TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/COMENTARII Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 27 28 29 30 31 32
avast
membru

Inregistat: 04/01/11
sunt singurul caruia i se par penticostalii dubiosi? nu toti dar cam jumate. au feţe dubioase, mai vezi cate un tigan cu mana pe sus si cu alta in buzunarul fratelui, fetele cu batic legat la gat parca toate au capul rotund,etc. chiar ma gandeam zilele astea, cum traiesc penticostalii? adica cum au structurat sistemul de gandire? sunt asa curios, cei penticostali, cum va decurge o zi obisnuita? nu ii gluma, chiar is curios...

22/12/11 20:53

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Citind intrebarile tale am devenit curios si eu.

Te consideri normal ?

Ultima modificare de daniel (22/12/11 21:59)

22/12/11 21:59

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Asta e mai veche si te-am atentionat.

avast a scris:

apropo ce ziceti de schimonosirile pe care un interpret le face atunci cand canta? mie mi se par de prost gust: http://www.youtube.com/watch?v=xyTMwlyw ... re=related

Iar asta e de acum, si e discriminare;

avast a scris:

sunt singurul caruia i se par penticostalii dubiosi? ... au feţe dubioase,
Pentru asta puteai sa te alegi doar cu avertisment.

Ai pus-o si pe asta, dar intrece masura!

mai vezi cate un tigan cu mana pe sus si cu alta in buzunarul fratelui,...

Regulament forum a scris:

De asemenea in cadrul forumului nu se accepta rasismul si/sau orice fel de discriminarea (religioasa, sociala, culturala).

Nu ai fost tot timpul pe forum sa-ti scape o greseala, ci ai intrat special pentru aceasta postare si sunt sigur ca nu esti strain nici de regulile forumurilor, si nici de cerintele acestui forum.

De aceea primesti ban 3 zile.

Vei putea intra sa citesti dar nu si sa postezi in aceasta perioada. Vei avea din nou posibilitatea sa postezi in sfanta zi de duminica, 25 decembrie dupa ora 0.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (22/12/11 22:05)

22/12/11 22:03

march
membru

Inregistat: 27/02/12

Oblio a scris:

Ma gandeam la porunca lui Dumnezeu (nu am timp sa caut locul in Biblie) care cere sa nu se culeaga tot rodul pentru a ramane si celor saraci cate ceva...

La asta te referi? :D

Deuteronom 24:19-21

"Cand iti vei secera ogurul, si vei uita un snop pe camp, sa nu te intorci sa-l iei: sa fie al strainului, al orfanului si al vaduvei, pentru ca Domnul Dumnezeul tau, sa te binecuvanteze in tot lucrul mainilor tale. Cand iti vei scutura maslinii, sa nu culegi a doua oara roadele ramase pe ramuri: ele sa fie ale strainului, ale orfanului si ale vaduvei. Cand iti vei culege via, sa nu culegi a doua oara ciorchinele care raman in urma ta: ele sa fie ale strainului, ale orfanului si ale vaduvei"

20/04/12 13:17

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Da march, multumesc.:)

20/04/12 15:32

march
membru

Inregistat: 27/02/12

Oblio a scris:

Da march, multumesc.:)

N-ai de ce, ma bucur ca am putut fii de folos (sa ma bag si eu in discutie :D )

20/04/12 15:37

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

Tanara Crestina a scris:

M-a intereseaza o parere sustinuta

Banuiesc ca din greseala s-a strecurat cratima :D
Pe mine ma omoara, cratimele puse unde nu trebuie.Recent, am vazut ca scrisese unu' "eu s-unt" .Era cat pe ce sa imi dau duhul.

20/04/12 15:51

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
poate o scris la inceput "m-a interesat" si a uitat sa corecteze :D

P.S.  eu am o fixatie cu virgulele :D
apropo, vezi ca nu se pune virgula dupa "ma omoara" :D
fiecare nas isi are nasul :))))

Ultima modificare de monday_73 (20/04/12 16:01)

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

20/04/12 15:57

Oblio
membru

Toti gresim, toti mai invatam deci  e  bine sa ingaduim. Problema e cand nu realizam aceasta sau cand respingem sa indreptam ori sa ne insusim ceea ce  asteapta comunitatea de la noi.

