TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/De ce sunt urati si batjocoriti pocaitii??? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
pesciolino
membru

Inregistat: 23/07/08

Sword a scris:

...Niciodata sa nu spui niciodata.

Iti multumesc pentru observatie,imi aduc aminte de siguranta lui Petru inainte de a se lepada de Domnul lui(si al nostru)...Marcu.14:31.Ce siguranta avea...si totusi, nu a fost cum a crezut el...Niciodata nu stim cum lucreaza Domnul...
                             Domnul sa te binecuvanteze!

Ultima modificare de pesciolino (08/08/08 01:36)

07/08/08 22:36

pesciolino
membru

bairstow a scris:

nu esti nici la degetul mic al lui giany.

]

Imi dau seama ca esti felul de persoana care ia omul la kg.  Sunt bucuros ca sunt mic aici pe pamaint...si mult mai mic decat degetul lui Giany! dar daca Dumnezeu va avea indurare de mine stiu ca acolo voi fi mare,ca daca as fi macar cat degetul ei mic,m-as considera mare si atunci as cadea sub dispretul Lui Dumnezeu. LA intrbarea ta daca am fost intr-o manastire ...da am fost si am vazut pe cei ce zic ca il slujesc pe Dumnezeu...si dupa cate am vazut nu o fac...(nu stiu daca Luther a schimbat ceva si prin cuvintele apostolului Pavel din 1 Corinteni)...de ce?     Este scris:"Barbatul nu este dator sa-si  acopere capul,pentru ca el este chipul si slava lui Dumnezeu..."1Cor.11:7 si cu putine versete mai in colo este scris: "Nu va invata chiar si firea ca este rusine pentru un barbat sa poarte parul lung,..."?  SI daca  ne uitam in Galateni.3versetul 10 ne invata asa: "...Blestemat este oricine nu staruieste in toate lucrurile scrise in cartea Legii, ca sa le faca"  Deci stim ca acei nevinovati (barbati) calugari care stau in invatatura, nu o implinesc....Si despre ei se mai zice: "si o mare multime de preoti veneau la credinta."Fapele Apost.6:7  Intrebare...nu erau ei CREDINCIOSI? Le mai trebuiau lor o alt fel de credinta...? M-i se pare ciudat ca acelasi lucru se intampla si in zilele noastre...    Multumesc pentru urarea ta de a ma intoarce la Domnul...dar tin sa iti spun ca deja El m-a intors!   Tot timpul reamintesti ca daca te-ai nascut in cultul ortodox esti mantuit...si deja te vezi in cer, sau cel putin asa te-au invatat frati calugari...Dar te rog sa citesti de 50 de ori vresetele din 1Petru.2:24-25 si cand vei merge la manastire ia "psaltirea" sau biblia sub brat, daca o ai si intreaba-i pe frati ce vrea sa insemne aceste versete...pentru ca daca prin faptele noastre bune sau ca ne-am nascut intr-o anumita religie ajungem noi in cer, atunci Domnul nostru Isus a murit degeaba pe cruce pentru noi...faptele bune au valoare atunci, dupa ce am facut cea mai buna fapta, dupa ce l-am primit pe Domnul Isus in  mod personal...Sa nu confundam biserica cu persoana Domnului Isus ,Biserica Il slujeste si Il recomanda lumii pierdute in pacat!!!   TE mai rog sa citesti Cuvantul...si sa il si implinesti si daca tu consideri ca Luther a schimbat biblia cu siguranta Dumnezeu nu ne va pedepsi pe noi pentru         asta.                                                                         

Dumnezeu sa te lumineze!!!

Ultima modificare de pesciolino (08/08/08 01:35)

