TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Indragostire virtuala Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 9
Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Da are si avantaje indragostirea virtuala. Unu ar fi ca esti mai ferit de-a cadea-n ispita de-a face..xxx, fata de cei care stau mult unii cu altii. :D

30/08/08 10:05

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
ar fi si asta o idee, dar nu as baga mana in foc. ca de intalnit, tot se intalnesc si de ce sa nu profite de clipele petrecute impreuna? mai ales ca nu se stie cand se vor intalni. poti sa cazi in ispita oricum. totul depinde de tine si de partener/a si de relatia voastra cu Dumnezeu.

30/08/08 10:10

Danutzza
membru

Inregistat: 29/08/08
Sword
membru

Inregistat: 01/02/08

Da are si avantaje indragostirea virtuala. Unu ar fi ca esti mai ferit de-a cadea-n ispita de-a face..xxx, fata de cei care stau mult unii cu altii.

Daca e sa privim din unghiul asta..cred ca e mai mare ispita cand te intalnesti cu el la 2sapt-1luna,decat atunci cnd te intalnesti cu el in fiecare zi.Mie asa mi s-a parut:D acum depinde de la persoana la persoana.

30/08/08 11:05

the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
Danutzza,o variantă mai simplă de a face referire la o postare anterioară este aceasta:jos,în dreptul butonului "modificaţi" al mesajului tău există un alt buton"citaţi".Te duci pe mesajul la care vrei să faci referire,dai click pe "citaţi"...adaugi ceea ce vrei să spui în legătură cu postul respectiv,şi dai ok. ;)

30/08/08 11:09

Site web  
tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
da danutzza, asta vroiam sa spun si eu. stai cate 2,3 saptamani, 1,2,3 luni departe de partener/a si te intalnesti. nu se stie cand va veti mai revedea si iti poti permite mai multe..(asa gandesc multi)
desi se intampla ca atunci cand e mereu langa tine sa iti doresti mereu tot mai mult. depinde de limitele pe care cei doi si le-au impus si de cat de mult doresc cei doi sa le respecte.

totusi parerea mea este ca totul depinde de cei doi si de relatia lor cu Dumnezeu. daca ei doresc cu adevarat sa se pastreze unul pentru celalalt si amandoi pentru Dumnezeu atunci nu-si vor permite sa cedeze ispitei. ca daca nu tii cont de asta poti sa cedezi si daca e langa tine in fiecare zi si daca este la nu stiu cate sute de km distanta.

30/08/08 11:14

Danutzza
membru

Inregistat: 29/08/08
Este foarte adevarat..cel mai mult depinde de limitele impuse de ce doi parteneri..ispita vine indiferent de circumstante!!!:)

30/08/08 11:20

Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
ispita..:D hai ca-i buna! :D

eu una spun: nu va faceti iluzii pana cand:
-nu cunoasteti persoana fata in fata;
-nu ii cunoasteti familia;
-nu il surprindeti intr-un moment mai nefast.

Ultima modificare de Norkis (08/09/08 09:25)

06/09/08 16:26

simona
membru

Inregistat: 19/02/08

Norkis a scris:

Familia? /: )(aia e spranceana ridicata ff sus)

Cum vine treaba asta, ma rog? Cu ce te incalzeste ca ii cunosti familia?

Norkis a scris:

-nu il surprindeti intr-un moment mai nefast

Huh??
Norkis, inafara de primul exemplu, care e ...relativ buuun, restul mi se par...  nerelevante.

Ultima modificare de anomis (06/09/08 22:20)

06/09/08 22:19

hopeful
membru

Inregistat: 30/05/07
100% de acord cu Norkis. N-are rost sa te indragostesti asa degeaba, ca apoi numai suferi pentru ca nu ai fost destul de intelept [ca sa nu zic istet:)] Trebuie sa cunosti persoana, sa fii sigur ca e ceva reciproc... si nu doar reciproc ci si de durata. Sunt persoane care se indragostesc doar pentru o saptamana, doua. Mai bine sa ai grija si rabdare, ca e mai sigur asa ;) Si normal cand incepi sa te implici cu cineva intr-o relatie mai importanta sa vina de la Domnul, sa aiba aceleasi principii cu tine.

06/09/08 22:20

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

anomis a scris:

... Cu ce te incalzeste ca ii cunosti familia?

Păi dacă are în familie vreunul cu sânje de criminal, sunt şanse să se moştenească! :p

06/09/08 22:23

simona
membru

hopeful a scris:

Trebuie sa cunosti persoana

Sincer, nu pot fi de acord cu tine. Nu poti cunoaste o persoana, in deplinul sens al cuvantului, niciodata.

