TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Invidia Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Iacov 5:16b
Mare putere are rugaciunea fierbinte a celui neprihanit.

;)

19/05/11 13:18

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

lorelai a scris:

cumnata mea este super invidioasape toata lumea, nu vede calitatile oamenilor ci numai defectele.

a vedea numai defectele oamenilor inseamna a fi invidios ?

19/05/11 23:15

lorelai
membru

Inregistat: 16/05/11
problema este ca vede defecte chiar si acolo unde nu sunt.poate ca a vedea doar defectele este -rautate-sa zicem, sau neputinta de a vedea si binele in viata. eu i-am zis invidie pt. ca eu consider ca incercand sa-i coboare pe altii vrea sa se ridice ea, deci e invidioasa pe ceea ce reprezinta ceilalti ca oameni.

20/05/11 08:30

lorelai
membru

incerc sa o las deoparte, dar indirect apare in viata mea fiind sora sotului meu. stand in aceiasi curte e foarte greu sa o ignori, dar voi incerca pt. ca ani de zile am avut numai discutii din cauza ei si m-am saturat. gura nu i-o astupa nimeni cu atat mai putin eu care probabil nici nu contez. nu te poate iubi toata lumea...

23/05/11 14:35

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Ce are ea si tu n-ai, de o invidiezi?

Sau ce ai tu si ea n-are, de te invidiaza?

24/05/11 20:41

lorelai
membru

ea nu are absolut nimic din ce mi-as dori eu. si nici eu nu cred ca am ceva ce ar putea invidia ea. si totusi cand vorbeam zicea: uite tu esti mai frumoasa ca mine si eu nu te invidiez! pana sa-mi zica ea lucrul asta eu nici macar nu ma gandisem la acest aspect pt. ca fiecare este cum l-a lasat D-zeu. consider ca toti avem ceva ce nu au ceilalti.suntem unici fiecare in parte si suntem creati intr-un fel sau altul cu un scop.de felul meu sunt modesta si nu-mi plac oamenii laudarosi si mincinosi.

25/05/11 08:15

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

lorelai a scris:

cumnata mea este super invidioasape toata lumea, nu vede calitatile oamenilor ci numai defectele. as vrea sa fie altfel.

Da' tu vezi si altceva la ea decat defectele? Ca din mesajele tale, n-am vazut decat ca-i insirui defectele, punand-o in comparatie cu tine la care ti-ai insiruit numa' calitatile.

lorelai a scris:

de felul meu sunt modesta si nu-mi plac oamenii laudarosi si mincinosi.

Mie nu-mi reiese. Tocmai te-ai laudat ca esti modesta...

26/05/11 00:27

lorelai
membru

am incercat sa-i vad calitatile dar nu reusesc. probabil ca sunt prea plina de veninul care-l arunca mereu. imi este teama sa nu ma insel punand-i, cum am mai facut-o si alte dati, calitati pe care de fapt nu le are. am incercat sa ma descarc pe acest forum pt. ca nu am curaj sa-i spun in fata ce cred,desi de-a lungul timpului am incercat mai cu perdea sa-i deschid ochii dar nu a tinut.nu am curaj pt ca mi-as crea probleme in familie.aceasta nu este doar parerea mea ci si a majoritatii celor din birou. cat despre modestie, subliniez ca nu am spus eu ca as fi frumoasa ci ea a facut aluzie la acest lucru comparandu-se cu mine.eu nu o judec, doar ca mi-ar fi placut sa fie altfel...voiam doar sa prezint situatia sperand la o solutie...singura rezolvare pe care am gasit-o este sa o las asa cum este si sa fac abstractie de existenta ei.

26/05/11 08:51

irlanda
membru

lorelai a scris:

am incercat sa-i vad calitatile dar nu reusesc. probabil ca sunt prea plina de veninul care-l arunca mereu.

Sau cel mai probabil nu-i vezi si calitatile ca esti prea plina de veninul pe care-l ai impotriva ei. In cazul asta nu esti cu nimic mai breaza decat ea.

lorelai a scris:

imi este teama sa nu ma insel punand-i, cum am mai facut-o si alte dati, calitati pe care de fapt nu le are.

Pai punei-le pe cele pe care intr-adevar le are. Nu exista om lipsit de calitati, pentru cultura ta generala.

lorelai a scris:

voiam doar sa prezint situatia sperand la o solutie...singura rezolvare pe care am gasit-o este sa o las asa cum este si sa fac abstractie de existenta ei.

Si care ai fi sperat tu ca ar fi solutia din felul cum ai prezentat situatia? Pe ea ca un demon si pe tine ca un inger?

lorelai a scris:

singura rezolvare pe care am gasit-o este sa o las asa cum este si sa fac abstractie de existenta ei.

Da, asta este singura solutie atunci cand doua persoane se aseamana prea mult...

