TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/De ce nu se pocaiesc oamenii ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
mihaella, da si nu. cre'ca sunt destui crestini autentici, care au scris zeci de carti, au citit biblia din scoarta in scoarta, au studiat evolutionismul si alte curente sau ramuri ale stiintei. eu sunt de acord, credinta e necesara. dar la fel si faptul de a cerceta. dar, iarasi fiecare face cum crede :)

09/04/11 16:23

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

ultimul mohican a scris:

da, dar tot in Biblie sta scris parca: cercetati scripturile. iar ca sa intelegi ce ebine si ce e rau, nu ajunge doar sa fii aproape de Dumnezeu nu?

sa-ti spun drept, eu nu cred ca posibilitatea de a discerne intre bine si rau depinde de credinta in Dumnezeu. Spun asta cu gandul la persoanele care se declara atei dar accepta si urmeaza definitia de bine si rau data in poruncile din Biblie (a nu minti, a nu fura, a nu ucide, etc).

ultimul mohican a scris:

adica trebuie sa cunosti si sa citesti si Biblia daca crezi in ea, ca sa-ti dai seama ce e pacat si ce nu. sau m,a insel?

Eu observ ca Dumnezeu nu-i cere omului lucruri care vin in contradictie cu natura umana ci doar traseaza un cadru in care firea omului sa nu scape de sub control. Ce este interesant e faptul ca acest cadru este incorporat in insasi natura umana, astfel ca oamenii respecta din fire poruncile Lui si le gasesc ca fiind bune, Biblia nefacand altceva decat sa confirme acest lucru. Deci, chiar daca cineva nu a studiat Biblia, acest lucru nu-l va face automat sa fure sau sa omoare, dupa cum nici studierea (cunoasterea) Bibliei nu il va face automat un iubitor al lui Dumnezeu.

mihaella a scris:

De ce nu se pocaiesc oamenii?
Nu din lipsa de cunoastere ci din slaba vointa. Le trebuie o motivatie puternica.

Este foarte corect ceea ce spui dar ramane totusi intrebarea: in ce consta acea motivatie?
Oricare ar fi acea motivatie, eu cred ca mai important in sine e faptul de a gasi locul unde se naste ea. Acel loc cred ca poate fi descoperit in momentul in care lepadarea de sine nu-ti este straina.

Ultima modificare de zambezi (09/04/11 17:38)

09/04/11 17:36

ultimul mohican
membru

zambezi da, in mare masura bine si obiectiv punctat.

09/04/11 17:56

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

ultimul mohican a scris:

eu sunt de acord, credinta e necesara. dar la fel si faptul de a cerceta.

Si eu cred ca este necesara cercetarea, nu doar a Bibliei ci si a lumii intregi, dar mai cred ca se impune o anumita atitudine adoptata de cel care cerceteaza. Daca cercetatorul pleaca de pe pozitia respingerii existentei lui Dumnezeu, ca el este foarte inteligent si ca se poate baza exclusiv pe simturile si mintea lui pentru aflarea adevarului, cu siguranta se indeparteaza de Dumnezeu deoarece nu mai poate cere nimic de la El.

Poate o sa-ti para amuzant, dar toti oamenii care se declarau atei si carora le-am pus intrebarea: "Ce lucru ai dori sa ceri de la El astfel incat dupa ce-l primesti sa-L iubesti pe Dumnezeu din toata inima ta?", au raspuns: "nimic".

Ultima modificare de zambezi (09/04/11 19:13)

09/04/11 18:22

ultimul mohican
membru

indiferent de la ce premiza pleci (nu zic ca nu conteaza, ba da, dar nu e vital) important e sa cercetezi. sa inveti. sa cauti. sa afli. sa intelegi.

Ultima modificare de ultimul mohican (09/04/11 18:43)

09/04/11 18:43

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

ultimul mohican a scris:

... important e sa cercetezi. sa inveti. sa cauti. sa afli. sa intelegi.

...si dupa?

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

09/04/11 23:44

ultimul mohican
membru

si dupa alegi sa crezi. si alegi si forma in care crezi. sau alegi sa nu crezi. e cam simplu nu?

10/04/11 11:45

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Cat de mult trebuie sa afli ca sa poti crede?

Ultima modificare de emanuel (10/04/11 22:39)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

10/04/11 22:39

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

ultimul mohican a scris:

ca un pacatos necrestin care vrea sa se intoarca pe calea cea buna, nu se va poticni niciodata cand te va vedea pe tine ca si crestin facand fapte reprobabile

Un pacatos necrestin care vrea sa-L urmeze pe Domnul nu-si va lega pocainta, mantuirea, viata vesnica, de faptele reprobabile ale mele.

ultimul mohica a scris:

hmm eu asta n-o cred.

