TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Indragostire virtuala Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

ca nu as vrea sa ma iau la cearta cu Robert, ca daca nu cumva imi ascunde, ca de fapt ii place Cola si nu Pepsi, sau ca sforaie noaptea.

Stiu pe cineva care a divortat din cauza ca il calca pe nervi modul in care nevasta-sa sorbea supa.Asa ca nu e de glumit cu chestii de astea ;).
Asta ca o paranteza.Cat despre indragostirea virtuala, eu sunt convinsa ca te poti indragosti foarte usor de un ID, de un avatar, de un profil hi5, de un forumist sau te miri ce altceva.Dar a te indragosti de o persoana e cu totul altceva.Parerea mea!

22/10/08 23:37

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
di-acord!! :D

persoana presupune si gesturi, ton, privire, comportament etc, lucruri care pe internet nu pot fi vazute :)

Ultima modificare de shoricel (23/10/08 00:09)

23/10/08 00:08

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

jezzy a scris:

Stiu pe cineva care a divortat din cauza ca il calca pe nervi modul in care nevasta-sa sorbea supa.Asa ca nu e de glumit cu chestii de astea ;).

HA HA HA!!! Foarte tare. Cat de cretin sa fii sa divortezi din cauza unui astfel de motiv? :))))))
Unu' la mana. Tipu' are nervii foarte sensibili. Poate ar fi indicat sa mearga la un doctor (psihiatru).
Doi la mana. Tipa putea sa renunte la supa. Nu e chiar singurul fel de mancare pe lumea asta. Si daca era chiar dependenta de supa putea sa mai "soarba" cate o portie cand nu era el pe langa ea.

Doamne, oare chiar atat de mofturosi sunt unii??? Deci nu exista probleme care nu pot fi rezolvate intr-o casnicie. Exista, insa, egoism care impiedica rezolvarea problemelor. ;)

23/10/08 09:13

simple
membru

Inregistat: 19/10/05
wow...am citit povestirea lui benny si tamarta si cea a anomis si Archi...si chiar m-au impresionat...am dat si fugutza la poze si v-am vazut :) Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa ramaneti la fel de frumosi si fericiti
Eu una sunt putin sceptica la subiectul indragostire virtuala, dar sunt de acord cu faptul ca poti avea simpatie pentru felul de a fi a cuiva via internet.Dar apoi ceea ce conteaza e ca imaginea pe care ti-o faci despre perosoana respectiva sa coincida cu ceea ce e ea (nu ma refer fizic).
Cred ca e ok daca doua persoana se cunsoc pe net, in cazul in care se va continua cu o relatie si "deadevaratelea".Fiindca, cum s-a spus deja, sunt anumite lucruri pe care ai nevoie sa le cunosti "in direct".
Am avut si eu o tentativa dar a fost esec fiindca imaginea pe care mi-o facusem nu coincidea cu ceea ce era el...si el se astepta la altcineva...dar, exista si exceptii fericite.

Ultima modificare de simple (15/12/08 23:08)

15/12/08 01:05

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
nu mai stiu daca am scris despre ei dar mai scriu inca o data :D
Unchiul meu a luat adresa de mail a actualei lui sotii de la un prieten.si au inceput sa corespondeze prin mailuri..au continuat pe mess..prin telefon..s-au indragostit! :D..el in Cluj,ea in America[e romanca]..de Craciun ea a venit in Romania.El a cerut-o de nevasta.Ea a acceptat.Acum asteapta un bebe..in aprilie :)..[intre timp s-au casatorit,binenteles :rolleyes:]
deci..chiar exista dragoste virtuala :)

21/12/08 22:01

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
pai...normal ca exista. Problema se pune daca aceasta "indragosteala" mai si tine ;) :D

21/12/08 23:42

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05

lara a scris:

pai...normal ca exista. Problema se pune daca aceasta "indragosteala" mai si tine ;) :D

Poate sa tina la fel de mult/putin precum si "indragosteala face tot face".

Adevarul e ca pe net de foarte multe ori iti faci o idee radical diferita de cea pe care ti-ai face-o in realitate.

