TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/De prin cărţi adunate Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
celine
membru

Inregistat: 26/05/08
Īn vremurile de astăzi, cānd mintea există numai pentru a face rău, ce este prostia dacă nu cel mai de preţ bun? Şi ce este binele dacă nu īnţelepciune? Viaţa devine un paradox. Atunci poate īnţelept e şi faptul că tu, carissime, trăieşti pentru  a aduce fericire altora.
Profesorul Wilczur – Tadeusz Dolega Mostowicz

Īn prezent citesc Anticrista de Amelie Nothomb (o am īn format pdf cine o doreşte)...admit că nu e stilul meu de carte, dar īmi place cum scrie autoarea. Oricum, este o carte interesantă, amuzantă ....
citat - Blanche īn raport cu "prietena ei cea mai bună", Christa :))

"Articolaşul din ziar se contura cu claritate īn mintea mea: 'o tānără de şaisperezece ani şi-a masacrat prietena cea mai bună, făcānd din ea o tocăniţă pe care le-a dat-o s-o mănānce părinţilor ei, aceştia murind otrăviţi.' "
:))) :D ştiu, sunt dusă, mă scuzaţi!

Ultima modificare de celine (19/06/09 14:25)

19/06/09 14:21

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
'Noi suntem ca un cāntec, nu credeţi? Un cāntec nu se poate cānta niciodată de la sfārşit spre īnceput. Trebuie să-l cānţi totdeauna īndreptāndu-te spre sfārşit. Pe parcurs, īn timp ce cānţi īncă şi muzica te īmbată, īţi dai seama că sfārşitul se apropie totuşi, oricāt l-ai amāna. Īncerci să lungeşti puţin notele, dar asta nu dă cāntecul īnapoi, nu reīnvie ceea ce a murit din muzică īntre timp. Amāni doar sfīrşitul. Te īncăpăţānezi să nu recunoşti o evidenţă. Că orice cāntec are un sfārşit. Oricāt ar fi de frumoasă o melodie, vine o clipă cānd ea e acoperită de tăcere. Cānd tăcerea e mai puternică decāt muzica.'

'Nu sunt bune decāt amintirile care te ajută să trăieşti īn prezent.'

[Viaţa pe un peron - O Paler]

11/07/09 16:36

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
"Aceasta este marea inselaciune a lui Satan: sa ne arate raul in mod zgomotos astfel incat cineva sa creada ca propriile lui pacate facute in ascuns sunt scuzabile" - Refugiul (Corrie ten Boom)

24/07/09 09:12

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
"Ceea ce inseamna Cuvantul lui Dumnezeu pentru noi, trebuie sa insemne si cuvantul nostru pentru ceilalti.

Un mod subtil de a fura cuvantul omului este de a-l ispiti sa traiasca intr-un fel care contrazice ceea ce el spune. Un om poate avea pasiune pentru Dumnezeu, si totusi sa nu-l iubeasca. "

"Satan rade cand credinciosii au dorinte, dar tremura cand mijlocesc in rugaciune."

Edwin Louis Cole - Comunicare, Sex& Bani

20/08/09 19:07

fluflu
membru

'Ce trist! Voi īmbătrāni, voi deveni oribil şi groaznic. Dar tabloul acesta va rămāne de-a pururi tānăr. Nu va fi trecut decāt această zi de iunie...'

'Punctualitatea e un hoţ care fură timpul.'

'A fi bun īnseamnă a fi īn armonie cu tine īnsuţi. Disonanţa īnseamnă a fi forţat să fii īn armonie cu alţii.'

'Īntotdeauna poţi fi atent cu cei de care nu īţi pasă'

'Pentru a-ţi recāştiga tinereţea trebui doar să-ţi repeţi nebuniile.'

'Deseori adevăratele tragedii ale vieţii se petrec īntr-o maniera atāt de nerealistică īncāt ne rănesc prin violenţa lor crudă, incoerenţa lor absolută, precaritatea absurdă a sensului, totala lipsa de stil.'

[Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde]

30/08/09 23:37

Cristiana
membru

Inregistat: 23/03/07
" In Dumnezeu descoperi ceva care, in toate privintele, iti este incomensurabil superior. Daca nu Il cunosti pe Dumnezeu in felul acesta - si, ca urmare, nu te vezi ca un nimic in comparatie cu El -, nu Il cunosti deloc. Cata vreme esti mandru, nu Il poti cunoaste pe Dumnezeu. Un om mandru priveste intotdeauna de sus lucrurile si oamenii si desigur, cata vreme privesti de sus la altii, nu poti vedea ceva aflat deasupra ta. "

C.S. Lewis citat de Gerald Sittser in cartea "Cand Dumnezeu nu iti raspunde la rugaciune"

"Dar stiu ca Rascumparatorul meu este viu... Ochii mei Il vor vedea, si nu ai altuia. Sufletul meu tanjeste de dorul acesta inauntrul meu." Iov 19:25-27

17/09/09 19:31

eagle eye
membru

Inregistat: 16/09/09
''a avea un caracter solid inseamna a avea o indelunga si ferma experienta a deziluziilor si a nenorocirilor vietii. atunci sau doresti neincetat, sau nu mai doresti deloc''
STENDHAL
si imi cer scuze pentru ca nu mai stiu din ce carte este, am citit multe, pe langa altii, dar am omis anumite manevre ptr. a evita plagiatura. asta e. :)

17/09/09 20:21

eagle eye
membru

Inregistat: 16/09/09
"ce este adevarul? o arma mobila de metafore, metonomii si antropomorfisme- pe scurt, o suma de relatii umane, care au fost subliniate, transpuse si infrumusetate poetic si retoric si care dupa o folosire indelungata par ferme, canonice si obligatorii pentru un popor: adevarurile sunt iluzii despre oamenii care au uitat ce sunt; metafore perimate si fara de putere plastica; monede care si-au pierdut gravura si care nu mai au valoare decat ca metale, nu ca monede."
~Nietzsche~
"pentru a afla adevarul, trebuie sa-ti folosesti inteligenta, nu viclenia"

"nu renunt la adevar, chiar daca nu mai sunt in stare sa-l apar"
~Cervantes~

18/09/09 06:03

fluflu
membru

Unele lucruri nu poti sa le afli, dar n'o sa stii niciodata ca nu poti, daca banuiesti sau presupui numai. Nu, trebuie sa ai rabdare si sa'ti continui experientele pina cind afli ca nu poti sa afli. Si e minunat ca'i asa. Lumea e atat de interesanta! Daca n'ar fi nimic de descoperit, lumea ar fi plicticoasa. Chiar cind incerci sa descoperi si nu descoperi e la fel de interesant ca atunci cand incerci sa descoperi si descoperi, ba chiar, nu stiu de ce, mai interesant.

[Jurnalul lui Adam si al Evei - Mark Twain]

24/09/09 17:31

fluflu
membru

Limpede nu vezi decat cu inima. Miezul lucrurilor nu poate fi vazut cu ochii.

Nu cunoaştem decāt ceea ce īmblānzim. Iar oamenii nu mai au timp să cunoască nimic. Cumpără lucruri de gata de la neguţători. Cum īnsă nu există neguţători de prieteni, oamenii nu mai au prieteni.

A te judeca pe tine īnsuţi este mult mai greu decāt a-i judeca pe alţii. Dacă ajungi să te judeci cum trebuie, īnseamnă că eşti īntr-adevăr un om īnţelept.

Oamenilor mari le plac numerele. Cānd le vorbiţi de un nou prieten, nu vă īntreabă niciodată ceea ce este cu adevărat important. Nu vă īntreabă niciodată: "Cum sună vocea lui? Ce jocuri īi plac? Colecţionează fluturi?" Ei vă īntreabă: "Cāţi ani are? Cāţi fraţi are? Cāt cāntăreşte? Cāt cāştigă tatăl său?" Numai atunci ei vor crede că l-au cunoscut.