Asta-i o bagatela. Tu nu crezi nici Biblia, asa ca...irelevanta necredinta ta.

FiicaDeRege a scris:

Eu chiar cred ca suntem responsabili de cum ne raportam la cei din jur, daca suntem lumina sau nu.

Nu sintem resposabili de nepocainta lor.

jezzy a scris:

Mie mi s-a parut tot timpul interesant  cum nepocaitii stiu exact cum ar trebui sa se comporte si ce sa faca pocaitii.

Mie mi se pare revoltator.
Nepocaitii se lafaie cu nesimtire si fara nicio jena in mocirla ignorantei, napasarii, necredintei, pacatoseniei si stricaciunii lor dar nu pregeta sa "sa se poticneasca", sa-i vaneze, si sa se uite cu lupa dupa pocaiti cand mai vad la ei cate-o pata.
Si ce ma irita cel mai mult este ca tot pocaitii se simt vinovati si tremura cand cate-un nepocait d'asta care se mai lauda si ca stie cica Biblia, incepe si face teoria neprihanirii si teoria poticnirii in "faptele reprobabile" ale pocaitilor cand in realitate n-ar avea dreptul sa-si ridice nasu' din mizeria lui...

zambezi a scris:

sa-ti spun drept, eu nu cred ca posibilitatea de a discerne intre bine si rau depinde de credinta in Dumnezeu.

"Frica Domnului este inceputul stiintei...(Prov.1:7)

zambezi a scris:

Spun asta cu gandul la persoanele care se declara atei dar accepta si urmeaza definitia de bine si rau data in poruncile din Biblie (a nu minti, a nu fura, a nu ucide, etc).

Urmeaza definitia de bine si rau nu din Biblie ci din societatea care le-o impune.

Ultima modificare de irlanda (14/04/11 10:02)

14/04/11 02:48

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Ai scris:
mihaella a scris:

Mie mi s-a parut tot timpul interesant  cum nepocaitii stiu exact cum ar trebui sa se comporte si ce sa faca pocaitii.

Aici mi-ai incalcat drepturile de autor:P

14/04/11 08:40

irlanda
membru

Am corectat, scuze.

14/04/11 10:02

ultimul mohican
membru

irlanda a scris:

Asta-i o bagatela. Tu nu crezi nici Biblia, asa ca...irelevanta necredinta ta

datorita faptului ca tu ai pe acest forum mai multe certuri decat orice alt ateu sau credincios, atitudinea ta nu-mi pare a fi una de crestin. asa ca pt. mine e la fel de irlevanta parerea ta.

Mie mi se pare revoltator.
Nepocaitii se lafaie cu nesimtire si fara nicio jena in mocirla ignorantei, napasarii, necredintei, pacatoseniei si stricaciunii lor dar nu pregeta sa "sa se poticneasca", sa-i vaneze, si sa se uite cu lupa dupa pocaiti cand mai vad la ei cate-o pata.
Si ce ma irita cel mai mult este ca tot pocaitii se simt vinovati si tremura cand cate-un nepocait d'asta care se mai lauda si ca stie cica Biblia, incepe si face teoria neprihanirii si teoria poticnirii in "faptele reprobabile" ale pocaitilor cand in realitate n-ar avea dreptul sa-si ridice nasu' din mizeria lui...

eu nu vanez nimic. mi-am spus doar o parere. a la inceput ma amuza, acum ma plictiseste faptul ca de cate ori nu ne convine ceva, nu se vine cu argumente ci cu "tu nu esti pocait taci"

Ultima modificare de ultimul mohican (14/04/11 10:38)

14/04/11 10:37

jezzy
membru

ultimul mohican a scris:

eu nu vanez nimic. mi-am spus doar o parere. a la inceput ma amuza, acum ma plictiseste faptul ca de cate ori nu ne convine ceva, nu se vine cu argumente ci cu "tu nu esti pocait taci"

Da' nici nu stiu daca vorbea despre tine.Am impresia ca era doar o generalizare.
Acuma daca as fi rea, as putea sa te parafrazez si sa spun: Cand nu mai ai argumente, incepe sa faci pe victima!
Repet, daca as fi rea!Dar nu sunt.

14/04/11 11:04

ultimul mohican
membru

nu fac pe victima, imi pare rau daca asa s-a inteles. si eu am facut o afirmatie tot la general, chiar daca provocata acum de-o replica data de irlanda.

