TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Indragostire virtuala Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9
simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Am vazut o singura poza cu Robert, o poza in care nu arata deloc asa cum arata in realitate. (E chiar foarte frumos in realitate.) Dar poza... Nu il avantaja. Si l-am vazut la web, o singura data-si am observat ca era...dragut. Eu, sincer, nu sunt o persoana innebunita dupa aspectul fizic. Adica, chiar nu dau doi bani pe asta, sincer. Si daca s-ar fi dovedit uratul-uratilor, tot mi-ar fi placut, pentru ce e el.

Dar eu nu despre asta vreau sa vbesc. Si nu asta am vrut sa scot in evidenta. Ci faptul ca poti iubi, chiar atunci cand ...e foarte greu sa iti imaginezi ca poti iubi. Cand cadrul nu e perfect. Cand de fapt nici macar nu e un cadru, sunt doar niste... cuvinte. Mai degraba litere, asamblate-mai ales cand esti obosit.

Jezzy, tu nu intelegi ce vreau eu sa zic. Inghetata are gust, oamenii au ...parfumuri. Dar inghetata, pe net nu o poti gusta, oricat te-ai uita la o imagine cu o inghetata frumos ornata. Pe cand... Parfumul unui om il poti simti din felul in care iti vorbeste, sau...te asculta... Sau... tasteaza. Sper ca intelegi ce am facut cu figura ta de stil. :)

Shori, eu nu vad diferente. Noi avem doar... Mai mult de luptat, km de indurat... Noi pretuim mai mult timpul petrecut impreuna, noi pretuim privirile, cuvintele pe care ni le spunem cand suntem impreuna... Pretuim zambete, glume... Sincer? Am de castigat. Pentru ca invat sa pretuiesc mai mult timpul petrecut cu el. Cei care sunt in fiecare zi impreuna, cred ca se obisnuiesc cu prezenta celuilalt, si uita sa o pretuiasca la adevarata-i valoare. Asta cred eu. :)

Nu stiu exact la ce te referai, dar poti sa imi indici exact, daca vrei. :)

Ultima modificare de anomis (11/01/09 22:10)

11/01/09 22:05

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
trebuie sa experimentezi si mai ales sa realizezi asta cand esti pusa in fata faptului... eu iti pot explica (virgula) cat vreau... tu tot nu vezi diferentele, nu stiu exact de ce... probabil esti prea concentrata pe aspectele prezente ale relatiei incat nu le consideri niste detalii importante ca facand mare diferenta... si ma mir... deoarece esti fata. (stii, fetele si detaliile...)

11/01/09 22:27

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

anomis a scris:

Jezzy, tu nu intelegi ce vreau eu sa zic. Inghetata are gust, oamenii au ...parfumuri. Dar inghetata, pe net nu o poti gusta, oricat te-ai uita la o imagine cu o inghetata frumos ornata. Pe cand... Parfumul unui om il poti simti din felul in care iti vorbeste, sau...te asculta... Sau... tasteaza. Sper ca intelegi ce am facut cu figura ta de stil.

Uite de ce nu cred eu ca poate exista comunicare reala pe internet.Pentru ca nu am decat o biata tastatura care sa faca toata treaba.In lumea reala, ma ajuta si intonatia, expresia fetei si o gramada de alte chestii.Dar pe internet de multe ori e diferenta intre ce spun, ce vreau sa spun si ce intelege cealalta persoana.
Asta ca o paranteza.

Hai sa o luam de la inceputuri. :D

jezzy a scris:

eu sunt convinsa ca te poti indragosti foarte usor de un ID, de un avatar, de un profil hi5, de un forumist sau te miri ce altceva.Dar a te indragosti de o persoana e cu totul altceva.

Ma refeream aici la faptul ca o persoana nu are numai un nume, o poza si un ID.Daca ar fi doar atat, ar fi OK, e usor sa te indragostesti de ea si nu neg ca se intampla.E ca si cum te-ai indragosti de inghetata de capsuni.O vezi, o gusti si iti place. ;)
Dar o persoana e mult mai mult decat atat.Si ca sa te poti indragosti si de celelalte parti ale ei, ca sa spun asa, trebuie sa o cunosti mai bine.Iar asta nu poti sa o mai faci prin internet.Asta e parerea mea si pana la proba contrarie, e batuta in cuie. :D

Ultima modificare de jezzy (11/01/09 22:34)

