TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Moise Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
Eu am inteles aseara,citind in Biblie un lucru. Mereu am avut impresia ca atunci cand poporul Israel a trecut Marea Rosie, exact atunci, in momentul ala apele s-au dat deoparte si poporul a trecut imediat, in 5 minute. In schimb am vazut ca defapt, asta a durat o noapte intreaga. Cel putin,asa am inteles.

09/02/10 13:19

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

MRU a scris:

Moise a fost casatorit cu Sefora, fiica lui Ietro. Nu se povesteste mare lucru despre familia sa...Biblia precizeaza In Numeri 12:2 "Maria si Aaron au vorbit impotriva lui Moise din pricina femeii etiopiane pe care o luase el de nevasta; caci luase o femeie etiopiana."
Oare e vorba de aceiasi persoana?

FiicaDeRege a scris:

Eu asa cred. In Biblia cu trimiteri asa se observa.

Ietro era preotul Madianului! Fiica lui cred ca ea tot madianita, nu etiopianca!

lore a scris:

Eu am inteles aseara,citind in Biblie un lucru. Mereu am avut impresia ca atunci cand poporul Israel a trecut Marea Rosie, exact atunci, in momentul ala apele s-au dat deoparte si poporul a trecut imediat, in 5 minute. In schimb am vazut ca defapt, asta a durat o noapte intreaga. Cel putin,asa am inteles.
:)
N-au trecut peste Somes sa treaca in cateva minute. ;)
Ce latime avea Marea in zona pe unde au trecut? Intreaba-l pe pastor la biserica.

09/02/10 14:36

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
Banuiesc ca destul de mare :D.

09/02/10 16:49

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08
Numeri 12:2 "Maria si Aaron au vorbit impotriva lui Moise din pricina femeii etiopiane pe care o luase el de nevasta; caci luase o femeie etiopiana."

OLD TRAIAN a scris:

Ietro era preotul Madianului! Fiica lui cred ca era tot madianita, nu etiopianca!

Pai in cazul asta, Moise a avut doua neveste?

12/02/10 16:35

epicx
membru

Inregistat: 12/02/10
da

12/02/10 17:09

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

epicx a scris:

da

unde scrie ?

12/02/10 18:18

epicx
membru

Numeri 12:2 "Maria si Aaron au vorbit impotriva lui Moise din pricina femeii etiopiane pe care o luase el de nevasta; caci luase o femeie etiopiana."

12/02/10 18:22

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Nu stiu exact pe cine avea Moise de nevasta. Da nu mi se pare ceva iesit din comun pe vremea aia sa aibe mai multe.

12/02/10 19:26

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08

epicx a scris:

Pai aici e doar una.

13/02/10 14:49

epicx
membru

Pai si fiica lui Ietro e prima, asta fiind a 2-a.

13/02/10 14:59

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

FiicaDeRege a scris:

...Pai aici e doar una.

Poate cu cealalta cumnata se intelegeau bine, si n-au fost deranjati.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

13/02/10 15:26

epicx
membru

Moise, omul lui Dumnezeu, devenit din criminal, cel mai bland om de pe fata pamantului. Omul care vorbea cu Dumnezeu, fata catre fata, cum vorbeste un om cu prietenul lui. Ce poate fi mai frumos?

13/02/10 16:21

Lucifer
membru

Inregistat: 05/05/10
Moise...alaturi de Isus (poate) mi se pare unul din cele mai controversate personaje din biblie. Si spre deosebire de stereotipul clasic "cel mai bland om de pe pamant"..si alte asemenea..Il vad mintind, incitand la furt, incitand la omor, violenta extrema..un om de o cruzime deosebita...si ce mi se pare mai probabil..toate astea din proprie initiativa,pur egoista. si nu din porunca lui Dumnezeu! Un Dumnezeu normal nu poate porunci asa ceva, fara sa se contrazica cu El insusi si fara sa-si incalce propriile principii.
Cumva, l-as clasa printre personajele negative. si nu oriunde. Ci in top. Pentru ca lucreaza in ascuns, cu perversitate si, recunosc, cu talent. Muuult talent. ;)
dar nu ma mira asta. Ci faptul ca e considerat Omul lui Dumnezeu! Oh, God! Care Dumnezeu?

