TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/De prin cărţi adunate Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
Acest topic este dedicat citatelor, fragmentelor, ideilor preluate din cartile citite de voi, care v-au impresionat, si pe care ati vrea sa le impartasiti cu noi, insotite de interpretarea voastra, in care spuneti ce si de ce anume retineti ca ar fi deosebit :)

(am subliniat "cartile citite de voi" pentru a intelege ca nu ne referim la citate oarecare, preluate de oriunde, ci doar la acele fragmente intalnite in lecturile voastre, care v-au placut in mod deosebit).
Spor la citit si la scris :)

02/09/08 13:16

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
si..ca sa sparg eu gheata :)

Prietenia se naste din simpla Tovarasie, atunci cand doi tovarasi descopera ca au in comun o anumita intelegere a lucrurilor, un interes sau chiar gust pe care ceilalti nu il impartasesc si care, pana in acel moment, fiecare l-a crezut a fi comoara(sau povara) sa unica. Expresia tipica a inceperii unei prietenii ar fi: "Cum? Su tu? Am crezut ca eram singurul care a reusit sa vada ceea ce altii n-au reusit sa vada".Numai cand doi asemenea oameni se descopera, atunci cand, fie cu imense dificultati si bolboroseli semiarticulate, fie cu ceea ce ni s-ar parea o viteza uimitoare si eliptica, ei isi impartasesc viziunea- Prietenia se naste. Instantaneu cei doi se unesc intr-o imensa solitudine. Omul care este de acord cu noi ca o anumita chestiune, pe care altii nu o baga in seama, are o mare importanta sa fie prietenul nostru....     

C.S.Lewis- "Treburi ceresti" vol II

02/09/08 16:10

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
in pur spirit romanesc...
Marin Preda - "Morometii"

“Atata timp cat traiesc eu, ori faceti cum zic eu, ori daca nu, sa plecati. Am muncit si am trudit si am luat pamant ca sa traiti voi bine! De ani de zile ma zbat sa nu vand din el, sa platesc fonciirea fara sa vand, ca sa va ramaie voua intreg, orbilor si salbaticilor la minte!"

03/09/08 13:17

tamarta
membru

"Nu poti cunoaste un om decat dupa nivelul la care s-a ridicat muzica in sufletul lui. Dar cum nu ma intereseaza decat cei inundati de ea, ma dispensez de cunoasterea oamenilor.
Exista suflete muzicale care n-au educatie si cultura muzicala. Ceea ce inseamna ca ne nastem cu o suma de vibratii pe care le pun in valoare tristetile noastre. Purtam toata muzica pe care n-am auzit-o in decursul vietii, dar care zace pe strafundurile memoriei. Tot ce e muzical in noi este o chestie de amintire. Pe cand nu aveam nume, va fi trebuit sa auzim tot. Nu exista muzica fara amintirea paradisului si a caderii..."

Emil Cioran- "Lacrimi si Sfinti"

20/09/08 12:17

tamarta
membru

"In iubire nu exista reguli. Putem incerca sa ne tinem de manuale, sa ne controlam inima, sa avem o strategie de comportament – dar toate acestea sunt fleacuri. Inima este cea care hotaraste si doar ce hotaraste ea este important.
Noi toti am avut parte de o asemenea experienta in viata. Noi toti, la un moment dat, ne-am spus printre lacrimi: „Sufar din cauza unei iubiri care nu merita”.
Suferim deoarece ne imaginam ca dam mai mult decat primim. Suferim deoarece dragostea noastra nu este recunoscuta. Suferim pentru ca nu ne putem impune propriile noastre reguli. Suferim fara rost pentru ca in dragoste se afla samanta cresterii noastre......adevarata dragoste este un act de total abandon"

Paul Coelho

20/09/08 12:25

tamarta
membru

"Dincolo de usa interzisa clocoteste viata morala a fiecaruia dintre noi.In odaia aceasta, in care nimeni nu poate patrunde fara voia noastra si a carei usa ramana pentru ceilalti cel mai adesea inchisa, se desfasoara drama fiecarei vieti. Acolo au loc complezentele noastre cu noi, acolo isi au salasul duplicitatile noastre, de acolo ne procuram scuzele pentru tot ceea ce facem. Insa, tot de acolo apare si creste dezgustul de noi, acolo cad mastile pe care in deobste le purtam, acolo are loc suplicierea noastra, judecata noastra, si in sfarsit,tot de acolo obtinem un nou termen de gratie pentru a putea parcurge o alta bucata din drumul pe care-l mai avem in fata."