20/04/12 21:23

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
eu am zis-o sub forma de gluma, sper ca nu v-ati suparat.

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

20/04/12 22:08

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

Tanara Crestina a scris:

M-a intereseaza o parere sustinuta

jezzy a scris:

Banuiesc ca din greseala s-a strecurat cratima :D
Pe mine ma omoara, cratimele puse unde nu trebuie.Recent, am vazut ca scrisese unu' "eu s-unt" http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mes ... ns7/13.gif.Era cat pe ce sa imi dau duhul.

Daaaaaa! Vaiiiiii! Cum de nu am vazut! Multumesc ca mi-ai spus ca sa pot corecta la timp. Si eu tin la asta mult si nu stiu cum mi-a scapat. De obicei imi sar in ochi imediat.

21/04/12 00:14

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10

jezzy a scris:

Era cat pe ce sa imi dau duhul.

Pfai, nici nu stii cat sunt de bucuroasa ca nu s-a intamplat asta! :))))

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

21/04/12 00:53

Oblio
membru

Nu am cautat sa fac pe lupul moralist. Toti cadem in capcana asta a judecatii calitatilor si  defectelor celorlalti. Am prezentat doar o observatie la  rece.

PS: Stiu ca ce ai spus tu era in spirit de gluma monday. Apreciez oamenii care stiu sa atenueze/previna eventuale conflicte ce se  creeaza involuntar de cele mai multe ori.

21/04/12 03:05

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

monday_73 a scris:

P.S.  eu am o fixatie cu virgulele :D
apropo, vezi ca nu se pune virgula dupa "ma omoara" :D
fiecare nas isi are nasul :))))

Poti sa ma corectezi cand ma prinzi cu greseli.Nu e motiv de suparari, gasitul nasului sau alte alea :)

23/04/12 13:00

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

edi.theraven a scris:

App, poate am scris multe inainte. Vad ca am scris chestii in 2010. Doar ca abia in 2011 in iarna m'am pocait :) Poate e nevoie sa specific undeva, pentru intreaga mea activitate post 2012.

:)

Si eu am o sentiment de wow, cand imi revad postarile de acum cativa ani. Tare ma pricep la teorie...cu practica e mai greu. :D

01/07/12 17:41

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

pawson a scris:

Toată această discuție reflectă, prea bine, caracterul vostru.

Prefer un caracter direct decat unul ghebosit de dorinta exacerbata a unora de a poza in mai sfinti decat le cere Domnul sa fie.

pawson a scris:

Eu am crezut că pocăiții pot vorbii civilizat și respectuos așa cum a făcut Isus cu oponenții săi.

Mda...tu ai crezut ca pocait este sinonim cu prost. Pai din cauza credintelor astora gresite, si a ingaduintei tampite au tupeul si nesimtirea unii ca Delmoniko sa mictioneze, aici, pe un forum crestin, pe tot ce noi consideram a fi Sfant.

Si arata-mi unde-i necivilizatia in ceea ce am scris eu si nu te mai trezii ca scrii despre lucruri a caror insemnatate ai inteles-o exact pe dos.

Respect?!? Pentru ce si pentru cine? Pentru blasfemitori, ignoranti si salbatici la minte? Pentru batjocura, bascalie si ironie ieftina? Nici vorba!

Reciteste cuvintele Domnului Isus sa vezi cat de usturatoare sint.

pawson a scris:

Prin urmare, iată câteva reguli care ne vor scuti de nervi.

Scuteste-ma cu regulile si copy/paste-urile tale ca n-am initiat nicio polemica cu Delmoniko ca sa vii sa-mi bagi sub nas regulile...

Ultima modificare de irlanda (17/01/13 14:04)

17/01/13 14:03

Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
Stai putin, puiule. Adicatelea, matale, mare eliberator de religii, si mai mare credincios, esti POCAIT?

Ceea ce tu consideri sfant, altii considera parodie/fictiune. Ceea ce eu consider sfant altii considera tabu sau anti-religios. Indienii considera civilizat a-si arde mortii si a-i arunca in aceleasi fluvii in care se imbaiaza si iau apa. Triburile din Asia-Pacific considera civilizat a-si taia pielea si a-si casatori rudele intre ele.
Ce vreau sa spun e ca nu trebuie sa ai prejucati fata de niste oameni pe care nu-i intelegi si nu-i cunosti. Indiferent de ceea ce fac, tu nu cunosti acea cultura/religie/natiune. A arunca cu jigniri doar pentru ca tu consideri ca ai dreptate iti arata doar frustrarile precum o oglinda.

