TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Moise Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06
Exod 33: 15 arata asa de bine credinciosia lui Moise si dorinta lui de al avea pe Dz mereu alaturi: " Daca nu mergi tu insuti cu noi, nu ne lasa sa plecam de-aici" ce-ar fi sa-l avem pe Moise ca exemplu si sa nu facem nici un pas fara Dz...

_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

05/09/08 18:23

   
the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
Pt că era vorba despre Moise,putem continua aici subiectul.Mi se pare foarte interesant.Dacă nu ştiţi despre ce este vorba,găsiţi aici: http://tanarcrestin.net/forum/viewtopic ... 5&p=57


giany a scris:

... si te intreb iar : a cerut DUMNEZEU de unde nu era???


Nu.Dumnezeu a cerut exact ce ştia că poate face.El nu vede oamenii aşa cum noi îi vedem.El se uită la un om şi vede viaţa acestuia,şi când s-a uitat la Moise El a văzut toată viaţa lui.Credincioşia lui,eşecurile care aveau să urmeze, biruinţele ,absolut tot.Moise a spus că nu se pricepe,deoarece Dumnezeu vrea să arate că din oameni slabi poate face oameni tari,care să  direcţioneze slava pe care oameni o dau,în direcţia Lui Dumnezeu.

Şi în plus,Dumnezeu promite că poate face lucruri mai mari decât cerem sau gândim noi. :)


_______________________________________
Haide sa zambim! Gata? 1,2,3 siiii....

09/09/08 21:03

Site web  
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
deci io sunt tampit nu ... mersi mult ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

10/09/08 13:13

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

albertina a scris:

Exod 33: 15 arata asa de bine credinciosia lui Moise si dorinta lui de al avea pe Dz mereu alaturi: " Daca nu mergi tu insuti cu noi, nu ne lasa sa plecam de-aici" ce-ar fi sa-l avem pe Moise ca exemplu si sa nu facem nici un pas fara Dz...


E foarte interesant de studiat Moise. Nu prea am auzit predici despre el.
Moise inseamna scos.

Mi se pare extraordinar modul in care lucreaza Dumnezeu cu el. Dintr-un copil fara  trecut,intr-un popor in care trecutul era hotarator pentru statutul social,Dumnezeu face un print. Dintr-un print...ajunge un criminal...dintr-un criminal...un pastor-"cel mai bland de pe fata pamantului"...apoi dintr-un om cu probleme " de vorbire"...un conducator al lui Israel...

Nu poti decat sa ramai mut de uimire in fata planului lui Dumnezeu...

E interesant si faptul ca  Moise si Ilie sunt cei care petrec o noapte cu Domnul Isus, sus, pe munte...De ce el?

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (12/10/08 15:14)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

12/10/08 15:13

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
la faza din Numeri 20 ,cand Moise loveste stanca [fiind nervos probabil] ,in loc sa vorbeasca cu ea asa cum i-a poruncit Dumnezeu ,el intruchipeaza [daca putem sa zicem asa] oamenii care L-au dat pe Isus la moarte apoi au decis sa nu asculte de El [zice pe acolo ca Dumnezeu era Stanca care ii insotea] si in felul asta lovindu-l de 2 ori .[asta o fost parte predica de dimineata ,mi s-a parut interesanta comparatia]

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

30/11/08 14:16

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

RainSong a scris:

la faza din Numeri 20 ,cand Moise loveste stanca [fiind nervos probabil] ,in loc sa vorbeasca cu ea asa cum i-a poruncit Dumnezeu

Da, am auzit si eu interpretarea asta.

Desi Dumnezeu a folosit cuvinte elogioase cu privire la Moise["cel mai bland om de pe fata pamantului"], el a fost pedepsit pentru faptele sale. As zice chiar crunt. Din asta ar trebui sa invatam fiecare, ca Dumnezeu nu e doar Dragoste ci este si un Dumnezeu Sfant si Drept care pedepseste pacatul. Iar pacatul are multe masti...
Totusi, aparitia lui Moise in scena "schimbarii la fata", eu consider ca arata clar reabilitarea lui...

Moise nu a fost un om perfect, dar se numara totusi printre personajele mele biblice preferate. Imi place mult blandetea lui, capacitatea lui de a ierta(atunci cand fratii lui gresesc) si mai ales spiritul lui de sacrificiu.

In plus, El este singura persoana careia Dumnezeu îi vorbeste gura catre gura... E abolut minunat sa vezi efectele unei partasii intime cu Dumnezeu...fata îi stralucea. Cel mai bun barometru al unei relatii autentice cu Dumnezeu il reprezinta vizibilitatea schimbarii facuta de Dumnezeu in viata noastra.