Magdy a scris:

Păi dacă are în familie vreunul cu sânje de criminal, sunt şanse să se moştenească! :p

Pai... Biologic, asa vine. :D Amu, la caracter., daca la asta te refereai, ... Pai... o fi si el vreun pui de violator, ceva. :rolleyes: :D))

06/09/08 22:34

hopeful
membru

anomis a scris:

Sincer, nu pot fi de acord cu tine. Nu poti cunoaste o persoana, in deplinul sens al cuvantului, niciodata.

Normal ca nu. Nu cunosti o persoana pana nu mananci un sac de sare impreuna cu ea, si poate nici atunci. Dar de exemplu macar sa stii ce il enerveaza, cum reactioneaza la anumiti stimuli. Nu zic ca nu poti sa iti dai seama de anumite chestii si pe mess. Am un prieten din Romania pe care am avut ocazia sa il cunosc intr-o vacanta dupa ce am venit aici, si mai mult ne-am cunoscut pe mess decat in viata reala. De exemplu dupa ce cuvant foloseste cand ma saluta stiu daca e bine sau prost dispus. Dar sunt sigura ca exista alte mii de chestii pe care nu le stiu oricat de bine ne-am intelege si oricat de apropiati am fii, si pe care probabil le-as stii daca am avea ocazia sa ne vedem odata pe saptamana.

06/09/08 22:44

simona
membru

hopeful a scris:

pe care probabil

Bine subliniat. ;)

Ideea e urmatoarea, si sper sa iti explic cat mai bine. Ai auzit de teritoriu pe care il primesti? Sau, ...viza de trecere a frontierei? Hai sa iti explic. O persoana o poti cunoaste ...dupa spatiul pe care ti-l ofera. Deci: daca cineva vrea sa fie cunoscut, in adevaratul sens al cuvantului, il/o vei cunoaste. Daca nu vrea, pace si la revedere, asta e. Nu ai ce face. Prin urmare, conteaza foarte mult de cat de mult vrei sa cunosti, si de cat de mult celalalt se lasa cunoscut. Acum, nu stiu in ce categorie intra acest amic al tau, dar... Poti verifica. ;)

06/09/08 22:50

hopeful
membru

Normal ca e important si cat de mult vrea persoana sa o cunosti, dar cred ca nu o sa iti spuna niciodata vezi ca atunci cand stramb din gura inseamna ca nu imi place mancare si cand stramb din nas nu imi place ce ai spus. Sunt chestii pe care nu le vezi decat daca are laptop si il duce in salon cand mananca sau daca mananca in fata calcului si cu webcam-ul deschis. A fost un exemplu ca stupid stiu. In fine, ceea ce vreau sa spun cand o persoana iti ofera tot spatiul ei, nu o sa o cunosti la fel de bine daca o cunosti pe mess sau fata in fata. Ai nevoie de mai mult timp si rabdare pe mess :D

06/09/08 23:01

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
am vrut sa raspund mai in forta, dar am vazut apoi in postarile anterioare ca s-au facut ceva "agatari" online deasta o sa fiu mai temperat :))
nu sunt de acord cu relatiile virtuale, nu as avea incredere niciodata in "partenera virtuala". Cand cunosti persoana "live" o vezi mai mult asa cum este ea, cu calitatile ei, cu defectele ei care se descopera in anumite situatii prin care trece...pe cand prin internet poti parea ceea ce nu esti, poti sa-ti atribui calitati care nu le ai si sa ocolesti elegant defecte vizibile si daunatoare pentru viata de cuplu. Observ chiar si la mine ca pe internet sunt unul iar in viata de zi cu zi sunt altul si unele diferente sunt destul de mari,si banuiesc ca fiecare observa acest lucru la el...dar ma rog...sunt si oameni carora le plac surprizele si cine stie...poate va fi o surpriza placuta:)).
Cert este ca e tot mai plin de fete naive carora li se fac ochii inimioare la prima fraza de flirt a unui baiat care a cautat-o pe google si a gasit-o in poezi de-a lui shakespear  ; si tot mai plin de baieti pe care in realitate fetele care-i cunosc in refuza dar virtual sunt mari gagi.