Ultima modificare de irlanda (26/05/11 11:57)

26/05/11 11:54

lorelai
membru

nu ne asemanam absolut deloc. pt. cultura ta sa stii ca si ea are aceleasi sentimente, numai ca eu nu le ascund. nu sunteti pusi in situatia de a sta cu cineva in curte pe care sa-l auzi zi de zi spunand ce destept este si facand dezacorduri in acelasi timp.cand vei sta cu soacra-ta in casa si cu cumnata in curte atunci sa judeci. eu nu-ti pun la indoiala cultura ta generala asa ca abtine-te.am spus doar ca as dori sa fie altfel, pt. ca eu am prieteni si ma inteleg cu colegi pe cand ea,nu.deci suntem diferite.da, sunt inveninata, dar chestia este reciproca.

26/05/11 12:40

lorelai
membru

calitati nu ii gasesc eu.poate ca sotul sau mama ei le vede.nu am spus ca nu are, o avea...si eu am defecte, nu am spus ca sunt perfecta.

26/05/11 12:42

irlanda
membru

lorelai a scris:

nu ne asemanam absolut deloc.

Asemenea sarcinilor electrice, polii asemanatori se resping, pe cand cei opusi se atrag.

Daca ai fi mai diferita  de ea, cum te consideri, ai fi in stare sa ingramadesti carbuni aprinsi pe capul ei.

lorelai a scris:

nu sunteti pusi in situatia de a sta cu cineva in curte pe care sa-l auzi zi de zi spunand ce destept este si facand dezacorduri in acelasi timp.

Si daca nu sintem pusi, ce? Si daca tu, prin casatorie, ai ales sa stai in curte cu ea, sau cu soacra, cine-i de vina?

lorelai a scris:

cand vei sta cu soacra-ta in casa si cu cumnata in curte atunci sa judeci.

Eu n-o sa ma casatoresc in conditiile in care voi sta cu socra si cu cumnata...

Si uite ca judec, atata timp cat ti-ai expus situatie pe un forum public.

lorelai a scris:

eu nu-ti pun la indoiala cultura ta generala asa ca abtine-te.

Esti pe un forum public, tanti. Prin urmare ti se poate pune la indoiala orice, pentru cultura ta generala. Deci nu am chef sa ma abtin.

lorelai a scris:

da, sunt inveninata, dar chestia este reciproca.

Pai atunci nu te mai vede asa de diferita de ea sau mai buna ca ea.

lorelai a scris:

calitati nu ii gasesc eu.poate ca sotul sau mama ei le vede.

Ideea era sa-i gasesti tu, calitatile...

lorelai a scris:

si eu am defecte, nu am spus ca sunt perfecta.

Ai spus insa ca defectele tale in comparatie cu ale ei, se transforma in adevarate virtuti...
In alta oridine de idei, nu spun ca atitudinea cumnatei tale este una buna, dar nici ca vina faptului ca nu va intelegeti este in totalitate numai a ei.

Si degeaba te oparasti ca ti s-a spus si o alta varianta a situatiei prezentate de tine, in afara celei cum ca tu esti victima neinteleasa si neajutorata a unei cumnate diabolice si chipurile rugaciunea fierbinte a neprihanitei de tine, pentru ea, te-ar ajuta la ceva, cand de fapt, daca tot bati moneda cum ca ai vrea sa fie altfel, trebuie in primul rand sa-ti schimbi tu atitudinea si gandirea despre ea.

Nu spun ca-i usor, dar daca chiar vrei sa fie altfel...daca nu, asa cum ai spus, n-o baga in seama si uita de existenta ei.

26/05/11 14:14

lorelai
membru

multumesc pentru nimic.am incercat ani de zile sa o fac mai sociabila, sa fie altfel.sa fie altfel nu pt. a-mi conveni mie ci pt. ca ceilalti sa nu se mai uite asa ciudat la ea.nu este o vipera pt. ca nu musca decat cu vorbele.la inceput cand m-am casatorit aveam o parere total diferita pentru ca nu o cunosteam suficient.cu timpul descoperi oamenii.probabil ca ea si ea a crezut ca sunt altfel si cu timpul nu ne-am mai inteles.nu mai pot eu de parerea ta, daca e vorba sa fim acizi.nu cred ca este doar vina ei,este si a mea, numai ca ea este pasiva pe cand mie chiar imi pare rau. si eu m-am casatorit din dragoste.ceea ce nu va fi cazul tau...

26/05/11 14:28

irlanda
membru

lorelai a scris:

nu mai pot eu de parerea ta, daca e vorba sa fim acizi.

Tu sa fii sanatoasa.

lorelai a scris:

nu cred ca este doar vina ei,este si a mea, numai ca ea este pasiva pe cand mie chiar imi pare rau.

Parerile de rau nu ajuta la nimic si nici nu te fac mai buna ca ea.

lorelai a scris:

si eu m-am casatorit din dragoste.ceea ce nu va fi cazul tau...

Ah, "m-am casatorit din dragoste" - cata noblete a sufletului...deja mi se deruleaza o telenovela in fata ochilor...

In cazul meu, esti vreo ghicitoare si-mi prezici viitorul? In cazul meu, cred ca putina intelepciune, ar completa in mod benefic acea dragoste.

