TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Instrumente muzicale Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

RainSong a scris:

care e faza cu invatatul la chitara ? Ca tot aud oamenii ca trebe sa invete acordurile intai . Si daca inveti chestiile alea poti dupaia sa canti orice melodie ,dupa ureche sau cum ? Iti trebuie ureche muzicala foarte buna ? Si e greu cu acordurile ? Si cam cat iti ia sa inveti bine acordurile ? merge si fara profesor ,cu niste lectii luate de pe net ,gratis ? si mai am o groaza de si-uri de intrebat :D :D

In primul rand trebuie sa-ti tabacesti degetele, (de unghii netaiate nu poate fi vorba), apoi iti trebuie ureche, nu sa canti dupa ea, ci canti dupa vreo cladire sa nu te auda cineva :D, e recomandat sa canti pe partitura, cel putin primi 4 ani...

02/01/09 22:12

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
hai mai ,4 ani ? stiu oameni care din prima canta dupa ureche si le iasa .
Frate ,m-ai daramat . Ma voi multimi sa ascult pe altii :)

02/01/09 22:17

Old
Moderator

O fata asa perseverenta ca tine invata in 4 luni cat altii in patru ani . Nu te da batuta fara lupta!

02/01/09 22:21

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
mai..eu am prieteni care nu auc antat deloc dupa partitura..doar ureche si acum unul dintre ei a fost chemat la o trupa din germania sa cante cu ei, si pe langa el mai sunt 3 intrumentisti extraordinari de buni, si n-au cantat deloc dupa aprtituri si nu au luat deloc ore de chitara/bass/pian...totul de la ureche...si eu am invatat la tobe tot dupa ureche si autodidact...daca ai ureche, ai ritm si simti muzica vei sti la chitara fara portativ, binenteles tot dupa vre-o 4 ani :)) ...depinde de ce nivel vrei sa atingi ;)

02/01/09 22:29

Site web  
Old
Moderator

Si pun pariu ca ei nu-s din Ludus, ci din Ocna Mures. Numai acolo sunt cantareti asa talentati cum ai zis.

02/01/09 22:33

gabi
membru

:)) ...te referi la decean? ...neee...sunt din Ludus dar de cativa ani 2 dintre ei s-au dus cu familiile in germania, unul e in spania si celalalt a ramas in Ludus, de sarbatori au fsot toti 4 :) ...a fost nemapomenit la biserica :)

02/01/09 22:38

Site web  
Old
Moderator

Tu de ei vorbeai?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (02/01/09 22:57)

02/01/09 22:43

gabi
membru

nu de decean vorbeam :) ...decean mi se pare doar o trupa mediocra :D

02/01/09 22:45

Site web  
cami
membru

Inregistat: 17/07/07
si daca, sa zicem ca cineva vrea sa invete sa cante la un instrument - de ex la chitara - , dar nu are ureche muzicala, o sa ii fie mai greu ? pe mine m-ar tenta chitara sau orga, dar nu am ureche muzicala si nici voce ... mai deloc ;) si plus de asta, cred ca e cam tarziu sa ma apuc la varsta asta ;) .

03/01/09 00:22

abelusca
membru

Inregistat: 20/03/08
Nu este greu Flory...dimpotriva este mai usor la tine decat la mine ...ai tot ce trebuie: vointa...timp ...dragostea pt Dumnezeu ..si mai lipseste chitara ta ! :D
Niciodata nu este prea tarziu...daca crezi ca esti prea batrana...te inseli :P esti la o varsta adolescentina...si oricum stiu ca esti genu;de fata perseverenta ,asa ca, nu fii dezamagita ..continua !;):P

03/01/09 00:36

Site web  
irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

abelusca a scris:

Nu este greu Flory...dimpotriva este mai usor la tine decat la mine ...ai tot ce trebuie: vointa...timp ...dragostea pt Dumnezeu ..si mai lipseste chitara ta !