Gabriel Liiceanu - "Usa interzisa"

Ultima modificare de tamarta4jc (20/09/08 12:26)

20/09/08 12:26

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06
"Fiecare moment şi fiecare eveniment din viaţa oricărui om de pe pământ sădeşte ceva în sufletul lui.Căci,după cum vântul poartă în zbor mii de seminţe,tot aşa fiecare moment aduce cu sine germenii vitalităţii spirituale,care pătrund pe nesimţite în mintea şi voinţa oamenilor."

"Voia Lui Dumnezeu ca mod de viaţă"- Jerry Sittser (citând pe Thomas Merton)

20/09/08 12:36

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
Fii ca un izvor care se revarsă, iar nu ca un bazin plin mereu de aceeaşi apă.

Paulo Coelho - Veronica se hotărăşte să moară

22/09/08 14:39

fluflu
membru

"Slujirea ta cea mai eficienta va rezulta din durerile tale cele mai adanci"

Rick Warren - Viata condusa de scopuri

23/09/08 16:21

tamarta
membru

"Toti incearca sa ne convinga ca trebuie sa ne multumim cu mai putin, ca visele si sperantele noastre sunt nerealiste si ridicole.. Fiecare din noi isi are serile lui ploioase in viata. Foarte putini insa dintre noi stiu cum sa transforme zilele noroase de azi in zilele cu soare de maine..Cand doi oameni se iubesc cu adevarat unul pe celalalt, chiar si zilele ploioase sunt frumoase."

"Cu blandetea care Il caracterizeaza, El vrea sa ne ridice pe genunchii Lui, sa ne cuprinda cu bratele Lui puternice, sa ne stearga lacrimile dorintelor si ale durerilor si sa ne sopteasca la ureche:"Stai linistit, copilul Meu. odihneste-ti capul pe umarul Meu. Eu iti voi purta de grija. Lumea aceasta e intr-o continua graba, insa Eu ii invat pe copii Mei rabdarea. Asteapta-te la o viata implinita, o viata de bucurii. Si invata sa ai incredere in Mine privind momentul la care Eu hotarasc cand anume sa se intample un lucru, pentru ca atunci vei descoperi ca asteptarea, oricat ar fi de grea, are un scop maret si minunat.""

Eric si Leslie Ludy-"Cand povestea de dragoste ti-o scrie Dumnezeu"

Ultima modificare de tamarta4jc (23/09/08 18:47)

23/09/08 18:41

diana.m
membru

Inregistat: 17/07/07
"Daca sunt cu adevarat pentru cineva sunt dispus sa-mi asum riscul de a spune lucruri dureroase, daca durerea este singura calea care duce la crestere."

"Dragostea observa. Dragostea asculta. Dragostea tine minte. Dragostea este in detalii."

John Orteberg- "O dragoste mai presus de ratiune"

23/09/08 23:34

fluflu
membru

Cine a fost în stare de atâta stăpânire, e capabil să învingă şi o dragoste nepotrivită pentru marele lui viitor.

