TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/COMENTARII Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 33
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Subiect pentru comentariile adiacente subiectelor de la acest topic.

Daca aveti intrebari sau comentarii legate de anumite mesaje ale celorlalti, care nu au legatura cu subiectul, sunteti invitati sa le discutati aici :) .

Multumesc.

06/08/08 19:35

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
bairstow si giany, faceti ahat la Chat si off-topic la topicul asta aici ;) .

06/08/08 19:35

bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
El a inceput :)) Am si scris :)

giany a scris:

x

LOL
Nu ti-a convenit ce ai scris??? :)))))

Ultima modificare de bairstow (06/08/08 19:40)

06/08/08 19:38

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
io recunosc ca sunt de vina ... dar din cauza ta... :D:D:D ...

p.s. am mutat la chat ... io am vazut sabotajul industrial si m-am prins ... si ca sa raman in istoria forumului ... am mutat ...

Ultima modificare de giany (06/08/08 19:42)

06/08/08 19:41

bairstow
membru

1-0 :)
Sau mai mult?
Eu am 26 de ani tu?Zi cinstit :)

Ultima modificare de bairstow (06/08/08 19:43)

06/08/08 19:42

giany
membru

mai bair ... tu inscrii goluri in pauza meciului ... alea nu se pun ... ia treci tu pe la chat ... sau daca nu aduc eu chatul la tine ... cum vrei ...

06/08/08 19:45

the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08

bairstow a scris:

Daca ai citi carti ortodoxe ai descoperi adevarata fata a crestinismului.A fi crestin e foarte greu.

Gândeşti ca diriga.Pot să te întreb ceva?pot,nu pot,eu tot te întreb.Ai citit Biblia?Ştiu că ai respect pt ea,dar tu ai citit cel puţin un sfert din ce scrie acolo?

aa şi încă ceva.Am văzut că i-ai răspuns lui george pe undeva pe la "evenimente creştine".Din câte văd eu tu încerci să ne convingi că religia ta e cea mai bună.Şi dacă tot m-ai făcut curioasă,ia înşiră tu câteva motive care să îţi susţină afirmaţiile.(să zicem cel puţin 5)
Eu nu cred că religia mea e cea mai bună..de fapt sunt multe defecte la ea,dar credinţa mea este bună,deoarece Biblia aşa îmi spune,şi anume că nu este decât o singură cale de a ajunge la mântuire,şi anume,credinţa în Domnul Isus.

Ultima modificare de the_stranger (07/08/08 09:02)

07/08/08 00:27

Site web  
bairstow
membru

Si eu i-ti pun aceasi intrebare.Ai citit biblia?Mai ales noul testament?Sincer nu pot sa imi dau seama cand jumate din noul testament(aproape) ne invata sa avem grija la lupi care vorbesc frumos si sunt imbracati cu haine de miel.Cu vorbe dulci si amagitoare.
1:nu aveti har(hirotonie)
2 aveti o alta evanghelie(ma refer la interpretari)Cate interpretari hazardate la apocalipsa nu a-ti facut?
3 nu aveti spirit crestin.Sunteti infailibili,semeti, lenesi(de ce nu?asta chiar am observat),laudarosi....
4 nu are cine sa va ierte pacatele(Poate din cauza asta satan se agita cu voi mai putin)Nu uita sfintii vor judeca lumea impreuna cu Iisus.Deci si sfinti impreuna cu Iisus te pot ierta.Sau orice veti lega va fi legat si in ceruri(cam asa ceva)
5 nu spuneti adevarul.Adevarul despre vremurile care traim.Numai biserica catolica(o parte mica) si cea ortodoxa ne arata ce se intampla.Cum lumea e manipulata.Cum lumea ne pregateste pentru un Iisus bland care va uni lumea in imparatia de 1000 de ani adica imparatia lu' antihrist.
Uite eu am vorbit de multe ori cu voi face to face dar am observat ca cititi nu mai ca sa cititi.Sunt sigur ca a-ti citit mai mult dar de pomana.Cand am vorbit cu cineva despre apocalipsa habar nu avea de ce versete ii citeam :)
Cum gandesc ca diriga?Ai o problema cu ea vad. Te-a marcat asa de mult?Uit-o :)
Da un exemplu de ce gandesc la fel ca ea ....