28/07/12 19:55

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07
Frumos. O alta postare cu iz de 'flame' ieftin 'a la Lucifer'... asta asa ca o paranteza.

Lumea, de ieri si de azi, este cruda si violenta. Moise incerca sa faca slalom printre tarele acelei lumi. Iar despre un Dumnezeu 'normal' prin definitie nu se poate vorbi.

28/07/12 21:10

Lucifer
membru

Cand zici ca incearca sa faca slalom..te referi la faptul ca incearca sa isi vada propriile interese indiferent ce trebuie sa faca pentru asta? Eu asa inteleg. poate ai vrut sa zici altceva..

28/07/12 21:19

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

Lucifer a scris:

Un Dumnezeu normal nu poate porunci asa ceva, fara sa se contrazica cu El insusi si fara sa-si incalce propriile principii.

Putin mai jos porunceste Dumnezeu sa fie ucise popoarele care nu s-au pocait de pacatele lor. Dumnezeu nu-si incalca principiile deci intelegi tu gresit.

Un judecator e acuzat de omor daca un om primeste pe merit pedeapsa cu moartea? Daca nu, de ce si-ar incalca Dumnezeu principiul "plata pacatului este moartea"?

Lucifer a scris:

Care Dumnezeu?

Dumnezeul pe care l-a urmat. Faptul ca a gresit uneori nu anuleaza multele randuri cand a facut voia lui Dumnezeu.

Apropos, Dumnezeu in claseaza destul de sus pe lista persoanelor bune:

Numeri 12:
5. Domnul S-a coborat in stalpul de nor si a stat la usa Cortului. A chemat pe Aaron si pe Maria, si ei s-au apropiat amandoi.
6. Si a zis: "Ascultati bine ce va spun! Cand va fi printre voi un proroc, Eu, Domnul, Ma voi descoperi lui intr-o vedenie sau ii voi vorbi intr-un vis.
7. Nu tot asa este insa cu robul Meu Moise. El este credincios in toata casa Mea.
8. Eu ii vorbesc gura catre gura, Ma descopar lui nu prin lucruri grele de inteles, ci el vede chipul Domnului. Cum de nu v-ati temut deci sa vorbiti impotriva robului Meu, impotriva lui Moise?"

28/07/12 21:21

zambezi
membru

Lucifer a scris:

Cand zici ca incearca sa faca slalom..te referi la faptul ca incearca sa isi vada propriile interese indiferent ce trebuie sa faca pentru asta? Eu asa inteleg. poate ai vrut sa zici altceva..

Cand vorbim de interes trebuie sa vorbim de castig. Trebuie ca Moise ori era un afacerist foarte prost, desi a avut parte de una dintre cele mai alese educatii a acelor vremuri fiind crescut ca si fiu adoptiv al fiicei faraonului, ori era cel mai bland om de pe fata pamantului, din moment ce alegerea lui de a trai in mijlocul alor sai, l-a dus la sapa de lemn.

28/07/12 21:33

Lucifer
membru

zambezi a scris:

Cand vorbim de interes trebuie sa vorbim de castig. Trebuie ca Moise ori era un afacerist foarte prost, desi a avut parte de una dintre cele mai alese educatii a acelor vremuri fiind crescut ca si fiu adoptiv al fiicei faraonului, ori era cel mai bland om de pe fata pamantului, din moment ce alegerea lui de a trai in mijlocul alor sai, l-a dus la sapa de lemn.

