TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/De ce sunt urati si batjocoriti pocaitii??? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
livu, esti prea tanar si ai plecat din RO de mult timp, ca sa poti face asemenea afirmatii categorice.

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

12/03/09 17:56

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Ai auzit de batrini? Sa zice communicatie si ascultare.
Nu sunt prost si asta a fost adevarul... gandeste-te de ce majoritatea din Romini era 90%+ era ortodoxi.
Era chestii cu partid si etc.... insa ma tem ca stiu macar ceva.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

12/03/09 17:59

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
nu e vorba ca nu ai sti ceva, ci de faptul ca scrii de parca ai sti tot ;) .

am auzit de batrani si am si cunoscut batrani. bunicul meu, printre altii.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

12/03/09 18:09

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Bun n-am zis ca stiu totul dar toti din batrini care am intalnit a fost prigoniti.
In primul rand ei avea o viata care trebuia sa traiasca prin ascundure... adica nu sa vorbea despre Isus ci mai degraba cum propovadia era prin fapte bune.
Nu era voia sa fie biserica si nici rugaciuni... daca sa se afla venea securitatea.
Al'doilea daca bunicul tau nu era ortodox... si era nustiu religie...nu cred ca o fi avut o relatie cu Domnul care sa exprima in libertate. Ar fi una pe ascuns si anumite restricti, nu aveau sa cante si nici nu sa se roage tare ci facea totul in ascuns si incetul.

Ultima modificare de livu2day (12/03/09 18:15)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

12/03/09 18:14

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

livu2day a scris:

Nu era voia sa fie biserica si nici rugaciuni... daca sa se afla venea securitatea.

era voie in cladiri si la ore stabilite. nu era voie in case particulare.

au fost multe rele in vremea trecuta, nu contest asta, dar sa nu exageram.

din unele puncte de vedere era chiar mai bine atunci, in ciuda lipsei libertatii. era mai multa dragoste intre frati, ajutorare etc. acum nu mai e "timp" pt multe...


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

12/03/09 20:17

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Eu spun din ce a trait oameni... n-am nevoie sa ma contrazic.
Poate sti ce a trait toti asa'i? Daca mie mi-a spus asa eu cred, pentru ca oameni sufera si sunt prigoniti din cauza crezul lor.
Dar cred ca sti tu mai bine prin ce a trecut ei, de aceea exageram. Nu vad folos la argumente de aceasta.
Daca ei a spus asa... sunt multe exemple.
Fie ce a fi. To be or not to be just let it so His will be free'd....

Era mai multa dragoste pentru oameni pentru ca in suferinta a stiut sa nadejduiasca in Dumnezeu, ba inca mai mult atunci'a oameni era mai dedicatii.. ca erau uniti ca toti suferau si se simte'au in suferinta unul cu altul.

Suferinta acuma e diferit, pentru majoritatea sufera ca nu primesc ce ii place si etc. Nustiu oameni sa mai simta cu cei ce sufera cu adevarat.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

12/03/09 21:10

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

livu2day a scris:

Eu spun din ce a trait oameni... n-am nevoie sa ma contrazic.
Poate sti ce a trait toti asa'i? Daca mie mi-a spus asa eu cred, pentru ca oameni sufera si sunt prigoniti din cauza crezul lor.
Dar cred ca sti tu mai bine prin ce a trecut ei, de aceea exageram. Nu vad folos la argumente de aceasta.
Daca ei a spus asa... sunt multe exemple.
Fie ce a fi. To be or not to be just let it so His will be free'd....

Eu am zis ca nu TOTI au trai asa etc. NU mai ma interpreta cum vrei tu. Logic ca nu ii stiu pe toti.

Gata cu discutia asta. Fie ce-o fi.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

12/03/09 23:06

   
maryus
membru

Locatie: LINZ : AUSTRIA
Inregistat: 19/02/09
referitor la intrebarea ´´De ce sunt urati si batjocoriti pocaitii???`´ eu zic ca sunt asa pentruca nu sunt ca si cei de afara...aseara o fata...intra asa din senin pe yahoo (nu stiu de unde o am in lista) si ma ia la tot felul de injuraturi de ... vai Doamne...o intreb de ce...apäi saraca numai sa injure stia...pe germana,romaneste...i-am dat pace,la un momentdat zice : Dar tu de ce nu ma injuri?! Esti pocait?...ii zic ca da,la care ea zice ...na hai ca atunci nu am ce vorbii ci dinastia... :) .Bah frate ce ti-e si cu ästia!i-ar fii placut sa o injur...