26/05/11 14:54

lorelai
membru

nu sunt mai buna decat ea. pentru ca nu consider ca este cazul sa ne comparam.asa a fost soarta si nu regret absolut nimic.intelepciunea nu are legatura cu dragostea. cand iubesti faci pur si simplu orice pt. celalalt.esti orb nu vezi decat frumosul din ceea ce se intampla.tu nu-mi cunosti mie sufletul si nici eu pe al tau, de aceea nu-mi dau cu parerea despre cum esti tu.cred ca e bine sa cunosti alti oameni, sa le cunosti sufletul.poate ca ea este prea ascunsa pt.mine si nu reusesc sa inteleg de multe ori ce simte cu adevarat.azi imi spune ceva despre un anumit lucru, maine altceva.tu ai putea cunoaste cu adevarat un asemenea om? da, am crezut ca este bine sa cunosc pe cineva care-mi este apropiat, tinand cont ca ne vedem zilnic cel putin 8 ore.nu am reusit asa cum as fi vrut.nu cred ca sunt o sfanta sau ceva de genul asta. si eu barfesc cand e cazul, sau fac galagie cand nu-mi convine ceva sa zicem...nu vreau sa te conving de absolut nimic, dar cu mana pe inima iti spun ca mi-as fi dorit tare mult sa fie altfel.sa fim prietene sa spunem asa, ca la inceput, acum 10 ani.

26/05/11 15:25

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06

lorelai a scris:

singura rezolvare pe care am gasit-o este sa o las asa cum este si sa fac abstractie de existenta ei.

Ce alte rezolvari ai incercat? Te-ai rugat pt ea si/sau pt relatia voastra?

Ultima modificare de lorre (26/05/11 17:10)

26/05/11 17:10

Old
Moderator

lorelai a scris:

multumesc pentru nimic.am incercat ani de zile sa o fac mai sociabila, sa fie altfel.sa fie altfel nu pt. a-mi conveni mie ci pt. ca ceilalti sa nu se mai uite asa ciudat la ea.nu este o vipera pt. ca nu musca decat cu vorbele.la inceput cand m-am casatorit aveam o parere total diferita pentru ca nu o cunosteam suficient.cu timpul descoperi oamenii.probabil ca ea si ea a crezut ca sunt altfel si cu timpul nu ne-am mai inteles.nu mai pot eu de parerea ta, daca e vorba sa fim acizi.nu cred ca este doar vina ei,este si a mea, numai ca ea este pasiva pe cand mie chiar imi pare rau. si eu m-am casatorit din dragoste.ceea ce nu va fi cazul tau...

lorelai, cu tot necazul tau nu esti indreptatita sa faci atac la persoana!

Considera ca ai primit avertisment oficial.
Asta inseamna ca daca mai continui asa te alegi cu interdictia de a posta o anumita perioada.

Irlanda, atentie si tu, nu o provoca!

Ultima modificare de OLD TRAIAN (26/05/11 21:22)

26/05/11 21:19

lorelai
membru

am fost luata la mişto, imi cer scuze. asta este oricum ultima postare.mie mi-a facut bine conversatia, m-a ajutat. este prima data cand ma destainui pe un forum. toate cele bune!

27/05/11 08:12

irlanda
membru

Ai fost luata la misto dupa ce te-ai ofticat ca nu ti-am facut o statuie legat de situatia ta.

Nu mai cauta iar, vina la altii...

27/05/11 11:18

avast
membru

Inregistat: 04/01/11
lorelai, pai la cum crapa irlanda tastatura in miez de noapte, ce casatorie din dragoste? defapt, ce casatorie?! irlanda, nu stiu cati ani ai insa dupa raspunsuri pari o fetita de 18,19 ani care incearca sa agite spiritele. ideea e ca mai ai putin de asteptat iar cateva sfaturi de la o persoana mai in varsta (lorelai), casatorita, nu ti-ar strica. bafta lorelai la rabdare, si succes irlanda la gasirea unui sot pt tine (sincer era sa scriu "sot pe masura" dar am corectat repede).

ps1: am intrat pe forum fiindca nu am somn, puteti sa-mi raspundeti amandoua insa nu stiu cand voi mai intra, daca vreti sa-mi spuneti ceva trimiteti mesaj privat.

ps2: irlanda si eu sunt necasatorit, 1,80 brunet, ochii verzi, daca te intereseaza ceva legat de mine vezi ps1. Noapte buna!

30/05/11 00:24

Old
Moderator

Avast, esti oftopic, si nu poti spune ca nu te pricepi la regulile spatiului virtual;in plus,  ma mir cum de ai nimerit sa scrii tocmai la topicul acesta, pentru ca nu scriai aici. Cum de n-ai scris si la alta tema? Se vede clar de ce ai scris aici: sa faci caterinca de cineva.

ps1:ar trebui sa ti se stearga postul acesta fara alte explicatii.

ps2:considera ca acum ai primit avertisment, iar la o alta postare in acelasi spirit, chiar daca la alt topic, te alegi cu ban.

30/05/11 05:54

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la