11/01/09 22:28

shoricel
membru

anomis a scris:

Nu stiu exact la ce te referai, dar poti sa imi indici exact, daca vrei. :)

jezzy a scris:

In lumea reala, ma ajuta si intonatia, expresia fetei si o gramada de alte chestii.Dar pe internet de multe ori e diferenta intre ce spun, ce vreau sa spun si ce intelege cealalta persoana.

si la asta ma refeream... :) dar nu numai.
mersi jezzy :)

Ultima modificare de shoricel (11/01/09 22:39)

11/01/09 22:34

simo
membru

Inregistat: 13/04/08

jezzy a scris:

In lumea reala, ma ajuta si intonatia, expresia fetei si o gramada de alte chestii.Dar pe internet de multe ori e diferenta intre ce spun, ce vreau sa spun si ce intelege cealalta persoana.

Aici, ai perfecta dreptate jezzy! Si eu cred si am observat acest aspect.

11/01/09 22:48

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
anomis, eu sunt in totalitate de acord cu tine.Fiecare cuvant de-al tau reprezinta ceea ce eu as fi vrut sa spun. E greu sa intelegi toate astea atunci cand nu treci pe acolo, atunci cand nu experimentezi asta. Si eu aveam multe idei inainte, dar toate s-au dovedit a fi simple mituri, minciuni cu care ma hraneam pentru ca imi impuneam sa cred ca nu e posibil asa ceva..pentru ca imi era teama. eu sunt genul de persoana care are nevoie de ceva palpabil si beny stie mult prea bine asta, dar impreuna am reusit sa trecem peste acest obstacol si a reusit sa ma faca sa simt si de la distanta. Am simtit iubirea lui, bataile inimii, simteam bratul lui cum ma ridica, mana lui cum imi sterge lacrimile, simteam parfumul lui, atingerea mainii lui calde pe mana mea.. si toate astea prin cuvinte [asa cum spunea si anomis]. Se spune ca omul la nevoie invata si asta asa e. Imi vine sa rad cand ma gandesc ce stangaci eram la inceput, cand nu reuseam sa legam nici 2-3 cuvinte, dar am lasat ca totul sa vina de la sine si reusim acum sa exprimam totul prin cuvinte. astfel distanta pare sa fie mai mica si ne simtit aproape unul de celalalt. Relatiile la distanta isi au farmecul lor. asa cum spunea si anomis, inveti sa pretuiesti mult mai mult clipele petrecute cu acea persoana. Atunci cand el/ea e mereu langa tine nu mai e acelasi entuziasm, aceeasi bucurie. stiti ca a doua zi va veti revedea iar. Dar cand exista sute de kilometri intre cei doi si multe alte piedici, fiecare clipa petrecuta alaturi unul alaturi de celalalt este o frantura de paradis.. Atunci cand e langa mine, ma bucur de fiecare zambet, de fiecare privire, de fiecare cuvant rostit.. pentru ca ma gandesc ca nu se stie cand va fi posibila revederea si vreau sa profit de fiecare secunda :)

Ultima modificare de tamarta4jc (12/01/09 22:00)

12/01/09 21:58

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Anomis, tamarta cred ca nimeni nu contesta ca se poate sa te indragostesti virtual. Problema se pune la "cunoasterea" partenerului. Cum ziceati, pretuiti fiecare clipa pe care o puteti petrece impreuna pentru ca distanta care va desparte e mare. In acele clipe cat de bine crezi ca poti sa-ti cunosti partenerul (iubitul)? Cat de mare este probabilitatea sa-l vezi cum se poarta cu adevarat cu mama lui (asa se va purta si cu tine), cum reactioneaza in trafic, cand se enerveaza, anturajul lui, glumele in cercul lui de prieteni etc ? Ca sa nu mai specific ca atunci cand esti indragostit nu ca esti orb dar pur si simplu treci cu vederea multe lucruri; le vezi ca nu sunt la locul lor dar crezi ca fie a fost o mica scapare, fie se poate corecta. Inainte de casatorie e bine sa deschizi ochii cat de mult poti si pe urma sa-i inchizi.
Cred in calauzirea lui Dumnezeu (caci incurcate sunt caile Domnului :) ), dar personal nu as alege sa ma indragostesc pe internet pentru ca se prea poate ca acea persoana sa joace "un pic" de teatru cu mine ;) (atentie! te indragostesti de cine vrei, nu de cine te "loveste cupidon").

