TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/De ce nu se pocaiesc oamenii ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08
M-am gandit ca poate oamenii nu se mai pocaiesc pentru ca noi nu mai suntem lumina in intuneric. E cam vai si amar de noi daca e asa.

Ultima modificare de FiicaDeRege (25/03/11 18:29)


_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

25/03/11 18:29

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Sau poate nu stiu ca trebuie sa se pocaiasca si n-are cine sa le spuna.

Am auzit o chestie tare draguta: "noi raspundem oamenilor la intrebari pe care ei nu le pun, intr-o limba pe care ei n-o inteleg"


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

04/04/11 10:51

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Oamenii stiu ca trebuie sa se pocaiasca.Dumnezeu a pus in noi gandul vesniciei.Nu se pocaiesc pentru ca nu vor.
Acuma nu mai e ca acum 2 mii de ani, Biblia se gaseste la dispozitia oricui.
Normal, noi suntem datori sa le spunem, dar nu ii putem convinge noi.Duhul Sfant face asta.
Si daca nu se pocaiesc, e vina lor si a nimanui altcuiva.
Apropo de asta, imi amintesc de filmuletul ala 'scrisoare din iad' parca se chema.Eu nu sunt de acord cu ideea aia.Il invinuia pe prietenul lui ca nu i-a spus, dar el de ce n-a intrebat?
La urma urmei nu prietenul lui va petrece vesnicia in iad.
Da, prietenul a gresit nespunandu-i, dar asta nu e scuza pentru celalalt.De fapt, el chiar si in iad incearca sa arunce vina tot pe altii, in loc sa accepte ca el e singurul vinovat.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

04/04/11 11:32

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Pot sa aiba Biblia la dispozitia lor, daca n-o citesc, de unde vor afla?

Unii da, stiu ca trebuie sa se pocaiasca, dar pentru altii pocainta e o caricatura, asa cum afla de la rauvoitori, si nu numai. Si atunci, pentru ce-i acuzam?

Ultima modificare de emanuel (04/04/11 11:57)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

04/04/11 11:56

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08

FiicaDeRege a scris:

M-am gandit ca poate oamenii nu se mai pocaiesc pentru ca noi nu mai suntem lumina in intuneric. E cam vai si amar de noi daca e asa.

asa-i nici noi nu mai suntem lumina in intuneric ,de multe ori ei saeimpiedica in comportamentul nostru ...m-ai aud sa ma pocaiesc ca si X sau Y atunci mai bine nu

Ultima modificare de crisstina (04/04/11 12:27)


_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

04/04/11 12:27

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

crisstina a scris:


asa-i nici noi nu mai suntem lumina in intuneric ,de multe ori ei saeimpiedica in comportamentul nostru ...m-ai aud sa ma pocaiesc ca si X sau Y atunci mai bine nu

Daca tot sint asa de impiedicati cum crezi, de ce nu se impiedica si in comportamentul bun al lui x sau y si sa spuna "decat sa fiu un ignorant ca mine care numa' arata pe altii cu degetul mai bine ma pocaiesc si sa fiu si eu un crestin veritabil ca x sau y ?


05/04/11 16:55

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

irlanda a scris:


Daca tot sint asa de impiedicati cum crezi, de ce nu se impiedica si in comportamentul bun al lui x sau y si sa spuna "decat sa fiu un ignorant ca mine care numa' arata pe altii cu degetul mai bine ma pocaiesc si sa fiu si eu un crestin veritabil ca x sau y ?

Pentru ca s-a promovat mult prea mult smecheria si modernismul, iar oamenii buni, cu un comportament mai deosebit sunt luati peste picior si considerati slabi pentru a birui intr-o societate atat de dura.Deci multi nu ii vor lua drept model, din contra,o sa-i batjocoreasca.

Ultima modificare de Roxana (07/04/11 13:05)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


07/04/11 13:04

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Deci nu de impiedicati ce sint ei in comportamentul nostru nu se pocaiesc.
Nu se pocaiesc pentru ca nu vor.


07/04/11 14:35

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Da, exact.

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


07/04/11 14:51

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
oamenii nu se pocaiesc dintr-o sumedenie de motive. faptul ca multi dintre crestini nu sunt lumina in intuneric, este unul dintrte motive. nu singurul dar se afla acolo.daca eu de exemplu as vrea sa ma intorc la Dumnezeu, nu as tine cont de ce fac crestinii din jurul meu. dar eu, cat de cat cunosc biblia, am trait si am mers prin biserici. daca in schimb x sau y care cunoaste ceva crestini dar nu si biblia, vede in jurul lui ce fac cei ce merg la biserica, va gasi o pricina de poticnire in asta.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

07/04/11 15:13

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
tu de ce nu te pocaiesti, mohicane ?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

07/04/11 19:56

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
eu nu mai cred april. in niciun caz nu ma iau dupa ce face x sau y. dar oamenii in general se mai uita la ce fac crestinii. :)

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

07/04/11 20:12

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Hm. Eu sper ca obosit de ratacire sa gasesti calea dreapta.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

07/04/11 20:21

   
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08

irlanda a scris:

Nu se pocaiesc pentru ca nu vor.

