TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/COMENTARII Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 33
bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
Acum dar nu atunci.Icoana se refera deobicei la obiect de cult.Cum sa traduci icoana cand acest cuvant nu exista in aceea vreme?
Mai geany nu intelegi porunca?Sa nu te duci la Paris si sa nu bei vodca(acolo).Ce  e asa greu???Sa nu iti faci chip , sa nu te inchini chipului.Asta nu inseamna ca poti sa iti faci chip...

Ultima modificare de bairstow (07/08/08 14:39)

07/08/08 14:35

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
tocmai de aceea in BIBLIE scrie  ASEMANARE... pentru tot prostul ... sa inteleaga ... degeaba te zbati bair ... odata intrat in textul BIBLIEI nu ai ce sa faci ... tre sa citesti ... si citind vei descoperi ca ai fost inselat ... asa cum am descoperit eu ... faceam cum ziceau altii ... acum fac cum cred eu ... daca gresesc macar nu am ascultat de nimeni decat de EL ... si cum EL nu greseste niciodata ... foarte posibil sa merg bine

07/08/08 14:40

giany
membru

TI SE PARE CUMVA CA ICOANA NU E O ASEMANARE A UNUI CHIP DIN CER...???

07/08/08 14:42

bairstow
membru

Porunca se refera la lucruri pamantesti.Acolo se refera la pasari.Iisus coborand pe pamant si facandu-se om, noi acum deja stim cum arata.Oricum vad ca nu ai raspuns la :Sa nu iti faci chip , sa nu te inchini chipului.Asta nu inseamna ca poti sa iti faci chip...
Icoanele reprezinta deobicei pe Sfintii care au trait pe pamant.

Ultima modificare de bairstow (07/08/08 14:53)

07/08/08 14:49

giany
membru

... A NICIUNUI LUCRU DIN CER .... DE PE PAMANT ... SAU DIN APELE DE SUB PAMANT ... ... bair ... tu faci pe prostul cu mine ... ??? sincer ???

Ultima modificare de giany (07/08/08 14:54)

07/08/08 14:54

bairstow
membru

Ce ai zice mihaella ca in loc de fiara din apocalips sa traduci :animal.
Si animalul(fiara) care l-ai vazut....Ti se pare normal?

07/08/08 14:55

giany
membru

x

Ultima modificare de giany (07/08/08 15:09)

07/08/08 14:59

bairstow
membru

giany a scris:

... A NICIUNUI LUCRU DIN CER .... DE PE PAMANT ... SAU DIN APELE DE SUB PAMANT ... ... bair ... tu faci pe prostul cu mine ... ??? sincer ???

Pai idolii aia erau ingeri?Ia mai citeste si tu putin din descoperiri arheologice.Care erau idolii la care se inchinau pagani ei care nici nu vazusera pe cineva din cer.Sau aveau contacte cu extraterestri?Daca nu iti convine si nu vrei sa raspunzi la ce am intrebat nu trebuie sa te enervezi dupa cum vad :)

07/08/08 14:59

bairstow
membru

Uite mi-am dat seama ca te-ai enervat.Am scris in acelasi timp :))

07/08/08 15:01

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Asaaa...si da-mi un verset, te rog, in care scrie ca avem voie sa ne rugam sfintiilor...sau moastelor, etc...

Ultima modificare de UnderZero (07/08/08 15:02)

07/08/08 15:01

giany
membru

la ce sa iti raspund bair ??? nu vad nici o intrebare care sa mi se adreseze mie ... io ... dupa cum vezi ... iti dau din casa ortodocsilor ... ei au scris ... daca nici pe ei nu ii crezi ... atunci nu mai are rost discutia noastra ... deci ce e scris mai sus ... gasesti pe net si in orice BIBLIE ortodoxa ... nu ma crezi pe mine ... dar BIBLIA ... care pe deasupra mai e si ortodoxa ... nici pe aia nu o crezi ??? maiiiii... ortodoxule ... fii macar ortodox daca asta spui ca esti ... dar nu fi inchis la minte ... esti prostit ca toti ortodocsii... dupa cum vad DUMNEZEU vrea sa te trezeasca ... daca tu vrei sa umblii cu ochii inchisi toata ziua pe drumuri ... asta nu mai e problema LUI si nici a mea ... e riscul tau omule ...

07/08/08 15:06

bairstow
membru

Rugati-va impreuna :) Mai sunt si altele dar acum nu am timp. De unde ai scos asta cu rugatul la moaste??O sa revin ca sa dau un raspuns clar.Mercy pentru intelegere.Nu sunt teolog.Stiu ca sunt explicatii foarte bune in acest sens dar acum ma preseaza si timpul.Revin

07/08/08 15:06

bairstow
membru

giany a scris:

la ce sa iti raspund bair ??? nu vad nici o intrebare care sa mi se adreseze mie ... io ... dupa cum vezi ... iti dau din casa ortodocsilor ... ei au scris ... daca nici pe ei nu ii crezi ... atunci nu mai are rost discutia noastra ... deci ce e scris mai sus ... gasesti pe net si in orice BIBLIE ortodoxa ... nu ma crezi pe mine ... dar BIBLIA ... care pe deasupra mai e si ortodoxa ... nici pe aia nu o crezi ??? maiiiii... ortodoxule ... fii macar ortodox daca asta spui ca esti ... dar nu fi inchis la minte ... esti prostit ca toti ortodocsii... dupa cum vad DUMNEZEU vrea sa te trezeasca ... daca tu vrei sa umblii cu ochii inchisi toata ziua pe drumuri ... asta nu mai e problema LUI si nici a mea ... e riscul tau omule ...

