TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/COMENTARII Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 26 27 28 29 30 31 32
antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05

Reficul a scris:

Complexitatea iubirii... Oh, daca mi-ar putea ajunge cuvintele si timpul vietii mele pentru a o putea rosti...

O spui din proprie experienta?

Ultima modificare de antonela (09/02/11 18:58)

09/02/11 18:58

Reficul
membru

Inregistat: 06/02/11
Antonela, daca nu te superi, prefer sa nu raspund la intrebare asta.......

09/02/11 20:48

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Am inteles. Stiu sa citesc printre randuri.

09/02/11 20:51

Reficul
membru

Inregistat: 06/02/11
Ma bucur sa aud asta. Mi-a pus un zambet pentru ziua de azi.

09/02/11 20:53

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Te bucuri degeaba Reficule. De data asta te-ai cam incurcat in varsta si experienta, ha?

Ultima modificare de irlanda (09/02/11 23:14)

09/02/11 23:14

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08

jezzy a scris:

De ex i-a ingaduit lui Iuda sa il vanda pe Isus.

Iuda a ales de buna voie si nesilit de nimeni sa Il vanda pe Isus. Dumnezeu stia asta, si nicidecum nu intervine in deciziile noastre.

02/03/11 16:39

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

FiicaDeRege a scris:

Iuda a ales de buna voie si nesilit de nimeni sa Il vanda pe Isus.
Si din ce am spus eu se intelegea exact opusul, nu-i asa?
Se pare ca nu ne mai putem intelege vorbind aceeasi limba.

02/03/11 17:02

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

mihaella a scris:

În rest , dacă eşti asigurat , nu ai probleme.

Si asigurarea costa...cat?

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

24/03/11 09:57

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Eh... detalii. Cum ar fi si dotarea cu care se chinuie medicii si, ceva absolut nesemnificativ, salariul.

24/03/11 10:57

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07

emanuel a scris:

Acceptabil, dacă te raportezi la salariul unui angajat din străinătate.

24/03/11 11:27

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

mihaella a scris:

Cred că puteai să-ţi expui părerea fără să mă trimiţi la spital.

:D :D :D :D :D
Uite, cu ocazia asta primesti si zambete gratuite. ;)

Eu zic sa nu te duci la spital, mai bine in oras cu prietenii. :)

Sau condiţiile de muncă precare ne îndreptăţesc să fim orgolioşi şi nepăsători?

Ei, nu , dar viata acra sau amara pe care o au, ii face sa nu fie in stare a distribui gratuit zambete.
Ar fi o solutie, ca la medicina sa se introduca inca o disciplina obligatorie: actoria. Cred ca multi pacienti s-ar vindeca prin buna lor dispozitie(a medicilor).
Un medic ar trebui să-şi aleagă meseria asta în primul rând din dorinţa de a ajuta oamenii.
E, si tu acuma. Realitaea e ca mai multi factori contribuie la aceasta alegere: dorinta de a ajuta oamenii(nu in primul rand), un salariu ceva mai mare decat paznic sau femeie de serviciu, cariera - care la romania nu e de neglijat; etc. Asa ca difera ponderea acestora.

24/03/11 11:32

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07

OLD TRAIAN a scris:

mai bine in oras cu prietenii. :)

Aha, deci expedierea coletului este obligatorie. Oriunde numai să scapi de mine. :)
Începi să semeni cu părinţii mei. Am să te ascult de data asta.

@Archangel, cred că am citit mesajul tău pe un al ton. Te rog să-ţi afişezi mesajele în format audio pt a evita alte neînţelegeri. :P

24/03/11 11:44

+Archangel+
Moderator

Sau nu te mai uita la avatarul meu in timp ce citesti. :D

24/03/11 12:40

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

+Archangel+ a scris:

Eh... detalii.  ceva absolut nesemnificativ, salariul.

Sunt convinsa ca spaga lunara se ridica la nivelul unui salariu din occident.

