TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Dovezi istorice despre Iisus Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Din punct de vedere istoric, sau gasit documente arheologice despre existenta lui Iisus?

_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

28/07/08 13:27

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
BIBLIA ce e dragii mei ???

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

28/07/08 14:54

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Unul din documente. :)

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

28/07/08 15:08

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
si avem nevoie si de certificatul de nastere al lui JESUS ca sa fim siguri ca a existat??? io zic ca e suficient sa stim ca EL a existat ... BIBLIA exista ... si EL inca mai exista ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

28/07/08 15:20

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Eu as vrea un document in afara bibliei.Eu stiam ca mai sunt 4 scrieri care pomeneste despre Iisus, dar se pare ca sunt apocrife.
Normal ca primi crestini cereau dovezi si cred ca Iisus era totusi cunoscut ca om cel putin.


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

28/07/08 15:40

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Pentru ce ai nevoie de aceste dovezi? Pentru tine ca sa crezi, sau pentru altii ca sa le demonstrezi?

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

28/07/08 15:45

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
cred ca vrea sa le distruga ... :D:D:D ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

28/07/08 15:56

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07

lara a scris:

Pentru ce ai nevoie de aceste dovezi? Pentru tine ca sa crezi, sau pentru altii ca sa le demonstrezi?

Si pentru mine si pentru altii.Existenta lui Iisus se poate dovedii si in alte moduri.
Desigur exact ce am scris mai devreme la fustrari sa intamplat.Credem in Iisus fara sa avem nici o baza solida.Si asta e foarte grav.
Un mod despre existenta lui Iisus , ar fi uimitoarea raspandire a crestinismului si perscutile care le-au indurat primii crestini.
Cat despre giany, teologia lui asa cum am mai observat nu numai in discutile purtate cu mine e o teologie mai mult decat babeasca(?).Speculativa.

Ultima modificare de bairstow (28/07/08 16:21)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

28/07/08 16:18

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08

bairstow a scris:

Credem in Iisus fara sa avem nici o baza solida.Si asta e foarte grav.

Credeam ca eu cred datorita bibliei in primul rand. Nu vreau sa astept dupa arheologi, nu de alta, dar s-ar putea sa dureze inca mult pana sa ne invete sa credem fiindca au gasit ei ceva. Iar eu n-am timp de pierdut sa aflu "noile" stiri de la ei. Oricum, postul acela ateu numit Descopery ne arata foarte "clar" despre existenta lui Isus. Atat de clar si "inovator" incat ne lasa intr-o continua ceata.


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

28/07/08 16:35

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Postul ala nu e ateu pentruca foarte putini sunt atei in acest moment in lume.Ca sa cred in biblie trebuie sa vad cine a scris-o.Eu nu vreau sa insemantez necredinta ci dincontra sa mi-o intaresc.Din 12 apostoli 10 au suferit moarte martirica cea ce spune multe.deci in afara de biblie se pare ca dovezi istorice nu prea sunt.O sa mai caut :).Oricum acesta nu e un ipediment ca sa nu credem.Crestinismul fiind considerat o secta iar diavolul nefiind deloc adormit el a incercat cu ajutorul oamenilor sa distruga orice sursa istorica.
Eu nu cred datorita numai bibliei ci datorita bisericii.La cat sa interpretat biblia ar fi trebuit deja ca Iisus sa fi revenit pe pamant de sute de ori.Iisus nu a scris nimic si nici nu a ordonat sa se scrie ceva.Sunt si alte lucruri cum ar fi chiar traditia orala primita de biserica de la Iisus si apostoli.Eu cred in Iisus nu numai pe baza bibliei.

Ultima modificare de bairstow (28/07/08 17:18)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

28/07/08 16:44

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
"Tomo, fiindca ai vazut ai crezut. Ferice de cei care nu vad si cred in Mine"
Din punctul meu de vedere Biblia mi-este suficient ca sa cred....N-am niciun motiv sa cred ca Biblia ar putea fi falsa. Sau crezi ca poporul Israel despre care tot vorbeste VT este o nascocire omeneasca? Nu-ti dau mai multe detalii decat sotia lui Lot transformata intr-un stalp de sare care se poate vedea si astazi la o departare oarecare de Marea Moarta (locatie unde se presupune ca ar fi fost ingropate Sodoma si Gomora).
Ar mai fi si alte exemple, dar acesta mi-a venit acuma in minte...