Mai abelusca ,fata spune ca nu are voce si nici ureche muzicala,de unde tot ce-i trebuie ? :rolleyes:

Daca nu ai in primul rand ureche muzicala eu cred ca nu prea ai cum sa inveti un instrument.
Urechea muzicala este indispensabila pentru a invata la un instrument.

03/01/09 00:51

gabi
membru

abelusca te contrazic grav :) ...pentru muzica, la fel ca si pentru pictura si sculptura sau alte ramuri ale artei iti trebuie talent...in muzica talentul consta in mare parte in urechea muzicala...degeaba inveti acordurile daca nu simti ritmul unei piese...stiu persoane care s-au straduit mult sa invete...au investit timp si bani in asta, stiua corduri, isi misca bine degetele pe grif dar nu-s in stare sa duca o melodie pentruca pierd  ritmul si nu simt schimbarile de gama din piesa...si asta e din cauza urechii muzicale...fara ureche muzicala eu zic ca e in zadar...scuza-ma flory ca nu te incurajez :D ...dar, cum iti dai seama ca nu ai ureche muzicala?

03/01/09 00:54

Site web  
cami
membru

ce sa continui abel ? ca inca nici nu am inceput :P pai, la imediat 17 ani, nu`i un putin cam tarziu ? sora mea a inceput la 10 sau 11 ani parca, sa cante la orga si la flaut, dar ai mei tot timpul ziceau ca n-are niciun rost si farmec sa stiu canta la vreun instrument daca nu am voce si ureche muzicala ... ;)

si da, imbatranesc pe zi ce trece . maine-poimaine fac riduri :rolleyes: :)

later edit : gabi, merci macar pt sinceritate :D pai, imi dau seama ca nu am ureche muzicala din simplul fapt ca nu stiu canta bine, oricat m-asa stradui numa` nu iese cum trebe ... asta e .si cand cantam cu tinerii o faceam incet ca sa nu incurc . de obicei, eu eram aia care recita, mai degraba decat sa cante .

Ultima modificare de flory (03/01/09 01:03)

03/01/09 00:57

gabi
membru

brobabil ca muzica nu este unul dintre darurile Lui Dumnezeu pentru tine...probabil nu esti pentru a canta...poate reciti mai frumos decat orice "practicant de muzica" din biserica ta...cauta-ti locul uitandu-te la nevoia din biserica si abilitaile tale ;)

03/01/09 01:09

Site web  
cami
membru

cu siguranta, Dumnezeu nu m-a binecuvantat cu talent in a canta . asta e un lucru care imi este f clar ... dar mai nou nici cum recit nu-mi place ... ;) eh, is eu mai speciala :) ))) pfoai si asa mult imi place cum suna chitara si orga ... din pacate ...

03/01/09 01:19

abelusca
membru

Eu stiu o persoana care nu are nici voce ,nici ureche muzicala,si este fata... s-a pus la treaba ...acum canta sooper ...nu se plange deloc...nu stiu cum este la altii dar la mine cel putin am vazut ca fata asta avea tot ce era nevoie :P si fiindca nu avea voce ,nu trebuie sa cante cu vocea...dar canta la chitara ...ii acompania ..era bucuroasa ! Acuma depinde cine are "daruri" ...
No comment!

03/01/09 01:22

Site web  
irlanda
membru

abelusca a scris:

Eu stiu o persoana care nu are nici voce ,nici ureche muzicala,si este fata...dar canta la chitara ...ii acompania ..era bucuroasa !

Poate zdrangane chitara e si asta un fel de a "canta",dar de cantat nu are cum sa cante si mai ales sa acompanieze, daca spui ca n-are ureche muzicala.