PS. mentionez ca nu am facut nici macar o referire la vre-unul de pe TC si sper sa nu imi primesc acum acuze cum au patit si altii...nu dau nume, ca stiti ca e rainsong:))

06/09/08 23:03

Site web  
hopeful
membru

gabi_aron a scris:

nu sunt de acord cu relatiile virtuale, nu as avea incredere niciodata in "partenera virtuala". Cand cunosti persoana "live" o vezi mai mult asa cum este ea, cu calitatile ei, cu defectele ei care se descopera in anumite situatii prin care trece...pe cand prin internet poti parea ceea ce nu esti, )

O persoana poate fii prefacuta si in viata de zii cu zii asa ca te contrazic total.

gabi_aron a scris:

PS. mentionez ca nu am facut nici macar o referire la vre-unul de pe TC si sper sa nu imi primesc acum acuze cum au patit si altii...nu dau nume, ca stiti ca e rainsong:))

Acuma, draga gabi, asta sincer a fost cam in plus. Era de ajuns cu parerea personala ;). Nu trebuie sa dai exemple ca sa faci mai mare stres.

06/09/08 23:20

gabi
membru

hopeful a scris:

O persoana poate fii prefacuta si in viata de zii cu zii asa ca te contrazic total.

daca tu ca partener/a nu-ti dai seama cand cel/cea cuc are te intalnesti e prefact/a atunci problema e la tine...dupa cateva timp iti dai seama usor de sinceritate..o poti citi in ochi, in zambet...dar asta nu si pe net...nu de alta dar webcam-ul merge putin cu intarziere si poate vezi fata de prefacut cand omul e sincer si fata de inger la minciuna spusa anterior :). Si "draga" hopeful pe cine am stresat cu PS-ul il rog sa ma contacteze prin PM ca stiu un exercitiu antistres (cica vine din yoga...dar nu e cu spirite :) )

06/09/08 23:27

Site web  
simona
membru

gabi_aron a scris:

o vezi mai mult asa cum este ea, cu calitatile ei, cu defectele ei

Ai dreptate. La web nu iti dai seama daca are carii sau nu. Sa imi trec in agenda, ca sigur uit. :D

Desigur, ai tinut sa mentionezi asta, sa subliniezi chiar, pentru ca stii toata faza in detaliu. Nu imi zici si mie? :D Ca poate stii tu, ce nu stiu eu.

Desigur, in cele din urma, tre' sa iti spun ca ai dreptate... Cat timp ramane ceva virtual, e valabil tot ce ai zis tu. :) Cand depaseste barierele... Se schimba parametrii problemei. Dar desigur, se poate sa nu fi luat in calcul si asta, se intelege. ;)

06/09/08 23:31

hopeful
membru

gabi_aron a scris:

daca tu ca partener/a nu-ti dai seama cand cel/cea cuc are te intalnesti e prefact/a atunci problema e la tine...dupa cateva timp iti dai seama usor de sinceritate..o poti citi in ochi, in zambet...

Dar persoana aceea poate fii prefacuta de la bun inceput. Atunci iti poate lua luni de zile sa iti dai seama de anumite chestii. Cel putin mie. Nu am studiat psihologie deloc. Oricum cand cineva isi propune sa te minta, ii poate iesii foarte bine. ;)

PS: Trebuie sa tii cont ca mai esti si indragostit, si la inceput totul e roz, si persoana cealalta e perfecta.

Ultima modificare de hopeful (06/09/08 23:37)

06/09/08 23:36

gabi
membru

eu vorbeam pur de virtual...binenteles ca apoi cand se merge mai departe deja e alta problema...binenteles si asta influentata de "intalnirile virtuale". Depinde de intelepciunea fiecaruia :)

Nu stiu no mai nimic...doar ce am citit acum...acum am aflat si de relatiile intre tine si inger:)

hopeful a scris:

Dar persoana aceea poate fii prefacuta de la bun inceput. Atunci iti poate lua luni de zile sa iti dai seama de anumite chestii. Cel putin mie. Nu am studiat psihologie deloc. Oricum cand cineva isi propune sa te minta, ii poate iesii foarte bine. ;)

PS: Trebuie sa tii cont ca mai esti si indragostit, si la inceput totul e roz, si persoana cealalta e perfecta.

pai chiar daca iti ia luni de zile...banuiesc ca nu va puneti "catusele" dupa o luna:D...eu nu pot si nu vreau sa accept faptul ca viitorul sot sa te minta continuu far ca tu sa-ti dai seama...tre sa fi tare naiva.
Probabil ca nu stiu eu ce inseamna sa fi indragostit dar mereu am vazut si defectele :P

Ultima modificare de gabi_aron (06/09/08 23:40)

06/09/08 23:36

Site web  
simona
membru

Asa e, hopeful. Poate gabi o fi patit, de asta ne vorbeste ...din experienta. Te ascultam, experimentatule, invata-ne!:D (Imi cer scuze, sunt putin ironica, pentru ca azi ...eeeh.....azi! In fine... :D)

gabi_aron a scris:

eu vorbeam pur de virtual...binenteles ca apoi cand se merge mai departe deja e alta problema...binenteles si asta influentata de "intalnirile virtuale". Depinde de intelepciunea fiecaruia