Sper sa nu se supere pe mine cineva de aici care s-a indragostit pe net. Mi-am expus doar punctul de vedere si cred ca acesta este si al celor care "condamna" indragostirea pe net.
Celor care au format familii prin intermediul netului le doresc toata fericirea venita de Sus si binecuvantarea Domnului sa le umple casa, iar celor care sunt "in curs..." multa calauzire si implinirea voii Domnului in viata lor (caci voia Lui este buna, sfanta si desavarsita ) :).

13/01/09 08:51

cami
membru

Inregistat: 17/07/07

lara a scris:

Cat de mare este probabilitatea sa-l vezi cum se poarta cu adevarat cu mama lui (asa se va purta si cu tine)
Despre chestia asta am auzit in multe parti, prin carti tot se scrie si multi predicatori vorbesc despre asta in predicile lor. Nu vreau sa par ca ma rezvratesc impotriva tuturor [ ca majoritatea cred lucrul acesta ;) ], dar refuz sa cred, ca el/ea, se va comporta cu el/ea cum o face acum cu mama, respectiv tatal ei/lui . Intr-adevar, mult din comportamentul pe care il adoptii in familie fata de parintii si/sau fratii si surorile tale va avea repercursiuni - pozitive sau negative - asupra vietii tale in casnicie, dar  ce se intampla, spre exemplu, daca tatal " tau " [ oricine ai fi tu :P] a fost un betiv, un necredincios etc. ? cred ca intr-o situatie de genul acesta, esti nevoit datprita circumstantelor - deloc avantajoase - sa te comporti altfel de cum ai face-o daca parintii tai ar fi " mai obisnuiti " . refuz sa cred - alt exemplu - ca daca tatal tau i-a fost infidel mamei tale si tu, ii vei fi sotiei tale infidel. e absurd ;) .Daca tatal tau a fost un astfel de om, pe care poate te-ai straduit sa il iubesti, se va intampla oare acelasi lucru si cu sotul tau, daca el nu e la fel ca tatal tau ? ;) . Nu neg ca multe, chiar f multe calitati si/sau defecte le dobandim din familie. cred ca ar fi aproape imposibil sa fie altfel, pt. ca mai ales in perioada adolescentei devenim mai vulnerabili si mult mai usor de influientat. Atunci ne formam caracterul dar cu totii suntem oameni si inca niste oameni foarte diferiti si unici din toate punctele de vedere, asa ca nu vom deveni copiile fidele ale parintilor nostri daca ei au reprezentat niste exemple negative in vietile noastre si daca noi am realizat ca intotdeauna este loc de mai bine, ca nu trebuie sa ne complacem la aramane la fel, ci sa tintim cat mai sus, sa tindem spre perfectiune ptr. ca mereu putem sa devenim din rai, buni, din buni, mai buni, iar din mai buni, si mai buni  ;).

Ultima modificare de flory (13/01/09 09:33)

13/01/09 09:30

lara
membru

Flory, cred ca nu ai inteles la ce faceau referire acei pastori si si eu.
E vorba de respectul pe care il da un baiat mamei lui, si o fata tatalui ei. Sa zicem ca ei nu-l merita dar ramane scris negru pe alb in Biblie "cinsteste pe tatal tau care te-a nascut si nu nesocoti pe mama ta cand a imbatranit", "cinsteste pe tatal tau si pe mama ta ca sa traiesti mult si sa fii fericit" (si cate cazuri am  mai cunoscut in care acest verset s-a implinit intocmai atat pozitiv cat si negativ) si mai presus de acestea este dragostea agape... Nu ziceam ca acel copil va fi copia fidela a parintilor lui, dar crede-ma (iarasi iti spun din experienta) cum si-a cinstit mama asa isi va cinsti si sotia pentru ca asa a fost invatat si i-a intrat in sange; doar Hristos il mai poate transforma.

Flory, Biblia nu da detalii cu "daca" in cinstirea parintilor nostri.Ne spune doar ca trebuie sa-i cinstim, nu neaparat sa-i copiem (asta e alta mancare de peste).