George Calinescu - Enigma Otiliei

24/09/08 15:11

tamarta
membru

"Dumnezeu doreste sa ne dea har si, astfel, sa ne rascumpere viata. Tot prin har, El ne invita si ne porunceste sa-I raspundem, implinind voia Lui, pe care o cunoastem deja, in aspectele obisnuite ale vietii noastre de zi cu zi. Pe scurt, El ne ofera libertate. Astfel, noi suntem liberi sa traim pentru Dumnezeu chiar in locul unde ne aflam.
   Dar "locul unde ne aflam" nu este intotdeauna si cel unde ne dorim sa fim. Circumstantele noastre prezente pot parea mult prea indepartate de libertatea pe care ne-o dorim si de care credem ca avem nevoie pentru a face voia lui Dumnezeu. poate ca ne simtim prinsi in lanturile unui trecut pe care nu-l putem schimba si ale unui viitorpe care nu-l putem controla. Suntem fiinte limitate, prinse in lanturile timpului. Traim suspendati intre doua lumi diferte. Trecututl s-a dus pentru totdeauna, dar continua sa ne afecteze; viitorul n-a sosit inca, desi ne preocupa. Amandoua influenteaza modul in care ne traim prezentul.. "

Jerry Sittser- "Voia lui Dumnezeu ca mod de viata"

Ultima modificare de tamarta4jc (24/09/08 16:43)

24/09/08 16:42

fluflu
membru

"Exista o vreme a uitarii. O vreme ca cea de azi. O vreme cand iubirea iti spune ca merita sa-ti dai chiar viata pentru ea."

"Cand Il iubesti cu disperar pe Dumnezeu, placerile lumii de aici sunt ca niste flori de hartie. Pot fi date deoparte cu usurinta, daca ai cu adevarat dragostea lui Dumnezeu."

Cand cerul plange  - Ted dekker

17/11/08 19:53

davadr
membru

Inregistat: 05/03/08
Cand cei chemati sa pescuiasca nu pescuiesc, se lupta intre ei. Cand energia care ar trebui folsita in exterior se consuma in interior, rezultatul este exploziv. În loc să aruncăm năvoade, sfârşim prin a arunca pietre. În loc să întindem o mână de ajutor, întindem spre alţii un deget acuzator. În loc să fim pescarii oamenilor pierduţi devenim criticii oamenilor mântuiţi.

Max Lucado - Calmul din mijlocul furtunii

26/11/08 10:10

Site web  
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
"In prezent sta tot secretul; daca dai atentie prezentului, poti sa-l imbunatatesti. Si daca iti imbunatatesti prezentul, tot ce se va intampla apoi va fi mai bine. Uita de viitor si traieste in fiecare zi in invataturile Legii si cu increderea ca Dumnezeu are grija de copiii Lui. Fiecare poarta in sine vesnicia."

"Omul fericit este omul care Il poarta pe Dumnezeu in sine."

"Ora cea mai intunecata e cea dinaintea rasaritului."

Paulo Coelho - Alchimistul

28/11/08 22:43

IoanaB
membru

Inregistat: 23/02/06
"Aş vrea să pot spune, la încheierea acestei aventuri, precum personajul Joker din Full Metal Jacket: «Sînt într-o lume de rahat, dar sînt viu şi nu mi-e teamă.»"

Martin Page-M-am hotarat sa devin prost

05/12/08 20:25

simple
membru

Inregistat: 19/10/05
Frica este o inchisoare autoimpusa care te impiedica sa devii ceea ce Dumnezeu intentioneaza ca tu sa fii.

Eu nu cunosc toate cheile succesului, dar o cheie sigura a esecului este sa incerci sa multumesti pe toata lumea.

Viata condusa de scopuri - Rick Warren

09/12/08 19:47

hopeful
membru

Inregistat: 30/05/07
"just because we've been... dealt a certain hand... it doesn't mean that we can't rise above - to conquier the bondaries of a destiny that none of us wanted." Edward Cullen

Twilight - Stephenie Meyer

30/12/08 00:29

cami
membru

Fiecare secunda din viata mea, traita pentru altceva decat distrugerea a tot ce se opune biruintei dragostei, este pacat .

Nicio fapta rea, nu-i rea pe deplin, dupa cum nicio fapta buna, nu este pe deplin buna .

In ce ma priveste, judec orice fapta dupa un singur criteriu : este ea in stare sau nu sa prepare calea pentru biruinta finala a iubirii ?