24/03/11 12:58

Old
Moderator

caroline a scris:

ma intreb cati medici ai vazut disperati si infometati ( nu ma refer la cei rezidenti).
salariu + spaga rezulta o suma  mai mare decat a unui medic din strainatate si cu toate acestea bunul simt tot lipseste
nu cred ca banii justifica lipsa bunului simt de la majoritatea medicilor

De unde te pricepi tu la asta? :D (banui ca nu esti medic ;) )

24/03/11 13:42

caroline
membru

Inregistat: 08/02/11
nu sunt medic, dar lucrez in Sanatate de cativa ani si cunosc foarte bine sistemul

Ultima modificare de caroline (24/03/11 13:54)

24/03/11 13:52

+Archangel+
Moderator

MRU a scris:

Sunt convinsa ca spaga lunara se ridica la nivelul unui salariu din occident.

Nu zic nu. Dar unde ai vazut tu spaga alaturi de bun simt?

24/03/11 14:13

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

emanuel a scris:

In Germania asigurarea obligatorie este de la 1 ianuarie 15,5% din salariul brut, si nu acopera totul ( de ex la stomatolog acopera destul de putin )

24/03/11 15:53

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10

OLD TRAIAN a scris:

Sunt mandru ca sunt roman. :D

Wow, tu chiar vorbesti serios? :D Ma bucur sa vad ca mai exista oameni mandri ca sunt romani. Ii gasesti cam rar, mai ales printre tineri.

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

25/03/11 08:36

+Archangel+
Moderator

Si care ar fi motivele de mandrie pentru a fi roman? :D

25/03/11 08:41

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10
Eu cred ca, in primul rand, propria demnitate ar trebui sa ne faca sa ne simtim mandri ca suntem romani. Apartinem unui popor, asa cum este el, cu bune, cu rele si cred ca avem datoria sa-i aparam onoarea. Da, este coruptie, economia la pamant, civilizatia de multe ori lasa de dorit, dar avem si oameni cu care sa ne mandrim (si cred ca fiecare recunoaste asta).

Sunt atatia care spun ca s-au saturat de Romania, altii, cand vad ceva ce nu le convine: "ce sa faci, suntem in Romania!" (ma refer la romani, bineinteles), dar daca toti acestia ar face ceva ca sa schimbe imaginea tarii, cred ca ar fi cu totul altceva.

Daca cei care s-au saturat de coruptia parlamentarilor, a medicilor etc. ar alege sa ramana in tara si sa schimbe ei ce au stricat altii, daca tinerii ar alege sa nu mai evadeze in strainatate, ci sa isi foloseasca aptitudinile aici, cred ca s-ar schimba multe lucruri si generatia care vine dupa noi, ar putea fi mandra de poporul din care face parte.

Dar e mai simplu sa dam bir cu fugitii, intr-o tara unde "curge lapte si miere".

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

25/03/11 09:03

+Archangel+
Moderator

emma_mada a scris:

Eu cred ca, in primul rand, propria demnitate ar trebui sa ne faca sa ne simtim mandri ca suntem romani.

Demnitatea mea nu se simte prea bine atunci cand citesc stirile din strainatate despre romani. Romania este o manea iar mie nu imi plac manelele.

emma_mada a scris:

Daca cei care s-au saturat de coruptia parlamentarilor, a medicilor etc. ar alege sa ramana in tara si sa schimbe ei ce au stricat altii, daca tinerii ar alege sa nu mai evadeze in strainatate, ci sa isi foloseasca aptitudinile aici, cred ca s-ar schimba multe lucruri si generatia care vine dupa noi, ar putea fi mandra de poporul din care face parte.

In momentul in care sunt 100 de nebuni si 10 intelepti si toti au drept de vot cam ce sanse de reusite crezi ca au cei 10 intelepti? Si atunci de ce sa stai sa iti pui mintea cu nebunii? Desigur, tu iti permiti sa vorbesti asa deoarece ai o varsta si inca nu te-ai saturat de suturi in fund.

