TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Cum ii spui unei fete/ unui baiat ce simti pt ea/el? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 ... 19
alex
membru

Inregistat: 02/03/09
1. bun venit pe forum  soso_best :) o sedere placuta si cat mai lunga :P :D
2. poate ne dai cateva detalii despre tine si despre fata care-ti place, ne-ar fi de folos
cand zic detalii ma refer la varsta ta, respectiv a ei, unde locuiti(daca locuiti la distanta mare unul de celalalt)si multe altele, care poate o sa mai vina pe parcurs :)

3. copilu, revizuieste-ti atitudinea! ai un ton foarte neplacut si frumos ar fi din partea ta sa schimbi expresiile alea. daca tot dai un sfat incearca sa-l ajuti, nu sa-l incurci si mai mult.
daca chiar nu stii incearca sa pastrezi raspunsurile de genul asta pt tine.:)

30/09/10 21:26

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

alex a scris:

)...
3. copilu, revizuieste-ti atitudinea! ai un ton foarte neplacut si frumos ar fi din partea ta sa schimbi expresiile alea. daca tot dai un sfat incearca sa-l ajuti, nu sa-l incurci si mai mult.
...

O hooo... copilu e fratele mai mare care-l cearta pe pusti. :D :D :D

@ soso_best
Si eu sunt de acord cu alex. Ajuta-ne sa te putem ajuta.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

30/09/10 21:31

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
copilu, abtine-te de la comentarii inutile.

soso, nu exista o procedura universala. Lucrurile se invata. Se mai si greseste dar pentru aceasta exista iertarea. Cel mult te putem ajuta cu un sfat intr-o situatie data dar, dupa cum au scris si cei de deasupra, da mai multe detalii. :)

01/10/10 11:16

soso_best
membru

Inregistat: 30/09/10
Pai... am 21 de ani... aproape 22.

Suntem din orase diferite, dar facem facultatea in acelasi oras!

Referitor la potrivirea de 101% cred ca e un pic mai mult... gandim aproape la fel... este exact sotia pe care o visez de cand ma stiu! Pana si numarul si numele copiilor sunt aceleasi!

Astept intrebari, pentru a ma sfatui!

01/10/10 16:32

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Soso_best, vis-a-vis de intrebarea ta, eu din pacate nu te pot ajuta, chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau, cum ar trebui sa-i spui sau ce anume sa faci..in perioada asta eu am lipsit, am fost plecata in lume :D .Vis-a-vis de potrivirea de 101%, sincer eu nu cred ca exista.Ar trebui sa te bazezi mai mult pe credinta ei, a voastra.Majoritatea se potrivesc 100% cel putin inainte de nunta iar dupa nunta ajung ca soarecele si pisica, ca de, apostolul Pavel parca spunea, sper sa nu gresesc, ca vom avea necazuri.
Sunt sigura ca vei primi cele mai bune sfaturi, sunt foarte multi tineri crestini ca si tine :).Domnul sa te calauzeasca!!!

Ultima modificare de ROXANA82 (01/10/10 16:46)

01/10/10 16:45

+Archangel+
Moderator

Pai daca tu nu ai intrebari inseamna ca nu ai nevoie de sfaturi! :D

01/10/10 16:48

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10

ROXANA82 a scris:

Sunt sigura ca vei primi cele mai bune sfaturi, sunt foarte multi tineri crestini ca si tine :).Domnul sa te calauzeasca!!!

uite acu' il sfatuiesc roxana :)) :D

soso ai 21 de ani bre, nu mai esti copli. invit-o la un suc, la o cafea, in parca, stabiliste o relatie de amicitie prima oara (daca asa vrei) si incet incet, sau la un moment dat spune-i ce simti pentru ea. sau spoune-i direct de la prima cafea ca ai vrea mai mult decat o relatie de amicitie si ca te-ai indragostit de ea si ca.... etc. sau trimite-i o scrisoare atasata la un imens buchet de trandafiri (albi cu rosu) in care ii descrii sentimentele tale (cu ceva complimente (de genul: draga mea x, stiu ca poate vei fi uimita de acest gest al meu, stiu ca poate fi prematura aceasta declaratie, dar crede-ma ca m-am gantit enorm de mult la tine. sincer iti spun ca am 3-4 nopti de cand nu mai dorm. desi nu te-am vazut de o saptamana stiu fiecare detaliu al chipului tau ca te visez in fiecare noapte. seara ma uit pe cer sperand ca privim amandoi aceeasi stea. doar luna si umbrele noptii imi stiu suferinta prin care trec. am ajuns sa inteleg perfect versurile lui eminescu :reia-mi al nemuririi nimb/si focul din privire/si pentru toate da-mi in schimb/o ora de iubire" ...... al tau viitor prieten si sot devotat soso)