08/08/08 01:08

bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
Nu stiu cat de lung au parul ascetii, dar gandestete ca ei nu au frizerii.Gandestete ca ei si-l strang frumos la spate si nu poti lua un calugar drept o femeie.De aceea ne spune Dumnezeu ca e cuvios ca femeile sa aiba parul lung si barbatii scurt.Mari ascetii au profetit ca lumea isi va schimba moda si barbatii vor purta par lung si femeile scurt astfel incat nu o sa ne mai dam seama ce sex are persoana respectiva.La galateni cap 3 versetul 10 inteleg ca te referi la tine?
De ce stau calugari in invatatura?Cat te mint astia pe tine fiule?Pai dar ei respecta legea(mai ales aia veche) sau cred in Iisus?
Domnule Arhanghel e normal ce scrie asta?1Petru.2:24-25 Ce are astea cu calugarii sau cu biserica ortodoxa?
Scrii :Tot timpul reamintesti ca daca te-ai nascut in cultul ortodox esti mantuit...si deja te vezi in cer, sau cel putin asa te-au invatat frati calugari...
Fiule tu ma citesti pe mine cum citesti biblia.Eu de aceste lucruri v-am invinuit pe voi.Da un exemplu unde m-am laudat ca daca m-am nascut ortodox sunt mantuit.
Cat despre diana-m ea imi da o definitie la pocaiti.Asta e definitia ta, tu mai intrebat cum ii vad eu(sau cam asa ceva).Pocaitii sunt si mormoni si adventistii si iehovistii dupa cum vad eu deoarece nici ei la prima vedere nu-s betivi.Si pot sa nu fie betivii si adeptii ai unui David Coresh Dar asta nu inseamna ca sunt si crestini?Daca nu esti betiv esti crestin?Eu zic ca daca esti betiv nu esti crestin.Vezi Arhanghel ce ideii rigide au oamenii tai?Deci baiatul assta (pesciolino) in loc sa vada lucrurile bune intr-o manastire el cauta sa vada (dupa lege) daca acesti calugari nu incalca cumva ceva.Deci se contrazice pe el.Caci ne mantuim in 2 moduri pesciolino:Prin lege si Iisus.E adevarat?

Ultima modificare de bairstow (08/08/08 09:41)

08/08/08 08:42

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Ne mantuim prin Jertfa lui Isus...nu prin lege. Daca ne-am mantui prin lege ar insemna ca degeaba Isus s-a jertfit si ar mai intra in Imparatie chiar numai cei 144 de mii. Mai cauta bairstow

08/08/08 11:55

bairstow
membru

:)))
Ne mantuim si prin lege.Vezi ca ai luat plasa?Ne mantuim prin lege daca am respecta-o pe toata, ce a ce e intradevar imposibil.Intelegi?
Cum ramane cu felicitarile cu Iisus, nu e aratat si el cu par lung ?
Ar intra doar cei 144000 ...Pai inseamna ca imi dai dreptate?
Nu uita 12ori12ori1000=144000.Un numar simbolic :)

Ultima modificare de bairstow (08/08/08 12:24)

08/08/08 12:21

diana.m
membru

Inregistat: 17/07/07
nu ne mantuim prin lege, asa cum spunea si sword ne mantuim prin jertfa lui Isus: Romani 7:4 "Tot astfel, fraţii mei, prin trupul lui Hristos, şi voi aţi murit în ce priveşte Legea, ca să fiţi ai altuia, adică ai Celui ce a înviat din morţi; şi aceasta, ca să aducem rod pentru Dumnezeu. "
. Ia citeste tu ,bairstow, Romani si mai vorbim. ;)

08/08/08 12:31

bairstow
membru

Pai acum suntem ai lui Hristos.Dar cum s-a mantuit Hristos?Respectand legea.Nu intelegi nimika vad.Mantuirea prin lege a fost posibila unui singur om care era si Dumnezeu.E doar legea rea?Nu (citeste Romani)Noi nu ne putem mantui prin lege deoarece nu suntem infailibili ca Domnul Iisus.Iisus a fost fara pacat.s-a mantuit prin lege respectand-o pe toata :)

08/08/08 12:42

diana.m
membru

Inregistat: 17/07/07
eu n-am zis ca legea-i rea si asa cum scrie in Romani capitolul 7, trebuie respectata. Eu am spus ca suntem mantuiti nu prin lege sau prin fapte, ci prin sangele Lui ISus.