Exact. Dar hai sa iti povestesc ceva: tatal meu a mers la o nunta si acolo a stat la masa cu un om necrestin, politist, care testeaza pt carnetul de soferi. Si tata ii zicea din Biblie diverse lucruri, la care el a spus: "Iti pot numi multi oameni din locul acesta carora le-am luat carnetul deoarece conduceau in stare de ebrietate." Pur si simplu tata nu a mai avut ce zice. Lumina a fost stirbita in fata acestui om.

Un motiv pentru care oamenii nu se pocaiesc poate fi si acesta pe care l-am prezentat eu, dar nici pe departe nu e singurul.

Ultima modificare de FiicaDeRege (07/04/11 22:15)


_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

07/04/11 22:14

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

ultimul mohican a scris:


dar eu, cat de cat cunosc biblia

Daca nu o crezi, egala cu zero cunostinta ta.

ultimul mohican a scris:


daca in schimb x sau y care cunoaste ceva crestini dar nu si biblia, vede in jurul lui ce fac cei ce merg la biserica, va gasi o pricina de poticnire in asta.

Cine vrea intr-adevar sa se pocaiasca, nu se va uita nici la x si nici la y.

FiicaDeRege a scris:


Pur si simplu tata nu a mai avut ce zice. Lumina a fost stirbita in fata acestui om.

Pacat ca nu a avut ce sa-i mai spuna. Eu i-as fi spus ca nu oricine spune Doamne, Doamne face voia Tatalui.

FiicaDeRege a scris:


Un motiv pentru care oamenii nu se pocaiesc poate fi si acesta pe care l-am prezentat eu, dar nici pe departe nu e singurul.

Poate fi un motiv pentru cei care vor sa-si caute scuza pentru nepasarea lor si incapacitatea voita de a-si schimba viata.


08/04/11 00:32

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
E adevarat si asta, ca nu vor, si atunci gasesc scuze, dar intai vine ce e firesc, oamenii se uita la ce se vede. Sunt unii oameni care pricep idei, dar altii vad intai persoane.

E adevarat ca putea sa-i spuna ca nu oricine zice Doamnne, Doamne... sau expresia "nu este padure fara uscaturi", dar nici nu e cinstit sa ne ascundem nici noi dupa asta. Pe oameni ii indemnam sa se pocaiasca, iar pe ai nostri, care nu sunt lumina, la fel: ii indemnam sa se pocaiasca.

Domnul Isus chemand oamenii spunea: "veniti dupa Mine", iar Apostolul Pavel zicea: "calcati pe urmele mele..."
Cred ca asta este tinta noastra o viata langa Domnul in asa fel incat sa le spunem oamenilor: "veniti dupa mine" Eu asta imi doresc sa pot spune.


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

08/04/11 00:43

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

emanuel a scris:


E adevarat si asta, ca nu vor, si atunci gasesc scuze, dar intai vine ce e firesc, oamenii se uita la ce se vede. Sunt unii oameni care pricep idei, dar altii vad intai persoane.

Am cunoscut si cunosc o multime de cazuri in care oameni intr-adevar sinceri in dorinta lor dupa Dumnezeu nu le-a pasat de persoane. Aia-i pocainta adevarata.

emanuel a scris:


dar nici nu e cinstit sa ne ascundem nici noi dupa asta.

Cum adica?

emanuel a scris:


iar Apostolul Pavel zicea: "calcati pe urmele mele..."

Pai da, nu zicea calcati pe urmele lor.

emanuel a scris:


Cred ca asta este tinta noastra o viata langa Domnul in asa fel incat sa le spunem oamenilor: "veniti dupa mine" Eu asta imi doresc sa pot spune.

Sa zica numai cine se incadreaza in urmele lui Hristos.

Ultima modificare de irlanda (08/04/11 00:51)


08/04/11 00:51

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
cre'ca reiterez un mesaj pe cat se poate de simplu pe atat de adevarat. oamenii, asa cum am spus nu se pocaiesc din n motive. ca au inima impietrita, ca nu vor sa renunte la placeri, ca nu cred in Dumnezeu, etc. dar, si faptul ca unii crestini poarta acest nume degeaba, este unul din motive. ca vrem s-o accpetam sau nu e cu totul alta poveste. sau sta aiurea scris in biblie (parafrazez ca nu stiu exact versetele) sa fiti lumina in lumina si sa nu fiti pricina de poticnire pentru nimeni.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

08/04/11 08:17

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Mohicanule, ai dreptate intr-o masura foarte foarte mica.

