TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinism practicant sau cu juma' de norma!?/COMENTARII Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 10
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Subiect pentru comentariile adiacente subiectelor de la acest topic.

Daca aveti intrebari sau comentarii legate de anumite mesaje ale celorlalti, care nu au legatura cu subiectul, sunteti invitati sa le discutati aici :) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

30/08/08 22:41

   
daaria
membru

Inregistat: 20/05/07

Sarah a scris:

am aflat si faptul ca sunt insarcinata


Sarah, ce veste inbucuratoare! :) Felicitari! Domnul sa fie alaturi de tine in timpul ce urmeaza, sa vegheze asupra bebelusului, sa vina pe lume sanatos. Multa binecuvantare! :) :)

Ultima modificare de daaria (11/09/08 17:43)


11/09/08 17:43

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Sarah, ma bucur pt tine! Domnul sa va pazeasca! :)

Ultima modificare de UnderZero (11/09/08 19:17)


11/09/08 19:17

   
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
Amin!!! daaria, Amin!!! UnderZero... desi am emotii,stiu ca El e in Control,si la ce face El nu este nimic de adaugat,sau de scazut.
Va multumesc mult,pentru gandurile bune :) Domnul sa va binecuvanteze!!!


_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

11/09/08 23:34

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

gabi_aron a scris:

dar nu e ca maturizarea din viata...care o capeti trecand prin "scoala vietii"...

Trecerea prin "şcoala vieţii" este ea însăşi reprezentată ca o luptă continuă. Ştii, vorba poetului : "O luptă-i viaţa, deci te luptă. Cu dragoste de ea, cu dor." G. Coşbuc.
Astfel tot ceea ce primeşti în urma trecerii prin viaţă, primeşti prin luptă, deci şi maturizarea.


editheraven a scris:


faptul ca apartii bisericii ortodoxe(cu toate ca termentul de "A apartine" e cam fortat aici,dar totusi....)inseamna (neaparat) ca esti pe calea spre iad?

Pe calea spre iad se află doar cei care nu aparţin Domnului. Dacă Biserica Ortodoxă este compusă din oamenii care aparţin Lui Dumnezeu, atunci răspunsul este foarte evident. Nu crezi?

Ultima modificare de zambezi (26/10/08 15:08)


26/10/08 15:03

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Tanara crestina a scris:

Nu e o prea mare diferenta caci am crescut in biserica si am fost dusa inca de la un an... Magdy stie...si ea a fost oarecum ,,mama" mea...


Ca să-ţi împrospătez memoria, tinerico, mi-ai spus odată "mami" din greşeală, când erai clasa întâi! :D )))


05/11/08 19:27

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

livu2day a scris:

MRU ----> Semnatura mea iti da Hint.

hint?


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 20:11

   
nikku
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 26/11/08
hint, adica sugestie, indiciu :D livu2day e irlandez de origine romana :)

Ultima modificare de nikku (08/01/09 20:14)


08/01/09 20:13

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
hmmm ma gandeam eu ca la asta se refera dar mi-a fost lene sa caut in dictionar...:D

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 20:15

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

livu2day a scris:

Ce ai zis, ti se pare singura in Noul Testament? Ai gresit? :)

Pai se pare ca da. Poate termenul e ca m-am inselat. Nu detin adevarul absolut. Vreau sa descoperim impreuna si sa ne fie tuturor de folos;nu sa ajung doctor in teologie. ;)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 21:26

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Nici eu nu sunt teolog dar zice in multe faze caci nu poti sluji pe alti Dumnezei si sa cauti ce este roditor.
Hai sa iti explic versetul de la semnatura, cautati lucruri care sunt roditoare? Oare acelea roditoare nu sunt voia Lui si facem dupa placul Lui, zice ca daca raminem in Isus dam roada, dupa placul Lui.
Dumnezeu e gelos ca gasim placere in lucruri neroditoare a-lui intunericul, adica muzica din lume care te relaxeaza, hobbies si tot feluri de lucruri care le faci din placere pentru firea ta... neroditor la Duhul Domnului si a-Lui Dumnezeu... cand poti gasi placere in lucruri roditoare duhvnicesti si a gasi adevarata bucurie, dragoste si sa fi umplut de Duhul Sfant.
E mult de zis ce sa zic de aceea mai bine ma abtin si nu oricine trebuie sa vada acestea lucruri... daca intelegi ce zic.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/01/09 21:34