Ultima modificare de diana.m (08/08/08 13:14)

08/08/08 13:12

bairstow
membru

Noi ne putem mantui si prin lege daca o respectam toata, dar avand o fire pacatoasa nu putem sa o respectam in totalitate.Iisus s-a matuit prin legea care a respectat-o ci nu deoarece a fost rastignit.Murind fara pacat el ne-a luat si pacatele noastre(celor care cred in el dar si respecta cuvantul sau pe cat posibil).A fost al 2-lea Adam.Nici Adam la inceput nu a avut pacate.
Deci nu o sa fie nici un calugar nebun sa incerce sa respecte legea toata, sau sa incerce sa respecte legea toata in dauna lui Iisus.Aici vroiam sa ajung :)

Ultima modificare de bairstow (08/08/08 14:01)

08/08/08 13:58

bairstow
membru

pesciolino a scris:

...Blestemat este oricine nu staruieste in toate lucrurile scrise in cartea Legii, ca sa le faca"  Deci stim ca acei nevinovati (barbati) calugari care stau in invatatura, nu o implinesc

Deci trag concluzia ca acest baiat a fost mintit si crede ca , calugarii se bazeaza nu pe mantuirea in Iisus ci pe pastrarea legii.????
pesciolino nu cumva vezi doar ce ti se arata?Eu nu te urasc si nici nu rad sau batjocoresc.Eu ,te plang de mila ca nu vrei sa vezi :)

08/08/08 14:09

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
baieti (pesciolino si bairstow) acum cred ca nu mai sunteti asa noi ca nu stiti sa folositi butonul 'modifica'. si din cate vad chiar il folositi, asa ca, pe viitor incercati sa evitati posturile multiple ;)

08/08/08 17:20

Sword
membru

Bairstow...ce spui tu sunt total impotriva crestinismului de dupa Hristos. Fara suparare, dar chestia cu "Hristos s-a mantuit prin...." este cea mai mare prostie auzita vreodata. Hristos n-avea nevoie sa se mantuiasca fiindca El era D-zeu. N-avea nevoie sa se mantuiasca nici ca om fiindca era fara pacat. Ce prostii spui? Pai daca prin Lege vine mantuirea atunci degeaba a murit Isus. Prin Har frate, prin Har....suntem noi mantuiti, si nu prin faptele legii.

Ultima modificare de Sword (08/08/08 18:55)

08/08/08 18:54

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
mersi sword... io simteam ca ceva nu e in regula ... dar cum nu cunosc ... am tacut ... mai invat si eu cate ceva de la voi ... tks again ... :D:D:D...

08/08/08 18:58

pesciolino
membru

bairstow a scris:

... dar gandestete ca ei nu au frizerii.

Poate vrei si tu sa te gandesti ca sunt sute de persoane care in lipsa de mancare fura...Intrebare,daca vor fi prinsi, nu vor face inchisoare...?  Cu cat mai mult vor fi pedepsiti cei ce incalca legea Domnului...

09/08/08 00:33

pesciolino
membru

bairstow a scris:

.Dar cum s-a mantuit Hristos?Respectand legea

Prietene...cand vii inaintea Domnului in rugaciune nu te rusina sa ii aduci aminte sa te  binecuvanteze si cu (macar) putina intelepciune,daca vei crede ca din inima ...El ti-o va da!                                                   
   Omule ma faci sa cred ca tu gandesti ca un fariseu sau cel putin aveti ganduri apropiate... daca tu ai fi fost prezent la rastignirea Domnului cu siguranta l-ai fi pus sa se mantuiasca...ARE NEVOIE DUMNEZEU DE MANTUIRE???????  Roaga-te Domnului sa se indure de tine...nu glumesc...e adevarat ,se mai fac greseli,dar nu trbuie sa exagerezi     Ma faci sa imi aduc aminte de cei care strigau la poalele crucii: "Mantuieste-te pe tine!"
                            Domnul sa se indure de noi!

09/08/08 00:54

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
nenea pesciolino... ti s-a spus deja de cateva ori, si iti mai spun si eu:

FOLOSESTE OPTIUNEA MODIFICATI!!! Si nu mai posta consecutiv!

Ultima modificare de benny (09/08/08 01:02)

09/08/08 01:02

pesciolino
membru

bairstow a scris:

Caci ne mantuim in 2 moduri pesciolino:Prin lege si Iisus.E adevarat?

Am sa iti dau o tema...te rog sa citesti toata biblia si daca ai sa gasesti un verset Har+lege=mantuire, sa imi spui si mie.ok?   PRIN HAR Baristow...PRIN HAR pentru ca legea nu are nici un cuvant la mantuirea cuiva ,ci doar indurarea LUI!
                       Domnul cu tine!