14/04/11 11:08

jezzy
membru

Ma rog, daca tu spui ca nu, asa o fi, dar eu aveam in minte ce ai spus aici:
ultimul mohican a scris:

de cate ori nu ne convine ceva, nu se vine cu argumente ci cu "tu nu esti pocait taci"

Nu tin minte sa-ti fi inchis cineva gura, din cauza ca n-ai fi pocait.Poate ca irlanda a insinuat ceva, dar a fost un caz singular.(Daca gresesc, vreau link-urile.)Deci chiar nu era cazul sa generalizezi.

14/04/11 11:41

irlanda
membru

ultimul mohican a scris:

datorita faptului ca tu ai pe acest forum mai multe certuri decat orice alt ateu sau credincios, atitudinea ta nu-mi pare a fi una de crestin.

Nu spun ca atitudinea mea pe acest forum ar fi una exemplara de crestin. Nu spun ca  am ajuns la stadiul de a nu mai avea nimic de condamnat in mine.

Spun insa ca: "in adevar, ca nimic bun nu locuieste in mine, adica in firea mea pamanteasca, pentru ca, ce-i drept, am vointa sa fac binele, dar n-am puterea sa-l fac." (Rom.7:18)

Inaintea Domnului sint convinsa ca imi este apreciata si recunoscuta atitudinea mea ca fiind a unui crestin, atata timp cat imi recunosc greselile/caderile si-mi cunoaste bunavointa.

ultimul mohican a scris:

asa ca pt. mine e la fel de irlevanta parerea ta.

Nu-i doar o parere, parerea mea.

ultimul mohican a scris:

Ba vanezi si inca cu ce placere. Ti-am mai spus o data(dar din exces de zel mi-a fost sters mesajul) ca daca ar fi la o adica ai manca pe paine pocaitii fara vreo remuscare sau "respectul" pe care il tot invoci fata de ei...

Atata timp cat tu nu ridici un deget ca sa te straduiesti sa intelegi si sa ai o atitudine crestina, nu-ti este permis sa-i judeci pe cei care o fac, chiar daca nu le reuseste de fiecare data.

Spune-ti parerea despre pocaiti si atitudinea lor, dar de pe locul ignorantei, nepasarii si necredintei pe care te situezi cu atata trufie.

Nu de pe un loc superior sau egal fata de pocaiti.

Bunul simt, daca il ai, ar trebui sa te invete asta.

Ultima modificare de irlanda (14/04/11 11:53)

14/04/11 11:43

ultimul mohican
membru

hai sa facem abstractie cel putin pe moment si pe acest subiect la antipatiile dintre noi doi (aici ma refer la amandoi, ca sa nu apara neintelegeri, de genul zic si eu am gresit si tu ai exagerat.) si sa ne limitam la subiect.

daca apostolul pavel, ar fi predicat evanghelia multimilor cu 2 pahare de vin in mana, pe jumatate beat, crezi ca ar mai fi convertit atatia pacatosi? daca petru, cand le vorbea oamenilor despre Dumnezeu, ar fi avut cinci curve langa el si ar fi trait in ditamai preacurvia, ar mai fi fost oare ascultat in aceeasi masura?

eu stiu ce inseamna "faceti ce zic ei nu faceti ca ei" dar totusi cred ca un crestin trebnuie sa aiba grija de comportamentul si purtarea sa. (asta nu inseamna vai nu merg la teatru ca zice x sau y ca e pacat, am dat un exemplu teoretic aici, dar trebuie sa fie atent la faptele si vorbele sale in primul rand pt. Dumnezeu, dar si pt faptul ca misionar sau pastor sau un frate ce se ocupa cu evanghelizarea, sau simplu crestin, a fost trimis sa fie lumina in intuneric si lume)

Ultima modificare de ultimul mohican (14/04/11 12:35)

14/04/11 12:34

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Sunt sigur ca daca te-ai pocai :P ai zice exact ca irlanda "vorbeste bre din punctul tau de vedere, al necredinciosului, nu ma invata ceva ce nu crezi/accepti"

ps: sa-mi fie cu iertare ca n-am citit decat 2-3 posturi si se poate sa 'deviez' de la discutiile voastre in cateva pagini, nu am timp :P

Ultima modificare de daniel (14/04/11 18:18)

14/04/11 13:23

ultimul mohican
membru

sper ca esti sigur, nu sigura :D . apoi nu mai fi asa. cand intri intr-o dezbatere, de orice natura, iei in considerare si situatia interlocutorului, dar in primul rand, tii cont de ceea ce zice, de argumente si de obiectivitate. de elocventa si ceea ce spune measajul lui. ai doua facultati? ai citit 3000 de carti? crezi ca le-ai vazut pe toate? o sa intalnesti intr-o zi un om cu patru clase, care o sa-ti dea lectii intr-un anume domeniu. sau mai multe. dar asta e deja si demult off-topic. asa cum am spus hai sa trecem peste amanunte si sa ne limitam la subiectul de fata. :)

