TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Cum ii spui unei fete/ unui baiat ce simti pt ea/el? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 19
felyy
membru

Inregistat: 23/06/08

black-panther a scris:

Am patit ca dupa ce i-am zis direct fata ocolisuri ce simt sa ma trezesc cu o raceala/reticenta si chiar respingere... !?

Ce zici daca nu-i spunea-i si sperai in continuare cand iti dadea-i seama de adevar era mai bine?

17/12/08 23:04

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Eu cred ca black-panter a procedat bine.
Când eşti decis să-ţi deschizi inima în faţa cuiva trebuie să fi pregatit totuşi să suporţi consecinţele.. care pot fi pozitive sau negative.
Amânarea ar fi implicat o stare tot mai adâncă de incertitudine şi speranţe înşelătoare.
Personal, apreciez persoanele care au această siguranţă şi stabilitate pe plan sentimental deoarece au curajul să spună lucrurilor pe nume , fără ocolişuri.
Asta nu înseamna că vor primi mereu răspunsuri afirmative. Nu. Dar îi apreciez pt ca au avut curajul să încerce.

18/12/08 11:36

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

mihaella a scris:

Personal, apreciez persoanele care au această siguranţă şi stabilitate pe plan sentimental deoarece au curajul să spună lucrurilor pe nume , fără ocolişuri.

Sunt de acord cu tine, mihaella. Aş face doar o completare mică: lucrurile pe nume se spun cu duhul blândeţii şi în prealabil trebuie înălţată o rugăciune pentru cel/cea care va primi vestea respectivă. Altfel se nasc depresii sau alte chestii.

18/12/08 11:39

mihaella
+

Aşa e Magdy.
Când am spus că apreciez pe cei care sunt direcţi şi spun lucrurilor pe nume m-am referit strict la persoanele care au curajul să-şi recunoscă sentimentele atunci când doresc să înceapă o relaţie şi care sunt capabili să suporte urmările, indiferent care ar fi ele.

Însă, când e vorba de un refuz.. aş opta pt subtilitate.

Ultima modificare de mihaella (18/12/08 11:48)

18/12/08 11:46

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Partial sunt de acord cu voi dar la faza asta :

mihaella a scris:

ma gandeam si eu...cum poti sora sa stii daca el/ea te refuza/ respinge/ se face ca plua ?:D

black-panther sunt curios :D, ai mai incercat ? ;)

Mie imi place cand ii spui 'din senin' unui/unei prietene ca iti place de ea si ea/el nu mai stie ce sa zica ( adica atunci cand ne luam prin surprindere nu cand e evident ca trebuie sa urmeze o declaratie) :D

18/12/08 19:24

mihaella
+

daniel-l a scris:

ma gandeam si eu...cum poti sora sa stii daca el/ea te refuza/ respinge/ se face ca plua?

Frate, nu ştiu dacă am înţeles exact ce ai vrut să zici.
Ideea e că în momentul în care refuzi să ai o relaţie cu cineva te poţi exprima mai puţin direct şi brutal pt a evita ca persoana respectivă să se desconsidere sau să intre în depresie.
Reacţia depinde de sensibilitatea fiecăruia.

Cum îţi dai seama că nu are rost să insişti? Greu.
Pt că întâlnim deseori persoane care deşi nu doresc sa înceapă o relaţie sunt încântate de postura de "wanted" şi atunci nu se sinchisesc să clarifice de la început lucrurile.
Totuşi, dacă nu eşti prea "orbit" de dragoste, îţi dai seama din principiu că nu eşti dorit.

Ce e de făcut? Aştepţi o perioadă să-ţi treacă iar apoi te... reprofilezi. :)

19/12/08 14:59

daniel
membru

Am inteles gresit :D, ( inainte sa fii refuzata optezi la subtilitate )

19/12/08 20:49

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05

felyy a scris:

black-panther a scris:

Am patit ca dupa ce i-am zis direct fata ocolisuri ce simt sa ma trezesc cu o raceala/reticenta si chiar respingere... !?

Ce zici daca nu-i spunea-i si sperai in continuare cand iti dadea-i seama de adevar era mai bine?

Deasupra tuturor cred ca toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce-L iubesc pe Dumnezeu, insa logic vorbind cred ca daca mai aveam ceva rabdare continuam sa ne apropiem ca persoane si relatia putea sa se dezvolte chiar in directia in care-mi doream...

mihaella a scris:

prefer sa fie direct, clar si concis ca sa pot pricepe insa cu blandete.

daniel-l a scris:

black-panther sunt curios :D, ai mai incercat ? ;)

N-as putea zice ca am mai incercat, dar oricum tot deschis am ramas si asa am de gand sa raman.

Ultima modificare de black-panther (21/12/08 12:27)

21/12/08 12:22

Site web  
daniel
membru

black-panther a scris:

N-as putea zice ca am mai incercat, dar oricum tot deschis am ramas si asa am de gand sa raman.

Buna alegere ;)

21/12/08 13:16

i love jesus
membru

Inregistat: 11/01/09
eu cred k ai dreptate....uneori iti e teama sa sp ceea ce simti pt k iti e teama sa nu te respinga..........