09/08/08 01:07

bairstow
membru

Dumnezeu la mantuit prin har pe Iisus Om sau prin faptul ca a fost gasit nevinovat, fara pacat?Cand citesc cate bazaconii(imi cer scuze) citesc aici ma fac sa rad.Deci Iisus putea sa greseasca sa incalce legea ca oricum nu era vinovat fiind Dumnezeu?
El sa mantuit prin lege.Noi ne mantuim prin harul lui.(Ma contrazice cineva aici in cele 2 fraze?)
Sau el sa mantuit prin harul sau si a mai gresit din cand in cand?

Ultima modificare de bairstow (09/08/08 08:43)

09/08/08 08:41

Sword
membru

Romani 3:21  Dar acum s-a arătat o neprihănire (Greceşte: dreptate) pe care o dă Dumnezeu, fără lege, despre ea mărturisesc legea şi prorocii
22  şi anume, neprihănirea dată de Dumnezeu, care vine prin credinţa în Isus Hristos, pentru toţi şi peste toţi cei ce cred în El. Nu este nici o deosebire.
23  Căci toţi au păcătuit şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu.
24  Şi sunt socotiţi neprihăniţi, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea, care este în Hristos Isus.
25  Pe El Dumnezeu L-a rânduit mai dinainte să fie, prin credinţa în sângele Lui, o jertfă de ispăşire, ca să-Şi arate neprihănirea Lui; căci trecuse cu vederea păcatele dinainte, în vremea îndelungii răbdări a lui Dumnezeu;
26  pentru ca, în vremea de acum, să-Şi arate neprihănirea Lui în aşa fel în cât, să fie neprihănit şi totuşi să socotească neprihănit pe cel ce crede în Isus.
27  Unde este, deci, pricina de laudă? s-a dus. Prin ce fel de lege? A faptelor? Nu; ci prin legea credinţei.
28  Pentru că noi credem că omul este socotit neprihănit prin credinţă, fără faptele Legii.
29  Sau, poate, Dumnezeu este numai Dumnezeul Iudeilor? Nu este şi al Neamurilor? Da, este şi al Neamurilor;
30  deoarece Dumnezeu este unul singur şi El va socoti neprihăniţi, prin credinţă, pe cei tăiaţi împrejur şi tot prin credinţă şi pe cei netăiaţi împrejur.
31  Deci, prin credinţă desfiinţăm noi Legea? Nicidecum. Dimpotrivă, noi întărim Legea.
Mai are rost sa-ti dau alte explicatii?
Si-ti mai zic o data sa renunti la ideea ca Isus s-a mantuit cu ceva pana nu te vad fratii ortodocsi si-ti trag cateva palmute...

Ultima modificare de Sword (09/08/08 09:27)

09/08/08 09:26

bairstow
membru

Sword a scris:

23  Căci toţi au păcătuit şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu.
.

Deci si Iisus ca om a pacatuit?
Citezi niste citate care doar ma confirma , vad :)
Asteapta putin...

Ultima modificare de bairstow (09/08/08 09:32)

09/08/08 09:31

Sword
membru

Aici vorbeste despre oameni ca noi si despre neprihanirea unui Om ca Isus. Daca tu zici ca prin "toti" intelegi ca si Isus, inseamna ca-l faci pacatos, ceea ce duce la ideea ca nu avea cum sa ne mantuiasca. Fiindca nimeni nu putea sa faca jertfa asta decat daca era fara pacat....asa ca...mai gandeste-te la ce scoti din tine si nu-i mai acuza pe restul de erezii...

09/08/08 09:35

bairstow
membru

Moartea vine ca urmare a pacatului.Dar Iisus a murit fara sa aiba un pacat.El respectand toata legea are putere asupra ei.Murind nevinovat, fara sa pacatuiasca ,el are puterea acum(dupa inviere) sa ne si ierte.Si asa cum moartea a intrat prin Adam deoarece a incalcat o singura  porunca, asa si prin Iisus care a respectat toata legea ,a readus omul la viata.
Si noi ne putem mantui prin lege daca o respectam toata.Dar asa ceva numai un Dumnezeu-Om poate sa o faca:Iisus.
Scuze pentru  off topik :)
Sper ca am explicat destul de bine, nu sunt teolog.Din ce am citit la sword nu prea inteleg nimik.
Nu prea am timp, o sa revin dar daca puteti cititi cap5 din Galateni.De exemplu versetul2si 3(toata legea).Toata legea ca sa ne mantuim prin ea.