Ultima modificare de bairstow (07/08/08 09:58)

07/08/08 09:56

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

bairstow a scris:

3 nu aveti spirit crestin.Sunteti infailibili,semeti, lenesi(de ce nu?asta chiar am observat),laudarosi....

1 Habar n-ai ce-i ala spirit crestin.
2 Continua in directia asta si o sa-ti mai iei un concediu.

07/08/08 10:21

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06

+Archangel+ a scris:

Stii cum se numeste vorbitul din auzite, nu? :D

Auzi,hai că începe să îmi placă modul tău ironic de adresare.
Ai auzit,ai văzut,ai aflat de mass media?Ai auzit de internet?Ai auzit de documentare?Ai auzit de ziare?Ai citit,ai văzut vreuna din astea?

07/08/08 10:23

the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08

bairstow a scris:

Si eu i-ti pun aceasi intrebare.Ai citit biblia?Mai ales noul testament?Sincer nu pot sa imi dau seama cand jumate din noul testament(aproape) ne invata sa avem grija la lupi care vorbesc frumos si sunt imbracati cu haine de miel.Cu vorbe dulci si amagitoare.

Am citit Biblia,mai ales Noul Testament.Nu văd care e legătura dintre lupi şi ceea ce vorbeam noi.Ştii ce îmi place la tine?că citeşti rândurile,şi după aia printre ele.Dar de data asta ai cam dat-o în bară.Nu te-am întrebat ce e greşit la religia mea,ci cu ce e mai bună a ta.

bairstow a scris:

Cum gandesc ca diriga?Da un exemplu de ce gandesc la fel ca ea ....

Ştii,ea zice exact ca şi tine.Că doar ortodocsismul este bun,şi nu încercă să se întrebe dacă întradevăr este aşa.Nu vreau să zic că nu e bun,dar ideea în sine.Ea citeşte foarte multe cărţi ca şi tine de altfel.Şi ne dă şi nouă prin clasă.Dar într-o zi am rămas surprinsă când un coleg a întrebat-o dacă citeşte Biblia.La care ea a răspuns simplu..nu.Dar imediat a adăugat că citeşte foarte multe cărţi cu interpretări ale Biliei.Şi am rămas paff.Cum adică?să am nişte idei pe care nu le verifici,ci doar le iei aşa cum sunt?asta nu am înteles-o.

07/08/08 10:43

Site web  
Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Bairstow..ce tot o dai cu "lenea" pocaitilor? Cel putin penticostalii ce-s vecini cu mine sunt oameni care se trezesc de la 5 si se pun in pat la 11 seara. Au de toate si lucreaza cum la putini oameni am vazut. Sunt invidiati ptr. asta. Da au si de ce. Fiindca oameni mai organizati in familie si mai harnici eu nu prea cunosc. As vrea sa fiu si eu asa "lenes".

07/08/08 10:50

bairstow
membru

Pai de un stii The stranger ca eu nu citesc biblia si simplu asa cum e.Am insirat 5 motive in care am aratat de ce credinta mea e mai buna.Nu numai ortodoxul e crestin adevarat.Mai sunt si catolicii :) .Si mai sunt si alte oi care vor reveni sa speram cat mai curand la biserica apostolica.Daca ei nu vin se vor mantui si ei prin Pronia Cereasca.Dar cei care merita(asa am inteles).Deci mai greu.Asa cum ziceti si voi:ortodoxul se poate mantui dar sa nu se inchine la icoane.Pai atunci nu prea mai este ortodox.Deci ce ziceti e mai mult minciuna.Nu?Minciuna fara voie :)
Totusi biblia o intelegi mult mai bine daca e si explicata.Si daca o interpretam fiecare cum vrem ajungem la un numar infinit de idei diferite.
Probabil sword mai sunt si pocaiti mai harnici.Nu pot fi extremist :)

Ultima modificare de bairstow (07/08/08 11:05)

07/08/08 11:03

+Archangel+
Moderator

Andreea a scris:

Ai auzit,ai văzut,ai aflat de mass media?Ai auzit de internet?Ai auzit de documentare?Ai auzit de ziare?Ai citit,ai văzut vreuna din astea?