22/12/08 01:29

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Bineinteles ca exista indragostire virtuala. In general oamenii te asculta, le spui povestea ta si ei parca te inteleg mai bine decat cei de langa tine, cu fiecare alineat iti place mai mult de persoana respectiva pana cand chiar vrei sa te casatoresti cu ea pentru ca ea ar fi in stare sa uite tot trecutul tau, sa te ajute sa lupti, sa dezvolti abilitatile tale si asa mai departe, dar cand il vezi fata in fata iti dai seama ca nu stii mai nimic despre acea persoana, ca nu-ti place si ca te deranjeaza cam tot.

22/12/08 02:17

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Larisa a scris:

dar cand il vezi fata in fata iti dai seama ca nu stii mai nimic despre acea persoana, ca nu-ti place si ca te deranjeaza cam tot.

sa nu exageram.

22/12/08 12:18

lorre
membru

april a scris:

sa nu exageram.

subscriu

22/12/08 12:21

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

april a scris:

sa nu exageram.

Este adevarat ce zici tu,poate fi exagerare,  dar poate a scris sa nu incepem sa visam cu ochii deschisi, ci sa fim realisti. Sa nu ne facem iluzii cum ca electonii si megabitii, vor inlocui ceea ce trebe sa facem cu manuta noastra; adica sa iubim realmente.

22/12/08 12:26

simona
membru

Inregistat: 19/02/08

jezzy a scris:

Dar a te indragosti de o persoana e cu totul altceva.Parerea mea!

Nope! Chiar deloc! A iubi o persoana... Pentru ceea ce e, ca persoana, pentru calitatile si defectele care ii intrunesc caracterul, pentru ce poate fi chiar, asta e cu totul altceva. :)

22/12/08 12:31

nikku
membru

Inregistat: 26/11/08
Sunt cazuri si cazuri de indragostire virtuala :D
Pe net poti sa pacalesti mai usor pe cineva, sa pozezi intre-o altfel de persoana decat esti, in realitate mai greu sa iti reuseasca la fel de bine :)

22/12/08 15:27

jezzy
membru

Larisa a scris:

dar cand il vezi fata in fata iti dai seama ca nu stii mai nimic despre acea persoana, ca nu-ti place si ca te deranjeaza cam tot.

Ei, asta n-ar cea mai nasoala situatie.Imagineaza-ti cum ar fi sa realizezi ca prince charming de care te-ai indragostit e varul tau, sau fratele, sau sotul, sau fiul :D(cum am vazut zilele trecute intr-un ziar).

Ultima modificare de jezzy (05/01/09 22:26)

05/01/09 22:25

april
admin forum

jezzy a scris:

.Imagineaza-ti cum ar fi sa realizezi ca prince charming de care te-ai indragostit e varul tau, sau fratele, sau sotul, sau fiul :D(cum am vazut zilele trecute intr-un ziar)

sa fie sotul ar fi tare :) ( sa te reindragostesti de el adica ;) )

05/01/09 22:27

shoricel
membru

anomis a scris:

Nope! Chiar deloc! A iubi o persoana... Pentru ceea ce e, ca persoana, pentru calitatile si defectele care ii intrunesc caracterul, pentru ce poate fi chiar, asta e cu totul altceva. :)

anomis, am inteles, la tine merge indragostirea virtuala. dar ce nu intelegi tu e ca nu merge la toti asa... ;)

05/01/09 22:35

jezzy
membru

april a scris:

sa fie sotul ar fi tare
Nu stiu cat de tare ar fi sa aflu ca sotul meu se indragosteste de cineva pe net.Ca el nu stie ca sunt eu :D

anomis a scris:

Dar noi nu vorbeam aici despre diferentele dintre iubire si indragosteala.Titlul e Indragostire virtuala si eu cred ca e diferenta intre a ma indragosti de inghetata cu capsuni si a ma indragosti de o persoana.