_______________________________________
crede-ma ca te cred !!!

19/05/09 01:07

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08

pesciolino a scris:

Vi sa intamplat vreodata  sa vi se aduca vorbe de ocara la adresa dumnevoastra pentru simplu fapt ca sunteti crestin pocait?


da de multe ori... am primit si palme din cauza ca sunt pocaita si vreau sa diferita de aceasta societate...  Pentru oameni neintorsi la Hristos ori ii nou orice nu ii cum is ei sau cum fac ei ii motiv de batjocorire...


_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

21/05/09 16:57

   
Dorina
membru

Locatie: Calarasi
Inregistat: 10/05/09

pesciolino a scris:

Vi sa intamplat vreodata  sa vi se aduca vorbe de ocara la adresa dumnevoastra pentru simplu fapt ca sunteti crestin pocait?


Deseori. E o tendinta omeneasca sa uram pe cei ce nu sunt ca noi. Dar important e sa nu platim si noi cu aceeasi moneda.


_______________________________________
Lucrurile  dupa care alergi in viata nu te merita.

21/05/09 18:14

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
Eu ma gandesc ca se aplica versetul ala ,ca lumea ne va uri din cauza ca nu suntem din ea .Dar logica mea nu ma lasa sa pricep de ce ne urasc si au astfel de pareri .

O explicatie ar fi : acum imi zice un coleg ca atunci cand a fost impreuna cu alti colegi la botezul unei colege poca ,o tanti mai batrana i-a spus sa vina toata saptamana la bise [culmea ,nu se tine bise non-stop] ca daca nu e baptist nu il ajuta Dumnezeu .Si continua aia cu faza ca fica-sa ii baptista si face a 2-a facultate .La care colegul ,mai impulsiv din fire i-a spus ca si pagan tot il ajuta Dumnezeu ,si a spus ca nu mai vine la noi la bise [dar va reveni la botezul meu] . Bai sincer ,cu asa oameni sa te dai cu capul de pereti nu alta .Din start ii alungi pe altii de la posibila cale a credintei si chiar merita cateva injuraturi pentru prostiile scoase pe gura ,chiar ma mir ca nu a injurat-o ca il mai scapa .

Oricum ,asta nu explica ura fata de noi ,desi daca te uiti mai bine in jur ,se vede diferenta care ii crestin si care nu .


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

09/06/09 18:11

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Cred ca ai dreptate. Uneori suntem urati pentru credinta, alteori pentru ca simulam credinta.

_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

12/07/09 23:37

   
maryus
membru

Locatie: LINZ : AUSTRIA
Inregistat: 19/02/09
uite am gasit o carte pe care cand am vazut-o nu mi-a venit sa cred :O:O uitati-va si voi la ´´Ratacirea penticostala´´ si priviti acolo ce poate sa spuna persoana asta !!! e incredibil! Doamne ai milaaa!!!

http://www.cartiaz.ro/index.php?option= ... amp;pag=10

Ultima modificare de maryus (25/07/09 10:57)


_______________________________________
crede-ma ca te cred !!!

25/07/09 10:54

   
purple
membru

Inregistat: 23/07/09
Nu are rost sa-ti imbuibi capul cu asa ceva nici macar de curiozitate.
... cica "indreptar de marturisire" :rolleyes:


_______________________________________
Nu este nebun cel ce renunta la ceea ce nu poate pastra , pentru a castiga ceea ce nu poate pierde!

25/07/09 21:03

   
maryus
membru

Locatie: LINZ : AUSTRIA
Inregistat: 19/02/09
dar totusi iti dai seama ca poate atata lume citeste cartea aia si cate minciuni sunt acolo!!!...

_______________________________________
crede-ma ca te cred !!!

25/07/09 21:52

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Viata crestinilor trebuie sa fie cartea lor de vizita.

Tot asa sa lumineze si lumina voastra inaintea oamenilor, ca ei sa vada faptele voastre bune, si sa slaveasca pe Tatal vostru, care este in ceruri. (Mat.5:16)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

25/07/09 21:59

   
maryus
membru

Locatie: LINZ : AUSTRIA
Inregistat: 19/02/09
AMIN ! asa e...Domnu´ sa te binecuvinteze :)

_______________________________________
crede-ma ca te cred !!!

25/07/09 22:07

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
dimineata in tren: 2 angajati vorbeau de o alta angajata ,ca le-a spus un banc obscen, l-au amintit si dupaia urmeaza exclamatia "si mai e si pocaita".
Cand am auzit bancu, am ramas "ha?! a spus asa ceva tipa?". Bun ,nu era extrem de murdar bancul, dar nu se poate reproduce pe un forum crestin. Si mai o stiu pe tipa din vedere,de era tanara o intelegeam ,dar e la varsta maturitatii si mai e si poca :O  ..  vai noua.