Idealul nostru in viata va trebui sa fie cel mai inalt posibil, acela de a sluji Domnului si semenilor nostri . Atunci, atat faptele " bune " cat si cele " rele " vor avea acelasi rezultat : triumful dragostei .

Dumnezeu e inceputul si sfarsitul ; mijlocul zilei ne apartine . Nu stim ce ne va aduce viitorul . Dar eu nu mi-as dori Imparatia Sa in viitor .Voi lupta deci astazi pentru Imparatia Sa de dreptate, de pace si dragoste . Amin

Sufletul pocait cu adevarat nu se mai pierde in detalii .

Important este sa ai intotdeauna un scop, o tinta si s-o urmaresti pe timp de furtuna ca si in zile insorite .

A fi tu insuti inseamna mai mult decat a fi cinstit, adevarat, iubitor sau religios, pentru ca a fi tu insuti inseamna a avea toate aceste virtuti si inca multe altele .

Inteleptul rege il elibera, dandu-i sfatul urmator : "Tot astfel ti s-a incredintat un suflet aici pe pamant, pe care va trebui odata sa-l prezinti Domnului care ti l-a daruit, curat si nepatat . Acesta e singurul lucru care conteaza . Daca nu reusesti in aceasta, esti pierdut . Nu mai ravni dupa aplauzele oamenilor cautand victorii ieftine si fara insemnatate . Nici nu fi ingrijorat cand ei te batjocoresc . Ci ai grija numai de propriul tau suflet . "

Nicio lege nu poate fi cu desavarsire dreapta, chiar daca este o lege divina, pentru ca orice lege stabileste standarde egale pentru oameni cu capacitati inegale si care sunt pusi in situatii de asemenea inegale, total diferite .

culese din : Predici in celula singuratica - Richard Wurmbrand

30/12/08 11:24

cami
membru

Dragostea se lasa condmanata de ratiune . Dragoste nu se gandeste, nici nu calculeaza ce ai de castigat sau ce poti obtine procedand intr-un fel sau intr-altul . Dragostea nu gandeste deloc . Ea nu se sinchiseste de legile ratiunii .Dar de ce ar face-o ? Daca trebuie sa iubim vrasmasii de ce nu am iubi si ratiunea, criticul cel mai aspru al dragostei ? Poate ca am putea reusi in aceasta ! Dar nu, nu vom reusi niciodata a convinge ratiunea sa iubeasca dragostea . Ratiunea socotea atat pe Isus cat si pe Pavel drept nebuni ! Ratiunea imi zice si mie ca sunt nebun .

Si daca v-am vorbit asta-seara in acest fel, este pentru ca sa va invat un singur lucru : aveti indrazneala sa umblati si voi pe cararea cea nebuneasca, lipsita de orice ratiune sau logica : cararea dragostei !

Sf. Augustin spunea : " Iubeste pe Dumnezeu si apoi fa ce vrei . " Caci dragostea, chiar faptele voastre lipsite de ratiune sunt mai intelepte decat intelepciunea oamenilor .Amin .

Fiecare om isi poate construi un viitor pentru sine, chiar daca acesta este numai " un castel in Spania "  - cum zice proverbul popular . Dar si un castel imaginar in Spania este unul real .Te poti simti uneori mai fericit intr-un astfel de castel decat se simt multi proprietari de castele adevarate .

Oamenii nu pot schimba in bine sau in rau prezentul si viitorul aproapelui lor . Numai Isus poate transforma si trecutul .

Traieste si tu cu suferinta ta de acum ca si cum ar fi la trecut . Crede ca Isus a transformat tot trecutul tau, stergand tot ce a fost urat si trist din el . Aceasta e cheia fericirii, iar eu am gasit-o in binecuvantata groapa cu sobolani .
Aceasta descoperire doresc sa vi-o impartasesc si voua . Slavit sa fie Dumnezeu ! Amin.

preluate din : Predici in celula singuratica - Richard Wurmabrand

Ultima modificare de flory (03/01/09 11:50)

03/01/09 11:48

maranata
membru

Inregistat: 19/03/06
"Timpul si distantele pot distruge o dragoste superficiale, dar ele intaresc si mai mult dragostea adevarata."