Orice dicutie este o polemica si trebuie sa aiba niste reguli de bun-simt. Daca nu le poti respecta, poti sa refuzi.

17/01/13 17:04

Old
Moderator

pawson a scris:

Toată această discuție reflectă, prea bine, caracterul vostru...

REGULILE POLEMICII CIVILIZATE stabilite de Universitatea din Oxford în 1890:
...
3. Partile nu au dreptul sa aduca în discutie caracterul,...

Regulile polemicii civilizate sunt binevenite. Daca tot le pretinzi de ce nu le respecti? Se poate chiar asa? Ma faci de rusine! Macar in postarea in care le-ai pus trebuia sa nu te abati!

Ultima modificare de Old (17/01/13 22:15)

17/01/13 22:14

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Delmoniko a scris:

Orice dicutie este o polemica si trebuie sa aiba niste reguli de bun-simt.

Nu orice discutie este o polemica si despre bun-simt n-ar trebui sa vorbesti pentru ca nici asta nu stii ce inseamna, dovada stau mesajele tale, si asta pentru ca paganismul si satanismul tau te invata regulile nesimtirii nu a bunului simt.

Delmoniko a scris:

Daca nu le poti respecta, poti sa refuzi.

Am refuzat sa intru in polemica pe tema credintei cu tine, pentru ca am vazut ca tu nu poti respecta nicio regula. Ceilalti interlocutori care au intrat in polemica cu tine si care si-au pierdut timpul vorbindu-ti frumos si cu bun simt s-au lovit de aroganta si mistocareala ta.

Delmoniko a scris:

Iar cand ai dreptate recurg la atacuri personale...pe deasupra incurajate de moderator...asta e penibilul.

Asta faci tu. Si nu ma refer la discutia cu mine. Ci la atacurile tale la persoana cu ceilalti forumisti care ti-au combatut aberatiile.

Delmoniko a scris:

Nu era mai bine sa-l fac bou/bigot pe irlanda si gata?

Delmoniko a scris:

Esti un mic fanatic religios, dragul meu.

Delmoniko a scris:

Insa eu ca pagan si satanist ce ma aflu gandesc ca am mai multa minte deact un Becali frustrat si il iert pentru ca o cearta in domeniul virtual (chiar si dusa spre trivial ca la coltul strazii) mi se pare puerila.

Tu ca pagan si satanist ce te numesti, trebuie sa inveti ca pentru un credincios nu conteaza domeniul, atata timp cat vreun neica nimeni indrazneste sa-si bata joc de  singurul nostru Stapan si Domn, Isus Hristos.

Delmoniko a scris:

(chiar si dusa spre trivial ca la coltul strazii)

Citeaza-ma. Sa vad si eu acele mesaje obscene.

17/01/13 23:55

Old
Moderator

irlanda a scris:

... Sa vad si eu acele mesaje obscene.

Acuma nu are cum sa te citeze.

Ultima modificare de Old (18/01/13 08:55)

18/01/13 08:55

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Old a scris:

Asta chiar merita retinut!
Un alt mod de a spune vei fi binecuvantat ca sa fii o binecuvantare. :)

Eh, edi, al nostru creste pe zi ce trece. :D

25/03/13 12:22

Oblio
membru

Delmoniko a scris:

Oblio, te pierzi printre versete.
Culmea-i ca eu gasesc in ele o “busola”. Intrebarile le-am formulat mai mult retoric.