13/01/09 10:00

cami
membru

Inregistat: 17/07/07
Lara, tu iubesti toti oamenii pe care ii respecti :) ? Si acum, probabil o sa zici ca iubesti pe toata lumea, dar nu cred ca in mod egal. Altfel ii iubesti pe parintii tai, altfel pe prietenii tai etc. Pe fiecare ii iubesti, dar in alt fel .Dragostea insasi e de mai mulle feluri, nu ? deci se manifesta in mai multe feluri, in functie de cum te raportezi la fiecare tip de persoana .

Stiu ca Biblia nu da detalii cu "daca " cand vine vorba de cinstirea parintilor, dar eu cred ca asta implica mai mult respectul cuvenit parintilor si recunostinta ca te-au adus pe lume .Eu nu prea inteleg la ce sa refera porunca aia, in contextul in care datorita, unor mari suferinte pe care un tata le poate provoca copiilor lui, acestora sa le fie greu sa il iubeasca . si nu spun povesti, cunosc cazuri ... Eu personal, ma straduiesc sa ii pot respecta cat mai mult si sa ii iubesc tot mai mult pe zi ce trece, dar cand problemele se tot inmultesc si solutiile par sa nu fie gasite, sau se gasesc, dar nu sunt puse in aplicare sau sunt puse gresit , " a iubi " devine din ce in ce mai greu . E foarte dificil sa iubesti un om, care intamplator sa iti fie tata si care a inselat-o pe mama ta, caruia poate ca nici nu ii pasa de tine ... Si tocmai, cei care au crescut in astfel de familii, cred eu, vor incerca sa se fereasca de genul asta de barbati [ chestia e valabila si invers ;) ] . Stiu ca, daca au loc probleme intr-o casnicie [ in toate au loc la un moment dat ], nu renunti la a mai iubi, dar cand sunt de genul celor scrise mai sus si ele persista, chiar nu stiu ce sa zic ... probabil il mai iubesti, dar nu cred ca la fel ca la inceput ...

Poti sa imi spui te rog, ce inseamna pt tine, cuvantul " cinstire " referitor la cinstirea parintilor ? :)

Ultima modificare de flory (13/01/09 10:26)

13/01/09 10:25

lara
membru

Flory, putem vb pe privat? Ne deplasam de la subiect si o sa fim offtopic, asadar o sa-ti raspund pe privat :).

13/01/09 11:25

shoricel
membru

tamarta4jc a scris:

anomis, eu sunt in totalitate de acord cu tine.Fiecare cuvant de-al tau reprezinta ceea ce eu as fi vrut sa spun. E greu sa intelegi toate astea atunci cand nu treci pe acolo, atunci cand nu experimentezi asta. Si eu aveam multe idei inainte, dar toate s-au dovedit a fi simple mituri, minciuni cu care ma hraneam pentru ca imi impuneam sa cred ca nu e posibil asa ceva..pentru ca imi era teama. eu sunt genul de persoana care are nevoie de ceva palpabil si beny stie mult prea bine asta, dar impreuna am reusit sa trecem peste acest obstacol si a reusit sa ma faca sa simt si de la distanta. Am simtit iubirea lui, bataile inimii, simteam bratul lui cum ma ridica, mana lui cum imi sterge lacrimile, simteam parfumul lui, atingerea mainii lui calde pe mana mea.. si toate astea prin cuvinte [asa cum spunea si anomis]. Se spune ca omul la nevoie invata si asta asa e. Imi vine sa rad cand ma gandesc ce stangaci eram la inceput, cand nu reuseam sa legam nici 2-3 cuvinte, dar am lasat ca totul sa vina de la sine si reusim acum sa exprimam totul prin cuvinte. astfel distanta pare sa fie mai mica si ne simtit aproape unul de celalalt. Relatiile la distanta isi au farmecul lor. asa cum spunea si anomis, inveti sa pretuiesti mult mai mult clipele petrecute cu acea persoana. Atunci cand el/ea e mereu langa tine nu mai e acelasi entuziasm, aceeasi bucurie. stiti ca a doua zi va veti revedea iar. Dar cand exista sute de kilometri intre cei doi si multe alte piedici, fiecare clipa petrecuta alaturi unul alaturi de celalalt este o frantura de paradis.. Atunci cand e langa mine, ma bucur de fiecare zambet, de fiecare privire, de fiecare cuvant rostit.. pentru ca ma gandesc ca nu se stie cand va fi posibila revederea si vreau sa profit de fiecare secunda :)

lara a scris:

Anomis, tamarta cred ca nimeni nu contesta ca se poate sa te indragostesti virtual. Problema se pune la "cunoasterea" partenerului.