Ultima modificare de ultimul mohican (14/04/11 13:37)

14/04/11 13:36

jezzy
membru

ultimul mohican a scris:

daca apostolul pavel, ar fi predicat evanghelia multimilor cu 2 pahare de vin in mana, pe jumatate beat, crezi ca ar mai fi convertit atatia pacatosi? daca petru, cand le vorbea oamenilor despre Dumnezeu, ar fi avut cinci curve langa el si ar fi trait in ditamai preacurvia, ar mai fi fost oare ascultat in aceeasi masura?

Cunosti tu asemenea crestini?
In alta ordine de idei, tu trebuie sa intelegi un lucru: oamenii aia nu s-au pocait din cauza vietii pline de sfintenie si fara pacat a lui Petru.A fost lucrarea lui Dumnezeu in intregime.Petru a fost un om ca noi, cu caderi, cu ispite, cu abateri.El a fost doar instrumentul in mana lui Dumnezeu.Si asta e valabil pt toti marii predicatori.Si de ce crezi ca a fost scris in Biblie episodul cu lepadarea de Isus?Tocmai ca noi sa realizam ca poti sa cazi pana in cel mai de jos punct, dar asta nu inseamna ca nu exista restaurare.Eu una recunosc, departe de El sunt capabila de absolut orice.Sa nu crezi ca daca m-am pocait, gata, m-am urcat pe nu stiu ce si nu ma mai da nimeni jos.Exista lupte care se dau in fiecare zi si esecuri si caderi de care n-are nimeni habar.Toate astea se intampla, dar stii care e diferenta intre mine si un necrestin?Eu ma ridic dupa fiecare cazatura.Poate mai am probleme cu echilibrul, poate sunt ametita si vad in ceata, dar sunt in picioare.Asta e diferenta.Dar eu ti-am mai zis, tu nu ai cum sa intelegi lucrurile astea, oricat te-ai stradui.Pentru ca in domeniul asta nu te ajuta IQ-ul.Sunt oameni care nu stiu sa citeasca, dar au inteles.Si ai putea sa intelegi si tu, daca ai lasa logica omeneasca deoparte, si te-ai ruga sa fii luminat.

14/04/11 19:00

ultimul mohican
membru

eviti sa raspunzi. sau poate nu intelegi o analogie. o situatie ipotetica.

14/04/11 20:24

irlanda
membru

ultimul mohican a scris:

hai sa facem abstractie cel putin pe moment si pe acest subiect la antipatiile dintre noi doi (aici ma refer la amandoi, ca sa nu apara neintelegeri, de genul zic si eu am gresit si tu ai exagerat.) si sa ne limitam la subiect.

Scuteste-ma cu morala si cumsecadenia ta...

ultimul mohican a scris:

Daca si cu parca se plimbau intr-o barca....

Asta-i nu-i o analogie este o speculatie personala ieftina si nepotrivita .

Daca tot bati moneda pe nepocainta oamenilor din pricina crestinilor doar cu numele de ce atunci cand a venit Domnul Isus in persoana care reprezenta Dumnezeirea, Lumina, Sfintenia pe pamant n-au crezut in El si nu s-au pocait oamenii?

Ce cusur au vazut la El de spuneau ca are drac? Ce fapte reprobabile a savarsit El de majoritatea L-au dispretuit si in cele din urma L-au rastignit?

Ninmic altceva nu-l poate desparti si opri pe un necredincios sa se pocaiasca decat inima lui nespus de rea si necredincioasa.

ultimul mohican a scris:

eviti sa raspunzi. sau poate nu intelegi o analogie. o situatie ipotetica.

Ti-a raspuns perfect.

Tu insa eviti sa recunoasti ca nu  ai argumente cu care sa sustii ca fiind motivata scuza invocata de necredinciosii, care nu vor sa se pocaiasca, cum ca li se inmoaie inima cand vad ca crestinii nu sint niste oameni sfinti/perfecti numa'  buni de pusi in incoane.

Sa nu se amageasca nimeni ca Dumnezeu se va lasa induplecat cand la judecata i se prezenta aceasta scuza cand cel in cauza va fi intrebat de ce nu L-a primit in inima si viata sa pe El.

Nu exista nicio scuza pentru cel care-si impietreste inima si alege sa traiasca in pacat si necredinta.