Diferenta e ca alegerea de a trai in mijlocul alor sai a facut ca el sa nu mai fie fiu de faraon. Cred ca nu ai uitat ca a fost "dat in gat" chiar de unul dintre ai lui. Tipic evreieste, de altfel. Si sincer sa fiu, nu cred ca se astepta la asta. Numai ca ideea de a conduce totusi un popor, daca pe cel egiptean nu mai avea cum, nu i-a picat rau deloc. Motiv pentru care a venit sa isi ia oamenii si sa ii duca pe pamantul altora, pentru a stapanii peste ei, ca "ales al Domnului". si pentru asta nu s-a dar inapoi de la a macelarii toate populatiile pe care le-a intalnit in drum. In numele Domnului, evident. ;)

28/07/12 21:50

Lucifer
membru

daniel a scris:

Putin mai jos porunceste Dumnezeu sa fie ucise popoarele care nu s-au pocait de pacatele lor. Dumnezeu nu-si incalca principiile deci intelegi tu gresit.

Un judecator e acuzat de omor daca un om primeste pe merit pedeapsa cu moartea? Daca nu, de ce si-ar incalca Dumnezeu principiul "plata pacatului este moartea"?

[/i]

Sunt multe randuri in care Dumnezeu (prin Moise) isi incalca propriile principii. Dar mai intai sa lamurim ce-ai scris aici.
Plata pacatului este moartea. E adevarat. Dar Dumnezeu e cel care trebuie sa pedepseasca. Nu omul. Omului, prin chiar cele 10 porunci, II ESTE INTERZIS SA OMOARE!
Si da! Dupa Biblie, un judecator este vinovat de crima cand emite o sentinta de condamnare la moarte. Este la fel de pacatos si muritor ca si cel pe care il condamna. Numai Dumnezeu are dreptul sa dea asemenea sentinte. El a dat viata, El o ia.
Adu-ti aminte ce a zis Isus cand oamenii vroiau sa omoare cu pietre o femeie. "Cine e fara pacat, sa arunce primul cu piatra". Nici un om nu este fara pacat. Asadar nimeni nu are dreptul sa arunce cu piatra. Uite cat de simplu e!
O haina de judecator nu te ridica deasupra tuturor, facandu-te stapan pe viata cuiva. In plus ..judecata umana e foaarte relativa.

28/07/12 21:52

Lucifer
membru

daniel a scris:

Hai sa te intreb ceva. Daca Israel ar fi in continuare poporul ales, si ar face o triere printre oamenii pamantului, pe principiul, toate popoarele pacatoase sa moara!...ar ramane in viata un singur popor pe planeta? Tie..judecata asta la kilogram ti se pare divina? Crezi ca toti oamenii din Ierihon de la copilul de 2 luni pana la batranul in baston...erau afara din cale de pacatosi?
Eu vad lucrurile simplu. Iosua a macelarit si a jefuit o cetate, doar pentru ca era in drum spre destinatia lui si avea nevoie de resurse. Tu cum vezi treaba? altfel?

Ultima modificare de Lucifer (28/07/12 22:11)

28/07/12 22:10

zambezi
membru

Lucifer a scris:

Diferenta e ca alegerea de a trai in mijlocul alor sai a facut ca el sa nu mai fie fiu de faraon. Cred ca nu ai uitat ca a fost "dat in gat" chiar de unul dintre ai lui. Tipic evreieste, de altfel. Si sincer sa fiu, nu cred ca se astepta la asta. Numai ca ideea de a conduce totusi un popor, daca pe cel egiptean nu mai avea cum, nu i-a picat rau deloc. Motiv pentru care a venit sa isi ia oamenii si sa ii duca pe pamantul altora, pentru a stapanii peste ei, ca "ales al Domnului". si pentru asta nu s-a dar inapoi de la a macelarii toate populatiile pe care le-a intalnit in drum. In numele Domnului, evident. ;)

Diferenta e alta. El nu era un fiu de faraon ci un fiu adoptiv. Fiul de faraon era altcineva. Apoi ...