Ultima modificare de jezzy (05/01/09 22:43)

05/01/09 22:36

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05

jezzy a scris:

...eu cred ca e diferenta intre a ma indragosti de inghetata cu capsuni si a ma indragosti de o persoana.

corect, dar asta nu exclude sa te indragostesti de o persoana si doar numai daca ti se povesteste despre ea, insa poti avea un soc cand te intalnesti datorita diferentei intre chipul real si cel pe care i-l asociezi involuntar cand te gandesti la persoana respectiva fara s-o fi vazut.

09/01/09 21:33

Site web  
april
admin forum

black-panther a scris:

poti avea un soc cand te intalnesti datorita diferentei intre chipul real si cel pe care i-l asociezi involuntar cand te gandesti la persoana respectiva fara s-o fi vazut

adica nici poze sa nu fi vazut inainte de intalnire :) ?

09/01/09 21:51

shoricel
membru

april a scris:

adica nici poze sa nu fi vazut inainte de intalnire :) ?

ori sa nu fi avut conditii ori sa fii sadomasochist (sau cum ii zice aluia de ii place sa se chinuie singur).
scuzati-ma :D era o gluma... sper ca nu s-a simtit nimeni naspa sau jignit :D

M-am gandit sa fac o analiza, din punctul meu de vedere, al relatiilor pe internet si/sau la distanta din mai multe puncte de vedere.
Dupa cum de multe ori am mai zis, internetul prezinta foarte multe riscuri, din cauza securitatii care o ofera, sub nivelul marii as zice eu. Sunt mai multe aspecte ale caror teste sunt trecute riscul de pericol al acelei relatii scade destul de mult. Aspectele astea includ personalitatea celor implicati, gradul de expunere pe care sunt gata sa il ofere (sau mai degraba atitudinea pe care o au vis-a-vis de asta) si gusturile/preferintele pe care le au sau mai bine zis asteptarile de la o astfel de relatie.
Cand m-am referit la personalitate am vrut sa zic genul de persoana care esti, daca esti gata sa suporti dezavantajele.. sau sa nu le zic asa, ca pt unii nu-s dezavantaje, diferentele fata de o relatie normala. Sunt persoane carora nu le place sa astepte "15 ani" ca sa se vada odata cu persoana iubita, si atunci cateva minute, ore sau zile la cateva luni, sau mai fericit, saptamani (extremele pot conduce spre o relatie normala - daca te vezi cateva zile la cateva saptamani), si asta nu din comoditate sau ca nu sunt gata sa plateasca pretul asteptarii pe care il cere de multe ori dragsotea (dupa cum mi-au zis mai multe persoane), ci pur si simplu pentru ca nu vor sa astepte atat ca sa isi vada persoana iubita. Eu sunt una din acele persoane. Uneori ma calca pe nervi sa astept atat sa imi vad iubita (presupun din cate ma cunosc, nu am experimentat asta), si daca nu am nici servici trebuie sa ma strofoc sa fac si rost de bani de drum, sa imi fac si timp daca sunt la facultate, si asta ma limiteaza, si nu imi place sa fiu limitat intr-o relatie. Ci sa o vad cand vreau sa o vad. Stiu ce vreau si stiu ce fac (suna a mandrie, dar asta depinde si de relatia cu Dumnezeu, cand El te avertizeaza ca nu e ok un lucru), si pe deasupra eu sunt genul de persoana mai afectiva, imi place sa ii spun des "te iubesc" si sa ii vorbesc dragastos. :) Sunt alte persoane  carora pur si simplu li lene sa vorbeasca la telefon sau pe net... si-i vai daca incep o astfel de relatie... vai pentru saracele fete. Dar sunt alte persoane carora le plac genul asta de relatii, Arch (scuze daca zic ce nu trebuie) mi-a zis ca e mai palpitant. Si sincer, eu cred ca genul asta de relatii este un fel de "relatii-sport extrem", de multe ori te pun pe jar... mai ales daca vrei si nu poti vedea curand persoana iubita. Sunt alte