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

31/10/09 17:19

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

RainSong a scris:

...,de era tanara o intelegeam ,dar e la varsta maturitatii si mai e si poca :O  ..  vai noua.


Adica ce vrei sa spui? Ca noi tinerii trebuie sa fim intelesi, chiar daca spunem bancuri cu continut obscen?

Pai in cazul acesta, daca ne-ar evita lumea nu ar face-o pentru ca suntem credinciosi ci pentru ca nu suntem numa' zicem ca suntem.


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

31/10/09 20:47

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

mereu-tanar a scris:

Adica ce vrei sa spui? Ca noi tinerii trebuie sa fim intelesi, chiar daca spunem bancuri cu continut obscen?

nu, nu era scuzabila ,doar ca eu consider ca generatia tanara e prea distrusa ca sa te surprinda cu ceva.


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

02/11/09 21:41

   
sel_sel16
membru

Locatie: Hamburg
Inregistat: 04/02/08
Interesant subiect.
Eu nu sunt pocaita. Am relatia mea cu Dumnezeu, recunosc uneori mai stransa alteori nu. Sunt ortodoxa.
Respect pocaitii, cunosc multi si unii sunt chiar un model pt mine. Am multe de invatat de la ei si ma doare cand vad ca oamenii ii batjocoresc. Intervin pt ei de cate ori pot si incerc sa le explic oamenilor ca nu e nimic in neregula cu ei, dimpotriva. Ei sunt adevarati credinciosi.
Pt mine, unii sunt adevarata sursa de inspiratie.   
Totusi, am cunoscut si pocaiti care sunt atat de reticenti fata de ceilalti, ii resping cu atatea raceala si....n-as spune rautate, as spune altfel, insa nu gasesc cuvantul acum. Chiar si pt asta, ii respect.


_______________________________________
"Before you judge me try hard to love me..."

20/01/10 17:19

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Sel esti tu ortodoxâ cum sunt eu avocat.cu numele în cel mai bun caz.pocâiţii sunt acele persoane in speţâ care se lauda ca acel imparat care se credea că e îmbrâcat dar era gol.asa câ de acea râd uni de ei.dar eu ar trebui sâ-i compâtimesc

_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

08/07/10 11:29

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Sau ar trebui sa inveti sa pui diacritice.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

08/07/10 11:40

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
E mai greu deoarece scriu de pe mobil.Apropo stiam câ primi crestini au avut un mare succes printre oameni.Dar văd că pocâiţii se plâng câ-s priviţi aiurea.NU cumva acest lucru aratâ câ nu sunt chiar cea ce doresc să fie?

_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

08/07/10 12:03

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

bairstow a scris:

pocâiţii sunt acele persoane in speţâ care se lauda ca acel imparat care se credea că e îmbrâcat dar era gol.asa câ de acea râd uni de ei.dar eu ar trebui sâ-i compâtimesc

Compatimeste-i draga, dar vezi ca nu poti varsa multe lacrimi, servetelele au celuloza care se extrage din copacei, vom ramane fara oxigen curand.
   Eu cred ca oamenii care au ceva cu pocaitii sunt frustrati si comunisti,  merg oamenii la biserica si mai auzi vreun pusti care-si omoara viata tragand fumuri pe gard "haha, uite si la pocaitii astia" sau "esti pocait?" pe un ton din ala care aduce a "esti criminal, violator, tortionar?"

bairstow a scris:

Apropo stiam câ primi crestini au avut un mare succes printre oameni.Dar văd că pocâiţii se plâng câ-s priviţi aiurea.NU cumva acest lucru aratâ câ nu sunt chiar cea ce doresc să fie?

serios? Incearca sa cauti prin Faptele Apostolilor [daca iti permite religia sa citesti singur din Biblie] sa vezi ce populari erau crestinii, prigoniti, batuti, inchisi .. iar mai apoi erau bagati in arene sa lupte. Superstaruri, ce mai ;)

ps: inteleg ca nu ai diacritice pe telefon, nimeni nu iti cere, dar sa nu stii ca se scrie unii si ceea e grav.


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

08/07/10 12:33

   
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net