TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/De ce sunt urati si batjocoriti pocaitii??? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 6
pesciolino
membru

Inregistat: 23/07/08
Vi sa intamplat vreodata  sa vi se aduca vorbe de ocara la adresa dumnevoastra pentru simplu fapt ca sunteti crestin pocait?

01/08/08 22:20

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
nu

01/08/08 22:24

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Da, este un lucru normal. Societatea mereu respinge tot ceea ce este diferit faţă de ea. Oamenii ne consideră ciudaţi şi ne batjocoresc tocmai pentru că nu suntem ca ei. Prea puţini sunt care apreciază cu adevărat un om al lui Dumnezeu. :(

01/08/08 22:29

biencutza
membru

Inregistat: 13/07/08
si cel mai bine e sa nu le dai importanta . sa nu-ti pese de parerea altora

01/08/08 22:33

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Dumnezeu ne-a avertizat in Biblie in multe locuri ca cei ce-l vor urma pe El vor trece prin lucruri grele.... dar vor birui!

Ultima modificare de Tanara crestina (01/08/08 22:56)

01/08/08 22:56

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
La întrebarea "De ce?"... Raspunsul meu este acesta: cred ca de fapt, ne ajuta sa ne intarim caracterul, sa ducem un pic din lupta pe care o duceau inaintasii nostri, martirii. Pe mine ma bucura, acum, cand sunt batjocorita ca sunt hmmm...pocaita. Pentru ca ...crestini sunt toti colegii mei. Si vai s-amar daca cumva le zici ca nu ar fi. Pentru ei, a fi pocait, nu echivaleaza cu a fi crestin. A fi pocait, inseamna a fi... incuiat, om fara orizonturi, etc.

01/08/08 23:06

benny
membru

Inregistat: 27/05/07

anomis a scris:

Pentru ei, a fi pocait, nu echivaleaza cu a fi crestin. A fi pocait, inseamna a fi... incuiat, om fara orizonturi, etc.

Exact.. Ei spun că noi nu ne ştim distra, că nu ne ştim trăi viaţa, că avem ochelari de cal, şi că suntem îngrădiţi mintal...
Dar puţin îmi pasă.. :) Eu sunt fericit că pot să fiu al lui Cristos :)

01/08/08 23:12

simona
membru

Mi-a fost ciuda, doar cand colegii mei de clasa, vorbeau de pocaiti, generalizand, si imi venea sa merg sa le spun:"Nu e deloc asa cum spuneti voi!"... Dar m-ar fi catalogat drept nebuna pe putin, si mi-as fi pierdut putina credibilitate si doza de respect pe care o am in fata lor. Citesc Biblia in clasa, in timpul pauzelor, sau orelor libere. Si ei vad asta. Si cand ne-am scris parerile unora despre altii, la mine a scris cineva:"Stiu despre ea, doar ca citeste Biblia." Nu stiu. Am luat-o ca pe un punct pozitiv... In orice caz, colegii mei nu sunt ...sa zicem, deschisi spre cunoasterea de noi caractere. :)

Ultima modificare de anomis (01/08/08 23:20)

01/08/08 23:19

simo
membru

Inregistat: 13/04/08
Si eu sustin ideea lui benny! Si din pacate, regret sa cred ca se intampla!dar au inceput si la noi la pocaiti sa apara tot mai multe cazuri de exemple negative ( divorturi,dovezi de necredinciosie...) E drept ca asemenea persoane... doar poarta un nume de (pocait) dar relatia cu Dumnezeu e la pamant. Din pacate anturajul si nevegherea, ii duc pe tineri( o parte) la cadere. Am intalnit caz... cand mi s-a spus  pai uite ca am intalnit o tanara ...sau un tanar...care a facut ...asta si asta. Lucruri neplacute,ce nu indraznesc sa le spun!/ Dumnezeu sa ne dea intelepciune!
Dar pe langa cazurile de (pocaiti) Nepocaiti! Am intalnit destule cazuri in care pocaitii sunt apreciati si respectati, pentru ceia ce sunt.Datorita Lui Dumnezeu categoric!  Oricum acum pocaitii nu mai sunt asa persecutati...ca mai demult! Stiu ca pe timpul bunicului meu vestirea evangheliei, era rasplatita cu pedepse destul de drastice! Am ascultat filmulete cu pedeapsa de penitaenta,a fratelui Nicolae Moldoveanu si imi dadeau lacrimile, vazand incercarile dar si ajutorul si minunea prin care Dumnezeu a lucrat cand el fusese in carcera. Deasemenea si fratele Traian Dorz! Ei si cei ce au fost persecutati sunt demni de tot respectul! Ei au fost batjocoriti!

