TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/COMENTARII Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 32
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Si cam ce ar presupune gandirea asta care graviteaza in jurul lui Dumnezeu?

05/11/08 10:48

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Presupune supunere voii lui Dumnezeu.

Ultima modificare de lara (05/11/08 11:03)

05/11/08 11:02

+Archangel+
Moderator

Adica astepti sa-ti spuna Domnul da-te jos din pat, spala-te, fa-ti patul, fa curat, cumpara cutare sau cutare lucru, daca sa iei autobuzul sau tramvaiul, daca sa mananci ciorba sau friptura etc. Am inteles. ;)

05/11/08 12:23

lara
membru

Se pare ca n-ai inteles nimic, sau doar vrei sa ma tachinezi :D

05/11/08 13:08

+Archangel+
Moderator

Pai nu mi-ai explicat nimic. :D
Ce inseamna pentru tine supunerea voii lui Dumnezeu?

05/11/08 13:50

lara
membru

+Archangel+ a scris:

Pai nu mi-ai explicat nimic. :D
Ce inseamna pentru tine supunerea voii lui Dumnezeu?

Cred ca ai vrut sa zici supunere :).

Lucrurile la care faceai tu referire (cand sa ma dau jos din pat sau sa ma spal si alte banalitati de acest gen) tin de darul pe care Dumnezeu ni l-a dat noua spre deosebire de animale: discernamant.
Daca Dumnezeu ar gasi ca trebuie sa ma invete mai mult si in acest capitol din viata mea, sper sa stiu sa Il las s-o faca.
Mentionai cuvantul "cumpara". Cred ca daca as vrea sa cumpar o masina nu mi-ar strica deloc sa-i cer intai pararea lui Dumnezeu ca sa stiu sa aleg masina cea mai potrivita pentru mine.
Pentru mine Biblia este un bun indrumar daca vreau sa ma supun voii lui Dumnezeu.Daca e ceva ce nu-mi este clar stiu ca El ma va calauzi pentru a ma supune in continuare voii Lui.

Referitor la controlul sarcinilor, am mai spus si ma repet ca nu sunt de principiul "cati da Domnul" pentru ca tot El a dat si intelepciune omului, dar sa nu uit ca pana la urma tot El este in control. Parintii mei si-au luat masuri de precautie definitive pentru a nu mai avea copii si cu toate acestea au mai venit inca 4 pe langa cei 3 care erau deja. Dumnezeu a sfidat logica si garantia medicilor. Aceasta i-a dat o incredintare tatalui meu ca Cel care da oile da si pasunea.
Dumnezeul nostru este atat de mare cat Il lasam noi sa fie.

Ultima modificare de lara (05/11/08 14:24)

05/11/08 14:22

+Archangel+
Moderator

Tocmai vroiam sa te intreb daca discernamantul n-ar trebui aplicat si in cazul subiectului de care vorbim dar mi-ai raspuns in ultimul paragraf. Total de acord. :)

05/11/08 14:46

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
A reinceput disputa de la Controlul sarcinilor. :D

05/11/08 19:09

simona
membru

Magdy, tu vorbesti din experienta. :) Sunt persoane care nu atata experienta ca si tine, si e normal sa idealizeze anumite lucruri.

Ce e amuzant, si, vreau doar sa fac o paralela, pentru ca mi-am amintit ce vorbeam cu un coleg azi in clasa. Zicea el, ca el daca ar fi crestin, se vede la 80 de ani, in chirie, sarac, vai de capul lui. Credea el ca, noi, crestinii nu facem altceva decat sa stam cu Biblia in mana, si... Painea pe masa, cine ne-o aduce? Pica din cer? In vorbele sale, am simtit o puternica parere in faptul ca, asteaptam sa ne puna Domnul pe masa, si painea si cutitul, noi trebuind doar sa taiem painea. Inca si asta e deja un efort. Am incercat sa ii explic-desi degeaba, ca Dumnezeu nu e un Dumnezeu al lenevirii. Ca ne-a dat maini ca sa muncim, creier ca sa gandim, constiinta, etc.