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

livu2day a scris:

Dumnezeu e gelos ca gasim placere in lucruri neroditoare a-lui intunericul, adica muzica din lume care te relaxeaza, hobbies si tot feluri de lucruri care le faci din placere pentru firea ta... neroditor la Duhul Domnului si a-Lui Dumnezeu... cand poti gasi placere in lucruri roditoare duhvnicesti si a gasi adevarata bucurie, dragoste si sa fi umplut de Duhul Sfant.


aaa...interpretare :)...nu ai baza biblica in asta.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 21:37

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

livu2day a scris:

Nici eu nu sunt teolog dar zice in multe faze caci nu poti sluji pe alti Dumnezei si sa cauti ce este roditor.

Cred ca descoperindu-L pe Dumnezeu asa cum este El, e un prim pas. Nu poti sta in prejma Lui fara sa fi schimbat. :)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 21:40

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08

gabi_aron a scris:


livu2day a scris:

Dumnezeu e gelos ca gasim placere in lucruri neroditoare a-lui intunericul, adica muzica din lume care te relaxeaza, hobbies si tot feluri de lucruri care le faci din placere pentru firea ta... neroditor la Duhul Domnului si a-Lui Dumnezeu... cand poti gasi placere in lucruri roditoare duhvnicesti si a gasi adevarata bucurie, dragoste si sa fi umplut de Duhul Sfant.


aaa...interpretare :)...nu ai baza biblica in asta.

Ba am citeste Biblie si roaga-te sa te lumineaza si mai vorbim.
Ai zis tu insusi nu poti sluji intunericul si lumina, nu poti sluji pe satana si pe Dumnezeu.
Dar ai uitat caci zice de ce nu poti ca o sa se ureasca una pe alta si o sa fie dezbinare, Dumnezeu nu accepte pe tine pe jumate... ori te dai cu totul ori cu nimic... cand iti ingropi si mori fata de lume, pacat nu mori cu totul e sens commun.

@Mru - In fiecare clipa te poate schimba daca Il lasi.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/01/09 21:49

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
liviu...vorbeam de acea gelozie despre care scriai mai sus...e interpretare, clar, nu am zis ca e o interpretare gresita amice...nu te infierbanta :).

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 21:59

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gabi_aron a scris:

nu scrie ca-s o persoana in Biblie...offffffffffffff...hai sa vorbim la comentariic a stricam subiectul cu gelozia aici daca vorbim despre scopuri si trinitate

Gabi, in Geneza, in ebraica, dupa cate stiu eu, acolo unde la noi este tradus Dumnezeu verbul nu este la singular, ci la plural(un plural folosit la mai mult de doua persoane), dar Domnul ISUS spune ca Eu si Tatal, una suntem. Daca mintea noastra este limitata sa inteleaga asta, trebuie sa apelam la credinta.

[daca ar fi fost Filip sigur va dadea o explicatie mai buna, dar...]

cherrygiana a scris:

Isus avea Duhul Sfant corect?

Biblia spune chiar ca avea Duh fara masura. Am uitat trimiterea.