http://www.youtube.com/watch?v=w2fGQDq2 ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=chDGlF9S ... re=related

Ultima modificare de simona85 (01/08/08 23:34)

01/08/08 23:23

pesciolino
membru

Inregistat: 23/07/08
Mi sa intamplat la sc. de soferi in timpul unei ore,ma intrebat  un coleg roman(stiind ca sotia mea abia nascuse)cum se simte copilul... si cum a fost la botez..eu am incercat sa ii explic ca noi nu botezam copii cand sunt mici...in  timp ce vorbeam cu acest baiat o alta romanca a intrat in discutie intrebandu-ma daca sunt pocait...am raspuns ca da,atunci ea ma intrebat din nou daca sotia mea era pocaita inainte sa ne casatorim i-am raspuns ca am decis sa facem acest pas impreuna...dupa care ea a zis: "voi  ati fost nebuni cand ati facut acest pas!" De fiecare data cand dau peste versetele din Ioan.15:18-19 imi aduc aminte de aceste lucruri...  Slava Domnului ca suntem nebuni, ca pentru Domnul suntem asa!!!                                                                                        Domnul sa ne intareasca!

02/08/08 00:41

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Pesciolino era interesant dacă puneai întrebarea: Câţi aţi răspuns cu dragoste la persecutări în numele lui Isus? :D :D

Să răspund eu prima. Eu am răspuns cu aşa o dragoste de mare că i-am astupat gura persoanei care mă înţepa la capitolul pocăinţă. Binenţeles că după toată tărăşenia, îmi venea să mă dau cu capul de pereţi că n-am ştiut să tac! Dar de, firea mea a simţit nevoia să se îndreptăţească, fireşte nu cum scrie în Biblie!!  Încă mă rog Domnului să mă înveţe (aş prefera teoretic, dar El mă pune la practică direct) cum să intru în îndelunga Lui răbdare. Aşa cum au răbdat sfinţii. Dar mai am mult de învăţat.

02/08/08 10:08

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07

pesciolino a scris:

Vi sa intamplat vreodata  sa vi se aduca vorbe de ocara la adresa dumnevoastra pentru simplu fapt ca sunteti crestin pocait?

Personal, nu mi s-a intamplat.
Recunosc ca ma deranjeaza faptul ca suntem numiti eretici de anumiti adepti ai altor confesiuni.

03/08/08 23:18

MIDIAN
membru

Inregistat: 31/01/08
Nu am timp sa ma uit in privirea altora, nu sunt pocait, dar am observat, cand era luciferian, umblam cu tricouri cu Cradle Of Filth, si aveam ambele maini batute cu tatuaje, acum mai am 4 sedinte si le-am scos pe toate prin chirurgie plastica. Lumea ma privea cu interes, nu cu scarba, cum o fac cand privesc vreun martor de-al lui Iehova de exemplu, si aveam mare succes la gagici

04/08/08 06:40

Site web  
simona
membru

...Stii de ce? Pentru ca erai cool, era o imagine ieftina, cu care lumea se multumea... E mult mai usor sa fii rau, si de aceea multi aleg calea usoara. Sa fii bun, sa iti iei crucea in fiecare zi, sa vorbesti frumos, chiar si cu cei ce te batjocoresc-in loc sa le zici ceva de ...'dulce'... E mult mai greu... Si risti sa pari un pampalau-'Pai cum dom'le, cand ti-a dat ala o palma, tu sa nu ii tragi un pumn?... Auzi, sa mai intorci si alalalt obraz... Pai tre' sa fii fraier!'... Asta e conceptia lumii, si tu stii MIDIAN, foarte bine de ce aveai ...succes. ;)

Pe mine lumea nu ma priveste cu scarba, ci sunt practic, dispretuita ca am ales sa am principii sanatoase. Hai sa iti dau un exemplu: Cand in clasa la tine, esti singura virgina, asta e un indicator de vinovatie pentru celelalte, si de asta multe fete pocaite sunt marginalizate. E ca un deget aratator spre cele ce au ales sa isi bata joc de ele. ...Sa nu uitam: suntem demodati, ca vrem sa ramanem curati. Daca aleg sa nu ma indop cu cea ce imi da mass-media, si transez informatia, dom'le, nu mai sunt cool(Nu iti poti imagina cat de tare ma amuza subiectele astea. :D)...Si multe altele, subiecte arhicunoscute.