[Micul prinţ - Antoine de Saint-Exupery ]

13/12/09 23:24

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05

[Love, Acceptance and Forgiveness- Jerry Cook]

28/12/09 23:40

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
"Singura unitate de masura prin care putem verifica relatia noastra cu Dumnezeu pe verticala, este calitatea dragoste pe care o avem in relatia noastra pe orizontala cu ceilalti. Nu il cunoastem cu adevarat pe Dumnezeu daca nu il iubim si nu respectam fiintele umane pentru care a murit Cristos. Cum este posibil sa iubim Capul si sa fim indiferenti fata de Trupul Lui pretios, care include credinciosii din orice rasa si din orice context?"

Ai fost crea pentru mai mult - Jim Cymbala si Dean Merrill

21/03/10 21:42

Site web  
Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06
"Pe cand esecul, domnule, esecul e cu totul altceva. El te obliga sa speri ,sa mergi mai departe ,sa o iei de la capat, sa incerci din nou, strangand pumnii. Esecul e un sfarsit numai pentru cei ce nu au vlaga in ei. "

"De altfel, mi-e de ajuns sa privesc in dezordinea vietii mele ca sa aflu tot ce ma intereseaza."

"Destinul ne urmareste ironic cum bajbaim intre scuze ,cersind o amanare ,apoi alta ,din ce in ce mai infricosati, pana ce ,brusc, se plictiseste,devine nerabdator ,se incrunta si porunceste,  acum ,salt! , si cu un suspin intram in neant."

"A fost prima data cand m-am intrebat daca nu cumva destinul face ceea ce trebuie sa faca . Adica sa execute ordinele date de caracterele noastre."

Un om norocos- Octavian Paler

Ultima modificare de Andreea (25/03/10 18:30)

25/03/10 18:29

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
In timp ce spada primului rege al francezilor se apropia de el, Syagrius s'a tras inapoi in penumbra temnitei sale, intreband unde sunt Campiile Alizee si zeii care il ocroteau....... In timp ce murea Syragius a intrebat unde sunt umbrele.....Coborand in infern, ultimul rege al romanilor intreba infernul :
-Unde este infernul? Si unde sunt umbrele? Unde sunt malurile fluviului Aheron si apa lui statuta? Unde sunt Campiile Alizee si grotele de la Cumes, unde sunt Erebos si sufletele difane, aburii ale mortilor? Togile insangerate, tortele si cele trei Erinii? Luntrea albastra a lui Caron? Unde e moartea?

Te loquor absentem.
Iti vorbesc tie, care lipesti.
Orce as numi, vocea mea te numeste pe tine, cea nepereche.
Nici o noapte nu urca fara tine.
Nici o zi nu se intalta.
Despre Hieron din Siracuza se spunea : Nu'i lipseste, pentru a fi rege, decat regatul.

Plaja inundabila a timpului poate fi situata in lume:
Intre Demult si moarte.
Oe i'a scris lui Narumi:
Ma grabesc pe ingusta fasie dezvelita de reflux.

Citate din : Umbre Ratacitoare, de Pascal Quignard.

19/04/10 19:49

Site web  
RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
"Oamenii au chipul frumos sau urāt, indiferent de proporţia perfectă, numai cānd oglindesc mistere venite din afund. Numai cei cari au suferit sunt frumoşi. ..."

24/05/10 21:04

Christina
membru

Inregistat: 15/01/10
"Exista momente in care viata ii desparte pe unii oameni doar pentru ca amandoi sa inteleaga cat de important sunt unul pentru celalalt!"- Paulo Coelho

24/05/10 21:37

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
"Cei ce ne purtăm ca şi cum Dumnezeu există, am prins frică de moarte; cei ce ne purtăm neprihănit pentru că Dumnezeu există, am prins dragoste de eternitate" [sublinierea īmi aparţine]
                                                                   Iacob Coman, Teologie fundamentală şi metafizică

Ultima modificare de gabi (25/05/10 11:22)

24/05/10 22:02

Site web  
mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
"Nu se poate sa ne hranim sufletul doar din ceea ce primim de la altii."
Petru Lascau, Lupta cu somnul

"Cand crestinul ia integritatea ca mod de viata, el afirma pentru lume faptul ca exista o cale mai buna de a trai."
Jim Petersen, Evanghelizarea ca mod de viata