Ultima modificare de MRU (08/01/09 22:22)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 22:18

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
MRU, acel "una suntem" nu arata faptul ca sunt o persoana. Am si eu vre-o 2-3 pagini a4 despre trinitate, ceva cursuri de teologie dar mi-e lene sa scriu :D ...va zic doar ca sunt persoane diferite dar sunt una in divinitate, se intrepatrund...Dumnezeu atal, Dumnezeu Fiul si Duhul Sfant isi au fiecare partea de contributie la sfintirea credinciosilor....Lui DT i se atribuie opera de creatie, lui DF i se atribuie opera de mantuire si DS face din crestini temple ale ale si este adjunctul Lui Isus pe pamant. pfuu.,..nu pot sa cred ca am ajuns iar la teologii despre trinitate :D

Ultima modificare de gabi_aron (08/01/09 22:26)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 22:26

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gabi_aron a scris:

MRU, acel "una suntem" nu arata faptul ca sunt o persoana. []...Lui DT i se atribuie opera de creatie, lui DF i se atribuie opera de mantuire si DS face din crestini temple ale ale si este adjunctul Lui Isus pe pamant. pfuu.,..nu pot sa cred ca am ajuns iar la teologii despre trinitate :D

Si cu pluralul cum ramane?


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 22:29

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
Dumnezeu Tatal si DS au cooperat la creatiune, de aici pluralul.

"Invatatura despre sfanta treime este una dintre cele mai adanci si dificile de inteles, vorbim nu de trei DUmnezei ci de o Dumnezeire in trei persoane."

Ultima modificare de gabi_aron (08/01/09 22:33)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 22:32

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gabi_aron a scris:

Dumnezeu Tatal si DS au cooperat la creatiune, de aici pluralul.

Pluralul este folosit special pentru 3 persoane[gramatica cu alte reguli :D]! Am aflat de la cineva care stia ebraica. Deci...?

Ultima modificare de MRU (08/01/09 22:34)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 22:33

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
Si eu am auzit despre asta dar nu stiu cat e de autentica, tot ce ti-am zis mai sus nu e de la mine si nu vreau sa intru la alte interpretari sa nu ma pierd, o sa-mi intreb profu de ebraica exact despre acest aspect, ma intalnesc saptamana viitoare cu el si-l intreb, ok?

stiu ca sunt alte reguli ale gramaticii :P ...e chiar grea, crede-ma :)

Ultima modificare de gabi_aron (08/01/09 22:36)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 22:35

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gabi_aron a scris:

Si eu am auzit despre asta dar nu stiu cat e de autentica, tot ce ti-am zis mai sus nu e de la mine si nu vreau sa intru la alte interpretari sa nu ma pierd, o sa-mi intreb profu de ebraica exact despre acest aspect, ma intalnesc saptamana viitoare cu el si-l intreb, ok?

Ok.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 22:36

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08

gabi_aron a scris:

=))))) ...frateeeeeeee
ok...o sa ma conformez si o sa-ti trimit ideile la aprobat, si dupa ce primesc aprobarea ta le voi posta, e bine asa domn' profesor? :)) Doamne fereste!!! :))

Poate e comic pentru tine dar la anumite nu ai cum sa razi, in fine dar sti ceva... poate asta o sa mearga de ce anumite topics nu merge, caci la uni nu poate manca mancare tare si trebuia hraniti cu lapte si miere ca niste bebelashi....
Asa ca de Dumnezeu gelos nu poti scrie totul despre aceste subject, la fel cum cred ca alti deja stiu asta si trebuie sa ne oprim sa zicem anumite lucruri.....
Sa avem grija ce sa zicem ca nu ducem in erroare pe alti, apropo in general ce zis eu stiu ca am vazut in Biblie si daca vreti va dau versete daca nu... ma gandesc cand vorbim despre Domnul macar sa ne aratati unde zice in Biblie asa... ca sa nu ne ducem dupa capul nostru...


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/01/09 22:53

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
ceva mai am doar de zis: multumesc ca ai scris la comentarii regurgitatiile. :)

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 22:57

Site web  
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Iti multumesc ca intelegi, Domnul sa te binecuvinteze.
Daca am zis ceva gresit Domnul sa aiba mila de mine si sa ma lumineze la fel cu tine si cu fiecare in parte.
Pace tie frate. :)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/01/09 23:14

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 10    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net