Na ca ti-am urmat sfatul si uite ce am gasit: http://www.whatyouknowmightnotbeso.com/charters.html
Acum arata-mi si mie cand Romania a avut o asemenea constitutie sau macar pe-aproape.

bairstow a scris:

Nu numai ortodoxul e crestin adevarat.Mai sunt si catolicii

Ce-ar zice Staniloaie sau Papacioc despre asta? :D

Ultima modificare de +Archangel+ (07/08/08 11:18)

07/08/08 11:12

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Arch...nu observi la ce nivel se duce acum lupta spirituala? Diavolul a cam pierdut de cate ori a incercat sa distruga crestinismul cu forta. Acum castiga deja foarte mult teren cu "libertatea" religioasa. Fiindca nu-i nimic mai distrugator ptr. un luptator decat sa-si puna sabia in cui si sa se uite la tv. Asta se intampla acum. Stati linistiti ca "vom face pace"...relax si sleep.

07/08/08 11:21

bairstow
membru

Pai scrie tu ce ar zice cei pe care i-ai citat :).Ca au scris ceva si nu putin si mie cam greu sa caut :) Eu zic ca mi-ar da perfecta dreptate :)
Citeam undeva:e corect sa te inchini la o biserica catolica?Raspuns BOR: Da :)
Daca catolicii cred ca papa e inlocuitorul lui Iisus nu ii impiedica sa se mantuiasca.Ei au tainele biserici care sunt primite de la apostoli.Sau daca cred in purgatoriu...
Si cred ca nu Staniloaie reprezinta Biserica Ortodoxa.Caci el este doar o parte din ea.Un crestin dar totusi om.Nu e infailibil :)

Ultima modificare de bairstow (07/08/08 11:44)

07/08/08 11:24

+Archangel+
Moderator

Parerea lui Papacioc:
http://www.youtube.com/watch?v=7o7UGLTauHI

bairstow a scris:

Si cred ca nu Staniloaie reprezinta Biserica Ortodoxa.

Hopa! Hai ca incepe sa-mi placa. :)
Pai daca nu Staniloaie reprezinta Biserica Ortodoxa si nici Cleopa si nici Papacioc si nici si nici... atunci cine o reprezinta?

Ultima modificare de +Archangel+ (07/08/08 11:51)

07/08/08 11:47

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
bairstow : Exact...nimeni nu e (om)...in afara de Isus, desigur.

Ultima modificare de UnderZero (07/08/08 11:49)

07/08/08 11:48

bairstow
membru

Biserica ortodoxa se bazeaza pe invatatura celor 7 sinoade .Cand Calinic a prezis sfarsitul? in 1992 nimeni nu a intrat in panica :)
Nefiind infailibili acestia mai si gresesc.
Am niste casti cam slabe nu inteleg ce spune (o sa revin) dar observi ce bland vorbeste , ce umilinta are in el?Pe acest om nu il iubeste Dumnezeu?

Ultima modificare de bairstow (07/08/08 11:59)

07/08/08 11:55

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07

bairstow a scris:

1:nu aveti har

Dar  ce  este  harul? Harul  inseamna  "dar  nemeritat".
Nu suntem mantuiti prin fapte, nu avem merite .
Prin harul Domnului suntem mantuiti.
Nu cred ca esti in masura sa afirmi daca avem sau nu avem har. ( e absurda afirmatia ta)

bairstow a scris:

2 aveti o alta evanghelie(ma refer la interpretari)Cate interpretari hazardate la apocalipsa nu a-ti facut?

Avem aceeasi Evanghelie.
Despre ce interpretari vorbesti? Fiecare intelege cum doreste.
In fond, mesajul ramane neschimbat.
Te rog sa ne dai si un exemplu de interpretare eronata pt ca m-am saturat de afirmatii nefondate.

bairstow a scris:

3 nu aveti spirit crestin.

Poate ne demonstrezi tu de acum incolo ce inseamna spiritul crestin, pt ca pana acuma...

bairstow a scris:

4 nu are cine sa va ierte pacatele

Este un singur Mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos. (1 Timotei 2:5). Doar El are puterea sa ne ierte ierte pacatele.

bairstow a scris:

Nu uita sfintii vor judeca lumea impreuna cu Iisus

Dar nu uita nici tu ca sfintii nu au puterea sa ierte. Te voi crede doar daca aduci un citat biblic in favoarea spuselor tale.

bairstow a scris:

5 nu spuneti adevarul.Adevarul despre vremurile care traim.