25/05/10 13:01

Site web  
RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
”Inainte de a judeca un raufacator, judecatorul insusi ar trebui sa-si dea seama ca pacatele sale sunt cel putin tot atat de mari ca si ale celui ce-si asteapta osanda, ca si el e vinovat pentru toti si pentru toate, poate chiar si pentru nelegiurea savarsita de omul pe care trebuie sa-l judece. S-ar parea ca bat campii, si totusi e asa cum va spun.“
(Dostoievski-Fratii Karamazov)

”Cand, in mijlocul acestei lumi de indiferente, vointa autentica, lipsita de orgoliu, plina de simtul masurii sale, dar si de cel al puterii sale, se va ivi, ea nu va intampina alte piedici decat cele ale propriei sale desfasurari. E probabil ca s-a mai spus lucrul acesta: dragostea unuia singur e, pana la urma, mai puternica decat indiferenta tuturor.” (Noica- De Caelo)

Mizerabilii - Victor Hugo:
"nu lipsesc guri care plecaresc si sunt prea putine capete care gandesc"

"Pentru a şti să taci īţi trebuie un mare talent."

"Dureros targ! Un suflet pentru o bucata de paine. Mizeria ofera, societatea primeste."

"Diamantele nu se gasesc decat in vagaunile intunecate ale pamantului, iar adevarurile nu se gasesc decat in adancurile cugetarii."

“Lumina zorilor, cand rasare, indrazneste. Sa incerci, sa sfidezi, sa staruiesti, sa fii statornic, sa-ti fii credincios tie insuti, sa te iei la tranta cu destinul, sa uimesti dezastrele cu sangele tau rece, sa infrunti puterea nedreapta, sa insulti biruinta care s-a imbatat, sa nu-ti pierzi cumpatul si sa tii piept.”

"Acolo unde domneşte īntunericul, īncolţeşte păcatul. Vinovatul nu e cel ce păcătuieşte, ci acela care-l ţine īn īntuneric."

"Priveşti o stea pentru că e luminoasă şi pentru că e de nepătruns. Dar lāngă tine se află o strălucire mai dulce şi o taină mai mare: femeia."

"Cānd dragostea a strāns laolaltă şi a contopit două suflete īntr-o unitate sfāntă şi īngerească, aceste fiinţe au găsit taina vieţii. Nu sunt decāt cele două tulpini alea aceluiaşi destin; sunt două aripi ale aceluiaşi suflet. A iubi īnseamnă a pluti."

"Faptul că te-ai urcat nu te īmpiedică să cazi"

"Dacă eşti piatră, fii magnet; dacă eşti plantă, fii simţire, dacă eşti om, fii iubire."

"Există un spectacol mai mare decāt īntinsul mării: cerul. Există şi un spectacol mai mare decāt cerul: sufletul omenesc."

Ultima modificare de RainSong (03/06/10 18:56)

03/06/10 18:56

the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
Voi incerca sa selectez cateva citate pe care le-am cules de curand de prin cartile citite :

Din "Calitatea de martor" scrisa de Ana Blandiana , pe care o recomand cu caldura colectionarilor  de idei si citate:)

"Daca totul s-ar crea din nou, nu as implora pentru o lume mai buna, ci pentru una mai simpla."

"Fiecare simtim nevoia unui ungher in care sa nu mai fie nevoie sa explicam nimic, unde gandurile nu mai au nevoie de sunete ai sentimentele de gesturi. Numai singur poti gandi cu adevarat."

"Suntem nascuti pentru a gandi si a lupta pentru mai bine, si faptul ca nu vom atinge niciodata perfectiunea este justificarea existentei noastre in infinit."

"Unii citesc pentru a citi, altii pentru a se vedea ca au citit, altii ca sa se distreze, altii ca sa invete, dar cei multi, adevaratii cititori, sunt cei care prin lectura evadeaza."

"Adela" - Garabet Ibraileanu

"Mila, cand nu e insotita de o dragoste infinita este mai ofensatoare decat dispretul."

"Daca, plecand pe un drum ti-ai rupt un picior, nu regreta ca nu ai apucat pe un altul, caci nu se stie daca nu ti le rupeai pe amandoua."

"Explicatiile nu modifica realitatile."

"Nimeni nu iubeste cand nu spera, macar subconstient sa fie iubit."