persoane care sunt mai timide din fire, si prefera (se simt in largul lor) sa inceapa o relatie pe internet deoarece se pot deschide si pot comunica mai bine. Ca unul care a fost doarte timid cand era mai mic sunt de parere ca nu e bine sa ocolesti problema, ci sa pui punctul pe "i" si sa faci ceva spre rezolvare problemei. Astfel de persoane cred ca au o destul de mica sansa de reusita, deoarece le va fii greu sa treaca de la internet la real life din cauza timiditatii. Sunt unii care intr-adevar si slava Domnului, reusesc asta. Dar daca nu, din obisnuita de a ocoli problema, sunt tentati sa continue pe internet chiar daca se pot vedea si sa se superficializeze mult totul iar scopul serios cu care se presupune ca au inclus in discutie relatia se duce pe apa sambetei.
Gradul de expunere pe care sunt gata sa il ofere cei implicati sau atitudinea pe care o prezinta vis-a-vis de genul asta de relatii se refera la seriozitatea celor implicati si cred ca este un aspect foarte important. Asta inseamna cata sinceritate si transparenta esti gata sa oferi. Si pentru ca lucrul asta e vital, asta cred eu ca e un motiv foarte raspandit pentru care relatiile pe internet esueaza. Persoanele care nu sunt obisnuite sa foloseasca mult internetul sau nu isi petrec buna vreme comunicand pe forumuri, chaturi sau alte mijloace de comunicare sunt cele mai expuse esecului. Ele in primul rand ca nu sunt obisnuite cu forma asta de comunicare, si astfel simt ca le este oarecum violata intimitatea de la un anumit grad de deschidere/trasparenta incolo. Mai exista si alte feluri de atitudini care pot fi sesizate relativ usor (dar nu de catre toti). Sunt acelea superficiale, care nu iau nimic in serios si inca de cate ori vine o discutie serioasa schimba subiectul sau baga cate o gluma copilareasca, sau se inchide si scoti vorbele din gura lor cu clestele. Dar de cele mai multe ori o invarte si-o suceste de ajungi la concluzia ca nu ai cu cine vorbi.
Cat despre gusturile/preferintele sau asteptarile de la o astfel de relatie conteaza in mare masura de principiile pe care le ai, daca le ai... (suna jalnic din pacate sa nu ai principii). [Se aseamana la prima vedere cu ce am zis la personalitate dar nu este aceeasi chestie. Una este ceea ce esti ca persoana, alta este ceea ce vrei si principiile pe care le ai. Sunt unele persoane atrase de personalitati/temperamente (nu sunt sinonimi termenii dar se cam aseamana in cazul de fata) asemanatoare cu ale lor, dar sunt alte persoane atrase de personalitati/temperamente opuse cu ale lor. Nu dezvolt ca ma departez prea tare de subiect.] Gusturile cu privire la o relatie, binenteles, depind de implinirea in relatie. Daca ele nu sunt satisfacute din cauza distantei, devine frustrant si apare tendinta de a reprosa celuilalt ca esti tu frustrat din cauza asta. Asteptarile sunt tot cam pe acolo, daca indeplinirea lor depinde de limitarile ce le include o relatie pe internet atunci devii neimplinit. De exemplu, daca esti genul de persoana care vrea sa fie aproape de partener, sa il vada des, sa nu fie nevoit sa ia masuri de trecere peste toate obstacolele ce apar in urma distantei, atunci riscul de frustrare caruia te expui este deloc de neglijat. Insa daca esti o persoana mai recisoara, careia ii e suficienta o convorbire la telefon sau pe internet, sau care merge pe un concept asemanator "fara tineri de mana sau saruturi pana la castorie" poate sa reprezinte un avantaj (unilateral - ca este doar un aspect asta).
Cam astea ar fi cateva avantaje/dezavantaje mai importante pe care le implica indragsotirea virtuala.