11/01/09 16:52

abelusca
membru

Inregistat: 20/03/08
Cu mult timp in urmă imi plăcea de o fată,m-am indrăgostit de ea şi mi-am propus să o cuceresc.Am invitat-o la o cofetarie,am discutat, multe discuţii .
După 2-3 ani ii spun că imi place de ea şi că bineinţeles să fim mai mult decat amici,adică iubiţi.Ca să ii zic asta,am invitat-o la o iesire cu bicicletele si să mergem la iarbă verde.A rămas perplexă cand i-am zis ei.
I-am dat un ragaz de gandire să vadă ce să facă.Răspunsul ei a fost pe neaşteptate...nu voia să se implice,motivul era că nu era pregătită sau părinţii ei...in fine..a fost primul esec
Apoi văzandu-mă amicele sale apropiate si au inţeles ce s+a intamplat,mi-au zis că ea ma place dar este foarte timidă şi se ascunde de mine ,nu iţi exterioriza sentimentele faţă de mine deloc.A plecat din ţară,a revenit si am facut al doilea oară să o cuceresc ,tot esec...ştiam ca ea ma place mult,dar ii era frică.
După un timp,pleca din ţară,am inceput sa ma gandesc că este mai bine să o uit,nu i-am mai dat sms,telefoane,nici pe mess nu am mai vorbit,nu am mai bagat-o in seamă deloc ,timp de un an si ceva
Anul acesta...vine inapoi in Romania...eu am uitat-o intre timp.
Deodată intr-o zi vorbind pe mess cu prietena ei cea mai bună şi cu ea,care sunt sentimentele mele cu privire la ea ..ii zic ca vreau să o uit etc .Apoi amica ei,după o indelungă discuţie mă trezesc ca fosta este indragostită de mine,după atata timp ...am ramas buimăcit!!! Nu mai ştiam ce să zic
Imi plăcea de ea...dar nu mai voiam inca un al 3 lea esec din partea eiî

Va urma

27/02/09 21:44

Site web  
livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
Abel, eu cred ca deja ai "cucerit'o".
Dar nu trebuie sa te gandesti cum o cuceri ci mai degraba cum sa iti arati ca iti pasa de ea.
Dragostea nu se forteaza, sti este o vorba; be yourself adica fi cine esti. In asa fel fi cine esti tu, daca pui effort in metoda gresita.. te pierzi si o pierzi si pe ea.
Sinceritatea e cheia. Nu trebuie neaparat sa fie iubita sau prietena ta ci mai degraba sai fie cineva care vorbesti, care o cunosti mai adanc :D
Daca o cunosti deja si ii place sa vorbeasca cu tine, deja cred ca esti pe drumul cel bun. Fi un prieten bun in continuare si dupa aceea sa vede.
Asta e opinia mea, nu trebuie neaparat sa o cuceresti si sa o ai ca iubita :)

Lasa sa vada ca tu poti sa fi sprijinul ei si nu ispita ;) Sa fi ajutorul si nu caderea. Lasa sa vada ca ai rabdare :D Sau cel mai bun, faci ce simti mai bine tu.

Gata ma las de sfaturi ca deja ma duc pe character gresit :)

27/02/09 22:24

alex
membru

Inregistat: 02/03/09
bine bine ii spunem dar cum...??? da-ti cateva exemple ....(daca se poate)...nu de alta dar as vrea sa aflu- vreau si eu sa ii spun unei fete si nu prea stiu cum...  mi-e si mie intradevar teama oarecum de cum va reactiona....va rog da ti macar o idee...

16/03/09 19:08

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
ii zici: hei, you, imi placi.as vrea sa ne cunoastem mai bine.
(si vezi cum reactioneaza. de aici lucrurile pot decurge spontan)

16/03/09 19:11

alex
membru

da stiu pare simplu insa de fiecare data cand am vrut sa fac asta m-am oprit...nu stiu ...

16/03/09 19:42

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
dar...de ce vrei sa ii spui? :)

16/03/09 19:42

alex
membru

ca imi place de ea insa nush cumva altfel pt ca pot zice ne stim de ceva timp si mi s-ar parea destul de ridicol sa merg la ea si sa ii zic "stii.. imi place de tine..." ...

16/03/09 19:45

fluflu
membru

Dar ea da semne ca i-ar place de tine??
stii, nu e neaparat sa-i spui direct...

16/03/09 19:51

alex
membru

nush dupa cate cred eu si ei ii place de mine...

16/03/09 19:55

Rydkle
membru

Inregistat: 02/01/09
fratzica.. dk ar fi dupa mine.. vorbeste prima oara cu o prietena buna de-a ei in care ai incredere si dup vezi daca dai drumu la "tinerete":D

16/03/09 20:18

alex
membru

interesant ... da ce as putea sa ii spun prietenei ei..?

16/03/09 20:53

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Total aiurea sa te duci la prietena.....
Daca esti barbat iti asumi riscul...

16/03/09 21:06

fluflu
membru

lara a scris:

Daca esti barbat iti asumi riscul...

si ajungem la intrebarea cati ani ai Alexa_gvb? :D

16/03/09 21:07

alex
membru

19 ani..

16/03/09 21:10

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Alexa_gvb, ai citit tot subiectul asta inainte de a scrie la el?

fuflu, exista Comentariile exact pt intrebari de astea ;)

16/03/09 22:06

Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 19    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la