01/10/10 16:56

soso_best
membru

Pai am intrebari... eu am avut o prietena cu mult timp in urma... si nu prea am experienta... nici ea nu a avut niciodata vre-un prieten!

01/10/10 17:02

+Archangel+
Moderator

Imi place asta, mohicane! :D Bine, un pic modificata sa nu creada fata ca are de-a face cu vreun obsedat sexual.

Pai si care sunt intrebarile, soso? Ce s-a intamplat cu prima prietena? Si la ce fel de experienta te referi?

Ultima modificare de +Archangel+ (01/10/10 17:04)

01/10/10 17:03

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Pai pune-le copile! Daca nu ceri nu ti se da!Scrie tot ce vrei sa intrebi, ia exemplul meu, eu pun numai intrebari :) si eu ma retrag, te las cu baietii, esti pe maini bune!!!

Ultima modificare de ROXANA82 (01/10/10 17:05)

01/10/10 17:03

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10

soso_best a scris:

numai ca exista o problema... nu am avut niciodata o prietena in adevaratul sens al cuvantului!

soso_best a scris:

Pai am intrebari... eu am avut o prietena cu mult timp in urma... si nu prea am experienta... nici ea nu a avut niciodata vre-un prieten!

??? soso, iti creste nasul ca lui pinochio. :D

archangel, unde pronuntai eu cuvantul sex sau facui referire la asa ceva sa creada fata asemenea nabadai? tz tz tz. pacatosule :D

01/10/10 17:08

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

soso_best a scris:

... apoi am mai discutat, pot sa va spun ca ma potrivesc 101% cu fata, numai ca exista o problema... nu am avut niciodata o prietena in adevaratul sens al cuvantului! Ce sa fac?

Ajutati-ma cu niste sfaturi!

PS: Imi este draga, si ea afirma ca ii sunt drag!

fii tu insuti, cum ai fost si pana acum, cum ai fost si cand ati mai discutat si ai realizat ca va potriviti 101% :)

copilu a scris:

esti doar in aburii dragostei copilariei, insa sunt doar aburi. pana gasesti dragostea adevarata mai este ;)

chiar asa sa fie/ sa fi fost, pt cel/ cea care o traieste, acea dragoste este la fel de vie, de adevarata, de inflacarata ca oricare alta dragoste.
si n'a spus nimeni ca'i imposibil ca o "dragoste a copilariei", asa cum o numesti, sa nu reziste/ dureze in timp.

ultimul mohican a scris:

??? soso, iti creste nasul ca lui pinochio. :D

'ai mai, e una sa ai "o prietena" si alta e sa ai "o prietena in adevaratul sens al cuvantului". :) circumspecti mai sinteti :D

01/10/10 19:03

alex
membru

soso_best a scris:

Pai... am 21 de ani... aproape 22.
Suntem din orase diferite, dar facem facultatea in acelasi oras!
Referitor la potrivirea de 101% cred ca e un pic mai mult... gandim aproape la fel... este exact sotia pe care o visez de cand ma stiu! Pana si numarul si numele copiilor sunt aceleasi!

deci...sa vedem ai 21, aproape 22...ea cat are?
sunteti din orase diferite(poate ne zici si care sunt, daca nu e confidential:D)
sunteti la facultate in acelas oras, asta inseamna ca vedeti destul de des...de cate ori pe saptamana? :D(iarasi, daca nu e prea personal)
sotia pe care o visezi...sa inteleg ca ai ganduri serioase, chiar vrei sa te casatoresti cu ea, nu doar prietenie de dragul prieteniei fie ea si "in adevaratul sens al cuvantului"
daca e asa, accentul tau nu ar trebui sa cada asupra potrivirii aleia de "101%"..

soso_best a scris:

Pai am intrebari... eu am avut o prietena cu mult timp in urma... si nu prea am experienta

asteptam intrebarile tale :)
poate ne zici detalii despre prietena ta din "trecut"
experienta, nu ai nevoie pt asa ceva :D

mohicanul a scris:

draga mea x, stiu ca poate vei fi uimita de acest gest al meu, stiu ca poate fi prematura aceasta declaratie, dar crede-ma ca m-am gantit enorm de mult la tine. sincer iti spun ca am 3-4 nopti de cand nu mai dorm. desi nu te-am vazut de o saptamana stiu fiecare detaliu al chipului tau ca te visez in fiecare noapte. seara ma uit pe cer sperand ca privim amandoi aceeasi stea. doar luna si umbrele noptii imi stiu suferinta prin care trec. am ajuns sa inteleg perfect versurile lui eminescu :reia-mi al nemuririi nimb/si focul din privire/si pentru toate da-mi in schimb/o ora de iubire" ...... al tau viitor prieten si sot devotat soso

foarte faina asta mohicane :D ai idei asa...

feedback a scris:

fii tu insuti, cum ai fost si pana acum, cum ai fost si cand ati mai discutat si ai realizat ca va potriviti 101%

cel mai important...be yourself :P

01/10/10 20:50

soso_best
membru

E de aceeasi varsta cu mine... desi suntem la facultate in acelasi oras nu am reusit inca sa ne vedem datorita orarelor (foarte incarcate si obositoare), dar vorbim zilnic la telefon, pe net etc.

Cand ma refeream ca ne  potrivim 101% ma refeream la idealul pe care l-am visat... si ea se incadreaza 101% pe ce visam eu pana acum!

Cred ca fiecare are ganduri serioase cand vrea sa aiba o prietena...;)

Prietena mea din trecut a fost o mare greseala pe care am facut-o... eram copil... avream vre-o 16-17 ani... ea era mai mica... mai mult ne chinuiam...

Pai... sa zicem ca eu sunt un pic mai timid... cateodata... unde credeti ca am putea merge sa ne vedem? Prefer locurile mai neaglomerate ca sa putem discuta in liniste! "Sex-ul" nu va exista decat dupa casatorie!;) Si dupa casatorie e dragoste! ;) Si ea este foarte credincioasa! :X

PS: Scuzati daca nu stau mereu pe forum, dar mai am si alte activitati! :D

01/10/10 23:06

emanuel
membru

E bine daca ai si alte activitati, pentru ca n-ai timp sa-ti stresezi mintea. ;)

Potrivirea aia maxima este doar la nivelul idealurilor si viselor.:)

soso a scris:

...fiecare are ganduri serioase...
Banuiesc ca te referi la casatorie cand spui ganduri serioase, pentru ca unii au gandul serios de a se distra 'ca lumea'. Corect e sa spui, fiecare crestin autetic are ganduri serioase.

soso_best a scris:

E de aceeasi varsta cu mine... desi suntem la facultate in acelasi oras nu am reusit inca sa ne vedem datorita orarelor (foarte incarcate si obositoare), dar vorbim zilnic la telefon, pe net etc.

La o asa pasiune pentru ea, nu ai reusit inca sa va intalniti? Nu ti-ai facut atata timp? Pai este si dupa-masa, este si sambata si duminica.Mai sa fie! V-ati intalnit doar pe internet?
Sau nu ai curajul sa-i propui o intalnire? Sper ca nu astepti sa vin eu sa va nasesc? :D :D

Pai... sa zicem ca eu sunt un pic mai timid... cateodata... unde credeti ca am putea merge sa ne vedem? Prefer locurile mai neaglomerate ca sa putem discuta in liniste!
Eu as recomanda locuri aglomerate, mai ales daca esti timid. Daca esti tmid si alegeti locuri linistite, n-o sa stiti ce sa va spuneti unul altuia, si va fi plictiseala de moarte.(asta in cazul in care nu va avea ea fabrica de cuvinte)

Inca ceva, daca esti mai timid, hai sa te eliberez eu de o responsabilitate: Nu tre' sa-i spui de la prima intalnire cat o iubesti si cat o doresti si ca tu vrei sa te casatoresti cu ea, si despre potrivire si bla, bla.
La prima intalnire doar va vedeti schibati doua vorbe, eventual mancati o pizza sau o prajitura, si hai pa! NU te grabi sa te destainui "101 la suta", pentru ca inca nu sti ce va iesi. (hai ca te las  ca acuma te-am invatat prea multe ;) )

"Sex-ul" nu va exista decat dupa casatorie!;) Si dupa casatorie e dragoste! ;) Si ea este foarte credincioasa! :X
E bine sa gandesti asa, dar oricum asta nu trebuie sa fie subiectul primei voastre intalniri, nici a cele-i de-a doua. Asta se va stabili din mers.