Biblia m-a avertizat ca lumea ma va uri, pentru ca lumea iubeste ce e al ei, si cum eu nu ii mai apartin... Dedu si tu. Lumea ma crede nebuna, dar sa iti spun sincer, dau exact doi bani pe ce crede ea. Ma intereseaza ce crede Unul singur. Si daca Acela e mandru de mine, si ma vrea mereu mai buna, ma multumesc cu asta.:)

Ultima modificare de anomis (04/08/08 12:20)

04/08/08 12:20

MIDIAN
membru

Asa este, dar asa cum tu te privesti separat de restul lumii asa ma priveam si eu atunci, chiar daca eram la 2 poli opusi. Din fericire pentru mine, acum nu a fost prea tarziu, sa imi revin, chiar daca am mai ramas cu cva sechele, si daca o sa mi le arat am sa va rog sa ma iertati, dar ma controlez cat pot, incep sa fiu eu.

04/08/08 13:01

Site web  
simona
membru

Stiu doar ca lumea ma dispretuieste ca sunt copilul Lui. Dar, vezi tu, e un pret pe care sunt dispusa sa il platesc.

Nu am inteles un lucru: tu esti pocait, sau nu? Sau despre ce schimbare vorbesti? :)

Ultima modificare de anomis (04/08/08 13:10)

04/08/08 13:06

crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
da...cand nu le-au convenit anumite chestii(ca nu ma duc cu ei nu stiu unde,ca nu fac ce fac ei)

midian ... cum te simtiai inante si cum te simtii acum dupa ce te-ai ,,trezit" la realitate??

04/08/08 13:35

MIDIAN
membru

Nu. nu sunt pocait. Inainte ma simteam singur, acum simt ca in tot ceea ce fac, cineva este acolo de partea mea, si ma ajuta permanent, si asta imi da o anumita siguranta.

04/08/08 14:07

Site web  
simona
membru

Dar... Acel Cineva, te-a schimbat cumva... Sau consideri ca e ceva de genul ...inger pazitor? Adica, nu stiu. Vreau sa inteleg ce scrii. Ok, nu esti poca, dar crestin esti? Ca sa elucidam misterul. :D

04/08/08 15:28

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
De ce? Cauzele sunt multiple. In primul rand suntem crestini si apoi pocaiti. Crestinii sunt urmasii lui Hristos.
Isus a fost iubit de pacatosi. Vamesii si prostituatele doreau sa stea cu el la masa. Atat cel bogat cat si cel sarac, cel intelept cat si cel ingunst, cel sanatos cat si cel bolnav, mergeau la el sa primeasca sfaturi si alinare. Nu cumva pocaitii au devenit mai sfinti decat Hristos si oamenii nu se mai pot apropia de ei?
Prea multi pocaiti judeca lumea. Hristos condamna pacatul dar iubea pe pacatos. E satula lumea de judecatori.
Prea multi pocaiti traiesc intr-un legalism uracios. Un sistem de legi care ii ajuta sa fie mai ipocriti chiar decat sunt.
Prea multi crestini nu stiu de ce cred ceea ce cred. "De ce faci asta? " Raspuns: "Asa spune Biblia... " Mda. Nu mai poate lumea de Biblie. Prea putini pocaiti au inteles Biblia si traiesc din convingeri personale.
PREA MULTI CRESTINI TRAIESC DIN FRICA DE IAD SI NU DIN DRAGOSTE PENTRU DUMNEZEU.

05/08/08 18:47

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Oauu, Dodo, ce adevăr ai grăit!!

05/08/08 18:55

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Am remarcat, ca pocaitii sant urati si batjocoriti cel mai abitir tot de pocaiti.

05/08/08 20:18

bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
OOOO Irlanda? Asta nici eu nu stiam...Dupa o fata care a venit undeva si cand scotea un cuvant se inrosea si fugea, acum aceea fata dicteaza taie si spanjura in acelasi locusor.Cum sa nu rada lumea de ea?Sau de imbunatatirea spiritului ei?Interesant ce ai scris.Chiar vrei sa cunosti adevarul?Eu din ce am vorbit, face to face, cu unii de ai vostri am ajuns la o concluzie:Nu ca nu vreti sa il vedeti dar va si feriti de el :(

Ultima modificare de bairstow (05/08/08 20:41)

05/08/08 20:40

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Nu cred ca ai inteles ce am vrut sa spun.

05/08/08 20:44

bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
? :)
Ai scris mult prea clar.Si ma mirat si pe mine :)

05/08/08 20:46

Pagini:  1 2 3 4 ... 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la