Ultima modificare de bairstow (09/08/08 18:04)

09/08/08 14:13

Sword
membru

Ia si studiaza Bairstow..Cuvantul vorbeste mai bine ca mine.
Romani 3:19  Ştim însă că tot ce spune Legea, spune celor ce sunt sub Lege, pentru ca orice gură să fie astupată şi toată lumea să fie găsită vinovată înaintea lui Dumnezeu.
Romani 3:21  Dar acum s-a arătat o neprihănire (Greceşte: dreptate) pe care o dă Dumnezeu, fără lege, despre ea mărturisesc legea şi prorocii
Romani 3:27  Unde este, deci, pricina de laudă? s-a dus. Prin ce fel de lege? A faptelor? Nu; ci prin legea credinţei.
Romani 7:6  Dar acum, am fost izbăviţi de lege şi suntem morţi faţă de legea aceasta, care ne ţinea robi, ca să slujim lui Dumnezeu într-un duh nou, iar nu după vechea slovă
1 Corinteni 15:56  Boldul morţii este păcatul; şi puterea păcatului este Legea.
Galateni 3:12  Însă legea nu se întemeiază pe credinţă; ci ea zice: „Cine va face aceste lucruri, va trăi prin ele”.
Galateni 3:21  Atunci oare legea este împotriva făgăduinţelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Dacă s-ar fi dat o lege care să poată da viaţa, într-adevăr, neprihănirea ar veni din lege.
Galateni 3:24  Astfel, legea ne-a fost un îndrumător spre Hristos, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţă
Poti sa meditezi la toate astea si sa intelegi si singur esenta. Legea este UMBRA mantuirii, si nimeni nu poate fi mantuit prin ea fiindca nimeni n-o poate tine pe toata. Fiindca daca incalci o porunca esti vinovat de incalcarea tuturor. Deci n-ai cum. Isus este implinirea Legii, nu este Unul care s-o tina ca sa fie salvat de ceva. De multe ori chiar a fost acuzat de incalcarea ei, dar acuzatiile au fost strict literale.....nu intelese. Asa ca crestinismul nu se mai bazeaza pe vechea lege ci pe jertfa Mantuitorului. Fara asta cineva nici nu se poate numi crestin. Poate fi iudeu, fariseu, om bun...etc, numai crestin nu.

10/08/08 20:25

pesciolino
membru

Fratilor totusi ...as dori sa ne spunem experientele placute pe care le-am avut (daca le-am avut) din cauza numelui pe care il purtam...

10/08/08 21:18

Sword
membru

Corect...ne-am luat iar cu ....
Explicatia biblica ar fi asta: Ioan 17:14  Le-am dat Cuvântul Tău; şi lumea i-a urât, pentru că ei nu sunt din lume, după cum Eu nu sunt din lume. Ioan 15:18  Dacă vă urăşte lumea, ştiţi că pe Mine M-a urât înaintea voastră.
Ioan 15:19  Dacă aţi fi din lume, lumea ar iubi ce este al ei; dar, pentru că nu sunteţi din lume şi pentru că Eu v-am ales din mijlocul lumii, de aceea vă urăşte lumea.

Si alte explicatii omenesti sa zic asa ar mai fi: Batjocoriti sunt cei care se rusineaza cand cineva il ia la misto si nu are indrazneala sa-i raspunda sau sa dea un raspuns "inspirat" cat sa inchida gura celui batjocoritor. Unii "pocaiti" mai stau foarte rau cu, cultura generala sau sant ingusti in mentalitatea de zi cu zi. Astea sunt cazuri in care am vazut des primind "palme" de la lume. Si prin clasa mai aud cateodata facandu-se misto de cate un elev crestin si blamandu-l restul ca-i prea tacut sau linistit. Cat sunt eu de fata cel putin ii pun eu cu botu pe labe, dar cand nu sunt...ar trebui sa aibe curaj mai mult "Ioan 16:33  V-am spus aceste lucruri ca să aveţi pace în Mine. În lume veţi avea necazuri; dar îndrăzniţi, Eu am biruit lumea.”

10/08/08 21:38

Pagini:  1 2 3 4 5 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la