Va doresc o implicare cat mai inteleapta si potrivita in viitoarele relatii pe care le veti avea :)

Ultima modificare de shoricel (10/01/09 00:04)

09/01/09 22:12

lorre
membru

waw,ce mesaj kilometric..[asta e ecoul vocii lui daniel]..:D

ai dreptate shoricel..din ce am citit eu [printre randuri asa] :D

11/01/09 14:11

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Cred ca e un subiect, unde efectiv nu pot fi obiectiva. Si niciodata de acord cu cei care sunt impotriva. Pentru ca, cei care scriu, si nu au trecut pe acolo, nu pot avea dreptate, cu toata ratiunea si logica de care dau dovada.
Teoretizam, si teoretizam... Da, ne dam cu parerea. Dar ce parere putem avea, cand nu am trecut pe acolo? Ne putem forma oare o parere?

Sunt din fire o persoana visatoare, care se poate indragosti de o persoana al carei chip nu l-a vazut. De o iluzie, daca vreti. Si, chiar si iluziile au un contur. Eu a trebuit sa cred... Si... a trebuit sa ma multumesc ...cu, niste replici, cu discutii, cu...zambete, si nu orice zambete, ci cu renumitele : )... Ciudat. Dar poti iubi, in orice conditii, cu conditia sa iubesti. Cu conditia sa te oferi! Cu conditia sa te daruiesti.

PS: Eu am fost binecuvantata in asa maniera, incat iluzia mea, s-a dovedit dintre cele mai reale, palpabile si...deosebit de fermecatoare! :)

Si...

jezzy a scris:

Titlul e Indragostire virtuala

Exact...

jezzy a scris:

si eu cred ca e diferenta intre a ma indragosti de inghetata cu capsuni si a ma indragosti de o persoana.

In cazul asta, ce cauta inghetata de capsuni?

Ultima modificare de anomis (11/01/09 20:03)

11/01/09 20:00

jezzy
membru

anomis a scris:

Era o figura de stil, daca n-ai inteles-o, asta e. ;)

11/01/09 21:29

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

anomis a scris:

Sunt din fire o persoana visatoare, care se poate indragosti de o persoana al carei chip nu l-a vazut. De o iluzie, daca vreti. Si, chiar si iluziile au un contur. Eu a trebuit sa cred... Si... a trebuit sa ma multumesc ...cu niste replici, cu discutii, cu...zambete, si nu orice zambete, ci cu renumitele : )

adica ? Te-ai indragostit de el fara sa stii cum arata ,abia apoi ai vazut poza cu el ,dupa ce i-ai zis ce simti si cand faza era iremediabila? Prima oara l-ai vazut in tm ? [banuiesc ca la el nu e asa ,aveai poze pe mess ,parca ,si hi5]

11/01/09 21:38

shoricel
membru

anomis a scris:

jezzy a scris:

Era o figura de stil, daca n-ai inteles-o, asta e. ;)

sunt personalitati mai visatoare, cum este anomis sau pesonalitati mai deschise la nou si la situatii mai palpitante cum este Arch, care pot trece peste sau pot ignora (in momentul respectiv) detaliile pe care le vor observa/trai cand relatia se va materializa si prin apropiere fizica (in sensul de diminuarea distantei de "nshpe mii" de kilometrii) si se vor cunoaste intr-un mod mai deosebit, poate profund (in functie de persoana), caracteristic detaliilor, <si chiar o rog pe anomis sa ne spuna, la momentul potrivit, daca vrea, cum i se par diferentele astea pe care nu le-a luat in seama ca foarte importante in cladirea bazei relatiei> , si sunt personalitati mai rationale, cum este poate jezzy sau eu, care considera vitale acele detalii care te ajuta sa cunosti intr-un mod sau mai bine zis punct de vedere, poate unic, partenerul dupa mult timp petrecut impreuna intr-o relatie sa-i zic normala, cum sunt relatiile de la mama lor - te intalnesti, stai de vorba, faci o mare diversitate de lucruri imreuna, si descoperi lucruri care greu le descopereai in celalalt altfel, sau altcineva, pentru ca esti o personalitate cu o unica (virgula) combinatie de trasaturi temperamentale.

Ultima modificare de shoricel (11/01/09 21:59)

11/01/09 21:57

Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la