PS: Scuzati daca nu stau mereu pe forum, dar mai am si alte activitati! :D

Nici noi nu stam tot timpul.

Ultima modificare de emanuel (02/10/10 06:53)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

02/10/10 06:38

soso_best
membru

Ne-am intalnit... acum 2 luni... acum ne-am hotarat sa iesim... dar fiecare are cate altceva de facut... :( Vedem noi... :D

02/10/10 09:54

emanuel
membru

Totdeauna se fac intai lucrurile care sunt importante! :)

02/10/10 20:51

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Asta a fost dura :D

02/10/10 20:59

Site web  
alex
membru

soso_best:
ce am inteles eu pana acum din ce ai zis...
ai cunoscut o fata intr-o tabara vara asta, fata de care te-ai indragostit si din cate ai vorbit cu ea pana acuma via internet , telefon, etc.,ca va potriviti "101%". fata studiaza in acelas oras cu tine la facultate si iti doresti mult sa-i dai intalnire si sa-i destainui sentimentele fata de ea si de ce nu sa incepeti o relatie cu finalitate in casatorie..pana aici totul e clar :D
nu am prea inteles faza cu intalnirea de acu 2 luni...aia a fost in tabara unde ai intalnit-o, sau?
   lucururile ar trebui sa fie simple, asa cum au zis mai sus si ceilalti nu trebuie sa fie prioritate sa-i marturisesti sentimentele tale, intai stabilesti cu ea o relatie de amicitie, mai vorbiti si o sa fie ceva cat se poate de natural la un moment dat sa-i spui ca o iubesti :)
cat despre intalniri, ia-ti inima in dinti si invit-o undeva, cum zicea si mai sus la o pizza la un suc ceva..[ceva ieftin sa nu consumi mult:D:D glumesc :p]
mai departe lucrurile o sa mearga de la sine :)
daca refuza din motiv de timp nu o presa,mai incerci si altadata nu fi insa prea insistent..
inainte de toate, inainte chiar si de i dovedi cat de mult ti la ea inainte chiar si de a arata ca vei fi un sot bun...fi pt ea cel mai bun prieten, cineva pe care se poate baza oricand.

02/10/10 23:01

emanuel
membru

Exact. Si inca ceva. Nu face caz, si nu descuraja daca nu merge. Sunt mai multe posibilitati cu potrivire de 101 la suta, cel putin din perspectiva noastra.
Pana una alta trebuie sa va intalniti, de cateva ori, si sa nu fi cu capul in nori; e prea devreme.

03/10/10 00:09

soso_best
membru

Ne-am vazut... am stat de vorba... si mi-a facut invitatia sa merg saptamana asta la un ceai la ea acasa... ;))

Nu i-am zis nimic! Stie doar ca mi-e draga! :P

03/10/10 19:43

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
Ati inceput bine :D

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

03/10/10 20:16

emanuel
membru

soso_best a scris:

Ne-am vazut... am stat de vorba... si mi-a facut invitatia sa merg saptamana asta la un ceai la ea acasa... ;))

Nu i-am zis nimic! Stie doar ca mi-e draga! :P

E timida rau fata. ;)
A dedus ea ca ti-e draga? Sau ai dedus tu ca ar fi dedus ? Sper ca nu te-am incurcat.

Ultima modificare de emanuel (03/10/10 20:17)

03/10/10 20:16

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Asta imi place si mie la o fata. Timiditatea :)

03/10/10 20:17

Site web  
marian29
membru

Inregistat: 03/10/10
Sa va dau si eu alta situatie. Am o colega de serviciu de care pot spune ca imi place. Dar nu stiu cum pot schimba relatia de colegialitate in ceva mai mult. Suntem colegi cam de un an..

03/10/10 20:53

Pagini: 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 ... 19    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la