Gandeste liber, te rog, cand ai ocazia.
Nici nu-ti inchipui tu cat de liber gandesc. Ganduri am si eu multe,  nu resping fara sa verific ideile care pot aduce un plus de cunoastere  sau macar o varianta ipotetica asupra unui aspect neelucidat. Cat  priveste concluziile, personal sunt destul de retinut, nu-mi permit sa le trag oricum. Ai vrea probabil sa accept/cred ce zici tu, sa-mi insusesc viziunile tale despre viata, eventual poate sa urmez un dumnezeu autodeclarat ca tine ori sa devin eu insumi unul. Ei... ce sa fac?  Sunt un realist, nu pot aspira la a ma intrece/masura/compara cu Cel ce a facut toate cate sunt. Daca tu poti, dovedeste-o! Masoara-te cu El aratand ca nu “Este ceea ce (declara ca) Este”... macar in cele demonstrate. Doar asistand la asa ceva poate imi voi schimba convingerile . Deocamdata nu tu ai profetit cum va fi rasa de pe fata pamantului cetatea Tirului, sau ce se va alege de Babilon, nici ce se va intampla cu Egiptul care de mult timp nu mai este o putere insemnata asa cum Dumnezeu a promis ca il va face. Nu ai puterea sa prevezi ceva asemanator ca cele aratate prin Isaia despre ce nastere si ce moarte va avea cineva, nici sa oferi detalii despre astfel de acte cu sute de ani inainte de a se intampla. Iata ce provocare face Dumnezeul meu unora ca tine:

"21  «Apăraţi-vă cauza!», zice DOMNUL. «Aduceţi dovezi!», zice Împăratul lui Iacov. 22 «Aduceţi-vă idolii să ne spună ce se va întâmpla! Interpretaţi-ne lucrurile din trecut, pentru a le putea judeca şi pentru a le afla împlinirea! Sau spuneţi-ne lucrurile care se vor întâmpla! 23 Faceţi-ne cunoscut viitorul, şi vom şti că sunteţi dumnezei! ..." Isaia 41 (NTR)

" 9 Să se adune toate neamurile şi să se strângă popoarele! Care dintre ele a vestit aceasta şi care dintre ele ne-au prezis lucrurile care s-au întâmplat? Să-şi aducă martori care să dovedească că au dreptate, astfel ca ceilalţi să audă şi să poată zice: «Da! Este adevărat!» " Isaia 43 (NTR)

"6 Aşa vorbeşte DOMNUL, Împăratul lui Israel şi Răscumpărătorul său, DOMNUL Oştirilor: «Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă, iar în afară de Mine nu există alt Dumnezeu. 7 Cine este ca Mine? Să proclame, să vestească şi să înfăţişeze înaintea Mea ce s-a petrecut în vechime, de când Mi-am întemeiat poporul? Ce urmează să se mai întâmple? Să ne prezică ce se va întâmpla! Isaia 44 (NTR)

Fa asta Delmoniko si poti deveni tu “busola” mea, sau arata pe cineva care poate face asa ceva ca sa pot crede in el mai mult decat in Autorul versetelor printre care "ma pierd" acum.

Old,ai avantajul (sau dezavantajul) tineretii.
Oamenii ca tine spuneau in 1909 ca Lindbergh e nebun si nu va reusi sa traverseze oceanul. Credeau ca omul nu poate zbura. Astazi zburam de cateva ori pe luna.
Si cine erau acesti sceptici? Doar cei care cred in Dumnezeu? De cealalta parte a optimistilor si increzatorilor nu se gaseau si credinciosi? Doar ateii au incurajat, sustinut si contribuit la cunoastere, la cercetare?

Tot oameni mult prea credinciosi credeau ca e imposibil sa ajungem la Luna. Ghici ce s-a intamplat in 1969?
Bunicilor nostri de pe atunci tot nud le venea sa creada asa ceva.
Acum ce sa zic... putin din scepticismul bunicilor nostri mai pastrez si eu. As vrea sa cred ca omul chiar a pasit pe Luna dar inca nu o pot face cu toata inima... Au ramas cateva observatii si intrebari fara raspuns. Eu unul prefer sa raman sceptic decat sa risc a fi un credul. Dar poate ai date in plus despre aceste critici si ni le oferi si noua.

Si asta s-a intamplat si in cazul altor inventii sau reusite stiintifice.
Retinerea si scepticismul, cand vine vorba de lucruri nemaifacute sau nemaiauzite, sunt manifestari firesti pentru umanitate in general, nu pentru credinciosi in special. Apoi scepticismul poate fi o calitate (nu doar un defect) daca este aplicat/adoptat cand si unde trebuie. Este adevarat, prejudecatile sunt adevarate piedici cand vine vorba de cercetare si depasirea limitelor, dar lipsa altruismului si a bunelor intentii (calitati inca nedominante la umanitate) justifica retinerea oamenilor de bun simt in a accepta “joaca de-a creatorul”
Clonarea poate fi o scormonire in "cutia pandorei"... nu crezi?