Traim vremuri grele, vremuri apocaliptice spun unii. Se vede cu ochiul liber, nu trebuie sa iti spuna cineva.
Nimeni nu propovaduieste un Dumnezeu bland, milos si bun. Este adevarat , are aceste caracteristici dar suntem constienti si de celelalte atributii: El este si foc mistuitor , un Dumnezeu drept care va judeca lumea dupa faptele ei.
Cunoaste adevarul si adevarul te va face liber. Inainte sa afirmi un lucru , cerceteaza daca intradevar asa este si apoi eventual iti dai cu parerea.

bairstow a scris:

Asa cum ziceti si voi:ortodoxul se poate mantui dar sa nu se inchine la icoane.Pai atunci nu prea mai este ortodox

Care noi? Nu cred ca a zis cineva asa ceva. Conditia manturii nu sta in inchinarea la icoane. Ortodoxul, penticostalul, baptistul, adeventistul etc. se poate mantui doar prin credinta in Isus Hristos si apoi prin implinirea adecvata a Cuvantului.

In ceea ce priveste icoanele:
Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt. Să nu te închini înaintea lor, şi să nu le slujeşti; Deuteronom 5:8

Ultima modificare de mihaella (07/08/08 13:59)

07/08/08 13:56

bairstow
membru

mihaella a scris:

Te rog sa ne dai si un exemplu de interpretare eronata pt ca m-am saturat de afirmatii nefondate.

In ceea ce priveste icoanele:
Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt. Să nu te închini înaintea lor, şi să nu le slujeşti; Deuteronom 5:8

Icoana fiarei cap 13 apocalipsa.Dumitru Cornilescu, fost diacon ortodox, devenit pastor protestant, va realiza o traducere a Bibliei fortata in multe locuri. Astfel, textul "rusinati cei care se inchina chipurilor cioplite" va deveni in traducerea Cornilescu "rusinati cei care se inchina... icoanei!". In Apocalipsa, "chipul fiarei" devine pentru Cornilescu "icoana (sic!) fiarei". Icoana e totusi un termen care apare mult mai tarziu. In textul original (grecesc, masoretic, manuscrisele de la Marea Moarta) nu apare. La Cornilescu insa apare.
La a 2-a: chip cioplit.Chip cioplit cred ca e mai degrab Statuie :) .Nu?Iar porunca are 2 porunci:sa nu iti faci,sa nu te inchini.Si voi o calcati pe prima.

07/08/08 14:18

giany
membru

si la: " ... nici vreo infatisare..." bair cum raspunzi ??? esti penibil bair ... pe bune .. citeste tot nu numai ce vrei tu sa citesti ...

07/08/08 14:21

bairstow
membru

Deci :sa nu iti faci chip cioplit se poate referi si la persoana in cauza .Porunca are 2 porunci:sa nu iti faci,sa nu te inchini.Si voi o calcati pe prima.
Nu vad ce am gresit.Chiar daca porunca se refera sila pictura asa cum vrei sa arati nu schimba nimik datele problemei :)

07/08/08 14:27

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Subliniez:

..nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt..

bairstow a scris:

chipul fiarei" devine pentru Cornilescu "icoana (sic!) fiarei".

Chipul, infatisarea, icoana.. sunt termeni sinonimi.

07/08/08 14:29

giany
membru

hai sa o luam incet ... cred ca meriti macar atat ... :
deci sa nu te inchini si sa nu le slujesti (e vorba despre : chip cioplit sau asemanari cu lucruri din cer, de pe pamant sau din ape )...
io nu ma pricep sa iti explic altfel ... dar tu care esti un om citit ar trebui sa intelegi fara sa spun eu nik ... cine cui se inchina dintre cei pe care i-ai numit ... ??? spune-mi cum si cui ma inchin eu ???

Ultima modificare de giany (07/08/08 14:34)

07/08/08 14:32

Pagini:  1 2 3 4 ... 33    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la