Fiecare defineste dragostea in functie de cat de profund a cunoscut-o. Este o definitie personala. Cred ca mai toti de aici am auzit o mare diversitate de definitii referitoare la dragoste sau indragostire, mai asemanatoare sau mai diferite una fatza de alta. Din aceasta cauza unii afirma sus si tare despre dragoste ceea ce altii sustin ca este o apreciere destul de superficiala. Si se mai vine si cu argumente de ambele parti. De aceea mai apar uneori intrebari: "ma, da de ce si-o tot tine asta pe a lui, cand eu sunt convins de ceva destul de diferit, cum e posibil? e ceva ciudat la mijloc." intrebarea asta mi-am pus-o la randu-mi.

Aceste discordante apar datorita nivelelor diferite de cunoastere sau a punctelor defierite vedere in cunoastere (dei nu e vorba numai de cat de mult cunosti). Dupa cum am mai spus si cateva mesaje in urma, in micul studiul facut pe diferentele dintre o relatie la distanta/virtuala si una asa-zisa normala, fiecare caracter are anumite trasaturi temperamentale predominante, ceea ce il face sa cunoasca si sa perceapa, in general - lucrurile, si in particular - dragostea, cu cu diferite moduri de influenta din partea acelor trasaturi, in functie si de natura lor. In functie de ce aspiratii are acea persoana in viata, in functie de ce pretentii sau asteptari are de la o relatie sau o posibila relatie (in cazul in care nu este inca implicata) percepe dragostea mai mult sau mai putin superficial, sau din diferite puncte de vedere (daca este o persoana mai rece, distanta, normal ca nu priveste dragostea cum o priveste o persoana romantica, pasionala, care obisnuieste sa isi exprime sentimentele in cuvinte). De exemplu eu sunt obisnuit si vreau - in acelasi timp - sa imi exprim sentimentele in cuvinte frecvent. Ceea ce o persoana mai distanta ar zice ca e suficient sa ii zica odata pe zi sau la 2-3 zile sau la n zile ce simte pentru persoana iubita, sau un simplu "te iubesc" pentru mine este mai putin decat insuficient. Eu as zice de cateva ori bune pe zi, uneori poate chiar zeci de ori...

Mai este o problema. Sunt persoane care au cunoscut dragostea atat cat au avut posibilitatea pana s-au lasat "dusi de val". Unii tineri se implica in relatii pentru ca a venit ocazia sau nu au mai avut rabdarea/nu au mai vrut sa astepte. si cand vine timpul sa se intrebe daca e de la El sau nu se gandesc ca nici nu I-au cerut parerea ori nu au primit nici un raspuns (uneori lipsa de raspuns inseamna "mai asteapta") ori se "scuza" ca e decizia lor cand e momentul sa se implice intr-o relatie si ca nu cred ca Dumnezeu ar avea ceva de spus in asta. Asta despre diferite moduri in care te implici intr-o relatie inainte de vreme, cand inca nu esti pregatit. (si daca se mai comporta si cum nu trebuie/imatur in relatie e vai-s-amar.) Si o astfel de relatie, mai mult sau mai putin potrivita, te conduce catre a percepe si a intelege dragostea ori gresit, ori din anumite puncte de vedere care nu sunt corespunzatoare cu trasaturile tale predominante de temperament. Si e, oarecum, ca si cum ai pune in loc de zahar sare la o prajitura, sau in loc de sare zahar la o mancare (e primul exemplu ce mi-a venit in minte, ideea conteaza). O mancare de cartofi cu zahar in loc de sare da un gust ciudat de nu poti sa o mananci (n-am incercat, dar presupun, gospodinele poate stiu mai bine, daca au patit asa ceva :D). O prajitura care ar trebui s afie dulce, dar contine sare in loc de zahar, iarasi este foarte nasoala la gust... deoarece combinatia este nepotirvita. Cam asa este si cu perceperea dragostei.

Trebuie sa specific ca e foarte posibil sa nu am totala dreptate, si explicatia mea sa nu fie completa din punctele de vedere pe care am vrut sa le cuprind.

Tamarta si anomis, sunt asa de curios sa vad daca veti mai gandi la fel dupa un an, 2, 3 petrecuti alaturi de partenerii vostrii nelimitati de distanta.