"Mecanica inimii"- Mathias Malzieu

"In viata totul trece sa stii! ne vindecam intodeauna, chiar daca ne ia ceva timp."

"Niciodata nu putem reveni asupra faptelor savarsite in trecut, chiar daca am avea un ceasornic in inima."

"La noapte o sa ma catar pe luna, o sa ma trantesc pe coltul ei stralucitor, ca-ntr-un hamac si o sa visez cu ochii deschisi."

"Sunt convins ca dac-ar fi avut un ceasornic in loc de inima, Cenusareasa l-ar fi oprit la doisprezece fara un minut si ar fi ramas la bal toata viata."

24/07/10 15:53

Site web  
fluflu
membru

'Iubesc pămānutul de sub picioarele tale şi aerul de deasupra capului tău, şi orice obiect pe care īl atingi, şi fiecare vorbă pe care o rosteşti. Iubesc toate privirile tale, toate faptele şi toată făptura, aşa cum eşti.'

'Este ciudat cum obişnuinţa modelează gusturile şi ideile.'

[Emily Bronte -La răscruce de vānturi[b]

Ultima modificare de fluflu (25/08/10 21:28)

25/08/10 21:28

fluflu
membru

Un barbat statea de vorba cu un prieten si-i spunea : "As vrea sa-L intreb pe DUmnezeu de ce este atata suferinta si nedreptate in lume daca El poate face ceva in privinta asta." Prietenul i-a raspuns: " Eu ma tem ca Dumnezeu mi-ar raspunde cu aceeasi intrebare".

(Ce fel de Dumnezeu? - Michale Ots)

02/02/11 19:29

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
- Dragostea ? - zise ea - Nu este decat o  stratagema a naturii care tine sa rada de noi. El  imi va spune ca sunt totul pentru fiinta lui. Asta  va dura sase luni, un an, daca dau o mana de  ajutor hazardului. Nu de mine are nevoie, ci de  tineretea, misterul pe care le reprezinta pentru  el. Si dupa ce va trece aceasta perioada ... Ce se  intampla dupa aceasta perioada ? Spune-mi tu,  care stii. Am nevoie sa o stiu si eu.

- Cand s-a stins minunea dorintei, cand, intr-o zi,  in lumina cenusie a zorilor, te vei trezi batand in  lung si-n lat, ratacita, locurile care ti-au fost  candva familiare si cautand lucruri pierite ca  nalucile, iti va ramane ceea ce exista deja inainte de nasterea dorintei. Daca nu va lega decat  pasiunea, sa va ajute Dumnezeu! Daca nu v-ati  cautat decat fericirea, vai de voi, sarmanii! Caci  nu ne putem darui reciproc fericirea.  Ceea ce  ramane dupa dorinta nu depinde de ceea ce ati fi voit, ci de ceea ce sunteti.  Daca indaratul  indragostitului se afla un om adevarat, daca in  spatele iluzoriei zeite bolnave de amor era o  femeie dreapta si sensibila, atunci viata va fi  inaintea si nu in urma voastra. A iubi inseamna sa daruiesti, nu sa primesti.  Eroarea in care cade majoritatea omenirii este  de a ignora ca  bucuria se afla in munca si nu in  salariul ei, in joc, nu in punctul marcat, in  desfasurarea partidei si nu in victorie.  Catzaratorul cheltuieste toata osteneala pentru  a atinge piscul, nu pentru a-l lua in stapanire.  Nebunii se casatoresc calculand avantajele ce le  vor obtine de pe urma casniciei: chezasii care se  vor spulbera in neant. Iar rasplatile casniciei se  numesc munca, datorie, raspunderi. Exista nume mai frumoase pe care le poate primi o femeie decat cele de zeita, inger, stea si regina a inimii; sunt sotie si mama. Casnicia este un  sacrificiu. Daca este o capcana a naturii, este o  capcana care ne sileste sa ne supunem vointei  cerului.
[...]

- Asadar amorul este inutil. Ne-am descurca mai  bine fara el, am alege mai intelept. Dar daca  inseamna o stare trecatoare, care este ratiunea  de a fi a amorului ?