Nobletea suferintei - Sabina Wumbrad

Cand esti daramat pentru nimic,Dumnezeu te ridica pentru ceva!Cand ti se inchide o usa Dumnezeu itzi deschide una mai binecuvantata!Credinta vede INVIZIBILUL, crede INCREDIBILUL&primeste IMPOSIBILUL !

23/01/09 01:06

fluflu
membru

'De aceea e asa de important sa laşi anumite lucruri sa treaca. Sa le dai drumul. Sa te desprinzi de ele. Oamenii trebuie sa inteleaga ca nimeni nu triseaza, uneori castigam, alteori pierdem. Nu aştepta sa ti se dea ceva înapoi, nu astepta sa ti se recunoasca efortul, satţi se descopere geniul, sa ti se inteleaga iubirea. Tncheie niste etape. Nu din orgoliu, din neputinta sau mandrie, ci pur si simplu pentru ca acel lucru nu se mai potriveste cu viata ta. Inchide usa, schimba discul, fa curat in casa, sterge praful. inceteaza sa mai fii cine erai si transforma-te in cine esti!'

Paulo Coelho - Zahir

17/02/09 16:12

tamarta
membru

"Prin orice pot cadea in lumea asta, numai printr-o mare iubire nu. Iar atunci cand iubirii tale i s-ar raspunde cu dispret sau cu indiferenta, cand toti oamenii te-ar abandona si cand singuratatea ta ar fi suprema parasire, toate razele iubirii tale ce n-au putut patrunde in altii ca sa-i lumineze sau sa le faca intunericul mai misterios se vor rasfrange si se vor reintoarce in tine, pentru ca in clipa ultimei parasiri stralucirile lor sa te faca numai lumina si vapaile lor numai caldura. Si atunci intunericul nu va mai fi o atractie irezistibila si nu te vei mai ameti la viziunea prapastiilor si adancimilor. Dar ca sa ajungi la accesul luminii totale, la extazul absolutei splendori, pe culmile si limitele beatitudinii, dematerializat de raze si purificat de seninatati, trebuie sa fi scapat definitiv de dialectica luminii si a intunericului, sa fi ajuns la autonomia absoluta a intaiului termen. Dar cine poate avea o iubire atat de mare?"

"Am impresia ca numai eu sufar, ca toata suferinaa acestei lumi s-a concentrat in mine, ca numai eu mai am drept la suferinta, desi imi dau seama ca exista suferinte si mai groaznice... Ma simt atat de impresionat in fata suferintei, incit imi pierd aproape tot curajul. Si-l pierd, fiindca nu pricep de ce exista suferinta in lume."

"Defectul tuturor oamenilor este ca asteapta sa traiasca, deoarece n-au curajul fiecarei clipe... Toti invatam sa traim dupa ce nu mai avem nimic de asteptat, iar cand traim nu putem invata nimic, fiindca nu traim în prezentul concret si viu, ci intr-un viitor fad si indepartat."

Emil Cioran-Pe culmile disperarii

Ultima modificare de tamarta4jc (19/02/09 11:17)

19/02/09 11:09

celine
membru

Inregistat: 26/05/08
Dumnezeu ştie că suntem artişti ai vieţii. Într-o zi ne dă o daltă pentru sculptură, în altă zi, pensule şi culori pentru un tablou sau hârtie şi stilou, ca să scriem. Dar niciodată nu voi reuşi să folosesc dălţile pentru pânză sau pensulele pentru sculptură. Cu toate acestea, oricât de greu ar fi, trebuie să accept micile daruri binecuvântate azi; deşi mi se par blestemate pentru că sufăr, ziua e frumoasă, soarele străluceşte şi copiii cântă pe stradă, şi totuşi numai aşa voi reuşi să ies din durerea mea şi să-mi reclădesc viaţa.
Paulo Coelho în Zahir

22/02/09 18:38

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la