Inca o idee. Am ajuns la concluzia ca o relatie de iubire intre un baiat si o fata nu este neaparat gresit sa inceapa la distanta sau prin internet. atentie! Nu am spus relatie de prietenie, ci de iubire. Doua persoane care se iubesc nu sunt neaparat impreuna. Sunt anumite limite care daca le trasezi si le respecti te pot tine inca in afara unei relatii de prietenie. Dar, in primul rand, atitudinea si vointa partenerilor trebuie sa fie in concordanta cu aceasta decizie. De exemplu poti iubi o persoana, sa stii ca este cea cu care te vei casatorii intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat, dar totusi sa nu incepi inca o relatie propriu-zisa. Poate fi numita si perioada de curtare daca vreti.

Unele cupluri pica intr-o capcana in ceea ce priveste inceperea unei relatii la distanta si continuarea prin materializarea ei intr-un mod normal, care exclude distanta. Intr-o relatie comportamentul, de orice fel o fi el, fata de partener, este influentat de natura raletionarii fata de el (partener). Si distanta are o influenta grea in ceea ce priveste asta. Multe cupluri nu tin seama de asta, practic neglijeaza detaliile astea, si isi inchid cu timpul butonul de setare al unor caracteristici ale tipului relationarii. Si anume cu cat te obisnuiesti cu partenerul tau, cu atat iti formezi niste obiceiuri in relationare, influentate in mod direct de mediul in care se dezvolta relatia. Si daca distanta isi mentine influenta o perioada mai lunga de timp, aceste obiceiuri in relationare devin mai inradacinate. Si atunci cand dispare distanta dintre cei doi, relatia devenind una normala, devine un pic ciudat, din cauza obisnuintei de a relationa ca si cum ar fi distanta. De aceea orice cuplu care incepe o relationare (atentie! nu relatie, ci relationare) la distanta, sau curtarea, trebuie sa aiba grija ca atunci cand necunoscuta distantei iese din ecuatie, partenerii sa isi reseteze obiceiurile de a relationa conform noului mediu in care se dezvolta acum relatia, pentru ca practic asta reprezinta trecerea la un nou nivel de cunoastere, mai avansat, pe viu.

Daca nu este mentinuta atentia pe detaliile astea este posibil ca partenerii la un moment dat sa ajunga la concluzii de genul "dar tu nu erai asa cnad te-am cunoscut eu!!" si atunci poti primi un raspuns de genul "eram dar nu ai obervat din cauza distantei" si se creaza probleme suplimentare practic inutile si fara folos.

In concluzie, distanta nu este neaparat rea, ci depinde ce faci atat timp cat ea exista. Cum te raportezi la ea ca sa eviti consecintele care tin de legile de relationare interumane.

Ultima modificare de shoricel (13/01/09 20:15)

13/01/09 15:38

maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09
Indragostire virtuala?
Posibil. Poti lega prietenii trainice. Nu poti cunoaste pe cineva in adevaratul sens al cuvantului pana nu ii auzi vocea si nu vezi limbajul non verbal, sunt chiar si simple gesturi care iti pot produce involuntar disconfort.Daca nu auzi cel putin vocea persoanei de dincolo de monitorul tau pot sa spun ca nu-l cunosi nici macar 30%. Ex. clar in cazul meu: cand  i-am auzit vocea lui Symy mi-am dat seama ca ii "citeam" gresit mesajele.Tot timpul le citisem exact pe dos, adica  consideram ca scrie "la misto", dar m-am inselat f mult si mi-am cerut iertare,sau, cineva pe alt forum credea ca am 25 de ani, spunea ca asa scriu , ca o persoana de 25 de ani (oricum, m-am simtit foarte bine cand am aflat ;).

Ultima modificare de maria_t (31/01/09 00:58)

31/01/09 00:42

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05

april a scris:

black-panther a scris:

poti avea un soc cand te intalnesti datorita diferentei intre chipul real si cel pe care i-l asociezi involuntar cand te gandesti la persoana respectiva fara s-o fi vazut

adica nici poze sa nu fi vazut inainte de intalnire :) ?