Ideea e un pic asemanatoare. Vrem sa parem sfinti, si spunem:"Doamne, stiu ca Tu poti totul, Tu faci totul, asa ca eu ma pun lejer pe canapea, cu telecomanda in mana." Cred ca avem intelepciune, cred ca avem minte, creier, si nu doar ca sa umple un loc gol din capsorul nostru, sau ca sa avem unde sa proptim ochii. Cred ca ne-a dat Dumnezeu o viata, ca o putem planui cum dorim noi-sa facem 12 copii sau doar unul, insa, "raspunsul pe care il da inima vine de la Domnul." Adica, in cele din urma, Domnul isi face voia, indiferent de cat de incapatanati suntem in parerile noastre. Ideea e sa fim gata sa acceptam voia Lui, indiferent care va fi ea. Si, minunat ar fi ca voia noastra, sa coincida cu a Lui, ca la final, sa nu ne doara cand va trebui sa fim ...ciopliti pentru a accepta voia Sa.
Concluzia: Avem o viata. In toata viata asta, incercam sa traim dupa voia Lui. Dar nu vom afla voia Lui, daca vom sta doar pe genunchi. Tre' sa mai si traim. Cu siguranta, atunci cand suntem pe un drum gresit, ne va indrepta El pe calea buna.

Si Magdy, esti o mama eroina, cu un copil minunat. Te apreciez. Daca as zice mai mult, ar fi de prisos. :)

Ultima modificare de anomis (05/11/08 20:22)

05/11/08 20:19

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Nu am scris ceea ce am scris ca să capăt laude sau milă. Ci ca un exemplu prin care să arăt că sunt care nu mai fac copii fiindcă chiar nu au posibilităţi, nu din lejeritate.

05/11/08 20:25

simona
membru

Stiu de ce ai scris ce ai scris. ;)

05/11/08 20:30

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

anomis a scris:

Adica, in cele din urma, Domnul isi face voia, indiferent de cat de incapatanati suntem in parerile noastre.

Gresit.Domnul nu-si va impune voia Sa cu sila, cu forta.
Daca esti incapatanat te lasa in incapatanarea ta,pentru care vei raspunde odata.

05/11/08 20:33

simona
membru

Irlanda, tie iti arde musai de contrazicere? Daca doar cu aerul asta citesti ce scriu, mai bine nu mai citi.

Ultima modificare de anomis (05/11/08 20:37)

05/11/08 20:36

simona
membru

Si la propunerea ta, de a inchide subiectele cu dispute, iti propun tie sa iti schimbi atitudinea. Nu cu parerile tale am treaba, ci cu atitudinea ta, care sa iti spun sincer ma indigna. Tai in carne vie, pentru ca asa crezi tu ca e mai bine. Te rog, pentru a nu stiu cata oara. Ia-o ca un sfat prietenesc: schimba atitudinea, si modul de abordare si de expunere al ideilor, pentru ca este unul predominant agresiv.

05/11/08 20:44

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

anomis a scris:

Irlanda, tie iti arde musai de contrazicere? Daca doar cu aerul asta citesti ce scriu, mai bine nu mai citi.

Nu-mi arde de nimic in momentele astea.Cat despre aer...ce aer?

anomis a scris:

Tai in carne vie, pentru ca asa crezi tu ca e mai bine. Te rog, pentru a nu stiu cata oara. Ia-o ca un sfat prietenesc: schimba atitudinea, si modul de abordare si de expunere al ideilor, pentru ca este unul predominant agresiv.

Nu ma regasesc in cuvintele pe care le-ai folosit sa descrii atitudinea mea.Chiar deloc.

Ultima modificare de irlanda (05/11/08 20:49)

05/11/08 20:46

simona
membru

Daca nu te regasesti... Ar trebui sa iti pui un mare semn de intrebare.

05/11/08 20:56

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

anomis a scris:

Ideea e sa fim gata sa acceptam voia Lui, indiferent care va fi ea. Si, minunat ar fi ca voia noastra, sa coincida cu a Lui, ca la final, sa nu ne doara cand va trebui sa fim ...ciopliti pentru a accepta voia Sa.

Pai da. Si care sa fie voia Lui referitoate la copii in general ? Sa primim cati vrem noi sau cati vrea El ?