_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

28/07/08 18:35

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Na...daca vrei neaparat citeste aici 101 demonstratii stiintifice ale bibliei. Asta cred ca intr-adevar foloseste la ceva. Daca te uiti la unele documentare care vor neaparat sa demonstreze "autenticitatea" bibliei si "adevarul" ei ascuns nu faci decat sa te indepartezi de D-zeu si sa pui totul sub semnul intrebarii. In sensul negativ. Nu in cel de intrebari ziditoare ale crediintei. Asa ca citeste aici(din pacate este numai in engleza) http://www.eternal-productions.org/101science.html

Ultima modificare de Sword (28/07/08 20:00)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

28/07/08 19:59

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
La cati mantuitori(oamenii care se dadeau Mesia) au aparut unde s-ar fi ajuns daca ii credeam pe fiecare in parte?Orbeste?
Testul e modificat vizibil, citez:Ferice de cei ce nu au vazut si au crezut((tradus si adnotat de preot doctor Emil Pascal), sau:BOR:Iisus i-a zis :pentru ca m-ai vazut ai crezut.Fericiti cei ce nu au vazut(ranile, invierea lui Iisus)si au crezut.La inceput pare o modificare mica dar care are consecinte tragice la o interpretare mai atenta.
Adica fericiti acei oameni simpli care sunt prostiti usor???Vai...Dar pana  si  Matei, Pavel,Luca si altii scriitori biblici nu urmaresc decat sa arate ca Iisus este Acel Mantuitor promis sa vina si nu pe lucruri banale(credeti ca e el daca nu asta e) si pe lucruri dovedite din vechiul Testament.Explica rolul lui Iisus pe dovezi temeinice.Iisus a venit la implinirea timpurilor(parca) si unde se intalnesc 3 mari continente....


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

28/07/08 20:20

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

bairstow a scris:

Testul e modificat vizibil, citez:Ferice de cei ce nu au vazut si au crezut((tradus si adnotat de preot doctor Emil Pascal), sau:BOR:Iisus i-a zis :pentru ca m-ai vazut ai crezut.Fericiti cei ce nu au vazut(ranile, invierea lui Iisus)si au crezut.La inceput pare o modificare mica dar care are consecinte tragice la o interpretare mai atenta.

Luca 24:
36   Pe cînd vorbeau ei astfel, însuş Isus a stătut în mijlocul lor, şi le-a zis: "Pace vouă!"
37   Plini de frică şi de spaimă, ei credeau că văd un duh.
38   Dar El le-a zis: "Pentru ce sînteţi turburaţi? Şi dece vi se ridică astfel de gînduri în inimă?
39   Uitaţi-vă la mînile şi picioarele Mele, Eu sînt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n'are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu."
40   (Şi după ce a zis aceste vorbe, le-a arătat mînile şi picioarele Sale.)
41   Fiindcă ei, de bucurie, încă nu credeau, şi se mirau, El le-a zis: "Aveţi aici ceva de mîncare?"
42   I-au dat o bucată de peşte fript şi un fagur de miere.
43   El le-a luat, şi a mîncat înaintea lor.
44   Apoi le-a zis: "Iată ce vă spuneam cînd încă eram cu voi, că trebuie să se împlinească tot ce este scris despre Mine în Legea lui Moise, în Prooroci şi în Psalmi."
45   Atunci le-a deschis mintea, ca să înţeleagă Scripturile.

Ioan 20:
24   Toma, zis Geamăn, unul din cei doisprezece, nu era cu ei cînd a venit Isus.
25   Ceilalţi ucenici i-au zis deci: "Am văzut pe Domnul!" Dar el le-a răspuns: "Dacă nu voi vedea în mînile Lui semnul cuielor, şi dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, şi dacă nu voi pune mîna mea în coasta Lui, nu voi crede."
26   După opt zile, ucenicii lui Isus erau iarăş în casă; şi era şi Toma împreună cu ei. Pe cînd erau uşile încuiate, a venit Isus, a stătut în mijloc, şi le-a zis: "Pace vouă!"
27   Apoi a zis lui Toma: "Adu-ţi degetul încoace, şi uită-te la mînile Mele; şi adu-ţi mîna, şi pune-o în coasta Mea; şi nu fi necredincios, ci credincios."
28   Drept răspuns, Toma I-a zis: "Domnul meu şi Dumnezeul meu!"
29   "Tomo" i-a zis Isus, "pentrucă M'ai văzut, ai crezut. Ferice de ceice n'au văzut, şi au crezut."

Acum parerea ta care este ? Tot mai crezi ca e corecta afirmatia :" Fericiti cei ce nu au vazut(ranile, invierea lui Iisus)si au crezut" sau versetul din Ioan 20:29 se refera la cei care cred in Isus fara sa il vada (propriu-zis) ?

Ultima modificare de daniel-l (28/07/08 21:05)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

28/07/08 21:05

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
daniel-l mai tre sa pui stampila de la GOD si semnatura lui JESUS plus antetul HOLLY SPIRIT... pt autentificare ... nu o sa te creada ... :)

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

28/07/08 21:12

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06

bairstow a scris:

La cati mantuitori(oamenii care se dadeau Mesia) au aparut unde s-ar fi ajuns daca ii credeam pe fiecare in parte?Orbeste?
Testul e modificat vizibil, citez:Ferice de cei ce nu au vazut si au crezut((tradus si adnotat de preot doctor Emil Pascal), sau:BOR:Iisus i-a zis :pentru ca m-ai vazut ai crezut.Fericiti cei ce nu au vazut(ranile, invierea lui Iisus)si au crezut.La inceput pare o modificare mica dar care are consecinte tragice la o interpretare mai atenta.
Adica fericiti acei oameni simpli care sunt prostiti usor???Vai...Dar pana  si  Matei, Pavel,Luca si altii scriitori biblici nu urmaresc decat sa arate ca Iisus este Acel Mantuitor promis sa vina si nu pe lucruri banale(credeti ca e el daca nu asta e) si pe lucruri dovedite din vechiul Testament.Explica rolul lui Iisus pe dovezi temeinice.Iisus a venit la implinirea timpurilor(parca) si unde se intalnesc 3 mari continente....


