21:54

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Mda. Nici eu nu sunt de acord cu ideea asta de a fi altfel decât suntem în biserică. Păi dacă amărâta aia de brăţară devine să zicem o poticnire pentru careva din biserică(deşi mă-ndoiesc), atunci nu ar trebui purtată. Că se-ntâmplă să mă întâlnesc în cursul săptămânii cu fratele sau sora care se poticneşte în ea. Şi atunci ce fac!? O dau repede jos!? Hm...mi se pare un pic ipocrizie. Dacă e ok a o purta, atunci poart-o, frate sau soro, şi în biserică!

27/09/08 21:54

Sword
membru

Pana la urma daca stam sa ne gandim bine de poticnit se vor poticni intotdeauna cineva ptr. orice lucru am face sau purta. Nu putem sa ne ferim sa nu se impiedice cineva de noi la un moment dat. Un frate sobru se va poticni de hainele vesel colorate ale fratelui vioi...si asa mai departe. Cred ca incredintarea fiecaruia este cheia aici...nu frica de a nu se poticni cineva de noi.

28/09/08 09:44

marianb
membru

just_4_jesus a scris:

poarta`le peste tot[mai putin in biserica.. pt k` nu e indicat];))

de ce in biserica nu indicat ?  si in rest e ok ?

cum poti fi un crestin in biserica duminica si de luni sa traiesti un  altfel  de crestin
un crestin poate avea doua fete ?  vad ca asta de caracterizeaza
cum iti este teama sa le porti in biserica in prezeta lui Dumnezeu  si in rest cand Domnul este tot langa  tine nu iti mai e teama si iti permirti sa le porti ?

Ultima modificare de marianb (30/09/08 14:25)

30/09/08 14:23

Sword
membru

Este ceea ce ziceam si eu. Ca in biserica multi se uita chiras la ce faci si cum te-mbraci. Asta duce la fatarnicie...si nu stiu ce-i de preferat: fatarnicia sau ignorarea ingustimii multora, numita poticnire..

30/09/08 14:28

marianb
membru

Sword a scris:

Pana la urma daca stam sa ne gandim bine de poticnit se vor poticni intotdeauna cineva ptr. orice lucru am face sau purta. Nu putem sa ne ferim sa nu se impiedice cineva de noi la un moment dat. Un frate sobru se va poticni de hainele vesel colorate ale fratelui vioi...si asa mai departe. Cred ca incredintarea fiecaruia este cheia aici...nu frica de a nu se poticni cineva de noi.

vreau sa iti spun un lucru, crestini de astazi nu mai TRAIESC  Biblia DOAR O CITESC de aceaia isi permit sa faca multe lucruri pe care nu ar trebui sa le fac.

30/09/08 14:28

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
marianb, daca ti-as cere baza biblica pentru a nu purta astfel de bratari sau orice alt fel de bratari nu cred ca ai putea sa-mi raspunzi.

01/10/08 10:18

Sword
membru

Atunci nici inelele de logodna, simbol a uniunii celor doi nu ar mai trebui purtate(si se si aplica asta in unele culte). Daca bratarile alea ar fi din aur masiv si oamenii le-ar purta sa se dea mari ar fi ceva...dar sunt doar niste lucruri care ne fac sa "ne simtim" gresiti cateodata cand stim ca nu am facut tocmai lucruri bune. Pe langa altele ne aduc si ele aminte de cine suntem si cum ar trebui sa reactionam. Si ii bine sa avem cat mai multe lucruri care sa ne aminteasca, fiindca constiinta cateodata o mai ignoram...Dar este de folos cand ignoram constiinta sa vedem un verset pe perete...sau sa dam cu ochii de bratara de pe mana, sau sa vedem o imagine cu Pastorul cel Bun....etc..

01/10/08 10:32

just_4_jesus
membru

marianb a scris:

cum poti fi un crestin in biserica duminica si de luni sa traiesti un  altfel  de crestin
un crestin poate avea doua fete ?  vad ca asta de caracterizeaza
cum iti este teama sa le porti in biserica in prezeta lui Dumnezeu  si in rest cand Domnul este tot langa  tine nu iti mai e teama si iti permirti sa le porti ?

nu la asta ma refeream!! dar s`a mai zis pe forum.. k este interzisa purtatrea lor in bierica!! precum zice si topicu` "bratarile wwjd in biserica".. nu?:D
si nu cred k ai doua fetze daca porti o bratara in afara bisericii, iar in biserica nu o porti! e ca si cum ai purta haina cu care mergi la biserica la fotball. nu?:D

01/10/08 17:31

Site web  
marianb
membru

just_4_jesus a scris:

e ca si cum ai purta haina cu care mergi la biserica la fotball. nu?:D

nu cred ca o bretala e acelas lucru cu o haina, o bretala la mana o poti purta oricand o haina nu

03/10/08 10:11

Sword
membru

marianb a scris:

nu cred ca o bretala e acelas lucru cu o haina, o bretala la mana o poti purta oricand o haina nu

Este mai degraba ca purtarea anumitor cercei...nu toti merg la orice sau oriunde. (Unii vor zice acum ca nici cerceii nu se poarta :)  )

03/10/08 10:21

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
da..cam asa ceva...nu ma pot imbraca elegant, cu nu stiu ce rochie, cu tocuri in picioare si sa-mi pun o astfel de bratara la mana. cand nu ma imbrac foarte elegant la biserica le mai port. pentru ca am mai spus, nu consider deloc gresit lucrul acesta, si desigur, nicidecum un pacat.
aici este vorba de incredintarea fiecaruia. Cum ai spus si tu Sword, sunt interzise si inele de logodna in unele biserici. sunt idei fixe ale oamenilor care cred ca totul este asa cum cred ei iar noi suntm obligati sa le urmam ordinele. 
si..cerceii intra in alt subiect, care nu este legat de ceea ce trebuie discutat aici ;)

03/10/08 10:35

marianb
membru

apropo de cerceii, eu nu sunt de acord pt a purta cercei sau bratari de argint si aur

06/10/08 15:39

+Archangel+
Moderator

De ce?

06/10/08 15:48

Sword
membru

+Archangel+ a scris:

De ce?

Ptr. ca asa-s regulile in adunarea lui. Fiecare casa cu obiceiurile ei. Nu neaparat ca ar exista si o baza biblica. Tine de intelegerea pastorului respectiv. Daca oamenii vor sa le tina n-au decat. Rau ii cand se face o regula generala aplicata tuturor credinciosilor.

07/10/08 07:17

+Archangel+
Moderator

Ai si tu dreptate! :)

07/10/08 09:12

marianb
membru

Sword a scris:

Ptr. ca asa-s regulile in adunarea lui. Fiecare casa cu obiceiurile ei. Nu neaparat ca ar exista si o baza biblica.

esti sigur nu exista o baza biblica pt asta? eu spun ca sunt, asa  ca spor la cautat si posteazale  aici sa le poate vedea si alti, si nu mai fa afirmati ca cele de mai sus atat timp cat nu cunosti biblia bine din  scoarta in scoarta     

Sword a scris:

Tine de intelegerea pastorului respectiv. Daca oamenii vor sa le tina n-au decat. Rau ii cand se face o regula generala aplicata tuturor credinciosilor.

tu chiar crezi, ca eu cred ce spune pastorul fara ca sa fiu convins ca este adevarat?
fara sa exista un suport biblic pt afirmatiile lui?

Ultima modificare de marianb (09/10/08 13:44)

07/10/08 09:24

Pagini:  1 2 3 4 5 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la