Mda... Nu poti afirma ca te-ai indragostit de persoana ci de manifestarile ei virtuale:)

din punctul meu de vedere fotografiile sunt inselatoare. Socul poate fi cu tot cu fotografii :P

05/02/09 21:47

Site web  
simple
membru

Inregistat: 19/10/05

black-panther a scris:

Mda... Nu poti afirma ca te-ai indragostit de persoana ci de manifestarile ei virtuale:)

Limbajul "internet " e greu. Tu nu stii cum "emite" cel cu care vorbesti ci doar cum interperetezi tu...E un mare risc...de a dezamagi si de a fii dezamagit.Cine nu e gata sa si-l asume chiar nu trebuie sa intre in asa ceva.

Cred ca trebuie sa stii obiceiurile, maniile, asteptarile, manifetreile cu tine si in compania altora inainte sa iei o decizie de a fii impreuna (chiar daca persoanele "se plac" pe net de luni de zile)
Si oricum timpul de cunostere...dinaintea casatoriei este primordial pentru a face pasul urmator.

Ultima modificare de simple (05/02/09 23:07)

05/02/09 22:56

mikhael
membru

Inregistat: 16/01/09
De acord cu simple. Persoana noastra interneto-nautica nu este aceeasi cu adevaratul nostru eu. De obicei firea are tendinta de a-si ascunde defectele si de a etala calitatile.Eu ,de obicei, sunt mai obiectiv in gandire pe net decat in practica. Deci e doar teorie aici..E un risc si atunci cand te vezi fata in fata, barem aici.Bineinteles , nu pot sa exclud posibilitatea ca Dumnezeu sa poata lucra si asa. La urma urmei, internetul e un mijloc de comunicare, dar nu trebe sa facem din asta o speranta ca in realitatea virtala vom gasi perechea.Si cel mai mult cred in acceptul LUI pentru orice situatie ivita in acest .Nu e deloc usor sa obtii un raspuns in rugaciune cand ispita scoate din noi dorinte personale si ambitii peste care ne e greu sa trecem.Chiar daca pot parea demodat, cele mai multe ispite le avem de aici , din domeniul asta .Dar , cum zicea versetul de ieri, Domnul va lupta pentru noi. Trebe sa avem incredere in EL.

Ultima modificare de mikhael (06/02/09 11:42)

06/02/09 11:33

simple
membru

Inregistat: 19/10/05

mikhael a scris:

.Nu e deloc usor sa obtii un raspuns in rugaciune cand ispita scoate din noi dorinte personale si ambitii peste care ne e greu sa trecem.Chiar daca pot parea demodat, cele mai multe ispite le avem de aici , din domeniul asta .Dar , cum zicea versetul de ieri, Domnul va lupta pentru noi. Trebe sa avem incredere in EL.

Exact!Eu zic ca inainte sa-ti dai frau liber sentimentelore si la alergi sa te vezi fata in fata cu el/ea...mai bine stai in rugaciune si cere un raspuns din aprtea Domnului.In cazul in care ai "liber"...mergi mai departe...in cazul in care nu...ramai cu mai putine sechele.

(zicea cineva ca am multa experienta pt varsta mea...da am dat mult cu capu fiindca m-am incapatanat sa nu vreau sa invat din greselile altora...va indic sa nu faceti la fel)

06/02/09 13:42

mikhael
membru

Inregistat: 16/01/09
tocma vroiam sa ne laud pe noi astia care am 'dat cu capul de tavan', dupa care brusc mi-am  adus aminte ce traume au facut datul cu capu'..o specie tare incapatanata mai suntem noi, oamenii. Nu degeaba se chinuie Domnul cu noi.

06/02/09 18:38

:)...:)
membru

Inregistat: 01/03/09
Heya...sunt 9:) si am vazut discutia voastra...sunt ffffff confuza...pana aqm kteva luni nu credeam sa te indragostesti pe net mi se parea o prostie sa-i zic asa...la inceput am vb e el k si amici km de vreo 6 luni...apoi ceva in mn s-a schimbat ma gandeam mereu la el....si apoi m-a intrb dak vreau sa fiu pr lui...si am zis k da....a fost "virtual"desi niciodata nu m-am gandit la asta ...am acceptat...suntem decatv luni impreuna si nu ne-am vazut niciodata:(... dar tin ffff mult la el:x..eu cred ca rel e ok q exceptia faptului k nu ne vdm "life"..m-am gandit k nu e acelasi lucru  k si knd ai fi fata in fata q persoana respectiva..dar dak tin enorm d mult la el si ma sperie gandul k am putea sa ne despatim...