Ti se pare atat de irealizabila clonarea? Invata genetica, devino licentiat la MIT si atunci mai vorbim. Vorbeste-mi ca si cum te-ai pricepe la ADN nu ca si cand ai citi aceeasi biblie prafuita.
Te pricepi, esti pregatit? Super atunci! Esti in masura sa contribui cu ceva de folos la acest subiect. Sunt gata sa apreciez pregatirea ta daca exista (si nu o spun la misto). Sau tu vrei sa discuti doar pentru a polemiza cu cineva?

Apropos de invatat genetica, stiinta etc?... Ce parere ai de adevarata uzina ce functioneaza in structura celulelor. Despre complexitatea ireductibila a masinilor moleculare si cum se pupa cu evolutionismul? (stiu ca nu-i prima oara cand te provoc cu intrebari ce lovesc in evolutionism, si de fiecare data m-ai driblat; dar cine stie poate vei catadicsi acum sa raspunzi, si eventual la un topic potrivit)

Stiinta confirma "adevarul lui Dzeu"? M-ai facut sa rad aici. Stiinta e sceptica, obiectiva prin excelenta si straina de asemenea baliverne ezoterice.
Ai o perspectiva saraca si subiectiva, dupa parerea mea desi te declari cunoscator in domenii ca "religiile" si "stiinta". Cat de obiectivi/sceptici/straini de baliverne se dovedesc adeptii teoriei big-bang-ului de exemplu? (cand spun adepti se cheama ca impart oamenii de stiinta in doua categorii, nu amestec stiinta teoretica cu cea demonstrata pe care o apreciez diferit)
Cata organizare poate produce o explozie oricat de mica sau de mare ar fi ea?

Ultima modificare de Oblio (18/04/13 01:04)

18/04/13 00:46

Delmoniko
Exclus

Sunt sarac, deh, cu duhul :) Oricum tot astia conduc lumea.
Dar vezi ca ti s-a magnetizat busola.
Nu are rost, ai scris mult dar....n-ai scris nimic.

Ai auzit de teoria haosului? Ca vad ca tu stii doar biblie si versete? Distrugerea naste ordine universala. De dansul lui Shiva ai auzit? De efectul Butterfly?

Eu vad lucrurile cam asa - daca Dzeul vostru a existat si in alta parte decat in Biblie era un zeu sarac, rudimentar, neanderthal, barbar si deh... subiectiv? Stiinta arata astazi ca el este doar o maimuta in era tehno-spatiala.
Am colindat pamanturi, oceane si mari. Poate voi ajunge si in spatiu....cine stie? Dar n-am vazut dovezi ale asa-numitului tau creator. Ca vrei tu sa crezi ca exista e cu totul alta problema.
Problemta totusi, dar tratabila.

P.S Vrei sa vorbim de evolutionism? Rezuma-te la versete, lasa-l pe Darwin, am auzit ca si asta era sarac cu duhul....deh, subiectiv. :)

Ultima modificare de Delmoniko (18/04/13 11:28)

18/04/13 11:23

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

Delmoniko a scris:

Distrugerea naste ordine universala.

De unde le scoti p-astea? :)) Poate liniste universala ai vrut sa spui ca ordine nu are cum din punct de vedere practic.

18/04/13 12:33

Delmoniko
Exclus

Ai vazut cum se manifesta nasterea unei galaxii? Sau a unei stele? Big-bang-ul?
Asteroidul care a distrus dinozaurii dand nastere unei alte ere a evolutiei? Era precambriana?

Si asta e scoasa din buddhism. Studiaza religiile lumii. Toate au un numitor comun. Legendele mayasilor, cei 5 sori, distrugerile care vin din diverse diluvii, cometele si alte acte prevestitoare din mitologia yakutilor, festivalul de Anul Nou chinezesc, toate semnifica acest lucru.
Trebuie sa intelegi ca a distruge inseamna a crea, e doar un ciclu care depaseste umanitatea. Aici nu exista binomul bine-rau.

18/04/13 19:17

Pagini: 1 ... 27 28 29 30 31 32    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la