Ultima modificare de MRU (24/01/09 20:00)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

24/01/09 19:58

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

MRU a scris:

Totusi, aparitia lui Moise in scena "schimbarii la fata", eu consider ca arata clar reabilitarea lui...

Exact. Si a fost cu Domnul Isus acolo, nu oricum :) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/01/09 20:23

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Pe mine ma uimeste cand se roaga pentru evrei cand Dumnezeu il trimite afara din tabara ca sa-i nimiceasca. E drept ca a spart tablele cu poruncile si era nervos cand a lovit stanca dar sunt mult mai multe situatiile in care a placut Domnului.

Era smerit si a fost inaltat.


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

24/01/09 20:36

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

daniel-l a scris:

Pe mine ma uimeste cand se roaga pentru evrei cand Dumnezeu il trimite afara din tabara ca sa-i nimiceasca.

Da la aceasta scena m-am gandit si eu cand am scris spirit de sacrifiu. Rugaciunea pe care el o inalta lui Dumnezeu, imi aduce aminte si de Pavel...

De asemenea, este de remarcat dorinta lui de a-si ajuta poporul, inca de pe vremea cand era print. Dar Dumnezeu i-a spus nu, sau poate mai degraba asteapta...Abia dupa multi de ani l-a considerat Dumnezeu pregatit. Dar acum el era un altfel de om... Nu unul care cauta sa faca singur dreptate...nu un print cu putere, ci un om care avea masura valorii lui :"nimic". Asta inseamna smerenie, nu? Abia acum, Dumnezeu il pune la lucru. Chiar daca are un inceput, "sovaielnic", isi cauta scuze["eu nu sunt un om cu vorbire usoara"...], Dumnezeu face o mare lucrare prin el.

Recunosc ca am unele nelamuriri de ce el invoca aceste scuze...Spune ca problemele lui de vorbire, nu erau "nici de ieri nici de alaltaieri"[ Exod 4:10]. El nu fusese impiedicat de aceasta sa viseze sa elibereze poporul sau[eu asa interpretez gestul lui mentionat la Exod 2:12]. Poate atunci cand il cunosti pe Dumnezeu in mod intim realizezi ce "slab" si nevrednic esti?!

Ultima modificare de MRU (24/01/09 20:56)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

24/01/09 20:54

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
In Biblie a fost schimbarea fetei doar 2 oameni, adica fata sa straluceasca sau sa lumineaza.
A fost Isus si Moise, deci e ceva extraordinar.

Deci un verset foarte interesant in care va las sa lu-at voi concluzi:

Iuda 1:9 Arhanghelul Mihail, când se împotrivea diavolului şi se certa cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să rostească împotriva lui o judecată de ocară, ci doar a zis: "Domnul să te mustre!"


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

26/01/09 02:05

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
Cred ca Moise,fiind fiul sorei lui Faraon a invatat sa conduca - fiind un posibil pretendent la tron - de aceea el a fost,oarecum,pregatit sa scoata poporul Israel din Egipt.

27/03/09 16:25

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

lorre a scris:

Cred ca Moise,fiind fiul sorei lui Faraon a invatat sa conduca - fiind un posibil pretendent la tron - de aceea el a fost,oarecum,pregatit sa scoata poporul Israel din Egipt.

Asa a crezut si el...dar Dumnezeu avea alt plan pentru el: umilinta si blandetea. Foarte frumos a lucrat Dumnezeu cu Moise, si frumos s-a lasat si Moise modelat...


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

27/03/09 16:28

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
poate ai vrut sa spui smerirea ... nicidecum umilintza ... DUMNEZEU nu se ocupa cu umilirea oamenilor ... doar cu inmuierea mandriei ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/03/09 16:34

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

lorre a scris:

Cred ca Moise,fiind fiul sorei lui Faraon a invatat sa conduca - fiind un posibil pretendent la tron - de aceea el a fost,oarecum,pregatit sa scoata poporul Israel din Egipt.

fiul fiicei lui faraon.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

27/03/09 17:06

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
si frate cu Aron parca nu ... ???

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/03/09 17:27

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

giany a scris:

si frate cu Aron parca nu ... ???

sigur, nu poate.

daca ai chef de mistouri fa-le in alta parte.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

27/03/09 18:04

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
ce imi place mie la Moise... cum se imparte viata lui... in trei parti aproximativ egale... 40+40+40=120... :)

40 de ani stand in Egipt si invatand, 40 de ani(asa cum auzeam de curand intr-o predica) scoala vietii in pustie(Dumnezeu pregatindu-l pentru urmatorii 40 de ani...