01/03/09 15:27

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
ok..mai intai, as vrea sa te rog sa scri dupa standardele limbii romane, fara "vdm","dak"...sa pastram un anume nivel al culturii :D
apoi, as vrea sa te intreb cati ani ai, nu e vreo dorinta personala ci una legata de cazul tau :)...doar daca se poate :D

01/03/09 15:30

Site web  
shoricel
membru

\":)\"...\":)\" a scris:

Heya...sunt 9:) si am vazut discutia voastra...sunt ffffff confuza...pana aqm kteva luni nu credeam sa te indragostesti pe net mi se parea o prostie sa-i zic asa...la inceput am vb e el k si amici km de vreo 6 luni...apoi ceva in mn s-a schimbat ma gandeam mereu la el....si apoi m-a intrb dak vreau sa fiu pr lui...si am zis k da....a fost "virtual"desi niciodata nu m-am gandit la asta ...am acceptat...suntem decatv luni impreuna si nu ne-am vazut niciodata:(... dar tin ffff mult la el:x..eu cred ca rel e ok q exceptia faptului k nu ne vdm "life"..m-am gandit k nu e acelasi lucru  k si knd ai fi fata in fata q persoana respectiva..dar dak tin enorm d mult la el si ma sperie gandul k am putea sa ne despatim...

buna ":)...:)". bine ai venit pe forum :)

in primul rand vreau sa te intreb cati ani ai? in al doilea rand vreau sa te intreb daca relatia e ceva serios, de fun sau pur si simlu ca v-a placut unul de altul si nu ati mai tinut cont de ceilalti factori (eventualitatea de nu va putea vedea prea curand sau alte lucruri care pot ingreuna/impiedica relatia)?

01/03/09 22:40

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
si gabi a intrebat-o cati ani are .

01/03/09 23:04

lara
membru

\":)\"...\":)\" a scris:

suntem decatv luni impreuna si nu ne-am vazut niciodata:(... dar tin ffff mult la el:x..eu cred ca rel e ok q exceptia faptului k nu ne vdm "life"..m-am gandit k nu e acelasi lucru  k si knd ai fi fata in fata q persoana respectiva..dar dak tin enorm d mult la el si ma sperie gandul k am putea sa ne despatim...

Cred ca ar fi bine sa vorbiti si "live" si atunci o sa-ti mai dai seama cat de ok e indragostirea pe net. Parerea mea e ca nu are cum sa nu fie o oarecare discordanta intre ce e virtual si ce e in realitate!

02/03/09 09:56

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
"Dragostea virtuala" e la fel ca majoritatea de evenimente de "dragoste" in viata reala.... majoritatea relatii de dragoste la oameni e una falsa.

E o iluzie care ti-o creazi din dorinta de avea dragostea, de avea pe acel jumatate care sa te iubeasca si sa iti ofera dragoste adanca. Oricine poate sa se indragosteze... dar aceea dragoste e o iluzie care creazi ca persoana aceea e asa si asa cum iti doresti tu.
In asa fel traiesti o relatie de iluzi, halucinatii... si cand ai o dezamagire, zici de ce? Incepi sa vezi realitatea ca el/ea nu e cum ai crezut.
Totusi esti legat nu ca esti indragostit de persoana aceea ci mai degraba esti indragostit de iluzia aceea, de dorinta aceea care stapineste majoritatea din umanitate.
Dragostea falsa sau mai bine zisa dragostea nebuna care e adanc in noi, adica avem asa de multe dorinte incat inloc sa avem rabdare sa se intample... noi ne impingem si ne fortam, incepem sa ne mintim pe noi insusi si facem o viata falsa plin de iluzi... o dragoste care nu exista si nici nu va fi.

Dragostea adevarata nu vine de la noi, nu sa forteaza ci mai degraba ea ne ridica. E ceva care vine bland si e ceva care nu te duce pe o cale gresita, e o dragoste care vine de la El.
Dragostea adevarata e in Domnul si de la El, e o dragostea unde are rabdare... unde nu te pierzi in dezamagiri.
Dragostea adevarata intre barbat si femeie e de la Domnul. Dragostea adevarata te umple ci dragostea falsa cat de multa ai avea... tot gol te simti.

Ultima modificare de livu2day (02/03/09 14:48)

02/03/09 14:47

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Deci - din punctul tau de vedere - nu exista nici o diferenta intre virtual si real? Totul e o iluzie?

02/03/09 14:49

Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la