Ultima modificare de irlanda (03/01/09 01:26)

03/01/09 01:25

gabi
membru

abelusca a scris:

Eu stiu o persoana care nu are nici voce ,nici ureche muzicala,si este fata... s-a pus la treaba ...acum canta sooper ...nu se plange deloc...nu stiu cum este la altii dar la mine cel putin am vazut ca fata asta avea tot ce era nevoie :P si fiindca nu avea voce ,nu trebuie sa cante cu vocea...dar canta la chitara ...ii acompania ..era bucuroasa ! Acuma depinde cine are "daruri" ...
No comment!

mai abelusca mai...fata nu are voce sau nu are ureche muzicala?...daca nu are voce te cred...daca nu are ureche muzicala permite-mi sa nu cred deloc faptulc a ea canta "sooper" ...eventual leaga 10-20 de acorduri super, ca asta  e ceva mecanic, nu necesita talent ;)

03/01/09 01:31

Site web  
cami
membru

cred ca avem concepte diferite in legatura cu ce intelegem prin " a avea sau nu ureche muzicala " . eu de ex. imi dau seama f usor cand cineva falseaza, cand canta prea sus sau prea jos sau chestii de genu` asta . imi dau seama chiar si cand eu falsez :D , si chiar daca incerc de mai multe ori, nu as putea duce un solo, de ex, pana la capat . imi dau seama chiar si cum ar fi trebuit sa iasa, dar la mine nicicum nu iese cum ar trebui .... e mult mai usor sa canti cu un grup care te sustine ;) .

03/01/09 10:56

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
flory ,bun venit in club :D :D
  Old ,multumesc de incurajare ,dar nu stiu daca am ureche muzicala ... il las pe fra sa inceapa sa invete [va merge la un nene paznic de la noi de la bise ,as putea merge si eu] ,si daca prinde ii cumpara parintii chitara si incerc si eu [eu vreau sa invat sa cant pentru mine si numai atat ,cred ca m-ar ajuta in momente de tristete etc :)] .
  Mi-ar place sa am o groaza de instrumente in casa ,dar nu sa invat sa cant la ele ,ci doar sa ma prostesc . Cand sunt nervoasa bat la tobe :D [intai antifonam incaperea] ,cand sunt trista merg la pian etc ... poate intr-o alta viata o sa am bani si spatiu pentru toate :D
   De fapt ce inseamna sa ai ureche muzicala ? sa stii cum vine ritmul ? Pfoai ,stiu o groaza de oameni care au voce faina dar nu au ureche ,nu isi stiu controla vocea si suna prost ,sau abia se prind cum trebe cantata o anumita parte din cantare .

03/01/09 14:40

cami
membru

RainSong a scris:

flory ,bun venit in club :D :D
multumesc . nu m-as fi gandit ca nici tu nu ai ureche muzicala :D

Ultima modificare de flory (03/01/09 14:53)

03/01/09 14:53

irlanda
membru

RainSong a scris:

De fapt ce inseamna sa ai ureche muzicala ? sa stii cum vine ritmul ?

Nu numai,ureche muzicala inseamna si sa simti o nota sau un acord fals sau sa simti un acord care se aude sau se potriveste perfect intr-o anumita melodie.
Nu stiu daca asta este tocmai explicatia corecta.

03/01/09 14:58

strategy
membru

Inregistat: 06/09/05
[url=http://dexonline.ro/search.php?cuv=ureche]
♢ Expr. A avea ureche (muzicală) = a avea facultatea de a percepe just (şi de a reproduce īn mod exact) sunetele muzicale. A cānta după ureche = a reproduce o melodie după auz, fără a folosi partitura.[/url]

altfel zis .. de a fi in concordanta cu frecventele de sunet corespunzatoare notelor muzicale.

Ultima modificare de strategy (03/01/09 15:26)

03/01/09 15:24

Site web  
abelusca
membru

Fiecare cu talentele lui sau ei...unii pot mai mult ,altii mai putin in talantul lor :)

04/01/09 13:24

Site web  
lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
RainSong,chitara nu se invata neaparat dupa partitura.Fratele meu a invatat acordurile si dupaia a cantat dupa ureche,practic :D..si se pricepe ;)..acuma daca vrei sa stii chitara clasica,ia-ti partitura ca ai nevoie :)
si eu cred ca ai nevoie de ureche muzicala ca sa inveti chitara.e vorba de a o acorda si altele :)

04/01/09 14:26

Pagini:  1 2 3 4 5    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la