25/03/11 09:25

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Opa, s-a trezit din morti avast-copilu-polooradea si a prins si grai pe deasupra.

avast a scris:

lorelai, pai la cum crapa irlanda tastatura in miez de noapte, ce casatorie din dragoste? defapt, ce casatorie?!

La acest subiect am crapat tastatura in miez de zi, chiorule.

Dar intr-adevar, de obicei crap tastatura in miez de noapte si asta nu aveai de unde sa stii decat din disputele pe care le-am avut cu tine cand te dadeai tu pe aici zmeu cu multe ifatisari...

avast a scris:

irlanda, nu stiu cati ani ai insa dupa raspunsuri pari o fetita de 18,19 ani care incearca sa agite spiritele.

Si tu ai venit sa linistesti spiritele...

avast a scris:

si succes irlanda la gasirea unui sot pt tine (sincer era sa scriu "sot pe masura" dar am corectat repede).

Puteai sa lasi si "sot pe masura" ca nu era bai.

avast a scris:

am intrat pe forum fiindca nu am somn

Stiu de ce ai intrat pe forum, dar nu cred ca intereseaza pe cineva de ce-ai intrat tu pe forum sa crapi tastatura in miez de noapte.

avast a scris:

irlanda si eu sunt necasatorit, 1,80 brunet, ochii verzi, daca te intereseaza ceva legat de mine vezi ps1.

Ai uitat sa-ti treci varsta si ce servicii prestezi...

nenea OLD a scris:

Avast, esti oftopic

Pai cred ca-i invidios pe tineretea mea :D si ca crap tastatura in miez de noapte. Dar cum el este mai sarac cu duhul nu stie a se exprima la obiect/subiect.

30/05/11 10:36

Old
Moderator

Oblio a scris:

"Un om pios statea de vorba cu Dumnezeu si i-a spus: Doamne as vrea sa stiu cum e Raiul si cum e Iadul. Dumnezeu l-a condus pe om catre doua usi. A deschis una dintre usi iar omul a privit inauntru. In mijlocul incaperii se afla o mare masa rotunda. Pe masa se afla un vas mare cu tocana, care mirosea foarte bine si care l-a facut pe om sa ii lase gura apa. Oamenii care stateau la masa erau slabi si bolnaviciosi...

E interesanta asemanarea raiului si iadului cu tocana. :D :D :D
(unii aseamana raiul cu loc cu verdeata iar iadul cu cazane de smoala)

Dar postarea ta  este prea lunga. Daca ai putea scrie mai comprimat cred ca ar fi mai eficient in spatiul virtual.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (23/08/11 07:13)

23/08/11 07:11

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

OLD TRAIAN a scris:

E interesanta asemanarea raiului si iadului cu tocana. :D :D :D
(unii aseamana raiul cu loc cu verdeata iar iadul cu cazane de smoala)

Cred ca aceiasi intentie au avut-o ambii autori, sa descrie un loc nemaivazut folosind ilustrari din lumea noastra. Mesajul e identic, un loc al suferitei si unul al fericirii. Tu cum ai descrie aceste locuri(e o intrebare prieteneasca)? O interpretare confesionala..., o viziune proprie... chiar m-ar interesa parerea ta, ...daca accepti raspunzi aici ori acolo unde gasesti de cuviinta (poti folosi chiar PM sau email daca e mai convenabil)

OLD TRAIAN a scris:

Dar postarea ta  este prea lunga. Daca ai putea scrie mai comprimat cred ca ar fi mai eficient in spatiul virtual.

Ok, nu promit dar ma voi stradui. Nu am talentul de a ma face usor inteles, de aceea am tendinta de a compensa prin lux de amanunte (probabil ca e si un defect). Inteleg ca e necesar sa renunt la acest lux macar aici :) ,dar prevad ca va trebui sa-l compensez oferind mai multe raspunsuri la intrebarile care inevitabil vor veni. ;)

Ultima modificare de Oblio (24/08/11 15:49)

24/08/11 15:47

Pagini: 1 ... 26 27 28 29 30 31 32    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la