14/04/11 21:39

jezzy
membru

@ultimul mohican: Ti-am raspuns destul de bine.Daca nu vrei sa citesti ce scriu, n-am ce sa-ti mai zic.
Si termina te rog, cu prostiile alea cu asa-zisele situatii ipotetice.Nu o sa vezi niciodata predicatori asa cum i-ai descris tu.Sau chiar daca ar fi, sunt cazuri izolate, deci nu au nici o relevanta in discutia noastra.

Ultima modificare de jezzy (14/04/11 21:49)

14/04/11 21:47

ultimul mohican
membru

ce-i drept jezzy, nu stiu asemenea pastori. dar oameni ce predica in fata, care spun  poezii sau canta in biserica cunosc. apoi am mai cunoscut diversi preoti. iar prostiile alea de exemple, indiferent cat de ciudate erau, erau doar niste exemple pentru a va face sa intelegeti ceva.

apoi cand am zis ca eviti sa raspunzi la intrebare, mi se pare ca am avut dreptate. oricat de aiurite au fost exemplele, nu am vazut niciun raspuns. eu am intrebat ceva, daca pavel, sau petru aveau o purtare nedemna pt.un crestin, mai converteau atatia oameni? aici voiam un rasopuns. de genul: da si daca apostolul pavel era cunoscut ca un betiv, oamenii il ascultau in aceeasi masura, sau nu, nu-l ascultau la fel.

exemplele pe care le dau, chiar daca sunt fortate, sunt facute pt. a sublinia ceva. in niciun caz nu vreau sa se inteleaga ca judec purtarea crestinilor. nu, doar ca a ajuns discutia la faptul, daca purtarea crestinilor influenteaza sau nu, convertirea celorlalti. si eu zic ca da.evident nu este un motiv vital, pt. ca fiecare este stapan pe alegerile lui. doar ca apar circumstante. atenuante sau nu.

irlanda a scris:

Scuteste-ma cu morala si cumsecadenia ta...

nu era nici morala nici cumsecadenie. ci doar un apel sa ne rezumam la argumente si sa nu ne mai certam pe marginea discutiei. dar e extrem de amuzant (pt. mine) tonul cu care poti sa raspunzi tu la un apel de "pace" . nu o sa se mai intample.

Sa nu se amageasca nimeni ca Dumnezeu se va lasa induplecat cand la judecata i se prezenta aceasta scuza cand cel in cauza va fi intrebat de ce nu L-a primit in inima si viata sa pe El.

eu nu ma amagesc cu asa ceva. in schimb sa nu se amageasca nimeni ca nu va fi judecat pt. purtarea lui. purtare cu ajutorul careia a intors la Dumnezeu 30 de oameni. sau niciunul.

Ultima modificare de ultimul mohican (15/04/11 08:05)

15/04/11 07:37

jezzy
membru

ultimul mohican a scris:

ce-i drept jezzy, nu stiu asemenea pastori. dar oameni ce predica in fata, care spun  poezii sau canta in biserica cunosc. apoi am mai cunoscut diversi preoti. iar prostiile alea de exemple, indiferent cat de ciudate erau, erau doar niste exemple pentru a va face sa intelegeti ceva.

Cum am mai zis, cazurile alea sunt exceptia, nu regula.Si apoi, nici nu stim daca oamenii aia chiar sunt crestini, dar deja asta e alta discutie.
Si nu prea pricep, ce vrei sa intelegem?Ca suntem cu totii niste pacatosi?Guess what, stim deja asta!

eu am intrebat ceva, daca pavel, sau petru aveau o purtare nedemna pt.un crestin, mai converteau atatia oameni?
Tin sa-ti amintesc ca Petru s-a lepadat de Isus de 3 ori.Banuiesc ca asta inseamna purtare nedemna pentru un crestin, in acceptiunea ta.Dar asta nu l-a impiedicat nicicum sa tina predica aia din ziua coborarii Duhului Sfant, si astfel sa se adauge la numarul crestinilor 3000(trei mii!) de oamenii.
aici voiam un rasopuns. de genul: da si daca apostolul pavel era cunoscut ca un betiv, oamenii il ascultau in aceeasi masura, sau nu, nu-l ascultau la fel.
Lucrurile nu sunt asa de simple ca sa iti raspund doar cu da sau nu.
in schimb sa nu se amageasca nimeni ca nu va fi judecat pt. purtarea lui. purtare cu ajutorul careia a intors la Dumnezeu 30 de oameni. sau niciunul.

Chiar nu e treaba ta sa te ingrijorezi de cum ma va judeca pe mine Dumnezeu.Ma induioseaza gestul tau, dar eu te sfatuiesc sincer sa iti faci mai multe griji pentru tine.

15/04/11 08:50

Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la