Mai geany nu prea te duce ... :) .Daca iei o carte ortodoxa si o explici protestant nu inseamna ca ai dreptate.
Sa nu iti faci chip , sa nu te inchini chipului.Dar si voi va faceti chip in felicitarile voastre(ca un exemplu)E asa greu?Pe bune bati campii :)

07/08/08 15:09

giany
membru

SCRIE SI IN BIBLIA ORTODOXA   acum ma enervezi si o sa iau de pe net exact cum scrie si sa te vad atunci ce mai spui ... deci ... oi fi eu prost ... dar daca nu intelegi nici ce au scris "marii ortodocsi" ... io nu mai am solutie pt tine ...:
1. Atunci a rostit Domnul înaintea lui Moise toate cuvintele acestea şi a zis:   
2. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei.   
3. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine!   
4. Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ!   
5. Să nu te închini lor, nici să le slujeşti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinţilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea şi al patrulea neam,

raspunde la asta bair... !!! nu fugi !!! de mine nu scapi asa usor !!!

07/08/08 15:10

UnderZero
membru

bairstow a scris:

De unde ai scos asta cu rugatul la moaste??

cum de unde...? Nu prea inteleg...vad si eu ce se intampla in jurul meu...

07/08/08 15:10

bairstow
membru

Noi nu ne inchinam la icoane mai draga :) Ne rugam prin ele...Ne inchinam doar Sfintei Treimi.
Vad ca ai o perdeluta deasupra ochilor.Sau nu citesti ce scriu?Dar si voi va faceti chip in felicitarile voastre(ca un exemplu)Nu incalcati prima parte din porunca?
Cum sa te rogi la niste obiecte mai draga under zero???

Ultima modificare de bairstow (07/08/08 15:15)

07/08/08 15:14

giany
membru

bairstow a scris:

Mai geany nu prea te duce ... :) .Daca iei o carte ortodoxa si o explici protestant nu inseamna ca ai dreptate.
Sa nu iti faci chip , sa nu te inchini chipului.Dar si voi va faceti chip in felicitarile voastre(ca un exemplu)E asa greu?Pe bune bati campii :)

bai ...lasa chip cioplit sau necioplit ... ai citit ce am scos eu din BIBLIA marii religii ortodoxe ??? tu ai uitat discutia noastra ... cu focul de tabara ... de icoane si imagini si alte insemne ... ei na!!! ... io nu am uitat-o ...

07/08/08 15:14

bairstow
membru

Ok.dar cei care au facut acest site Tanar crestin nu sunt de acord cu tine deoarece au felicitarii crestine.

07/08/08 15:17

UnderZero
membru

bairstow, nu zic nu...dar ma intreb atunci: de ce e nevoie de imagini? Asa...in general, nu doar la ortodocsi...

07/08/08 15:17

giany
membru

nici unul de aici nu ma poate impiedica sa fac ce vreau ... adica un mic si imens foc de iconite ... imagini si alte ... tu intelegi ... dar tot nu ai raspuns ... ai inteles ceva din ce am scos eu din BILBIA ortodoxa ... e BIBLIA pe care tu tre sa o urmezi ... sa asculti de CUVANTUL DOMNULUI scris in ea...

07/08/08 15:19

bairstow
membru

Eu o inteleg bine.Ti-am zis ca interpretarea nu e ortodoxa e asa greu?E o interpretare chiar absurda la care nici tu nu ai raspuns.Sa nu iti faci chip...............sa nu te inchini.Eu nici macar nu ma inchin .E asa greu?Am terminat .Daca nu raspunzi corect ori nu vrei ori... :)Eu nu mai scriu.E absurd deja :)

Ultima modificare de bairstow (07/08/08 15:27)

07/08/08 15:25

giany
membru

poi f rau ca nu te inchini omule... undeva in BIBLIE scrie ca tre sa te inchini in DUH si ADEVAR... parca... si ce ai inteles tu din ce am citat eu ... ??? ca icoanele sunt bune sau nu de foc??? sau orice alta asemanare...

07/08/08 15:28

bairstow
membru

Icoanele sunt sfinte iar unele chiar facatoare de minuni.Recent am vazut cum o casa a ars de tot dar icoana nu :) .Daca esti Toma si nu crezi dute si verifica sunt foarte multe facatoare de minuni :)

07/08/08 15:30

diana.m
membru

Inregistat: 17/07/07

bairstow a scris:

Ok.dar cei care au facut acest site Tanar crestin nu sunt de acord cu tine deoarece au felicitarii crestine.

au facut felicitari crestine nu ca se inchine la ele.

Ultima modificare de diana.m (07/08/08 15:35)

07/08/08 15:34

giany
membru

omule ... DUMNEZEU face minuni nu icoanele ... icoanele sunt niste hartii sau lemne simple ... vrei sa vezi ca si eu pot face o minune cu ajutorul LUI ???
ce spunea JESUS ... :" CREDINTA TA TE-A VINDECAT!!!...cate icoane a avut JESUS si cate minuni a facut ... tu chiar nu vezi ca esti orb?... asta da intrebare ... :D

07/08/08 15:36

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 33    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la