Stii, mai exista si Duhul Sfant care te face sa crezi ;). Nu pot explica asta, dar pur si simplu crezi. La urma urmei...nu am absolut nimic de pierdut daca cred...insa risc sa pierd "ceva" daca nu cred ;)


_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

28/07/08 21:47

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07

daniel-l a scris:

Acum parerea ta care este ? Tot mai crezi ca e corecta afirmatia :" Fericiti cei ce nu au vazut(ranile, invierea lui Iisus)si au crezut" sau versetul din Ioan 20:29 se refera la cei care cred in Isus fara sa il vada (propriu-zis) ?

Nu o mai da la intors.E adevarata si afirmatia ta.Faptul ca nu am precizat-o nu inseamna ca nu e adevarata.Dar asta nu explica credinta oarba...Eu am cerut si dovezi istorice in afara de biblie.


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

28/07/08 21:59

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Aici sunt cateva scrieri istorice care fac referire la Isus:

http://www.geocities.com/athens/delphi/5647/rel61.htm


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

29/07/08 09:57

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07

+Archangel+ a scris:

Aici sunt cateva scrieri istorice care fac referire la Isus:

http://www.geocities.com/athens/delphi/5647/rel61.htm

Sa speram ca nu sunt apocrife.Si eu gasisem 4 dovezi de pe vremea Mantuitorului dar nu stiu cat de demne sunt de crezare.

lara a scris:

La urma urmei...nu am absolut nimic de pierdut daca cred...insa risc sa pierd "ceva" daca nu cred ;)

Hmm.Asta nu mai e credinta e sugestionare?O credinta dupa interes nu din suflet.

Ultima modificare de bairstow (29/07/08 10:09)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

29/07/08 10:08

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

bairstow a scris:

Sa speram ca nu sunt apocrife.

Pai n-ai citit?


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

29/07/08 10:14

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Nesigure fata de increderea in biblie? :)

_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

29/07/08 10:21

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Nu cred ca am inteles. :)

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

29/07/08 10:44

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Mai putin demne ca biblia?Da m-am exprimat gresit :)

_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

29/07/08 11:03

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Cred ca ar fi bine, pentru aceasta discutie, sa facem abstractie de ineranta Bibliei si s-o tratam ca pe orice alt document istoric. Astfel, intrebarea care se pune este daca mai exista alte documente istorice care sa confirme, intr-un fel sau altul, relatarile Bibliei.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

29/07/08 11:36

   
nina+
membru

Locatie: arad, ro
Inregistat: 10/06/07
Am o copie dupa o revista "Viata, moartea si invierea lui Hristos-documente de arhiva".
Contine:" -Textul osandirii lui Hristos la moarte
         -Revizuirea procesului lui Iisus Hristos
         -Povestea giulgiului lui Hristos
         -Documente epistolare (raportul lui Pilat, Scrisoarea-raport a proconsulului Publius Sentulus, Scrisoarea sotiei lui Pilat, Klavdia Procula, adresata prietenei sale Pulvia Romelia)"
Dupa epistole este o nota: cine, unde, cand a gasit documentul, cand a fost tradus, publicat, si unde se pastreaza acum (Bibliotecile Vaticanului).
E veche revista, nu stiu daca s-a mai editat, sau daca se gaseste prin biblioteci.
(tiparul: Imprimeria "Coresi", ed BIR-CONTACT, pretul 25lei)
..........................
Daca cineva are nevoie neaparat si sincer sa vada documentele in original, pentru ca sa creada in Isus, Domnul, cred ca nu-i prea greu pentru Dumnezeu sa faca posibil acest lucru. Au fost oameni care au vrut sa studieze documentele si dovezile pentru ca sa discrediteze crestinismul, dar au ajuns sa recunoasca ca Isus e Fiul lui Dumnezeu si Mantuitorul. Si, apropo de Toma, pentru Dumnezeu nu-i prea greu nici acum sa se arate. Sunt carti-marturii ale aratarii Domnului Isus in zilele noastre.
...........................
O carte care merita citita si se poate gasi "Esenta crestinismului" de J. R. Stott trateaza divinitatea lui Isus, "tamplarul din Nazaret"  cu argumente biblice, reale, rationale. Nu sugestionare. "Ma veti cauta, si Ma veti gasi, daca ma veti cauta cu toata inima"- Ieremia 29.13
Imi cer scuze ca nu pot fi mai complete informatiile. Daca mai gasesc ceva, voi adauga. Dumnezeu sa ne lumineze pe fiecare in continuare!

Ultima modificare de nina+ (29/07/08 23:31)


_______________________________________
"Macar ca zici ca nu-L vezi, totusi, pricina ta este inaintea Lui: asteapta-L!" Iov 35.14

29/07/08 23:24

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net