Un om inteligent (ca tine) nu se va poticni in cutare crestin formal care isi spala masina langa gardul vecinului si lasa sa curga apa cu detergent pe florile acestuia, ci se va pocai dupa chemarea lui Dumnezeu, si va fi apoi un exemplu pozitiv si pentru crestinul acesta de forma.

Cred ca la asta se referea irlanda.
Aceea ca nu-i justificat cu adevarat cel ce se ascunde cu nepocainta lui in spatele crestinilor formali, sau in spatele unor crestini autentici dar care au anumite slabiciuni.
Faptul ca totusi invoca atare situatie adesea e un fel de praf in ochi.

Sunt foarte putini cei care nu au capacitatea sa treaca dincolo de unele fapte reprobabile de altfel ale celor care spun ca sunt credinciosi.

Un om inteligent opereaza pe taramul ideilor pe cre le aplica apoi la viata sa, iar faptele merituoase ale unor crestini sunt doar o confirmare pentru el ca viata crestina este posibila.


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

08/04/11 08:38

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
si eu te intreb pe tine, cati oameni inteligenti cunosti si cati, (cum sa zic frumos? nu zic) prosti? deci nu stiu cat de mic e masura in care am dreptate.

sa luam un ortodox doar cu numele, asa cum sunt majoritatea (omul asta merge la biserica la paste si la craciun si nu a deschis niciodata biblia in viata lui) eu cu george ca si crestini penticostali sa zicem ,ii vorbim de Dumnezeu. apoi il luam intr-o dupa-amiaza la biserica. pe drum ne intreaba omul una alta despre religia si credinta noastra. noi ii spunem. uite ca in biblie Dumnezeu ne invata de bine, crestinul nu fumeaza nu se imbata ca porcul, are bunatate, ne invata biblia sa nu fim curvari, sa nu injuram etc. ajungem la biserica, omul asculta o slujba frumoasa, zice ca-i place si ca vrea sa mai vina. apoi peste o zi, ma vede pe mine intr-un restaurant cu femeia unui vecin sarutndu-ne ca doi porumbei. pleaca de acolo si-l vede pe george injurandu-se cu alt pocait ca la usa cortului. chiar crezi ca acel om va zice nu conteaza, eu ma duc si maine la adunare? este adevarat. el pe Dumnezeu il si trebuie sa-l caute, insa........


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

08/04/11 08:49

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Acuma tu folosesti hiperbola ca sa dovedesti ca ai dreptate.

Este o regula in homiletica: nu-i considera savanti pe toti oamenii atunci cand expui o idee, dar nu le permite nici prea multa prostie. (folosind expresia ta).

Eu cred ca cei mai muklti dintre oameni nu sunt badea niculae, ci au minte in cap sa gandeasca, iar daca nu gandesc putem sa ii ajutam sa gandeasca.

Nu zic asta sa scuz pocainta formala si pacatul dar incerc sa fiu realist, nici chiar asa pacate nu sunt cum zici tu, nici nu-s toti usa de biserica.

De asta zice Biblia:(si tu ai folosit citat :) ) "cine-i sfant sa se sfinteasca,..." pentru ca nu-i sfant destul

Ultima modificare de emanuel (08/04/11 09:10)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

08/04/11 09:04

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Oamenii care vor sa se pocaiasca nu trebuie sa mearga nici la penticostali, nici la ortodocsi. Trebuie sa mearga la Dumnezeu. Restul sunt detalii.

Dar pe tine ce te impiedica sa mai crezi? Iti recomand trilogia "Pledoarie..." a lui Lee Strobel, un ateu care a ajuns sa creada.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

08/04/11 09:09

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
doar cand zici ca cei mai multi oameni au minte si sunt realist folosesti un oximorom, ca sa ramanem la figuri de stil. nu, eu n-am folosit nicio hiperbola. ti-am expus un caz ipotetic si foarte posibil.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

08/04/11 09:10

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
archangel, eu am expus cele doua religii ca si exemple. clar ca trebuie sa mearga la dumnezeu, dar majoritatea dintre ei, isi aleg o religie, o biserica prin care-l cauta pe Dumnezeu.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

08/04/11 09:11

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

ultimul mohican a scris:

dar majoritatea dintre ei, isi aleg o religie, o biserica prin care-l cauta pe Dumnezeu.

Daca Il cauta pe Dumnezeu printr-o biserica deja sunt in eroare. Ei trebuie sa-L exprime pe Dumnezeu cu Care au o relatie printr-o biserica.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

08/04/11 09:41

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 7    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net