05/11/08 21:14

simona
membru

I have no clue, cum zic americanii. In traducere libera, nu am idee. Dar ma rog Domnului ca la momentul potrivit sa imi dea intelepciune in ceea ce priveste acest subiect. Si, da, Domnul stie, ca indiferent de cat de greu mi-ar fi sa accept voia Lui, vreau ca ea sa se faca in viata mea.

Ultima modificare de anomis (05/11/08 21:23)

05/11/08 21:23

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

anomis a scris:

Dar ma rog Domnului ca la momentul potrivit sa imi dea intelepciune in ceea ce priveste acest subiect. Si, da, Domnul stie, ca indiferent de cat de greu mi-ar fi sa accept voia Lui, vreau ca ea sa se faca in viata mea.

Asta este altceva :).

Eu nu am zis niciodata sa facem nu stiu cati copii. Eu de voia Domnului am vorbit, care trebuie sa fie prioritara . Ca unora le poate da un copil, altora 10 , dar nu cred ca da mai mult decat ar trebui si/sau am putea noi duce. Ma deranjeaza insa uneori atitudinea anumitor persoane credincioase care refuza din start ideea de a avea mai multi de "n" copii, din anumite motive, mai putin sau mai mult obiective sau subiective. Si mai ales faza cu intelepciunea. A devenit un laitmotiv. Am mai dat, cred, acest verset, dar il dau iar :

"Increde-te in Domnul din toata inima ta si nu te bizui pe intelepciunea ta".

P.S. pe de alta parte sunt si baieti care iau in calcul varsta unei fete in vederea unei eventuale casatorii tocmai ca sa fie "siguri" ca vor avea timp sa (le) faca vreo 10 copii, crezand ca voia Domnului nu poate fi decat sa aiba muuulti copii. Nici asta nu mi se pare normal. Calcule peste calcule, omenesti insa.

05/11/08 21:35

simona
membru

Mai, eu mai mult de doi, trei copii nu imi doresc, sincer. Pentru ca pe langa ca tre' sa ii hranesti si sa le oferi o viata decenta, mai tre' sa ii si educi. Si, in cele din urma, suntem responsabili de cum ne educam copiii. Nu ma cred in stare sa ma ocup de 10 copii. Eu nu consider ca sunt destul de puternica, de autoritara, pentru a creste multi copii. Sunt multe lucruri pe care le iau in calcul. Dar asa ne-a creat Domnul, ca ne putem adapta situatiilor. Si stiu ca privind de aici, nu ma cred in stare, dar la fata locului as rezista.

Nu cred, sau sper sa nu fie oameni care sa nu faca copii, din lejeritate. Desi acest termen imi suna un pic ciudat. :D Si sunt si oameni care nu fac, din egoism. Iar asta e trist. Si mai sunt si oameni care fac prea multi copii din inconstienta. Iar asta e si mai trist.

05/11/08 21:47

Magdy
membru

april a scris:

... Ma deranjeaza insa uneori atitudinea anumitor persoane credincioase care refuza din start ideea de a avea mai multi de "n" copii, din anumite motive, mai putin sau mai mult obiective sau subiective. ...

Aici sunt de acord cu tine. Şi eu când m-am căsătorit nici nu mă gândeam că fac mai puţin de 7! ;) Pe bune vorbesc. Dar una vrem, alta ni se dă.

05/11/08 21:48

+Archangel+
Moderator

irlanda a scris:

Da, esti prea slab si neintelept sa poti gandi gandurile si planurile Domnului.

Deci de-asta exista nivelul asta al dialogului. Dupa cum zicea Francisco Goya "Somnul ratiunii naste monstri".

06/11/08 09:03

Magdy
membru

daniel-l a scris:

... Sper ca nu ma intelegi gresit (iarasi ;)). ..

Te înţeleg cum scrii, nu altfel.

06/11/08 22:13

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Esti draguta sa-mi spui cum ma 'vezi' ? :D :D

06/11/08 22:15

Magdy
membru

Eu nu te văd nicicum. Eu doar te citesc...negru pe alb, că am mai spus că nu le am cu filosofatul. ;)

06/11/08 22:16

Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 32    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la