- E la fel cum ai intreba care este ratiunea vietii.  Si viata este o stare care ne chinuieste un  moment, apoi trece. Dar poate ca insusi chinul isi  are folosul lui. Eruptiile vulcanului sunt necesare. Fara ele solul ar ramane prizonierul stancii si nu  si-ar indeplini functia. Sub floarea care se  ofileste, fructul se leaga si se dezvolta.  Iar  indragostitul tremurand devine ajutorul,  consolatorul si reazimul.

- Dar mai sunt si cei care dau gres. cei care au  pornit la drum cu chipul luminat de buna credinta si care sfarsesc prin a se uri.
(...)

- Nu exista legi generale imuabile.  Nu exista decat reguli care variaza pentru  fiecare dintre noi.  Toata arta casniciei, dupa cat  imi pare, consta in a merge in pas cu tovarasul de drum. Asta presupune rabdare, precum si  indulgenta si stapanire de sine. Trebuie sa lasi  deoparte orice orgoliu prostesc si sa recunosti ca  ochii mai putin partinitori decat ai nostri ne pot  vedea defectele. In sfarsit, asta cere bun simt,  buna dispozitie si curaj .

Jerome K. Jerome -  "Vacanta cu copiii mei"

24/02/11 16:08

jezzy
membru

Tocmai am terminat de citit cartea Lasă amabilităţile, fii tu īnsuţi īn relaţiile cu ceilalţi - Thomas D'Ansembourg.Chestia e ca nu aveam o parere prea buna despre cartile de genul asta, dar asta chiar fost interesanta.

"Ne-am obisnuit sa formulam totul, pentru mai multa siguranta, in alb si negru, in pozitiv si negativ.O usa trebuie sa fie inchisa sau deschisa, este corect sau nu este corect, ne inselam sau avem dreptate, asta se face sau nu se face, este la moda sau este depasit, este un tip de gasca sau este o nulitate.Cu variante subtile: este tipul intelectual sau practic, matematician sau artist, tata de familie responsabil sau cu capul in nori, plimbaret sau casnic, poet sau inginer, la moda sau invechit.

Ca si cum n-am putea fi in acelasi timp, un intelectual stralucit si un tip foarte practic, un matematician riguros si un artist fantezist, o persoana responsabila si imaginativa, un poet delicat si un inginer serios.

Ca si cum realitatea nu ar fi intotdeauna infinit mai bogata si mai colorata decat sarmanele noastre categorii, decat sertarasele in care incercam sa o inghesuim, pentru ca mobilitatea, diversitatea si vitalitatea ei ne deconcerteaza si ne sperie, iar noi preferam, pentru a ne linisti, sa inchidem totul in cutiute de farmacist, bine etichetate pe rafturile etajerei noastre intelectuale."

07/09/11 11:10

jezzy
membru

Din Anna Karenina - Lev Tolstoi.Mi-au placut multe fragmente, mai ales descrierile sunt superbe, dar sunt prea lungi unele.

"Levin īnţelese abia atunci, pentru īntīia oară, ceea ce nu pricepuse pe deplin cīnd ieşise din biserică după cununie.Inţelese nu numai că soţia īi era aproape, dar că nici nu ştia unde se isprăveşte ea şi unde īncepe el. Se dumiri din sentimentul chinuitor de dedublare pe care-l īncercă īn clipa aceea. La īnceput, se simţi jignit, īnsă īn aceeaşi clipă se lămuri că Kitty nu-l putea jigni, deoarece ea era el īnsuşi. Avu la īnceput sentimentul unui om care, primind deodată o lovitură puternică din spate, se īntoarce īnfuriat şi dornic de răzbunare, ca să prindă pe vinovat. Vede īnsă că se lovise singur din nebăgare de seamă, că n-are deci pe cine să se supere şi că trebuie să-şi īndure şi să-şi ogoiască durerea.