Vorbim despre un popor de sclavi. Oameni saraci, needucati, indaratnici, cartitori, mereu nemultumiti. Nu cred ca a fi conducator peste un asemenea popor ar reprezenta o ispita irezistibila.

Vorbim de un Moise fricos. Foarte fricos si fara darul de a fi un bun orator. Nici vorba de a avea vreodata ideea de a conduce un popor sau un imperiu. Chiar si pentru a scoate poporul iudeu din robie a avut nevoie de a fi 'impins de la spate'.

Asta cu macelaritul tuturor populatiilor intalnite in drum ar trebui sa dea de gandit. Nu crezi? Nu de alta dar vorbim despre niste fosti sclavi care ratacisera drumul vreo 40 de ani prin pustiu, nu despre oastea lui Alexandru Macedon. :)

28/07/12 22:13

Lucifer
membru

Nu stiu cand a aflat faraonul ca Moise e "gasit in rau". Ma indoiesc ca un faraon ar fi cedat tronul unui evreu, al carui neam era "sclav" in regatul ala. Moise era cel mai mare nepot al faraonului. In consecinta, urma la tron.
In plus, evreii nu erau chiar un popor de sclavi asa cum ni-l imaginam noi de obicei. Prin comparatie, multi romani la locul de munca sunt la fel de sclavi ca evreii atunci. Munceau pe bani putini, dupa care mergeau acasa la familii. Iar cetatenii egipteni traiau printre cei evrei. Nu era un popor in lanturi. Cei mai multi asa stiu. sunt sigur.
iar faptul ca evreii sunt "Oameni saraci, needucati, indaratnici, cartitori, mereu nemultumiti.." e o trasatura de caracter regasita in toata istoria lor. Asta nu inseamna ca cineva nu ar fi vrut vreodata sa stapaneasca peste ei. o ceata de salbatici needucati e numai buna pentru o armata plina de cruzime careia ii face placere sa omoare. (s-au omorat si intre ei fara probleme :-j )
Iar daca Moise a aflat de Canaan si l-a vrut pentru el..ce avea de facut?
sa convinga un popor evreu ca Dumnezeu ii salveaza si ii duce unde curge lapte si miere. Iar faptul ca Moise se exprima greu, era cu siguranta datorita faptului ca probabil, dupa atatia ani de pazit turme..incepuse sa uite limba egipteana, iar in fata faraonului...nu poti sa te balbai dupa cum iti mai aduci tu aminte ca se vorbeste. teama lui pe tema asta era justificata, cumva.
Iar ei, chiar daca nu erau oastea lui Alexandru Macedon, motiv pentru care nici nu s-au pus cu imperii importante, au jefuit fara retineri tot ce le-a stat in cale in drum spre Canaan. si sa nu uitam, nici macar nu au luat sclavi. Au omorat TOT. ia zi-mi..din porunca lui Dumnezeu au fost omorati inclusiv copiii. Si ei mureau tot pentru ca "Dumnezeu a pedepsit pacatul"?...

28/07/12 22:42

Old
Moderator

Lucifer a scris:

...Eu vad lucrurile simplu. Iosua a macelarit si a jefuit o cetate, doar pentru ca era in drum spre destinatia lui si avea nevoie de resurse. Tu cum vezi treaba? altfel?

Despre care cetate vorbim? Despre Ierihon?

28/07/12 23:03

Lucifer
membru

da. Si ai putea spune ca nu mai vorbim aici tot despre Moise, dar faptul ca el nu a mai apucat sa puna piciorul in Canaan nu cred ca facea parte din planul lui. Iosua a continuat in acelasi stil, ceea ce Moise facea de cand a scos poporul din "robie".

28/07/12 23:12

Old
Moderator

Pai moise "si-a facut norma" pana aici. :D

28/07/12 23:41

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la