Exact. De cat timp vorbesc cu el, si sunt in total vreo 8 luni, a ramas aceeasi persoana-ma refer la caracter. Daca as face un tabel, si sa insemn caracterul lui cu o linie, ar fi o constanta. Si, de fiecare data cand cunosc o chestie noua la el, imi dau seama cat de bine intregeste puzzle-ul asta, care se numeste un caracter minunat. Si in realitate: acelasi lucru. Cine se poate preface la infinit?? De asta, crede-ma, si doar de asta, sar atat de repede cand aud:"Daaa...ca nu stiu ce, ca daca o fi, daca o pati." Mai, daca e sa fiu inselata, in sensul ca sa mi se prezinte un ambalaj, iar in interior sa fie altceva, o pot pati si in viata de zi cu zi, si am si patit-o. Si nu in iubire, ci in amicitie. 

Iar faza cu Rain... Nu vreau sa o comentez. Nu ma intereseaza, si nici nu m-a interesat, doar m-a amuzat caaat se poate de tare, pe cuvant de egb-ista. O sa stii ce e, cand vii la Arad. :D

Ultima modificare de anomis (06/09/08 23:48)

06/09/08 23:38

gabi
membru

nu am patit-o niciodata...nu mi-am invitat prietena la plimbare prin site-uri, la suc prin magazine online si nici nu mi-am exprimat sentimentele prin emoticonuri :P deci nu am experienta in domeniu...probabil ca as fi un badaran daca m-ar obliga cineva s-o fac :)

si cat priveste sinceritatea...intotdeauna am urmarit-o si imi dadeam foarte usor seama daca exista sau nu :P

Ultima modificare de gabi_aron (06/09/08 23:45)

06/09/08 23:45

Site web  
gabi
membru

nu e de mirare...se intampla aproape intotdeauna :))

dar asta e offline deja :D

Ultima modificare de gabi_aron (06/09/08 23:55)

06/09/08 23:54

Site web  
Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08

anomis a scris:

Norkis a scris:

Familia? /: )(aia e spranceana ridicata ff sus)

Cum vine treaba asta, ma rog? Cu ce te incalzeste ca ii cunosti familia?

Norkis a scris:

-nu il surprindeti intr-un moment mai nefast

Huh??
Norkis, inafara de primul exemplu, care e ...relativ buuun, restul mi se par...  nerelevante.

1: am spus ca trebuie sa cunoasti persoana fata in fata; vad ca unora de pe forum le place mult divagarea;  va rog fetelor, fiti mai prudente dar exacte.

2: familia conteaza ennnnorm; chiar daca te casatoresti cu el, si nu te agreeaza familia lui, sau tu nu o agreezi, acest fapt va va influenta mult; practic, te casatoresti si cu familia partenerului de viata, vrei-nu vrei. Daca vezi ca familia este ne-barfitoare, spirituala, culta, muncitoare...daca vezi cum isi trateaza respectivul/respectiva tatal/mama, toate acestea sunt un anunt prevestitor pt ceea ce va stii el/ea sa faca pe viitor. Nu fiti struti bagati cu capl in nisip. Ideea ca familia nu conteaza e impotriva bunului simt si chiar a Scripturii.

3: Asteapta un moment nefast. Una e sa-l cunoasti cand toate sunt biune, si alta este sa il cunosti cand tu gresesi si el te face sa te simti ultimul om, sau cand el trece printr-o problema si reactioneaza lipsit de responsabilitate etc.

Fiti intelepti ca porumbeii, iubii-va frumos si inteligent.

Norkis,

Ultima modificare de Norkis (08/09/08 09:32)

08/09/08 09:31

simona
membru

Intelepti ...ca porumbeii??

Norkis a scris:

vad ca unora de pe forum le place mult divagarea;

Si ...unde am divagat, ma rog, in cele doua propozitii pe care ti le-am zis?

A, si... cat despre familie, dupa casatorie-ma refer la familia pe care o parasim, Biblia zice doar atat, ca ii va lasa. De ce ar fi impotriva Scripturii sa nu conteze? Si daca nu ma accepta ai lui, ce? Cu ai lui ma casatoresc, sau cu el? ... Ce e drept, e ca anumite principii le mosteneste din familie, dar, daca e un om intelept, va sti cum sa ia ce e bun, din ce a invatat si sa aplice in familia lui. ;)

Ultima modificare de anomis (08/09/08 10:02)

08/09/08 09:44

Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 9    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la