TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/COMENTARII Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

MRU a scris:


Eu pe Dumnezeu il vad destul de interesat de moralitatea noastra. Moralitatea noastra este responsabilitatea noastra, iar genetica problema Lui.

Cred ca si moralitatea este problema lui Dumnezeu din moment ce morala este data de Dumnezeu prin porunci divine. Ceva este bun sau rau d.p.d.v. moral pentru ca Dumnezeu spune asa.

MRU a scris:


Daca era un lucru moral ce au facut, oare de ce fetele lui Lot au recurs la inselatorie?!

Asa cum spunea si april, temandu-se ca vor ramane fara urmasi si pentru ca tatal lor era un om batran de la care n-ar fi primit consimtamantul unei astfel de partide, au recurs la inselatorie.


17/11/11 00:04

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Intrebarea lui MRU nu cred ca se referea la scopul actiunii lor ci la mijlocul de atingere al acestuia. Continuand, putem intreba de ce tatal lor nu ar fi consimtit.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

17/11/11 08:40

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Biblia nu spune de ce au recurs la inselatorie. Daca chiar avem nevoie de a raspunde la acest "de ce" ne putem da cu presupunerea si pot presupune ca Lot nu avea chef de amor si d'aia l-au  imbatat...ma rog.

17/11/11 14:09

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

Dismas a scris:

În speranţa că, acum, aveţi o altă imagine a comuniunii sfinţilor: Lăudaţi-L pe Dumnezeu întru sfinţii Săi, după cum este scris (Ps 150:1)!


Am cautat in mai multe versiuni in limba engleza, in limba franceza, in limba spaniola si in limba italiana. Evident si in limba romana.
In niciuna nu spune ,, întru sfinţii Săi ". Ci spune ,,Lăudaţi pe Dumnezeu în Locaşul Lui cel sfînt" sau ,,pentru sfintenia Lui" in alte traduceri.

Daca nu ma crezi, te poti uita si singur aici: http://rom.scripturetext.com/psalms/150.htm


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

28/03/12 00:59

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
In originalul ebraic se spune "Laudati pe Domnul. Laudati-L pe Domnul in sanctuarul (ko'-desh) Sau. Laudati-L in puterea firmamentului/spatiului (raw-kee'-ah) Sau".

Nicaieri nu face referire la sfinti.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

28/03/12 09:16

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Mi ar placea sa discutam despre parintii din Biblie. Ar mai fi cineva interesat de subiect?

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

05/09/13 15:10

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
In acest caz ar trebui sa incepem cu Tatal...
...am vazut ca unii care mai intra pe acest forum nu inteleg cum poate un tata (Tata) sa-si sacrifice fiul...

Ultima modificare de Oblio (06/09/13 11:26)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

06/09/13 11:25

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Adevarul e ca atunci cand am devenit mama am inteles mai bine dragostea cu care Dumnezeu ne-a iubit. Am avut de a face de curand cu o persoana care mi-a tratat fiul intr-un mod necivilizat si m-a durut enorm. Totusi eu vad discutia de Dumnezeu Tatal si discutia despre parintii pamatesti din Biblie ca fiind subiecte diferite.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

06/09/13 12:20

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

adriana a scris:

Mi ar placea sa discutam despre parintii din Biblie. Ar mai fi cineva interesat de subiect?

tu deschide-l, interesatii pot aparea si dupa ;)

Oblio a scris:

In acest caz ar trebui sa incepem cu Tatal...

la un subiect separat.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

10/09/13 21:19

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Multumesc pentru sustinere, april.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

11/09/13 21:05

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

adriana a scris:

Mi ar placea sa discutam despre parintii din Biblie. Ar mai fi cineva interesat de subiect?

Despre ce fel de parinti?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

13/09/13 21:11

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Parinti personaje biblice...David, Eli, Samuel, Adam si Eva chiar, etc.
Sunt destui.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

14/09/13 19:17

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

giany a scris:

april ... ai chef de discutii ??? cine e ano ... bla bla bla ? si citatul ??? sau ai mancat doar legume si fructe ... =)) ... cine are impresia ca fac misto de april sa isi dea doo palme ...

nu am chef de discutii.

ii mutasem doar mesajul unde trebuie ;)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

04/05/15 20:32

   
Pagini: 1 ... 2 3 4 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net