... si imi place foarte mult cum il caracterizeaza Biblia pe acest personaj... ca fiind cel mai bland om de pe fata pamantului... destul de interesant si totodata frumos... :)


_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

27/03/09 18:32

Site web  
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07

april a scris:

daca ai chef de mistouri fa-le in alta parte.

imi verific cunostintzele ... BIBLICE ... sincer iti spun ca nu stiam daca numele fratelui lui MOISE era ARON ... si nu mint (decat uneori :D:D:D si numai pe cine trebuie ) ... tu ar trebui sa stii asta f bine ... tin sa iti spun ca putin a fost si la misto ... asea ca la ortodocsi ... sa insiruim pomelnicele BIBLIEI ... dar nu cu rautate mey ... :D:D:D


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

28/03/09 10:15

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

giany a scris:

poate ai vrut sa spui smerirea ... nicidecum umilintza ... DUMNEZEU nu se ocupa cu umilirea oamenilor ... doar cu inmuierea mandriei ...

Dumnezeu sta impotriva celor mandri. Initial Moise a crezut ca sta in puterea lui sa "usureze" jugul co-nationalilor. Schimbarea pe care Dumnezeu a facut-o cu Moise  este radicala.
P.S. nu am folosit termenul de "umilire" cu sensul de injosire. Intr-adevar Dumnezeu nu ne injoseste. Altfel nu ne-ar fi acordat o rasplata si Domnul Isus nu ne-ar fi pregatit un loc in cer.

Ultima modificare de MRU (31/03/09 08:59)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

31/03/09 08:58

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Moise om de stat-conducator al lui Israel, preot, prooroc (unul din cei mai mari prooroci)!

Cred ca este imaginea lui Iisus Hristos.

Suferea ocara lui Hristos. Poate epistola catre evrei se refera la faptul ca Moise a fost un hristos pentru evrei.(Sper ca nu am spus o blasfemie. Pentru Faraon Moise era Dumnezeu)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (31/03/09 10:43)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

31/03/09 10:42

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Eu n-as zice ca era asa de bine privit. Altfel Faraon s-ar fi purtat mai bine cu Moise si Aron.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

31/03/09 10:53

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

MRU a scris:

Eu n-as zice ca era asa de bine privit. Altfel Faraon s-ar fi purtat mai bine cu Moise si Aron.


Nu a fost asa de bine privit, dar a fost investit cu o asemenea putere. Nu? Cand a mers la faraon si l-a traznit pentru ca nu-i lasa pe evrei sa plece.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

31/03/09 11:01

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Da...dar dupa cata vreme i-a lasat?!

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

31/03/09 11:14

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Moise a fost casatorit cu Sefora, fiica lui Ietro. Nu se povesteste mare lucru despre familia sa...Biblia precizeaza In Numeri 12:2 "Maria si Aaron au vorbit impotriva lui Moise din pricina femeii etiopiane pe care o luase el de nevasta; caci luase o femeie etiopiana." Oare e vorba de aceiasi persoana?

Ultima modificare de MRU (08/04/09 14:12)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/04/09 14:11

   
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08

MRU a scris:

Moise a fost casatorit cu Sefora, fiica lui Ietro. Nu se povesteste mare lucru despre familia sa...Biblia precizeaza In Numeri 12:2 "Maria si Aaron au vorbit impotriva lui Moise din pricina femeii etiopiane pe care o luase el de nevasta; caci luase o femeie etiopiana." Oare e vorba de aceiasi persoana?

Eu asa cred. In Biblia cu trimiteri asa se observa.

Mi se pare extraordinar sfarsitul lui Moise: "Si Domnul l-a ingropat in vale, in tara Moabului, fata in fata cu Bet-Peor. Nimeni nu i-a cunoscut mormantul pana in ziua de azi. Moise era in varsta de o suta douazeci de ani cand a murit; vederea nu-i slabise, si puterea nu-i trecuse." (Deuteronom 34:6-7) Frumoasa moarte! :) Eu as vrea sa mor cat sunt in putere. :D
De asemenea, are si o descriere extraordinara: "În Israel nu s-a mai ridicat prooroc ca Moise, pe care Domnul să-l fi cunoscut faţă în faţă. Nici unul nu poate fi pus alături de el, în ce priveşte toate semnele şi minunile pe care a trimis Dumnezeu să le facă în ţara Egiptului împotriva lui Faraon, împotriva supuşilor lui şi împotriva întregii ţări, şi în ce priveşte toate semnele înfricoşătoare pe care le-a făcut Moise cu mână tare înaintea întregului Israel." (Deuteronom 34:10-12)

Cred ca Moise a inteles importanta uceniciei. Nu s-a ghidat dupa vorba aia: "dupa mine potopul", ci s-a asigurat ca intre Dumnezeu si popor va fi un om care sa mijloceasca, si care sa fie in stare sa tina poporul in legea Domnului, la fel cum a facut si el.


_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

25/11/09 17:31

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net