Mai tīrziu Levin nu mai avu niciodată atāt de puternic impresia asta, dar prima oară īi trebui mult timp să-şj revină. Ar fi fost firesc să se dezvinovăţească şi să-i dovedească vina ei. Insă a-i dovedi vina ar fi īnsemnat s-o enerveze şi mai tare şi să mărească neīnţelegerea dintre dīnşii, care era pricina īntregii amărăciuni. Un sentiment obişnuit īl īndemna să nu-şi recunoască vina şi s-o treacă asupra lui Kitty. Dar un alt sentiment, şi mai puternic, īl īndemnă să nu lase neīnţelegerea a se adinci īncă şi mai tare, ci s-o īnlăture cīt mai repede cu putinţă. A rămīne sub o īnvinuire aşa de nedreaptă era un chin ; dar a-i pricinui lui Kitty o durere, dezvinovăţindu-se, ar fi fost şi mai rău.
Ca un om pe jumătate adormit, care luptă cu o durere apăsătoare pe care ar vrea s-o smulgă din el, şi cīnd se trezeşte pricepe că durerea este īn miezul fiinţei sale, Levin īnţelese că n-avea decīt un singur lucru de făcut : Să rabde — ceea ce tocmai īncerca să facă."

"Cīnd ţii la cineva, iubeşti omul īn īntregime, aşa cum este el, nu aşa cum ai dori să fie."

"Dacă ierţi, iartă totul !Altfel n-ar mai fi iertare."

"Poate că sīnt fericit pentru că mă bucur de ceea ce am şi nu tīnjesc după ceea ce-mi lipseşte."

"In iubire nu există mai mult sau mai puţin."

"Pentru el fetele din lume se īmpart īn două categorii : īntr-una intră toate fetele din lume, afară de ea — fete care au fel de fel de cusururi omeneşti, fete foarte comune — iar īn cealaltă, numai ea, care n-are nici un cusur, fiind o fiinţă mai presus de cele omeneşti."

Asta mi-a placut mult:

"Se desprimăvără tīrziu. In cele din urmă săptămīni ale postului mare, vremea fu senină, dar geroasă. Ziua, la soare, era dezgheţ ; iar noaptea, gerul atingea şapte grade. Zăpada era aşa de tare, că puteai umbla cu căruţa pe cīmp. De paşti nu se topise īncă. Apoi, dintr-o dată, a doua zi de paşti se stīrni un vīnt cald, se īngrămădiră norii, şi trei zile şi trei nopţi turnă o ploaie repede şi caldă. Joi, vīntul se potoli şi se lăsă o ceaţă deasă, cenuşie, ascunzīnd parcă tainele prefacerilor ce se petreceau īn fire. Invăluite īn ceaţă, apele īncepură să curgă la vale. Trosneau şi porneau sloiurile. Puhoaie tulburi, īnspumate alergau cu o repeziciune tot mai mare. In duminica Tomii, pe seară, se risipi ceaţa. Norii se īmprăştiară ca nişte miei. Cerul se īnsenină ; venise primăvara adevărată. A doua zi dimineaţa se īnălţă un soare strălucitor, care sorbi repede pojghiţa de gheaţă ce acoperise apele īn ajun. Văzduhul cald prinse a tremura, plin de aburii pămīntului renăscut.

Inverzea, peste iarba veche, cea nouă, care ieşea ca nişte ace. Se umflară mugurii mălinului, ai coacăzei şi ai mesteacănului lipicios cu miros de spirt, iar albina īşi luă iarăşi zborul zumzăind īntr-un răchitiş smălţat cu flori aurii.
Ciocīrlii nevăzute cīntau deasupra catifelei de verdeaţă şi peste miriştile īngheţate, iar nagīţii plīngeau deasupra mlaştinilor şi a bălţilor cu apa cafenie, stătută. Cocori şi gīşte treceau pe sus, gīgīind primăvăratic. Mugeau pe imaş vite năpīrlite. Miei cu picioare strīmbe se jucau īmprejurul mamelor care behăiau, lăsīndu-şi līna pe mărăcini.
Copii sprinteni alergau pe potecile care purtau urmele tălpilor goale şi īncepeau să se zbicească. Se auzeau glasuri vesele de femei venite cu albituri la gīrlă. Prin curţi răsunau topoarele mujicilor care-şi dregeau plugurile şi grapele.
Venise adevărata primăvară."

Ultima modificare de jezzy (21/03/12 11:09)

21/03/12 11:08

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la